oopvaert Bromfiets-coureurs strenger aangepakt Geniet dubbel Opheffing Montessori-school aan Rodenburgerstraat De Henry Dunant meerde in Schoonhoven Benoeming van leraren in de Sleutelstad [EL'WE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 Leids kantongerecht Agenda voor Leiden jPredoker, 8 uur: evangelisati ebi] een- ymst, spreker de heer J. Maasbach. Woensdag Pieterskerk, 7.30 u.: avondgebed. De Lakenhal, 10 tot 12 uur: „kijkrace" lor kinderen. JCooilaan, 8 uur: straatprediking Baptis- Gemeente. BKerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 »t 1120 uur: middagpauzebijeenkomst, pgteenschuur 6, 8 uur: ledenvergadering ,e Natuurvriend. Donderdag •De Lakenhal, 10 tot 12 uur: „kijkrace" Ivor kinderen. [Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: koor ge pend voor meditatie en gebed. Vrijdag ■tVroom en Dreesmann, 10.30 uur: ope- dng tentoonstelling over Suriname door ir. R. H. Pos, gevolmachtigd minister pn Suriname. ,De Lakenhal, 10 tot 12 uur: „kijkrace" Dor kinderen. Zaterdag 'Station, 1 uur: vertrek excursie N.C. •leis-V. naar Deltawerken in Hellevoet- lluis. Zondag (16 angustus) 'OEGSTGEEST: Kasteel Oud-Poelgeest, '30 uur: openbare bijeenkomst ter gele enheid van de joods-christelijke confe- intie. Apotheken De dienst der apotheken wordt van laandag 10 aug. tot en met vrijdag 14 lig. waargenomen door apotheek Boek- rijt, Breestraat 74, telefoon 20552. Tentoonstellingen Museum van Volkenkunde, dagelijks >t 5 uur: tentoonstelling over de Zuid- te (tot en met 3 oktober). Musea, institnten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 tot balf 1, uitgezonderd op dinsdag es vrijdae rao 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag [eopen van 9 tot 12 eD van 2 tot 4 na 1 apnl tot 5 uur). Gravasteen, Pieterskerkhof 8, juridisch liudiecentrum, elke dag te bezichtigen usseo 9 en 12^30 en 2 tot 5 uur (liefst In Ie vakanties), concierge: Kolfmaker iteeg 16a. Geologisch en mineralogisch museum, jarenmarkt lb: elke dag geopend van 10 ot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke lag geopend van 8.30 tot 12.30 en va ot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Archeologisch Instituut, Rapenburg 26, like dag geopend van 9 tot 12 en v ot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 ilke dag algemene studiezaal en ultleen- ifdeling, geopend van half 10 tot b ip zaterdag tot 5 uur. >or afgestudeerden, landag, woensdag en 10 tot 1230 en van 2 Ccntactbureau lapenburg 6: op i 'rijdag geopend vs ot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree traat 27: maandag en woensdag vat ot 530 en van 7 tot 9 uur; dinsdag londerdag van 1 tot 530 uur; vrijdag .0 tot 630 en van 7 tot 9 uur; zaterdag ran 10 tot 530 lnlichtingenkantoor V.V V., Steenstras' ib: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, oi taterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en btblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag iinsdag en donderdag van 4 tot 530 u woensdag en zaterdag van 12 tot 430 uui ai vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd ran 630 tot 830 uut avonds Pilgnmfathers-huisje, Boisotkade 2: el te dag geopend van half 10 tot 12 en var 1 tot 4 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elki lag geopend van 830 tot 1230 en van 2 tot 530 uur, behalve op zaterdagmiddag Rijksmeuseum voor Volkenkunde, i itraat la: elke dag geopend van 1 HE ET AANTAL VERDACHTEN, dat gisteren verstek liet gaan, brak vele records! Onder hen was weer een groot aantal jeudige bromfietsers, die de weg met snelbromraen onveilig hadden gemaakt en bij verstek werden veroordeeld tot 30 en 40 boete, conform de eisen. „Zij beschouwen de weg als een kermis-course en aan deze rage moet in Leiden maar eens een einde komen", aldus mr. H. J. F. Zandhuis. Een 18-jarige snelbrommer, die wel was verschenen, voerde