Jlicutuc fcihsrtK UTourant WATER VAN SALZACH DAALT ïnorme strop voor Veel. scheepsbouw r Negen doden bij overstromingen in Oostenrijk [onderden woningen ontruimd Ambtenaren van marine copieerden tekeningen Ipluchting in Sakburg Amerika wacht in spanning op terugkeer van ruimtecabine •riekse reder kan niet betalen K, S 19jVmjDAG 14 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11640 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRIST ELI JK'N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuaslicf] is gbfbleocn myn bert in Rgljenspoet" Hoera, er is weer GELD Zie pagina 7 REUTER, Wenen EGEN MENSEN hebben tot dus ver het leven verloren bij de irstromingen in Oostenrijk- De [vincies Salzburg, Opper-Oosten- j, Neder-Oostenrijk en Wenen zijn londer zwaar getroffen, terwijl in Stiermarken veel schade is gericht. Honderden bruggen zijn ilield of beschadigd. In Salzburg )Linz en omgeving moesten hon den huizen worden ontruimd. De Ie spoorlijn van Wenen naar het iten is bij Amstetten beschadigd, jrdoor het goederenverkeer is ge- Ikt. De scheepvaart op de Donau lilgelegd. In Wenen zijn twee hui- i ingestort. In Bad Ischl (Opper- (tenrijk) is de noodtoestand afge- Idigd. Verscheidene delen van de I zijn overstroomd. Het water van Salzach begint wat te dalen, maar •ide Beierse grens stijgt het water Onderzoek ingesteld DIJ HET DEPARTEMENT van n marine is een onderzoek inge steld naar de activiteiten van ambte naren van dit departement, die privé tekenwerk zouden hebben verricht voor een particulier advies- en inge nieursbureau. Het zou hier copieën betreffen van tekeningen, die oor spronkelijk in opdracht van de ma rine waren vervaardigd en iin de archieven lagen opgeborgen. Deze copieën zouden voor vrij grote be dragen door de ambtenaren aan het bureau zijn verkocht; er wordt ge sproken over enkele tienduizenden guldens. Men vraagt zich niu af of het toelaat baar is dat ambtenaren privé oipdraohten aannemen, die rechtstreeks in relatie staan met 't werk dat zij op 't departe ment verrichten en waarbij gebruik worden gemaakt van werkstukken op, opdracht van, het departement vaardfigd. Voorts of de hoogste verantwoordelijke functionarissen bekend waren met de ak- tiviteaiten van de ambtenaren, of de ge- snel. Jefonisch van een onzer redacteuren) SALZBURG, vrijdagmorgen p BEVOLKING van de Oosten- rijkse provincie Salzburg ademt fr veel ruimer. Na 48 uur zware ipival is het gisteravond laat t droog geworden en het en de oevers getreden water van rivier de Salzach is in de loop de nacht al drie meter gevallen, leven in de dorpjes langs deze 't ten Zuiden van de stad Salz- l neemt zo langzamerhand weer normale loop. teren zijn militairen in het gebied le Salzach aangekomen en hebben met erboten de verbindingen onderhouden n de ondergelopen dorpjes en de laag- [en wijken van stadjes die eveneens n ondergelopen. Zij zorgden dat de mers die naar de bovenste verdieping hun huizen waren gevlucht van middelen werden voorzien en c tuele zieken konden worden v< stermiddag nog moesten zij en ook de ingsbrigades het werk aan de rivier I, omdat zij machteloos stonden te- ver de kracht van het water, maai acht zijn de ploegen mannen ver veel personeel van bouwonder- in Hallein. Golling, Kuchl en op vele plaatsen tussen deze es begonnen met de opruiminigswerk- der het licht van sterke schijn werper» en zij met buldozers dijken opgewor- steen en hout dat van de bergen spoelen, terwijl hijskranen op de eigde stukken de loop van het water trachten te vergemakkelijken- wordt thans hard gewerkt in Salz- erland. Het verkeer -van Salzburg in ïlijke richting is weer mogelijk door- widerigelopen weggedeelten zijn droog- llen of zodanig