CftRISTFUJK Stuur rapporten ook aan redacteuren Sameiispreking lidmaten leidt tot stellingen Vehkculk Neem onzekerheid bij de eigenbouwers weg Ontsnapt langs Krakatau Kanttekening Hautaine critiek op het Woord Gods afgewezen Theologie aanvaardt de Bijbel Goede raad van prof. Nauta aan Geref. Synode JN het gereformeerde „Ouder- 1 lingenblad" heeft prof. dr. D. Nauta van de Vrije Univer siteit een artikel geschreven over de gereformeerde synodale publiciteit. Hij snijdt een onder werp aan dat vooral bij de re dacteuren van de kerkelijke pers en de christelijke dagblad pers sterk leeft. Herhaaldelijk is het in de afgelopen weken weer voorgekomen dat door leden van de Generale Synode of van be paalde deputaatschappen uit rap porten werd gepubliceerd, ter wijl redacteuren van plaatse lijke kerkbladen en de Neder landse dagbladen deze rappor ten niet toegestuurd kregen. Zo doende waren zij, die hun lezers toch van voorlichting wilden dienen, genoodzaakt om van omwegen gebruik te maken om deze rapporten toch in handen te krijgen. Prof. Nauta schrijft: AF en toe kan men in de kerke lijke pers een opmerking tegenkomen over de geheimzinnig heid. die ten aanzien van synoda le rapporten, althans van een :- deelte daarvan, zou wc "den be tracht. Naar mijn mening ge schiedt dit echter ten onrechte en bestaat er in dit opzicht blijkbaar enig misverstand. In het algemeen is het stellig niet zo. dat vanwege de synode ten aanzien van rapporten een bepaal de geheim innigheid zou worden nagestreefd en bevorderd. Het is integei deel zo. dat het juist de bedoeling is. dat de rapporten in de kerken zullen worden gelezen en bestudeerd. Hoe meer men zich daarop toelegt, des te beter zal de inhoud der rapporten wor den gokend. Dit kan niet anders dan zeer op prijs worden gesteld. Natuurlijk komt het een enkele maal voor. dat het om de een of andere reden niet gewenst is een rapport ter algemene kennis van de kerken te brengen. Maar dat zijn toch uitzonderingen. Welk tijdstip? s het even wel, op welk tijdstip de respec tieve rapporten ter algemene ken nis gebracht kunnen worden en voor een bes.-reking in de kerke lijke pers in aanmerking komen. Naar mijn mening is dat het punt, waarover enige moeite bestaat en ten aanzien waarvan enig verschil in gedragslijn geconstateerd kan worden. Gewoon"jk bepaalt de synode, of een rapport dat door deputaten opgesteld moet worden, tevoren ".an de kerken zal worden toege zonden dan wel aan de volgende synode behoort te worden aange boden. In het eerste geval kan er mijns inziens In het geheel geen bezwaar tegen bestaan, dat over een dergelijk rapport in de pers wordt gediscussieerd. Met een weergave van de in houd L hoeft men niet te volstaan. Ik zie er geen enkel bezwaar te gen, dat men opmerkingen en be denkingen maakt of dat men sug gesties doet, die ingaan tegen wat in het rapport wordt voorgesteld. Aan redacteuren MAAR wat mij wel aanbeve lenswaardig voorkomt, is dat in een derge'*jk geval het rapport i' slechts aan de kerken wordt toegezonden, maar dat eveneens de redacteuren van de kerkelijke pers er de beschikking over ont- Anders kan men het verschijn sel krijgen, dat sommigen, die door hun positie in de kerken over het rapport te beschikken hebben, er in de pers hun oordeel over ten beste _even, maar dat anderen, die i.. dat opzicht in een ongunsti ge positie verkeren, die gelegen heid niet hebben of eerst veel la ter dan de eerstgenoemden de kans daartoe ontvangen. Anders staat het mijns inziens ten opzichte van de rapporten, die van te voren niet aan de kerken toegezonden moeten worden, doch rechtstreeks hij de generale syno de worden ingediend. Dan heelt deze synode het recht om er het eerst van kennis te nemen en kr .1 ik maar niet juist vinden, dat