aan, dat hij geen kilometerteller had en toch moeilijk achter zo'n langzame Solex kon gaan rijden om zijn snelheid te bepalen. Hij kon bovendien de boete niet betalen, omdat hij geen geld had. „Als U op een bromfiets kunt rijden, heeft U ook wel de middelen om de boete te betalen", aldus de officier. De kantonrechter vond dat ook en von niste conform met 30 sub. 10 dagen. De handelingen van een 30-jarige ver tegenwoordiger uit Zoeterwoude onder vonden evenmin weinig waardering bij agistraten. Deze verdachte deed het 9-jarige zoontje van een collega graag een er en liet het ventje daarom op de Zoeterwoudsesingel maar eens een eindje ijn auto besturen. „Dat was toch niet zo reden stapvoets" aldus trachtte verdachte de ernst van de zaak te kleineren. [oe is het mogelijk, dat u de ernst de zaak niet inziet. Wat u deed was niet alleen levensgevaarlijk voor andere ggebruikers, maar ook uit opvoedkun- oogpunt zeer afkeurenswaardig. Als dat ventje de smaak te pakken krijgt, zal hij al vroeg uit „joy-riding" gaan met alle gevolgen van dien", aldus de officier in :ijn scherp gesteld requisitoir. Hij eiste dan ook 50 boete subs. 10 dagen en schuwde verdachte voor een herha ling. Nadat ook de kantonrechter S. had zen op de ernst van de zaak, ant woordde de vertegenwoordiger, dat er geen druk verkeer was geweest. Het von- is werd 40 subs. 10 dagen. Het verkeer, dat onder Zoeterwoude de .g. Europaweg op wil, moet aan het te- emoetkomende verkeer voorrang ver- ?nen. Het feit, dat vele automobilisten zich hieraan niet storen, hetgeen de no dige aanrijdingen tot gevolg heeft, heeft mede tot gevolg gehad, dat men dit punt ,het slachtveld van Zoeterwoude" is gaan noemen. Een van de overtreders een 41-jarige secretaris, die linksaf en een bromfiets aanreed. De brom- sloeg over de kop en de berijder was veek en diens echtgenote 6 weken op aktief. De bromfiets kreeg ruim ƒ400 schade. Er moest inderdaad maar een einde komen aan deze overtre dingen, aldus de officier, die ƒ40 boete subs. 10 dagen eiste. De kantonrechter vonniste met ƒ30 subs. 10 dagen, doch waarschuwde toekomstige overtreders oor de gevolgen. Deuken Een 21-jarige scooterberijder was op een zondag belast met de controle bij een be- trouwbaarheidsrit voor scooters. Op rijksweg no. 4 moest hij aan de overzijde de weg zijn, keerde dus om en reed door een open gedeelte van de midden- g de linkerrijbaan op, hetgeen hem een proces-verbaal kwam te staan. Verdachte begreep maar niet wat hij had misdaan. „U weet zelf niet hoe het moet. dus hoe kon u nu controleur bij een be- trouwbaarheidsrit zijn. Ik moest u de rij bevoegdheid maar eens een tijdje ont leggen", aldus de officier. Zo ver kwam het deze keer echter niet; de eis werd 25 subs. 10 dagen. Het vonnis luidde 15 subs. 5 dagen. Een 52-jarige chauffeur uit Amsterdam schramde bij het passeren met zijn 5-tons militaire vrachtauto een tegenligger was doorgereden. Hij had niets gemerkt en trok in twijfel, of hij de schuldige wel was. De hoogte van de deuken in z'n spat bord kwam overeen met de deuken bij de tegenligger. Deze stille getuigen, als mede zijn kentekennummer waren ze overtuigend. „Er zitten zoveel deuken de spatborden" aldus verdachte. „Dat wel treurig, want dat bewijst het roeke loos omgaan met geld van de gemeen schap", aldus de officier. De eis werd ƒ20 subs. 5 dagen. Vergezeld van een ernstig vermaan, liet de kantonrechter het bij ƒ15 subs. 3 dagen. Een Haagse scooterberijder verleende op Hemelvaartsdag in Rijnsburg geei voorrang aan een auto. De bestuurder voorkwam een aanrijding door krachtig te remmen, hetgeen tot gevolg had, dat zijn auto van achteren werd aangeredei door een Leidse motorrijder, die onvol doende afstand bewaarde. De scooterbe rijder kon zich niets meer herinneren en stond perplex over de onverwachte ten lastelegging. De motorrijder was van me