fantastische f 130.- SINGER Nieuwe Rotterdam wonderlijk mooi is een schip. SINGER Herter beschuldigt Cubaanse regering RYNBENDE'S 3 NIEUW ROOD Het vertelt wat Nederland op scheepsbouwgebied presteert Tsaar Peter de Grote GOEDKOPER! Parlement bespreekt van India veiligheid VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1959 Vervoer De Spoorwegen zijn erin geslaagd een zeer modern bedrijf te blijven. Ook het jongste jaarverslag bevat weer een reeks van voorbeelden en vernieuwingen, zo als uitbreiding van de elektrificatie, hei jn gebruik nemen van nieuwe typen voertuigen, van 100 silowagens en 100 koelwagens, de opening van nieuwe sta tions en de voltooiing van nieuwe vrije kruisingen tussen autowegen en spoor wegen. Voor pessimisme over de toe komst van het spoorwegbedrijf is dan ook geen reden, en de directie wijst terecht op de betekenis die de spoor wegen kunnen hebben bij het oplossen van onze ruimtelijke problemen, waar bij men zowel kan denken aan vervoet van „het westen" naar „overig Neder land" als aan stimulering van ontwik kelingsgebieden. Wel is het langzamer hand zo, dat het vervoer per openbaar vervoermiddel van uitgangspunt station en van station naar plaats bestemming vaak onevenredig veel tijd kost in vergelijking tot de treinreis zelf. Waar de spoorwegen soms minuten win nen. laten plaatselijke tram- of busver bindingen soms een veelvoud van die winst verloren gaan. Daar (en niet bij de Spoorwegen zelf) ligt op het ogen blik de zwakste schakel in het open bar* (Het Vrije Volk) (Advertentie) 111 V met limlelea sukkelt neem du Hemottb» de beproefde en eenvoudige behandeling van binnen uit Een complete kuur in tabletvorm, die U in enkele dagen uit komst brengt. Zalf en zetpillen zijn daar bij overbodig. De complete kuur 1,47) is verkrijgbaar in iedere apotheek of dro gisterij. Overwegwachter liet bomen te laat neer Voor de Dordtse politierechter heeft gisteren terecht gestaan de 29-jarige ran geerder R. J. ten B. wonende te Dor drecht. Hij had op 25 april dienst gedaan als ovprwegwachter op de overweg tus sen de Crayensteijnstraat en de Reeweg in Dordrecht en toen verzuimd de spoor bomen tijdig neer te laten. De machi nist van een trein had, toen hij de over weg naderde, tot zijn schrik gezien, dat de bomen niet neergelaten waren. Hij remde uit alle macht en slaagde er in zijn trein twee meter voor de overweg tot stilstand te brengen. Toen had de overwegwachter de bomen nog niet neergelaten. De verdachte verklaarde, dat hij in de mening had verkeerd, dat de trein drie minuten later zou komen. De officier van justitie wilde er rekening mee hou den, dat verdachte al een berisping van de zijde van de spoorwegen had gehad en daarom eiste hij 100 boete, subsi diair een maand hechtenis. Mr. G. Dam- brink uit Utrecht, achtte niet bewezen dat de overwegwachter het treinverkeer in gevaar had gebracht. De politierechter veroordeelde Ten B. tot ƒ40 boete, sub sidiair 8 dagen hechtenis. Kamerleden over t.b.c.-explosie onder militairen Twee led^p van de Tweede Kamer, dr. J. H. Lamberts (soc.) en luitenant-gene raal b.d. J, H. Couzy (lib.), hebben de minister van defensie vragen gesteld over de t.b.c. explosie onder militairen in Ede. Dr. Lamberts vraagt onder meer of het geen aanbeveling verdient stringen tere controlemaatregelen te treffen ten opzichte van t.b.c.-contactpersonen. Of is de minister bereid te overwegen vrij stelling van militaire dienst te verlenen aan de dienstplichtigen, die als t.b.c.