Jlicttwe £riJt$d)c (fuurant Koningin hees vlag op vlaggeschip Londen ontkent gespannen betrekkingen met Parijs Rebellen in Laos rukken snel op Capsule weer spoorloos Maan dient als relaisstation Gahberg splijt door zware slagregens VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Directie: F. DIEMEB Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAL Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlcfj is ghfbleoen trign bert ia tegfjenspott" Veertigste jaargang no. 11646 GEEN LERAREN genoeg Zie pagina BONN betalen TAPTOE tip-top Zie pagina Verdovende PILLEN Overdracht s.s. Rotterdam (Van een onzer redacteuren) A/B. S.S. ROTTERDAM, donderdagavond. Het s.s. Rotterdam is dan nu officieel eigendom van de Holland-Amerika Lijn. Enkele mijlen buitengaats slechts heeft ir. K. van der Pols, directeur van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij, het schip overgedragen aan de heer W. H. de Monchy, de reder. Het was kwart voor zeven toen de Jplechtigheid zich voltrok. En de handeling, die de overdracht symboli- seerde, werd verricht door Hare Majesteit de Koningin. Een zeer uitgelezc reder en bouwer u overdracht getuige t ste eer, die beiden t het vaarden van de uitnodiging doo: de Koningin en de Prins der Nederlanden Maar niet alleen ons Vorstenpaar, maai ook het petekind van de Nederlandse koopvaardij, prinses Margriet maakte de proefvi Het was een bewijs van koninklijk medeleven met de Nederlandse scheeps bouw en de Nederlandse koopvaardij, dat hogelijk werd gewaardeerd. In de loop van de middag kwamen de genodigden boord. Onder hen waren ambassa deurs, ministers, staatssecretarissen, bur gemeesters (die van Rotterdam, Amster dam en Delft) en vooraanstaande figuren uit handel, scheepvaart en industrie. Toen zij allen waren ingescheept, arri veerden Koningin en Prins, uat was omstreeks half vijf. De Koningin aroeg een lichtblauwe japon, waarop donkere bloemen Prins Bernhara was gekleed m een grijs kostuum en had een witte anjer in het knoopsgat. In het gevolg van het vorste lijk paar bevonden zich mevrouw L. A. J. baronesse de Smeth, geboren baronesse Van Pallandt, dame au palais van de Koningin, mr. K. P. van der Mandele, kamerneer in buitengewone dienst en luitenant ter zee I W. W. Kuyck, adju dant van de Prins. Bij aankomst in de hal van de Holland- Amerika-lijn aan de Wilhelminakade werd 't hoge gezelschap ontvangen ydoo: de R'damse burgemeester, mr. G. E. vat Walsum en de beide hoofddirecteuren van de Holland-Amerika-Hjn de heren W. H. de Monchy en W. N. H. Vorm. De beide hoofddirecteuren bege leidden Koningin en Prins naar hef Rotterdam, waar de gezagvoerder, modore C. Bouman, als eerste hen boord ontving. Tal van autoriteiten werden vervolgens aan koningin Juliana en prins Bernhard voorgesteld. Onder hen waren commissa rissen van de Holland-Amerika-lijn en van de Rotterdamsche Droogdokmaat- schappij met de directie en later, tijdens de rondgang over het schip, viel ook aan scheepsofficieren de eer te beurt aan de ijn. Doch de groot-j vorstelijke personen te worden voorge- Het was een indrukwekkend ogen blik, dat voorgoed gegrift staat in het geheugen van twee leden van de bemanning. Want bij het hijsen van de vlag van de Holland-Amerika Lijn, waartoe de heer De Monchy haar uitnodigde, werd de Koningin geassisteerd door bootsman H. Klu- ver en kwartiermeester A. B. van Lieburg. Langzaam ging de vlag omhoog tot zij het hoogste punt van de mast had bereikt en zich daarna daar -ontrolde. Op hetzelfde ogenblik ^streken timmerman G. H. W. Bonte en kwartiermeester P. J. Bastiaanse de vlag van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij. De Rotter dam was overgedragen. De Holland-Amerika Lijn had dit juweel van scheepsbouwkunst en ar- chitectuur aanvaard. De N.V. Neder- 4 landsch-Amerikaanse stoomvaart- - maatschappij Holland-Amerika Lijn heeft weer een Rotterdam. n gezelschap was door tgenodigd wel I steld. f" 1 Een nieuwe foto van de