ning, dat de scooterberijder alle schuld droeg. De bumper van de auto was deukt en de schade bedroeg 37. „Wel veel voor zo'n klein deukje" vond der getuigen. Het klopte echter wel. Beide verdachten deelden gelijkop, want zij kregen beiden ƒ20 subs. 4 dagen en uilen levens, na een „Salomon-oordeel" ■an de kantonrechter de schade samen Een Haagse advocaat negeerde het rode stoplicht aan de Haagse Schouw en reed rustig door. Zijn kentekennummer werd genoteerd en proces-verbaal volgde. Hij itkende, dat hij de schuldige is geweest, ant hij bevond zich op dat tijdstip in Brussel. De verbalisant bleef echter bij verklaring, het kentekennummer en kleur van de auto klopte, dus moest veroordeling volgen. Conform de eis, luidde het vonnis 20 boete subs. 5 dagen. Een 22-jarige varensgezel bereed een ooter, zonder daartoe de bevoegdheid bezitten. Op de Herenweg te Noord- wijk kreeg hij geen voorrang van een 51- jarige bromfietsbereidsterhij remde krachtig af en vloog tegen een paal. „De in de prak" aldus de zeeman :ekenng betaalt niets. De brom fietsbereidster kwam ten val en moest eken op bed blijven. Zij vond. dat rzichtelijk Instituut vooi culturele aot. en sociologie van niet-wes'ers Eerste Binnenvestgracht 33a: geopend van 9 tot 1230 en van uur, behalve zaterdagmiddag Verkoop van strook water van de Trekvlict De heer S. A. van Leeuwen alhier heeft de gemeente verzocht een strook water groot 85 m2 van de Trekvliet te mogen kopen. Hij wil de strook wa ter, die grenst aan het aan hem in eigen dom toebehorende industrieterrein, dem pen, om een regelmatige oeverlijn te verkrijgen. Tegen de verkoop bestaat bij B. en W geen bezwaar. Met adressant is overeen stemming bereikt over de gebruikelijke verkoopprijs van 0,20 per m2. Voorzieningen in school Hooglandse Kerkgracht Bij zijn brieven van 11 juni 1959 ver zoekt het bestuur van de Vereniging voor lager onderwijs op Gereformeerde grond slag te Leiden, ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hoog landse Kerkgracht 20a gelden uit de ge meentekas te mogen ontvangen voo aanbrengen van verduisteringsgordijnen en van een sirene, alsmede voor hel anderen van de bovenramen in viei lokalen. Het aanbrengen van verduisteringsgor dijnen is nodig voor de lessen, w« gebruik wordt gemaakt van films of filmstrips. Na overleg met het bestuur heeft dit er zich mede verenigd, dat duisteringsgordijnen slechts zullen worden aangebracht in één lokaal. Door het ver anderen van de bovenramen in vier les lokalen op de eerste verdieping zal di ventilatie, die volgens een brief van he geneeskundig schooltoezicht zeer onvol doende is, worden verbeterd. Naar raming is met het verlener de medewerking een bedrag van in totaal 2010.gemoeid. Herstelwerkzaamheden in prot. kleuterschool' Oude Rijn Bij zijn schrijven van 30 mei 1959 ve; zoekt het bestuur van de Vereniging voor Christelijke Fröbelscholen te Lei den de gemeente medewerking te lenen voor het herstellen van de vloe ren in de kleuterschool aan de Oude Rijn 174, met dien verstande, dat het bestuur de helft van de kosten zijn rekening neemt. De vloeren in de drie lokalen vs school verkeren in een zeer slechte toe stand. Enerzijds is dit een gevolg van slijtage, anderzijds is de houdbaarheid van de vloeren aanmerkelijk bekort doordat, tengevolge van een construc tiefout, onder de vloeren geen voldoende ventilatie mogelijk is. In verband daar mede dienen de kosten van het vernieu wen voor de helft als kosten van ge woon onderhoud ten laste van het be stuur te blijven. Naar raming is hiermede een bedrag gemoeid van 3600. Door stoplicht i de geziei De tegen haar was ƒ20 subs. 5 dagen, doch ekening houdende met haar letsels, maakte de kantonrechter er 15 subs. 3 dagen van. De zeeman hoorde 50 subs. 10 dagen gen zich eisen. Dat was wel wat veel, ind hij en wie betaalde hem nu de scha- aan de scooter. „U