Mieke H. Hille en haar camera: Blad De mand van Bloemen-Bertha is leeg VRIESES: Een goede koffie-extract is nooit weg «Waarom - ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 fiCHTE FLEURIG VROUWTJE VERDWEEN UIT STUDENTENLEVEN Alles was geregeld; niemand kon zeggen, dat er iets met de or ganisatie niet klopte. Zonder enige twijfel zou het een feest wor den, waarvan je later zou kunnen zeggen: „dat het voor mekaar was geweest". Alleen: één ding ontbrak, of beter „ie mand" ontbrak. Want wat begin je als stu denten, die de zware verantwoordelijkheid torsen zo'n feest tot in de puntjes voor te bereiden, nu zonder haar. Zij moest en zou komen, ook al hadden ze haar een poos niet gezien. Maar: waar zou ze uithangen? Het werd een hele speur tocht. Nee, in Amster dam was ze de laatste tijd niet geweest, in Leiden, noch in Utrecht was men haar tegengekomen. En toen die Delftse studenten ten slotte bij haar la ge huisje aan de Haag se Parallelweg terecht kwamen bleek ze ver dwenen te zijn. „Ze zit in een tehuis", zei den de buren. Vóór haar Bloemen Bertha in een tehuis.... een studentenfeest in Delft zonder haar. Je kunt het je na die jaren lange traditie: bloemen van Bertha haast niet voorstellen. Natuurlijk: de ipret in de Prinsestad ging toch door, maar niet voor het adres van het tehuis was gevonden en er „Hangend vervoer" Geen kreukels en nog veel meer voordelen fotografen kunnen het wat de povere amateurs betreft zo mooi uitdrukken. „Kijk", zeggen ze dan acht foto's op één rol letje. Weet je wat dat wordt? De baby. vader met de baby. moeder met de baby. vader én moeder met de baby. de baby in de box, de baby op het potje, twee mis lukte en dan is het rol letje op En voor menige vakantie-fotograaf hebben ze ook al weinig goede woorden over. „Jij bij dat bruggetje, ik bij dat bruggetje, jij bij die berg, ik bij die berg. §g jij op dat terrasje, ik op dat terrasje en dan nog twee maal wij samen" als eer. voorbijganger zo vriendelijk wil zijn die camera even vast te houden en nog goed §g in te drukken ook ONAFSCHEIDELIJK BEGRIP zullen het zelfde kunnen zeggen vrijelijk toegang tot iedere „soos". Want de studenten mochten Bertha wel. Als handig zakenvrouwtje had ze al gauw door. dat je niet van een bestuur moest spreken. je geen „]oi gen-s" moest zeggen, al dat soms, maar heren". Dat je. als het geen pas gaf, niet al te joviaal moest doen. maar ze waardig moest behandelen" ten minste als het feest pas begon. Later kon je grapjes genoeg uit halen. ,,Ik ben vrolijk, ik houd niet van sjaggerijn". zegt ze nu nog ,.en al word ik honderd, dan lach ik nog". Ja, zo hebben ze Bloemen Bertha gekend, vrolijk, goedlachs, gezellig.... ze was er bij gaan horen, ,,'n Mooie tijd was het" vindt ze en dan laat ze trots haar horloge zien. Een he renhorloge, groot en met een ste vige metalen band. ,,Van de jon gens gekregen, van de heren", verbetert ze zichzelf gauw. Sympathiek idee We lachen altijd ironisch mee bij d'ie opmerkingen, maar eerlijk gezegd: wij zullen nooit een prijs winnen in een fotowedstrijd. En onze vakantiefoto's sorteren we altijd bijzonder goed, eer we ze durven vertonen. Maar ja, ..je kunt niet alles hebben", zoals men dat in een bekend weekblad kan tegenkomen Misschien was het wel om die reden dat wij met veel bewonde ring hebben gekeken naar de foto, die u thans ook kunt zien. Wie wel eens in de buurt komt van het nieuwe Haagse stadhuis, zal er ©en opname van het vlak erbij staande beeld ligt overigens nog een aantal bij zondere platen voor ons, maar daar die technisch gezien moeilijk geclicheerd kunnen wor den, zult u die jammer genoeg niet kunnen aanschouwen. Fotogrammen Fotogrammen zijn er onder meer bij. die doen denken aan een mo dern, abstract schilderij. Zo'n fo togram is een kwestie van artis tiek inzicht en, fotografisch bezien, van belichten, kort of lang of allebei. 