Jlicutuc £riiisrf)e (üimranl Sukarno dreigt weer tegen Nederland Abbas bereid Parijs te gaan naar Water van Donau bleef stijgen Heeft Chroesjtsjef een nieuw plan? Nederlanders richten in Amerika „Keukenhof" in Strijd in Laos duurt voort met strijdkrachten Onrust in Z.-Afrika Bussumse arts verongelukt Vliegertouw oorzaak van noodlanding 1 jood will Auto te water - twee doden Nautilus aan een groot gevaar ontsnapt MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN- f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week- ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936, Veertigste jaargang no. 11642 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CURISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticf) is abebleoen triyn bert ia tegfjenspoct" REIZIGERS aan de rand van de samenleving Zie pagina 7 Admiraal Halsey |CoilfÜct VRll COllimunisten (76) overleden Leider van zeeoorlog tegen de Japanners Admiraal William F. Halsey, in dc oor commandant van de beroemde Ame- nse derde vloot die de Japanners erslocg, is gisteren op 76-jarige leeftyd verleden. Zijn dood wordt toegeschreven - hartaanval. De admiraal was, r bekend, goed gezond en had ilerdag nog gezwommen, alsey. zoc i van een marine-officier en vader van twee kinderen, was een on dernemend man. Zo leerde hij op 52- jarige leeftijd nog een vliegtuig bestu ren. Hij was berucht om zijn ruwe, openhartige taal en zijn gevaarlijke uit spraken. A egens zijn verdiensten in de Tweede Wereldoorlog werd hij door president Truman verheven tot perma nent admiraal van de vloot, met vijl sterren. Halsey was Knight of the British Empire en kreeg talloze andere hoge onderscheidingen, oen de Verenigde Staten betrokken werden bij de oorlog, was admiraal Halsey opperbevelhebber in het gebied de zuidelijke Pacific. 18 oktober nam hij het commando derde vloot op zich. nder zijn leiding werden de Japanners grote verliezen toegebracht. Tussen 'u juli en 15 augustus 1945 leidde admiraal Halsey een offensief waarbij 2804 Ja panse vliegtuigen en 148 Japanse oor logsschepen ten onder gingen. 1598 Ja panse koopvaardijschepen werden ver nield of beschadigd, strategie van admiraal Halsey in di ag van Leyte waar praktisch de gehele Japanse oorlogsvloot ten onder ging is scherp bekritiseerd. De admi raal had zich door de Japanners volko- laten misleiden en slechts door een r.ilaarbare fout van de Japanse admiraal Kurita ontkwam het landings leger op Leyte aan de ondergang. 2 september 1945 werd de capitulatie in de Japanners aan boord van Hal y's vlaggeschip getekend. Hij verliet i november 1945 de dienst na 45 dienst- ren bij de marine. Sinds juni 1938 was iij „op zee" geweest. De strijd in Laos duurt voort. Duide- ke berichten ontbreken echter. Wel is kend geworden, dat de regering de Ver- igde Naties een waarnemer zal vragen, echter niet uit India, Canada of Po- i mag komen, dus uit de landen die Iting hadden in de internationale con- ilecommissie waarvoor de communisten porteerd blijken te zijn. Inmiddels heeft de premier van het mmunistische Noord-Vietnam geprotes- erd tegen „voortdurende schendingen" het Noordvietnamese luchtruim door iegtuigen van Laos. De Laotische rege- ig heeft echter geklaagd over het over- engen van Russische Migs naar Noord- A LS NEDERLAND halstarrig blijft inzake Nieuw-Guinea, zs x overblijvende Nederlandse kapitaal met inbegrip van dat i mengde bedrijven uit Indonesië worden verwijderd, aldus Sukarno in een felle rede, die hij heden hield ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsdag. il al het Ook richtte Soekarno dreigende woorden tot andere buitenlandse in vesteerders. Hij zei: „Het