Engelse i prinses Margaret, die vandaag 29 jaar is geworden. Amerikanen lanceren nu een straaljager Ook de capsule van de Ontdekker-Vl heeft men niet gevonden. De kunstmaan wierp haar capsule gisteravond op de juiste plaats in de buurt van Hawaii uit, doch evenals b(j de Ontdckkcr-V het geval was, weigerde het radiobaken ln de capsule. De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren een geslaagde proef genomen met het lanceren" van een straaljager Het vliegtuig bevond zich m een atoomvrije ondergrondse schuilplaats en is van daar uit onder hoge druk weggeschoten. Doel van de proefneming was, aan te tonen dat vliegtuigen, die zich dicht bij vijandelijk gebied bevinden, beschermd kunnen worden tegen atoombommen en toch gevechtsklaar kunnen zijn. De F-100 straaljager werd gelanceerd uit een soort van gepantserd betonnen „hol" op de luchtbasis Holloman in I Nieuw-Mexico. In deze onderaardse kel- j der werd het vliegtuig door middel van een raket-aandrijfmotor met een vermo- gen van 130.000 Engelse ponden onder j druk gezet. Na verwijdering van zware stuitblokken schoot het toestel zijn on- I dergrondse hangar uit. De snelheid was na vier seconden 442 kilometer per uur. Enige ogenblikken later was reeds de geluidsbarrière (1226 km.u) verbroken. De organisatoren en technici waren j vooral benieuwd om te weten te komen of de ondergrondse hangar geschikt zou zijn om niet alleen de ontzaglijke druk te doorstaan, maar ook de hitte en afvoer van uitlaatgassen te verwerken. Deze uitlaatgassen werden afgevoerd i-vormige stalen buis. Bezichtiging Grote belangstelling legden Koningin en Prins aan de dag voor het interieur van het schip. Bijzonder veel interesse toonde koningin Juliana voor de brug van het schip. Hier verbleef het konink lijk paar drie kwartier, terwijl hooguit een kwartier voor het bezoek aan de brug was vastgesteld. Prins Bernhard maakte vanaf de brug een paar foto's van het drukke scheepvaartverkeer op de Nieuwe Waterweg. Vervolgens bezochten Koningin en Prins enkele zalen en hutten en natuur lijk ook die, waarin prinses Beatrix tijdens de overtocht naar New York be gin september zal vertoeven. De bezich tiging van het schip werd besloten met een kijkje ln de verblijven van beman ningsleden en stewardessen. Op hun rondgang ontmoetten zij in de verschil-' lende zalen de architecten en kunstenaars, die de Rotterdam hebben opgeluisterd met hun creaties. Overdracht Intussen had de Rotterdam zich voor het eerst losgemaakt van de Wilhelmina kade. Duizenden nieuwsgierigen stonden tussen Rotterdam en Hoek van Holland aan de kant om het trotse schip te zien voorbijstomen. Het was prachtig weer, een mooie zomeravond en vooral bij de Berghaven te Hoék van Holland was het enorm druk. Er werd van de kant af ge juicht en gezwaaid. Terwijl de avondzon het trotse schip belichtte, had even bui tengaats de overdracht plaats, door hon derden ogen gevolgd. Ergens achteraan had prinses Margriet een plaatsje ge zocht, om de verrichtingen van haar moeder gade te slaan. Het was een plech- (Zie vervolg op pagina 5) N* 'AAR AANLEIDING van verschil lende felle persreacties in de twee landen is gisteren op het Engei- se ministerie van buitenlandse zaken gezegd, dat het overdreven is om te spreken van gespannen betrekkingen tussen Engeland en Frankrijk. Wij zijn de pers niet, zo werd ver klaard. en onze pers is natuurlijk in de ogen van de Fransen de onruststook- ster, omdat ze berichten heeft geplaatst, die voor Frankrijk niet zo prettig zijn. Dit laatste is wel eufemistisch uitge drukt voor bijvoorbeeld een spotprent in de Daily Express. Het onderschrift luid- /COMMUNISTISCHE rebellen ont ketenen nu een grootscheeps offensief in zes provincies van Laos, gisteren in een militair commu niqué te Vientiane meegedeeld. In de zuidelijke provincies proberen zij vooral door sabotage en het versprei den van propaganda tegen de re gering het gezag te ondermijnen. In de noordelijke provincie