men reeds van te vo ren in de pers allerlei beschouwin gen kan ontmoeten. Te meer moeten hier cie bezwa ren rijzen, wanneer wel degenen, die als leden van de synode de rapporten toegezonden krijgen, of die als deputaten in de opstelling van de desbetreffende rapporten een aandeel hebben gehad, er in de pers over gaan schrijven, maar dat anderen, bij wie de belangstel ling voor de in de rapporten be handelde onderwerpen volstrekt niet geringer is, de gelegenheid om er kennis van te nemen, laat staan om er over te gaan schrij ven, eenvoudig missen. Zij zijn geen deputaten en evenmin leden van de synode. In formerend niet bewerer I tegen elk schrijven lijke rapporten in de pers beden kingen moet hebben. Vooral wan neer dat schrijven er zich toe be paalt informerend te werk te gaan, zou men zelfs geneigd zijn het te prijzen eerder dan het te laken. Het is een goede zaak. wanneer de leden der kerk in de gelegen heid worden gesteld mee te leven met de aanhangige kwesties. Maar wanneer deze opvatting als juist wordt aanvaard, dan ver dient het overweging, dat de pers algemeen in staat wordt gesteld in de bedoelde behoefte te voor zien en moet zulks niet uitslui tend het voorrecht van enkele scribenten blijven. Maar ook wanneer bepaalde rap porten vóór het bijeenkomen der synode niet in de pers besproken worden en dit zelfs niet wordt toe gestaan, is er nog geen reden om dan in ieder geval aan het betrach ten van geheimzinnigheid te den- Het is aannemelijk, dat wanneer de synode de kwestie behandeld heeft en zelf een uitspraak heeft gedaan, het rapport ook ter alge mene kennis wordt gebracht. Het zal in alle geval, tenzij het een comité-aangelegenheid betreft, in de Acta worden gepubliceerd. Daarna zal i. Ier over een derge lijk rapport zoveel mogen schrij ven in de pers als het hem be lieft. Of het dar in werkelijkheid ook steeds met grote animo ge beurt, meen ik te moeten betwij felen. Het is mij wel eens opge vallen, dat er dan soms weinig animo meer bestaat om aan de bij de synode ingediende rappor ten aandacht te schenken. Richtlijnen dat de synode keurige richtlijnen aangeeft voor het publiceren van rapporten en het ter kennis brengen daarvan aan de pers. Daarmede zouden misverstanden weggenomen wor den en aan een ongelijke behan deling van de scribenten in de 1 einde kunnen komen. p' Schrijven aan drie synodes De „Vereniging tot herstel van de kerkelijke eenheid der gerefor meerde belijders" heeft de con clusie uit vele besprekingen van de afgelopen maanden samenge vat in een schrijven, dat aan de synodes van de Gereformeerde, de (vrijgemaakte) Gereformeer de en de Christelijke Gerefor meerde Kerken is toegezonden. In de eerste plaats worden een aantal stellingen gegeven, die het be lofte- en genadeverbond betreffen. Als uitgangspunt werd genomen de overtuiging dat in de Drie Formulie ren van Enigheid voldoende duidelijk wordt weergegeven wat de Heilige Schrift ons'openbaart over doop, be lofte en wat daarmede ir verband staat. Het schrijven vervolgt dan De kerk heeft er voor te waken, dat zi in haar uitspraken niet verder gaa dan het formuleren van datgene, wat in de Heilige Schrift duidelijk wordt geopenbaard. Hieruit volgt, dat het noodzakelijk dat in de kerk alleen gebonden wordt aan datgene, wat op gezag vai Bijbel onbetwistbaar als norm het geloof kan worden gesteld. Ten aanzien van de in discussie geno men onderwerpen is het uitgangspunt, dat God Zijn verkiezend welbehag naar Zijn vrijmacht realiseert in de weg van het verbond der 'genade. Bijzondere nadruk vraagt wat beleden wordt in zondag 27 van de catechis mus antw. 74, dat de belofte var genadeverbond niet alleen aan de ge lovige ouders, maar ook aan al hun kinderen toekomt, waarbij het duidelijk voor