EUROPEES SPOORWEGNET van Sp aanve en ^J-ranóe voidaten r ZATERDAC 15 AUGUSTUS 1959 Zij zijn de jongens die het zware werk doei HUmtlH Wanneer de jonge vrouwen van St. Willebrord nog geen kinderen hebben, of oudere vrouwen haar kroost zelfstandig zien worden, presen teren ze graag haar diensten bij de vele conser- venfabrieken in de omtrek. Een extra verdienste van vijftig gulden per week is altijd zeer wel kom ook al brengen de kinderen reeds het nodige in. y^ANNEER men langs de grote verkeersweg van Breda naar lituT Roosendaal rijdt en even voorbij Etten, aan z'n linkerhand, tussen a||erlei vriendelijke huisjes een ranke 2 s"° torenspits omhoog ziet steken, zou ei men onmogelijk kunnen vermoeden welke donkere bladzijden de historie daar geschreven heeft. We doelen op Sint Wille brord, dat met zijn 6000 inwoners het grootste dorp werd van de gemeente Rucphen, doch in de vorige eeuw nog maar weinig meer was dan een woest stuk heideland, aangeduid als „Het Heike" en schuil plaats biedend aan enkele honderden zeer zonder linge mensen: Heikesmensen. Hoe kwamen die mensen daar, waarom werden ze zo berucht en zijn er inderdaad nog zoveel gevallen aan te wijzen, die het grauwe verleden levendig houden? Ziedaar enkele vragen, waarop we gaarne in Willebrord zelf het antwoord wilden vernemen en dat ook wel min of meer gekregen hebben. Het dommen van de burgerij in de omliggende dorpen, uit te steken, De Heikesmannen werden zo driest, dat in 1784 de drossaards de heerlijkheden Breda digheden en fantastische rustplaat sen op een landgoed zijn. Maar als de rookwolk opkronkelt uit die stulpjes, wier wanden veel op vlechtwerk van schanskorven ge- Bergen op Zoom besloten, harde lijken, dan weet ge. dat treffen. Doch door 'an de Patriotten maatregelen uit blijven. In 1793 werden er plannen ge maakt om alle Heikesfamilies "op te sporen en naar de koloniën over te brengen. Deze plannen konden echter evenmin worden uitgevoerd, daar de Fransen ons land binnen steden zijn en gij treedt nader. De romaneske tint verdwijnt en elkeen die ooit gedroomd heeft van Binnen inst posi tief kon men zich uitlaten over de herkomst. Daar over bestaan nl. meer theorieën. Doch vermoedelijk zijn ze geen van alle helemaal o n- juist. Zo zijn er onderzoekers ge weest, die tot de conclusie kwamen, dat de Heikes mensen nakome lingen zijn van Spaanse soldaten, wai ag die zich gedurende »n" Zo de rook u niet terugjaagt, bukt ge u door de lage, wrakke deur. die een touw, een stuk hout. of een pin tot sluiting heeft. Naast de deur is een venstertje met een ,Het Hei- paar ruitjes van twijfelachtige al stel- substantie, door rook en stof sterk hoorn zwemend. De ontbre kende ruiten zijn met lappen of n de vrederechter het besluit alle r de wijde En in 1814 i van Oudenbo: Hcikeslieden i trek te verspreiden ke" totaal te verwc den hun hutten en schuren aard niet zo heel veel voor. Doch van die voornemens kwain ook al met een bussel stro niets terecht. Het bleef bij de ar- Het gebint, dat de restatie van enkelingen, die •erden gesleept, kenend gesproken „Schooyers Heike" Amsterdam" of vai Hoek". •erd veelbete- tegelijk Tachtigjarige Oorlog (1568 1648) in Brabant ophielden. Andere onderzoekers wa ren van oordeel, dat eerder worden tijd Verpaupering Intussen ging de verpaupering van hen, die op vrije voeten ble ven, onverminderd voort. Zij de