ZESDE TAPTOE DELFT IS EEN GLORIEUS FESTIIN .1 Lichaamsbouw en instinct Verdovende pil vrij te koop in Engeland Directie Groot Batelaar wijst beschuldiging af Twee kinderen verdronken Overdracht Rotterdam YA, Ztw Ganuertz feet YASHICA GEHEIME VICTOR MARC IS SPOORLOOS Kreeg Batista hulp uit V.S.? VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 Algerije iie( De Gaulle zal straks met Eisenhower Ongetwijfeld ook spreken over de Alge- se kwestieHet is de Fransen al ja grote ergernis, dat de Amerikanen politiek ten aanzien van Algerije unen. Parijs heeft tevergeefs ge- ■acht Washington duidelijk te maken dat et Franse beleid in het belang is van dt iele Atlantische gemeenschap. Toen vorif, jaar in de Algemene Vergadering van dl Ver. Naties een Frankrijk niet welge vallige resolutie werd ingediend, hebben ie Verenigde Staten zich van stemmini onthouden. Men kan erop rekenen, da De Gaulle begin september Eisenhowe 'tal verzoeken om de Amerikaanse dele gatie in het komende V.N.-debat Algerije solidair te doen zijn met Fr ank- tijk. Maar het ziet er niet naar uit. da: f.isenhower een dergelijk verzoek zal in sioilhgen. In Amerika gaan er de laatstt llijd juist stemmen op die aandringen op inderhandelingen tussen president De Daulle en „premier" Abbas van de in Cairo zetelende „Algerijnse regering in jfallingschap". Zoals de zaken nu staan, jjiap De Gaulle bly zijn als straks de Ame rikaanse delegatie zich bij de stemming \ver een „Algerijnse resolutie" weer van (temmen zal onthouden. In een buiten- jewone vergadering van het Franse kabi- let zou De Gaulle geschermd hebben met rtef denkbeeld van een Europese „derde waarin Frankrijk de leidende tol zou moeten spelen. De Gaulle zou Villen beginnen met het nauwer aan halen van de banden met Frankrijks buur- anden. Maar Adenauer zal hij niet kun- len winnen voor de vorming van een \fzonderlijk Westeuropees continentaal [lok. Ook gaan er geruchten, dat De ïaulle een gesprek met Chroesjtsjef wil irrangeren. Nu Macmillan al met de Rus- jsche premier gepraat heeft, en nu Eisen hower ook een afspraak heeft voor een fDeetaï als volwaardig lid v yesterse Grote Drie, niet achter Jltfven. (De T ij d - M a a s b o d e de aille Marketentsters bij Grenadiers en Jagers (Van een onzer verslaggevers) TT UIM 7000 BEZOEKERS, uit binnen- en buitenland, bevolkten gister avond de tribunes op het Delftse Marktplein, waar de zesde Taptoe Delft rn een glorieuze generale repetitie werd vertoond. Moeilijk is het afloop van zulk een muzikaal en militair festijn te zeggen of deze Taptoe beter was dan een der voorgaande. Vast staat echter, dat ook deze Taptoe de hooggespannen verwachtingen niet zal beschamen. Van Taptoe Delft 195.9, staande in het teken van de dit jaar 130 jaar geworden Koninklijke Militaire Kapel, kan gezegd worden: dit was het puikje van Neêrlands militaire korpsen in topvorm. •t is precies negen uur. Het carillon de Nieuwe Kerkstoren, die aa_. overzijde van de markt kolossaal oprijst, ijgt. De wijzerplaatverlichting van de torenklok en de straatverlichting worden gedoofd. Het marktplein aardedonker. Dan flitsen schijnwerpers aan e: bestralen fel een stramme, blinkende, ame figuur midden op de donkere markt. Het is een grenadier. Hij steekt ompet en helder geschal klinkt de markt. Meer licht flitst aan en o •orgrond worden trompetters vai. Marinierskapel In felle gloed gezet, ter wijl op de eerste torentrans muzikantei ichtbaar worden. Vanuit het diepe ei •erborgen binnenste van de kerk worden de gotische vensters van de Nieuwe Kerk verlicht. Taptoe Delft 1959 is begonnen. Dan volgt een programma, dat een rijk geschakeerd kleurenfeest is. Onafge broken, stuk voor stuk, of meerdere te gelijk van verschillende zijden van plein, marcheren de