zet nu uw ïeesteljjjkste glazen klaar/ DE NIEUWE LEIDSCHE Ontspannen muziekrecensent verklaart zich nader Akoestiek is een zeer belangrijke zaak Employés N.S. gearresteerd NIEUW - NIEUW - NIEUW JONGEDAME PeekgCloppenburg Zonnebril FaJ.J.v.d.Wiel EEN JONGE MAN VAN MUYEN EEN LEIDSTER ME UWE LEIDSCHE COURANT 6 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 19 Tijdens de pauze (6) f ^USSEN DE IN- EN UITLEIDINGEN en de ruimte, waarbinnen een uitvoering plaats heeft, schijnt wel geen enkele relatie te bestaan. Toch is die er wel, in zekere zin. Openingen en sluitingen omramen een amateursconcert in de tijd, kerk of zaal doen dit in de ruimte. Het om vangen is het gemeenschappelijk element. Nu zal onze bewering, dat de laatstgenoemde omsluiting veruit de belangrijkste is, wel geen of althans heel weinig tegenspraak uitlokken, menen we Een concert, dat zonder meer begint en eindigt, kan toch wel slagen. Maar een uitvoering, in de open lucht of onder andere slechte akoestische omstandigheden gegeven, loopt een niet geringe kans, te mislukken, ook al zou de kwaliteit voor treffelijk zijn Die openlucht-uitvoeringen behoeven ons niet lang bezig te houden. Ze zijn doorgaans bedoeld als zomeravondontspanning en preten deren op een enkele uitzondering na, geen algehele verstaanbaarheid. Zo zijn we dan weer bij de akoestiek aangeland. Het verwijt, daarover nog nooit geschreven te hebben, nemen we echt niet De akoestiek ia een aangelegenheid, waarbij allen, die in het openbaar, due in grotere ruimten dan gewone kamers, muziek maken, en niet minder zij, die er naar luisteren, ten nauwste zijn betrok ken. Op allerlei gebied streeft men er (terecht) naar. het nuttig effect van de arbeidsprestatie zo hoog mogelijk op te voeren. De oude stoomlocomotief met haar laag rendement heeft niet voor niet6 het veld voor de elektrische tractie Het geheim van fel-stralende auto- en fietslantaarns, van wijlen de wond er- kacheltjes uit de hongerwinter en de snelkookpannen van nu, ie in feite de toepassing van hetzelfde beginsel. Men laat niets van het licht of de warmte verloren gaan en voert het aanwezige door samenbundeling en geleiding tot de hoogste potentie. Dat deze mogelijkheden bjj het geluid zo vaak worden genegeerd, kan alleen maar verbazen. Velen, die de mond vol hebben over verstandige economie, ver geten dit mooie ideaal, als het er om gaat, het geluid verstandig te beheren. Toch is deze zorg van eminent belang. De uitvoerenden hebben er reoht op, dat zij ongeremd muziek kunnen maken en dat hun prestatie in ongeschonden staat het publiek bereikt. Anderzijds mogen de toehoorders verlangen te krijgen, wat ze redelijkerwijs voor hun goede geld kun nen verwachten. Deze waarheden zijn zo simpel, dat een verdere discussie erover wel overbodig schijnt. Het bedrieglijke van de schijn zullen we met enkele voor beelden illustreren Ergens in onze streek verrees een paar jaren geleden, tot veler vreugde, een vergader- en concertgebouw. Zaai en foyer zien er niet goedkoop uit. Reeds de entree suggereert een bescheiden voornaamheid. Eens hadden we daar een amateurs-symfonie orkest te beoordelen. T'jdens de uitvoering vielen gebrek aan onderling contact, nervositeit en zelfs slordigheid op. Bij een herhaling van dit concert in een andere zaal bleek, dat niet de dirigent, die we ervan verdacht hadden, zijn verdienstelijke dilettanten als beroepsspelers te hebben behandeld, de schuld droeg. De onzekerheid, bij de tweede gelegenheid geheel ontbrekend. wa6 een gevolg van het niet-elkaar-kun- nen-vinden En dit onvermogen hield weer verband met de, althans voor een symfonieorkest, slechte akoestische om standigheden. Ónze vrij ongunstige kri tiek was onrechtvaardig geweest, althans in zover, dat we een sterk tegenwerken de factor, onopzettelijk, niet in rekening hadden gebracht. Een tweede geval betreft een dorps- muzaekgezelschap De leden hiervan, aan hun