reed zonder rijbe- ijs, dus verspeelde elk recht op schade- :rgoeding" aldus de kantonrechter. Het innis werd ƒ35 subs 7 dagen. „Mag ik ijn in beslag genomen scooter bij de politie terughalen?" vroeg de zeeman ten lotte. Hiertegen bestond geen bezwaar. van elk vrij ogenblik in handige plastic tabakszak De luchtbrug over de Derde Groenesteeg De Leidse raad heeft in de zitting van 16 maart 1931 aan de n.v. Textielfabriek v.h. Gebrs. Van Wijk Co. te Leiden vergunning verleend tot het maken van een luchtbrug over de 3e Groenesteeg, tussen de percelen van deze n.v. aan ie Vestestraat en Herengracht en het per ceel 3e Groenesteeg 55. In verband met het feit, dat het pand Herengracht 46 en de daarmede in verbin ding staande luchtbrug in eigendom aan Vroom en Dreesmann Leiden n.v., te Lei den, zijn overgegaan, heeft laatstgenoem de n.v. verzocht haar vergunning tot het hebben van bedoelde luchtbrug te ver- Aangezien bij B. en W. geen bezwaren bestaan tegen inwilliging van het verzoek van Vroom en Dreesmann, geven zij de raad in overweging aldus te besluiten. Zolang de openbare lagere school voor Montessori-onderwqs aan de Rodenbur gerstraat bestaat, Is het moeilijk gebleken de school onderwijzend personeel te trekken, dat niet alleen voldoet le eisen, die in het algemeen worden gesteld om voor benoeming in aanmerking imen, maar tevens In het bezit is van de speciale bevoegdheid voor het Mon- ri-onderwijs. Met name is het niet mogelijk gebleken de raad een voordracht le bieden voor het benoemen van een hoofd van die school, ter voorziening in vacature, die op 15 november 1958 is itstaan door het vertrek van de heer an Weizen. De taak van het onderwijzend personeel an de school werd verzwaard door de omstandigheid, dat slechts vier leerkrach- lan de school konden worden verbon- voor het geven van het onderwijs ir Openbare kleuterschool in Leiden-noord De voortschrijdende bebouwing in Li den-noord heeft ertoe geleid, dat het aa tal kleuters van de openbare kleuter school aan de Atjehstraat per 1 juli jj. toegenomen tot 229. Op grond hiervan er aanleiding door afsplitsing van deze :hool in het Kooikwartier een tweede openbare kleuterschool te stichten. Tot stichting mag de gemeenteraad niet besluiten, wanneer niet blijkt, dat de ichool zal worden bezocht door tenminste 10 kleuters, waarbij niet mogen worden nedegerekend de kinderen, die de school Atjehstraat zullen verlaten, terwijl voor 'ïen in die school plaatsruimte beschik- iaar blijft. Het gebouw Atjehstraat bevat drie klas- elokalen en een speellokaal en biedt nor maal huisvesting aan ten hoogste 120 kleuters. Het voor de stichting van de nieuwe school vereiste aantal kleuters wordt dus, ook bij een voüedige bezetting van de oude school, ruimschoots bereikt Het is de bedoeling de nieuwe kleuter school te huisvesten in het thans in aan bouw zijnde gebouw van de openbare school aan dc Sumatrastraat. Het nodige meubilair en speel- en ontwikkelingsma teriaal kan voor het grootste deel uit hel gebouw Atjehstraat en de voormalige de pendance aan de Timorstraat worden meegenomen. Op deze wijze zijn er de stichting van de kleuterschool voorlo pig geen financiële consequenties verbon- Gevolgen van een ongeluk Op 7 sept. 1957 is 'n adjudant van Leid se gemeentepolitie in de gemeente Al kemade een verkeersongeval overkomen als gevolg waarvan hij gedurende 45 da- kon verrichten. Ter leerjaren. Het aantal leerlingen was namelijk niet voldoende om meer onder wijzers te benoemen. Het waarnemend hoofd, mejuffrouw De Haan, werd met in gang van 18 augustus 1959 benoemd tot hoofd van een Montessorischool in Oegst- geest. Mejuffrouw Lut, die als onderwij- aan de school was verbonden, vroeg overplaatsing naar de openbare school buitengewoon lager onderwijs aan dp Marnixstraat. De ouders zijn op een ouderavond van deze ontwikkeling in kennis