afgedamd dat het het verkeer nog maar weinig last orzaakt. In het lage gedeelte van Gol- dertig kilometer ten zuiden van Salz- moesten de boeren hun vee uit de fn halen omdat de beesten met de Een kijkje in het dorp Tittmo- ning aan de Oostenrijks-Duitse grens. Politiemannen zijn met zandzakken bezig een gat in de dam van de Salzach te. dichten. (Telefoto Ass. Press) poten in het water stonden. Zelfs in 1920 bij de vorige overstromingsramp in dit gebied was dit niet nodig geweest- Het water was volgens de oude boeren in deze omgeving, ruim een meter hoger geko men dan in 1920. Verlicht ademen ook de hotelhouders. Zij krijgen weer aanvoer van levensmid delen en dranken. Gistermiddag en gister avond lag het gehele treinverkeer van Salzburg in zuidelijke richting stil, doch vanmorgen kon dit op beperkte schaal worden hervat, zij het dat internationale treinen nog via Kufstein, Innsbruck cn de Brenner worden omgeleid. Toch beziet iedereen thans het leven weer vrolijker. De gestrande toeristen kunnen weer vertrekken. Nieuwe U ten kunnen de plaats van bestemming be reiken en velen kunnen hun normale werkzaamheden weer hervatten al zal nog heel waf moeten worden opgeruimd. Het gevaar van het wassende water is echrtei geweken al is de Salzach nog niet geheel binnen zijn normale loop teruggedrongen Leeuwin voor de deur ..Klop maar op 'n deur" dacht gisteravond een leeuwin in het Noorditaliaanse plaatsje Rovereto, nadat zü kort tevoren was ont snapt uit de arena van het circus Palmiri. En de daad bij het woord voe gend tikte het beest even later op de deur van een huis. De bewoner, die in de kamer rustig zün krantje zat te lezen, opende de deur en kreeg de schrik van zijn leven toen hij de leeuwin op de stoep zag zitten. Hij had de tegenwoordigheid ran geest de deur onmiddellijk te sluiten en toen zakte hij bewuste loos ineen. Even later werd de leeuw door de politic gepakt en teruggebracht naar het circus, ter wijl de man met een hartaanval werd overgebracht naar een zie kenhuis. OORDAT de Griekse reder Car- in grote financiële moei- leden is gekomen dreigt er voor Nederlandse scheepsbouw een re slag. Een der voornaamste rijven van Carras, de Internatio- Development Corporation, waar problemen zijn ontstaan, ct namelijk niet in staat te zijn contracten, die zij heeft gesloten de scheepsbouwmaatschappij Schelde in Vlissingen en de Ne- andse dok- en scheepsbouw- itschappij in Amsterdam, na te ten. *ds eerder waren er betalingsmoel- leden, maar deze schenen te zijn op- 'it. Thans is echter gebleken, dat as niet in staat is zijn bestellingen betalen. Hierdoor wordt ook de Eepswerf G. de Vries Lentsch Jr in Amsterdam, die een groot zeiljacht voor hem in aanbouw heeft, getroffen De Schelde had opdracht voor tien schepen, waarvan er vier zijn afgeleverd. De N.D.S.M. moest vijf schepen bouwen, waarvan er één zonder enig vertoon te water is gelaten. Van de reder was ook geen vertegenwoordiger aanwezig. Het plezierjacht Carita dat overi gens niet alleen voor Caras bestemd schijnt te zijn wordt afgebouwd. Wat men er mee zal gaan doen. staat uiter aard niet vast. De werven hebben hun opdrachten ge kregen via de Nesec, de Nederlandse scheepsbouw-exportcentrale, waarbij vele werven zijn aangesloten. De financiering liep over de Nederlandse Kredietverze- keringmaatschappij en de Export-Finan cieringmaatschappij, waarvan de eerste met staatsgarantie werkt. Men onderzoekt thans in overleg met het ministerie van financiën de moge lijkheden om de schade, die circa 200 miljoen zou bedragen, zoveel mogelijk te beperken, door annulering van orders Lancering van Ontdekker-V geslaagd T?EN nieuwe Amerikaanse kunst- •*-J maan, de Ontdekker-V, gister avond