Sam-Neua. aar de gevechten weer in alle hevig heid oplaaien, zyn de communistische guerrilla troepen tot op dertig kilometer de provinciale hoofdstad genaderd. Zij bevinden zich in moeilijk te door dringen oerwouden, doch verwacht 'ordt, dat zij in anderhalve dag de hoofdstad zullen bereiken. De regerings troepen hebben goede hoop de stad te kunnen behouden. Het schijnt dat de opstandelingen een ring om de provincie Sam-Neua willen leggen. Zij hebben zich geduren de moes- opnieuw bevoorraad. Nu de moes sonregens even onderbroken zijn, hebben zij vanuit Noord-Vietnam de aanval Amerika houdt de toestand nauwlet tend in het oog. De Amerikaanse militaire attaché ver strekt voortdurend rapporten over de infiltraties van de communisten. De Verenigde Staten plegen op het mo ment overleg met de regeringen van Frankrijk en Engeland over een missie de Verenigde Naties, die naar het strijdtoneel zou moeten worden gezonden. g Hammarskjöld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren langdurige besprekingen ge voerd met oud-premier Ngon Sananikone van Laos, die hem namens de regering zou hebben verzocht een procedure voor te stellen, waardoor de moeilijkheden in Laos op vreedzame wijze kunnen wor den opgelost. Vandaag zou Hammarskjöld opnieuw een onderhoud met Sananikone hebben. Broer van Marie Thérèse Geen sprake van een verloving „Ik machtig u om officieel alle ge ruchten omtrent een op handen zijnde verloving tussen mijn zuster en ko ning Boudewijn van België tegen te spreken. Mijn zuster brengt samen met ons haar vakantie door in Lig- nières en is niet van plan het kasteel te verlaten." Aldus prins Hugo van Bourbon-Parma, de 29-jange broer van prinses Marie Thé rèse, die gisteren de pers wel te woord moest staan, omdat er geen mogelijkheid tot ontvluchten was. Hij maakte name lijk met zijn vliegtuig een noodlanding in een korenveld bij Limoges. De plaat selijke pers toonde tot verontwaardiging van prins Hugo meer interesse voor de plannen van diens zuster dan voor de defecte uitlaat van het vliegtuig. De Prins repareerde het defect zelf en kon toen zijn reis voortzetten. Ambassadeur niet gerustgesteld de: Arme jongen, hij werd te vroeg ge boren. De prent stelt Audenauer en De GauHe voor als een Siamese tweeling, die een krans legt op het graf van de Vichy-premier Pierre Laval, die is dood geschoten wegens samenwerking 'tsland. ooral de Franse regering ergert zich de anti-Franse Britse perscampagne heeft haar ambassadeur in Londen r Parijs ontboden om verslag u brengen over zijn onderhoud met Pro- fumo, de Britse staatssecretaris van tenlandse zaken. Dit onderhoud ging de tegenwoordige moeilijkheden in de Frans-Britse betrekkingen. Ambassadeur Chauvel wilde weten of Engelse regering de opvattingen over de Franse atoombom, de Algerijnse po litiek en het Franse N.A.V.O.-beleid, zo als die in de Engelse pers zijn weerge geven, werkelijk deelt Het antwoord aan de Franse ambas- deur moet koel en niet al te gerust stellend zijn geweest, In Franse rege ringskringen maakt men zich niet in de eerste plaats ongerust over het geschrijf de Engelse kranten, maar veel meer :r de uitwerking ervan in het buiten land. Ook in West-Duitsland is men wei nig over de Engelse pers te spreken. Zo schrijft het weekblad Rheinischcr Merkur: „Op hetzelfde ogenblik, dat de eerste zilveren randen weer aan de horizon van de ernstig verduis terde Brits-Duitse betrekkingen ver- Dit is 't beste en lekkerste bier! Oranjeboom schijnen, vergiftigen de Londense opinievormèrs opnieuw de atmosfeer met stinkbommen." „De Britten mogen de Duitsers niet en evenmin de Fransen. Het minst hebben zij op met een Frans-Duitse entente cor diale. Zouden de Britten nu werkelijk menen een scheiding tussen Bonn en Pa rijs teweeg te kunnen brengen door op beide te schieten?", vraagt het Westduit. se weekblad zioh af. Peru wil oliewinst gelijk op verdelen Premier Beltran van Peru heeft een wetsontwerp aangekondigd, dat