't Klinkt wat vreemd, want mag ze die jongere kinderen wi even graag als in de tijd, dat iui onderwijzeres wil'de worden. Want nf het hoofd "J- lingen vaak komen te staan. En zoals handtasje en ieder je een mandje en ander ding haar „spullen dat heeft ze jaren gehad, onderwijzeres dacht ze aan geen enkele ande- Mieke Hille logelijkheid. Tot het probleem ^aar camera ,.._j geten want die kinderen ineens op'dook, >nd het helemaal niet aardig de "praktijk' T""" |jfifiji| theorie op school Toen kroop zeker het niet gaan kan Mieke besloot hetzelfde te ga ,._v J| doen als haar vader, die zich als onderweg herkennen. Er fotograaf in Pijnacker heeft ge- komt het opneme spannende, zame bezigheid. Zo komt het, dat men in het plakboek deze loekom- estïgd. Om zich zo goed mogeli. te bekwamen volgt ze nu de School voor fotografie en foto techniek in Dén Haag, waar een grondig leerplan is opgesteld, om dat de dagcursus zeker drie jaar in beslag neemt. De bekende te- «JWf. Joi"sr?'e i** tograaf C. J. Tirion ia er de di- recteur van en ook is, naast een aantal andere leraren. Hugo Lie- be uit Monster aan deze school verbonden. is*" er helemaal Het zijn heel aparte opgaven, niet bij. Al is ze op het ogenblik bruggetje „j ij-op-et Hitste- En dan wordt ze ineens ernstig. .,'t Is best hier hoor, daar niet sultaat je bei van. maar, ik wil liever naar wilt. De resultatei huis. Dan neem ik m'n mand mee en ga ik weer bloemen verkopen. Ik moet toch verdienen. Dit hier kost ook niet zo weinig" en ze wijst naar het bed en naar een zuster, die even om een hoekje komt kijken. Zakelijk blijft ze, al weten wij, dat ze ..dit hier" niet zelf hoeft te betalen. De gemeen te Den Haag zorgt voor deze goe de verzorging.. Maar het is een meer dan sympathiek idee. dat zo hoorden wij enkele studen- tencorpora van plan zijn gezamen- een groot boeket bloemen naar Bertha was gestuurd. Geen bloemen van. maar bloemen vóór haar. „Net de omgekeerde wereld", lachte Bertha voldaan en trots keek zij het ziekenzaaltje rond om te ont dekken, of iedereen het wel gezien had. „Van de heren", voegde zij ?rtha stralend tijdem kunnen echt wi kend. Mede om die re den hebben wfj degene. die ze maakte, eens op gezocht. Wij zijn de laatste tyd wel meer op bezoek ge lijk deze kosten te gaan dragen zolang dit nodig is. Ze vinden dat ze dit eigenlijk aan „hun" Bloe men Bertha verplicht zijn. Bont boeket die zich op een be paald artistiek ter rein bewogen, die weefden, ontwier pen of schreven. Dit keer kwamen enpagina bij r nog a tjes rechtop voor zitten. Later, weggezakt in haar kussens, mom pelde ze nog: „die jongens toch...." Voor je het weet Wonderlijk gaat het soms toch toe in het leven. Zo sta je nog in allerlei kranten met je mand' vol jeugdige *Amsterdai corsages aan je arm. „Bloemen CLfiek gewonden heleboel ontdekte: de student. 