m Melk ,ivmi „Rotterdam" maakte zeer bevredigende proeftocht G R*A*T* 1 S RYNBENDES I NIEUW ROOD LIGA Bij meikin jectie: koorts Bouvier voedt poesje op De Hoop liep met vlag halfstok haven binnen Varkens groeien sneller: penicilline in voer 2 Als pap klontert niet 3 Droog uit de hand - VRIJDAG 7 AUGUSTUS 195r Maar wat gaat er nu gebeuren, als de I werknemers ook vóór 1 april hun redelijk aandeel nog niet hebben gekregen? Men mag aannemen, dat het de heer Andriessei in de eerste plaats gaat om dat redelijke deel in de welvaart. Het is nie nemen dat hij bedoeld heeft te als de werknemers voor 1 jam redelijke aandeel niet hebben ontvangen 1 april nog steeds niet aan hun redelijke aandeel toe zijn, zal de KVP toch wel meewerken Het is goed. dat over geen enkele onduidelijkheid blijft bestaan. Vooral nu staats: vink heeft laten weten, dat de achter blijvers op zijn vroegst in 1961 aan de beu komen voor een loonsverhoging. Dat be tekent, dat „de" werknemers van de heer Andriessen in het hele jaar 1960 geen aan deel in de welvaart kr'ggen. En dat moe in run gedacktengang inhouden, dat d K.V.P. in 1960 dan ook niet kan instemmc: met een huurverhoging. Wij zouden hier over wel graag nader worden ingelicht Van Gend en Loos en Spoorwegen in Dam-tot-Damrace In verband met de Dam-tot-Damrace, die gedurende drie dagen in dc laatste helft van augustus wordt gehouden tus sen Zaandam en Amsterdam, zfjn verte genwoordigers van de Nederlandse Spoorwegen en van Van Gend en Loos gisteren ln belde steden met een training begonnen. In nauwe samenwerking willen beide bedrijven bewijzen, dat het reizen tus sen Amsterdam en Zaandam snel kan geschieden, zonder gebruik te maken van de Hembrugpont. Zowel in Amsterdam als in Zaandam heeft men de afstanden tussen respectievelijk Dam en Centraal station en het Zaanse station en het Tsaar Peterbeeld, met motoren en bestelwagens gereden. Aangezien de afstand met de trein negen minuten bedraagt, was men van mening, dat men dusdoende een goede kans op een prijs maakt. De N.S. en Van Gend en Loos doen de eerste dag mee in de afdeling reizigers- vervoer, de tweede dag zal men een vracht van Amsterdam naar Zaandam vervoeren met een extra goederentrein, waarin een laadkist. Hoewel niet is mee gedeeld wat deze laadkist zal bevatten, vermoeden insiders dat men twee zee meerminnen zal vervoeren. Deze zullen na aankomst bij het Tsaar Peterbeeld aan de voorzitter van de Zaanse VVV worden aangeboden. De derde en laatste dag zal men stukgoederei alzUhids andm hét man m échte fiets zoét U uit hjfUwBATAVUS Mm Terug van reis naar Azoren „Het schip heeft aan alle verwachtingen voldaan (Van i onzer redacteuren) De Rotterdam, het nieuwste en modernste schip van de Nederlandse koopvaardij, is gisteren na een uitge breide proeftocht, die zich uitstrekte tot de Atlantische Oceaan bij de Azoren, in de stad, dde heit haar n; heeft gegeven, teruggekeerd en i een laatste beurt in dok gegaan. En een geestdriftige reder, een even en thousiaste bouwer en een gezagvoer der, die naar de opvarenden zeiden, tot tranen toe was bewogen, hebben na thuiskomst van hun ervaringen verteld. De reder, de heer H. W. de Monchy: „De proeftocht is buitengewoon bevredi gend verlopen. De 600 k 700 gasten, die we aan boord hadden, waren allen zeer ver rukt. We hebben niets kunnen ontdek ken, wat niet goed was." Dc bouwer, ir. ft.' J. v. d. Pols: „Het schip heeft op zijn proeftocht aan alle verwachtingen voldaan. Het is een mooi schip, dat zo is geconstrueerd, dat de trillingen, die de machines en het door de schroef opgestuwde water altijd ver oorzaken, tot een zeer, zeer klein mini mum zijn beperkt." Feitelijk hebben de goede weersomstan digheden, waaronder de proeftocht van dit 38.530 brt. metende vlaggeschip van de Holland-Ameri'ka Lijn i6 verlopen, reder en bouwer enigszins parten ge speeld. De heer De Monchy vertelde: „Het weer was zo goed, dat we de stabiü- satievinmen niet