fanfarekorpsen, de trompetterkorpsen, de kapellen en tam boerkorpsen in hun schitterende eer nieële tenuen op. Nauwelijks is de eenzame grenadier i het duister verdwenen, of het fanfari korps van de Limburgse Jagers en hi trompetterkorps van de cavalerie mai cheren op. Neêrlands zonen" van W. F. Sprink blazen zij, gevolgd door een showwals I De heer II. Hofman, directeur i irichting Groot Batelaar, waarop de '^msterdamse officier van justitie, mr. L. an den Berge, kritiek had geleverd, mdat men er te gemakkelijk kon ont- heeft er op gewezen, dat Groot ^telaar een z.g. open inrichting is, j de verpleegden op verzoek va r(In Geertruideniberg zijn gistermiddag de Harige Keesje de Rooij en de 9-jarige wenkje de Vries door verdrinking, om ht leven gekomen. 'rDe beide kinderen werden gisteravond n zes uur vermist. Ze waren gaan iden in de haven van de Amercentrale. J>en de jongetjes niet thuis kwamen, de rijkspolitie gewaarschuwd. Deze 6^eft de gehele naoht naar de vermiste „nderen gezocht in samenwerking met de Jksipolltie te water uit Drimmelen. Ook tie buurtgenoten zochten mee, doch jrst vanmorgen omstreeks zeven uur js in lijkje gevonden dichtbij de plaats yaar da kinderen hadden gebaad. justitie worden opge- ministerie De directie heeft reeds jaren geleden de behoefte gevoeld aan een gesloten afdeling voor jongens, die voof het open regime nog niet rijp zijn, maar het initia tief, dat het Leger des Heils (waarvan Groot Batelaar is) wil nemen, is niet vol doende als de middelen ontbreken. De overheid zal de oplossing moeten zoeken. Er zijn nu eenmaal onvoldoende en onvoldoende passende inrichtingen onvoorwaardelijk ter beschikking gestel den, die hun straf reeds hebben uitgeze ten. onder te brengen. Het komt vi zij weer in een huis van bewaring worden ingesloten, wat in feite een onwettige verlenging van de straftijd betekent. Het Leger des Heils stelt daarom zijn open inrichting ter beschikking. In de inrich ting staan de jongens onder toezicht van de therapeutische staf, die voor het prak tisch regime aanwijzingen geeft. Er zijn er wel eens „ongeoorloofd afwezig", van ontvluchtingen kan men in Groot Batelaar gezien het open karakter niet spreken. Dekkers N.V. te Dordrecht: Ook in tweede kwartaal omzet zeer bevredigend gestegen, zodat winstcijfer in nog sterker verhouding toenam; vooruitzichten gun- INSTITUUT VOOR SOCIALE WETENSCHAPPEN Geheel mondelinge avondopleidingen M O. ECONOMIE en STATISTIEK KAND. en DOCT. ECONOMIE in de voornaamste bevolkingscentra van Nederland. Een uitgebreide documentatie-map wordt U op schriftelijke of telefonische aanvrage gaarne toegezonden door het 72) We zouden het instinct kunnen noemen: „de wijsheid van de soort". Bü de kenmerken die we de vorige maal met betrekking tot de instinc ten hebben opgesomd, behoorde de eigenschap, dat het instinct specifiek moet zUn. M.a.w. bij elke diersoort past een eigen instinct, dat specifiek is voor die soort. Dit instinct springt in de bres bij alle noodzakelijke levensverrichtingen van die diersoort, welke door gebrek aan ervaring of Inzicht .anders niet tot stand zouden zijn gekomen. Insecten, die in het algemeen zeer kort leven en weinig gelegenheid hebben in de beperkte periode van hun bestaan ervaring op te doen, zijn ty pische instinctdie- ren. Vele van de belangrijkste levens verrichtingen wor den hun dus door het instinct gedic teerd in één lange keten van hande- Ungen die alle op één doel zijn gericht. Het instinct behoort dus bij het scheppingsplan van het dier, want zonder dit instinct zou het dier niet kunnen bestaan. Tot dezelfde conclusie zullen we komen, wanneer we kijken naar het verband dat bestaat tussen de lichaamsbouw van het dier en zijn instincten. De spin, die in opdracht van haar instinct