De Gaulle zal beslissing spoedig nemen Algerijnse terreur in België? 't Geheim van De sfeer, man. de Taptoe? de sfeer!" Onverbrekelijke eenheid Koningin verrast invaliden op hospitaalschip Nederlandse zeeslepers verrichten enorm werk Moet dagaanduiding op de melkcapsule vervallen? MENSEN TAPTOE MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 Enkele kringen, die sterk gekant zijn tegen het „liften", vonden een woord voerder in mr. dr. F. Brink, de politie- inspecteur in De Bilt, die onlangs te Utrecht promoveerde. Een zijner stel- d| lingen luidt, dat de wetgever hét „liften" moet verbieden. Nu kan het gebedel langs de autoweg om gratis mee te mogen rijden inderdaad soms hinderlijk zijnOok komt er wel eens een geval van ing, zelfs van onzedelijkheid voor, terwijl menig automobilist vergeet, dat zijn polis lang niet altijd aansprakelijk heid, dood of ongeval van zijn gratis- passagiers pleegt te dekken. Nochtans Avinden wij een „liftverbod" dwaas en Ioverdreven. Ten eerste, omdat er ontel bare totaal onschuldige „lifters" en I„lifsters" zijn en ten tweede, omdat de automobilist volkomen vrij is door te rijden en de „lifters" met hun wenkende armen eenvoudig laten staan. Laat ons onwettig verklaren", het „verbie- en het „justitieel bestraffen" van oort zaken maar liever aan de landen achter het IJzeren Gordijn over- (Els Weekblad Teken aan de wand De grootste oppositiepartij tn Zuid- stiAfrika, grotendeels Engelstalig en in aihet parlement kleiner dan haar toekomt lldoor een behendige indeling der kies districten'), is nu nog gespleten boven dien. Zowat een derde deel heeft zich afgescheiden, omdat zij de consequent i doorgevoerde apartheidspolitiek waarin le anderen al gingen berusten, als de amp beschouwen die zij ook is. Mis- ichien betekent die afsplitsing een ver vlakking van het verzet tegen de rege- ing-Verwoerd. Maar misschien is zij en zo wanhopig teken aan de wand. i sdat zij anderen tot bezinning dwingt, lie de anders onontkoombare catastrofe s;an voorkomen. Onredelijk (De lij monde van staatssecretaris Rool- k heeft de regering indertijd doen veten, dat de lonen bij achterblijvende ledrijfstakken naar haar mening niet ioor 1961 zullen kunnen worden opge- rokken. Om daar zonder meer mee tykkoord te gaan, moet men zich in be- hsel wel neerleggen bij een soort yangelie van de sociale ongelijkheid. vens schijnt men dan liefst de ogen te moeten sluiten voor bepaalde sociaal- iconomische consequenties van het inder betalende bedrijven zullen zijn, lie om redenen van zelfbehoud hun heil Itullen gaan zoeken bij ondernemingen vaar zij een hoger loon kunnen ver- ienen. De grotere mate van vrijheid t niet bij uitsluiting voor de werk- <evers gereserveerd. Maar uit die gang l^an zaken vloeit voort, dat de minder c enderende bedrijven, om een afvloeien Oan arbeidskrachten te voorkomen, toch ok de verleiding tot loonsverhogingen 1illen ondergaan. Men kan echter moei- dat zij niet tegelijkertijd rleiding tot prijsverhogingen elen opkomen. Zo wreekt- :h de principiële onredelijkheid, welke •huilt in het kille voornemen om tame- naljk grote groepen van de werkende pvolking alvast tot 1961 de kans op Dtsverbetering te ontzeggen. BJJ (Vrij Nederland) ^Commando-overdracht bij ep mobiele colonnes ,orps mobiele colonnes, zal vrijdag in het amp Crailo te Laren het commando ^erdragen aan generaal-majoor W. de RAPPORTEN OVER SITUATIE IN FRANKRIJK In gezaghebbende kringen te Parijs is men van mening dat president De Gaulle binnen twee weken zal beslissen of hij de Algerijnse opstande lingen een vredesaanbod zal doen dat tot beëindiging van de reeds vijf jaren durende strijd in Algerije kan leiden. Alvorens hiertoe over te gaan zal de President de rapporten bestuderen die zijn ministers morgen zullen indienen en waarin zij, op verzoek van De Gaulle, hun