ogen dient te staan, dat tot de inhoud van die belofte ook behoort de Heilige Geest en Zijn werk in de lisering van het toegezegde heil. Tegen deze achtergrond en hieruit voortvloeiend, is het noodzakelijk zinvol de kinderen der gemeente te plaatsen in hun verantwoordelijkheid en hen te roepen tot geloof en beke ring in het persoonlijk aanvaarden van de belofte en roeping van het verbond. Zovelen die belofte gelovig aannemer en deze roeping volgen, doen dat krachtens de wederbarende genade van de Heilige Geest, naar Gods eeuwige verkiezing. Het verband tussen verkiezing en antwoordelijkheid, tussen belofte roeping moet de kerk niet proberen doorzichtig te maken en in een formu lering te grijpen. Zij kan en mag ,,de diepten Gods niet doorzoeken", maar kan alleen gelovig, belijdend naspreken wat God in Zijn openbaring haar heeft gezegd. Tolerantie In het tweede gedeelte dit Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer (es)aan de Da Costaschool te Hengelo (O) mevr. J. B. Brinkhorst-Marsink te Hengelo (tijd.); aan de chr. ULO te Mussel- kanaal (Gron.) S. Bakker te Hallum (Fr.); aan de School met de Bijbel (Scheepsbouwplein) te Alblasserdam mej. H. Weijers te Zd.-Beijerland; aan de Marnixschool te Den Helder mej. G. Richters te Delfzijl. Ds. S. J. P. Goossens in Nederland terug Ds. S. J. P. Goossens, miss. predi kant op Soemba, die laatstelijk aan de kerk van Zwolle verbonden was, is thans in het vaderland gearriveerd. Hij verblijft ten huize van zijn schoon zoon. ir. J F. W. Balier, L. v. Meer- dervoort 1691 te 's-Gravenhage. Zoals bekend heeft de zendende kerk van Zwolle zich thans bereid verklaard met ds. Goossens een open gesprek te voe ren. De generale synode van Spa kenburg deed zoals bekend inzake de schorsing en afzetting van ds. Goos sens een uitspraak die van de zienswij ze van de kerker a ad van Zwolle ver schilde. Barchembeweging over commuun leven De Barchembeweging zal van 31 augustus tot 5 september in het wood- brookershuis te Barchem een cursus houden speciaal voor jongeren en stu derenden. De cursus zal geleid worden door ds. W. P. ten Kate, hervormd stu dentenpredikant te Delft en heeft als thema: „Commuun leven". Als sprekers zullen optreden ó'e heren frère Adrien van de protestantse kloostergemeen schap te Taizé in Frankrijk, mevr. Waardenburg-Lindeijer, onderwerp: „De Schotse Jona community", en een Israë lisch student, die over de Kibboets in zyn vaderland zal vertellen. Vrije Herv. Gemeente te Brummen erkend Op de laatst gehouden gemeente-avond der Vrije Hervormde gemeente in Gebouw voor Christelijke Belangen Brummen was besloten aan H. M. de Koningin een adres te richten orr overeenstemming met de daarvoor gel dende bepalingen ingevolge de wet op de kerkgenootschappen, geplaatst te mogen worden op de bij het departe ment van justitie aanwezige officiële lijst van kerkgenootschappen. De kerkeraad der Vrije Hervormde Gemeente heeft nu meegedeeld, dat wege H.M. de Koningin door de rr ter van justitie aan de kerkeraad kennis is gegeven van de officiële erkenning van genoemd kerkgenootschap. Advertentie 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen I Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezier Uw werk kuntdoen! schrijven wordt met nadruk gesteld dat de prediking de ambtelijke bedie ning van het Woord Gods is en het middel der genade is om geloof te werken. Deze prediking is ook de be diening van de „Sleutelen des He- melrijks", zodat daarin een voortdu rende oproep tot bekering en geloof moet klinken. Het derde punt behandelt de chris telijke tolerantie en stelt: Een levend functioneren van de chris telijke tolerantie binnen de kerk is van essentieel belang. Er dient ruim te te bestaan voor verschillende ge voelens binnen het raam van Schrift en belijdenis; deze ruimte dient afge paald te zijn tegen alles wat hiermee kennelijk in strijd is. Wanneer dit tolerantie-begrip leeft in de kerken, zowel ten aanzien van dogma tische verschillen, als van kerkrechte lijke opvattingen en visies op levens stijl en -wandel, behoeven bij ge meenschappelijke binding aan de cen trale heilswaarden, deze zaken geen oorzaak tot handhaving van de schei ding tussen onze kerken te zijn. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Klazinaveen (toez.): J. Noordmans te Tjamsweer; te Kloetinge (toez.): A. J. van Kruyningen te Harich (Fr.); te Hellendoorn (toez.): E. J. N. Kronenburg te Luttelgéest (N.O.P.). Aangenomen naar München-Gladbach (Evangelische Kirche Rheinland): H.' ten Boom, predikant der Evang. Kirche Westfalen. UNIE VAN BAPT. GEM. Aangenomen naar Nieuwe Pekela: H Th. Plevier te Zandbulten (Fr.). Bedankt voor Sneek: Ph. Lindeman te Stavoren. Combinatie van drie Herv. gemeenten Na uitvoerige besprekingen is in be ginsel besloten een combinatie te vor men van de Hervormde gemeenten van Grave, Cuyck en Gennep. Het is de be doeling, dat daardoor kan worden voor zien in de predikantsvacaturen van Cuyck en Grave. De combinatie Gen- nep-Cuyck bestond reeds. De predikant, die voor Grave en Cuyck zal worden beroepen, zal tevens optreden als geestelijk verzorger van de psychiatrische inrichting te Grave. Er komen dan elke zondag drie diensten, nl. te Cuyck en -te Grave en in de psychiatrische inrichting. Aangezien dit vpor één predikant teveel is, zal de pre dikant van Gennep, ds. De Ridder, el ke zondag een van deze diensten voor zijn rekening nemen. KORSTJES 17 cenc per pakje van 6 stuki Kamerlid Maenen vraagt minister: Reeds ernstige stagnatie in bouwbedrijf gIJ de bouwers van een eigen woning voor zelfbewoning is grote onzekerheid gerezen over het toe te kennen premiebedrag. Deze onzekerheid is nog in sterke mate toegenomen door de zogenaamde regularisatiemaatregelen voor de premiebouw met name door de afwerking in chronologische volg orde van de premieaanvragen. Hierdoor blijven de eigenbouwers langdurig onwetend over het tijd stip van toekenning van premie en subsidiebedrag. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Maenen, vraagt de minis ter van volkshuisvesting nu, of dit alles de minister bekend is. En of het waar is, dat in bepaalde ge bieden van het land zo weinig pre mieaanvragen voor 22 juni 1.1. zijn ingediend, dat ten behoeve van een continu werkend bouw bedrijf op onvoldoende premiebe schikking moet worden gerekend. In andere delen van het land zou den kleine en grotere aannemersbe drijven wegens onvoldoend werko. de premiesector nu reeds met ernstige stagnatiemoeilijkheden heb ben te kampen. Verder zouden verschillende insti tuten. die uitsluitend werkzaam zijn het belang van de bevordering 106 Seconden verliepen, zonder dat Telak wat zei. Ni- colson zette zich vast schrap voor de volgende por in zijn rug, maar die kwam niet. Toen gaf Telak antwoord, hPt int rtp verte, aal mcoison het te f zulk een zacht gefluister, als kwam het uit de verte, dat Nicolson zich willekeurig wat voorover moest buigen kunnen verstaan. „Ze hebben me goed betaald, mijnheer Nicolson Hij deed een stap n J iJ i~1" u_1* zodat zijn zijde 1 draaide zich half _.j zijn profiel plotseling wer den' beschenen door het licht dat uit de deur van de hut naar buiten scheen. Zijn linkerwang en arm. en de linkerhelft van zijn hals en zijn borst waren bezaaid met bajonetsteken; zo dicht daarmee be zaaid, dat de afzonderlijke steken niet meer te zien waren: heel zijn éne kant leek wel één bloedplek, en toen Nicolson goed keek, kon hij het bloed ge ruisloos op de aangestampte kamponggrond zien drupoelen. „Ze hebben