Tineke Rog wil weer met haar vader naar zee 7 Opvarenden Sch 37 veilig thuis Loodsboot Rog nam allen van Duitser Rabenfels over m - De ideale botsing Is dagboek van Himmler weer boven water? Gouden sieraden na 17 jaar via Buchenwald en Parijs terug LONDEN-MOSKOU IN EEN OUDE DUBBELDEKKER Duizend pensioenfondsen aangepast we Nog meer t.b.c. in Ede Geen oververmoeidheid in kamp La Courtine (Van een onzer verslaggevers) "YTET DE TEKENEN van de doorgestane spanningen nog op het gezicht, zijn gistermiddag tegen zes uur de opvarenden van de Scheveningse logger Geertraida Jacoba SCH 37 die ten gevolge van een explosie in de machinekamer op de Noordzee is vergaan, in Vlissingen aan wal gebracht. Het was de loodsboot Hog, die schipper Leen Rog en zijn mannen even buiten het haventje van boord van de Duitse vrachtvaarder Rabenfels had gehaald en hen vèilig aan de kade zette. M» reddingssloep uit zee waren opgepikt, verscheen de Rabenfels. die op weg was naar Antwerpen, voor Vlissingen. De drenkelingen hingen zwaaiend over de reling toen omstreeks half zes de loodsboot dansend langszij Er werd een touwladder uitgehangen ei daar kwamen de mannen naar benedei Eerst schipper Rog. die met zijn klom pen nog aan zich met een forse spron op dek liet vallen. En daarna de andere opvarenden onder wie de 10-jarige Tineke Rog. het dochtertje van de schipper het 13-iarige zoontje Adrie Zoutenbier. Ze stonden nog wat beduusd te kijken. Zeven bange uren in een sloep op de Noordzee hadden hen dodelijk vermoeid gemaakt. Het had niet veel langer meer moeten duren, was de mening van de zestien, of het was niet zo goed afgelopen We hadden het geluk dat er geen wind stond. De boot lag nog maar luttele deci meters boven water en bij een wat wildere zee was het vrijwel zeker geweest dat ook de sloep was gezonken Hoe de explosie in de machinekamer was veroorzaakt, wisten ze eigenlijk nog niet. Het was omstreeks twaalf uur in de nacht, vertelde schipper Leen Rog. toen monteur Jan Zuurmond mij kwam wokken met de mededeling dat er damp kwam uit het carter. We zijn toen naar beneden gegaan om de zaak te contro leren. Direct lieten we de moto'r stóppen, maar nadat we alles waren nagegaan, bleek dat er niets defect was. We besloten de motor weer aan het draaien te brengen en een ogenblik dachten we dat alle: normaal was. Ik keek nog even m afsludbkraan van de regulateur. En toen gebeurde het, Tot m'n schrik merkte ik dat er iets aan het kraantje haperde. Ik wilde de motor weer laten stoppen Maar toen was het al te laat. Ik hoorde een enorme klap en toen ik de machinakamei in wilde zag sk dat deze vol water liep De motor was ..op hol geslagen waar schijnlijk doordat de olietoevoer naar de motor word gestagneerd. Onmiddellijk werden de te kooi liggende ingsleden gepord. Hel schip begon kken Het waterdichte schot had Daar gaan ze van het Duitse schip Rabenfels af, naar de loodsboot: boven Tineke Rog en onder Adrie Zoutenbier. Max Kloos overleden Maandag is op de Noorderbegraafplaats te Hilversum, in overeenstemming met zijn wens in alle stilte, ter aarde besteid het stoffelijk overschot van de 74-jarige Max L. J. Kloos, die vrijdag in zijn wo ning te Hilversum is overleden. Max Kloos was een bekend zanger vóór de oorlogsjaren. Hij zong onder meer herhaaldelijk de Christuspartij in Bachs Matthaus Passion. Ook in de tra ditionele uitvoeringen in de Grote Kerk in Naarden onder auspiciën van de Ne derlandse Bach Vereniging. S.O.S. Leen Rog sprong achter zUn zender en zond een s.o.s.