buitenland se niet-Nederlandse kapitaal moet zich houden aan de eisen, die de re publiek heeft gesteld. Het mag geen negatieve rol spelen. Als het stil zwijgend economische sabotage pleegt of illegaal steun verleent aan de contra-revolutie, dan moet men niet verrast zijn als het Indonesische volk dit kapitaal op dezelfde wijze behandelt als het Nederlandse kapi taal". Later zei Soekarno in verband met di kwestie Nieuw-Guinea, dat Indonesië d> economische strijd tegen Nederland za voortzetten. Soekarno ontkende met klem, dat hij sen dictator was. Hij beweerde, dat zijn besluit om dé grondwet van 1945 we '-e voeren, gebaseerd was op de ovei iigende meerderheid van de Indonesische bevolking. Soekarno noemde de geleidi demooratie een familiesysteem, zonder de anarchie van de westelijke democratie ook zonder de autocratie van het dictator- Inmiddels is in Indonesië onrust ontstaan over het besluit van het militaire bestuur, dat het nationale congres van de commu nistische party een maand moet worden uitgesteld- De Indonesische communisti sche party heeft evenwel aangekondigd Voor gesprek met De Gaulle VERHAT ABBAS, premier van de Vrije Algerijnse regering in Kairo, zou bereid zijn naar president De Gaulle te komen voor het voeren i besprekingen over beëindiging van de oorlog in Algerije. Dit meldt i Depêche Quotidienne, een vooraanstaand blad in Algiers. In Parijs i geruchten de ronde dat De Gaulle in september, wanneer hij een >ek aan het opstandelingengebied heeft gebracht, belangrijke stappen take Algerije zal nemen. De Franse hoofdstad gonst weer geruchten over een mogeiyke beëin diging van de voortslepende oorlog. Ook speculaties over de veranderde houding van Ferhat Abbas doen de ronde. Abbas zou de oppositie Krim Belkacem, de opstandelingen leider die belast is met militaire ope raties en tegen het voeren van vredes onderhandelingen is, hebben c tien dagen zal president De Gaulle gerij e bezoeken. Zijn reis kan var ssende betekenis zijn voor een het Algerijnse probleem. Volgens itigde berichten zou de Franse isident zelf de vorderingen bij de ingsactie in Kabylië in ogenschouw :n nemen. Hij wil voorts de reactie het leger inzake een regeling vooi lerije peilen. jDat De Gaulle Eisenhower liever na Sip voor zijn bezoek aan Algerije wi! vangen, onderstreept de belangrijk- d van zijn reis. Volgens ambtelijke ingen wil de Franse president zijn l^nerikaanse collega zeer uitvoerig trouwelijk inlichten over de werke- toestand in Algerije, alvorens hij zal agen. Frankrijk morele steun voor de- belangrijke kwestie te geven. Intussen heeft een incident aan de Tunesische grens de verhouding tus sen Frankrijk en Tunesië weer ver scherpt. Twee Franse bommenwerpers ddij zouden bomaanvallen hebben gedaan op het Tunesische dorpje Bhiret Zl- loena. Later zou het dorpje ook door Franse tanks en pantserwagens zün beschoten. Volgens het Franse hoofdkwartier*was de actie gericht tegen eenheden Alge rijnse opstandelingen, die vanuit Tunesie Algerije binnentrokken. De vliegtuigen zouden echter de grens van Tunesië niet zijn gepasseerd. dal het congres toch zal doorgaan- Wij hebben eerder toestemming gekre gen, zei een partijfunctionaris, en wij zul len ons daaraan houden. Van de zijde het leger is nog geen commentaar gege ten op deze aankondiging. Tevens heeft de secretaris-generaal der communistische partij de aanhangers gespoord de regering te steunen, ontkende dat er een breuk zou zijn tussen hem en zijn plaatsvervanger Lukiman. Conflict in leger Het leger heeft 44 officieren van i functie ontheven op de beschuldiging, dal zij de krijgstucht in gevaar brengen. Vol gens het persbureau Antara zijn 541 offi cieren van hetzelfde beschuldigd. Een woordvoerder van het leger deelde tevens mede, dat van april tot augustus he: Siliwangi-regiment bij de strijd in Noord- Sumatra 129 opstandelingen zou hebben Uit goed ingelichte bron te Tokio neemt Ass. Press, dat de Japanse regering Indonesië een krediet van 45 miljoen lar wil verlenen, waarvan 17 miljoen de bouw van marinetransportschepen op Japanse werven voor rekening an de Ja panse herstelbetalingen. 