71-jarige en haar lichtbruine ogen lichtten op bij de herinnering. ..Ik moest wat gaan verdienen en ik dacht: bloemen, dat is het! Ze liep heel wat bloemenzaken af. op zoek naar kleine en niet al te dure bloemetjes en al spoedig ver stond ze de kunst er aardige cor sages van te maken. De verkoop liep redelijk, tot de toen nog Evenals ze op haar verjaardag niet vergaten heerlijke dozen met u chocolade, flesjes eau de cologne heel1*jonge ge uit Pjjnacker, eigenlijk nog natuurlijk.... bloemen te stu- het zaaltje. Dan denkt die jaren, waarin zij dag uit met die bloemen te maken had. Het zijn herinneringen vol kleuren, een bont boeket van ge dachten. en niemand kan die Bloemen Bertha ontnemen.... aI H. Hille. Dat wij vandaag dit plaatje konden eigenlijk door het feit, dat Mieke op Bertha schrift. Zo stap je afzetgebied" bij- „Als wel i loos schone vrachtwagen hele rij en japonnetjes-aan-hangers een kledingmagazijn werden binnen- gtedragen. hebt u kennis gemaakt met bet zogenaamde „hangend voersysteem, waarmee in septem ber van verleden jaar een beschei den begin werd gemaakt door fa brikanten en detail-verkopers van oonfectle. Het Productiviteitscen- trurn van de Canfectie-industrie dacht het uit en een groot trans portbedrijf bracht het in de prak tijk. fleurige boeketj weer op weg naar sociëteit, je speldt en vol kwinkslagen die zelfge maakte fleurig-heidjes op de re- vers, je drinkt er een kopje kof- smette- ie, krijgt soms wel eens iets uit log met ji de trein, n of andere Waar ze ook met haar mand" vol glimlachend kleur en fleur verscheen: ze had hebt gezien, fles", omdat het ker uitziet en op weg naar huiz tel je vast in ge*dachten je centen.Zoveel verdiend van daag. En dan lig je. voor je het weet in zo'n kraakheldere zieken zaal, schoon gewassen, met keu rig gekamde haren in een wit bed. De studenten, „jouw studenten" hebben plaats gemaakt voor oude dametjes, die vaak de hele dag met gesloten ogen en zonder iets te zeggen in een al even schoon bed liggen. „M'n mand Je moet er wel hoor", zei ze toen w Intussen is wel gebleken, dat dit dagen m het tehuis vervoer het goed schijnt te doen. *en "Maar, Er rijden nu al tien van die huis Vijk. da" ,.hang"-wagens en volgens ..Pro- ductiviteitsnieuws". het blad van de Contactgroep Opvoering Pro ductiviteit, biedt het zowel de fa brikant als de detaillist grote voor. Immers: bij het vervoer van kleding in dozen waren kreukels vaak onvermijdelijk en door die lelijke kreukels verloren de arti kelen aan kwaliteit. Doch niet al leen het behoud van kwaliteit.doch ook besparingen aan verpakkings materialen en aan opslagi uim-te hiervan, besparing van tijd en mensen in de expeditie-afdeling zijn voor de fabrikant voordelen van dit hangende vervoer. Boven dien zijn de verzendkosten bij gro te hoeveelheden aanzienlijk lager en is de mogelijkheid om op kor te termijn te leveren zeker ook groter geworden. Voor de detaillist kan men ook een rijtje voordelen opnoemen bij deze manier van verzenden. Be sparing aan ruimte voor de op slag, idem aan tijd voor het uit pakken. persen en uithangen zijn er niet meer bij en kledingstuk ken kunnen onmiddellijk in de verkoop worden gegeven. Dat alles is nogal wat! En het zou nog meer kunnen zijn, als èlle confectiebedrijven tot dit hangende vervoer overgingen. Wellicht zullen de kopers dan op den duur ook iets merken van al die produktiebesparingen en die voordelen.. Dit wat hun por temonnee betreft wel te verstaan vijst i -aar onder een soort afdakje een oude rieten stoel staat. „M'n mand" zegt ze nog eens, tot ze opeens weer he lemaal de oude Bloemen Bertha is. zoals iedere stad met een ho geschool haar heeft gekend. Ze babbelt vrolijk over vroeger en ze is blij met de afwisseling, die dit bezoekje haar brengt, ,,'k Heb al zóveel keer in de krant gestaan, maar 'k wil het best allemaal nog eens vertellen