liefhebberij toegewijd, waren voor hun jaarlijkse uitvoeringen lange tijd aangewezen op een benauwde bovenzaal uit de dagen van Olim. Op de voorete rij bijna aan de hielen van de kapelmeester gezeten, voelden we. onder het neerplof fende klankengeweld, onze nek venstij- ven en onze energie onafwendbaar in vochtige hitte en rookwalm verdampen. Achterin de zaal rekte men zijn bestaan onder andersoortige, doch niet betere om standigheden Om van de concertgevers zélf maar te zwijgen. We zipn nóg in gedachten de niet rustende zakdoek van de kloeke dirigent De opening van een ruim en fris verenigingsgebouw werd als een be vrijding ervaren. HelaasDe nieuwe zaal mocht dan veel meer comfort bieden, in de oude was de akoestiek, ondanks alles, beter. Wat zou er ook te verwachten zijn van een klank, die ontstaat in een hol, bedrieglijk veel op een ouderwetse boerenbed- stede gelijkendEn nu verlangen de muzikanten weer naar de avon den der benauwdheid terug. We komen vaak in een zaal, die uit goed gevulde beurzen werd gebouwd. Reeds de voorhoven zijn een Lust voor het oog. Het eerste concert echter open baarde een erbarmelijk slechte geluiids- werking. Een deel van de zangers en in strumenten was bijna onhoorbaar of de klank scheen als door watten gedempt. Andere hoorde men weer te 6cherp, te ijl. in allerlei graden van helderheid, nuancering, articulatie. De ruimte rea geerde zeer verschillend op timbre en plaats van ontstaan. Tot ongerief van hen, die het juist niet met hun instru ment, stem of plaats hadden getroffen Het was, kort gezegd, een noodtoestand, geschikt, om reputaties in één avond te kraken. Natuurlijk liet het gealarmeerde bestuur het er niet bij zitten. Er wei-den dure voorzieningen getroffen. Die brach- ten een zeer onvolledige oplossing. Een Serie over muziek Onze muziekrecensent de heer Joh. van Wolfswinkel vervolgt in deze editie de serie artikelen over zijn ervaringen bij het beoordelen van mu ziekuitvoeringen in Leiden en omgeving. volledige was en is niet mogelijk, ten- minst^, niet zonder breken en bouwen (de zaal langer maken, het plafond her vormen en het toneel integreren). Maar daarvoor past men natuurlijk Waarom Voor we de andere zijde van de plaat opzetten, moet er eerst een brandende vraag uit. Waarom gaat men in lyd, die technisch zoveel problemen kan, onbezorgd voort, zalen en kerken met een minderwaardige akoestiek bouwen? De stoelen zitten gemakkelijk, de interieurs hebben sfeer, de foyers gezellig, maar het allerbelangrijkste, het klankeffect, is in veel gevallen or doende. Toch i6 het hiermee wat raadselachtig gesteld. Dikwijls trekt, men zich, recht toe, recht aan bouwend, uit onverschil ligheid of uit geldgebrek, niets van he geluid aan. Als het interieur maar ruirr en gezellig i6. De uitkomst kan dan, per ongeluk, wel eeijs goed uitvallen. Soms ook gaat men echter, de uitkomsten var de wetenschappelijke geluidsleer toepas send, met veel overleg te werk. De er varing leert, dat zelfs dan de kans op een onverdeeld gunstig resultaat niet ge heel va6t staat. Merkwaardig genoeg waren vroe gere perioden zeer vaak gelukkiger met de akoestiek dan onze tijd. Het feit, dat juist de barok en het empire zulke geslaagde ruimten hebben tot stand gebracht, moet wel tot naden ken stemmen. We herinneren ons nog de oude Rotterdamse Doelenzaal. in statig, voornaam empire gebouwd, die in het begin van de dertiger jaren tot diepe 6<mart van ontelbaar velen, door de bouwpolitöe werd afgekeurd. Deze zaal bezat een volmaakte, wijd en zijd vermaarde akoestiek. Het zou, dunkt ons. dus wel de moeite lonen. een6 te onderzoeken, hoe kerken en zalen met een zeer goede akoestiek zijn ingericht. Afgezien van enkeie onder geschikte varianten ontdekt men dan steeds de volgende twee gemeenschappe lijke kenmerken Ten eerste: er bestaat een vloeiende overgang tussen zaal en toneel, reep. spreekcentrum. Dit laatste is dus in geen