8 miljoen voor hotelbouw en 20 miljoen voor bouw van koopvaardijschepen In kringen van het Indonesische staats planbureau deelt men mede. dat Indonesië geen Russische deskundigen zal gebruiken voor de bouw van een staalfabriek, die gefinancierd zal worden met een Russisch krediet van 100 miljoen dollar, omdat he' over Westduitse deskundigen beschikt. Met assegaaien gewapend kwamen leden van de Macistam zaterdag naar het Zuidafrikaanse stadje Harding om de vrijlating te eisen van dertig vrou wen. die zijn veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf in verband met het verwoesten van een blokhuis van het staatsbosbedrijf. Harding ligt op de grens van Natal en Kaapland. Op weg naar het stadje lieten de Maci' een breed spoor achter van brandend' weiden. Verschillende blanken moeste: hun boerderijen met spoed verlaten Bij de gevangenis in Harding werden de on tevreden naturellen opgewacht door mei geweren gewapende politiemannen boeren. De Maci's werden teruggedreven stichtten op weg naar hun reset werkelijk zijn hoogste punt heeft be reikt. Men verwachtte vorige wee"k dat dit zaterdag het geval zou zijn doch zaterdagavond begon het op nieuw te regenen en gisteren steeg het water daardoor dertig centimeter. Nu zou naar men hoopte vanmorgen het hoogste peil bereikt zijn. Ot het De Canadese ambassadeur, de Ver C. P. .Hébert, was za*°rdag ook van de partij toen in Ede de heideweek werd geopend. De heidekoningin is namelijk dit maal een Nederlandse emigrante uit Canada, mevrouw Lettie van Droffelaar-van Gaaien, die thans als Calluna XVI de scepter zwaait. Bovendien zal de heide week geheel in het teken van de Canadees-Nederlandse vriend schap staan. De Royal Canadian Air Force band en de Princess Patricia Canadian Light Infantry band zullefl voor muzikale op luistering zorgen. Op de foto ziet men de ambassadeur met de heidekoningin kennismaken. De Bussümse arts P. J. Kraaijeveid s vrijdag op een trektocht in de Dolo mieten door een val om het leven ge komen Het stoffelijke overschot van de 39-jarige arts is door Alpinisten naar de kapel van de begraafplaats in het nabij gelegen dorpje St, Vigilio di Pizzolo ge bracht. De arts die met een vriend een vakantie in Italië doorbracht, maakte een tocht over de 2600 meter hoge Castelletto- van de Brendagroep toen hij 'n voet- miste en zestig meter diep in een rotsspleet viel. Teerhet ongeluk ge beurde bevond zich een Italiaanse gids in het gezelschap van de beide Neder landers. President Eisenhower de gast van Britse vorstin CHROESJTSJEF heeft, zo meldt het persbureau Associated Press, naar verluidt te kennen gegeven dat hij zou kunnen instemmen met een regeling krachtens welke West-Berlijn en een corridor naar de stad onder beheer worden gesteld van West-Duitsland. In ruil daarvoor zou aan de geallieerde bezetting van West-Berlijn een eind moeten worden gemadkt. Volgens A.P. zal dit nieuwe Russische voorstel worden besproken tussen Eisenhower en Adenauer, wanneer de Amerikaanse president op 27 augustus Bonn bezoekt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft echter meegedeeld, niets van deze zaak te weten. Koningin Elizabeth van Engeland heeft president Eisenhower uitgenodigd