den. om enige handel te hebben. manden maken, aan het an bezems, he. drogen van mos. het villen van beesten, het wassen van zand en scharrel den voorts in oud roest, beenderen en oude paarden, terwijl zowel de Heikesmannen als Heikesvrouwen meekrap gingen delven om een paar grijpstuivers machtig te wor- wijze nog achtten noch het slaan, noch het der uitgesloten. mening, dat aller lei ongure #lemen- ten uit het land van Breda en het Bergen op Zoom aan de de sterke arm ontsnap ten door in het woeste land van Het Heike" hun toevlucht te zoe ken. Dat zij daar dan een hard bestaan tegemoet gingen lijdt geen twijfel, zodat zij steeds weer ge dwongen werden de handen naar andermans goed. d.w.z. naar eigen- wist men zich op deze vel door het leven te ij het woeste heideveld op in de winfe: schraagt en het dakje moet houden, bestaat uit stevige sparretjes, die voor kapstok, droogrek nen en geven u de ganse kleder- schat te aanschouwen, zijnde een deel van het hccgtijdstoilet en enig raadselachtig ondergoed, waarvan men bij een eerste oog opslag door de lappen en scheu ren niet beslissen kan. of het oor spronkelijk een broek, een hemd, of een borstrok is geweest. Om geen brand te stichten heeft men het vuur niet te dicht naar de tenen wand gelegd, en deze beveiligd, dcor enige stenen en scherven er tegenaan te vlijen En waarom zou men ook het vuur niet midden in het vertrek bren gen? De vloer is de zandige heide grond die niet in brand zal gera ken. De schoorsteen is dat gat daar in het dak. De rook schijnt maar moeilijk de weg te kunnen vinden bij die dwarrelwind van allerlei tocht, die uit grote en kieren blaast, welke de het midden der vorige eeuw nog waren. De onderlinge binding was uiterst sterk en hun vrijheidsdrang kende geen gren zen. Vandaar, dat ten tijde van de Belgische opstand, toen ook in hun omgeving vele soldatenkwar- tieren verrezen, de Heikesmensen zich te buiten gingen aan de ergste uitspattingen. Volgens het Liber Memorialis van de R.K. Kerk tel de men in die dagen onder hen meer dan tweehonderd prosïituées. Deze toestanden gaven er de stoot toe dat in 1841 tussen al die trieste hutten een kerk werd gesticht, mét een school en de naam „Het Heike" vervangen werd door die van de geloofsverkondiger Willi- brordus. In de parochie kwam ook een „onderlinge Mij tot verbete ring van de positie der bewoners" tot stand. Er kwam voorts een meisjesschool, waar het kantwerk, het breien en het vlasspinnen werd geleerd. Doch ofschoon men aanvankelijk nogal trots was op een en ander waren de resultaten toch niet zo erg moedgevend. Daarom schreef in 1861 zekere ds. G. H. van Senden te Leur in een brochure, dat de geaardheid eigen lijk nog niets veranderd was. Er werd nog maar al te veel gesto len, gevochten, gedronken en ge zondigd op sexueel gebied. Hij kri tiseerde de pastoors en leerkrach ten scherp, wat heel wat stof deed Pasfoor Bastiaansen Doch in 1909 stond er een groot man op in St. Willebrord, pastoor Bastiaansen, die tot aan zijn dood (In de Duitse bezettingstijd) dag en nacht voor de Willebrorders heeft gewerkt en op de beste Hij wilde ;rder schrijft een zekere Élise steeds afbladerende gele leem of Calcar omstreeks 1860. „als klei. waarmee de hut van bin- nen en buiten besmeerd is, gedurig veroorzaakt". gij ellende wilt zien zoals dagelijks wordt geleden. Ik zal u brengen op een plaats, waar