Jlieuwc geütórije (üburaitl GEVLEUGELDE SATELLIET DRAAIT OM DE AARDE ROKEN Vliegend laboratorium van Amerikanen Eerste stap op weg naar Venus Amerikaans overwicht in ruimte de Frans plan voor Algerije stagneert financieel Radaroog ziet over ronding der aarde Bonn heeft vertrouwen in Eisenhower Nieuw salarisakkoord voor K.L.M.-vliegers Eisenhower naar Parijs en Londen Overstroming 70 doden Nieuws over baby bracht vreugde in Engeland Acht doden bij ontploffing ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week- ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11635 Directie: F. DIEMEB Dr. B. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantwasticfi Is gebleven oiyn bert la tcgbcnspocf achter het stuur is GEVAARLIJK Zie pagina 5 r\E STAND is 5—1 voor Amerika. Terwijl maar één Spoetnik om de aarde draait, bevinden zich nog vijf van de negen kunstmanen die de laatste twee jaar door de Ame rikanen zijn gelanceerd in banen om onze planeet. In diezelfde tijd lanceerden de Russen er voor zo ver bekend drie. De nieuwe „Verkenner" is het zestiende voorwerp dat vanaf de aarde is gelanceerd en lange tijd in de ruimte blijft. Van de Ame rikanen weet men dat een groot aantal van hun proeven op een mislukking uitliep. Voorts is dit de zesde Verkenner die de lucht inging. Slechts vier exemplaren uit deze serie bereik ten echter de uitgestippelde baan om de aarde. Twee Vanguard-sa- tellieten en twee Discoverers be reikten hun doel eveneens. Een Atlasraket werd in decem ber van het vorige jaar in haar ge heel als kunstmaan in een baan gebracht. Via deze raket werd, mals bekend, een Kerstboodschap yan president Eisenhower uitge zonden. Ten slotte zijn er wat de Ame rikaanse experimenten betreft drie Pioniers, die geen van drieën geheel aan de verwachtingen vol deden. Zij werden afgeschoten naar de maan, maar twee verbrandden onderweg en de derde schoot zijn doel voorbij, om een reusachtige baan om de zon te gaan beschrij- Datzeifde lot onderging dc Rus sische Loenik, die ook naar de maan werd afgeschoten. De twee kunstmatige zonnesatellieten zul len vermoedelijk eeuwig om de zon blijven razen. Behalve de Loenik hebben de Russen drie Spoetniks gelanceerd. De tweede in deze serie nam het hondje Laika mee, dat onderweg overleed. Alleen de derde Spoet nik is nog in de ruimte. CAPE CANAVERAL, zaterdag. T~\E „SCHEPRAD-SATELLIET", die de Amerikaanse luchtmacht gister- middag heeft gelanceerd, draait in een baan om de aarde op grotere afstand dan door een van de andere kunstmanen is bereikt. In 12% uur schrijft zij een ellipsvormige baan op een afstand die varieert tussen 41.500 en 250 kilometer van de aarde. Officieel heet de nieuwe Amerikaanse aan winst een waar vliegend laboratorium Verkenner-VI. Zijn gewicht is bijna 65 kilogram en hij is voorzien van vier wieken, die een lengte van negentig centimeter hebben. De kunstmaan zelf heeft een diameter van 65 centimeter. In dew ieken zijn achtduizend kleine zonnebatterijen ge bouwd. Men verwacht dat de „wentelwiek", waarin alle instrumenten goed functioneren, minstens een jaar in de baan blijft. OM 15.23 uur Nederlandse tijd ging de Verkenner-VI gisteren met een drietraps Thor-Able-raket op de basis te Cape Canaveral de lucht in. De lancering verliep naar wens en de laatste trap vaji de raket bereikte de vereiste snelheid van 35.000 kilo meter per uur, waarop de Verkenner die met opgevouwen wieken neuskegel was aangebracht werd uitgestoten. Mocht de satelliet baan zijn gekomen,a te dicht bij de aarde, dan zou men een raketjë heb ben afgeschoten dat in het lichaam van de Verkenner is aangebracht. Door het raketje af te schieten op het moment dat de kunstmaan het dichts bij de aarde zou komen, zou men de Verkenner mogelijk in de juiste rich ting kunnen sturen. De Amerikaanse geleerden hechten grote waarde aan hun jongste experi ment, dat een voorbereiding is voor po gingen in november, om een projectiel naar Mars of