Jlicumc feihsrfie GTouranl ïhroesjtsjef besteedt vakantietijd nuttig Jeugdgangs slaags: 1 dode, 6 gewonden razilië vroeg leutels aan Fokker Testduitsers -vernielden ersperring „Weinig interesse voor land en volk" febellen rukken op in tos - nog 80 km van de hoofdstad Chauffeur die veehouder doodreed, in arrest Nederlander vloog een nieuw type straaljager in V.S. Felle brand in turfstrooisel- fabriek Binnenkort Rus de ruimte in? Visser vond mysterieus apparaat Burgergasthuis niet afbreken 'SlANDAG 24 AUGUSTUS 1959 ÜREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. bvERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter Veertigste jaargang no. 11648 Hoofdredacteur: Dr. I CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvaslicfi is gbtblcoea trign bert ia tcgbenspoct" „TERREUR in België (Zie pagina 5) Mensen achter de TAPTOE (Zie pagina 5) SPORT (Zie pagina 6) LIBANON en de christenen (Zie pagina 7) Voorbereidingen in VS. en Rusland lade-generaal Julio Americo bis van de Braziliaanse lucht- 5 heeft vrijdag formeel om de Is van de Fokkerfabriek ge- I, doch de directeur, de heer erum, heeft geweigerd deze af an, aldus meldt A.P. uit Rio tteiro. ns een vonnis van de Braziliaanse mag de regering de fabriek niet tg nemen, doch de generaal heeft ttndigd, dat. hij desniettemin de dek zal bezetten en is voornemens Juktie in een week weer op gang gen. ►ide, dat hij overleg had gepleegd juridische adviseur van het mi- van luchtvaart en de advocaat- il der Braziliaanse regering, die ledkeuring had gehecht aan de I om de fabriek over te nemen, r wordt gemeld, dat generaal a dos Reis voornemens is de Fok- riek beden te bezetten. ïostduitse ministerie van binnen zaken heeft zaterdag bekendge- dat vrijdagochtend ongeveer der- isen uit West-Duitsland nabij Er- Sge posten en draadversperringen e zonegrens hebben vernield. Het lie noemde het gebeurde een {e provocatie". ns de bekendmaking hebben West- Souanebeambten en leden van de Jitie werkeloos staan toekijken, itse fotografen zouden van het __l foto's hebben gemaakt. k zij de verstandige houding van I tduitse grenspolitie hebben zich l| fnstige incidenten meer voorge- aldus het Oostduitse ministerie. la*hs het Westduitse persbureau ■ki(werden twaalf van de ongeveer en, die de Oostduitsers in het flsland hadden opgericht, door 111 lden vernield. 'estduitse politie verednkt een Ion gelui uit Walkenrier ervan, de l het gebeurde te hebben gehad ^^spolitie en de douane hebben hun ^les in het grensgebied uitgebreid pere incidenten te voorkomen ns D.P.A. zijn de betrokken pos- jdagavond door de Oostduitsers I. TN DE VERENIGDE STATEN en in de Sowjetunie treft men de laatste 4- voorbereidingen voor Chroesjtsjefs bezoek aan Eisenhower. De Rus sische premier, op vakantie aan de Zwarte Zee heeft de Oostduitse com- munische leider Ulbricht en de premier van Dost-Duitsland, Grotewohl, naar zijn vakantieoord laten komen en er doen geruchten de ronde dat Gomoelka, de leider van de Poolse communisten, voor een rustkuur aan de Zwarte Zee opduikt en Chroesjtsjef zijn plannen nog eens met de lei ders der satellietlanden doorneemt. Vanuit zijn vakantieverblijf heeft Chroesjtsjef vorige week een brief van dertien velletjes geschreven aan de Westduitse bondskanselier Adenauer (die ook met vakantie is en wel aan het Comomeer). Uit gezag hebbende bron wordt vernomen dat de Russische premier Adenauer eraan herinnerd heeft, dat de Russen een eind wensen te maken aan de bezetting van Berlijn. De toon zo werd gezegd was gematigd doch vastberaden. De Westberlijnse burgemeester, Willy Brandt, waarschuwde zijn stadgenoten gisteren in een radiopraatje, vooral niet te optimistisch te zijn over de resultaten, die bij de ontmoeting tussen Eisenhower en Chroesjtsjef Souden kunnen worden geboekt. „Slechts één ding staat vast: tegen het einde van dit jaar zal de wereld een wezenlijke politieke ervaring rij ker zijn. Wellicht zal dan ook de slui er