persoonlijke mening weergeven over de Algerijnse kwestie, de internationale toestand en Frankrijks financiële politiek. Premier Debré zal de diverse rapporten elementen sabotagedaden hebben ge- samenvoegen en woensdag de president een uittreksel uit deze rap porten voorleggen. De dag daarna, don derdag, vertrekt De Gaulle voor een 'erdaags bezoek naar Algerije. Hij zal vooral afgelegen militaire posten bezoe ken Vervolgens vindt op 2 september het onderhoud plaats met president Eisenhower, waarbij zonder twijfel de Algerijnse kwestie en vooral de ophan den zijnde behandeling daarvan in de Verenigde Naties, een belangrijk punt gesprek zal uitmaken. ij? „De rode hand Zaterdag schreef het Belgische blad La Libre Belgique In een uitvoerig artikel, dat ook In België het bestaan van een Al gerijnse terreur niet meer kan worden ontkend. Het blad dringt aan op maatre gelen tegen „terroristen en contra-terro risten", die hun strijd op Belgische bo dem uitvechten, voordat de toestand ver slechtert en het Algerijnse bevrijdings front maatregelen gaat nemen tegen Bel gische eigendommen in Algerije. Het blad stelt, dat niet alleen het Alge rijnse bevrijdingsfront en de concurre rende nationale Algerijnse beweging in België actief zijn, maar ook de Franse geheime organisatie „De rode hand", die zowel in Frankrijk zelf als daarbuiten optreden tegen een ieder, die mate riaal aan het Algerijnse bevrijdingsfront levert en volgens het blad in het bij; in Antwerpen actief is geweest. Er zouden grote hoeveelheden wapens er uitrusting, afkomstig van de Amerikaan se strijdkrachten in Duitsland, via België naar Algerije worden verscheept. Buiten twijfel zou zijn vastgesteld, dat Franse Koude douche voor inbrekertjes De Rotterdamse politie kreeg zaterdagavond telefoontje dat drie jongens lek uitging, trof zij in het bewuste pand inderdaad drie knapen, 8, 9 t e ^d, aan. Ze stonden te douchen. Ze vonden het zo warm én waren vi; elinnen gekomen om verkoeling te zoeken. 74) We zullen onze besohouwi over de instincten besluiten met wijzen op het er bestaat tust van het dier en zijn instincten. Dai door wordt het wellicht duidelijk, dat we de ontwikkeling der instinc ten In een geheel ander vlak moeten zoeken dan vele biologen doen. De spin, die in opdracht van haar instinct het web vervaardigt is toe gerust met spinklieren, niet met een berokkent, geen voedsel tot zich neemt en uitsluitend en alleen op de verband dat voortplanting is afgestemd. Zou zfj de lichaamsbouw het agressieve karakter uit het lar- venstadium nog bezitten, dan zou dit tot een catastrofe leiden, want het volwassen diertje heeft gedegene reerde monddelen, waarmee het geen beet kan toebrengen, zodat het slacht offer zou worden bij elke aanval die zij op andere dieren zou lanceren, rampzalig zou het lot zijn angel. En omgekeerd, is de wesp, de 1 indien in haar de instincten w< d, k el h. hi die instinctief haar angel met zulk het bezit organen eisen totaal andere instincten. De dieren zouden zonder de daarbij behorende instinc ten zelfs niet weten l 1 hoe de werktuigen dl! gehanteerd moeten ikj worden. Lichaam instinct vormen een onverbre kelijke eenheid, zijn zö innig met ilkaar verbonden, dat bet lichaam iaal produceert waarmee het instinct moet werken. Wanneer dieren van lichaamsbouw verande ren, wijzigen de instincten zich dien overeenkomstig. In het rupsstadium kan de zijdespinner bijv. I tuigen en het daarbjj behorende in- Tstlnct. Als volwassen vlinder heeft het dier echter broedinstincten. die 2. het dier tot handelingen nopen die in eendagsvlieg is een vraatzuchtige n 1 rover, toegerust met machtige kaken, I waarmee in het water elke dierlijke vl prooi wordt aangegrepen die van haar gading is. In volwassen toe- p stand is de eendagsvlieg echter een vredig insect dat niemand kwaad 1 de moeder waren