haar web vervaar digt, is toegerust met spinklieren. Niet met een angel. En omgekeerd is de wesp. die instinctief haar angel met zulk een precisie In de zenuw knopen van haar prooi weet te richten, niet In het bezit van spin klieren. Beide organen, de spin klieren en de angel, eisen totaal andere Instincten. De dieren zouden, zonder het daarbij behorende In- TOCH IS HET ZO! stinct, niet weten hoe de werktui gen gehanteerd moeten worden. En omgekeerd, zouden de dieren de In stincten wel hebben, maar de werk tuigen zouden hun mankeren, dan zou er evenmin iets zinvols kunnen gebeuren. Lichaam en instinct vor men dus een onverbrekelijke een heid. zjj zijn zó innig met elkaar verbonden, dat het lichaam het materiaal produceert, waarmee het Instinct moet werken. In het rups stadium kan de zijdespinner bijv. een cooon vervaardigen, voor welke bezigheid zij is uitgerust met de daarvoor noodzakelijke werktuigen en tevens met het instinct dat daar bij past. Als volwas sen vlinder heeft het dier echter broedlnstincten, die het dier tot hande lingen nopen, die in materiële vorm in het lichaam reeds bereid. z«n Het Instinct behoort dus by het bouwplan, bU het scheppingsplan van het dier, het is een verlengstuk van de materiële vorm, want het lichaam en het instinct vormen tezamen de organisatie van het totale wezen van het dier. We kunnen het één niet bezien zonder het ander, want dan tasten we de totaliteit van het dier aan. Aldus bezien, zouden we kunnen zeggen, dat het Instinct het geestelijk element en de lichaams bouw het materiële element van het dier vormen. Op dit punt beland, moeten we toch ook nog Iets zeggen tegen de genen die menen, dat de Instincten door overerving van gewoonten kunnen worden verklaard. Daarover een volgende keer. van J. A. Reynhoudt. Pittig zetten zij het exercitiegedeelte in het taptoegeheel Reeds is men geneigd zich af te vragen bij dit feilloze werk van jagers en leristen: is dit misschien wel het beste van de hele avond? Maar nee, er komt meer. Laten we straks verder puzzelen wat het beste was. Markententsters Daar zijn de grenadiers en jagers reeds. Bij beide korpsen loopt een vrouw mee Het zijn marketentsters. Bij de grenadier: loopt de langste van de twee. De grena diers zijn dan ook langer dan de jagers een van de punten van onderscheid tus sen 's Konings oudste garderegimenten. Alle militairen zijn gekleed in de tenue, zoals die in 1829, bij de oprichting van 'le KMK, werd gedragen. Fleurig staan de witte broekenze vallen te meer op, hij de moeilijke exercitiepassen schuins rechts en links van de beide ploegen. Dan volgt een bijzonder aantrekkelijk deel van de avond. Het stafmuziekkorps in de kleding van de vorige eeuw en me strumenten uit die periode, schaart zich in een kring. Muziek van Beethoven, Schubert en van de eerste kapelmeester van de KMK uit 1829 Fr. Dunkier wornt ten gehore gebracht- De grenadiers en jagers flaneren over het exercitieveld en halen een neutje bij de marketentster. Een hartversterking voor de pittige exer citie die vervolgens wordt uitgevoerd. Jubilaris Dan staat de Koninklijke Militaire Kapel, de jubilaris van de Taptoe, in het middelpunt der belangstelling. Vier wer ken worden uitgevoerd. „Leve het regi ment grenadiers" van N. A. Bouwman, „Taptoe Holland" van Hugo de Groot, „Gavotte" van Handel en de bekende ..Grenadiersmars" van Fr. Dunkier. Nauwelijks is ook hier de laatste toon verklonken of drie korpsen, de Mari- kapel der Koninklijke Marine, de Johan Willem Friso-kapel en de kapel de Koninklijke Luchtmacht, geven Ook tweede Bailey brug gereed Vanmorgen om zes uur is de tweede Bailey-brug, waaraan het 462ste bataljon pontonniers van de genie in het Haring vliet twee weken heeft gewerkt, gereed gekomen. Wegens de