me goed betaald," herhaal de Telak toonloos. „Mijn vader is dood; Tnkah is dood. Velen der onzen zijn dood. We zijn ver raden en ze hebben ons overrompeld." Sprakeloos bleef Nicolson hem aanstaren; hij had voor niets anders meer aandacht dan voor Telak, die, zoals hij nu zag. ook een dreigende Japanse bajonetpunt vlak bij zijn rug had. Niet één zelfs, maar twee: Telak moest zich hevig hebben ver zet eer men hem had neergeslagen. Schrik em ont steltenis bevingen hem, dat dit was overkomen en nog wel zo gauw aan mensen die hun zo gul en onbaatzuchtig hun vriendschap hadden ge schonken. En pal daarop kwam de bittere spijt over de woorden die hii Telak zojuist had toege voegd, want die gruwelijke onrechtvaardige beschul diging moest wel de drupoel zijn geweest die zijn beker van ellende had doen overlopen. Nisolson deed zijn mond open om nog wat te zeggen, maar in plaats van woorden kwam er een pijnlijke kreet toen hij opnieuw een hevige por met de Japanse geweerkolf in zijn rug kreeg, begeleid door een ge- door ALISTA IR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) Het thans door een zestal petroleumlampen hel der verlichte dorpshuis was een groot en hoog ver trek van zes bij negen meter, met de toegangs deur in het midden van een der lange zijden. Rechts van die deur strekte zich vrijwel over de gehele breedte het podium uit, waarop de oudsten plach ten plaats te nemen, en van waar een tweede deur direct naar buiten leidde. Heel de rest van het gro te houten gebouw, voor en links van de ingang, was volkomen ledig: een vast aangestampte aar den vloer, en anders niets. Op deze kale grond zaten de gevangenen in dempt, kwaadaardig lachje 1 ker. 1 Yamata in het don- De Japanse officier keerde zijn geweer nu om en dreef Nicolson op de punt van zijn bajonet door de kampong. Voor zich uit zag deze laatste tegen het verlichte vierkant van de deur van het dorps huis, hoe de anderen op dezelfde wijze naar bin nen werden gedreven. Sommigen waren de ingang reeds gepasseerd, terwijl juffrouw Plenderlelth juist het gewicht van de kleine Peter, die zij men droeg, verloor zij haar evenwicht en viel bij na. Haar bewaker pakte haar ruw bij een schou der en gaf haar een duw. Waarschijnlijk wilde hij haar naar binnen duwen, maar zijn stoot was niet goed gericht, zodat Gudrun en het kind met een smak tegen een deurpost terechtkwamen. Zelfs Ni colson kon op een afstand van zes meter hun hoof den tegem het hout horen slaan Ook hoorde hij de kreet van pijn, die Gudrun slaakte, en Peters schril le gehuil van angst en pijn. McKinnon, die vlak achter Gudrun liep. stootte een onverstaanbare kreet uit waarschijnlijk in zijn moedertaal, dacht Ni colson deed een paar vlugge stappen vooruit en wilde de bewaker, die het meisje had geduwd, van achteren bespringen, maar de zwaaiende ge- Dhalve cirkel, allemaal, behalve McKinnon, die Nicolson van zijn plaats af nog net kon zien liggen: zijn schouders, zijn slappe, uitgestrekte armen, en de achterkant van zijn donkere krullebol. helder beschenen door de felle lichtbundel die uit de deur van het dorps huis naar buiten viel. Maar Nicolson wierp slechts een enkele blik op de bootsman, en hij had er niet één over voor de soldaten achter hen, die met de rug naar de deur over hen waakten. Hij had op dat ogenblik alleen maar oog voor het podium, en voor degenen die iaaron zaten terwijl zijn gedachten zich uitslui- stommiteiten, met zijn overdreven dwaasheden en stommeiteiten, met zijn overdreven angstvalligheid met zijn zorgeloosheid ook, die oorzaak was ge veest dat Gudrun en Peter en Findhorn en al de inderen hier nu zaten. Kapitein Yamata zat op het podium op een lage -- •- c: tr.