In Leiden werden na de bevrijding vijfduizend woningen gebouwd Caballero Eén bouwbedrijf nam er 1000 voor zijn rekening Hof in de Leidse Hortus model voor tuin op Floriade Rotterdam Kruising Yijf-meilaatt- Cliurcltilllaan is tot stand gekomen jT - KIL- MEUWL LEIUSUHE COURANT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1939 voor Vrödas Speeltuin Ons Eiland, 7 uur: tuinfeest. Zaterdag i Station, 2-15 uur; vertrek excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, af- j deling Leiden, naar zeewateraquarium te Scheveningcn Speeltuin Ons Eiland, 3 uur en 7.30 uur: tuinfeest. Zondag Pieterskerk, 10 uur: jeugddienst, voor-| ganger ds. Van Achterberg, onderwerp:; •j „Hoe moet ik mij God voorstellen?" I Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar- genomen door apotheek Tot hulp derj 1 Mensheid, Hooigracht 48. telef. 21060. Films 1 Casino (2 30, 7 en 9.15 uur): De dochter -I van de ambassadeur (14 jaar); 's middags:! r' Donald Duck en zijn vriendjes (voor de1 (1 jeugd); donderdag; Johnny knapt het op (18 jaar). Lido (2-30, 7 en 9.15 uur); Overval in 5 de Pacific (14 jaar). Luxor (2 30. 7 en 9.15 uur): Waar iedere t man wapens draagt (14 jaar). Rex (2 30. 7 en 9.15 uur): Kop op, borst 1 vooruit (alle leeftijden). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur); De levens roman van Joseph Schmidt (alle leeft.). 1 Tentoonstellingen De Lakenhal: Het Nederlandse Portret »j tot 31 augustua Museum van Volkenkunde, dagelijks 1 tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Masem, Instituten leeszalen ejl. I Academisch Historisch Museum Rapen - burg 73; elke dag geopend vaD half 10 to' U half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag 1. van 2 tot 6 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopec van 9 tot 12 en vaD 2 tot 4 uu: (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot S uur Gravasteen, Pieterskerkhof 6, Jurldisci studiecentrum, elke dag te bezicbtige: tussen 9 en 12.30 en 2 tot S uur (liefst li. e de vakanties), concierge: Kolfmakei t steeg 16a Geologisch en mlneralogiscb museum t Garenmarkt tb' elke dag geopend van H tot 12 an van 2 tot 4 uur n Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 n tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Kapen- II burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) an Bibliotheek universiteit. Rapenburg ?4 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half 8 op zaterdag tot 5 uur Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van i ie' Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree iet straat 27: maandag en woensdag van l :ou tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en Topaanbieding enz. SCHOOLETUIS f 1.05 OLIE PASTEL, nieuw 12 dikke stiften f1.25 TEKENDOOS met haaksluiting f 1.25 BALL POINT, goedgekeurd model, voor schoolgebruik f 1.95 TEKENPAPIER 50 x 65 cm. f 0.10 VERFDOZEN, Talens f2.85 GLOBE met meridiaan, 12 cm. f3.75 Alle schoolartikelen voor h.b.s., lyceum, u.I.o, gymnasium, ambachtsschool. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 110 tot 530 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 530 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer". Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 to' 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraa' lb: elke dag geopend vac 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio I j'theek Reuvens, Plantage 6: maandag .dinsdag eD donderdag van 4 tot D30 '"'dinsdag en donderdag van 4 ^®woensdag en zaterdag van 12 t vnjdag (speciaal voor de grt t 430 1 t 12 e Academiegebouw, Rapenburg 73: elke geopend van 8.30 tot 1230 en van z betot 530 uur, behalve op zaterdagmiddag Rijksmeuseum voor Volkenkunde, Steen ^straat la: elke dag geopend van 10 to' ke( Stedelijk ,or.Singel 28: hel«ur all Instituut vooi culturele anthropologu iren sociologie van niet-westerse volken valeerste Binnenvestgracht 33a: elke da 'engeopend van 9 tot 1230 en van 2 tot 53< jeruur, behalve zaterdagmiddag. (j, (Deze opgaven gelden niet voor ion- e» lle .feestdagen). Puzzelprominenten 1. J. Kuipers, Irenestraat 12, Lisse; 2. J. J. van Waas, Staalwijk- otraat 2, Leiden; 3. G. H. van Kla veren, Voorweg 147, Hazerswoude. Feestje achter in de Kooi TN DE LEIDSE WONINGBOUW werd gistermiddag van 3 tot 4 uur stilgestaan bij een mijlpaal. Woningbouw is belangrijk genoeg om bij gelegenheid erop terug te zien, er iets over te zeggen en te proberen, in de toekomst te schouwen. Gistermiddag gebeurde alleen het eerste: terug zien. Voor de beer C. Huisman en zijn vrouw betekende dit ogenblik echter de deur naar de toekomst, want de duizendste woning die het Zwijn- drechtse bouwbedrijf gebr. A. en J. Breur in Leiden heeft gebouwd en die nu officieel werd geopend, was hün woning Dit bouwbedrijf is voor Leiden van groot belang gebleken; in 1951 ging de gemeente ermee in zee en nu heeft het de duizend vol ge maakt- Wethouder Jonge- leen had zich dan ook bereid verklaard de sleutel van de duizendste woning aan de desbetreffende huurder, de heer Huisman, te overhandigen. In een nieuwe woning aan de Willem de Zwijgerlaan (achter in de Kooi) wenste de wethouder de heer en mevrouw Huis man geluk met dit huis. Namens de ge meente bood hij een mand met bloemen Vele miljoenen De bouwactiviteit van de gebroeders Breur recapitulerend herinnerde de wet houder aan het jaar 1951, toen dit bedrijf de bouw van 494 woningen in het zuid en werd opgedragen. Deze kennisma king bleek goed te zijn. Er was een bedrag bijna 5 miljoen mee gemoeid ofwei rond 10.000 gulden per woning. In 1955 volgden 199 woningen voor 2^4 miljoen gulden ofwel f 12.500 per woning, in 1956 (Beatrixstraat) 105 woningen voor 1% miljoen gulden ofwel f 15 000 per woning, in 1957 (in het noorden) 213 woningen voor 4 miljoen gulden of f 16 500 per huis en nu dan 218 aan de Rooseveltstraat in het zuid esten voor f 3.320 00 of f 15 200 per wo ning. Het laatste cijfer duidt op een da lende tendens, ten opzichte waarvan wet houder Jongeleen slechts kon hopen, dat deze zich zal voortzetten. Wethouder Jongeleen deelde mee. dat met deze woning ook de 5000ste na de be rijding in Leiden gebouwde woning ls Administratiegebouw van A.Z. wordt verbouwd Het districtskantoor van de Rijksge bouwendienst te Leiden besteedde onder hands aan het verbouwen van het ad- stratiegebouw van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Ingeschreven werd door het Aann.bedrijf v.h. fa. Leo Zit man te Leiden, ƒ47.440, de N.V. Noord- holl. Aann.-mij. te Haarlem, 46 664, N.V. B. J. Huurman Zn. te Leiden, ƒ44.888, fa. Bik Breedeveld te Leiden, ƒ42.450, en de fa. H. Korswagen Zn., eveneens te Leiden, voor 41.080. De opdracht om tot het uitvoeren van het werk over te gaan i6 nog niet ver klaar gekomen. De heren Breur bood hij ccn mand bloemen en een oorkonde aan- De, heer A Breur sprak eerst de heer en mevrouw Huisman toe. Hij verraste hen met de mededeling, dat het bouwbedrijf enige weken huur voor hen zal betalen Tevens werd een bloemstuk aangeboden. Dalende tendens Over de prijzen zei de aannemer, dat deze inderdaad geleidelijk zijn gestegen, maar daartegenover staat toch, dat de uitvoering op een hoger plan is gekomen. Er is op dit ogenblik sprake van een dalende tendens; het is evenwel niet te zeggen, of deze zich zal voortzetten. D; hangt uiteraard van verschillende facto ren af. Uitgesproken optimistisch wa heer Breur zeker niet, hij kon niet gen. een sterke daling van de prjjze De woning van de familie Huisman staat niet aan de Willem de Zwijgerlaan, maar aan het Stuyvesanthof. Daarheen begaf het gezelschap zich dan ook. Voordat de heer en mevrouw Huisman het portiek betra den, hield de voorzitter van de bouw vereniging „Ons Belang" nog een toe spraak. Hij feliciteerde het echtpaar, hoopte, dat het een goede tijd in dit huis mag