getijdstanden heeft men deze brug, die een verbinding vormt tussen de oever van Goeree en de tiweede bouwput, waarin een Schutsluis gebouwd zal worden, moeten „invaren". De eerste Baily-torug. die een verbinding geeft met de grote bouwput midden in het Haring vliet, heeft men met behulp van een drij vende bok kunnen monteren. Thans moet nog vanaf de oever van Goeree een dam worden opgespoten van ongeveer 800 meter lengte. Deze dam vormt het begin van het dijklichaam van de toekomstige afsluiting van het Ha ringvliet. Met opzet ontploffing veroorzaakt De officier van justitie bij de Grc- ningse rechtbank eiste gisteren tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, tegen de 45- jarige meubelmaker J. J. P. te Farmsum, die op 31 maart van dit jaar in zijn wertc- plaats opzettelijk een ontploffing had veroorzaakt. Hij had een gevulde gasfles op een gloeiend heet gestookte kachel -n zijn werkplaats geplaatst, tengevolge waarvan een hevige ontploffing ontstond. Deze wanhoopsdaad verrichtte hij om uit zakelijke moeilijkheden te geraken. Door een onjuiste bedrijfsvoering en een te luxueus leven was zijn in de oorlog snel gegroeide meubelzaak naar een faillisse ment gestuurd. Uitspraak over veertien onder leiding van kapitein directeur H. F. IV. van Diepenbeek een subliem con cert, gevolgd door een kleurige en strak ke massale exercitie. Nog massaler en nog kleuriger wordt het wanneer de tamboerkorpsen van de mariniers, de Kon. Marechaussee, de garde grenadiers, de garde jagers, de garde fuseliers Prin ses Irene, de Frisokapel en van de Kon. Luchtmacht een strakke snelle show ge ven, met tal van frisse en niet altijd be kende marsen. Adembenemend Zoals altijd was het exercitiepeloton, thans o.l.v. de eerste luitenant J. Spaans en met slechts 18 deelnemers, die ook aan de Taptoe van het vorig jaar hadden meegewerkt, een klasse apart op het ge bied van exercitie, in het schijnwerper- licht, omgeven door een traliewerk van schaduwen, strak, adembenemend. Wanneer dan de finale komt, met de KMK in het midden van de bijna 600 deelnemende militairen aan deze show, en het Wilhelmus, door allen staande meegezongen, is verklonken, dan stijgt een zucht op uit het publiek en wacht men rustig tot alle korpsen zijn afge marcheerd. Dan denkt men aan de voor bereidingen, sommige delen lang en tot in de finesses herhaald, andere stukken nog op het laatst, combinaties in de laat ste dagen gevormd,' en men denkt en vraagt zich weer af: wat was het beste? Er is geen antwoord op. Taptoe Delft 1959 als geheel, muziek. exercitie, klank- en lichtregie, was af. (Vervolg van pagina 1) het tig moment toen de rederijvlag topje van de mast ging. terwijl een ap plaus opklaterde. Prins Bernhard was de eerste die de heer De Monchy met „zijn" nieuwe schip gelukwenste. De vlaggen zijn verwisseld en de bouw Is beëindigd, zo begon de minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay, zijn toe spraak. Hy bracht een warme hulde aan allen, die aan de bouw van het schip meegewerkt hebben. Als we zien uit welke onderdelen het schip is samengesteld, zo zei prof. De Quay, dan realiseren we ons, dat tien duizenden aan de totstandkoming hebben gearbeid. Maar dit fantastische samen spel zou niet tot stand zijn gekomen zon der de prestaties van enkelen. Vervol gens richtte de minister-president zich tot ir. K. van der Pols, directeur van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij en deelde mee, dat hij benoemd was tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heren C. J. Engelen en ir. G. van Veen, respectievelijk chef van de architectenkamer en inspecteur van de nieuwbouw van de Holland-Amerika- lijn, vernamen, dat zij tot ridder ih de Orde van Oranje Nassau waren benoemd. De Koningin en de Prins