- contactpersonen zijn aan te merken?, al dus zijn laatste vraag. Generaal Couzy informeert er naar of de minister niet van oordeel is, dat de verantwoordelijke geneeskundige func- tionaris(sen) zich aan grove nalatigheid heeft (hebben) schuldig gemaakt. Miljoenen zijn niet weggegooid (Van een onzer redacteuren) I~AE STEWARD zei met eerbied: „Het is een prachtig schip, meneer'" En hij sprak met verstand van zaken. Hij vertelde: „Ik heb op vele sche pen gevaren, op passagiersschepen van vele nationaliteiten, maar een schip als dit, nee het is wonderlijk mooi". En dat is de nieuwe Rotterdam: een wonderlijk mooi schip. Dat zeggen de mensen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, die van af de dag, waarop de eerste kielplaat werd gelegd op 14 december 1956 tot die, waarop Hare Majesteit de Ko ningin het te water liet en het zijn naam gaf op 13 september 1958 deze trots der Nederlandse koopvaardij dagelijks onder hun handen vorm hebben zien krijgen. Dat zegt de reder, die in de uitzichtloze oorlogsjaren de schets maakte van een schip, waarvan hij hoopte, dat het na de oorlog het nieuwe vlaggeschip van zijn maatschappij zou worden. En dat zeggen ook alle mensen, die langs de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg wonen en het voorrecht hebben gehad het schip tijdens proefvaarten majestueus aan zich te zien voorbij varen. Een wonderlijk mooi schip, een echt vlaggeschip, niet alleen van de Holland- Amerika L|Jn, maar van wel alle Neder landse passagiersschepen, die over d< zeven zeeën gaan. Rond de 130 miljoen heeft het gekost, en dat is veel geld, Voor 130 miljoen kunt ge veel kopen, Hele straten, misschien wel hele dorpen of een hele buitenwijk van een nieuw* stad. Maar voor dit geld kunt ge slechts één schip bouwen van een klasse en een Inrichting als de nieuwe Rotterdam Is. Schepen zijn kostbaar doch de miljoenen eraan besteed, z(jn nooit weggegooid. Schepen brengen altijd hun geld op. Want zjj vertellen Immers aan het buiten land wat Nederland presteert op het ge bied van scheepsbouwkunst in de eerste plaats .daarnaast wat het rijk is aan kun stenaars, aan architecten, aan technici, z(j bewijzen de kundigheid en de be- aamheid van die honderden naam lozen ,die op de werven als plaatwerker if machine-bankwerker of als wat dan tok hun dagelijks werk verrichten. Een goed schip is een ambassadeur in soms een betere ambassadeur dan een diplomaat. Cijfers t 6.9. Rotterdam i6 ongeveer van dezelfde omvang als het vorige vlaigge- sohip van de Holland-Amerika Lijm, de N i e uw - AmsterdamHet heeft een bruto- irnhoud van 38.645 regieter ton. Het is ;en dubbel6chroef turbine-schip. De lengte over alles is 228-12 meter en de breedte op de buitenkant spanten 28.65 r. De grootste hoogte is die van de kiel tot de top van de radarmast, nl. 61.53 t. De maximum diepgang bedraagt 9 meter. Het schip heeft twee schroeven et vermogen van de voortstuwings- im6baüatie is 17.500 apk per schroef. De dienstsnelbeid bedraagt 20 5 knopen per Voor niet-gekoelde lading heeft het laadruim een inhoud van 102.000 kub. en voor gekoelde lading (15 graden F.) 14.000 kubieke voet. De drie boegankers, waarvan een al6 «erve, wegen elk 6% ton. De lengte van elke ankerketting is 165 vadem, dat i6 300 meter. Het gewicht per ketting bedraagt 96 ton. Het aantal passagiers is: eerste kla6 IMeer dan 3000 zitplaatsen op het d.s.s. Rotterdam £§5^ zijn r— voorzien y van X /^mÈÊ goodwill schuimrubber <U Welkt yyh (U&oitJA GOODWILL SCHUIMRUBBER N.V. R'DAM „Russische" theemeubel voldoende Is om het verhaal de lokale kleur te verlenen. Maar Peter de Grote had niet al- <or de scheeps- theestoof. Ook 66) Door de activiteiten van ver enigingen voor vreemdelingenver keer, door reclame van levensmidde lenfabrikanten, of door een enkel zinnetje in de schoolboekjes, is nog leen belangstelling v wat in de herinnering blijven hangen bouw en voor onze over het bezoek van tsaar Peter de bU de reorganisatie van zijn la Grote aan ons land in de tweede maakte hij graag gebruik van de k< helft van de 17de eeuw. We weten dat de tsaar zijn 1 i In Zaandam doorbracht, waar sergeant Pjotr Mi- chajlowletsj zoals hU zich incog nito liet noemen zijn opleiding op de staat had. Zo zal het de scheepstimmerwerven ontving, toesja" velen Behalve de bijkomstigheid, datde Russisch in de tsaar aller Russen