zijn weggetrokken, die het tot dus ver zo moeilijk maakte om bepaalde politieke verbanden te zien", aldus burgemeester Brandt. ramma Prog Van Amerikaanse zijde is gisteren of ficieel bekendgemaakt, dat Chroesjtsjef 15 september in de Ver. Staten aankomt en 27 september weer zal vertrekken. De eerste twee dagen voert hij besprekingen met president Eisenhower, vervolgens bezoekt hij New York, Los Angeles. San Francisco. Des Moines (Iowa) en Pitts burg en ten slotte voert hij nog drie da gen besprekingen met president Eisen hower nu vermoedelijk in alle stilte te Camp David in Maryland. De New York Times schreef vanda naar aanleiding van de publikatie vi het progTamma, dat degenen die hadden gemeend dat de Russische premier wer kelijk de V S. en de bevolking goed zal zien, geschikt moeten zijn. Van 't' der- tiendaagse verblijf zullen vijf dagen in Washington worden doorgebracht er twee in New York. Voor het uitgestrek- gebied van Amerika tussen de At lantische en de Stille Oceaan zijn min der dan drie dagen uitgetrokken. ..Aangezien president Eisenhower heeft laten uitkomen dat het reis programma zou worden gebaseerd op de wensen van de Russische, leiders, is het thans duidelijk dat deze laatste veel minder is geïnteresseerd in het zien van ons land dan in het bespre ken van belangrijke problemen met de President", aldus de New York Times. De ontvangst die Chroesjtsjef Ln Ame rika ten deel valt, zal minder luisterrijk zijn dan bij een staatshoofd het geval is, omdat Chroesjtsjef wel de leider van het ïommunistische rebellen zou- ;n tot op tachtig kilometer van ifdstad van Laos zijn doorge- m. De regeringstroepen heb- i stad Sop Vieng en een mili- lost moeten ontruimen, waar- Ie rebellen in de gelegenheid ;ngs de belangrijkste weg naar liden hinderlagen aan te leg- Paarnemers in Vientiane zien stand op het moment veel [er in dan een week geleden, inisterie van defensie en het oofdkwartier van Laos geven blijk van weinig opwinding |e gebeurtenissen. Beide in- wilden hun bureaus gedu- het weekend normaal sluiten, laat intussen wel vast, dat de be over wijdverspreide communis- ofiltraties in verscheidene provin- eciale afgezant van Laos naar de de Naties, Ngon Sananikone, heeft l-de onderhoud met Dag Ham- lid gehad. Zij zouden overeenstem lebben bereikt over de manier het Loatische probleem moet aangepakt. Over de te volgen procedure wilde Sananikone zich niet uit laten. De veiligheidsraad zou er zeker niet bij betrokken worden, terwijl ook Ham- marskjöld niet komen. larsbeurs Leipzig wordt 30 augus- pend en zal de grootste beurs na og zijn, met Frankrijk als grootste it van het westen en Nederland e na de grootste. Voor het eerst de Sowjetunie en rood China op chaal met verbruiksgoederen ver- n-, de communistische landen heb- fti expositieruimte met 50 procent ^t. Er zijn 6500 deelnemers uit 45 Laos behoeft te Russische volk is, doch de functie van premier bekleedt. Dit betekent: minder saluutschoten dan bij de ontvangst van een president of vorst, Ike gaat niet naar het vliegveld om zijn gast af te halen, en er gaat geen grote, plechtige stoet naar het Witte Huis. De geruchten dat Chroesjtsjef mogelijk een bezoek zal brengen aan Parijs houden inmiddels aan. De Franse ministers zou den er bij president De Gaulle op hebben aangedrongen, de Russische premier offi cieel voor een bezoek uit te nodigen. Chroesjtsjef zou zjjn terugreis uit de V.S. in Parijs kunnen onderbreken. Ook is gezinspeeld op de mogelijkheid dat De Gaulle 'n bezoek aan Moskou brengt. In Salzburg zijn de operaprijzen uitge reikt, die zijn uitgeloofd door de stad Salzburg. De eerste prijs werd toegekend de opera „Passencontrole" van de Oostenrijker Paul Angerer, met tekst van "ans Friedrich Kühnelt. De Nederlandse componist Henk Badings kreeg speciale lof van de jury voor zijn opera „Salto mortale", de eerste electro- nische opera. De 32-jarige dijkwerker P. A. uit Bus- im, die in de nacht van woensdag