Ilirittuc ffeütórfje (üiuurant EISENHOWER MENGT ZICH IN VAKBONDSSTRIJD „Ik ben de zoon Tmre van Nagy Alleen maar vriendelijkheid in Amerika en Rusland Genoeg van gangster-praktijken Volk heeft recht od Soldaat bij La Courtine uit jeep geslingerd VUURDOODT 36 KOEIEN betere bescherming Guerrilla in Laos Engeland Y.N. in te overweegt schakelen MEVROUW CHROESJTSJEF IS ERG AARDIG Werkloosheid gestegen door eindexamens Klacht bij VN over Fransen? Op de vuist om Chroesjtsjef iffonJ/ual Redevoeringen worden gewijzigd VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steen-straat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11634 Directie: W. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gfjebltotn myn bert ia tegheaspoer het HOTEL leeft enkijkt Zie pagina 7 0 1 Een sjofele vluchteling zei tegen de Italiaanse douane: EEN SJOFELE JONGEN met blauwe afgedragen shorts en een vuile witte sweater bracht gisteren de grootste deining in het Italiaanse douanekantoor te Triest, waar men toch wel wat gewend is. „Ik ben de zoon van Imre Nagy, de gefusilleerde premier van Hongarije", zei hij tegen de douaniers. „Mijn naam is Miklós Nagy". Papieren om aan te tonen dat hij werkelijk de zoon van de leider uit de Hongaarse opstand is, bezat hij niet. „Zij zijn mij afgenomen door de Zuid- slavische politie, maar de weduwe van Pal Maleter, waar ik vroeger veel aan huis kwam, zal mij zeker van foto's herkennen. De jongen vertelde dat hij niet bij de Hongaarse opstand betrokken is ge weest. Hij zat in het najaar van 1956 in een Russisch militair kamp te Zolnok opgesloten, omdat hij politiek propagandamateriaal zou hebben verspreid op de Hongaarse militaire academie in Szeged. Na de revolutie zou Miklós naar Boedapest zijn overgebracht om opnieuw terecht te staan, vermoedelijk om zijn handelingen te kunnen koppelen aan de activiteiten van zijn vader, zo vertelde hij. In afwachting van zijn proces was hij echter ontsnapt uit het huis van een Kroatisch gezin, waar hij onder huisarrest was gesteld. Onder een aangeno men naam werkte hij in dorpen bij de Zuidslavische grens. Ten slotte wist hij over de grens te komen, met de hoop, eindelijk in een vrij land te zijn gearriveerd. De Zuidslavische autoriteiten hielden hem, na langdurige ondervragingen, echter acht maanden in gevangenschap, om hem daarna zonder meer vrij te laten. Hij wachtte op het toeristenseizoen, ver huurde zich als tolk en wist met een groep toeristen de Italiaanse grens te De Italiaanse politie, die nooit een politieke vluchteling de grens zal wijzen, heeft hem voorlopig ondergebracht in een vluchtelingenkamp bij Triest. Mevrouw Maleter, met wie men vandaag contact opnam zij woont in Canada zei echter, nooit te hebben geweten dat Imre Nagy kinderen had. SLACHTOFFERS VERKEER EN WATER In de omgeving van La Courtine (Frankrijk) is gistermorgen de sol daat A. M. M. Meeuwissen uit een jeep geslingerd en korte tijd later overleden. Het ongeluk is waarschijnlijk te wij. |ten aan een te grote snelheid van het voertuig. Soldaat Meeuwissen. afkomstig uit Zevenbergen en behorend tot een bataljon infanterie uit Grave, liep bij de val een schedelbasisfractuur op. Een ernstig verkeersongeval op een ispunt van rijkswegen te Sappemeer tte gisteravond twee personen het ;n. Op het kruispunt kwamen een putobus en een scooter met elkaar in ig. De bestuurder van de scooter, 54-.iarige onderwijzer H. J. Smid uit jolde en zijn 52-jarige echtgenote Werden over de weg geslingerd. De heer fcmid overleed vrijwel onmiddellijk aan i opgelopen verwondingen. Zijn vrouw Itierf korte tijd later in het ziekenhuis e Groningen. De 17-jarige bakkersbediende J. Las- uit Emraen overleed gisteren nadat bakfiets was aangereden door een achterop komende vrachtwagen met aan- panger. Verdronken 1 zee bij Bergen verdronk omstreeks