geval een onafhankelijke ruimte. Alle lijnen van de zaai zijn ernaar gericht. Het maakt organisch deel uit van de zaal. In de beste gevallen (nieuwe con certzaal Berlijn) is zelfs rekening gehou den met constante hoeken van in- en uitval, zodat men op alle zitplaatsen ge lijkelijk van het geluid kan profiteren Dan is ook de plafondoppervlakte in be weging. Ten bweede: er bestaat een goede ver houding tussen lengte, breedte en hoogte. Te lage te brede en te hoge zalen en kerken zijn in feite akoestische misluk kingen Niet altijd is zo'n verhouding vrijwillig tot stand gekomen. Men moet vaak rekening houden met bestaande op pervlakten en hoogtegrenzen en ziet er tegen op. kestbare plaatsruimte te laten verloren gaan. Onmiddellijk na deze primaire kenmerken volgt zeker de wijze van bekleding van wanden en plafond. In een der voornaamste muziektem pels ter wereld, het Festspielhaus te Bayreuth, durft men zelfs (naar we vernamen) geen kleine veranderin gen in de (vervallen) bekleding aan te brengen, alleen uit vrees, de prachtige akoestiek van de zaal te bederven. Het schijnt wel alsof de toegepaste akoestische wetenschap nog altijd in het experimenteerstadium verkeert. Ondanks even nauwkeurige berekeningen vallen de resultaten niet zelden ongelijk uit. Ja. er ontstaan soms zelfs grillige combina ties. Stadsgehoorzaal We maakten kennis met zalen, waarin bepaalde rijen of enkele zitplaatsen gun stiger of ongunstiger dan de naaste om geving liggen. De Leidse gehoorzaal is een voorbeeld dicht bij huis. Gevoelige toehoorders ondervinden voorin de on prettige gewaarwording, dat het geluid eerst achter hun rug tot volle rijpheid komt. Ze wanen zich in deze zone als onder een koepel, waarvan de wanden het geluid geleiden. Inderdaad vindt men hier, by nauwkeurig onderzoek, stroken, waar de klank een optimale waarde be reikt. Het i6 zeer te wensen, d-at de bouwers steeds meer rekening gaan houden met de akoestiek van hun zalen en kerken. Enkelen doen dit reeds en vaak met succes. Het is ons niet bekend of de architect van de Hervormde kerk van Valkenburg (Z.-H.) doelbewust is te werk gegaan of dat hem de voortreffelijke ge- luidswerking (de beste van alle zalen en kerken in onze omgeving) als een ge lukkige verrassing achteraf is toegeval len. De bovenvermelde criteria zijn in dit gebouw wel duidelijk op te merken. Nog altijd worden de ei6en der akoes tiek in zeer veel gevallen gebagatelli seerd. Men is blij met zijn nieuwe, com fortabele zaal of kerk en daarmee uit. Later maar té laat doet zich de narigheid van het slechte geluid gelden. Die laat zich niet meer verdrijven, zelfs Australische socialisten Geen steun voor Indonesië De oppositieleider in het Australische Lagerhuis. Herbert Evatt, heeft ver klaard. dat zijn partij, de Labour Partij, geen steun verleent aan de Indonesische politiek inzake Nederlands Nieuw-Gui- nea. In een redevoering, uitgesproken nadat premier Menzies een uiteenzetting had gegeven over de Australische buiten landse politiek, zei Evatt. niet te menen, dat de toekomst van het volk van Neder lands Nieuw-Guinea bepaald moet wor den door toegeven van Nederland aan de wensen van Indonesië. De spoorwegrecherche heeft drie jon ge N.S.-employes gearresteerd, die heb ben bekend, dat zij zich een aantal ge vonden voorwerpen, die op het Centraal Station te Amsterdam waren gedepo neerd, hebben toegeëigend. Op verschil lende geraffineerde manieren zijn vier fototoestellen, een mes en een ballpoint verduisterd. Zo werd o.m. de administra tie van de afdeling gevonden voorwerpen vervalst om ontdekking te voorkomen. LUCHTTAXI'S TUSSEN EELDE EN BORKUM Het Duitse luchttaxibedrijf Taxiflug GmbH te Mannheim overweegt luchtverbinding te openen tussen Eelde en het eiland Borkum. De komende ken zullen geregeld proefvluchten den gemaakt. Bij welslagen vergunning verleend wordt, hoopt het komende voorjaar tot een regelmatige dienst te