opgehoopt, in richten, niet in stincten die zij niet ten uitvoer kan spinklieren. Beide brengen (de voortplanting) en haar naar de ondergang TOCH IS HET ZO! 1 (het ontbre agressivi teit) omda chaam daarmee niet correspondeert. Het instinct behoort dus bij het bouwplan, het scheppingsplan van het dier, het is een verlengstuk van het dier, het is een verlengstuk van de materiële vorm van het dier, want lichaam en instinct vormen tesamen de organisatie van het schepsel. We kunnen het één niet beschouwen zonder het ander, want dan tasten we de totaliteit aan. Aldus bezien ligt de oorsprong van het instinct ergens nt we moeten haar toeschrijven 1 de Schepper die alle levensvor- n in de natuur geschapen heeft t een doelmatigheid en een doel- Zullcn we ter afwisseling nu eens aantonen dat men in de Verenigde Staten werkelijk niet zo democra tisch is als men de buitenwereld wil doen geloven? Daarover een volgende keer. pleegd op schepen in de haven van Ant werpen, waarmee dit materiaal zou wor den verscheept. La Libre Belgique herinnert aan de ontploffing aan boord van het Duitse vrachtschip „Atlas" op 1 oktober van het vorige jaar, dat drie dagen tevoren in Antwerpen bleek te zijn ondermijnd. Bij na op dezelfde plaats aan de Antwerpse havenkade werd in maart van dit jaar het 2700 ton metende Egyptische schip Alka- hira van mijnen voorzien, die explodeer den in de haven van Ostende, maar het had volgens schema op dat moment al in volle zee moeten zijn. Beide schepen had den aldus La Libere Belgique al enkele reizen voor het Algerijnse bevrij dingsfront gemaakt. Uit een onderzoek kwam vast te staan, dat van dezelfde ex plosieven en van dezelfde methode ge bruik was gemaakt om de scheDen te ver nietigen. Geheime dienst Het blad maakt voorts melding van be stellingen door het Algerijnse bevrij dingsfront bij Belgische fabrieken, die eerst werden uitgevoerd, waarna een Franse geheime agent werd ingelicht, zo dat de produktcn bij verzending konden worden onderschept. In de haven van Antwerpen is volgens het blad, het po litietoezicht aanzienlijk verscherpt .zowel op de kaden als te water. Vooral wordt het oog gehouden op gebouwen, die voor komen op de „zwarte lijst" van „La main rouge", die een dertigtal namen zou be vatten. Franse saboteurs zouden vooral belangstelling hebben voor ladingen, af komstig uit Duitsland. Het Algerijnse bevrijdingsfront zou de Belgische geheime dienst hebben beschul digd van samenwerking met de Fransen in deze kwestie. Het blad besluit met te zeggen, dat België al dan niet tegen haar zin. niet mag betrokken worden in acties van terroristische en contra-terroristi sche organisaties. „België mag niet toestaan, dat op zjjn grondgebied sabotagedaden worden be dreven. Hieraan moet eens en voor altijd een einde worden gemaakt. Het is de hoogste tijd. Niet alleen onze reputatie als gastvrij land, maar ook de veiligheid van de Antwerpse haven staat op het spel. De F.L.N. heeft onlangs een staat opgemaakt van Belgische bezittingen in Algerije. Met welk doel werd niet ge zegd. maar men kan zich de bedoeling voorstellen". Nat. Handelsbank genaast De Indonesische regering heeft volgens het persbureau Antara de Nationale Han delsbank N.V. genaast. De bank heeft 12 filialen in Indonesië en stond reeds enige tijd onder Indonesisch toezicht. 