Venus te zenden. Het feit dat alle apparaten werken, ziet men een groot succes. Een nieuw snufje deze kunstmaan is, dat de voornaamste zender van de aarde af kan worden en uitgeschakeld. De seinen die worden uitgezonden, zijn duidelijk hoorbaar. Te Jodrell Bank in Engeland bevindt zich Democraten in Amerika tegen De Gaulle TAE FRANSE minister-president, Debré heeft gisteren in Algiers gesproken over de financiering van het welvaartsplan voor Algerije. Het bleek, dat er een achterstand is ont staan bij de kredietverlening. Debré heeft beloofd deze zaak zo spoedig mogelijk recht te trekken. Op industrieel gebied daarentegen werkt het plan voortreffelijk. Er zijn reeds een honderd verzoeken voor vestiging van fabrieken ont vangen. Verder heeft Debré met Delouvrier, de vertegenwoordiger van de Franse rege ring in Algiers, gesproken over de uit breiding van het burgerlijke bestuur, dat zoveel mogelijk de taak van de mili tairen moet overnemen. Het is de bedoe ling bij dit bestuur op steeds grotere schaal Mohammedanen in te schakelen Inmiddels is de minister van voorlich ting der „Vrije Algerijnse regering" en thousiast teruggekeerd van de conferen tie in Monrovia. Hij verklaarde, dat het vrij Afrika gemobiliseerd zal worden om de verzetsstrijders in Algerije te steunen Het vrije Algerije, zo zei minister Mo hammed Jazzid, zal volledig ingescha keld worden bij het opstellen van de po litieke plannen voor Afrika. Frankrijk, aldus de Algerijnse leider, heeft geen toekomst in Afrika, tenzij et met ons wil onderhandelen. In Amerika hebben zestien democrati sche leden van het Huis van Afgevaar digden openlijk positie gekozen tegen Frankrijk. Zij hebben de Franse presi- :nt De Gaulle en de premier van de •ije Algerijnen, Ferhat Abbas, een brief gestuurd, waarin wordt gezegd, dat Amerika zich in het komende debat in de Verenigde Naties zich niet van stem ming mag onthouden, wanneer de Alge rijnse kwestie aan de orde is. Frankrijk, aldus de 16 Amerikanen, moet de onderhandelingen met de Alge rijnen beginnen. Tenslotte verklaren de Amerikaanse volksvertegenwoordigers, dat het Algerijnse volk recht op zelf beschikking en onafhankelijkheid heeft. Om dit recht te krijgen, zo besluit de brief, sterven elke maand duizenden Al gerijnen, terwijl duizenden anderen het land hebben verlaten. Gevluchte Amerikaan - met 19.000 dollar - op Schiphol geland De politie van de Amerikaanse staat New Hampshire zoekt naar de 26-jarige Emory N. Eaton, die met negentiendui zend dollar van een staatsdrankwinkel in Seabrook de vlucht heeft genomen. Het is niet onmogelijk dat Eaton mo menteel in Nederland verblijft. Nadat hij in de nacht van dinsdag op woensdag op Schiphol was aangekomen, is hij spoorloos verdwenen. Hij is in het bezit van een paspoort dat geldig is voor Europa, de Sowjet- unie, Noord-Alrika en het Nabije Oosten. De drankwinkel is eigendom van de staat New Hampshire en wordt beheerd door Eaton's vader. Eaton haalde het geld van de bank, waar zijn vader het heen had gebracht. De volgende d; nam hij het vliegtuig naar Arnsterdai weer het voornaamste waarnemings station. De meeste instrumenten in de Verken ner zijn bevestigd op een bodem van plastic en metaal. Er zijn; Zo is de nieuwe Amerikaanse aardsatelliet als hij in de ruimte zijn wieken uitslaat. Dr. William J. Thaler van het bureau voor wetenschappelijk onderzoek va Amerikaanse marine heeft gisteren gedeeld, dat de Amerikaanse marine bezig is met het ontwikkelen van een nieuw radarsysteem, dat het mogelijk maakt over de romding van de aarde heen te kijken en de plaats van een bal listische raket te bepalen bijna onmiddel lijk nadat deze op een afstand van 8.000 km is gelanceerd. Aan dit project, dat de naam „Tepee" draagt, is reeds ongeveer twee en eei half jaar gewerkt en de laatste zomer zijn er geslaagde proeven mee genomen waarbij atoomexplosies van raketten vai af een punt in de Ver. Staten werden ont. dekt. Volgens Thaler mag men hopen, dat het nieuwe systeem de waarschuwingstijd gen ballistische raketten zal verdubbe len. Parachutesprong van 14500 nieter Een 39-jarige vlieger van de Ameri kaanse marine, luitenant-kolonel William Rankin, heeft een sprong uit een vlieg tuig op 14.500 meter hoogte en het zak ken door een onweersbui overleefd. Veer tig minuten nadat overste Rankin zijn straalvliegtuig had verlaten, stond hij op de grond met een gebroken hand ei vriezingen. Vermoedelijk is nog nooi parachutesprong van zo'n grote hoogte ondernomen. 