liddaguur de 51-jarige Duitse pen- iongast F. C. O. Schappacher uit Dil- De man was met zijn zoon in e gegaan, maar niemand heeft gemerkt ipat hij niet naar het strand terugkeerde. Enige tijd later spoelde het lichaam aan. 0 Omstreeks dezelfde tijd verdronk Bij een felle brand in de boerderij Noorderham te Den Ham (Gr.), zijn gis teren 36 koeien omgekomen. De dieren I stonden in de stal, waar ze elektrisch worden gemolken. De brand, die v schijnlijk door hooibroei is ontstaan, werd ontdekt door de bedrijfsleider een knecht. Zij waarschuwden de overige bewoners, onder wie twee bejaarden echtparen en vijf kinderen en stelden toen alles in het werk om nog iets uit vuurzee te redden. Ze wisten een tractor en een auto naar buiten te rijden. Toen ize bij de grote stal kwamen, waa: koeien stonden, gelukte het hun niet de zware schuifdeur open te krijgen. De j brandweer van Aduard wist slechts eer deel van het voorhuis te behouden, als mede enig meubilair. De schade loopt tegen de hondduizend gulden. De eige naar is verzekerd. bij Schoorl de 32-jarige heer J. W. de Haan uit Hoofddorp. De heer De Haan, die de zwemkunst niet voldoende mach tig was, zakte in de nabijheid van de strekdam plotseling weg. Pogingen van omstanders om hem te redden faalden door de zware trek van dc zee. Het lichaam spoelde ongeveer een half uur later aan. Bij het duiken in De Dommel brak de 19-jarige dienstplichtig soldaat A. F. M. van der Linden zijn nek. De soldaat, afkomstig uit Utrecht en gedetacheerd te Eindhoven, werd naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Gisteravond om circa zes uur is op de weg ZeilbergDeurne de 80-jarige K. Janssen uit Mierlo dodelijk verongelukt. De heer Janssen stak per fiets achter een passerende auto de weg over en werd gegrepen door een udt de tegenoverge stelde richting komende auto T)RESIDENT EISENHOWER heeft zich openlijk gemengd in een strijd, -L waarover het Amerikaanse Congres al jarenlang zeer verdeeld oor deelt. In een rede voor radio en televisie eiste de President gistermiddag van het Congres dat een wet wordt aangenomen, die het volk van de Ver enigde Staten beschermt tegen misdadigers, afpersers en corrupte elemen ten in de valbonden- Hervorming van de wetgeving op dit punt noemde Eisenhower een zaak van het grootste belang voor elke Amerikaan. Een zaak die boven de partijstrijd is verheven. ZEVEN BATALJONS opstandelingei Vietnam van wapens zijn voorzien, zijn die door communistisch Noord- i Vietnam uit op 3 punten Laos binnengedrongen. Het is de bedoeling van de communistische rebel- lang een guerrillastrijd te voeren, totdat de kosten hiervan de pro- westelijke regering van Sananikone ondermijnen. De communisten eisen namelijk de terugkeer van een „neutrale" regering, zoals die van prins Soevannaphoema, die in augustus aftrad. „Ik wil alleen maar een doelmatige bescherming oplichters 1 volk, van de wen die met hoofd en handen x ken om Amerika te maken tot betere plaats voor hen en hun kin deren," aldus Eisenhower. „Het is mijn oprechte hoop dat het Congres volledig gehoor zal geven aan een overweldigende nationale eis", zo vervolgde hij. „Tot dusver heeft het Congres niet voldaan de verzoeken die ik heb gedaan ter bescherming van het volk." „De Senaat heeft zich in april voor een wetsontwerp uitgesproken dat niet doeltreffend is en de commis sie voor arbeidszaken van het Huis van Afgevaardigden heeft een wets ontwerp opgesteld dat nog minder geschikt „Dit laatste ontwerp", zei Eisenhower, „stelt ongeveer zeventig procent van de vakbonden vrij van het uit brengen van verslagen over hun financiën en maakt degenen die de rechten van de vakbondsleden schenden, straffeloos." „Een goed begin bij het bestrijden van de misbruiken in de vakbewe ging, zou het aannemen van eei door de democraat Landrum en d< republikein