waren de eer sten om hen te feliciteren. Diner WAARSCHUWING AAN BRITTEN DE BRITTEN zijn gewaarschuwd, voorzichtig om te gaan met verdoven de middelen. In het medische tijdschrift Lancet wordt gezegd dat in Engeland een pil vrij verkrijgbaar is, die de mensen een preciese naboot sing kan geven van delirium tremens, een toestand waarin men allerlei fantastische dingen ziet. Het blad noemt als voorbeeld: rose olifanten. In het artikel adviseert het Britse farmaceutische genootschap zijn leden dergelijke „slaappillen" niet meer te leveren, tenzij dit op medisch voor schrift gebeurt. Het artikel is geschreven door dr. John Evans, die vooral ingaat op delirium tremens, waarvan men zegt dat, als je dit nog nooit hebt gehad, je nooit iets hebt ondervonden en nooit iets hebt ge zien. Delirium tremens wordt gewoonlijk verbonden aan lange drinkfuiven. De pillen worden in Engeland verkocht voor vermagering, het bestrijden var Delirium tremens: rose olifanten depressie en het herstellen van de ener- !gie- Dr. Evans vertelde dat een vrouw, die 10 tot 15 per dag nam, geloofde dat de azi's zouden komen om haar te vermoor den. Zij spijkerde daarom haar ramen dioht, zette meubelen voor de deur en loerde door sleutelgaten naar bezoekers Een andere lijder hoorde auto's die des avonds kwamen aanrijden en voor het huis stilhouden, denkbeeldige kerkklok ken luiden en een denkbeeldige stem die j een graftoon zei: „U gaat sterven". Dit middel moet aangemerkt worden s een verslavingsmiddel zoals cocaïne i marihuana, aldus dr. Evans. Het farmaceutische genootschap zegt dat verdovende middelen, pijnstillende Gedenkteken Vele legerleiders uitgenodigd Ter eere van de Amerikaanse „101ste Airborne Division", die een belangrijk aandeel heeft gehad in de bevrijding van het zuiden van Nederland, zal op donder dag 17 september in Veghel een gedenk teken worden onthuld. Tot bijwoning van deze plechtigheid zijn onder meer vele geallieerde autoriteiten uitgenodigd, on- wie een aantal vroegere legerleiders het westelijke front, zoals de maar schalken Montgomery en Juin en de ge neraals Taylor, Gavin, Urquhart, Sosa- bowski, McAuliffe, Dempsey, Anders, Bor-Komorowski, Crerar, Foulkes, Si- monds, Kitching, Sink, Sherburne, Mas- zek, Norstad en Connrad. De Kon. Mili taire Kapel, het garderegiment fusilliers Prinses Irene, het regiment stoottroepen en de Leidse studenten weerbaarheid Pro Patria, zullen aan de plechtigheid deel- middelen en stimulerende middelen snel ler op de Britse markt komen dan het parlement wetten kan aannemen om de verkoop ervan onder controle te stellen. „Het publiek is tengevolge van de in vloed van de toenemende moderne publi citeit op de hoogte van deze middelen die een behaaglijke uitwerking hebben wan neer men in omstandigheden van moeilijk heden en grote druk verkeert." „Het is mogelijk, dat de apothekers on der toenemende druk komen te staan van het publiek, om ze te leveren zonder medisch voorschrift", aldus het genoot- Koningin Juliana hees de vlag en daarna was de overdracht van het nieuwe s.s. Rotterdam door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aan de Holland- Amerika Lijn een feit. Het was een indrukwekkend moment tij dens deze officiële proefvaart en deze symbolische handeling van onze Vorstin werd gevolgd door een enthousiast driewerf hoezee van de vele genodigden en gasten aan boord. (Radiografisch overgebrachte foto) Ontevredenheid over grenscorrecties De regering van Neder-Saksen is be zorgd over het voorstel van de Neder landse regering om slechts 65 procent var de 253 hectare grensgebied terug te ge ven, aldus heeft een woordvoerder van de Nedersaksische regering verklaard. Hij zei, dat aan Noordrijnland—Westfalen 90 procent van het na de oorlog aan derland