de barre, ongastvrije grond toch ge zellig met hutten overspreid is. Zo- ge ze op kleine afstanden kander. Ze zien er in d« waarlijk niet onaardig in de winter, als Gods vriendelij ke zon er een troostende straal van erbarmen over uitgiet, mag ik ze best aanschouwen, mits ik mij verbeeld, dat het rustieke aar- Oostenrijk levert een belangrijke bijdrage „Bitte Türe schliessen. Der Zug fahrt gleich ab. Wir wiinschen gute Reise". Deze woorden klinken dikwijls door de luidsprekers op de stations van de grote steden in Oostenrijk HBBj even voordat een sneltrein ver trekt. Het doet de buitenlander en vooral de Ne derlander prettig aan. Want nim- Ned. Spoorwegen hun reizigers op deze wijze een goede reis. Mis schien komt dit. doordat er in ons land piet zo heel veel tijdens een treinreis is te be leven. In Oosten rijk is dat echter anders. Daar is neer we ons bepalen tot de „Al- penbahnen", dan ontrolt zich al reizende voor ons oog een prach tig afwisselend landschap, rijk aan bergen en ravijnen, zodat we een d'-ep respect krijgen voor hen. die de aanleg van de spoor- wceen door Tirol. Vorarlberg, Salzburgerland en Karinthië heb ben ontworpen en uitgevoerd. Dc aanleg ten is niet eei moesten vele. soms lange bruggen over brede dalen worden gebouwd er moesten langere en kortere tun nels worden aangelegd en zelfs daar, waar bruggen of tunnels niet nodig waren, bood het ge reedmaken van het tracé nog moeilijkheden genoeg. Oostenrijk heeft het evenwel ge klaard. Moest het ook wel klaren, omdat het als Middencuropees land had te zorgen voor de ver bindingen tussen diverse hoofdste den en andere grot werelddeel. rug. Maar de aanleg van deze lij nen was dan ook in technisch oog punt slechts een 'peuleschil ge weest bij de 197 km. lange Arl- bergspoorweg, die nu eens hoog tegen de berghelling, dan weer diep in het dal moest lopen en waarvoor ongeveer in het midden een ruim 10 km. lange tunnel tus- Langen, de Arl- St. Anton Oostenrijk geëlektrificeerd. Trots en kloek Overigens doet de Heikesman, e in zijn half-barbaars leven En zelfs op zijn ruweheide in vrijheid rondloopt, precies wat hij goed vindtzonder naar iemand te vragen. Hij is trots, kloek en moedig in het gevoel van zekere nnafhankelijkheid. Hij is rap van leden en wakker in al wat hij drijft als stroper en smok kelaar van oudsher vermaard, als rover maar al te zeer door de ganse provincie gevreesd. Zij zijn slim, gevat, handig en on gewoon welbespraakt. Zij zijn by hun hartstochtelijkheid, die soms nog van zuidelijk bloed schijnt te getuigen, zeer gevoe lig voor aandoeningen van edel moedigheid en erkentelijkheid. Zü bezitten zekere fierheid en eerzucht: wie hun vertrouwen toont zullen zij trouw bewijzen, doch wie hen door wantrouwen prie/t, kan hun wraak duchten. Zij zijn aan elkander gebonden en onderling zeer getrouw. Zij stelen uit nood, z om in het leven te blij' zijn, op weinige uitzonderingen na", volleerde bedelaars en geslepen landlopers, die zich 's zomers ver over de grenzen der provincie verspreiden en waarvan steeds een gedeelte het leven in de ge vangenissen doorbrengt, waarover zij op verwonderlijke, natuurlijke en gemeenzame wijze spreken. Hun duikelende kinderen bezetten de wegen om te bedelen terwijl de vrouwen onbezorgd, joelend en zingend, lachend en ravottend bij troepen van vijftig en meer zich op de dorpen werpen om