__ j J- Slechts enkele dingen kunnen uiter aard worden genoemd. Op zulke inter nationale bijeenkomsten ga je i denken aan dingen die in de regel niet zomaar opkomen. De afgevaardig de van Ceylon wees er b.v. op dat waar de kerk werkelijk trouw is aan haar Heer en werkelijk een duidelijk vaste blik, nu ook zonder enige uitdrukking u„, ur„ic op zijn gezicht. Maar in zijn hart broedde het ver j getuigenis aflegt, dat daar het kruis langen tot doden. onafwendbaar 1 s. In dat verband sprak (Wordt vervolgd) I hij over „the lost art of going to jail." bank, en naast hem zat Siran. Een grijnzende triomferende Siran, die zijn gevoelens niet langer meer achter een onbewogen masker behoefde te verbergen; een Siran ook, die kennelijk de beste maatjes was met de breed glimlachende Yamata. en nu en dan een grote zwarte sigaar uit de mond met de glinsterende tanden nam, om minachtend een blauwe wolk rook in de richting van Nicolsoi te blazen. Deze keek hem aan met een sombere 'lik. nu 00.. 1— 1 zijn hart broedde het 1 van eigen woningbezit grote moeilijkheden verkeren door het ontbreken van enige zekerheid omtrent eventueel te verwachten subsidies. De heer Maenen vraagt de minis ter dan of hij op grond van boven staande moeilijkheden voorrang wil verlenen aan de eigen-bouwplannen. Tenslotte wordt de vraag gesteld of de minister bereid is te bevorderen, dat op korte termijn, naast de reeds bestaande regelingen, een nieuwe re geling tot stand komt ter bevorde ring van het eigenwoning-bezit. En als dit niet mogelijk is, wordt ge vraagd, of de minister een duidelij ke toezegging wil doen omtrent de minimale waarde van de te verlenen subsidie voor de eigenbouw. Een woord voor vandaap Sober vertelt de Bijbel ons het drama van Hagar, slavin van Sarai, de vrouw van de aartsvader Abram. Sarai krijgt geen kinderen. Met haar toestemming neemt Abram dan Hagar tot vrouw Als zij een kind verwacht, wordt Sarai jaloers. En Hagar wordt het leven tot een hel gemaakt. Zij vlucht naar de woestijn. De reacties van Abram en Sarai zijn niet bekend. Wel de afloop van dit drama. Daar, in de woestijn, is er nl. °.en ontmoeting. De Engel des Heren spreekt Hagar aan en beveelt haar terug te keren en zich voor Sarai te vernederen. Hij vraagt niet wie er gelijk heeft. Hij zegt wel, dat God weet van de ellende, die over Hagar is gekomen. En Hij doet een belofte. Het wordt een wonderlijke ontmoeting, in de woestijn. Hagar moet begrijpen, dat zij volkomen fout is geweest, toen zij Sarai verachtte: ik verwacht dan toch maar een kind en u niet! Het is allemaal zo menselijk verklaarbaar, zo volkomen begrijpelijk. Maar God kan het niet hebben. En als het niet anders kan, grijpt Hij zelf in. En dan is Zijn eerste opdracht: ga terug, begin opnieuw, doe het anders. Het is een moeilijke les. Niemand erkent graag ongelijk te hébben. Maar het moet er toch van komen. Hij zoekt ons zelfs op in de woestijn. Hij ontmoet ons op onze vlucht. BEWEGINGEN GAANDE JQE ietwat onverwacht gekomen be- ui reidheid van Chroesjtsjef tot een va benaderen van Eisenhower heeft in binnen die vrije westelijke wereld, eerste instantie vreemde gevolgen. Dit zonder meer op rekening te eenheid geen speld te krijgen, en voor wat betreft die vrije westelijke reld liepen de dreigingen Chroesjtsjef op niets uit. aan zelfbewustzijn te winnen. Naast de andere politieke machthebbers wil van ook De Gaulle zich in toenemende mate laten gelden. Hij wil bijvoor- Nauwelijks evenwel Iaat hij blijken beeld, dat zijn land wordt opgeno- van enige bereidheid tot toenadering, men in de tot dusver sterk beperkt of uit die vrije westelijke wereld lijkt gehouden „atoomclub". Hij streeft de eenheid wei verdwenen. Zozeer naar zelfstandigheid. Vandaar ook, zelfs, dat men Eisenhower een moei- dat de geruchten aan kracht winnen, lijke tocht moet