komen. Taxiflug heeft wel gunning om buitenlanders naar Borkum le, brengen en van dit vakantie-oord te halen, maar de toestemming om o< Duitse toeristen naar Eelde te brengen nog niet verkregen. niet door het vernuftigste kunst- en vlieg werk van versterkingöinsta 11aties, te hulp geroepen, om de natuur te vervangen. Dikwijls zijn de onzichtbare dingen voornamer dan de zichtbare. De akoes tiek, die zich niet straffeloos laat ver onachtzamen, is er een onmiskenbaar voorbeeld van. Joh. van Wolfswinkel Luchtauto voor iedereen De Curtiss Wright Corporation zal november de bouw beginnen van luchtauto. dit wil zeggen n voertuig der wielen, dat zich op een kussen samengeperste lucht over land of v voortbeweegt. De „auto" toont enige lijkenis met de ducks. Hij heeft geen t len. geen overschakeling of koppeling beweegt zich op een hoogte van 15 tot centimeter boven de begane grond. lengte is ruim 6 meter, de breedte bijl 2-5 meter en de maximumsnelheid w 100 km. De auto heeft twee motoren tezamen 300 pk en kan vier passagii vervoeren. Iedereen, die een gewone kan besturen, kan er mee overweg, kosten zouden iets hoger zijn dan van de tegenwoordige auto's. Trekking premielening Amsterdani-1959 I Bij de uitloting der 2\i premielenir Amsterdam-1959 I viel f 100.000 op nu mer 10 serie 15.966, f50.000 op nr. 1 3019. f20.000 op nr. 9 s. 14.509, f 10.000 nr. 6 s. 15.966, f5000 op nr. 7 s. 14,50 f 1000 op nr. 3 s. 14.509, nr. 10 s. 17.828, ni 10 s. 3019, nr. 8 s. 15.966, nr. 6 s, 6004. f50 op i 6004 i op lt VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepoi worden verzonden. De data, waarop d correspondentie uiterlijk ter post moi zijn bezorgd, staan achter de naam va het schip vermeld. Argentinië: s.s. Alkes 18/8Australia s.s. Port Brisbane 20/8; Brazilië: s.s. A kes 18/8; Canada: s.s. Maasdam 18/8, nu Prinses Irene 20/8, s.s. Nieuw Amsterdan 22/8: Chili: via New York 22/8; Ned. An tillen: m.s. Poseidon 18/8Nieuw-Ze«- land: s.s. Rangitane 22/8; Suriname: Maron 19/8; Unie van Z.-Afrika en 2 Afrika: m.s. Jagersfontein 18/8, m.s. navon Castle 22/8Brits Oost-Afrika s.s. Africa 20/8. UOONSVERHOGING VOOÏ VERVOERSPERSONEEU De directies voersondernen het college goedkeuring v bij het collegi de onregelma toeslagen en van een groot aantal i ingen en de vak-organi ïen verzoek ingediend bi; in rijksbemiddelaars, I in een verhoging met i lonen voor het wegven Ook ligt er een voon voor een verhoging igheidstoeslag, diplom* pensioen premie-compen- i met zes procent. Extra aanbieding Een ideale Radio-gramofoonkombinatie met automatische platenwisselaar kunnen wij U thans leveren in een meubel van deze tijd, smaakvol uitgevoerd, voor de uitzonderlijk lage prijs van NIEUWE RIJN 30—32 N.V. LEIDEN TEL. 24244* Op onze tekenkamer is nog een plaats vacant voor een Electrotechnisch tekenaar Op onze Radio Televisie afdeling een Aankomend radio- en televisiemonteur bij voorkeur in het bezit zijnde van het diploma N.R.G. en Rijbewijs BE. Schriftelijke soil, met volledige inlichtingen en verlangd salaris aan' IEMCO N.V. - Nieuwe Rijn 30-32 - Leiden Wij vragen een voor de administratie. Deze betrekking is vol afwisseling en zeer leerzaam. Goed loon en uitstekende sociale voorwaarden. Jongedames met administratieve aanleg en behoorlijke schoolopleiding worden verzocht mondeling te willen solliciteren liefst telefonische afspraak- CEMEENTE WARMOND Burgemeester en Wethouders van Warmond maken bekend, dat zij voornemens zijn krachtens artikel 20 der We- deropbouwwet vergunning te verlenen tot het bouwen van een woning op het kadastrale perceel sectie D no. 2540 aan de Herenweg aldaar. De eigenaren van de aangren zende en nabijgelegen gron den worden tot 27 augustus 1959 in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde ver gunning schriftelijk bij Bur gemeester en Wethouders In te dienen. Warmond. 