doorbrengen en koppelde daaraan nog de hartelijke wens, dat zij zich men sen zullen tonen, die een geregelde beta ling van de huur op prijs stellen Prof. mr. J. E. Jonkers benoemd tot rector-magnificus aan de Leidse universiteit Bij Kon. Besluit is voor het studiejaar 1959—1960 prof. mr. J. E. Jonkers be noemd tot rector-magnificus aan de Leidse universiteit. Prof. Jonkers werd in 1890 te Buiten post geboren. Hij doorliep het gymna sium te Kampen en ging in 1910 aan de Leidse universiteit studeren, aanvanke lijk theologie en daarna rechtsweten schappen. Van 1916 tot 1939 was prof. Jonkers werkzaam bij de rechterlijke macht in Indonesië, laatstelijk als advocaat-gene raal bij het Hooggerechtshof. In 1939 werd hij bijzonder hoogleraar in het Indisch strafrecht aan de Utrecht se universiteit en na de bevrijding, in 1945, gewoon hoogleraar aan de universi teit te Leiden. Van september 1945 tot maart 1946 was hij waarnemend procureur-generaal in Indonesië. In de bijzondere raad van cassatie is prof. Jonkers eerst plaatsver vangend raadsheer en daarna raadsheer geweest. Zijn leeropdracht voor de Leid se universiteit werd in 1953 uitgebreid met Ned. straf- en procesrecht. Van de publikaties van prof. Jonkers noemen wij„De waarheid in het straf proces" (1939, inaugurele rede), „Het vooronderzoek en de tenlastelegging in het Indische strafproces" (1940), „Het Oud-Indische strafstelsel" (1941), „De weg van het strafrecht" (inaugurele rede Leiden. 1945) en „Handboek van het Ned.-Indisch strafrecht" (1946). Oud-archivaris van Leiden overleden Op 84-jarige leeftijd is in Wapenveld overleden dr mr. J. W. Verburgt, emeri tus-predikant van de Hervormde Kerk, oud-gemeente-archivaris van Leiden en archivaris van de Haagse Hervormde Gemeente. In alle stilte is zijn stoffelijk overschot bijgezet in het familiegraf te Nigtevegt. In 1900 werd dr. mr. Verburgt predi kant te Nigtevegt, zijn eerste en laatste Gemeente die hij diende tot 1920. Toen werd hem eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus verleend. Daar na was hij achtereenvolgens archivaris van het kasteel Nijenrode te Breukclcn, particulier-secretaris van de rentmeester van de kasteelheer, adjunct-archivaris van de gemeente Leiden, archivaris van Leiden, archivaris van de Hervormde Gemeente te 's-Gravcnhage. Dr. mr. Ver burgt publiceerde veel. Leiden heeft na de bevrijding 5000 wo ningen gebouwd. Het heeft weinig zin, na te gaan. of dit in verhouding tot vergelijkbare gemeenten weinig, redelijk of veel is. Wie de woningbouwdebatten in de Leidse raad in die tijd heeft ge volgd, ontkomt niet aan de indruk, dat dit in ieder geval niét VEEL is. Er zijn bij het huisvestingsbureau ten minste nog enige duizenden gegadigden voor een woning ingeschreven. Ma3r Leiden gaat door met bouwen. Er is ongetwijfeld plaats voor de ge dachte. dat het de laatste tijd niet slecht gaat. Tempo en omvang van de woning- houw zijn niet onbelangrijk verhoogd. Er wordt aan verscheidene kanten van de stad gebouwd en met name van zuid west wordt, door de grote capaciteit van dit gebied, veel verwacht. Ter gelegenheid van de 5000ste woning plaatsen wij vandaag nog eens de lucht foto van Leiden-zuid-west, die enige maanden geleden een artikel in ons blad over het totale plan voor dit deel van Leiden illustreerde. De gebroeders Breur zijn hier op een terrein aan de Roose veltstraat, tussen de Wiardi Beekman- straat en de provinciale weg Leiden Voorschoten, weer voorbereidingen aan het treffen voor de. bouw van enkele honderden woningen. In zuid-west wordt permanent voort gebouwd. Daarom zal het niet zo lang meer duren of ook dit deel van Leiden is vol. Maar vóór het zover is, zullen in het stadhuis nog heel wat projecten moeten worden uitgebroed. Moge dat gebeuren met de slagvaardigheid, die de Leidse woningbouw de laatste tijd ken merkt. Opdat ook Leiden binnen „rede lijke" tijd verlost worde van zijn