voorspellen, wanneer dat er, behalve een ontmoeting tus- hij straks de voornaamste staatshoof- sen Eisenhower den e ontmoeting tussen De Gaulle en Chroesjtsjef komen zal. Deze ont spanningen tussen moeting zou achter de schermen Engeland. Frankrijk reeds worden voorbereid. Kortom, er zijn bewegingen gaande. We gaan in het internationale vlak belangrijke weken tegemoet. Ook uit politieke leiders in deze vrije westelijke wereld gaat bezoeken. Daar zijn Frankrijk heeft zijn zorgen in Afrika, gelijk ontvangt Engeland met opval lende vriendelijkheid een der Frank- rijk „ie. welgezinde Afrikaanse po- krlnrül'da"t"'vermoeden' ht.eke leiders. bHjken Er ware meer te noemen. Voor bet ONBEVREDIGEND E1 EN Nederlands militair is tot twee uit te strekken, dat hij zich in unl- -L' weken streng arrest veroor- form kleedt. deeld, omdat hij aanvankelijk ge- Van een militair mag men veel ver- weigerd had te voldoen aan het be- hem onbekende in bur ger gestoken officier. wachten, niet echter dat hij der meer weet, een officier voor zich te hebben. Het komt ons voor, dat een vonnis Ons schiet te binnen, dat onze hui als dit -niet geacht mag worden te dige minister-president in een soort- spraak) te zijn, dat het voor een offi cier in burger al voldoende is, wan neer hij maar verzekert officier te tair op wacht, die niet wist wie vóór zijn. Wij vinden dat een ongewone zich te hebben, wilde hem niet zo- jurisprudentie. maar binnenlaten. „Maar ik ben de Het is buiten kijf, dat een militair minister", kreeg hij van de bewinds zijn superieuren dient te gehoorza- 1 te horen, waarop hij ietwat he men. Maar naar onze bescheiden, duusd antwoordde: „Dat kon ik niet misschien wat burgerlijke mening be hoort ook daarbij redelijkheid te wor den betracht. Van een officier in burger mag, dunkt ons, worden ver- neus zien". Echter is bij onze minister-president dit lichaams deel ietwat ontwikkeld, zodat onze militair werd toegevoegd: „Nu heb Hervormde Wereldbond bijeen (Vaq 1 medewerkers) Van 27 juli tot 6 augustus werd in de Braziliaanse stad Sao Paulo de wereldconferentie gehouden van de Hervormde Wereldbond, de World Presbyterian Alliance. Deze conferentie had tot thema: De die nende Heer en Zijn dienend volk. De conferentie werd in een enorme koepel gehouden waarvan de ene helft onder, de andere helft boven de grond is gebouwd. it is zeker mede aan de grondige voorbereiding te danken dat er aar einde van de conferentie rapporten kon den worden aanvaard, die over het al gemeen werkelijk iets belangrijks te zeg gen hadden. Gedurende 18 maanden had den verschillende commissies en 25 stu diegroepen aan universiteiten in de ge hele wereld gewerkt aan wat tenslotte op de conferentie in gecondenseerde 0 (een soort handleiding) voor Ter conferentie zelf werden de dis cussiegroepen. die later de verschillende rapporten zouden samenstellen, nog bereid door de dagelijkse Bijbelstudie het thema door verschillende bril jante referaten en door openbare discus- Wij staan daar in de regel niet zo bij stil, maar ook de kerk in Ceylon be gint dit te ervaren temidden va\ Buddhistisch-nationalistische vloed golf, die dat mooie eiland op het ogen blik overspoelt. Een ander punt om over na te den ken was de overtuiging waarmee de stu diegroep over de „dienst van de Chris ten" verdedigde, dat in hun slotrapport zou blijven gehandhaafd de oproep om het tienden-geven serieus te overwegen. Hier werd wel niet bedoeld een vol tien de voor de kerk alleen, maar een tien de voor het werk in Gods koninkrijk het algemeen. Als we dat deden; elke maand of elke week van het ontvangen geld direct tien procent daarvoor weg leggen en deze uitgaven niet als een sluitpostje op onze begroting plaatsten dan zouden heel wat kerkelijke en par ticuliere