9 Een woordvoerder van het Indonesi sche leger te Djakarta verklaart, dat de aanhangers van de Daroe-l-Islam op 14 augustus op Celebes onderling slaags zouden zijn geraakt. Er zou een geschil zijn uitgebroken tussen de leider Kahar Muzakar en zijn rechterhand Bahar Mat- taliu, die een einde wil maken aan de ROOD LENINGSAANBOD AAN BRITS-GUYANA De minister van handel en nijverheid van Brits Guyana, dr. Cheddi Jagan, heeft verklaard, dat zijn land waar schijnlijk een belangrijke geldlening kan verkrijgen van landen van het Sowjet- blok. Eerst zou er echter een volksstem ming over deze aangelegenheid moeten worden gehouden. Ook weet Jagan niet of Brits Guyana constitutioneel de vrij heid heeft veel geld van Rusland te lenen. Jagan is pas terug van een reis door West-Duitsland, Italië, Engeland en de Verenigde Staten, waar hij trachtte leningen te verkrijgen. ZEVENTIG invaliden, die zes da gen met het Rode Kruis-hospi- taalschip Henri Dunant door de Nederlandse binnenwateren varen, werden zaterdag met hoog bezoek vereerd. In Vreeswijk, waar het schip even aanlegde, stapten konin gin Juliana en haar dame du palais, jonk vrouwe Röell aan boord. Tot Utrecht heeft H.M. de tocht mee gemaakt. De Koningin onderhield zich langdurig met de patiënten en liet vooral de 17-jarige Leo Prinsen uit Arnhem veel over zijn leven vertellen. Leo studeert al twee jaar intensief aan het gymnasium van Arnhem. Het ls hem echter onmogelijk de lessen in het gymna- te volgen. Er werd raad gevonden door een luidspreker bij zijn bed op te stellen, waardoor hij alle lessen van zijn klas van minuut tot minuut kan volgen. „En ik krijg binnenkort nog een beter contact," vertelde hij vol enthousiasme aan de Koningin- Aan Leo's bed zal dan een microfoon worden opgesteld, die hem de gelegenheid geeft, vragen aan zijn lera ren te stellen Koningin Juliana informeerde vol be langstelling naar zijn vorderingen. Het bleek dat Leo, ook al is hij reeds lang aan bed gebonden, tot bijzondere presta ties in staat is- Door hard te studeren heeft hij namelijk grote kans. dit jaar over te gaan naar de vijfde klas van het gymna sium. De Koninklijke belangstelling voor zijn studie zal hem ongetwijfeld prikkelen tot volhouden, ook al heeft hij het lang niet gemakkelijk om deze zware studie onder dergelijke omstandigheden tot een succesvol einde te brengen- Voor ieder van de zeventig invaliden had de Koningin een opwekkend woord. Zij sprek met velen van hen over de reis. die het Rode Kruis hen aanbood en over de moeilijkheden, die door ziekte op hnn weg' v/aren gekomen. Toen het schip omstreeks twaalf uur in Utrecht meerde, was de Koningin nog niet gereed met haar bezoek-è Zij bleef nog een half uur aan boord. Militaire mutaties Luitenant-kolonel C. Knuist van de ge nerale staf is met ingang van 1 augus tus benoemd tot militair attaché, tevens marine- en luchtmachtattaché in Teheran Acht vliegkampschepen over twee oceanen naar de sloper TWEE Nederlandse zeesleepvaart- maatschappijen, L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rot terdam en N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden hebben uit het buiten land opdracht ontvangen voor de uitvoering van enige bijzonder lange sleepreizen met voor de sloop be stemde Amerikaanse vliegkamp schepen en tankers. Zes vliegkamp- schepen zullen van de oostkust van Amerika over een afstand van ruim 10.000 mijl naar Japan worden ge bracht, twee vliegkampschepen van Amerika naar België. De Verenigde Staten hebben in de laatste maanden een groot aantal oorlogssche pen, vrachtschepen en tankers van de sterkte geschrapt. Vele daarvan lagen in de z.g. mottenballenvloot. Zij zijn nu voor de sloop verkocht aan Japanse, Belgische en Amerikaanse scheepsslo- Met de uitvopring van de transporten naar Japan is reeds eind mei een begin gemaakt door de Zeeland (van Wijs muller). Dit schip nam toen in Providence de ruim 8.000 ton metende tanker Fleettank op sleeptouw voor een tocht van 11.000 mijl naar een sloopwerf te Osaka Japan. Deze reis is vrijdag jl. beëindigd. Een reis van bijna 100 dagen lag achte; De tweede reis met een voor de sloop bestemd schip naar Japan wordt thans gemaakt door de sleepboot Barentsz (van Smit en Co.). Deze sleper heeft Curagao de ongeveer 3.000 ton metende Waalhaven op sleeptouw genomen. Ook dit schip wordt in Japan gesloopt. De