-bericht uit. Aan dek had men op dat moment op een afstand van nog geen vijf mijl een coaster zien nade ren. Redding was in zicht. Tenminste, dat dacht men. Want het schip toonde op geen enkele wijze dat het de zinkende logger had opgemerkt. Er werden tien vuurpijlen de lucht in geschoten. De strozakken werden aan dek in brand gestoken om de aandacht te trek ken. Maar niets hielp De coaster voer door en het de mannen ontmoedigd achter. Toen besloot schipper Rog de sloep buiten boord te zetten Dertien mannen en twee kinderen namen er in plaats en langzaam zakte de reddingsboot naar het water. Leen Rog bleef alleen in de stuurhut om 63) Botsingen behoren tot de be langwekkendste verschijnselen in de natuur. Bij deze uitspraak doelen we niet op het verkeer, dat door een veel te groot aantal botsingen wordt gekenmerkt, want bij een beschou wing daarover is de term deernis wekkend beter op zijn plaats. De botsingen in de natuur zijn als totaliteit gezien nuttig en een noodzakelijkheid voor elke materiële bestaansvorm. Zonder botsingen zou er geen stem en geen klank zijn, geen schrijfmachine die deze wijsheid op papier kan zetten, geen zand, geen stromend water, geen bloed in onze aderen en zelfs de hele aarde en elk materieel lichaam dat uit botsingen der deeltjes is ontstaan, zou ondenk baar zijn. Zo diep behoeven we het vandaag overigens niet te zoeken, want we hebben slechts één klein facet van dit verschijnsel op het oog. t.w. de ideale botsing, waarbij van het standpunt wordt uitgegaan, dat het een centrale en vol komen. elastische L— botsing is. Bij een dergelijke botsing hebben we rekening te houden met twee wetten, waarvan de eerste (en bekendste) handelt over hel behoud van energie, en de tweede wet ons het behoud van' impuls onder ogen brengt. Het behoudt van energie be tekent, dat de energie en dat is hier alleen kinetische energie vóór en na de .volkomen elastische botsing even groot is. Mensen die graag met formules werken, weten daaruit, dat de term 'A mv: vóór en na de botsing dezelfde waarde heeft. Het behoud van impuls, waarvan de tweede behoudswet spreekt, is een moeilijker begrip, waarvan een popu laire verklaring uitermate moeilijk te geven is, omdat het begrip impuls zélf niet populair is en alleen in TOCH IS HET ZO! O kringen van natuurkundigen wordt gebruikt. Toch kunnen ook wij wel trachten ons daarmee vertrouwd te maken, door in gedachten te houden, dat de impuls het product is van massa en snelheid, in symbolen uit gedrukt door mv. Die symbolen zijn de redders voor iedere wiskundige, want nu is het een koud kunstje om met behulp van de wet aangaande het behoud van energie (bij een ideale botsing) uit te cijferen, dat bij een botsing van twee gelijke kogels, waarvan zich één in rust bevindt, de snelheid van de bewegende kogel wordt overgebracht op de kogel-in- ruste, die dus wegschiet met dezelfde snelheid als waarmee de andere kogel hem raakte. De ons ter oplossing voorgelegde proef is hierdoor verklaard. IVe had den immers enige (hoeveel, doet niet terzake! kogels naast hangen, zodat zjj elkaar precies raak ten. Laten we nu één van die kogels tegen het rijtje be wegingloze kogels dan spring) één kogel op. Ne men we twee kogels, dan springen er aan de andere kant van het rijtje twee op. enz. Na het voorgaande is dat wel begrijpelijk. Grappiger wordt het. wanneer we 5 kogels hebben en we daarvan .3 opnemen en tegen de 2 overblijvende kogels laten botsen. Dan springen niet alleen die twee weg. maar gaat ook de middelste kogel met ben mee, volgens het recept: de drie uitersten van rechts brengen de drie uitersten van links in beweging. Na deze, helaas wat droge uiteen zetting, kunnen we een nieuws gierige lezeres wel eens Inlichten over de zgn. donderbeestjes. Daarovt volgende keer. nog zoveel mogelijk s.o.s.-berieliten de ether in te zenden. Maar ook hij moést spoedig het schip verlaten. De uren daarna waren geladen angstige spanning. Eenzaam dobberde het bootje op de eindeloze donkere zee kinderen werden toegedekt met ee de haast meegenomen deken en enkele mannen namen plaats aan de riemen op die manier warm te blijven. Intussen Een hartelijk welkom, voor ma troos M. C. den Heyer: zijn jonge vrouw mocht als enige Scheve ningse de tocht op de loodsboot in Vlissingen meemaken. werden scheepsbeschuiten rondgedeeld We hebben moeilijke uren doorgemaakt, zegt schipper Rog. Maar paniek is er niet uitgebroken. Alles verliep ordelijk en ■ustig wachtten wij op de dag. Dan zou- ien we meer kunnen zien We wisten in eder geval dat de schepen