hoor. Je moet beloven, dat je een krant zult stu ren. Want dat zeggen ze allemaal en ze doen het nooitAl is ze dan op het ogenblik eigenlijk uit- geschakeïd en kijkt ze vertederd naar de rieten stoel, die ze door dik en door dun als haar mand blijft beschouwen, ze kan nog even pittig zijn als betere dagen. lost, maar zonder dat het hard gaat koken. De filter in De rest van de koffie doet u met het mespuntje zout in de kof fiefilter en dit stampt u stevig kopje aan. Nu giet u het mengsel uit en ee: de pan er langzaam en met klei- fie alsmaar roerende ne scheutjes op. Resultaat: de akantie-vierende kinderen ook eens caramels. Dat kan uiteraard met echte koffie, het kan even wel ook met oplosbare poederkof fie en dan bent u vlugger klaar. Als u ongeveer een half pond itte basterdsuiker, anderhalf oom, drie eetlepels honing paar theelepels poederkof- ir-triririfiririsirifir VAN BLOEM EN PLANT Met trots gedragen De directrice van dit tehuis in Den Haag heeft haar ingeschre ven als mejuffrouw Gerritsen. Maar zeg dat nooit tegen haar. ze luistert gewoon niet, voor iedereen in het huis is en blijft ze Bloemen Bertha, een naam die ze van haar zestiende jaar af met een zekere trots heeft gedragen. Amsterdamse is ze en je hoort het nog al heeft zij dan in de re sidentie gewoond. ..In 1904 ben ik er mee begonnen", vertelt de nu Grote belangstelling voor HANDIGE BOEKJES Dat er in ons land grote belangstelling bestaat voor de vele folders, geschriften en boekjes, die liet Voorlichtingsbureau voor de Voeding (Koninginnegracht 42 Den Haag) uitgeeft, bewij zen wel de vele herdrukken van tal van boekjes. Zo liggen er op het ogenblik weer twee uitgaven voor ons, die resp. voor de zeventiende en negende maal werden heruitgegeven. Het eerste „Melk, nodig voor elk" bevat een vlot geschreven, leerzaam praatje over de grote voedingswaarde, welke aan melk mag worden toegekend en tevens talrijke toepassingsmo gelijkheden met dit kostelijke vocht. De recepten zijn niet al te moeilijk en bieden de nodige variatie. Voor jonge moeders is het boekje „De voeding van kleuters en peuters" zeker de moeite van het bezitten waard. Lezens waardige tips en raadgevingen treft men er in aan naast nog een aantal recepten. Beide boekjes zijn voor het luttele bedrag ▼an vijf cent verkrijgbaar. Van dc uit meer dan dui zend soorten beslaande fami lie der Bromelia's worden maar een klein aantal als ka merplanten gekweekt. Daarbij behoren ook de Vriesea's. De ze hebben evenals de andere Bromelia's een stug en stijf voorkomen, wat niet verhin dert. dat ze bijzonder gezien zijn onder de plantenliefheb sters. De bijzonder sierlijke en elegante bloeiwijze zal daar aan niet vreemd zijn. Ze wordt dan ook gaarne gekocht, als de vrij hoge prijs tenminste geen bezwaar is. En dat zal het nog wel eens het geval Vereiste potgrond De Bromeila's leven in de natuur idat is in de Noorde lijke staten van Zuid-Amerika) meestal op oude bomen. Maar het zijn geen woekerplanten. STUG EN STIJF, MAAR ZEER GEZIEN te van de boom, waarop leven. Ze zorgen zelf voor 1 voedsel, dat ze verkrijgen het stof. dat ze o.a. in water opvangen. Watervoorziening De wortels In het land van oorsprong zich vast te heeft men na tropische buien zetten. Dit houdt in. dat ze perioden van droogte. Maar in maar een klein wortelges el de bossen, waar ze leven, is hebben. Dus oc>k maar een de lucht toch steeds vochtig, kleine pot behoeven. Het water.