gesteld, na dat terzake eveneens met de aan de school verbonden oudercommissie overleg was gepleegd De sombere vooruitzichten, het onbbreken van de nodige zekerheid, dat de school op verantwoorde wijze het Montessori-onderwijs zou kunnen worden gegeven en de mogelijkheid om de leer lingen van de eerste tot en met de vijfde klas op de vier andere in het Zuidooste lijke stadsdeel aanwezige openbare la; scholen te plaatsen en voor de leerlingen het zesde leerjaar een parallelklasse jrmen aan de school aan de Du Rieu- straat, hebben er toe geleid, dat de meeste ouders besloten hun kinderen op andere soholen te laten inschrijven. Onder deee omstandigheden kan de Montessorischool aan de Rodenburger- straat niet in stand worden gehouden. vee onderwijzeressen, die tijdelijk aan de school waren verbonden, hebben in middels een andere betrekking aanvaard. Verbouwing bij het A.Z. De rijksgebouwendienst te 's-Graven- hage heeft onderhands aanbesteed het herinrichten van de afdeling radiologie het acad. ziekenhuis. Uitgenodigd werden; N.V. B. J. Buurman en Zn. Lei- 26-900; fa. Jac van Riet, Leiden, 25-140 en Aannemingsbedrijf v/h Leo Zitman, Leiden, 24-670- het rzakei dit geval is op 16 februari 1959 door de kantonrechter te Leiden mejuffrouw M L Z. te Leidschendam veroordeeld, die van dit vonnis in hoger beroep is ge gaan. In afwachting van de verdere be handeling in rechte heeft de verzekeraar van mejuffrouw Z., „The London and Lancashire Insurance Company" te Am sterdam, de gemeentelijke declaratie van de loonschade, die een bedrag be loopt van ƒ1119,75, nog niet voldaar In verband met een en ander Is rechtsvordering tot schadevergoeding nog niet ingesteld. Het verdient evenwel aanbeveling deze in te stellen binnen een jaar, te rekenen van de dag, het ongeval heeft plaats gehad, omdat ingevolge artikel 31 van de Wegenve: keerswet de bewijslast dan rust op de eigenaar van het motorrijtuig, de schade is toegebracht. In overeenstemming met de- adviezen van de rechtsgeleerde raadsman der meente en van de rechtskundige ci missie geven B. en W. de raad in oi weging dit besluit te nemen. het Rode-Kruis-schip Henry Dunant wa ren geroerd door het hartelijke en spec taculaire afscheid van de Sleutelstad. Met de tonen van de Rode-Kruis-mars en de feestpotpourri nog in de oren voeren de deelnemers aan deze prach tige weekreis de Rijn op, waar al da delijk veel was te zien. De Rijn in Hol land is een levendige rivier, in die zin dat de bedrijven aan zijn boorden en het gevarieerde landschap de aandacht steeds gevangen houden. En dat is een prettige gevangenschap! De opvarenden van de Henry Dunant hebben dan ook hun ogen flink-de kost ge geven. Voor hen is zoiets nog veel on- vergetelijker, omdat hun gewone omge ving altijd dezelfde is, hoeveel zorg en liefde zij daarin ook mogen ondervinden. Na Leiderdorp en Koudekerk aan den Rijn heeft men bij het binnenvaren in Alphen aan den Rijn een blik geworpen op het vogelpark, waarvan elke patiënt van anderen al zoveel had gehoord. Verder ging het in de richting van Gouda. Via de sluizen kwam het schip in de Hollandse IJssel, waarna Boskoop met zijn kwekerijen de aandacht trok. Voor bij Moordrecht met de tapijtfabriek voer men langs een dijk, die voor een deel van huisvuil is gelegd. De opmerking werd gemaakt, dat dit een redelijke op lossing voor Leiden zou zijn. Onbewoonbare huizen in Sint Jorissteeg en omgeving Ten aanzien van 13 woningen, gelegen aan de Sint Jorissteeg, de Krauwelsteeg, de Korte Raamsteeg en de Korevaarstraat, is geconstateerd, dat deze in zodanige toe stand verkeren, dat zij niet door het aan brengen van verbeteringen in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. B- en W zijn daarom van oordeel, dat deze wonin gen onbewoonbaar dienen te worden ver klaard. in overeenstemming met het stand punt van de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland, die de func tie van inspecteur, belast met het toezicht op de handhaving van de wettelijke be palingen betreffende de volkshuisvesting, uitoefent. De termijn van ontruiming is te stellen op zes maanden. Het zijn de woningen Sint Jorissteeg 8, 10. 