waren ge waarschuwd. Toch heeft het nog tot kwart over negen i de morgen geduurd voordat we werden jgemerkt. Twee vrachtvaarders hadden is tegelijk in de gaten, de Noor Bruin i de Duitser Rabenfels. De Duitser had is bet eerst bereikt en een voor een klommen we langs een touwladdertje aan boord. Onze bagage hadden we aan boord achter moeten laten, maar de monster boekjes en het logboek waren gered. De rest was mét het schip omstreeks zes uur naar de bodem van de zee gegaan Hartelijk Over de ontvangst aan boord van de Rabenfels waren schipper Rog en de an dere opvarenden bijzonder enthousiast. Ze hebben werkelijk alles gedaan om ons de angstige uren te doen vergeten. Hartelijk was dan ook het afscheid, toen 's avonds voor Vlissingen het loodsbootje langszij kwam en de drenkelingen moesten stappen. Hartelijk was ook de ontvangst op de kade Duizenden belangstellenden waren er samengestroomd om de drenke lingen te zien binnenkomen en vele fa milieleden stonden met reder A. v. d. Toorn bij de steiger te wachten Het weer zien was roerend en menige keer moest de zakdoek er aan te pas komen. Even later stapten drenkelingen en familie in de twee bussen, die de rederij naar Vlis singen had laten komen en die hen in snelle vaart naar Scheveningen brachten. Verhalen Onderweg naar huis kwamen de ver halen los. Tineke Rog. die de jongste op varende was, moest het hele relaas nog haarfijn aan haar moeder vertellen Allen waren het er over eens dat zij zich dapper had gedragen Als ik weer va kantie heb. zegt zij. ga ik weer met m'n Adrie Zoutenbier, die in de derde klas 'an de mulo aan het Haagse IJsvogelplein sit, was daar niet zo gerust op. Eerst even ifwaehten wat mijn moeder er van vindt. :egt hij. Ook het 14-jarige afhouwertje Tom spaans uit Loosduinen. maakte met de Geertruida Jacoba zijn eerste zeereis. Middags lag hij zeeziek te kooi. Om een ir of twaalf 's avonds was hij nog even n dek gegaan omdat de bemanning had gewaarschuwd, dat er een prachtig schip voorbij kwam. Omdat Tom Spaans voor op zee was, wilde hij dit schouw- missen. Nog zeeziek sleepte hij dek, genoot van het schouwspel, •eer naar zijn kooi af en op dat moment weerklonk de explosie Wat de bemanning de rest van het sei zoen zal gaan doen is nog niet bekend. Ze hebben hun schip verloren en een nieuwe logger zal er zo gauw niet zyn. In ieder geval zullen ze eerst flink uit rusten van alle schrik en vermoeienissen, van het gevaarlijke avontuur, dat wonder boven wonder zo goed is afgelopen. daalde De geredden zijn met de Vlis- singsc loodsboot van de Raben fels gehaald en worden naar de haven gebracht. Het dagboek van de leider der geheime N azi-politie, Iieinrich Himmler, is gisteren gevonden op de bodem van een Oostenrijks meer, aldus het geïllustreerde Westduitse bied Der Stern. Het blad liet gedurende enige weken een onderzoek instellen op de bodem van 't Toplitzmeer in de provincie Stiermar ken. Er werden pakken valse Engelse vijfpondsbiljetten opgehaald. Gisteren werd het zoeken voortgezet, aldus Der Stern, en kwamen de duikeis boven met het meest begeerde object: het persoonlijk dagboek van Himmler, zijn correspondentie en identiteitskaar- Hilversum ontving dezer dagen op het Hilversumse raadhuis een houten doosje, waarin een verlovings ring, een zegelring en een paar gou den manchetknopen. Zeventien jaar geleden werden de sie raden hem door de kampbewaking van het concentratiekamp „Buchenwald'' af genomen. De heer Aleman behoorde des tijds tot één der eerste illegale verzets organisaties in on» Land: de „Geuzen- groep" uit Rotterdam. In september 1941 werd deze groep op gerold en 175 illegale verzetsstrijders werden gevangen genomen. Van deze 175 hebben slechts 12 het kamp overleefd. Tot hen behoorde ook de heer Aleman, wiens weg via de Amsterdamsohe Straf gevangenis en het concentratiekamp Amersfoort voerde naar het kamp Bu chenwald. In begin 1942 werden hem daar door de kampbewaking de sieraden, maar waarbij zoals hij zich herinnert ook een zilveren horloge, afhandig gemaakt. Hij