wekelijks de centen op te halen. Bij al de diepte hunner ellende zijn ze op geruimd en levendig. Bij velen ziet gij koolzwart haar en flikkerende ravenogen, met die snelle, scherpe blik, die u eens klaps al de Zigeuners- cn Gypsies- overleveringen voor de tgecst brengt; terwijl in andere, meer blonde, blijkbaar van een ge mengd bloed, zelfs in het blauwe oog nog iets van die loerende flikkerblik bijwijle u tcgenblinkt, als zij naar iets uitzien of op iets opmerkzaam worden. Vrijheidsdrang zonder meer vrij waren tegen de hongerdood, de jonge kinderen in bewaring hou den opdat de vrouwen konden gaan werken en de oudere blagen met een stuiver of een dubbeltje naar school lokken. Hij ontwierp tekeningen voor eenvoudige stenen huisjes, metselde en timmerde zelf mee. richtte méér scholen op en zocht naar betere werkgelegen heid dan de ontginning, die door de slechte kwaliteit van de bo dem toch voorlopig geen bestaan kon opleveren. Trouwens de mees te Heikesmannen hadden zich nooit om land- of tuinbouw be kommerd. En zo is het groten deels tot nu toe gebleven. De an dere dorpen van Rucphen, t.w. Sprundel. 't Schijf en Zegge, had den altijd een agrarisch karakter gehad. „Het Hei- ook al niet omdat de Heikesmensen, met hun minder- 'digheid: plexi zucht om bij el kaar te blijven, er geen behoefte aan hadden, gewoonten van anderen over te nemen. Liever bleef men on derling scharrelen in casu op het ter rein van de liefde, wat biologisch vaak de meest fu neste gevolgen had. Die gevolgen zijn vandaag de dag nog duidelijk waarneembaar, wijk van het dorp die in de volks mond nog altijd als „de Gekkenhoek" wordt aangeduid. Het een smalle zandweg, zijden waarvan tientallen noodwo ningen staan, die voor een groot deel door a-socialen zijn bevolkt. Ze moeten weg, die noodwoningen, zoals er al zoveel verdwijnen moest, maar de debiele kinderen blijven. En of de dertig of veertig kroegjes, waar altijd het bier rij kelijk vloeit, zullen worden geslo ten is nog de vraag, „'t Is bij ons net als in België", zegt een oude Willebrorder lachend, als we daarover een opmerking maken. „En in België is het goed toe ven Vraag het maar aan de Tuff er"." Wie is de „Tuffer"? Dat blijkt een bijnaam te zijn van een nog veel oudere Wille brorder Bijnamen hebben ze haast allemaal. Ja, de echte na men kan men ons meestal niet eens noemen. Wel de „Pruis", en Ik voel me nergens gelukkiger dan in St. Willebrord" .J nen en schrijven hebben geleerd, mede dank zij de bemoeiingen van een stichting, welke de naam Bastiaansen draagt en ieder jaar zo'n ton subsidie ontvangt van het ministerie van maatschappelijk werk. Dit weer door de grote ac tiviteit van burgemeester Alberts, oud-raadslid van Schiedam en nu al weer 13 jaar de stuwende kracht van Rucphen. Door zijn toedoen ook kwamen die stukken van Willebrord, die jaren ressor teerden onder de gemeenten Etten en Hoeven, nu ook bij Rucphen, zodat alle zorgen over „Het Hei ke" in handen van één gemeen- tebestuur konden worden gelegd. Daarmee werd een grote handicap uitgewist. Botlek gebied, naar Dordt naar Zwijndrecht en waarheen nog niet meer. Kunnen ze tijdens de bie tencampagne elders meer verdie nen, dan zeggen ze „adieu baas" en gaan ze ergens ploeteren in de bieten. Maai elders gaan wonen willen deze duizenden Heikesman nen niet, net zo min als hun va ders dat wilden, toen ze aardap pelen