uitvoering van de grote transporten met de 8 vliegkampschepen die elk 8.000 tot 10.000 ton meten staan voor de ko mende maanden op het programma. Over enkele dagen zal de zeesleepboot Elbe (van Smit en Co.) in Boston (Ame rika) twee vliegkampschepen tegelijk op sleep nemen naar België. Voor de Nederlandse zeesleepvaart bete kent dit transport met twee schepen te gelijk een experiment. Een Canadese sleepboot voert thans reeds een soortge lijk transport uit met twee voor de sloop bestemde vrachtschepen tussen de westkust van Amerika en Japan. Een van de grote sleepboten van Wijs muller zal vervolgens een vliegkamp schip van New Orleans naar Japan brengen, een reis van 10.000 mijl. Wan neer de Elbe het transport naar België heeft uitgevoerd, keert dit schip terug naar Amerika om opnieuw 2 vliegkamp schepen op te halen en naar Japan te Tegelijk met de Elbe zullen uit Amerika de sleepboten Clyde met twee vlieg kampschepen en de Tasmanzee met een vliegkampschip naar Japan vertrekken. De Elbe, Clyde en Tasmanzee brengen de vijf vliegkampschepen in convooi 1 naar Japan om elkaar in geval van slecht weer bij te staan. Zevendaags bezoek van gouverneur van Khartoem D, gouverneur van Khartoem, Moham med Khalil Biteik. die gisteren voor een zevendaags bezoek aan ons land op Schiphol is aangekomen, zou vandaag een conferentie houden met functionaris sen van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, over de sociale ont wikkeling in Nederland. Na de lunch, die hem werd aangeboden door het hoofd van de directie Afrika en het Midden- Oosten, dr. L. G. M. Jaquet, zou de gouverneur van Khartoem een bezoek brengen aan 't Institute of social studies aan het Noordeinde in Den Haag. De gouverneur brengt morgen een bezoek aan het omscholingsschip voor volwas senen in Leiden en wordt morgenmid dag door prins Bernhard op Soestdijk ontvangen. Op zijn reizen van en naar Tanganyika, waar prins Bernhard een farm heeft, is de Prins menigmaal de gast geweest van de gouverneur. Verder zal de gouverneur een bezoek brengen aan Schiedam en een rondvaart maken door de Rotterdamse havens. Vrijdag en zaterdag worden gesprekken gevoerd met diverse hoge functionarissen. I11 plaats daarvan een cijfercode, vraagt de handel Qp DE CAPSULE van de melkfles staat 'n dag aangegeven. Als de huisvrouw op maandag melk koopt waar „maandag" op aangegeven staat, zal ze tevreden zijn. Maar als er „zaterdag" op zou staan, zou ze de melk beslist retourneren. Niet dat dit voorkomt, want de melkboer zélf stuurt overgebleven flessen melk terug naar de fabriek. Maar wat, als de melk handelaar op maandag komt aandragen met flessen melk. waarop „d n s d a g" staat En dat komt voor, zoals elke melkdrinker wal eens gezien heeft. Begrijpelijk dat het publiek deze super-verse melk niet helemaal vertrouwt. Ten onrechte ove rigens, en de oplossing is eenvoudig. De melkfabriek gaat op een gegeven ogen blik over tot het produceren voor de volgende dag. En daardoor kèn een aantal flessen eerder verkocht worden dan de capsule aangeeft. De melkhandel beseft dat dit onbevredi gend is. Heel de dagaanduiding op de dop trouwens is in discussie. Het be drijfschap detailhandel in melk en molk en zuivelprodukten heeft onlangs de minister van sociale zaken en volks gezondheid gevraagd, hierin verande ring te brengen. Het bedrijfschap meent dat flessemelk in de koelkast best een dag kan worden bewaard. Maar komt men er dan de volgende dag mee, dan weigert de huisvrouw, want de capsule geeft de dag van gisteren aan. In een bepaald Amsterdams bearijf zou dat komen op een verlies van 7 a 10 flessen melk per slijter per dag, of een geldalijk nadeel van 100.000 tot 150.000 gulden per jaar voor de hele stad. Trouwens, de handel vindt de huidige situatie ook misleidend voor de ver bruiker. De dagaanduiding houdt name lijk