hebben kunnen controle ren op de mogelijkheden, die zij zullen bieden bij zwaar weer, maar we ervan overtuigd, dat zij indien het nodig mocht zijn de Rotterdam aldngervrij zul len houden. Met stabilisataevinnen heb ben wij ruimschoots ervaring. Wij waren de eerste Nederlandse maatschappij, die haar 6ohepen ermee uitrustte". Waarom hebben wij nu de nieuwe Rot terdam gebouwd, aldus de heer De Mon chy. Er zijn veel passagiers, die gaarne met schepen van grote tonnenmaat varen. Zo'n schip wa6 en 16 bij onze maatschappij de Nieuw Amsterdam. Het houden van één dergelijk schip in de vaart i6 niet helemaal juist en daarom zijn wij ertoe overgegaan opdracht te geven tot het bouwen van de Rotterdam, die in wezen van dezelfde omvang is als de Nieuw Amsterdam. Naar mijn mening zal het schip een 30'tot 40 jaar in de vaart kun nen blijven. De kosten. alles inbegre pen Liggen tussen de 125 en 130 miljoen gulden. Hoewel de luchtvaart de mensen snel ler vervoert, zullen er tooh altijd reizi gers zijn, die besli6t het schip de voorkeur geven. En van een luxe schip gaat op alle mensen een stimulerende invloed uit Deze Óceaanreus kan qua inrichting en vormgeving zioh meten met de beste luxueuze buitenlandse schepen. Meer dan vijftig kunstenaars en negen architecten hebben de Rotterdam een 60) Wanneer melk in een spier wordt gespoten, krijgt de persoon, die deze behandeling ten deel Is gevallen, hoge koorts. „Net goed" zult u den ken, „want melk behoort op een totaal andere manier te worden In genomen." Dat is ongetwijfeld juist, hiei i debat trdlg c de ko< teren, Is het t< rekenschap te die geïnjecteerde melk tevoorschijn roept. Die wordt veroorzaakt door de in melk aanwezige bacillen en daar bij behorende toxinen (gifstoffen). Herhalen we nu het experiment met melk die volkomen kiem- en toxine- vrij is gemaakt, dan blijft de koorts achterwege. En te zelfdertijd zullen we bemerken, dat deze melkinjectie bij allerlei verschil lende ziekten een buitengewoon gun stige uitwerking heeft, speciaal b(j bactericlc ziekten. Melk is nl. een hoogst nuttig middel gebleken bij de zgn. prikkelstof therapie, die wordt toegepast in gevallen waarin het lichaam een uitgesproken afweerzwakte tegen een ziekteverwekker vertoont. Bij vele zware ziekten neemt men een dergelijke afweerzwakte van het organisme tegen de bacillen waar, en treedt een slechte genezingstendens aan het licht, of wordt de herstelfasc te lang. Om in die gevallen de af weerkrachten van het lichaam te versterken en de genezing in te lel den, kunnen zgn. prikkelstoffen wor den ingespoten, ook wel proteïne lichamen genoemd. De wijze, waarop dese stoffen werken en het verweer kers inleiden, is in vele gevallen nog niet opgehelderd. Voor vandaag is TOCH IS HET ZO! het uitsluitend van belang te weten, dat als prikkelstoffen vooral eiwit- verbindingen worden toegepast. De kiem- en toxinevrije melk (die uiteraard onder een speciale medische naam als merkartikel wordt ver kocht) hebben we in dit verband reeds genoemd, maar daarnaast moet ook terpentijnolie worden vermeld. Inspuitingen met eigen bloed wekken eveneens reacties op. en de koorts middelen geven ook dikwijls resul taten. Tot deze laatste middelen be hoort o.a. een stof, vervaardigd uit gedode colibacillcn, die zoals u weet in groten getale in ons darm kanaal zetelen om bü de vertering van het voedsel behulpzaam te zijn en het voor de bloedstolling nood zakelijke vitamine K op te bouwen. De ■ijst van middelen, die in de prikkel- therapie een voor name rol spelen is hiermede nog niet beëindigd, want ook zwavelverbindtngen en koperpreparaten worden als zodanig gebruikt, evenals jodium, goud en zilverpreparatcn. Hoewel de werkwijze van dergelijke stoffen, die de afweerkrachten van het lichaam verhogen, ln vele ge vallen dus niet bekend is, kunnen we ons toch wel even voorzichtig be geven op het terrein van het reticulo- endotheliaie stelsel (een woord om te onthouden, al ware