20. 34. 36. 38 en 42, Krauwelsteeg 11. 11a, 11b en 13, Korte Raamsteeg 16 en Korevaarstraat 15 Krimpen bood een gezicht op de wer ven van Feyenoord en Verolme. Hier kreeg men onder meer te zien, hoe twee helften van het Zwitserse schip „Noyon" aan elkaar werden gelast. Schoonhoven was het eindpunt van deze dag. Daar kwamen bestuursleden van de afdeling van het Rode Kruis aan boord, van wie één souvenirs had meegebracht. Alle zieken mochten een geschenk uitzoeken; leden van het Jeugd-Rode-Kruis hadden een collecte gehouden. Onze verslaggeefster aan boord kon voluit verklaren, dat de eerste dag heel goed is geweest. De pa tiënten verkeren, hun lichamelijke toestand in aanmerking genomen, goede omstandigheden en zij zijn stuk voor stuk opgewekt. Het is voor hen dan ook een belevenis, die eigenlijk alleen zij met een pen zou den kunnen beschrijven. Besluiten wij dit eerste verslag met een ver zoek van de patiënten over te bren gen: de groeten aan alle achter gebleven familieleden! Agenda voor Leidse gemeenteraad Maandag 17 augustus om 2 uur komt de raad van Leiden bijeen. De agenda luidtbenoeming van een zevental tijde lijke leerkrachten aan het Rembrandt- lyceumbenoeming van een achttal tij delijke leerkrachten aan de hogere bur- :rschool voor meisjes met 6-jarige cut is en afdeling Middelbare Meisjes- hooi; benoeming van een drietal lera- •n in tijdelijke dienst aan de gemeente- ike bedrijfstechnische school; voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw S. Engelsma, uit haar be trekking van onderwijzeres aan de open bare school voor gewoon lager onderwijs an de Da Costastraat; pre-advies op het erzoek van het bestuur van de Vereni ging voor lager onderwijs op Gerefor meerde Grondslag om medewerking het aanbrengen van verduisterings gordijnen en van een sirene, alsmede voor het veranderen van ramen, een en ander ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hoog landse Kerkgracht 20a: voorstel tot het opheffen van de openbare lagere school Montessori-onderwijs aan de Roden- burgerstraat; pre-advies op het verzoek het bestuur van de Vereniging voor Christelijke Fröbelscholen om medewer- voor het vernieuwen van de vloe- in de kleuterschool aan de Oude Rijn 174; pre-advies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijke Fröbelscholen om medewer king voor het vervangen van de kolen- kachels in de kleuterschool aan de Oude Rijn 174 door oliehaarden; voor stel inzake het stichten van een open bare kleuterschool in Leiden-Noord voorstel tot het vaststellen van een ver ordening voor de commissie van toezicht op de gemeentelijke bedrijfstechnische ichool- voorstel inzake het verlenen van vergunning aan Vroom en Dreesmann N.V., tot het hebben van een luchtbrug over de 3e Groenesteeg; voorstel inzake wijziging van raadsbesluiten met be trekking tot het overnemen van perce len grond c.a., gelegen in het vroegere tracé van rijksweg 4b, van het Rijk; voorstel inzake verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Sumatra straat in het uitbreidingsplan „Leiden- Noord"; voorstel inzake verkoop van percelen bouwterreinen, gelegen aan de Du Rieustraatvoorstel inzake verkoop van een strook water van de Trekvliet; voorstel inzake het beschikbaar stellen van grond, gelegen in het uitbreidings plan „Leiden-Zuidwest" (IX), aan de Ste delijke Fabrieken van Gas en Elektrici teit voor de bouw van een tweetal transformatorgebouwtjes; voorstel inza ke het onbewoonbaar verklaren van een dertiental woningen, gelegen aan de Sint Jorissteeg, de Krauwelsteeg, de Korte Raamsteeg en de