en de leden van het niet de minste moeil rijn gevolg zich ruw en ongemanierd een verbastering van hel gedroegen en het Russische gezel- woord „raadhuis" te h< schap door een onverzorgd uiterlijk in dat ratoesja zetelde ni aller aandacht op zich vestigde en door overal een kwalijke geur meebracht, „boergi behalve deze klei- nis die hij in West-Europa had op gedaan, althans, wanneer die kennis strookte met de persoonlijke opvat tingen, die hij over het bestuur van klinken, hoewel »eite kost daarin Nederlandse nlgheden dus, van dit vorstelijk bezoek In het Ne derlandse geheugen weinig meer biliven hangen, zó weinig, dat TOCH IS HET ZO! voorgehou- daarin niet eens de HJnen van de oud-Hollandse weinig animo theestoof herkennen, hoewel dit dat meubel juist tot de nieuwigheden ke behoorde, die de tsaar hier *- met vreugde begroette en oude Rusland liet brengen, gebruiksvoorwerp gretig ingang vond. Nu, na bUna 250 jaar, kunt u toevoegen,, dat in Rusland voor het ambt van burge meester ook de naam „mer" bekend was, een verbaste ring van het Franse „malre". Overigens was er onder Peter de Grote bijzonder or deze functie, om- enig zelfbestuur geen spra- Hier werd automatische wyu lande in nieuwe zakken gedaan, waardoor iaar het aan de smaak van het product niet zo 'aar het erg veel ten goede veranderde. We zullen echter niet verder wordt genoemd. Met enige overdrU- die destijds op het dragen ring zon men zelfs kunnen zeggen, baard werden geheven dat alleen al de vermelding van dit Daa i volgende keer. en toeristenklasse 1137. Het aantal officieoren en bemanningsleden 776 Technisch hee-ft de Rotterdam zo goed als geen nieuwigheden. De apparatuur, die dient voor de besturing van het schip, is uiteraard van de modernste uitvoering. Aan de service vooral is de grootste aan dacht besteed. Niets is nagelaten om het de reiziger zo prettig mogelijk te maken, om hem zo veel mogelijk hulp te verlenen en tegemoet te komen aan wensen. En om een indruk van het schap te krijgen; dit ie op de nieuwe Rotterdam te vinden: een donkere kamer voor de fotograaf, ingedeeld in twee ruimten voor het ma ken van vergrotingen, een filmontwikkel ruimte en een ruimte voor het glanzen er snijden van de afdrukken; een volledig ingerichte drukkerij met o.m. een Linotype zetmachine voor he verzorgen van al het scheepsdrukwerl: inclusief de scheepskrant „The Ocean Poet"; dingboten Is ongeveer 25 ton aluminium gebruikt. De Rotterdam heeft twaalf dekken en midscheeps zijn er nog twee kleine dek- waarvan het bovenste, het observa- tiedek, zich bijna 30 meter boven de wa terspiegel bevindt. De passagiershutten bevinden zich op het sloependek. het r promenadedek, het maindek. het A-dek en het B-dek De eerste klas hut zijn zoveel mogelijk genormaliseerd. Ze zijn belegd met tapijt in vijf dessins kleuren. Alle hutten hebben een eigen badkamer met toilet en ze zijn air-con ditioned. De hutten van de toeristen klasse zijn belegd met rubber tegels in vijf kleuren. Op deze rubbervloer is een los tapijt gelegd onder de tafel en zit meubelen Voorts zijn ze allen voorzien van een eigen bad- of douchekamer met toilet en ze zijn ook, evenals de eerste klas hutten, air-conditioned. Maar naast deze hutten beschikt de Rotterdam nog over twaalf luxe hutten, bestemd voor die passagiers, die echt luxe willen reizen. In deze hutten zjjn prach tige decoraties aangebracht. De wanden en de vloeren van de badkamers zjjn uit gevoerd in Italiaans glasmozaïek in grijs witte kleuren. De hutten bevatten eer wardrobe en zijn verdeeld in een slaap- en een zitgedeelte, waarvan de wanden zijn opgetrokken uit edele houtsoorten, geplastificeerde stoffen en Vynlde. Elke hut heeft een eigen kleur. Verfijning Wie over dit nieuwe vlaggeschip rond dwaalt, door de hutten en de rooksalons, door de bibliotheek en over de dekken, proeft de verfijning van de inrichting. Het meubilair, het schilderwerk, de ver sieringen het is allemaal tot in de kleinste onderdelen goed verzorgd en goed afgewerkt. Voor de salons zijn de fraaiste houtsoorten gebruikt; het Japans essen, het Bangkok teakhout, het Rio pa lissander en de prachtigste stoffen. Een juweeltje van binnenhuisarchitectuur is de kinderkamer, gemaakt naar een ont werp van de heer C. J. van Engelen, de hoofdarchitect van de Holland-Amerika Lijn. Het prachtige hoofdtrappenhuis, de hoofdader van het verkeer door het schip, werd ontworpen door de Amsterdamse architect J. A. van Tienhoven. 