bedelarijtjes en heel wat lote- ten bate van liefdadigheidsinstel- dat al leen maar met ernstige gezichten werd geluisterd. We hebben ook hartelijk ge lachen. Eén van de afgevaardigden zou iets zeggen. Hij mocht op zijn plaats blijven, er werd wel een microfoon naar hem toegebracht. Maar hij bracht hem aan zijn oor! En toen het gelach be daard was deed hij er nog een mooi schepje op door te zeggen: „For your relaxation!", voor Uw ontspanning. De Bijbel Nog iets over de studiegroepen waar- 1 de conferentie verdeeld was. Zelf zat in de groep „De dienst der theolo gie". Wat merk je in zo'n groep dat je elkaar als christenen nodig hebt en een kerk op een zelfgemaakt onbewoond ei land ontloopt wel een boel ergernis van buiten, maar berooft zich tegelijk ook een grote zegen, 5 we zelf alleen maar diep over tuigd zijn van onze rijkdom en aan geen ding gebrek hebben, staan we niet erg open voor het ontvangen van een zegen, maar dan zijn we nog wel soms te vangen met het argument dat we iets door te geven hebben. Nu daar was volop gelegenheid voor en er werd nog geluisterd ook. Het handboekje had nl. geschreven dat dc theologie het Woord van God (o.a.) critisch onderzoekt; maar na veel discussie luidde het elndrr pport (dat de ledenkcrken over dc gehele wereld straks zullen lezen als ze er t(jd voor Ds. P. Groot wordt tachtig jaar Ds. P. Groot te Utrecht, emeritus predikant der Ned. Hervormde kerk. viert morgen zijn 80ste verjaardag. Ds. Groot, die te Monnikendam werd geboren, werd in 1905 kandidaat in Overijssel. Nadat hij nog enige maan den als hulpprediker te Brussel werk zaam was geweest, werd hij in 1906 te Boyl in het predikambt bevestigd. Hij diende de gemeenten van Stegger- da, Glanerbrug en van 1930 tot aan zijn emeritaat in 1945 die van Windes- heim. Nadien was ds. Groot nog hulp prediker te Windesheim en te Zeist. Ds. Groot was onder meer lid van het classicaal bestuur van Heerenveen. van het provinciaal kerkbestuur van Overijssel, praetor van de ring Wolve- ga, bestuurslid van de Evangelisatie binnen de classis Heerenveen en van de afdeling Friesland van het Neder lands Jongelingen verbond. Hij heeft ook zitting gehad in het hoofdbestuur van de Koninklijke Bond van Christe lijke Zang- en Oratoriumverenigingen en is geestelijk verzorger geweest van het sanatorium van het personeel van de Nederlandse Spoorwegen te Huis ter Heide. vinden), dat de theologie de Bijbel aan vaardt en zijn tekst critisch onderzoekt. Dat Is dus heel wat anders, daar gaat het niet om hautaine menselijke kritiek op Gods Openbaring, maar om een eer lijk zoeken wat in de meest oorspronke lijke handschriften van de Bijbel eigen lijk stond. Van zulk onderzoek is bv. de Nieuwe Vertaling ook een resultaat. Dat zulke veranderingen als in het slotrapport van de theologiegroep kon den worden aangebracht is een gevolg van luisteren en spreken. Dat ze zijn aangebracht is verblijdend, maar ze zouden waarschijnlijk niet zijn aange bracht als degenen die er kritiek op uitoefenden thuis gebleven waren. 1 an hadden ze ongetwijfeld meer te schrij ven, maar het effect, de dienst aan de ander, zou minder geweest zijn. Publicatieplannen Aan het einde van de conferentie aanvaardde de Alliance nog enkele plannen o.a. voort te gaan met de pu blicatie van geschriften van de Cal vinistische reformatoren (b.v. preken van Cqlvijn, verklaring van de Institu tie van Calvijn, etc.). De grootste bij drage die de „Reformed Family" kan bijdragen tot het beter verstaan van de Rijkdom van de genade Gods is mis schien wel het oude Reformatorische beginsel: „Ecclesia reformata semper est reformanda", een gereformeerde hervormde kerk wordt steeds weer ge reformeerd/hervormd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2