om1 tijdens zijn bezoek, later deze maand, haar gast te zijn op kasteel Balmoral. De Amerikaanse president zal hier één nacht logeren Voorts zal hij enige tijd op Che quers, het buitenverblijf van premier Macmillan doorbrengen Woensdag 2 sep tember vertrekt hij naar Parijs. Dit alles is bekend gemaakt, toen Ja- les Hagerty, Eisenhowers perschef, gis teren zijn voorbereidend bezoek aan Lon den besloot. Op het Londense vliegveld Hagerty in een gesprek met jour nalisten op de perfecte gezondheidstoe stand van Eisenhower. Hij heeft een bij zonder zware tijd voor de boeg, doch zijn dokters hebben daar geen enkel bezwaar log I Ook op andere plaatsen in Zuid-Afrika was het dit weekeinde onrustig. In So- bantoe bij Pieter Maritzburg kwamei terdagavond twee Afrikanen om het le ven toen de politie moest optreden tegen honderden rebellerende naturellen, die vier schoolgebouwen in brand hadden gestoken. Ook in Transvaal kwamen twee Afri kanen om het leven. In het negerdorp Dobsonville ontstond een gevecht tussen leden van verschillende stammen. Sterke politie-eenheden konden pas na lange tijd de vechtende Zoeloe's, Dosa's. Basoetc's jangaans scheiden De moord op een Zoeloe sche enhier de reden van de moei lijkheden te zijn gewèest. r de evl tuigje van een luchtreclamebedrijf zerswoude. zaterdagmiddag een nood landing moest maken in de duinen' by Castricum. De kabel van de Piper Cub. reclamestrook werd meegesleept, kwam in aanraking met het vliegertouw e brak. De piloot streek neer in de duinei om zpn verloren sleep weer op te sporci Duizenden badgasten, die meenden dat het reclamevliegtuigje was neergestort, stormden naar de plaats van de noodlan ding en brachten grote schade in de helmbeplanting aan. Nadat de rijksluchtvaartdienst toestem ming had gegeven, kon het toestel des avonds weer opstijgen. De commandant de groep Schiphol van de dienst luchtvaart der rijkspolitie, heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Zaterdag omstreeks het middaguur is een sportvliegtuigje, 'n Havilland Tiger- Moth, dat reclame 'maakte, in een bollen veld by Vogelenzang neergestort en daar bij geheel vernield. De 31-jarige piloot J. C. P. uit Rotterdam bleef ongedeerd. Door onbekende oorzaak verloor het toestel snel hoogte. De vlieger trachtte nog een noodlanding op een veld achter de duinenrij te maken. tegen, aldus Hagerty. „De president ziet er uitstekend uit en voelt zich voortref felijk". De Amerikaanse veiligheidsdienst treft uitgebreide maatregelen ,om de veilig heid van de Russische premier bij diens komende bezoek aan de Ver. Staten te verzekeren. In hotels waar Chroesjtsjef zal logeren, verblijft slechts een geselec teerd gezelschap en ambtenaren ve veiligheidsdienst zijn tijdelijk aai personeel toegevoegd. Al het voedsel zal aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen, waarbij zelfs een geiger teller voor de radioactiviteit wordt ge bruikt. In Washington is men het nog niet ge heel eens over de ontvangst. Volgens de ontvangst is de regering in verlegenheid gebracht door het gebrek aan Russische vlaggen Bovendien vindt men het onge past de Amerikaanse „stars en stripes' naast de Russische „hamer en sikkel" te laten wapperen. Senator Bridges heeft reeds bij voorbaat geprotesteerd tegen het tooien van de Amerikaanse hoofd stad met Russische vlaggen. Vice-president Nixon heeft gisteren in een vraaggesprek voor de Amerikaanse radio- en televisie gezegd, dat de Ameri kanen vooral niet moeten denken, dat de Russen als gevolg van de reizen i en-weer een zachtere politiek ten zien van de V.S. gaan voeren. Dit z< grootste fout zijn die men kan maken. Het doel van de Russen is