9 zowel voor de eerete klasse als voor de toeristenklasse zijn dames- en heren- kapsalons aanwezig. De dameskapsalon in de eerste klasse i6 uitgerust met drie kapstoelen in boxen en vijf stoelen met droogkappen ,die in de toeristenklasse heeft vier kapstoelen in boxen en zes stoelen met droogkappen. De herenkap salons bezitten elk twee 6cheerstoelen en een wachtruimte. Op een van de dekken ia een honden kennel ingericht met ruime hokken en een afzonderlijk buiten-dek; het keukencomplex heeft een totale oppervlakte van bijna 1500 vierkante me ter. Voor elke klasse i6 er een borden- wasplaats met een 3-tan-ks afwasmachine met naspoelinriohting en een diroog- en steriliseermachine, beide met transport band en een glazenwasplaats met een af wasmachine-, e-r is een sla-gerij, een viewerküaa-is, een bakkerij, een glacerie, een aardappel- schilplaats, een fruitkamer, een werk plaats voor entiremetier en potagier en een pannenafwasplaats; voor het verticale vervoer van passa giers, bemanning en goederen zijn 18 lif ten in het 6chip gebouwd; voor de medische verzorging van pas sagiers en bemanning heeft de dokter, bij-gestaan door verpleegsters en verple- ger, de beschikking over een spreek- en on-derzoekkamer, een behandel- en een operatiekamer, en een hospitaal, bestaan de uit 5 ziekenkamers met in totaal 12 de wasserij is uitgerust met twee snelwa6sers, twee wasmachines, twee centrifuges, een automatisoh werkende shakerdrie d-roogmaohines, een elek trisch gedreven stoommangel. de totale capaciteit van de zeewater verdampers bedraagt 700 ton drinkwatei per etmaal. Het geschatte verbruik aan zoetwater bedraagt normaal 500 ton per etmaal. Ten behoeve van de wasserij, met een dagverbruik van circa 120 ton, wordt in tanks 1300 ton zoet water mee gevoerd. Er zijn 18 reddingboten van zee water bestendig aluminium. Twee van de reddingboten zijn motorboten, terwijl de overige, die elk plaats bieden aan 135 personen, voorzien zijn van handbewogen schroeven. Voor de bouw van de red- Het binnenzwembad op het D- dek, gebouwd naar een ontwerp van het Rotterdamse architec tenbureau H. A. Maaskant N.V. Op de bodem van het bad legde „De Porceleyne Fles" te Delft een gekleurd ceramiek, voorstel lende een school vissen, naar een ontwerp van de Rotterdammer W. de Weert, Van hem is ook de decoratie „diepzee flora en fauna", uitgevoerd door Jan Rot te Delft. lam profiel. De Rotterdamse architect Corn. Elffers ontwierp het auditorium (theater), dat vooral aandacht trekt door een fries in vogelmotieven boven het po dium en het scherm bij de entree, uitge voerd in ceramiek door de „Porceleyne Fles" te Delft Tn dit auditorium, dat plaats biedt aan 607 bezoekers, zullen de kerkdiensten worden gehouden. Het is de verdienste van Elffers, dat hij zijn kleu ren zo heeft gekozen, dat de dubbele taak, die het auditorium heeft, gemakkelijk, zonder het kwetsen van gevoeligheden, kan worden vervuld. Meer dan 50 Nederlandse kunste naars hebben met hun scheppingen het schip rijk versierd. Prachtig naaldhandwerk, fraai ceramiek, luis terrijke decoraties hebben het stem pel van voornaamheid op het inte rieur van het schip gedrukt. Het is Holland op zijn best, technisch en artistiek. En daarom is de Rotterdam, het -nieuwe vlaggeschip van een bij na honderdjarige Rotterdamse maat schappij, een voortreffelijke verte genwoordiger van alles wat Neder land