IMcuure griltsrij ÖTouranl BOETAN VOELT ZICH ERNSTIG BEDREIGD Onbekende stuurt Margaret orchideeën voor verjaardag I Verzoek om hulp aan Nehroe? Chinese troepen aan grenzen randstaten Bonn weigert protestnota van communistische regering Platina trouwring voor bruid van Rockefeller Ruzie in haven Seheveningen Raket ontplofte te vroeg jTERDAG 22 AUGUSTUS 1959 I BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter I(Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is ghiMtoen trign bert ia tegfienspocf Veertigste jaargang no. 11647 RENTE stijgt niet 25 JAAR geleden i pagina 7 het ZONDAGSBLAD 11 (Van een onzer redacteuren) E TOESTAND in Zuidoost-Azië is zorgwekkend. De regering van Laos heeft sterke luchtlandingstroepen naar de noordelijke provincies ge- den om te verhinderen dat de benden van de communistische Panthet i de voornaamste steden in dat gebied bezetten. Uit Tibet, waar de vrij- Isstrijd grondig is onderdrukt, vluchten nog dagelijks mensen die het pese bewind niet langer kunnen verdragen. Dertienduizend Tibetanen ben hun land sinds de grote actie van communistisch China verlaten, tal. Sikkim en Boetan, grenzend aan Tibet, en de Indiase provincie ijmir, die Tibet aan haar oostelijke en Rood-China aan haar noordelijke '•is heeft, melden het samentrekken van grote Chrinesc eenheden aan grenzen. Het koninkrijke Boetan acht de situatie dermate kritiek dat "zijn premier, Jigme Dari, naar New Delhi is gereisd om met premier |roe van India de Chinese dreiging te bespreken. Op communistisc- lese kaarten staan Boetan en Sikkim reeds aangegeven als gewoon ipces gebied. GRENSGEBIED INDIA-TIBET ^ehroe heeft, voor hij Jigme Dari ung, bij Peking geprotesteerd het doordringen van Chinese >en in het noordelijke, in de Hi- ija gelegen, Kasjmir. Jigme Dari le Indiase premier nu zeer zeker elofte vragen, dat Indiase troe- het Boetaanse legertje in geval directe communistische agressie ulp komen. Dari heeft voor zijn naar New Delhi een inspectie- gemaakt door het woeste berg- ed waar de grens van zijn land Rood-China loopt, staatjes Sikkim en Boetan staan bescherming van India, maar alleen Sikkim is een verdrag gesloten vol- hetwelk India een aanval op het zal beschouwen als een aanval "%igen grondgebied. Met Boetan is 'bet geval. De maharadja van Boet steeds op uit geweest, buitenlandse ed zoveel mogelijk tc voorkomen, maharadja heeft onlangs in verband de Chinese dreiging de dienstplicht I ioerd en het jonge Boetaanse legertj' "opdracht gekregen, zich bij een aan ot het uiterste te verzetten, maar he lidelijk dathet desondanks door de ezen snel onder de voet zou worden ten. Maharadje Gigme Dorji Wang- c en premier Jigme Dari menen dat ts een uitdrukkelijke verklaring van 1 BREESTRAAT 173 ii gere geldheden L Afrika blijven voortduren ÏJderden Afrikaanse vrouwen bevin- ich momenteel nog in gevangenissen /tal, nadat zij geweigerd hebben boe- tel betalen. Gisteren zijn opnieuw inci- aen voorgevallen tussen politie en be- rd>g. In Pietermaritzburg werden lalen Afrikanen gearresteerd, in ver- 'aimet het in brand steken van drie b^aanse scholen. In het reservaat Mad- jljnabij Port Shepstone trachtten gis- bijlei honderden met me vpende Afrikanen het ontsm bemoeilijken. De politie ia. Eiselen, staatssecretaris voor het Ur van de Bantoebevolking, ver- de, dat de Zuidafrikaanse regering jAlleen degenen zal straffen die aan geregeldheden hebben deelgenomen, Krook de stammen waartoe zij beho- rJ3e regering azl van deze stammen ••njdrage eisen tot herstel van de aan- Nehroe, dat hij eventueel te hulp za men, de communisten ervan weerho Boetan aan te vallen. Het bezoek van Jigme Dari aan 1 kan worden beschouwd als een tegenbe zoek op de reis van de Indiase regerings leider naar de Boetaanse hoofdstad Paro. Bijna een jaar geleden maakte Nehroe grotendeels op een muilezel de tocht door de bergen naar Paro. Vooral door de geïsoleerde