geen enkele waarborg in voor de versheid van de melk, hetgeen de consument toch ten onrechte wordt ge suggereerd. Een voorbeeld: de melk- slijter die zaterdagmiddag al melk ont vangt met de aanduiding „maandag" (en dat gebeurt vaak) kan zonder be zwaar van consumentenzijde tot maan dagavond toe deze melk afleveren. Maar de melk die hij op maandagmorgen ont vangt, kan hij dinsdagmorgen niet meer kwijt, hoewel die dan verser is dan de zaterdagmelk op maandagavond De handel heeft liever een code dan een dagaanduiding, of anders de dagaandui ding als uiterste gebruiksdatum. Het bedrijfschap verzocht het Produktschap voor zuivel om adhesie. Een commissie uit het produktschap heeft zich thans daarmee beziggehouden, en stelt nu voor, de minister mee te delen dat het uitoefenen van toezicht op de melkkwa- llteit, ook op het moment van afgifte aan de consument, voldoende geacht •kan worden. Voor een gemakkelijke controle zou men een cijfercode op de capsule kunnen gebruiken, maar desge wenst ook een dagaanduiding. Dit geldt ook voor gepasteuriseerde zoetemelk- produkten. Wat die produkten betreft, had de handel in ieder geval om een codering in plaats van een dagaandui ding gevraagd. Gevaar van hervatting kernwapenproeven De Amerikaanse congrescommissie voor kernenergie heeft in een rapport van 42 bladzijden gewaaschuwd, dat als weer proeven met kernwapens worden ge nomen op dezelfde schaal als in de afge lopen vijf jaar, de hoeveelheid radio activiteit in onze lichamen een gevaar zouden kunnen worden ovor het nage slacht. Het rapport is gedeeltelijk gebaseerd op feiten en getallen die verstrekt zijn door ongeveer dertig deskundigen op het ge bied van de radio-activiteit. Op de Ameri kaanse regering wordt een beroep gedaan, minder geheim te houden en meer inlich tingen te publiceren over radio-activiteit als gevolg van kernontploffingen Dure wasbeurt De ANWB heeft het gemeentebestuur van Arnhem erop gew.ezen, dat het bedrag van tien gulden voor een autowas-vergun- ning buitensporig hoog is. Zonder deze vergunning is het in Arnhem iedereen verboden een auto op straat te wassen. De ANWB verzoekt het gemeentebestuur het bedrag aanzienlijk te willen verlagen. 55 „Je kunt dus gerust zeggen, dat het begin btf majoor Van Yperen ligt. Hij had ons met zijn verhalen over taptoes zo enthousiast gemaakt, dat we ten slotte tegen elkaar zeiden: Dat gaan wij doen. En wij, dat is dan „Delfesta", die ze in Delft de pretvereniging noemen. We waren er allemaal van over tuigd, dat een Taptoe Delft zou slagen. De burgemeester geloofde dat ook, en minister Staf, die ons toestemming moest geven voor de medewerking van militaire korpsen, gaf ons die toestemming grif. Het onderhoud, dat we daar over met hem hadden, duurde precies twaalf minuten. Alleen de groot-indus trie zag er niets in. En dat vonden we toen jammer, want voor dit evenement velen zeiden: experiment was natuurlijk geld nodig, een waarborg. We hebben toen aan de gemeente een garantie gevraagd tot een bedrag van f 45.000. Dat was zo maar een slag in de lncht bleek later, want we kregen kosten, die te voren niet waren te overzien. Maar goed, hoe het ook zij: we hebben nooit en te nimmer van garantie-toezeggingen gebruik hoeven te ma ken. Zelfs in onze stoutste fantasie hebben we nooit kunnen denken', dat Taptoe Delft zo groots zou worden en zoveel mensen zou trekken". Omdat „Delfesta" zich met de orga nisatie ging belasten, werd de voorzit ter ook voorzitter van Comité Taptoe Delft en in Delft vertellen ze met be slistheid, dat het succes van de Taptoe voor een groot deel aan hem is te danken. Ze zeiden; Een man als Korte krijgt alles voor elkaar. Wat wil je, hij kan ruim en groot denken. Maar de heer (J. G. M.) Korte 64 jaar. J. G. M. KORTE voorzitter „Delfesta" zakenman, levendige ogen en wit haar. dat strak