druk kend huisvestingprobleem. Aerofoto Nederland. Leidse meisjes keerden niet in de ouderlijke woning terug De 17-jarige mejuffrouw C. Bonnet en de 16-jarige mejuffrouw A. Ver berg. beiden wonende aan het Leven daal, zijn sinds zij zaterdag voor een weekeinde naar de Kaag zijn ver trokken, niet in de ouderlijke wo ning ^teruggekeerd Zij brachten het afgelopen weekeinde zeilend op de Kaag door en zouden zondagavond de laatste bus naar Leiden hebben 1 gemist. Waar zij zijn gebleven, is niet bekend. De ouders hebben de politie om hun opsporing verzocht. De po- litieradio heeft hun signalement ver spreid. De meisjes hebben in het be gin van de week nog wel telefonisch contact met hun huis gehad, maar zij deelden niet mee. waar zij zich op dat ogenblik bevonden. Ook zou den zij in het begin van de week in een Leidse biscoop zijn gesigna leerd. Bejaardensociëteil van de Rembrandtwijk De bejaardensociëteit van de Hervormde wijkgemeente Rembrandtwijk begint weer op woensdag 9 september. 4LS EEN belangrijk onderdeel van de internationale tuinbouwtentoon stelling Floriade-1960 te Rotterdam, kan men daar volgend jaar een tuindeel bewonderen, dat geheel zal zijn gewijd aan Clusius. de beroemde kruidkundige uit de zestiende eeuw. De Clusius-tuin op de Floriade wordt net zoals de gelijknamige hof, die men in de Leidse Hortus vindt. Inmid dels is men met de aanleg ervan begonnen. Pas omstreeks het einde van de zestiende eeuw begon de plantkunde, tot die tijd slechts een onderdeel van de geneeskunde, zich tot een zelfstandige wetenschap te ontwikkelen. In Leiden gevoelde men al vroeg behoefte, ten dienste van het academisch onderwijs, een medicinale tuin aan te leggen. wiens bemoeiingen niet alleen de Hortus te Leiden zijn eerste waardige inhoud kreeg, maar d:e ook heaft bijgedragen tot de verspreiding van de tulp en aardappel. De Clusius-tuin krijgt dan ook een ereplaats op de Floriade, onmiddel lijk bij de ingang van de Koningshof. Hier komt een grote oranjerie met bijzondere inzendingen, die reeds door het merendeel der Europese ho ven zijn toegezegd. De Clusius-tuin zelf zal met de toegang ongeveer vijf honderd vierkante meter groot wor den. In 1592 had Clusius reeds 251 so< van- zaad. voor het merendeel verzameld op Kreta, aan de curatoren in Leiden ge zonden en twee jaar later werd tie lege plaats aohter de universiteit beplant. Een volledige inventaris met plattegrond is als belangrijk gegeven bewaard gebleven. Gouden regen Met de Delitse apotheker Cluyt, die Clusius als hulp bij de aanleg en vei ging van die tuin kreeg, streefde hij iet bijeenbrengen van een zo groot telijke verscheidenheid van in- en ïeemsei gewassen. Daarvan is nog één exemplaar aanwezigde Gouden regen g gestut, rechts bij de ingang de Leidse Hortus staat. nen als grote bjjzonde: dekastanje rijk gewo; veel plai uit 1 :rika, e Clusius veel heeft bijgedragen. Hij deelt als zijn mening mee, dat de knollen in rauwe toestand minder ge schikt zijn om Ie eten dan gekookt of gebakken. Met die mening zal ieder wel kunnen instemmen. De tuin, die op de Floriade een over zicht zal geven van hetgeen Clusius ruin 3Vi eeuw geleden wist bijeen te bren gen. zal als kruidhof met een eigen sfeer en beslotenheid op iedere plantenliefheb ber aantrekkingskracht uitoefenen. In deze tuin, dia omsloten is door een hoge stenen muur, gemetseld van „klooster moppen", zal men. dwalend ovar de oude plavuizen en over de met schelpen be strooide paadijes. zich eeuwen terugge plaatst voelen in een stemmingsvolle sfeer temidden van ouderwetse duizend schonen, pioenen, stokrozen, het prik neusje. de vuurwerkplant, hat alruin er de tomaait, die toen, veel suggestiever /gulden appel" werd genoemd. De gele tomaat was in die dagen even bekend als de roodvruohtige. Borstbeeld Een borstbeeld van Clusius vens toe bijdragen de gedachte levend te houden aan de beroemde geleerde, door Oud-Leiden op de thee