verloren gegane gebied wa; loofd. Neder-Saksen wilde in het bijzon der teruggave van een gebied van 60 hec tare in Oost-Friesland, aldus de woord voerder. Bij de Westduitse afvaardiging naar de Duits-Nederlandse onderhande lingen was er op aangedrongen de Neder saksische eisen te herhalen. Het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken meent in het huidige sta dium op dit bericht geen commentaar te moeten geven. Engels vliegtuig met halve-maan- vormige vinnen Schepen en vliegtuigen zochten vandaag Ie zee ten zuiden en ten zuidwesten van Engeland af, in de hoop een spoor te vin den van de nieuwste Britse straalbom- 'menwerper, de Victor Markt-II. Op een routine-testvlucht boven het Kanaal ver dween het viermotorige toestel, dat vleu gels heeft in de vorm van een halve maan, met vier bemanningsleden en een Britse geleerde. Na het opstijgen van het toestel, gister morgen om half elf, heeft men geen en kel radiosein meer ontvangen. Gistermid dag kregen luchtmacht en marine op dracht naar het vliegtuig dat op de geheime lijst van de Britse luchtmacht staat te zoeken en alle kuststation: •den gealarmeerd. ien torpedobootjagers en fregatten ren uit met de opdracht onafgebroken •lijven zoeken. In de loop van de avond dde een schip lichtseinen te hebben gezien en later meende men wrakstukken te heoben gevonden. Beide keren liep onderzoek echter op niet uit. Even leefde gisteravond de hoop op, toen een vliegtuig meldde een wrak te hebben waargenomen bij de Scilly-eilan- den. Later bleek het „wrak" echter een dode walvis te zijn, die in een vijver van olie ronddreef. Een Brits tankschip heeft gemeld tus sen de kusten van Wales en Ierland een explosie te hebben waargenomen, waarbij het water vijftien meter omhoog spoot. Ook in dit geval leverde nader onderzoek geen resultaat op. MUITERS~WORDEN UITGEWEZEN De twee Nederlandse zeelieden, die eergisteren, toen hun schip, de Martini- stad, in de haven van Hamburg lag, de kapitein te lijf wilden, zullen uitgewezen worden naar Nederland. Zij waren door de politie te Hamburg gearresteerd. De kapitein heeft geweigerd de twee man nen, de 27-jarige J. de B. en de 20-jarige L. van E., weer aan boord te nemen. Omstreeks kwart over negen begon het diner. De zwarte kleding van de heren, van wie velen hun ordetekenen droegen en de charmante toiletten van de dames gaven kleur aan het geheel. Hare Majesteit en de Prins namen de ereplaatsen aan de hoofdtafel in." Naast de Koningin was de heer De Monchy ge zeten en naast de Prins mevrouw Van der Vorm. Verder zaten aan de hoofd tafel de ambassadeur van Luxemburg en mevrouw Kremer, mevrouw De Monchy, de minister-president prof. dr. De Quay en mr. J. A. Jonkman, voorzit ter van de Eerste Kamer der Staten- GeneraaL De directeur van de R.D.M. sprak over de grote belangstelling van de Koningin voor het Nederlandse bedrijfsleven in het' algemeen en de scheepsbouw in het bijzonder. Hoewel dit schip in het alge meen gezien moet worden als resultaat van wat men tegenwoordig „teamwork" noemt, meende ir. Van der Pols, dat enige gedachten van de heer Monchy een zeer bijzonder stempel óp het schip hebben gedrukt, namelijk de plaatsing van de voortstuwingsinstallatie in het achter schip ,de horizontale indeling der dekken naar klassen en de dubbele schaartrap, die op onopvallende wijze de dekken ver bindt en scheidt. Ten slotte gaf hij de beste wensen aan commodore Bouman en onderschreef deze wensen met een heildronk. Sober en rijk De directeur van de H.A.L. de heer W. H. de Monchy noemde in zijn tafelrede de moeilijkheden in de scheepvaart, waarmee ook zijn maatschappij heeft te kampen. Daarom baseerde hij zijn rede op de spreuk: „Laat uw leven sober zijn, maar rijk aan feesten". Deze spreuk gaat zeker op voor