gingen delven in de Haar lemmermeer. Nergens s het „Ijspaleis", dat de modernste begrippei icht en waar het geld de duizenden guldens per u nnenstroomt. Want de Heikes- Een ingei eek i zijn wilier iel hard uerkei verdiende geld maar mogelijk kunnen uitgevt tegenslag onderging men nog maar kort geleden, toen Den Haag vaststelde, dat het niet juist was geweest om èn Etten, èn Oudenbosch, èn Rucphen tot ontwikkelingskernen te promove ren. Dat werd te kostbaar en toen werd beslist, dat in West-Brabant alleen Etten nog als zodanig zou worden beschouwd. Het klimaat is daar ook beter, zo oordeelt Den Haag. Intussen betekende de beslissing En als men ons dan op deze i nier wat vertrouwd tracht te i ken met de burgerij giechelt het jongere volk, omdat voor deze verstrekken om allerlei faciliteiten tè verlenen voor het aantrekken nieuwe industrieën. Maar ja, j- ecu haardenfabriek uit Noordhol- lieden iedere bijnaam een begrip 1>nd ging in Rucphen op de nes. 1S" ■■■•li i °°k deze arbeiders trekken Flinke kerels weer iedere ochtend, hetzij met pendelbussen, hetzij met eigen Toch zijn er heel veel flinke ke- vervoermiddelen, om zes uur naar reis onder hen, die lezen en reke- de Rotterdamse haven. InnsbruckKufstein (74 km de belangrijke verbinding Duits- Italië zorgt, is er nog e n zeer drukke noord-zuidverbindirg adoor Oostenrijk: de lijn Salzburg- duurden de werkzaamheden: toen Karinthië, waarover veel verkeer Innsbruck meter land i ngelegd. Vi tzaan-.hedei had Europa zijn west-oostverbin- Midden-Eurotfa naar Zuid-Eu- te lev rder dan de eerste Oostenrijks1 Alpenspoorweg van Innsbruck in zuidelijke richting naar de Bren ner, die 37 km. lang in 1867 was geopend. Enkel spoor steden i Arlbergbahn Neem de Arlbergbahn tus Bregenz en Innsbruck bijvoorbeeld Het reizigersverkeer tussen Lon den en Parijs, Bern en Zurich met Wenen, Boedapest en Boekarest gaat via dit traject. En dan zwij gen we nog over het verkeer tus sen onder meer ons land, Belgis en Zwitserland met Tirol. Met de bouw werd in 1880 begonnen. Ze ker, toen waren de klanken van het halve eeuwfeest van de oudste spoorlijn voor het personenvervoer tussen Stockton en Darlington in Engeland al vijf jaar verklonken en had de oudste Nederlandse lijn tussen Amsterdam en Haarlem zijn 40-jarig jubileum al achter de De Arlbergbahn is voor het bruck. grootste deel nog enkelsporig en het vereist dagelijks een grole or ganisatie en veel overleg tussen de diverse stations om de talrijke Want behalve vele internationale pese treinen. waarmede de belang- die^ rijkheid van het traject is bewe zen is het binnenlandse verkeer men weet, dat vele internationale nel nodig treinen, reeds voordat zij de Oos- li tenrijkse grens bereiken. irmd door de Giselabahn, noemd naar de dochter van kei zer Franz Joseph I. Deze lijn loopt van Salzburg naar Schwarzach-St. Veit. De Giselabahn loopt dan ver der via Zeil am See naar Wörgl, waar aansluiting wordt verkregen op de lijn van Kufstein naar Inns- het railverkeer in Europa Achterstand Tauernbahn gemakkelijk is voor een veilige snelle doortocht te zorgen, term niet, omdat men er ook in Oosten- co punctueel mogelijk Thans zijn alle grole Alpenbah- Na de tweede wereldoorlog had het een achterstand in te halen, een achterstand, niet alleen door deze oorlog veroorzaakt, doch fei telijk nog meer door de jaren daar voor. toen het door