ligging het onherbergzame bergland is het de i haradja van Boetan gelukt zijn land onafhankelijk mogelijk te houden. Slechts zelden krijgen buitenlanders de gelegei heid een bezoek aan Paro te brengei Hoewel men bijvoorbeeld in het gehele land geen elektriciteit kent alleen het paleis van de maharadja heeft een kleine generator en er geen enkele autoweg Cyprische steun voor Makarios De Edma, de politieke opvolger van de erzetsbeweging Eoka op Cyprus, heeft gisteravond de ondergrondse organisatie Kern en elke andere beweging die zich tegen de overeenkomsten van Zürich en Londen aangaande Cyprus of de politieke jn van aartsbisschop Makarios verzetten zroordeeld. Elke activiteit die de eenheid an de bevolking van Cyprus verbreekt is ati-nationaal, aldus de proclamatie. Kern heeft onlangs pamfletten uitgege- sn waarin vereniging met Griekenland werd geëist en aartsbisschop Makarios ,'egens zijn steun aan de Londense over- enkomst werd aangevallen. Filzmoos verlost uit isolement Speciaal voor slechte wegen geschikt gemaakte bussen zijn gisteren doorge drongen tot het Oostenrijkse bergdorp noos bij Salzburg, dat door de jong- iverstromingen geïsoleerd raakte en - enkele honderden buitenlandse toe rt vertoefden. De toeristen kunnen nu. ieer zij willen, de plaats verlaten. In de afgelopen dagen hebben hefschroef- vliegtuigen voor de bevoorrading van het dorp gezorgd. is, kan men niet zeggen dat het land door zijn achterlijkheid in armoede leeft. Maharadja Jigme Dorji Wangchoek is erin geslaagd een stabiel bewind te ves tigen iets wat gezien de vele ruïnes van enorme forten die men in het land vindt, vroeger ongekend moet zijn ge weest. Vooral door het toedoen van zijn vrouw de eerste inwoner van Boetan die overzee (in Engeland) studeerde is hij Boetan nu op zijn manier aan het hervormen. Dat wil dus zeggen: zoveel mogelijk met eigen middelen, zonder bui tenlandse hulp. De schattingen naar het aantal inwo ners van het bergstaatje lopen uiteen van 70.000 tot 300.000. De bevolking is verwant aan de Tibetanen en spreekt voor het grootste deel ook een Tibetaans dialect. Twintig procent van de inwoners is ech ter van Nepalese afkomst. Dit heeft ertoe geleid dat de immigratie uit Nepal is stopgezet om te voorkomen dat het land te veel onder invloed van Nepalezen zou komen. Feesttent ingestort tijd ens onweersbui In het Giethoornse buurtschap Dwars- gracht is gisteravond tijdens een onweers bui een grote feesttent, waarin een to neelgezelschap zou optreden uiteen ge waaid en totaal vernield. De tent was ten dele gevuld met be zoekers, die toen de windvlagen het tent- ooek openreten, naar buiten drongen. Hierbij werden enkele personen onder de voet gelopen, doch allen slaagden er ten slotte in de tent te verlaten, voordat deze instortte. Een meisje, dat een klap van een der steunpalen kreeg, geraakte een ogenblik bewusteloos. De materiële schade was aanzienlijk. De muziekband, die in de tent was opgetreden, zag een goed deel van haar instrumenten vernield en een grote hoeveelheid consumptie-artikelen ging verloren. In deze warme augustusmaand is het niet in te denken dat september de eerste met de letter r! met rasse schreden nadert. Toch zijn de voorboden van de herfst al in het land. En dan wordt het al gauw weer voor een spel als dit: een paar wieleneen paar planken, een zeil en twee echte Hollandse jongens die daar op een vrije middag wel raad mee weten. Oost-Duitsland waarschuwt de VS. OOST-DUITSLAND heeft bij de Verenigde Staten en West-Duitsland geprotesteerd tegen, wat het noemt, de kernbewapening van het Westduitse leger. De nota aan Amerika is via het Tsjechische ministerie van buitenlandse zaken aan de Amerikaanse ambassadeur in Praag handigd. De Westduitse regering heeft geweigerd de Oostduitse nota in ontvangst te nemen. In de Oostduitse nota wordt geprotesteerd tegen het verstrekken van inlichtingen over het gebruik van kernenergie voor militaire doeleinden en de Amerikaanse hulp bij de opleiding van* Westduitse strijdkrachten in het gebruik van kernwapens. Volgens Oost-Duitsland worden de bewapeningsbeperkingen, die West-Duitsland in N.A.V.O.