zelf ging aan het eind van de oorlog Het blad deelt niet mee wat zich in de nog naar Ravenebrüek. waaruit hij in ge- mappen bevindt of wat het dagboek in- zeischap van een Belgische gevangene houdt. Vandaag zouden de papieren over-1 kort voor de bevrijding ontsnapte en zich handigd worden aan het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken. TiE 42-JARIGE heer C. Aleman te bij de Amerikaanse bevrijdens wist te De Oostenrijkse gendarmerie heeft meegedeeld, dat zij nog geen inlichtingen heeft over het vinden van het dagboek van Himmler in het Toplitzmeer. „Al wat wij weten is, dat een doos op gehaald is uit het meer, die verondersteld wordt verschillende documenten te be vatten, zoals mappen van de SS en vals geld", aldus een lid van de gendarmerie. Lijken gevonden. In het IJsselmeer zijn gisteren voor de haven van Spaken burg de stoffelijke resten gevonden var de twee Duitse jongens, die sinds vorige week dinsdag, toen zij voor een kano tochtje het IJsselmeer opgingen, vermist werden. Het waren de 16-jarige Manfred Erich Nowak en zijn 17-jarige buurjon. gen Klaus Nikhoff uit Heme (.W-Dld). Aan de wal wachtten vele vrien den en familieleden. Schipper Rog en zijn dochtertje werden begroet door de echtgenote (midden) en de moeder van de schipper. Een oude dubbeldeksbus, versierd met reclames, heeft gisteren Londen verlaten, op weg naar Moskou. Veertig studenten van de universiteit in Oxford hebben elk vijftig pond bijgedragen in de kosten van de bus en de reis. Een Amerikaan en een Engelsman hebben een tweedaagse cursus gevolgd om de zeven en een half tons dubbeldekker te kunnen besturen. Met wat medewerking van de zijde der oude auto zullen de veertig jonge lui via Berlijn Warschau en Minsk naar de Russische hoofdstad rijden. Het doel: jonge Russen ontmoeten en te weten komen wat zij nu werkelijk denken. De bus zal na de reis weer aan haar eigenaar worden verkocht. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft het duizend ste pensioentonds goedgekeurd grond van de pensioen- en spaar- fondswet. Deze wet. die in januari 1954 volledig in werking is getreden, wil zodanige waarborgen scheppen, dat voor pensioenvoorzieningen bij eengebrachte gelden ook werkelijk als zodanig worden gebruikt Vroeger is het wel eens gebeurd, dat t al van een faillissement het fonds ten goede Kwam aan crediteuren. Over het algemeen, zo meent het bedrijfsleven hef vlotte mede' ipassing van de pensioen wet. hoewel zich dikwijls financiële aard voordoen Naar aanleiding van de t.b.c.-explosie in de Simon Stevinkazeme te Ede heelt de legervoorlichtingsdienst medegedeeld, dat 5400 personen militairen en bur gers onderzocht zijn. Van hen moesten zestien militairen en negen burgers voor nadere controle terugkomen. Het is met zeker dat zij besmet zijn en als zij het zijn, staat het niet vast, dat zij besmet erden door de recruut. Van de achttien militairen, die inder- id na de Mantoux-proef besmet bleken, er een inmiddels genezen uit het sana torium te Amersfoort ontslagen. De ove- zeventien militairen (alle uit de compagnie waarin de recruut was inge deeld) blijken geen ernstige aandoening te hebben. In enkele gevallen laat de bereidheid tot medewerking te wensen over. Bij het ministerie zijn ongeveer 2000 fondsen aangemeld. Onder invlooed van de wet zijn er echter enige honder den geliquideerd. Dn deze gevallen werd dikwijls de pensioenregeling wel gehand haafd en ging men over tot rechtstreek se dekking bij het levensverzekerings- Met de thans goedgekeurde dui: gondscn is op het ogenblik het grootste deel aan de wet aangepast. Het dui zendste pensioenfonds is het pensioen- en ondersteuningsfonds voor werknemers der vereniging tot oprichting en exploi tatie van volkssanatoria voor borstiijders Nederland te Hcllendoorn. Dat de particuliere pensioenfondsen :n belangrijke plaats innemen, blijkt t het feit. dat het totale jaarlijkse premie-inkomen dat van het levensver zekeringsbedrijf benadert. voegen. De gouden voorwerpen zijn hem nu namens de burgemeester