aan scheppende kracht bezit. Profiteer van dit enorme voordeel. U hebt dan de moderne elektrische SINGER zigzag - de naai machine waar U alles mee kunt doenl Zelfs bij deze gunstig verlaagde prijzen geldt nog het bekende SINGER betalings systeem. Dit is een DRASTISCHE PRIJSVERLAGING De dichtstbijzijnde SINGER winkel of agent reserveert een zigzag voor U. ïOt 25 augustus a.s.' zijn de moderne elektrische zigzags Alleen bii kunt U kiezen moderne zigzags prijzen Straalvliegtuigen voor B.E.A. De British European Airways heeft 24 straalvliegtuigen van het speciaal voor BEA ontworpen type DH-121 besteld bij de De Havilland, Hunting Aircraft en Fairey voor f 12.7 miljoen per stuk, waar door de order met inbegrip van reserve onderdelen op ongeveer f320 miljoen komt. Het toestel krijgt drie Rolls Royce Bypass-straalmotoren in het achterste deX van de romp, 1000 km snelheid, 2000 km vliegbereik en zal 75 passagiers kunnen vervoeren, of 90 als het uitslui tend voor de economy-class wordt inge richt. De levering begint september 1953, de indienststelling in 1964. Bjj volle be lasting is een startbaan nodig van nog geen 2000 meter. Het toestel, een afsta ,n- meling van de Cornet, wordt gebruikt voor korte en middelbare afstanden. A. Janssen hoofd KLM in Nieuw-Guinea De heer A. Janssen, hoofd van de sta tionsdiensten van de KLM in Groot- Britannië en Ierland, is met ingang van 24 oktober benoemd tot hoofd van de vestiging van de KLM in Ned. Nieuw- Guinea en bedrijfsleider van de Ned. Nieuw-Guinea luchtvaartmaatschappij De Kroonduif N.V. Tot opvolger van de heer Janssen is benoemd de heer L. Koops. Schelde mag bouwen in Israël Een commissie van economische za ken van het Israëlische kabinet heelt haar goedkeuring gehecht aan de ont- werp-ove reen komst met de N.V. Ko ninklijke Mij. De Schelde voor de bouw van een scheepswerf in Israël. De kos ten bedragen 40 miljoen Israëlische pon den of ongeveer f 80 miljoen volgens de koers van het Internationale Monetaire zonder namen te noemen OP DE CONFERENTIE van de 211 fa Latüns-Amerika (de Dojmmicaanse landen der Organisatie van Amerikaanse staten, die in de Chi leense hoofdstad Santiago wordt ge houden, heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Her ter gisteren voorgesteld dat de deel nemende landen zich achter het stel- stel van niet-inmenging plaatsen. Verder stelde hij voor, een speciale commissie te benoemen ter bestu dering van de toestand in het Ca- raïbische gebied. De vrede in dit gebied wordt volgens minister Herter bedreigd door „boosaar dige propaganda" en door invallen var gewapende groepen. Overal in het gebied zijn daardoor de spanningen toegenomen. In de afgelopen maanden zijn tenminste drie landen aangevallen door expedite die van buiten hun grenzen kwamen, a dus Herter. Er zijn aanvallen uitgevoerd op Panama, Nic. -agua en de Domini caanse republiek. Zonder Cuba of minister-president Fi del Castro met name te noemen, ver klaarde de Amerikaanse ilnlsf r dat en kele invasies in andere landen georgani seerd waren met voorkennis en toestem ming van autoriteiten, wier regeringen beloofd hadden dergelijke acties te letten. Zoals bekend doet Cuba daarbij ge steund door Venezuela al het moge lijke om de laatste dictatoriale regimes bedreiging van de veiligheid van het land door de Chinese commu nisten. De leiders in Peking zouden namelijk de grensgebieden Sikkim en Bhoetan en een deel van India opeisen. Het Engelse blad, de Daily Tele graph, wist zelfs te melden, dat sterke communistische troepen langs de grens van India zijn samengetrokken. Premier Nehroe beloofde het parle ment, dat de regering een onderzoek za- instellen naar de veiligheid van het land. Hij zou proberen de berichten over de Chinese aanspraken en het samen trekken van eommu-rusfcische troepen te Nehroe zei zelf niet te geloven, da' zijn land door communistische troepen wordt bedreigd. Wel zijn bij het begin