-verband zijn opgelegd, ontdoken. „Als dil zo doorgaat", waarschuwen dc Oostduitsers, „is het slechts een kwestie van tijd en West-Duitsland gaat zelf kernwapens maken." Op de Ver enigde Staten wordt een beroep gedaan niet aan de Westduitse kernbewapening mee te werken. Namens de Westduitse regering in Bonn is inmiddels meegedeeld, dat er geen overeenkomst met Amerika bestaat over het uitwisselen van gegevens over het gebruik van kernenergie voor militaire Kerkdienst in Noors en Engels In Sogne is vandaag het huwelijk voltrokken tussen Steven Rockefeller en Anne Marie Rasmussen. Er waren meer dan 150 mensen in de kerk. Steven en Anne Marie hadden 70 gasten uitgenodigd, maar volgens Noorse gebruiken konden inwoners van Sogne kaartjes vragen voor toelating tot de galerij. Stakingen in de Ver. Staten De Amerikaanse koperindustrie ligt vrij wel stil. De staking breidt zich nog steeds uit. Er zijn meer dan 30.000 arbei ders bij het conflict betrokken. De staking in de staalindustrie duurt nu al vijf weken. Tegen 1 september dreigt bovendien een staking in de vleesindus trie, die 200.000 mensen doeleinden. Verder wordt in Bonn ontkend, dat er een akkoord bestaat voor de opleiding van de Westduitse troe pen in* het gebruik van atoomwa pens. Alleen worden Westduitse N.A.V.O. eenheden geoefend in het gebruik van raketten. Anderhalf jaar voor von Manteuffel De 62-jarige Duitse ex-generaal von Manteutfel is gisteren door de arrondis sementsrechtbank van Düsscldorf schul dig bevonden aan doodslag en veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Von Manteuffel, een van Hitiers kendste tankgeneraals, stond terecht dat hij 15 jaar geleden een Duitse soldaat heeft laten doodschieten wegens dienst- weigeren, waarvoor een krijgsraad hem even tevoren tot 2 jaar gevangenisstraf had veroordeeld. onbekend gebleven bewonderaai prachtige corsage orchideeën en een grote felicitatiekaart gekregen. Zij wer den op Balmoral Castle in Schotland be zorgd, tussen tientallen andere geschenken ?n bloemstukken, verzonden uit de gehele wereld. Maar op deze zending ontbrak de van de afzender. Er is alleen v, kend, dat de gever de opdracht vanuit Amerika heeft verzonden. Dat wilde bloemist William Stott uit Aberdeen ,die de corsage moest ver zorgen ,niet meedelen. Voor de rest hul de hij zich in stilzwijgen. De opdracht had hij telegrafisch uit Amerika ont vangen. et is reeds de tweede keer dat de onbe kende Amerikaan zijn huldebetuigingen aan de charmante prinses zendt. Vorige week had hij Margaret, ook via bloe mist Stott uit Aberdeen, drie dozijn rode rozen gezonden. Eerst meende men, dat Peter Townsend de bloemenhulde had verzorgd. Maar deze bevindt zich op het moment in de Zuidfranse badplaats Nice, waar hij verklaarde, niets van het voorval af te weten. Verder wilde hij zich niet over Margarets verjaardag uitlaten. De 29-jarige prinses heeft haar verjaardag zonder veel drukte gevierd. Het hoog tepunt van de dag vormde een intieme picknick aan de oever van Loch Muick, dat aan het landgoed Balmoral Castle grenst. Ook werd 's avonds op het kas teel een besloten familiediner gegeven. De Engelse kranten hebben ook dit jaar nogal publiciteit aan Margaret geschon ken. De Daily Mirror zette om de ge bruikelijke verjaarsfoto waarop Marga ret ditmaal aan de piano wat wee dig zit te spelen, alleen de woorden: „29. alleen. Een knappe prinses en nog steeds vrijgezel". Manchester Guardian wordt Guardian Een van de bekendste Engelse dagbla den, de Manchester Guardian, heeft be kendgemaakt dat het blad met ingang van maandag zijn naam zal veranderen in Guardian. De bedoeling van deze naamswijzigine is. het provinciale karakter van de vroe gere naam te doen verdwijnen. Een wijzi ging in de politiek van het blad. aldus de aankondiging, ligt beslist niet in het voornemen. De Luth.