op donderdag de vrachtauto bestuurde waar mee in Petten de 39-jarige veehouder J. B. uit Schagerbrug werd doodgereden, is ge arresteerd. Het onderzoek van de politie wees uit, dat hij met zijn 19-jarige neef, de drag line-machinist J. A., en de 35-jarige chauf feur F. C. de W., beiden eveneens uit Bussum, de hele avond in een café te Petten had doorgebracht in gezelschap Bij de brug te Vreeswijk is za terdagavond laat een auto in grote vaart naar beneden ge reden. De wagen kwam eerst terecht op de betonnen rand, die de Kromme IJssel markeert, sloeg over de kop én kwam ten slotte aan de overluint van de vijf meter brede rivier op de oever terecht. De twee inzitten den werden zwaar gewond. Eerste buitenlandse invlieger tv" APITEIN-VLIEGER A. Borgsteijn van de Koninklijke Luchtmacht heeft als eerste niet-Amerikaanse vlieger het splinternieuwe straaljacht- vliegtuig van de Northrop Corporation de N-156 Freedom Filigter, gevlogen. Het is nog nimmer voorgekomen dat het een buitenlandse vlieger in de V.S. werd toegestaan een jachtvlieg tuig. dat zich nog in het eerste be proevingsstadium bevindt, op eigen verantwoordelijkheid in de lucht te brengen. De vlucht van kapitein Borgsteijn duurde bijna een uur. Hij steeg op van de vliegbasis Edwards, het belangrijkste proefvliegveld van de Amerikaanse lucht macht, dat ligt in de befaamde Mojave woestijn in Californië. De Freedom Figh ter is een eenpersoons jachtvliegtuig met twee straalmotoren, dat door de Nor throp Corporation is ontworpen, in het bijzonder voor de luchtstrijdkrachten van landen die zijn aangesloten bij de N.A V.O. en de Z.O.A.V.O. Sinds de eerste vlucht op 30 juli is het toestel in han den van invliegers van de Amerikaanse luchtmacht. Gelijk met de bouw van de Freedom Fighter is een tweepersoons lestoestel, de T-38-Talon, van vrijwel gelijke aard ontwikkeld. Beide toestellen zullen wor den gebouwd in landen van de N.A.V.O De directie van de Northrop Corporation heeft enige maanden geleden reeds be sprekingen gevoerd, onder andere me' de directies van Fokker. Eind vorige week is wederom een groep van de top leiding van de Northrop Corporation op bezoek geweest in Nederland, Belgie. Frankrijk en Italië. In Nederland had de groep een onderhoud met de sous-chet van de luchtmachtstaf, commodore A. B Wolff. De Northrop Corporation verklaar' dat de Freedom Fighter en de Talon in geen enkel opzicht zullen onderdoen vooi de veel zwaardere toestellen die thans in gebruik zijn Bovendien wordt aan gevoerd dat tweemotorige straaljagers het aantal ongelukken in de militaire luchtvaart sterk zal doen verminderen De ervaringen van de groep Belgische Nederlandse luchtmachtofficieren in Amerika, waarvan kapitein Borgsteijn deel uitmaakt, zullen ter kennis worden gebracht van de chef van de Nederland se luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Schaper. Generaal Schaper zou voorne men-s zijn in de komende herfst een be zoek te brengen aan de Amerikaanse vliegtuigfabrieken. De president van de Northrop Corpo ration heeft meegedeeld, dat de eerste toestellen in juli of augustus aan de N.A.V.O .-landen afgeleverd kunnen woi- den, wanneer nog deze herfst een besluit genomen wordt de toestellen aan te schaffen. i jonge van het slachtoffer en e uit Sint-Maartenszee. Tegen sluitingstijd had gekregen over de vraag wie de vi naar huis zou brengen. De veehouder wil de dat doen, doch tenslotte brachten de drie Bussummers haar in de vrachtauto naar huis, waarna de veehouder op zijn fiets vertrok. Terugkomende van St.