gelanceerd, beschrijft in 94 minuten haar baan om de aarde. Wanneer de 765 kilo wegende satel liet 17 keer de reis om de wereld heeft gemaakt, zal ze boven Hawaii een grote capsule loslaten. Amerikaanse vliegtuigen staan nu start klaar om deze ruimtecabine op te van gen. Lukt dit de toestellen niet, dan ligt een hele vloot gereed om de kost bare capsule met instrumenten, die waardevolle gegevens over de wereld ruimte registreerden, op te sporen. In het verleden heeft de Amerikaanse Dit is 't beste en lekkerste bier! Oranjeboom Rust keert terug in Little Rock In Little Rock zijn gisteravond drie negers aangehouden omdat zij in het bezit raren van wapens. Een van hen is de ader van een leerling die juist tot een an de middelbare scholen is toegelaten. Er zijn gisteren ook drie blanke jongelui aangehouden in verband met het bezit wapens. Overigens was het vrij rus tig in de stad. De voorzitster van de vereniging ter behartiging van de belangen der kleur lingen in Arkansas de staat waarvan Little Rock de hoofdstad is mevrouw Bates, heeft in een telegram aan presi dent Eisenhower om bijstand gevraagd. Zij zegt dat de plaatselijke en federale autoriteiten hebben geweigerd, de mini- bescherming die zij hebben vèrzocht, te verlenen. Verschillende keren zijn aanslagen ge pleegd op het huis van mevrouw Batgs. Er zijn granaten naar binnen gegooid en met een geweer door de ruiten ge schoten. Vrijwilligers, die de wacht voor haar woning betrokken, zijn door de po- iran de staat gearresteerd wegens hét dragen van verboden wapens. Luchtmacht reeds twee dergelijke ex perimenten ondernomen, die echter mislukten. De eerstë ontdekker kwam wel in haar baan. maar omdat een sta bilisator weigerde, tuimelde hij ergens de ruimte in. De andere deed het beter, beschreef keurig een baan om dé aarde, maar liet de capsule ergens boven de Noordpool los in plaats van boven Hawaii. Daar was geen zoeken aan. Op het ogenblik heerst op de basis Van- denberg, waar de succesvolle lancering werd verricht, grote spanning of de Ontdekker-V inderdaad boven Hawaii de ruimtecabine zal loslaten. De lancering van gisteren is vooral een succes geworden, omdat de ruim 50 ton wegende Thorraket met satelliet door een betere brandstof, een dichter type kerosine, naar boven werd gestuwd. De eerste trap steeg perfect op bij een lichtblauwe hemel, een spoor van gele vlammen achterlatend. Heel hoog boog Amerikanen schoten eigen schepen lek In oorlog 160 mensen daardoor omgekomen De Amerikaanse vice-admiraal b.d. Charles A. Lookwood heeft in een inter view verklaard dat de Amerikaanse strijd krachten in de Tweede Wereldoorlog ten gevolge van misverstanden twee van eigen duikboten met man en muii zinken hebben gebracht en 31 anderen hebben gebombardeerd of beschoten. Lockwood zei, dat 160 man het leven hadden verloren bij de ondergang va duikboten Dorado an Sea Wolf. De eerste onderzeeër werd in de Caraïbische Zee door een Amerikaanse vliegtuigbom naar de diepte gezonden. De Seawolf werd ten noorden van Nieuw-Guinea door een Amerikaans vliegtuig en een torpedojager aangevallen en tot zinken gebracht. Deze duikboot was op weg naar de Philippijnen een groep burgers, die daar aan ondergrondse strijd tegen de Japanni zouden gaan deelnemen. Van de 31 andere door Amerikaanse vliegtuigen of schepen aangevallen duik boten werden er negen zo zwaar bescha digd. dat zij naar hun basis moester terugkeren. Duitser na 14 jaar gearresteerd Een voormalige luitenant van de Duitse Wehrmacht, de 45-jarige Franz Neidenek, die zich gedurende veertien jaar in het huis van zijn moeder te Graz in Oosten rijk heeft schuilgehouden, is deze week d9or de politie gearresteerd. Neidenek heeft sinds 1945 