^ dat er bij die Het water, dat gens op de Bromelia's valt, dan wordt door de stijve bladeren, ge- die in een rozet tegen elkaar licht en gedrukt staan, opgevangen. Voor potgrond moet ook geen zware grond bruiken, doch een zeer 1 luchtig mengsel van oude plan- verzameld en bewaard. Boven- tendelen: gehakt veenmos met, dien hebben de bladcellen, die eveneens gehakte varenwortels in het hart van de koker voor- een jaar ol vier kan mi vermengd met lichte blad- komen, het vermogen om de verwachten. Men dient grond, of. als men die krijgen waterdamp uit de vochtige te zorgen, dat de Vriesea kan. bosgrond Dit mengsel lucht tot water te condense- laat men zo luchtig mogelijk ren. blijven door het niet aan te Een Vriesea in de kamer ge- drukken. plaatst, moet men derhalve zo nu en dan rijkelijk water ge ven. maar daarna enige dagen zonder watergift laten. Men mag gerust het water in de bladkoker gieten. Die mag al tijd vol water staan. Maar ook moet men zorgen, dat de Vriesea steeds in een vochtige omgeving staat. Dus boven, maar niet in water zet ten. Bloei De bladeren van de Vriesea kunnen soms wel 60 a 65 cm lang worden en zijn aan de voet halfrond en ca. 10 cm breed. Uit de door die blade ren gevormde koker komt de zeer fraaie bloem te voor schijn. Een forse aarvormige bloeiwijze van gele bloemen met rode schutbladeren, die er lang aan blijven. Met de lichtgroene bladeren, waarop donkere dwarsbanden, vormen ze een zeer mooi geheel. Na de bloei sterft de plant langzaam af Het kan soms wel een jaar duren voor ze geheel weggeteerd is. In die tijd ontstaan een of meer jonge loten. Deze laat men maar groeien tot de ou de plant bijna dood is. Dan en niet eerder snijdt men ze met een zeer scherp mes van de oude plant af. er goed voor zorgend, dat een deel van de wortels aan de jonge plant blijft. Die jonge stekken geeft men voorlopig geen mest en maar heel weinig water. Na vochtige omgeving staal, waar ze wel wat zon krijgt. Maar al te fel zonlicht verdraagt ze niet zo goed. tiirtrtrtfictrCïtiH-ii-trCrtrtiirttii-irirtrü irtctrüirtrtfirictrtrtrtrifüitltiitciiitirtrtcttlriciritïtïrtrttirtrtrtfttïrüiftiiilfCctrtrCilrirü de kook brengt, een kleine tien minuten laat koken en dan in een ingevet bakje of op uw ingevette granie ten aanrecht uitgiet en ten slot te de koud geworden massa in blokjes snijdt, hebt u een heerlij ke snoeperij. Waarop uw kinderen meestal nog trots zijn ook, van wege uw doe-het-zelf-succes. Handig voor kleine keukens Koelkast met deur naar keuze veel huizen zette tijden worden tal Britse fabrikanten onderschei dingen overhandig*! voor de vorm- kwaliteit van hun produktcn. waarbij voor de „ontwerpen van het jaar" ook nog een ..Prix d'Elêgance" wordt toegekend. Het feit. dat de Hertog van Edinburgh persoonlijk de prijzen overhandigt, bewijst aeker het belang, dat men in Engeland toekent aan een goe de vormgeving. De „Prix d'Elêgance" van dit jaar was bestemd voor een koel kast van staal en plastic, recht toe. recht-aan, geschikt voor de samenvoeging met andere keu kenelementen. Het bijzondere evenwel was, dat deze koelkast kon worden geleverd met een deur naar links of met een naar rechts openslaande deur, wat voor al in de steeds kleiner worden de keukens bijzonder praktisch kan zijn. De jury, die de in aanmerking komende ontwerpen beoordeelde, was gevormd uit leden van de „Council of Industrial Design", zo iets als bij ons het Instituut voor Industriële vormgeving. Het was overigens niet mogelijk de produk- ten te selecteren, want in Londen is een permanent „Onwerpcen- trum" waar nieuwe produkten worden tentoongesteld, ook al