nog altyd communistische wereld, aldus Nixon. „Zij denken dit doel nu beter te kunnen be reiken door concurrentie, dan door ge weld". BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Twee inwoners van Kerkrade, de 28- rige J. Weelen en de 23-jange H. J Jbporken zijn verdronken, toen de waarin zij waren gezeten vannacht kwart over twaalf bij Oirschot in Wilhelminakanaal reed. Twee andere ï'ttenden, de 25-jarige Sporken en de 24- ;irige Goedkoop, beiden eveneens J.erkrade, hebben zich nog uit de y eten te redden, doch zij moesten -n ernstige shock in het ziekenhuis i De auto schoot door nog onbekende lak over het een meter hoge dijkje langs 8 et Wilhelminakanaal en kwam toen 8 't water terecht. De vier jongemannen waren op de fi-rugweg van wielerwedstrijden te Zand Dit jaar een miljoen bloembollen EEN 40 ha groot terrein, onder deel van de Sterling Forest gar dens in Tuxeto bij New York, gaan Nederlandse bloembollenkwekers een Amerikaanse „Keukenhof" inrichten Sterling Forest gardens is een ge bied, dat ongeveer 40 mijl boven New York ligt en dat vergeleken zou kun nen worden met de Belgische Arden nen. Het is in handen van de City investing cy., een Amerikaanse maat schappij die zich bezig houdt met mo derne stadsprojecten. Er zal hier ook een showtuin wor den aangelegd, waar het gehele jaar door siertuingewassen te bewonderen zullen zijn. Om een goede gang van zaken te waai borgen, heeft men in Nederland een co mité opgericht, dat het contact Neder land-Amerika onderhoudt. Voor de aan leg van de Amerikaanse „Keukenhof heeft men zich verzekerd van de mede werking van de jonge Nederlandse tuin- Empelen uit Heem- architeet Carl Intussen is reeds veel grondwerk ver richt en voor de watervoorziening zorg gedragen. In de maanden september en oktober zullen één miljoen bollen wor den geplant. Volgend jaar hoopt men di' aantal minstens te verdubbelen Negen deskundigen uit de bollenstreek zullen als volontair op de Amerikaanse „Keu kenhof" gaan werken. Men is er hier van uitgegaan, dat de show een visitekaartje moet zijn voor de Nederlandse bloembol lencultuur. De financiering geschied' dan ook geheel van Nederlandse zijde. VIERENTWINTIG DODEN DOOR AARDBEVING Een hevige aardbeving op het eilandje Hengtsjoen in Zuid-Formosa heeft zater- ag vierentwintig mensenlevens gekost leer dan veertig personen- werden ge- ond. Er stortten ruim vijfhonderd hui- in in bijna zevenhonderd werden ei oeschadigd. Weer zomerweer (Van onze weerkundige medewerker T>UIM veertien dagen achtereen is er in ons land geen sprake meer geweest an stabiel zomerweer, al bleven de tem peraturen nog op een aangenaam nivedu Inmiddels is de zomer teruggekeerd, hetgeen wij te danken hebben aan een sterk hogedmkgebied, waarvan het. cen- zaterdag nog boven de Golf van Biscaye lag en vanmorgen reeds boven de Noordzee werd aangetroffen. Hierdoor is de wind naar het noorden tdraaid en wordt de lucht via zee aange- jerd, zodat de temperatuur ook morgen jg weinig hoger dan 22 graden kan ijgen. Het ziet er naar uit. dat het grootste deel van deze week onder invloed het hogedrukgebied, waarbij de wind iets meer naar het oosten draait Een langzame stijging van temperatuur mogen wij in de komende dagen verwach- i ook aan het strand zal het zonnig zijn. Het onweersfront dat tijdens het weekeinde nog zware buien in Dene- Oost-Duitsland en Oostenrijk, bracht, trekt verder naar h Al weer voor de zevende maal is zaterdag in Grevenbricht het wereld-vrijgezellencongres ge opend. Er waren ongeveer dui zend deelnemers en deelneem sters uit Nederland, België, Duits land, Italië, Oostenrijk, Finland, Hongarije, Polen, Zwitserland en