het huis nooit overdag erlaten. Hij wachtte tot het donker was m dan in de tuin te gaan wandelen. Hij wordt ervan beschuldigd tijdens de bomaanval op Graz in maart 1945 een Amerikaanse vlieger, die uit zijn aan geschoten vliegtuig was gesprongen te hebben doodgeschoten. Neidenek ver klaarde dat. nadat hij de Amerikaanse vlieger gevanden had genomen, deze door een lid van de „Vollkssfurim" in de buik werd geschoten. „De Amerikaan verzocht mij daarop hem dood te schieten, maar ik zei dat mijn revolger leeg was", aldus Neidenek. Daarop zou de man van de „Volkssturm" opnieuw gevuurd hebben. Hammarskjöld, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, zal van 23 decem ber tot 25 jënuari 1960 een tooernee door Afrika maken. Hij zal in totaal negentien landen en gebieden bezoeken, zo heeft hij gisteren bekendgemaakt. de raket zich af in zuidelijke richting naar de baan langs de polen vai aarde. Na twee minuten was het ge hele gevaarte uit het gezicht verdwe- 'wee uur later werden de eerste dui delijke radioseinen gehoord, het bewijs, dat de Ontdekker-V haar baan had vonden. Het eerste gedeelte van 1 belangrijke experiment was gelukt. Eisenhower ook naar India? Uit gezaghebbende bron in Washington wordit vernomen, dat president Eisen hower na zijn bezoek aan de Sowjetunie op zijn thuisreis korte bezoeken zou wil len brengen aan India en enkele laaiden het Midden-Oosten. Er zijn nog geen definitieve afspraken gemaakt, maar het is bekend, dat in Washington geaccrediteerde Indiase diplo maten premie Nehroe ervan op de hoogte hebben gesteld, dat president Eisenhower hem waarschijnlijk na zijn bezoek aan Moskou dit najaar eveneens een kort be zoek zal komen brengen. Beroemde kathedraal verwoest door brand Een hevige brand heeft gisteravond de kerk van de H. Domingo, één van Lissa- bon's historische en grootste religieuze Vijfhonderd brandweerlieden, bijgestaan door politie en militairen, bestreden de brand. De kerk bevatte de grootste schat ten van de Portugese kerken in zilver en priestergewaden. Nasution treft communisten De chef-staf van het Indonesische le ger, luitenant-generaal Nasution, heeft de communisten een ernstige slag toe gebracht door het in augustus te houden communistische congres te verbieden, omdat dit de politieke spanningen zou verhogen. Nasution maakte zijn besluit bekend juist toen het communistische dagblad Harian Rakjat met grote kop pen bekend maakte, dat de militaire autoriteiten het congres hadden goedge keurd. Inderdaad hadden de commu nisten van overste Mashudi op 5 aug. toestemming ontvangen, doch Nasution heeft dit besluit ongedaan gemaakt. Marokkaanse regering onderneemt stappen De Marokkaanse regering heeft in een kabinetsvergadering eenstemmig beslo ten, onmiddellijk de bevoegde internatio nale organen te benaderen, teneinde de ze op de hoogte te brengen van het wer kelijke gevaar dat tienduizenden mensen bedreigt, wanneer Frankrijk zijn atoom bom in de Sahara zal doen ontploffen. De Franse minister van voorlichting, Roger Frey, noemde de berichten dat een Franse kernontploffing in de naaste toe komst zou geschieden nonsens. „Al was het alleen maar omdat het momenteel met 52 graden Celsius veel te heet is in de Sahara", zei hij. Frey herhaalde dat de neerslag van de komende proef ge ringer zal zijn dan die van Amerikaanse of Russische kernproeven. De B.P. Oil Company in West-Duitsland heeft het voorbeeld van Esso gevolgd en is uit het kolen- en oliekartel getreden. De B.P. keurt de plannen der Westduitse regering om een nieuwe belasting op stookolie te heffen af en is van plan deze aan de verbruikers door te bereke- Later maakten ook Mobil Oil en de Shell Oil hun uittreding uit, zodat nog