een bewijs van de aandacht, die men aan deze vormgeving besteedt vakantietijd samen met tervalletjes met de hele familie er haar vader wel 'druk bezig, al die op en er bij wel blijven bestaan. ..bruggetjes-foto'ste ontwikke len en af te drukken-. Ten slotte: Mij hindert dat overigens heie niet iedereen gaat op een foto- maal nietwe zullen dan ook vakschool en zolang er foto's wor- nooit met een foto in de krant ko- i de r Het is altijd gemakkelijk een goed, sterk koffie-extract bij de hand te hebben, dat bij een onverwacht grote visite, dan wel een extra aantal gasten u soms uit de nood kan helpen. Ook voor een dagje uit of tijdens een kampeertocht kan zo'n flesje extract voor een pittig kopje koffie zorgen. Er zijn verschillende manieren bijzonder sterk extract, waarvan om dit extract te maken. Een u per kopje maar twee a drie echt goed extract "-noeg theelepeltjes nodig hebt. Zowel voor twintig koppen koffie met koude, als met warme melk krijgt u met behulp van een half is het lekker, zwarte-koffiedrin- ons koffie, een ons suiker, een hal- kers doen er alleen maar warm ve liter water en een mespuntje water bij. zout De suiker moet u in een koe- Cfimmpl kepan donkerbruin branden en V»orufflci3 de helft van de gemalen koffie er mee vermengen. Daarna gaat a*s u dan *oc" met de kof- het water er bij. Dit mengsel bez}8 bent- maak dan verhit u tot alle caramel is opge- een ander wèl en wij niet?" Deze uitdagend ontevreden vraag kunnen wij in onze tijd nog wel eens hier en daar opvangen. Waarom een ander wèl een te levisie. een wasmachine, een centrifuge, een gasfornuis, een film toestel. een pick-up met platen, een buitenlandse reis, en ik niet? Zo langzamerhand leven we allemaal, mee door het afbeta lingssysteem. boven onze stand. De grenzen van het mijn ei vervagen. Rustig gebruiken we dingen, die eigenlijk van ee der zijn, zolanj wij die buitenlandse betaald hebben. ereld honger lijdt, wordt betreft In de plaats mij- hier dikwijls op onverantwoor- ing krijg ik zo zacht jes aan het gevoel, èoh-t sjiek te zijn, door in 't binnenland te blijven. Wie thuis blijft is beslist ori gineel. Ik ken mensen, die in hun huizen nog verschillende. delijke wijze met geld gesme ten. In vacantietijd valt dit weei eens extra op. 't Geld moet rol len, dat is zéker waar. maar laten we toch op onze hoede zijn voor die bloedzuiger van in Spreuken 30:15 t half afbetaalde spullen heb- staat:,.De bloedzuiger heeft twee ben staan Italiaanse me. zulken kan ik houden wat him thuiskomt be treft. Platzak natuurlijk. Het werk wacht weer. er komen gas- en electriciteitsrekeningen van twee maanden aan de deur. dub- De dochters bele afbetalingen Hoe zou het dan met die B. het Garda-meer zonovergoten Hebben, hébben, hebben, humeurtjes gaan" Die mentaliteit- leef er vrolijk op los en die centen komen later wel, beïn vloedt zeer sterk de kinderen van deze mensen. Als ik zo eens zie en hoor. waaraan de kinde ren hun zakgeld verpatsen (legio ijsjes, sigaretten, patattes, make- up-spulletjes enz. enz.), zal ik niet verbaasd zijn als ik over tien, twintig jaar een leger van volslagen ontevredenen de we reld zie overstromen. Staan er nog wel spaarpotten in moeders lin nenkast? Vele ouderen onder ons zullen zich ongetwijfeld nog herinneren, hoe zij vroeger voor een goed rap port van vader, moeder, groot ouders en verdere familieleden, een beloning kregen voor de spaarpot. Als iemand ons een dienst had bewezen en bang waren hem of haar met fooitje te beledigen, zeiden er voorzichtigheidshalve