het alleen om in eik gezelschap indruk te maken). Dil prachtige woord is nl. de naam voor het systeem dat bij mens en dier de belangrijke functie heeft het lichaam tegen ziekteverwekkers te be schermen. artistiek verantwoord ge-zicht gegeven. Onder hen wa6 één Fransman, de overi gen zijn allen Nederlanders. De Franse kunstenaar heeft het interieur verzorgd van de bar, die de naam draagt van het beroemdste café-restaurant van de hele wereld: „Café de la Paix" in Parijs. Kosten noch moeïten zijn gespaard om zelfs de meest-verwende passagiers het naar de zin te maken. Techniek Er is een gasturbine als nooddynamo. In de keuiken staat om een enkel voorbeeld te noemen, een elektronische oven, waar op een kip in drie minuten gaar wordt Een prachtig zeekasteel: de Rotterdam, vanuit de lucht (Luchtfoto KLM-Aerocarto) >- y deze officiële overdracht gaarne zullen bijwonen, maar de Koninklijke belang stelling voor dit sieraad van de koop vaardij strekt zich ook verder uit. Op de eerste tocht naar Amerika, die aanvangt op 2 september des nachts om 12.15 nur, zal prinses Beatrix als eregast aanwezig zijn. Zjj krijgt de beschikking over een luxe hut met daarnaast een afzonderlijke hut, waarin zij tijdens de overtocht gas ten kan ontvangen. Van het ogenblik af, dat de Prinses aan boord stapt tot het moment, dat zjj in New York voet aan wal zal zetten, zal haar standaard in top staan. Dag en nacht. Veertienhonderd passagiers zullen deze eerste tocht Toen een Driehergse dierenarts kortgeleden op de Leusderheide een jong poesje ontdekte, dat ken nelijk in lange tijd niet genoeg te eten had gekregen, hield hij hel ver van zijn grote bouvier, die altijd een uitgesproken afkeer van katten had getoond. De dierenarts vertrouwde het zwervertje toe aan een poes, die juist jongen had en hij hoopte, dat dit dier de na gekomen „gezinsuitbreiding" wel zo jou accepteren. Maar poes moest de vreemd»» rnsgenoot niets hebben en werkte de zwerver de mand uit. De dierenarts, die ge spannen toekeek, lette even niet oo zijn hond, die ongemerkt ach ter hem aan gekomen was. Pas toen de bouvier met één hap het zwervertje in z'n grote bek nam en er mee weg draafde, merkte hij het. Hij holde achter de hond aan, om tot de ontdekking te ko men, dat deze het poesje in zijn hand had gelegd. Sindsdien heeft de bouvier het druk met „zuige lingenzorg" en groeit het zwer vertje, onder de hoede van zijn machtige beschermer, als kool. Nieuw girokantoor blijft nog uit De bouw van een nieuw gebouw voor de girodienst in Den Haag zal nog wel even op zich laten wachten. De rijks goedkeuring hiervoor is namelijk nog niet afgekomen en het kan nog wel even duren voor zij komt. Overigens is het mogelijk gebleken de aanvankelijk zeer ruime opzet te besnoeien, omdat de voortgaande mechanisatie van het be drijf onder meer winst aan archiefruimte geeft. Als eerste belangrijke stap op het mechanisatiepad zal men de gebruike lijke gdrostortingsbiljetten vervangen door ponskaarten, die het mogelijk ma ken, dat men per dag 250.000 stortingen verwerkt. De kaarten kunnen met een snelheid van 15.000 per uur op rr film worden gefotografeerd, waarm kunnen worden vernietigd. De rui besparing is aanzienlijk. Voor alle M-Brigadiers RONDVAART bJ- door Amsterdam toegang tot SPOORWEGMUSEUM te Utrecht Weer nieuwe voorrechten, weer mooie uitstapjes, alléén voor M- Brigadiers! Nummervakje 10 van je M-Brigade-Paspoorc geeft recht op een gratis rondvaart door Amsterdam met Rederij Bergmann (Damrak-brug bij het Centraal Station); nummervakje 11 op een gratis bezoek aan 't Nederlands Spoorwegmuseum, station Maliebaan, Utrecht Bij alle Voorrechten voor M-Brigadiers gelden deze voorwaardenje moet je mouw-embleem zichtbaar dragen, onder geleide van een volwassene zijn en je Brigade-Paspoort tonen! Elk Voorrecht kan l x in 1959 genoten worden; Voor rechten gelden niet bij groepsbezoek. Zorg dat jij óók dc „Zilveren Band" krijgt I Dóórgaan met