-Maartenszee kwamen de Bussummers hem tegen. Naar hun zeggen slingerde hij met zijn fiets over de weg, zodat de vrachtauto moest uitwijken. Van een aanrijding zouden zij niets hebben gemerkt. Een half uur late werd het zwaar verminkte lichaam va: B. door een passerende automobilist ui Alkmaar gevonden. Een felle brand woedde vannacht in een turfstrooiselfabriek te Kla- zienaveen in Drenthe. Hoewel de brandweren uit de omgeving spoedig na het uitbreken van de brand ten- plaatse waren, brandde de fabriek tot de grond toe af. De schade be loopt vele duizenden guldens. In de fabriek vonden ongeveer 25 arbei ders werk Direct na de ontdekking van de brand sloegen de vlammen metershoog uit het gebouw, waarvan de bovenbouw groten deels uit hout bestond. De vonkenregen stak een hoeveelheid balen turfstrooisel aan, die naast het fabrieksgebouw w opgeslagen. Omstreeks middernacht ren de brandweerploegen het vuur r ter, zodat voor uitbreiding naar de r de fabriek gelegen opslagruimten geen gevaar meer bestond. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Scooter uit bocht twee doden Zondagnacht omstreeks een uur is een scooter, bestuurd door de 22-jarige H. Bosma uit Groningen. bij de Meerweg- brug in H a r e n uit de bocht gevlogen in volle vaart tegen de Linkerzijde v de brug gereden. De bestuurder was slag dood De 21-jarige duo-rijder A. v Rijn, eveneens uit Groningen, overleed enige uren later in een ziekenhuis. In het Stadsziekenhuis te Hoorn over leed de heer G. Honigh uit Winkel, die enkele dagen geleden in Zwaagdijk met zijn auto tegen een boom vloog en daarbij zwaar gewond raakte. Op de Zwolseweg in Apeldoorn is gistermorgen de elfjarige Piet Heerdink uit Apeldoorn door een vrachtauto over reden. Met een schedelbasisfractuur werd de jongen opgenomen in het Juiianazie- kenhuis, waar hij enige uren later over- Drie Nederlanders en twee Duitsers zijn gisteren ernstig gewond geraakt bij een auto-ongeluk op de weg tussen Monschau en Aken Een Duitser kwam om het leven. Tijdens Chroesjtsjefs reis In september, tijdens het bezoek van lemier Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten, zullen de Russen proberen een mens in een baan rondom de aarde te lanceren, zo heeft dr. Hubertus Strug- hold, hoofd van de medische dienst der fdeling ruimtevaart van de Amerikaan- e luchtmacht, dezer dagen verklaard. Dr. Strughold legde de verklaring af n een vergadering van de vereniging an medici in de staat Nevada. Hij zei an mening te zijn, dat de eerste Russi sche poging om een raket met een men selijk wezen aan boord te lanceren, zou samenvallen met het bezoek van Choesj- tsjef aan Amerika, ten einde er een zo l mocelijke propaganda mee te kun- maken. Zaterdag is dan, onder enorme belangstelling, in het Noorse Sogne het huwelijk voltrokken tussen Steven Rockefeller en Anne-Marie Rasmussen. Na de huwelijksbevestiging in het witte kerkje werd van de beide families een foto gemaakt. Op de tweede rij van links naar rechts voor het bruidspaar en mevrouw Rockefeller, ziet men Rodman Rockefeller, Mary en Anne Rockefeller, Anne-Ma ries vader Kristian Rasmussen, Thorbild, de zuster van de bruid, mevrouw Rasmussen, Michael Rockefeller, en Ste vens vader, gouverneur Nelson Rockefeller. Zeventig gasten zaten na de receptie aan het bruidsmaal aan. Duizenden mensen in Kristiansand waren uitgelopen om het jonge paar toe te juichen. Nadat het ge zeischap de club was binnen gegaan, riepen de mensen buiten om het bruidspaar. Ste ven, Anne Marie en hun ouders verschenen tweemaal op het balkon. Gouverneur Nelson Rockfeller kreeg een ovatie toen hij van het balkon af Noorwegen dankte „voor het prachtige meisje, dat het mijn familie gegeven heeft". Gisteren vertrokken de gou verneur, zijn echtgenote en Steven en Anne Marie van de vlieghaven Kristiansand naar New York. Het was precies drie jaar geleden, dat Anne Marie uit Noorwegen vertrok, om als kamermeisje te gaan werken in het huis van de Rockefellers. Het jonge paar heeft niet willen zeggen waar het de wittebroodsweken zal doorbrengen. Een Deense trawler heeft gisteren op ongeveer 150 mijl van de Schotse kust een „kostbaar wetenschappe lijk apparaat" opgepikt, dat aan zes parachutes uit de lucht was ge komen. Lichtsignalen wezen de vis ser waar het apparaat was neerge komen en in een capsule vond hij het verzoek om tegen beloning van drie