-evangelische kerkdienst werd geleid door ds. Olav Gautestadt. In zijn preek zei de predikant onder andere tot het bruidspaar: ..Uw voorbeeld bewijst dat de echte liefde, die van God komt door alle sociale en conventionele bar- s, onder ons opgericht, heenbreekt Zich tot Anne Marie richtend zei ds Gautestadt: „Van je jeugd af heb je geleerd te bidden en te wei ken. Vandaag ben je je vader en moeder dank ver schuldigd voor hun goede opvoeding. Nu je heengaat danken we je omdat je een goede ambassadrice voor Noorwegen wordt." Tot Steven zei de predikant „Wij hebben je Godvrezende natuur le ren kennen en de hoge morele waarden die je van je ouders hebt gekregen. Je bent een waardige vertegenwoordiger van je familie en van het grote land waartoe je behoort." De kerkdienst werd gedeeltelijk in het Noors en gedeeltelijk in het Engels ge houden. Steven had de laatste dagen de Noorse passages in de huwelijksplechtig heid bestudeerd, om alles te kunnen ver staan. De vraag of Steven Anne Marie tot zijn vrouw wilde nemen werd in het Engels gesteld, de wedervraag aan Anne Marie in het Noors. Getuige van Steven was zijn vriend Jerry Rigg. Rigg moest de platina ring aan de bruidegom geven, die hem op zijn beurt aan de vinger van Anne Ma rie deed. Zij gaf haar bruidegom geen trouwring. De vader van Steven, gouverneur Nel son Rockefeller, was gisteravond in Kris- tiansand gearriveerd met zijn beide doch ters Ann en Mary. Zij waren begroet door de familie Rasmussen en de burge- eester van Kristiansand. Leo Tallaksen. Toen Rockefeller gisteren even op Schiphol was verklaarde hij zeer inge- ïn te zijn met zijn tweede Sc navische schoondochter. Hij vertelde dat Steven onlangs naar Noorwegen trok en onverwacht zijn vader een tele gram stuurde met de mededeling: „wij jn verloofd." Op Schiphol bracht Rockefeller het gesprek nog op het aanstaande bezoek prinses Beatrix aan Amerika. „Mijn iw en ik voelen ons zeer vereerd de Prinses enkele dagen tot gaste te mogen hebben. Geheel de stad New York andere steden aan de Hudson zien i spanning uit naar de dag, waarop de Rotterdam aankomt", aldus Rockefeller. Gouverneur Nelson Rockefeller met zijn dochters Mary (21 jaar, rechts) en Ann (25 jaar) op Schiphol. Even dreigde er gisteravond in de Sche- ïningse haven een flinke vechtpartij ontstaan, doordat een van de loggers, die drie uur later dan een andere logger was binnengelopen, voor haar beurt haar kantjes wilde lossen- Maar de Haags? politie was er gauw bij met enige jeep- en nadat een politieman een waarschu wingsschot in de lucht had gelost, bleek, dat de wilde gemoederen wel tot kalmte te brengen waren. Alle schepen, die met hun vangst bin nenliepen wilden onder de noodloods aar de binnenhaven lossen, omdat het vee arm was om de kantjes zomair op de te zetten. Het zou de haring geen doen om in de hete zon te moeten Een Amerikaanse poging om methoden te beproeven, volgens welke rudmteredza gers naar de aarde kunnen terugkeren, is gisteren mislukt doordat een raket te vroeg ontbrandde. Het was de bedoeling een rudmte- cabine van 900 kg, dde met behulp van een raket van het type Little Joe tot grote hoogte was geschoten, door een andere raket zou zijn teruggebracht naar het eiland Wallops in Virginia. Een derde ra ket. die er voor moest zorgen dat de ruimtecabine ingeval van nood van de hoofdraket werd verwijderd, ontbrandde echter door onbekende oorzaak, waardoor de ruimtecabine in zee terechtkwam. en ging lossen. Een beambte van de ha vendienst kwam hiertegen uiteraard be zwaar maken. Drie opvarenden van de oetrokken logger lieten de beambte nu hardhandig blijken, dat ze toch door zou den gaan met lossen. Daarop werd de politie gealarmeerd en deze bracht sne', rust in de