rr bij: „voor de spaarpot van kinderen". Zo brachten onze ouders zin voor sparen bij. Geld iets dat in 't zweet des t schijns verdiend werd en dus niet over de balk gegooid mocht worden. Niet on te voeden tot vrekken, zuohtigen deden onze ouders dit. maar om het te doen tot men sen met verantwoordelijkheids besef. Wat zat in dat sparen van stuivers, dubbeltjes en kwartje» toch veel moois. Ik heb de- tijds mijn keukenuitzet betaald uit een stuiverspot. dochtei trekken. Voor zijn -onverzadelijk, hart el vast- nooit:Het is genoeg: het doden rijk en de onvruchtbare schoot, de aarde, die nooit van water verzadigd wordt, e zegt: het is genoeg!" rs van de bloedzuiger, genaamd: geef, geef!, zijn he den ten dage wel springlevend Hebben, hébben, hebben, 't Is -nooit genoeg. Altijd drink, begeren. De auto v sn die te. z'n televisie, haar bontman tel. haar wasmachine, haar elek trische naaimachine, zijn mooie vrouw, haar charmante haar zo lekker verwent. (Iets wat je eigen man nooit doet. Begéren! Ook wel eens ws van 't buitenland willen zier Waarom miljoenen anderen wèl en jij niet? Begeren! Dat huis. die grote tuin van je te. En als dat dan toch buiten je bereik ligt, dan stil je je honger naar bezit met ettelijke pakjes sigaretten, met een goeie borrel, en wat drommel nog aan toe: jij geen geld om naar de schouw burg te gaan? Dan schaf je je een televisietoe stel aan op afbe taling. Jij óók wat te kijken! En je koopt een sci wij ter of motor op afbetaling, zet een je vrouw en kinderen bij we en rijden maar! Jij óók v aar van de wereld zien! Waar is uw spaarzaamheid? Waar de ei voud. de soberheid? Waar het ons offer! Offer? ja c vas Ja offer. Weten de an. nog wei wat dat is? Goddank velen (meest kleine luyden) wel. Er wórdt nog geofferd. In '1 op openbaar en in stilte. Maar heb- wordt het opgroeiende geslacht ook d-oor de ouders bijgebracht, wat een offer brengen is? Dat dit veel meer innerlijke vreug de schenken kan dan wanneer je alleen maar voor jezèlf leeft? Laten we het opschrift van dit Ik heb des- stukje liever omkeren: „Waar om ik wèl (zoveel goeds) en een ander niet?" Dan zullen in mijn verlovingsjaren ge spaard bad. Ik ken nu verloofde meisjes, die de éne sigaret met de ande- uit tt delen tot die ander gaan? MARGARITHA Zr. A. W. G. Zonder toestemming Ach, waarom zouden ze ook sparen" Ze krijgen straks hoog stens één kamer met een kabi netje en medegebruik van een lingssysteem. 'ongevallen- en ziektewet, in 't cschiet ligt A.O.W.. prac- het graf voor hen gezorgd. Waar zou je je dan nog sappel over maken? Waarom een ander wèl Wat spreekt daar veel bitter heid en ontevredenheid uit zo'n vraag. Als deze vraag eens op komt in het hart ken. ach, dan is dit zi grijpelijk. Gisteren nog liep ik dooi zaal vol zieke vrouwen en i jes, die allen nog be- lig- 't vooruitzicht hebben. Naast die bedden zaten gezonde jongemeisjes enthousiast hun va- cantieplannen uit te stallen. Je vraagt je af: vóélen zulke kinderen nu niet, hoe hard ze zijn? Het behoort ook tot de taak van ons, moeders, onze kinde ren al vroeg fijngevoeligheid ten aanzien van anderen bij te bren gen. Terwijl tweederde van de V gedicht. U zult op Christus heb- t Gods Woord het M. Natuurlijk ben mijn stukje wil- srklngen op het re- ïtreft: Zou u het zijn bevolkmgsgroe- bidden ..geef ons héden ons dage lijks brood." Er zijn steeds meer mensen, die er ham of zalm bij willen hebben en die ach en wee roepen, als die achterwege blijven. V

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7