pond sterling een tele foonnummer in Schotland tedraaien. Voordat de visser zijn vondst meldde, had een radiostation in Schotland de schepen op de Noordzee en de Engelse kuststations verzocht uit te zien naar het apparaat, dat van hoge wetenschap pelijke waarde zou zijn. Als plaats waar het vermoedelijk zou neerkomen werd het gebied aangegeven waar de Deense trawler het later inderdaad oppikte. De betekenis van het voorwerp is ge heim gehouden. In Londen waren de autoriteiten verwonderd. „Ik weet van niets,'" zei een woordvoerder van het ministerie van luchtvaart. „Ik geloof niet dat wy er iets mee te maken heb- Tot dinsdagavond verwacht De BiLt: Droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewol- king. Overdag zonnige perio- den. Zwakke tot matige wind nit westelijke richtingen On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 5.38—19.45. Maan op 22.48, onder 13.11 uur. Op 26 aug. LJC. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Twente Eindh Zd -Limb Helsinki Ffaniffon ichen Zürlch Genéve Innsbruck Belgrado h. bew. gh. bew. T^EN NEGERMEISJE werd doodgeschoten en zes jongelui werden zwaar gewond bij een gevecht tussen twee jeugdbenden op Manhattan. De New Yorkse politie neemt aan dat de moeilijkheden begonnen toen een bende, „The sportsmen", waarvan de meeste leden negers zijn, een wijk binnendrongen die een andere bende, „The forsythe boys", toebehoort. Deze bende bestaat in hoofdzaak uit Portoricanen. De twee benden stootten op elkaar Forsythestreet. Manuel Cintron. 11, kreeg schot in het gezicht en Julio Rosario, 14, werd in de rug gestoken. Volgens de politie was Cintron een onschuldige toe kijker. Beiden werden in ernstige toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. Een half uur later en 13 blokken ver der, werden schoten gelost uit een voor bijrijdende auto op een menigte die naar een straatpredikant stond te luisteren. Theresa Gee, 15. viel dood neer op het trottoir, een kogel in haar achterhoofd. Twee- anderen werden gewond door rond vliegende kogels. De politie deelde mee, dat Theresa Gee het vriendinnetje was van de president van de Sportsmen, Frank Boyd, 16. Enkele minuten later zagen bewoners an een nabijgelegen huis twee jongens m in een krant gewikkeld automatisch geweer in een zijstraat gooien en er van door gaan. Ongeveer op hetzelfde moment werd Luis Santos, 17, in de linker heup ge schoten. De politie trof hem terwijl hij langs het trottoir strompelde en bracht hem naar een ziekenhuis. een andere straat werd Luis Mora les door vijf negerjongens aangehouden die hem vroegen of hij lid was van de Forsythe Street Boys. Hij ontkende dit. maar zij vielen hem aan en hij werd lelijk afgeranseld. Na ondervraging door de politie werd hij ziekenhuis gebracht. Er i Vericeer in Bergen op Zoom De ziekenhuis-kwestie in Bergen op Zoom is nog steeds niet opgelost. Zoals bekend is, wil men het bestaande Bur gergasthuis, met 250 bedden, afbreken en daarvoor in de plaats bouwen het nieuwe r.k. ziekenhuis St. Elisabeth, dat plaats zal bieden aan 350 bedden. De gemeente raad verzocht het college van regenten van het Burgergasthuis de urgentiever klaring, die de minister van sociale zaken had afgegeven, terug te zenden en een verklaring af te geven, dat bij het gereedkomen van een nieuw zieken huis, het bestaande ziekenhuis zijn taak zou beëindigen. Het college van regen ten heeft nu echter een compromis voorstel gedaan, waarmee m enheeft be reikt dat de behandeling van deze zaak toch is uitgesteld, ofschoon de vorige raadsvergadering een verder uitstel niet had geaccepteerd. Het compromis-voor stel houdt in, dat de urgentieverklaring zal worden teruggegeven, maar dat het St. Elisabeth-ziekenhuis slechts plaats zal bieden aan 250 bedden. Na de tot standkoming van het St. Elisabeth-zie kenhuis zal het Burgergasthuis worden ingekrompen tot een ziekenhuis met 100 bedden overblijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1