slechts de oliemaatschappij Dea lid copieetide tekeningen al dan niet onder d'e militaiire classificatie van geheimhou ding vallen en of ambtenaren privé en ten eigen ba/te kunnen beschikken over archiefstukken, die het eigendom van de Hoewel de affaire aanvankelijk waa opgezet als bijverdienste in vrije tjjd, heeft men het vermoeden dat verschei dene ambtenaren ook in de kantooruren van het departement voor deze bijver dienste zouden hebben gewerkt. De zaaJk is thans voorgelegd aan de staatssecretaris van financiën met de vraag of er aanleiding bestaat een nader onderzoek in te stellen in samenwerking met de departementen van defensie en" binnenlandse zaken. Het schijnt hier dn eerste instantie te gaain om de algemene beleidsvragen ten aanzien van bijver diensten van ambtenaren, die deze ver diensten uitsluitend verwierven omdat zij de afrikken ambtshalve onder hun beheer hadden. TTET HEIKE, het Brabantse kerk- J--1- dorp St. Willebrord, is een zeer op zichzelf staande gemeen schap van mensen, die wellicht de nazaten zijn van Franse en Spaan se huursoldaten. Vele merkwaar dige dingen zal men daar op het Heike tegenkomen en daarover wordt morgen in ons Zondagsblad verteld. Bladzij bevat een verhaal over een jong Nederlands echtpaar, dat in het Afrikaanse Tanganyika op een theeplantage werkt en thans met verlof in Nederland is. De pagina Geestelijk Leven bevat het levensverhaal van Vian- ney, de pastoor van Ars, dat ook ons protestanten veel te zeggen heeft. In het Cultureel Venster is weer een cultuurhistorisch artikel van mevr. dr. Révész-Alexander opgenomen. Een deputatie van het Gardere giment Fuseliers „Prinses Irene" heeft gistermiddag op paleis Soestdijk prinses Irene een ge schenk aangeboden, bestaande uit een platenspel met bijbe horend koffertje voor grammo foonplaten. Fuselier H. van der Heiden mocht de Prinses het geschenk overhandigen. Het was een wat verlaat verjaardags cadeau. Op haar verjaardag 5 augustus was de Prinses, zoals bekend, met vakantie in Italië. VREEMDE HOBBY Jongen (19) had alle soorten oorlogstuig Bij een inval In een woning aan de Tiel- sestraat te Opheusden heeft de rijkspolitic gisteravond een uitgebreide verzameling wapens en ander oorlogstuig gevonden. De politie was ter ore gekomen dat de negentienjarige zoon van de familie V. dit gevaarlijke goed als hobby verza melde. Onder meer werd aangetroffen een aan- ,al geweren en revolvers, granaten en lichtspoormunitie, maar ook bajonetten, fosforbommen, slagpijpjes en geweerpa tronen. Bovendien vond men in een kist een bazooka, dat is een granaat van ruim vier kilo, die gebruikt wordt tegen tank- aanvallen. De jongeman werd na een kort verhoor gearresteerd. Hij vertelde dat hij de verzameling bewaarde voor zijn vrien den. De rijkspolitie wil dit echter niet zonder meer aannemen. Direct na de ont dekking van het wapenarsenaal werd de ïijnopruimingsdienst ingelicht, die de 'efr gevaarlijke verzameling onschadelijk zal maken. Bovendien werd de herken ningsdienst op de hoogte gesteld, teneinde na te gaan vanwaar al dit oorlogstuig af komstig is. Het wordt niet onmogelijk ge acht dat alles is gestolen. De politie denkt dan ook dat nog meer arrestaties zullen volgen. Wisselende bewolking De BLLt verwacht tot zater- dagavond: Wisselende bewolking met hier en daar een regenbul. Matige en in de kustprovin cies af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Gematig de temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZATERDAG 15 AUGUSTUS Zon op 5.20, onder 20.08, maan op 16.54, onder 00.55. 18 aiug. volle maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur S^llr 1 bew regen

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1