Korevaarstraat; voor stel tot het wijzigen van de be groting der gemeente voor 1958; pre advies op het bezwaarschrift van me vrouw weduwe W. de Vries-Janssen, ter zake van een haar opgelegde aanslag in het vergunningsrecht; pre-advies op het bezwaarschrift van de heer H. Kleinman ter zake van een hem opgelegde aan slag in het vergunningsrecht; voorstel inzake het beschikbaarstellen van gelden voor de uitbreiding van het 50 KV-net; voorstel tot het instellen van een rechts vordering; voorstel tot het voeren van verweer tegen een door de n.v. Inge nieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest, ingestelde rechtsverordening voorstel inzake het goedkeuren van de rekeningen over de jaren 1956 en 1957 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis: voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling in zake de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees in de Vleeskeuringskring B. en W. stellen voor, de volgende do centen aan het Rembrandt-lyceum te be noemen: mejuffrouw A. J. van den Broek, geboren 8 april 1928, te Rotterdam, tot tij delijk lerares in de Engelse taal en let terkunde; mejuffrouw A. K- de Buck, ge boren 14 september 1925 te Terschelling, tot tijdelijk lerares in de klassieke balen; de heer C. Klvit, geboren 30 juni 1905 te Utrechtfo«t tijdelijk leraar In de handels wetenschappen; de heer mr. S Lopes Car- dozo, geboren 5 april 1911 te Semarang (Indonesië), tot tijdelijk leraar in de ge schiedenis; de heer J. Meijs, geboren 29 januari 1913 te Groningen, tot tijdelijk leraar in de Duitse taal en letterkunde; mejuffrouw G. C- A. Pot, geboren 21 maart 1926 te Barendrecht, tot tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letterkunde;'de heer J. van der Steen, geboren 22 oktober 1931, te Hilversum, tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal en letterkunde. Het college stelt voor, de volgende do centen aan de H B S. voor meisjes te be noemen: de heer H. H. Buurman, geboren 19 januari 1921 te 's-Gravenhage. tot tij delijk leraar in de muziek; de heer N S- Men zou er toch zijn hand voor in het vuur steken, dat dit de echte Churchill was. Maar heus, het is de Hagenaar Hemgreen. Churchill' ALS DE GROTEN der wereld met va- kantie gaan, pleegt men van zo'd ge beurtenis in dc bladen melding te maken. Het liefst mèt foto's. Als ex-keizerin optocht werd ik nagewezen Soraya naar het Noordw(jkse strand komt. ten einde In onze onvolprezen Noordzee de vermoeienissen van hei charmante lichaam te spoelen, wordt var dit feit in woord en beeld melding ge maakt. Ongeveer tegelijkertijd werd Churchill gefotografeerd, terwijl hij met Maria Gallas en zijn ouwe vriend Onassis in een klein sportautootje rondrijdt. Daarom gaan wij er nu ook toe over een foto te plaatsen van Churchill, be trapt op een terrasje te Scheveningen. Hij zat daar zo genoeglijk zijn krantje te lezen met een namaak-cowboyhoed op. Dat ook de persoon in kwestie eigenlijk „namaak" is, moeten wij maar voor lief nemen. Wij houden het erop. dat Chur chill heel populair tussen „gewone" men sen een glaasje limonade zat te drinken. In Scheveningen. Wij hebben hem nog gesproken óók. Niet officieel, maar echt huiselijk, zoals ouwe jongens onder elkaar. Hq sprak als steeds wijze woorden. Kinderen en dronken mensen zeggen de waarheid, al dus begon hij zijn uiteenzetting. Toen Ik kort na de oorlog op het Stationsplein liep, kwam er een aangeschoten kerel op mij af, die zei: JU bent Churchill! Ik liet hem maar praten. Thuisgekomen echter, bekeek ik mezelf in de spiegel, vertrok m'n mond een beetje en dacht: Die kerel heeft nog gelqk ook! CHURCHILL" nam een slok spuitwa ter en vervoegde: Op zekere dag kreeg ik een brief thuis van het Alge meen Haags Comité met het verzoek op het bureau te komen. Daar vertelde men mU, dat cr een historische optocht zou worden gehouden, waarin