Duitsland was ingelijfd en er nauwelijks aan dacht aan vernieuwingen of ver beteringen kon worden besteed. Doch de Oostenrijkse spoorwegen hebben de laatste jaren een krach tige ontwikkeling doorgemaakt, ook op het gebied van het mate riaal. Sterke lokomotieven trek ken vele wagons door het Oosten rijkse Alpenland en ook aan de rei zigersaccommodatie wordt hard 8Vz km. lange tun- gewerkt. Weliswaar is het oude In 1909 kwam de materiaal nog niet overal vervan- Klagenfurt gen door nieuw, doch de buiten- laat zélfs tot Trïëst, dus tot Zuid-Sla- lander, die in comfortabele wa- Italië gereed. Behalve de gons naar zijn vakantie- of zaken- doel reist, zal daar nauwelijks iets van merken. Hij reist thans op ge makkelijke wijze door een prach tig landschap en heeft er (geluk kig i geen weet van, hoeveel moeilijkheden en organisatietalent de Alpenbahnen bewezen op spoor- juist in Oostenrijk nodig Bij Schwarzach-St. Veit begint echter een der beroemdste Euro spoorlijnen, de Tauernlijn, km. lang is en naar Spittai Karinthië loopt. Hiervoor moest de Hohe Tauern worden doorboord. Spittai i dit kelsporige traject het niet altijd Tauerntunnel moesten nog 16 dere tunnels en vele bruggen wor den aangelegd. Precies 25 jaar ge leden werd ook deze lijn geëlektri- weggebied een belangrijke bijdra- nog zijn om dit mogelijk te maken. „Ik voel me nergens gelukkiger dan in Sint Willebrord", zeggen ze spontaan. Doch op die manier zijn de dagen wel erg lang. Ze mopperen bovendien soms op de Rotterdammers c.s., omdat die naar hun mening zoveel noten op hun zangen hebben. En daar komt nog bij, dat de B.L.O.-school, dus de school voor zwakbegaafde kin deren in St. Willebrord, ook beter niet in de steek kan worden gela ten. Want evenals voor de gewone lagere scholen in St. Willebrord werd ook voor de B.L.O.-school toegestaan, dat de klassen de helft kleiner zijn dan in alle andere ge meenten van het land. Zulks om de Helkeskinderen min of meer individueel te kunnen onderrich ten. Al stelle men zich nu niet voor. dat het schoolbezoek er zo daverend is. Integendeel, veel da- verender is er het schoolverzuim. De onderwijzers doen echter alles, om dit tegen te gaan. Uit die anti-schoolmentaliteit ■moet mede wordenverklaard, dat maar zo'n klein percentage van de kinderen naar de am bachtsschool of de landbouw school in Rucphen, of naar de huishoudschool te Sprundel gaat. Liever verwent men de jongelui met snoeperijen. En zichzelf met televisie. „In heel West-Brabant staat nergens zo'n mooi „Ijspaleis" als bij ons," zei ons een vooraanstaand Wille brorder En ik meen, dat de t.v.-dichtheid hier eveneens een record betekent „Hebben ze het dan zo rijk", zal men wellicht vragen. Wie van f 60 a f 75 per week rond moet komen stellig niet. Maar vele Heikeskinderen moe ten zo gauw mogelijk gaan ver dienen en vele Heikesvrouwen presenteren haar diensten bij de talrijke conservenfabrieken. En het o gewonnen zo geronnen" kent men in „Het Heike" on danks of juist door het lage ontwikkelingspeil, opper best. Al i er reeds heel veel t<n randerd in het eenmaal ruchte St. Willebrord, toch zijn er nog wijken, waarop het stempel van liet grauwe ver leden nog zwaar drukt. Hier bij voorbeeld, in „Nieuw Amster dam", of „de Gekke Hoek", zo als de Heikesmensen zelf deze buurt van noodwoningen nog bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5