de rege ring in staat moet stellen met de olie maatschappijen overeenkomsten te slui ten, waarbij de winst gelijk op verdeeld wordt. Zaterdag wordt mejuffrouw Eva van der Meer te Oudeschoot (bij Heerenveen) 105. De oude dame, die reeds jaren in de Julia Jan Woutersstichting te Oude schoot woont, moet nu veel het bed hou den. Zij is de oudste inwoonster van Friesland. De zomer schijnt van geen scheiden te weten, en elke zon nige dag maar weer trekken drommen vakantiegangers uit binnen- en buitenland naar het Noordzeestrand. In de ochtend uren begint het wat rustiger te worden naarmate het seizoen vordert, maar de middagen ge ven nog altijd 't beeld dat ook deze prachtige luchtfoto van het Noordwijkse strand laat zien: mannetje naast mannetje, familie naast familie, elk in een eigen kuil (vooral de Duitse badgasten zijn daar sterk in!), genietend van zon en zee. (Foto K.LJVI. Aerocarto) Een woordvoerder van de Amerikaan- marine heeft gisteren in Washington meegedeeld, dat een nieuw systeem radioverbindingen tussen de V.S. en waarbij de maan als relaisstation zal worden gebruikt, vermoedelijk tegen het einde van het jaar in werking zal worden gesteld. riet zal dan mogelijk zijn om radio' grafische boodschappen in minder dan drie seconden over een afstand vai .000 km te seinen. Oostenrijkse berg in beweging Bewoners moeten huizen verlaten kolossale Gahberg aan het Attermeer bij Salzkammergut is aan het wandelen ge slagen. Er worden reeds uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen om de bewo- ers in de omgeving van de berg naar eiliger oorden te transporteren. Op het ie voet v npakken moment zijn de bewoners an de berg druk bezig met van al hun vertrouwde eigen- terwijl ver boven hen de berg maar zeker scheurt. Reeds zijn duizenden tonne >tsen van de top op de zijkanten va Gahberg gestort. Een diepe scheur 'de i zeker 1200 meter lang heeft de berg in tweeën gedeeld. De oorzaak moet volgens geologen wor den gezocht in de massale slagregens van de afgelopen dagen. Zij hebben de top van de berg ontzet en diepe lagen aarde en rotsen losgewoeld. De Oostenrijkers kunnen zich niet her inneren ooit iets dergelijks te hebben meegemaakt. De ongenaakbare bergmas- sieven weerstonden altijd de stormen en slagregens die over hen trokken. De wegen op en om de berg zijn al voor een deel versperd. Reizigers tussen Weyregg en Kammerl moeten met boten over het Attermeer worden vervoerd. Het Oostenrijkse ministerie van binnen landse zaken, dat het uiteenvallen van de berg van uur tot uur nauwlettend volgt, verleent alle hulp om de bedreigde be woners snel te kunnen evacueren, zodra de toestand te kritiek wordt om aan de met ondergang bedreigde berg te blijven Opstand kost aan duizenden het leven Volgens het persbureau Nieuw China meldt een communiqué van het Indone sische leger, dat sinds april 1958 2300 In donesische opstandelingen zijn gesneu veld. Voorts werden er 800 gevangen ge nomen en hebben er zich 3500 overge geven. 0 De waarnemend voorzitter van de nieuwe opperste adviesraad. Rusland Ab- dulgani, heeft zijn voldoening geuit, dat het Chinese blad Kuang Po te Semarang ïaam Sinar Indonesia heeft aangeno Kort geleden heeft het stadsbestuur Djakarta alle Chinese winkeliers ge- de Chinese karakters op hun uithang borden te vervangen door Indonesische namen in Latijnse letters. Te Djakarta kunnen tienduizend kinderen niet naar school, omdat er te kort aan schoolruimte bestaat. Minder warm De Bilt verwacht tot zater- dagavond Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regenbui •jtf/}jm of onweer. Overwegend ma- r\'l%' tige wind tussen zuidoost en '■IK 4 IJJ'- zuidwest. Lagere tempera- (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 22 augustus Zon op 5.33, onder 19.52. Maan op 21.53, onder 10.02. 26 augustus laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Frankfort München ZUrich Madrid MaHorca Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1