bij Bets Zoetemelk De vereniging Oud-Leiden heeft weer enkele excursies op het programma staan. Donderdag io september wordt een bezoek gebracht aan het hof Meermans burg aan de Oude Vest 159, aan het St. Annahof aan de Hooigracht 9 en aan het Waaggebouw aan de Aalmarkt 21. Zater dag 19 september gaat men enige polder molens nabij Hoogmade en Rijpwetering bekijken. Men krijgt te zien een wip- schepradmolen, een achtkante scheprad molen en een twaalfkante stenen vijzel molen. Bij gunstige wind zullen één of meer molens in werking worden gesteld, zodat men in ogenschouw kan ne: wat een Hollandse molen vermag. Thee wordt gedronken bij Bets Zoetemelk in De vergulde Vos. Buitengewoon hoogleraar te Leiden Voor het tijdvak van 1 febr. tot en met 31 juli 1960 is voor de faculteit der wis. en natuurkunde aan de rijksuniver siteit te Leiden benoemd tot buitenge woon hoogleraar prof. J. H. van Vleck, hoogleraar aan de Harvard University Cambridge. Massachusetts U.S.A. Prof, in Vleck zal onderwijs geven in de theoretische natuurkunde. Zie voor stadsnieuws ook pagina 9 GEMEENTE LEIDEN Officiële puhlikaties De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 25 augustus 1959 tot en met 21 september 1959 ter gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), voor een ieder in ontwerp ter inzage zal liggen een plan tot gedeeltelijke her ziening van het plan van uitbreiding met betrekking tot gronden, gelegen in de Meerburgerpolder, met bijbehorende be bouwingsvoorschriften, een en ander vast te stellen met intrekking van het voor dat gebied geldende plan respectievelijk gedeelte van het uitbreidingsplan 1933. Leiden, 21 augustus 1959 De burgemeeter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT Omlegging verkeer Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Maresingel, voorzover gelegen tussen de Pasteurstraat en de Prins Frederikstraat, met in gang van maandag 24 augustus 1959 voor de duur der werkzaamheden aan de spoorwegovergang en de Slacht- huisbrug aldaar, is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee. alsmede voor voetgangers in beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse door borden worden aan gegeven. Zoekt U iets beters? Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Half okt. belangrijke wegopening TTET kruispunt Vijf-meilaan-Chur- XX chill-laan is voltooid- Dat is een gewichtig ogenblik in de uitvoering van het wegenplan voor het zuid-wes ten van Leiden. Deze wegen worden belangrijk voor de omleiding van het verkeer buiten de stad. ter ontlasting van de steeds drukker wordende bin nenstad- p»' -v pLLJgf' tjL+lpw"'' ;""a,|T'l'lH islËÉ Het werk aan de Vijf-meilaan en de Churchill-laan werd opgedragen aan de Ned- Basalt-Maatschappij te Zaan dam voor een bedrag van ongeveer f 600.000- Men deelde ons mee, dat half oktober de voltooiing tegemoet kan worden gezien. Over de aansluitingen aan de provinciale weg Leiden-Voor- schoten enerzijds en de Haagweg an derzijds worden nog besprekingen ge voerd, resp. met de provincie en een waterstaatsinstantlc, maar verwacht wordt, dat die toch gelijktijdig tot stand kunnen worden gebracht. Schakel De Churchill-laan wordt de schakel tussen de weg uit Utrecht (Hoge Rijn dijk en Kanaalweg) en de rijksweg Amsterdam-Den Haag langs Rhijnhof. niet alleen is de afstand korter, maar het verkeer zal ook veel minder met vertraging hebben te maken. De verbinding met de rijksweg Am sterdam-Den Haag wordt uiteraard nog beter als ter hoogte van de plaats waar de Churchill-laan op de Haag- weg komt een brug over de Rijn is gebouwd, die aansluiting geeft op het spoorwegviaduct aan de Hoge Mors- weg-Gordelweg. Aan de Churchill-laan zijn niet min der dan negentig hoge lantaarns ge plaatst. die 's avonds een hel licht verspreiden- Het lichteffect op het kruispunt Vijf-mcilaan-Churchill-laan ia zeer opvallend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3