melkdrinken, M-BrigadierDan kun je je 2e Log boek invullen en opzenden. Dan krijg je het teken van je nieuwe, hogere rang- de „Zilveren Band", om bij je M-embleem te dragen! met een glas e-x-t-r-a nóg meer mans ideaal totaal: 3/« kan per dag - eventueel verdeeld over melk, pap, yoghurt, karnemelk of pudding i bet Nederlands Zui Als een hal van een groot hotel is de maindeck vestibule van de Rotterdam, de hoofdentree van het nieuwe schip. In het midden een bronzen sculptuur van L. P. J. Braat, een ge schenk van Shell Nederland aan de Holland Amerika Lijn. Op de achtergrond een platte grond van de stad Rotterdam anno 1694. geetoofd en een biefstuk in slechts enkele seconden De twee schoorstenen, waar over, zoals bekend is. verschil lend wordt gedacht, omdat zij sterk afwijken van de traditionele vorm van schooretenen, geven, naar op de proeftocht bleek, een roetneerslag op de dekken, die beslist te verwaarlozen is. Overdracht Op 20 augustus zal de Rotterdam op zee officieel door de houwer aan de reder worden overgedragen. De Koningin en de Prins hebben reeds gezegd dat zif il/TET DE VLAG HALFSTOK is vanmorgen vroeg om zeven uur het -L'-*- hospitaal-kerkschip De Hoop de Scheveningse haven binnengevaren. Het schip had een droeve last aan boord. Woensdagavond had het het stoffelijk overschot van de 18-jarige opvarende van de Sch. 130 Clara, Michiel Pronk, overgenomen en vanmorgen werd de kist aan wal gebracht. Vele tientallen stonden aan de kant te achten toen het schip aan de kade van de Vissershavenweg meerde. De G. G. D gewaarschuwd en nog voordat de De Hoop de haven was binnengevaren waren drie ambulances en een G.G.D.-busje naar de haven gedirigeerd. Want behalve de overledene waren er nog negen patiën ten: vier Scheveningers, een Katwijker, twee Noordwijkers en twee Vlaardingers Ernstig ziek waren ze echter niet; ze kon den allen naar huis worden gebracht. Wat de doodsoorzaak van de opvarende an de SCH. 130 is, is niet bekend. Toen de jongen aan boord van de De Hoop werd gebracht, was hij al overleden. Wei is bekend dat hij is gevallen, maar of dit de oorzaak van de dood was, is niet Gisteravond heeft ds. W. Diepersloot, gereformeerd predikant te IJmuiden, die deze reis meemaakte een rouwdienst ge houden, die over de visserijband werd uitgezonden. Vanmiddag met hoog v lende Engelse havens wori om patiënten op te halen der naar het ziekenhuis w het Nooit zo nieuw als nu! s f 7.05 1/2 littrfles f 3.70 (axel. i je reinste bessenjenever! Schenk eens Spanjool! Deskundigen zijn het niet eens NA jarenlange proeven, uitgevoerd bij de Koninklijke Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek te Delft worden er thans met toe stemming van de overheid, die tot nu toe de uiterste voorzichtigheid be trachtte mengvoeders met een lage dosering procaïne-penicilline op de markt gebracht. In het buitenland werden reeds lang antibiotica in geringe hoeveel heden aan mengvoeder toegevoegd. In Nederland bleef dit gebruik tot voor kort beperkt tot het voer van slachtkuikensMen wenste hier na melijk de uiterste voorzichtigheid te betrachten, zolang niet alle conse quenties met zekerheid waren vast gesteld. Dr. Th. van Eek van de Gist- en Spiri tusfabriek deelde gisteren mee. dat de proeven, genomen in samenwerking met de landbouwhogeschool te Wageningen, duidelijk de economische voordelen van penicilline in mengvoeders hebben aan getoond. Zo resulteerde uit dertien vergelij- kingsproeven met 270 varkens o praktijkomstandigheden gehouden gevoederd met rantsoenen, wa; ..Vevopen 70" was toegevoegd, een groei die 6,7 pet. sneller was dan bij de trolegroep. Het voerverbruik wai pet. lager. Met slachtkuikens werden tien proe ven uitgevoerd met ongeveer 10.000 die ren. Hier was de groei 4,3 procent b« ter, terwijl het voerverbruik 4 procen lager lag Het aantal uitvallers en ach terblijvers verminderde met 15 pro Dr. Van Eek deelde mede, da extra winst die hiermede werd behaald