2. een apparaat van ruim een kilo, dat als een televisiecamera een ruw beeld van het wolkendek der aarde over- 3. zonnebatterijen, waardoor de chemi sche batterijen gedurende de vlucht kunnen worden geladen; in de satelliet bevinden zich drie zenders en twee ontvangers; 4. een apparaat dat de omvang v meteorietdeeltjes, die de satelliet i ken, vaststelt; 5. twee soorten meters om het magne tisch veld van de aarde in kaart te brengen. De Verkenner-VI zal vermoedelijk vanaf de aarde niet kunnen worden waargenomen. De golflengten waarop de gegevens worden doorgeseind het be treft vijftien verschillende waarnemin gen zijn geheim gehouden. De beelden zullen worden doorgegeven volgens vrij langzaam werkend systeem; het kan weken duren, voordat uit de serie „har de" en „minder-harde" punten, die de aarde moeten bereiken, een foto is vormd. Brutale overval in Genève Drie gewapende en gemaskerde hebben gisteren in Genève op klaar lichte dag een bankloper neergeslagen hem beroofd van een tas met onge- r 120.000 gulden aan Zwitsers en Ita liaans geld. De mannen droegen auto matische geweren en losten enige scho- n de lucht. Nadat zij de banklopi hadden neergeslagen renden de tw« nannen naar een auto, die werd be- ;tuurd door een derde, eveneens gemas kerde man. De auto werd later terug gevonden aan de rand van de stad en bleek gestolen te zijn. Aangenomen rordt dat de bandieten zijn ontkomen aar Frankrijk. BONDSKANSELIER NAAR LONDEN De Westduitse bondskanselier, Ade nauer, zal omstreeks 28 augustus een bezoek aan Londen brengen, zo is gis teren van gewoonlijk welingelichte zijde Adenauer zcu dan met de Britse mi nster-president Macmillan spreken en vaarschijnlijk ook met president Eisen- ïower, die omstreeks die tijd in Londen vordt verwacht. DE WESTDUITSE regering staat volledig achter de besprekin gen, die president Eisenhower van Amerika met de Russische premier Chroesjtsjef gaat voeren. Er is geen reden, zo zei de minister van bui tenlandse zaken, dr. von Brentano, gisteren op een persconferentie, het gesprek te wantrouwen. Op deze persconferentie, die was be legd als een reactie op kritieken in de Westduitse pers, was ook Hans Furler, voorzitter van de parlementaire com- issie van buitenlandse zaken aanwezig. Von Brentano verklaarde, dat de in druk verkeerd is, als zou N.V. levensverzekering Mij. UB0 Levens- Studie- en Uitzet-, Lijfrente Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verzekering Mij. UB0 Brand-, inbraak-. Ongevallen- en W.A.-verzekeringen UBO voor alle verzekeringen. Kromme Nieuwe Gracht 8—10 Utrecht van buitenlandse zaken zich werkelijk zorgen maken over de Amerikaans-Rus sische besprekingen. Verder moet een westelijk vooroverleg in een goede at mosfeer van vertrouwen plaats hebben De bezoeken van Chroesjtsjef en Eisen hower, zo zei de Westduitse minister, houden het gesprek tussen Oost en West gaande en bevo'rderen de voorbereiding van nieuwe formele onderhandelingen. Op huwelijksreis onder treinaan dood ontsnapt Een Duits echtpaar op huwelijksreis is gistermiddag als door een wonder aan de dood ontsnapt toen zijn auto op de onbewaakt! overweg op de Ruigeweg te Oude Sluit nabij Schagen door een goe derentrein werd gegrepen. De auto werd een eind meegesleurd en tegen een hek langs de spoorbaan gedrukt. De bestuur der, de 41-jarige heer Limpe uit Dort mund, kon geheel ongedeerd uit de zwaar beschadigde auto kruipen. Zijn 20-jarige echtgenote liep een kaakfrac- tuur en een gebroken sleutelbeen op. De trein werd slechts licht beschadigd en het treinverkeer had weinig vertraging. Aanzienlijke verbetering Het overleg tussen de directie va K.L.M. en de Vereniging van K.L.M.