Zweden. Er waren er, die reeds dezelfde avond afstand deden van hun vrijgezellen-status Of ze ongelijk hadden? Laten we er alleen dit van zeggen: spreken is zilver, zwijgen is goud. met man en macht de door de over stromingen aangerichte ravage te lijf. Overigens is de situatie beslist nog niet overal zo dat men aan het op- ruimingswerk kan denken. De toe stand is bijvoorbeeld nog steeds ern stig voor vijfhonderd toeristen in het dorpje Filzmoos, in de provincie Salz burg. Deze toeristen zijn vrijwel van de buitenwereld afgesloten. Het dorpje wordt bevoorraad door helikopters van het Oostenrijkse leger. De stroom voorziening is het weekeind hervat, maar deskundigen van het leger en het ministerie van verkeer schatten dat het nog drie weken zal duren voordat het verkeer weer normaal is -- dat wil zeggen, als het niet opnieuw gaat regenen. Zaterdag zijn de provincies Vorarl- herg en Tirol in het Westen van het land het zwaarst door de re gen va1 getroffen. Deze provincies hadden tot dusver weinig hinder van de regen gehad. Rode Ivruis opent rampenrekenin g voor Oostenrijk Het Nederlandsche Roode Kruis heeft be sloten zijn bekende rampenrekening (gi- "lummer 777) open te stellen voor hulp de slachtoffers van de watersnood Oostenrijk. lij een nader overleg tussen de secre taris-generaal van het Oostenrijkse Rode Kruis de heer Sevcik en de directeur van 't Nederlandsche Roode Kruis de heer Van Emden, is gebleken dat er o.a. voor de zwaargetroffen vluchtelingen kampen in het overstroomde gebied zoveel hulp nodig is dat het Oostenrijkse Rode Kruis het reeds vrijdag gedane aan bod van het Nederlandsche Roode Kruis toch gaarne aanvaardt. Voorlopig zal uit Nederland een partij beddegoed ter waarde van ruim 25.000 gulden worden verzonden naar het Oos tenrijkse Rode Kruis in Salzburg. De beide Rode Kruis-functionarissen zullen elkaar einde van deze week op een ver gadering in Genève persoonlijk i ten en dan zal worden overlegd wat Nederlandse zijde nog zal kunnen den gedaan. PRINSES BEATRIX VAN VAKANTIE TERUG Met de LM-constellation Soerabaja uit Milaan is prinses Beatrix zaterdagavond omstreeks tien uur van haar vakantie in Italië op Schiphol teruggekeerd. De Prin ses werd op het platform van de Amster damse luchthaven verwelkomd door haar zuster, prinses Margriet. Zonnig en droog De Bilt verwacht tot dins dagavond Zonnig, droog en iets war mer. Overwegend zwakke ZON EN MAAN Dinsdag 18 augustus Zon op 5.27, onder 20.10; maan onder 5.22. 18 augustus volle maai HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur gh bew De Amerikaanse atoomduikboot Nau tilus is volgen het Amerikaanse tijdschrift Parade op 23 april aan ccn groot gevaar ontsnapt. Toen het vaartuig zich op 150 meter diepte bevond voor proeven, w bij ook twee torpedoboot jagers betrokken waren, stroomde er tengevolge van een breuk in een slang water in de machine kamer. Automatisch werden alle water- diente schotten gesloten en de gezagvoer der gaf bevel, zo snel mogelijk naar de oppervlakte te stijgen. Het schip kwam slechts op enkele hon- weg.\ derden metere van een der torpedoboot- jager6 boven water, waarvan men meen de dat hy zich enkele mijlen uit de buurt bevond. Als de duikboot onder deze oor logsbodem naar boven was gekomen, zou dit, volgens het tijdschrift het einde van dc beide schepen hebben betekend. De schade aan de duikboot tengevolge van de lekkage was niet ernstig, ook al doordat de kernreactors zich in een an dere ruimte bevonden. Ook deden zich geen pensoonlijke ongevallen voor. Daar om zou de Amerikaanse marine geen ruchtbaarheid aan het gebeurde hebben gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1