en dus direct de boer ten goede koi bij de kuikens gemiddeld acht cent per dier en bij de varkens f 4.07 bedr Volgens hem zal deze extra winst nog kunnen worden verhoogd wanneer he inzicht in de juiste toepassing var penicilline verder is verscherpt. Tegenstand Het nieuwe preparaat heeft ir mengvoeders onder zeer uiteenlopen de omstandigheden een optimale houdbaarheid. De directeur van het instituut voor moderne veevoeders „De Schothorst" te Hoogland, dr. Vrede bij Vlisco weer getekend De vrede bij Van Vlissingen's katoen- fabrieken in Helmond is weer getekend De heer H. L. Fentener van Vlissingen commissaris van het bedrijf, was tevreden over het gevoerde beleid, dat resulteerde in zijns inziens te lage dividenduitkeringen. Nu er echter toe- :eggingen zijn gedaan, die een andere !tdrijfsvoering kunnen doen verwachten, heeft hij beloofd een bod (waarschijnlijk van buitenlandse zijde) niet te aanvaar den, zodat het bedrijf in Nederlands) handen blijft. Zijn zoon, de heer H. Fen tener van Vlissingen Jr, zal een voor- instaande plaats in het bedrijf krijgen Het Koninklijk bezoek aan Nijmegen, at aanvankelijk was vastgesteld op 4 september, is uitgesteld tot een nader te bepalen datum in het najaar. Dit uit stel houdt verband met het feit, dat de Kóningin voor het eerst een officieel be zoek zal brengen aan de r.k. universiteit. Begin september echter zijn de mesete hoogleraren en studenten nog niet Gevaarlijk bijgeloof Grashuis, die een groot tegenstander is van het gebruik van antibiotica in veevoeders, deelde ons naar aanlei ding van het verschijnen van dit nieuwe preparaat meae. dat hij van alle antibiotica het minste bezwaar heeft tegen penicilline Hij noemde penicilline het minst gevaarlijk, maar ook het minst werkzaam voor tvat het groeieffect en dergelijke betreft. Dr. Grashuis toonde zich meer een voorstander van het gebruik van kopersulfaat. Dit kost per 100 kg mengvoeder ongeveer 6 cent, terwijl de verwer king van penicilline 25 cent per 100 kg kost. Dr. Grashuis meent, dat ko persulfaat veel meer effekt geeft dan penicilline. Toch hoopte hij dat on danks de tegenstellingen tn toefen- schappelijke kring over het gebruik van antibiotica een compromis moge lijk is. Groot belang De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, deelde mede, dat de Nederlandse veehouder in verband met de toenemen de liberalisatie in het E.E.G.-gebied zijn plaats dient te veroveren. Dit kan vol gens hem, alleen door goede kwaliteit en gunstige prijzen. Alles wat daartoe kan bijdragen is, zijns inziens, een groot Nederlands belang, zo ook het gebruik van antibiotica. Nederland, zo zei de heer De Veer, heeft een goed type varkens dat beter is dan het buitenlandse, maar aan de voeding mankeert in ons land nog wel het een en ander. Hij meent voorts, dat, wanneer blijkt dat het gebruik van anti biotica een verbetering zal brengen en de kostprijs zal verlagen, de Nederland se varkenshouderij er goed voorstaat. 1 In de fles lost geheel 0 héérlijk van smaak! NVV werkt mee aan de vrijere loonvorming Het N.V.V. zal op loyale en construc tieve wijze meewerken aan de uitvoering van de vrijere loonpolitiek. Maar het so cialistische vakverbond beschouwt dit nieuwe loonpolitieke beleid als een ex periment, waarin het NW geen geloof heeft. De heer H. Korte jr, algemeen secreta- s van het NW, verklaarde dit gisteren op het jubileumcongres van de Algem. Nederlandse Bedryfsbond in de Metaal industrie. Hij verklaarde bezorgd te zijn over de positie van de werknemers in die be drijfstakken, welke niet voldoen aan de voorwaarden voor loonsverhoging, neer gelegd in de zogenaamde spelregels, die het college van rijksbemiddelaars heeft ontvangen. De door de regering voor deze groepen vastgestelde wachttermijn tot 1961. noemde hij niet in overeenstem ming met hetgeen daarover indertijd in de Stichting van de Arbeid werd afge sproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5