- vliegere heeft geleid tot overeenstemming over de salariëring voo; het tijdvak var 1 januari 1959 tot 1 jdauari 1962. Over eengekomen i6 dat de vliegere in nieuwe salariërinigsgroepen, gebaseerd op het vliegtuigtype dat zij vliegen, zullen den ingedeeld. In dit salarissysteem i6 de betaling wegens extra-prestaties in ver band met gewijzigde bemannimgsEamen- stelling en het vliegen met straalvlieg tuigen geregeld. Zo zal de salariëring van een gezagvoerder van een DC-8 circa twintig procent 800 per maand) hoger President Eisenhower vliegt 2f augustus naar Londen voor een uit voerig overleg met de Engelse pre mier Macmillan om, zoals officieel is meegedeeld, „belangrijke aspecten van de huidige toestand in de wereld te bespreken." Enkele dagen later. 2 september, vliegt de Amerikaanse President door naar Parijs voor een conferentie met De Gaulle. De Franse President heeft hem hiervoor speciaal uitgenodigd. Bondskanselier Adenauer zal vermoe delijk naar Parijs of Londen gaan om Eisenhower te ontmoeten. De juiste da- um is nog niet bekend. De Italiaanse minister-president, Segni, in zijn minister van buitenlandse zaken, 'ella, zijn uitgenodigd naar Parijs te ko nen om daar een gesprek met Eisen- lower te hebben. Ramp op Formosa aan zeventig irwtfl honder- Een plotseling opgestoki •elstorm heeft in Formos aensen het leven gekost, den worden vermist. De omgekomenen warer het ten zuiden van Taipch gelegen dorp Mioli. De rivier, waaraan dit dorp ligt, •ad als gevolg van de wervelstorm zo iel buiten haar oevers, dat de dorsbe- Völgens te Taipeh ontvangen berichten het gehele middengedeelte van het eiland Formosa overstroomd, terwijl de verbindingen ermede verbroken zijn. Volgens de Formosaansc weerkundigen betreft het hier dc wervelstorm „Ellen", die ook de Japanse eilanden Kioesjoc cn Sjikokoe heeft getroffen. Staking dreigt nu ook in koperindustrie De bond van arbeiders in de Ameri kaanse koperindustrie heeft gedreigd op 20 augustus het werk te zullen neerleg gen, als men het dan nog niet eens is worden over een nieuwe c.a.o. In de Amerikaanse staalindustrie wordt al drie weken gestaakt. liggen dan die van een gezagvoerder op een vliegtuig met zuigermotoren, over eenkomstig de verhoudingen welke ook bij andere lucntvaartmaatschappijen De regeling is mede van betekenis, om dat de KLM volgend jaar begint met het vliegen met straalvliegtuigen. De eerste van een serie van twaalf zal in april in gebruik worden genomen. Ongetwijfeld zal de animo voor het vliegen met deze DC-8S door de nieuwe salarisregeling aanzienlijk toenemen. De overeengekomen regeling zal zo spoedig mogelijk ter goedkeuring worden voorgelegd aan heit college van rijksbe middelaars. KONINGIN ELIZABETH MET VAKANTIE TIET NIEUWS dat koningin Eliza- i'J- beth van Engeland in het begin van het volgend jaar een baby wacht, is in Engeland met vreugde ontvangen. Alle officiële afspraken die de Koningin hadT zijn afgezegd, maar daar is niemand in Engeland rouwig om. Alom wordt de vorstin geprezen voor haar flinke gedrag tij dens haar reis door Canada. Een paar mensen wisten het nieuws reeds voordat het gisteren door een woord voerder van Buckingham Palace werd bekendgemaakt. Voordat de Koningin naar Canada Koningin Elizabeth donderdag avond met haar lievelingshondje Corgi op het station van Euston (Londen) bij haar vertrek op va kantie naar Schotland. trok, werd premier Macmillan in het geheim ingewijd. Vervolgens werd de Canadese premier John Diefenbaker ingelicht, toen de Koningin zichtbaar vermoeid was. Hij stelde onmiddellijk voor de reis te wijzigen of af te ge- Het 700-jarige Amersfoort kan maar niet genoeg krijgen van feestvieren. Nu