13 augustus 1959 Burgemeester en Wethouders voornoemd L. VON FISENNE, burgemeester; H. A. J. ROELS. secretaris wnd. JONGEMAN studerend voor Waterbouw kunde PP en A zoekt Leraar in beton- en staalrekeningen Voor Uw Ogen Alleen Het BESTE Daarom een van Uw opticien ENORME - SORTERING Coöperatie Helpt-Elkander U.A. Voorstraat 63-65, Katw. a. Z. Gevraagd voor terstond in de afdelingen manufacturen en huishoudelijke artikelen een verkoopster of leerling GEVRAAGD voor fabriekswerkzaamheden Bij gebleken geschiktheid be staat de mogelijkheid Brieven met opgaaf van tijd. referenties, enz. onder no 4115 bur van dit blad. Prof. Dr. J. H. Bavinck EN VOORT WENTELEN DE EEUWEN Gëdaehtm teer kt! kotk der opmberlnf druk prij» f«b. fS.90 itfh* oMbkiwtei «wkHJfha» Mr. {«Mr «T Krmtng' er zijn weer bessen Een rijke oogst aan gezelligheid wacht U overal waar Coebergh verkrijgbaar is! Coebepgh bessenjenever N1ELWI AVONTUREN VAN Spekkie en BlpkkIe 2. „En is hij voor jou, Blek?" vroeg tante Fru, terwijil ze Blekkie, die het briefje ver baasd stond door te lezen, nieuwsgierig „Ja, stellag wel, tante," antwoordde Blek kie afwezig. „Het Jé een heel vreemde brief. En ook een heel aandoenlijke. Hij ie van mijn neefje Jalo." „Je neefje Jalo!,, riep juffrouw Rijstebrij, haar handend verwonderd ineerelaand. „Ik wiet helemaal niet dat jij een neefje Jalo had. Blek. Ken je hem zelf?" „Nee, ik heb hem nog nooit gezien, tante. Maar ik wiet wel dat hij in Palmesië woon de. Maar nu moet u horen wat hij schrijft." Blekkie «treek het briefje nog eens even glad en las dan, terwijl tante Fru en de poetbode vol spanning luisterden: „Blekkie, helpt mei astjeplief. Ik wort ge vangen gehauden door de por koezen. Als ik niet doe wal zij zeggen 6laan zij mij. Helpt mijn aztjebüeft, Blek. Je neefje Jalo." „Ooh. dat arme kereltje!" kreet tante Fru verschrikt. „Hoor je dat, Blekkie? Ze slaan hem, schrijft hij. Je moet hem gaan helpen, jongen. Hoe oud zou die Jalo zijn, denk je?" „Een jaar of negen ongeveer, tante," ant woordde Blekkie, terwijl hij nadenkend door zijn haar streek. „De Porkoezen." mompelde hij dan. Die wonen aan de oostgrens van Palmeeië, als ik mij niet vergis. 21e moeten het ventje ontvoerd hebben. Ik begrijp al leen niet hoe erbij kómt mij te vragen hem te helpen. Ik bedoel: hoe is hij aan mijn •dree gekomen. Dn waarom heeft hij juist mij uitgekozen om dit briefje aan te 6o'nrij- „Hij zal natuurlijk wel eene over je heb ben horen praten. Blek," zei de postbode. „Ek vermoed dat jouw faam ook al tot die verre streken doorgedrongen is Ik verbaas me er enkel nog steeds over, dat de brief terecht is gekomen." „Tja," zei Blekkie peinzend, „dat is een akelige geschiedenis. Ik zou mijn neefje natuurlijk dolgraag helpen. Maar hoe kom ik in Rimboektoe? Ik begrijp het ook niét helemaal goed. Runboektoe is geen stad van dc Porkoezen. Jalo moet het briefje geschre ven hebben en het toen stiekem door iemand op de post hebben laten doen," vervolgde hij knikkend. „Maar nogmaals: hoe kom ik helemaal daarginds? En als ik er ben, hoe zal ik de verblijfplaats van Jalo dan ooit kunnen ontdekken?" „Weet je wat ik zou doen als ik jou was, iongen?" zei tante Fru. „Ik zou er eens :net commissaris Bonebakker ovèr gaan spre ken. Of andere met burgemeester Blomhert. Die kunnen je misschien wel raad geven." Brillenspeciolist Hooigracht 54 Leiden 17, 18 en 19 AUGUSTUS GESLOTEN! DE STICHTING „DE OPBOUW", algemene instelling voor kinderbescherming, zoekt voor haar tehuis voor zwakbe gaafde meisjes „Breevecht" te Nigtevecht (bij Weesp) Leeftijd bij voorkeur niet beneden 23 jaar. Salaris van 2637,60 tot 3085,60 per jaar, afhankelijk van ervaring en opleiding. Voor vrije voeding, en be- wassing wordt 780 per jaar ingehouden. Vakantie 18 werkdagen per jaar. Voor hen die geen opleiding hebben genoten be staat de mogelijkheid tot het volgen van een cur sus kinderbescherming. VOOR HET HELE GEZIN

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6