noodloods en nam drie van kwaadsten mee naar het bureau- Daar konden ze hun kalmte terugwinnen. Dc cggers lossen nu eerlijk op hun beurt in ie Schoveningse havens. Brandweerman om gekomen Woensdagnacht reeds was brand ont staan aan boord van het 10.000 brt me tende ms Schelde Lloyd van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd, dat onderweg was van Tandjong Mani naar Bangkok De brand woedde in een partij voeder- graan in ruim vijf van het ondertussen- aek. Gisteren kwam het schip in Singa pore aan. De brandweer opende de luiken en slaagde er in de brand in te tomen. Een brandweerman, viel in het ruim en overleed op weg naar het ziekenhuis. Stevenson geen kandidaat Adlai Stevenson heeft gisteren in New York, na terugkeer va.n een werk- en vakantiebezoek van twee maanden aan Europa, verklaard dat hij zich niet be schikbaar stelt als kandidaat van de Democratische partij voor de presidents verkiezingen die volgend najaar in de Verenigde Staten zullen worden gehou- Hij ze: van harte te hopen dat zijn vrienden in Oregon (het kiesdistrict waar Stevenson woonachtig is) zo vrien delijk zijn hem bij de plaatselijke voor verkiezingen niet kandidaat te stellen. Daardoor zou ik verkiesbaar worden als partij-kandidaat en dat wens ik niet, aldus Stevenson. Bij twee vorige presidentsverkiezingen, in 1952 en 1954, is Adlai Stevenson kan didaat van de Democratische partij ge weest, beide malen werd hij verslagen door Eisenhower. Eerste luchtlijn om de wereld Vanavond wordt door de Britse lucht vaartmaatschappij Boac een begin ge maakt met de uitvoering van de eerste geregelde Iuchtdienst om de wereld. Rei zigers naar Hong Kong, Tokio of San Francisco zullen naar keuze in oostelijke of in westelijke richting kunnen vliegen. De oostelijke lijndienst gaat vanavond om 11 uur van start met de Boac-Brit- tannia straal-schroefvLiegtuig dat later ook de dienst in westelijke richting zal gaan vlieden waarbij in New York. San Francisco. Honoloeloe en Hong Kong zal worden geland. In het Verre Oosten zal deze dienst dan aansluiten op een vaste lijndienst tussen Londen en de Oriënt met Comet IV- straalvLiefjtuiiigen. De snelste reis om de wereld in ooste lijke ridhtin* zal drie en een halve dag Die in westelijke rich- halve dag wegens een sen in Hong Kong. Advertentie n beslag i ting vier en e onderbreking N.V. Levensverzekering Mij. UBO Levens- Studie- en Uitzet-, Lijfrente- Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. Kromme Nieuwe Gracht 8—10 Ulrecht HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Eindh Zd ^-Limb Kopenh. Aberdeer Zonnige perioden De Bilt verwacht tot zondagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Vannacht hier en daar mist, Zwakke tot matige wind uit nft| westelijke richtingen. Wel- nig verandering in tempe- ratuur. (Opgemaakt om 11J5 uur). ZON EN MAAN Zondag 23 augustus: Zon op 5.35, onder 19.50; Maan op 21.49, onder 11.07. Maandag 24 augustus: Zon op 5.37, on der 19.48; Maan op 22.17, onder 12.10. aug. laatste kwartier. MORGEN EEN STORINGSFRONT (Van ome weerkundige medewerker) Het weer is de laatste vierentwintig uur belangrijk minder bestendig gewor den. Dit begon gistermiddag al, toen en kele onweersbuien van het zuiden naar het noorden trokken, plaatselijk verge zeld van hagel- en windstoten. De tem peratuur, die in de middag nog tot bij 28 graden Celsius was gestegen, bleef vandaag belangrijk lager. Doordat het weer een rustig karakter heeft en de lucht nogal vochtig is, doet het nog vrij aangenaam aan, ook al komt de tem. peratuur weinig hoger dan 23 d 24 gra den. Uit het zuidwesten kan ons morgen een storingsfront bereiken, dat eindelijk wat neerslag brengt, maar de tempera tuur blijft ongeveer op hetzelfde niveau. Zo bestendig en zonnig als het in de af gelopen week zal het door deze ont wikkeling in de komende dagen niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1