is er weer een ouderwetse keuenmarkt gehou den, en de burgers en kooplièn eromheen waren natuurlijk in historisch kostuum. In Ghana is men teleurgesteld over het uitblijven van het zo lang verwachte bezoek van koningin Elizabeth. Pre mier Nkroemah hoopt echter dat de Koningin later Ghana zal bezoeken. Zegslieden van het paleis verwachten niet dat het aanstaande bezoek van president Eisenhower nu ingewikkel der wordt. Het is namelijk niet nodig dat de Koningin bij dit bezoek zware taken te verrichten krijgt. President en mevrouw Eisenhower waren al op de hoogte, voordat het nieuws werd bekendgemaakt. Beiden waren zeer verheugd. Kinderbijslag Evenals iedere andere Britse moeder zal koningin Elizabeth na de geboorte van haar derde kind recht hebben op een kinderbijslag van drie pond sterling en twaalf shilling ongeveer 38 gulden per maand. Voor haar twee kinderen krijgt zij thans ongeveer negentien gulden. Koningin Elizabeth is gisteren haar zo mervakantie begonnen. Tegen de auto riteiten die haar op het Ballater sta tion nabij Balmoral Castle verwel komden, zei zij verlangend uit te zien naar haar verblijf op Balmoral. Er is niet bekendgemaakt wanneer de Ko ningin van plan is naar Londen terug te keren, maar gewoonlijk is dat half Ravage in Roseburg De vrachtauto met dynamiet, die gis teren in het oentrum van de stad Rose burg in de Amerikaanse staart Oregon ontplofte, heeft een zware verwoesting aangericht. Ten minste acht mensen zijn bij de ramp om het leven gekomen. In de ziekenhuizen werden 52 mensen op genomen, van wie er enkelen ernstig ge- De brand in de stad werd na vier uur bedwongen. Op de plaats waar de vrachtauto had gestaan was een gat ge slagen van zeventien meter breed en i meter diep. Warm weekeind (Van onze weerkundige medewerker) TJET ZOMERWEER is er deze week elke dag een stapje op vooruit ge- n. Wel bleef het aantal uren zonne- ijn door het sombere begin van augustus belangrijk beneden normaal, al kreeg het hele kustgebied meer zon dan het binnenland. teren begon zich een verdere ver betering af te tekenen, waarbij in Lim burg de temperatuur al weer boven 25 graden Celsius kwam. ijdens het weekend wordt een klei- depressie van belang, die voorafge gaan van warme lucht, langzaam over Frankrijk naar het noorden trekt. On der invloed hiervan is de wind naar het n gedraaid en wordt er vandaag, ils morgen, warmere lucht aange- 1, waarbij het kwik ook in Zuid- Holland boven 25 graden Celsius zal komen. Van het zuiden uit zullen in de loop an zondag de onweerskansen toene- stabiel karakter heeft. Wellicht dat na ondag weer iets koelere lucht wordt •ongevoerd. Maar overigens blijven de 'ooruitzichten gunstig. Warm Dc Bilt verwacht tot mor ••V 4 1 genavond AsÜ' Warm cn overwegend zon- Jfc/m nig met kans op onweer. Zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 9 augustus: Zon op 5.12, onder 20.18; Maan op 11.02, onder 22.17. Maandag 10 augustus: Zon op 5.14, on der 20.16; Maan op 12.17, onder 22.48. ug. eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Gevluchte zoonvan Nagy met 4 broersen 1 „neef' in kamp DE NAAR ITALIË gevluchte jongeman, die beweert de zoen van de terecht gestelde Hongaarse premier Imre Nagy te zijn, blijft bij zijn bewering, n heeft geweigerd zijn vroegere adres in Boedapest en zelfs zijn leeftijd bekend te maken. De jongen is ondergebracht in een Italiaans kamp voor ontheemden. hij in contact is gebracht met andere gevluchte Hongaren. Dezen betwijfelen de waarheid van zijn beweringen ten sterkste. Overigens is een verklaring als •an de nieuwaangekomene voor de Italiaanse autoriteiten niets nieuws. In het opvangkamp verblijven vier mensen die beweren een zoon van Imre Nagy te ïn vijfde, die zegt een neef van de ex-premier te zijn. De laatste vluchteling kreeg meer aandacht dan de vorige „zoons", doordat hij zijn verhaal aan de pers vertelde. 1 bew 1 bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1