achterover is gekamd kneep zijn ogen samen, wuifde met de hand het gesprek in een andere richting en zei: „Als je nu maar het geluk hebt, dat je allerlei c kunt vormen met mensen, die enthou siast zijn en deskundig en die zo ver standig zijn andere deskundigen om raad is vragen als ze ergens mee zit ten, is de zaak gezond". Prettig iverken dat we hadden uitgenodigd waren er maar zes gekomen. Dat is nu wel an ders. Er was toen één ambassadeur, die me na afloop van de première vroeg: Mag ik nog eens terugkomen? Ik zei: Natuurlijk. Nu, hij is die week driemaal teruggekomen en hij bracht niet alleen al zijn kinderen maar ook al zijn personeel mee. Hij zei me: Die Taptoe van u moeten ze hebben ge zien. Om je naar te lachen". Uit alle landen „Er wordt me wel eens gevraagd" zei hij, „wat vind je nu het belang rijkste van de Taptoe? Op die vraag kun je vele antwoorden geven. In de eerste plaats wordt door de Taptoe achter de lij zei: „Bij al deze dingen gaat het om. dat je een team weet te vor- n. Zonder teamgeest bereik je niets, maar met een teamgeest maak je de ook zeggen: "door Taptoe Delft leert zwaarste opdracht gemakkelijk. In ons de wereld nog beter Delft 'kennen. comité hebben we over teamgeest niet Ik ben Amsterdammer van geboorte. te klagen. Het gaat op rolletjes. Ieder- maar ik zeg gerust: Delft is waard eeen vindt het even plezierig. En het gekend te worden. En nu het resul- medeleven buiten het comité is ge- taat van de Taptoe, en nu spreek ik weldig. Het eerste jaar was de bevol- alleen over dit jaar. We hebben brie- king in Delft zo enthousiast, dat ze ven uit Singapore, uit Honaong, uit na afloop van de Taptoe de deelne- Venezuela, allemaal van mensen, die. mers mee nam naar huis en de jon- schreven: We komen van de zomer gelui ging fêteren. Spontaan, hè? Ja, naar Holland, laat ons even weten die eerste Taptoe Delft. Wat zou het wanneer Taptoe Delft wordt gebou worden. Van het aantal ambassadeurs, den. Uit Toulouse kregen we een aanvrage om kaarten van een ly. ceum. Over de hele wereld is Taptoe Delft vermaard geworden. In het KLM-kantoor te Biak hangt een af fiche van de Taptoe. Uit Amerika, Canada, Duitsland, zeg maar uit alle landen ter wereld, wordt ons om streeks januari al geschreven: Er is toch ook dit jaar in Delft weer een Taptoe? Series brieven zou ik kunnen laten lezen. Hier een aanvrage om kaarten uit een heel klein plaatsje in Engeland." De gulden rolt Rege „Natuurlijk heeft de middenstand voordeel van de Taptoe. In de eerde plaats het restaurantbedrijf. Elke avond hebben we een 7000 toeschou wers. Zeg nu, dat de helft, dus 3500 toeschouwers, van elders komt. Die 3500 brengen beslist niet allemaal hun boterhammetje mee. Ze moeten dus in Delft eten en drinken. Een aantal blijft zelfs overnachten. En nu is een gulden nog altijd rond. Dat wil zeg gen, als hij eenmaal gaat rollen, blijft hij wel rollen. Een restaurant, dat veel klanten krijgt, heeft veel brood, veel vleeswaren en veel zuivelprodukten nodig. De bakker, de slager en de melkboer gaan dus mee profiteren. Maar als je aardig verdient, kom je er gauw toe in je winkel of in je huis iets te laten opknappen. De •n de behanger krijgen dus voordeeltje. En zo kun je schilder doorgaan. De Spoorwegen, autobuson dernemingen, verzin zelf maar, alle maal krijgen ze een deel van de rol lende gulden in handen. En dat blijft zo. zolang er een Taptoe Delft is. Dit evenement wil iedereen immers zien. De belangstelling groeit met het jaar. Vergeet niet, dat het het enige mili taire schouwspel van dit genre op het vasteland van Europa is! „Dat hebben me nu al tientallen mensen gevraagd: wat is het geheim van Taptoe Delft! Dat is heel een voudig en in een paar woorden te «eg gen. Het geheim van de Taptoe? Dat ls de sfeer man, de sfeer!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5