ook Churchill een rol zou spelen. Of Ik er voor voelde deze figuur uit te beelden. Hoe ze het wisten, dat ik op Churchill leek, weet ik nog steeds niet. Iemand moet hen daarop attent hebben gemaakt. Maar wie? Sinds mqn optreden als Churchill In die optocht, weet ik wat het zeggen wil populair te zUn, zegt de heer J. Hem green, die vertegenwoordiger bq een cho coladefabriek is. De eerste weken na de waar ik kwam, zeiden ze „Ha, Churchill" tegen mq. Ik kreeg brieven van wild vreemde mensen. Tot uit het buitenland ontving ik kranten. Veel brieven waren geadresseerd met „Churchill, Den Haag". pE\ MENS kan veranderen, zegt de heer Hemgreen. Ik ben afgevallen en de gelUkenis Is niet zó sprekend meer. Maar als ik zo doe. gaat het beter. Hq zet z(jn bril op het puntje van z(jn neus, kqkt ons dan aan en vertrekt een Ietsje zqn mond. Zo lqkt het weer heel wat beter. Maar de dertig jaren leeftijdsver schil zqn moeilijker te overbruggen dan in de tqd waarin de optocht werd ge houden. Bovendien, zegt d- afgeslankte pseudo-Churchill, ik rook niet meer. En hoe kan je Churchill nadoen zonder een grote sigaar? De namaak-Churchill.' zoals wij hem „incognito" aantroffen op een Schevenings terrasje. Zondervan, geboren 4 maart 1915 te Leiden, tot tijdelijk leraar in de handelsweten schappen; de heer M. H. C- Paardekooper, geboren 16 september 1931 te Zoeterwoude, tot tijdelijk leraar in de wis- en natuur kunde; mejuffrouw M- F. Boersema, ge boren 13 september 1935 te Leiden, tot tijdelijk lerares in de Engelse taal en let terkunde; de heer R. M Velthoek, gebo ren 8 augustus 1932 te Pontianak (Indo nesië), tot tijdelijk leraar in de biologie; de heer K- F. Flippo, geboren 7 september 1927 te Delft, tot tijdelijk leraar in de Duitse taal en letterkunde; de heer G- J P. van Megchelen. geboren 11 april 1926 te 's-Gravenhage, tot tijdelijk leraar ln de Duitse taal en letterkunde; de heer H. van den Eertwegh, geboren 28 september 1930 te Tiel, tot tijdelijk leraar in de wis kunde' Burgerlijke stand van Leiden GEBORENFranoiscus Jakobus Cornelis zn van F .G. Schlagwein en J. M. van der Wel; Rosalia Maria dr van P. P. Vonk en C. H. Koper- berg; Johannes Theodoorus Herma- nus zn van J. C. van der Wiel en A. C. T. van den Berg; Susanna dr van J. de Jager en E. J. G. Cavé; Mar- tinus Nicolaas zn van W. J. van Riet en V. J. LindAdrianus Roland zn van N. Nieuwenburg en C. Hogenes; Mechtelina Maria dr van A. Liera en C. Verheij van Wijk; Jofaan Wal ter zn van M. W. Houfer en N. Lens- velt; Jan zn van A. Constandse en S. H. Nieuwveen; Rudolf zn van W. Wassenaar en N. de Zeeuw; Robert Willem zn van J. G. Verver en H. Steeds; Hendricus George zn van J F. de Graaf en S. Hüsoh; Alexandra dr van N. van der Horst en J. P. van Loef; Maria Theresia Gerarda dr van G. Dongelmans en M. M. Groe nendijk; Petronella dr van J. P. de Vries en P. Boom; Monique dr van W. F Kuperus en M Wagner; Mario Johan Anthan zn van P. J. A. van Charante en B. Bruins. OVERLEDEN: M. J. ten Houte de Lange, 64 jr; A. Wilschut, 80 jr; J. P. M. Verdel. dag; S. M. Vens, 7 weken; G M. Neuteboom, 70 jr, echtgenote van D. Klinkenberg. GEHUWD: P. Rietkerk en T. Bors- jes; M F. Boot en J. van Oosten; E. Houweling en J. C. Nieuwenburg; J. van Putten en E. M. Rietkerken. Brugbouw bij de L.D.M. De technische dienst van de Leidse Duinwater Maatschappij besteedde on derhands aan; het slopen van een brug op de terreinen van de LDM te Katwijk aan den Rnij cn het daar ter plaatse ma ken van een nieuwe brug. Voor het sloop werk schreven in: fa. Van Diemen te Leiden 8500; Wemink's Beton Mij N.V. te Leiden 4875; fa. Van Eygen en Zn te Leiden 4650 en M. van der Bent te Was senaar 3925- Voor de nieuwbouw; Wer- nink's Beton N.V. 13-930; fa. Van Eygen en Zn 12.992 en M. van der Bent en Zn Wassenaar i 12.593.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3