de H.A.L. Immers, in twee- en-een-half jaar werd bij zijn rederij vier maal feest gevierd met het koninklijk huis: het dopen van de Statendam door prinses Beatrix, de tewaterlating van de Rotterdam door de Koningin, vandaag proeftocht met Koningin en Prins en over enkele weken de eerste reis van het schip naar New York met als eregaste prinses Beatrix. Tot de buitenlandse gasten sprak de heer De Monchy Frans. Frans, omdat Frankrijk het algemene plan voor het schip heeft geïnspireerd. Hierna bracht de heer De Monchy dank aan allen, die de bouw hebben meegewerkt. Spe ciale lof had hij voor de R.D.M.die het schip een maand eerder heeft afgeleverd dan was bedongen. De directeur van de H.A.L. vroeg Ko ningin en Prins en ale gasten te willen drinken op allen, van hoog tot laag, die huif energie, bekwaamheid en toewijding ~iven aan de bouw van ons vlaggeschip. Nee, voegde de heer De Monchy eraan ie ,het vlaggeschip van de Nederlandse koopvaardij. De reis van de Cubaanse ex-dictator Batista naar Portugal en de daarop ge volgde asielverlening, zijn volgens een bericht uit diplomatieke kringen in Washington door Portugal geaccepteerd na een verzoek daartoe van de Ameri kaanse regering. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zou ver schillende keren verklaard hebben, be reid te zijn om Batista's vertrek uit de Dominikaanse republiek te regelen, op waarde crat de ex-dictator niet naar de V.S. zou komen. Van officiële zijde is dit bericht tegengesproken. De Portugese ambassade in Washing ton verklaarde gisteren dat Batista asiel is verleend, omdat zijn aanwezigheid in Anti-slip de Dominikaanse republiek een element van onrust in Latijns-Amerika beteken de, dat gevaar opleverde voor de vrede en de samenwerking van de betrokken landen. In Portugal is slechts bekendgemaakt dat Batista in Lissabon is aangekomen. In dit N.A.V.O.-land kent men namelijk nog steeds geen persvrijheid en de Por tugese censuur heeft opdracht gegeven de berichtgeving over Batista te beper ken tot een kort bericht over zijn aan komst en een officieel communiqué, waarin werd gezegd dat de Portugese regering heeft besloten Batista een ver blijfsvergunning op het eiland Madeira 'e verlenen. Per gezin slechts een luistervergunning De minister van verkeer en waterstaat overweegt te bepalen, dat voortaan per gezin slechts een luistervergunning voor radiotoestellen nodig zal zijn. Hij wil daarmee tegemoetkomen aan de wensen '?n PTT-directie, die het bezwaarlijk 'jndt. dat velen thans steeds in overtre ding zijn door het eigenlijk clandestien bezitten van tweede of derde toestellen. Voor autoradio's is het niet de bedoeling het luistergeld af te schaffen, ook niet als men thuis reeds een radio heeft. Dat het Rijk door de nieuwe maatregelen minder zal ontvangen, is niet te verwachten. Er zijn namelijk weinig mensen die hun •eede toestel aangeven en er luistergeld ior betalen. Trots De minister-president voerde het laatst het woord en hij wilde dit niet alleen doen namens de gasten aan boord, maar namens alle Nederlanders, die ongetwij feld met de proefvaart meeleven. Wij zijn trots op dit schip omdat wij ven zeevarend volk zijn. In dit schip groeien scheepvaart en industrie in al zijn facetten samen. De Rotterdam is niet al leen een welvaartsbron maar ook een goodwill-ambassadeur van Nederland. De Rotterdam, zo zei prof. De Quay nog. is een prachtig schip, dat tienduizen den in de gelegenheid zal stellen n3ar Nederland te komen. Dit is nog waarde voller. Ten slotte wenste prof. De Quay de maatschappij geluk met de Rotterdam. Het diner duurde tot kort voor midder nacht. Enkele prominente artiesten ver zorgden daarna een onderhoudend pro gramma van ongeveer een uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5