van Hilversum ter hand gesteld. Het kistje kwam van de Nederlandse ambassade te Parijs en die had het gekregen van het Franse mi nisterie voor oorlogsslachtoffers en oud- strijders. De heer Aleman heeft zioh voorgenomen na te gaan hoe dit ministe rie aan zijn ringen en manchetknopen is gekomen. Friesland „Het is hier de plaats niet om uit voerig te handelen over de meest ge schikte middelen om het verdrinken van een deel van Friesland tc voorkomen. Dit is echter zeker, dat de inpoldering van de Lauwerszee en de daardoor ver kregen afvoerkanalen van Frieslands boezemwater een aanmerkelijke verbe tering zouden bewerken. Maar het rijk houdt de hand op de zak, Friesland behoort immers tot 's lands stiefkinde ren. Nog het vorige jaar pleitte de heer Pollema in de Tweede Kamer voor Fries lands belang in deze. Hij kreeg helaas: nul op het request. Als het Amsterdam, Rotterdam of enige andere grote stad in Holland betrofMaar Frieslands buitenland zinkt als een drenkeling weg in het water en steekt de hand op en roept om hulp Doch in Den Haag hoort men die angstkreet niet. Fries land schijnt te ver af tc liggen. En Friesland, héél Friesland lijdt. Niet al leen de boeren, maar ook de burgers. Als één lid lijdt, lijden immer alle Dit is het hoofdartikel, dat tn het Friesch Dagblad stond nu bijna een halve eeuw geleden. Het was een zeer hoe oij h buiten Sneek staande op de Lemsterweg oostelijk van die weg een watervlakte aanschouwden zover het oog reikte. Het Kamerlid Pollema, dat m 1908 reeds gepleit had voor de droog legging van de Lauwerszee. maar ..nul op het request kreeg", was de heer H. Pollema, vroeger hoofd van de chr. school te Nijland, later a.r. lid van de Tweede Kamer voor het district Go- rinchem. Nu de strijd voor de inpolde ring van dc Lauwerszee in onze dagen weer in een bewogen stadium is geko men. leek het ons dienstig met dit artikel van 11 september 1909 nog eens tc laten zien hoe lang deze zaak reeds (Friesch Dagblad) Staatssecretaris over ongeluk: O Staatssecretaris Calmeyer heeft te- gengesproken, dat het eerste on geluk te La Courtine, dat aan eer Nederlandse militair hel leven heeft gekost, te wijten zou zijn aan over- ermoeidheid. In zijn antwoord op schriftelijke vra- en van de heer E A. Vermeer (soc.) d van de Tweede Kamer, zegt de staats secretaris, dat het personeel van hel transportbataljon, aanwezig te La Cour tine tot welk onderdeel de dienstplich tige behoorde niet mede rouleerde in de normale wachtdiensten. Het voorzag slechts - zoals elk onder deel in de bewaking van het eigen materieel, dat buiten het kamp was op gesteld. Deze bewaking vond permanent plaats Van een verschuiving naar het weekeinde kon dus geen sprake zijn Het is eveneens onjuist, dat militairen, die deze bewakingstaken verrichten, vrij wel onmiddellijk weer dienst moeten doen als chauffeur. Aangezien verder vaststaat, dat de dienstplichtige zaterdag, voorafgaande aan het ongeluk, geen dienst heeft ge daan en gedurende de nacht van zater- op zondag slechts enkele patrouilles heeft gelopen ter bewaking van het ma terieel. voorts gedurende de zondag vry van dienst is geweest en op maandag om half twee zijn dienst is begonnen, terwijl het ongeluk om circa acht uur is ge beurd, kan bezwaarlijk als reden van het ongeluk oververmoeidheid worden aangenomen. Verschillende ooggetuigen verklaren, dat betrokkene met te hoge snelheid een lange, hellende, overzichtelijke bocht heeft genomen op een betrekkelijk smal le weg. Uit niets is gebleken, aldus de staats secretaris. dat de moeder van het slacht offer bij een bezoek aan La Cburtlne zou zijn verboden met de daar aanwezige militairen te spreken. Evenmin kan enige reden worden achterhaald, welke een dergelijk verbod aannemelijk zou maken. Tot zijn leedwezen heeft de staatsse cretaris niet kunnen vaststellen of de iultenant-kolonel-arts. die de moeder van het slachtoffer begeleidde, zulks heeft ontraden, aangezien deze arts tijdelijk in het buitenland vertoeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5