van de opstand in Tibet sterke Chinese legereenheden naar Tibet gezonden. Nog nooit heeft Peking meegedeeld, zo ver klaarde Nehroe, dat zij ons de grens van India, bekend onder de naam „Mac Mahon-linie" betwist. Deze grens wordi gewaarborgd door een verdrag, door de traditie en door de aardsrijkskundige omstandigheden. In Noord-Laos zouden intussen een groot deel van de communistische troe pen zich weer hebben teruggetrokken naar Noord-Vietnam. Het Laotiaanse le ger maakte gisteren bekend, dat een groot aantal dorpen in het noorden van het land weer is heroverd. De opstan dige troepen houden nog een vijftig dor pen in de Moeongson-vallei bezet. f 7.05 1/2 literfles f 3.70 (ex je reinste bessenjenever! Schenk eens Spanjool! Schenk half om hol( Nieuw Rood en Rynbende's Jonge Jenever Inde republiek, Nicaragua en Paraguay) de voet dwars te zetten. Op hun beurt be schuldigen de dictators Cuba en Vene zuela ervan, onder communistische in vloed te staan. Een van de voornaamste taken der conferentie te Santiago is, aan deze on derlinge strijd een eind te maken. Tot dusver wijst echter niets op verbetering van de situatie. Gisteravond moest de vergadering worden afgebroken na een felle woordenwisseling tussen de minis ters van buitenlandse zaken van Cuba en do Dominicaanse republiek. De Cubaan verwierp het idee om een onderzoek in te stellen naar de interventies. Groot offensief tegen Castro? De Cubaanse oppositie heeft giste ren verklaard, dat in Middcn-Cuba een grootscheeps offensief tegen de regering van Fidel Castro is begon- Een woordvoerder van de oppositie deelde mee, dat de strijdmacht van de opstandelingen is samengesteld uit oud militairen, overlopers uit Castro's leger. Bevelvoerder is de ex-generaal van het Cubaanse leger José Pedraza, die zich in de Donrinikaanse republiek be vindt en zijn orders via een korte-golf- zender doorgeeft. Ex-diebator Batista heeft, volgens de woordvoerder, geen aandeel in de opstand. Terwijl Fidel Castro de stad had ver laten om persoonlijk een aotie te leiden tegen 60 tot 70 opstandige Cubanen in de provincie Las Villas, deden zich in Ha vanna vuurgevechten tussen politie en rebellen voor. Volgens de New York Times van van daag heeft Fidel Castro gisteren in een rede te Cienfuegos, aan de zuidkust van Midden-Cuba, verklaard dat de opstand geheel is onderdrukt. (Advertentie) Welterusten Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt daardoor weer rus tig de gehele nacht. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Nieuwe Mercedes De nieuwe Mercedes 220, die over het algemeen lager is dan vorige modellen en een panoramische voor- en achterruit heeft. Het vermogen van de zes cilinder motor wisselt van 95 tot 120 pk. De prijs van de Mercedes 220 is 11.500 mark, die van de Mercedes 220 s 13.250, van de Mercedes 220 se 14.950. De radiator is la ger en breder geworden. De kleur van de snelheidsmeter verandert van geel in rood, indien de snelheid van 50 km per uur, die binnen de bebouwde kom als maximum geldt, overschreden wordt. De hoogste snelheid is 155 tot 165 km. De modellen 180, 190 en 300 blijven onver anderd met uitzondering van het veren de stuurwiel, nieuwe ingebouwde ach terlichten en groter vermogen bij de 180 en 190. MOEDER DOODDE KIND VAN 6V2 MAAND Do 35-jarige mevr. F. M. A.-G, u/Lt Am sterdam die op 2 december van het vorig jaar haar dochtertje van 6^ maand dood- s door de rechtbank schuldig bevon- aan de subsidiair ten laste gelegde doodslag. Moord werd niet bewezen ge acht. Aangezien deze moeder volgens de psyohiaiter aan een ziekelijke stoornis van de geestvermogens leed. boen zij het feit pleegde, meende de rechtbank dat zij daarvoor niet verantwoordelijk kan wor den gesteld en ontsloeg haar van alle rechtsvervolging. Wel werd ze voorwaar delijk ter beschikking van de regering gesteld met een proeftijd van drie Jct.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5