Griffin, beiden lid var de commissie van arbeidszaken ir het Huis, ingediend wetsontwerp zijn", zo besloot de President zijn rede, die een kwartier duurde. Ook de voorzitter van het machtige vakverbond A.F.LCIO. Meany, heeft gisteren voor de radio zijn oordeel uit gesproken over het ontwerp van Lan drum en Griffin. maar in heel andere zin dan de President. Volgens hem zijn er krachten aan het werk die maar één echt doel hebben, namelijk afbreuk aan en zo mogelijk vernietiging van de doel matigheid der vakbonden. Degenen die hierop uit zijn, grijpen de misbruiken in een kleine minderheid van de bonden aan om de gehele vakbeweging te be teugelen, aldus Meany. In het Huis van Afgevaardigden begint dinsdag het door veel Ameri kanen met spanning tegemoet gezie ne debat over een nieuwe arbeids wetgeving Vooral door de krachtige Haring voor Israël Op de Israëlische ambassade is gisteren een contract ondertekend tussen de Ne derlandse bond van haringhandelaren en het Israëlische ministerie van handel en industrie, vertegenwoordigd door de di recteur van het bureau voedseldmport uit Jeruzalem. Het contract heeft betrekking op de levering van ruim 16.000 vaten ge zouten haring voor ongeveer een miljoen gulden. Er zijn nog onderhandelingen gaande over eventuele uitbreiding van dit contract. klaring afgelegd Chroesjtsjef w op de foto zie „Een bijzonder l Toen zij elkaar voor het eerst ont moetten, was nog Chroesjtsjefs reis, maar, zo vertelde gisteren, ik zei haar dat ik het leuk zou vinden wanneer zij Amerika bracht en zij verzekerde mij dat een dergelijk bezoek haar zeer zou verheugen. Mevrouw Ni ion Chroesjtsjef heb ben elkaar enkele dagen geleden zes kijken zonder een woord te zeggen. Zij waren namelijk aanwezig bij een lange bespreking tussen hun echtge- rede van de President, belooft dit een interessante affaire te worden, waarvoor Eisenhower zijn prestige op het spel heeft gezet. Gisteren kwam op Schiphol een groepje padvinders terug van de wereldjamboree in Manilla. Hoe ze het gevonden hebben, leest men elders in ons blad. Inmiddels is van officiële Laotische zijde verklaard, dat de strijd in het noorden van Laos geluwd is tot spora dische rimboegevechten. Het leger de toestand op het ogenblik zijn. In het Westen maakt men zich echter ongerust over de ontwikkeling in Laos. Vooral in Londen neemt men de zaak ernstig op. De Engelse regering zou van plan zijn voor te stellen de Verenigde Naties i zenden. Engeland en ook Canada zijn fel ge kant tegen het weer bijeenroepen van de internationale bestandscommissie voor Laos. Ook de regering van Laos wil deze nissie. die bestaat uit vertegenwoor digers in India. Polen en Canada, niet meer zien. In het verleden is namelijk gebleken, dat de vertegenwoordiger van Laos te TAAT DE werkloosheid in juli weer enigszins is gestegen, is volgens het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid een gevolg van het grote aantal jongeren, dat zijn school opleiding heeft voltooid en nu als werkzoekende bij de arbeidsbureaus is ingeschreven. Het aantal ingeschre ven jongeren steeg namelijk van 1160 tot 5310, terwijl het aantal oudere ingeschrevenen terugliep met ruim 2500. De werkloosheid onder mannen kwam van 41.840 op 44.740 personen. De daling is behalve aan de bijzonder gunstige seizoenomstandigheden toe te schrijven aan een verdere verbetering van de algemene werkgelegenheid. Het voor het normale seizoen gecorrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsre serve daalde dan ook vaa, 71.000 tot 68.000. Vergeleken met juli 1958 was de stijging van de vraag aanzienlijk groter. Men kan dan ook verwachten, dat de jongeren vlot in het arbeidsproces zullen worden op genomen. In de textielindustrie was sprake van ;n verdere opleving. In de schoenen- en lederindustrie bleef de werkgelegenheid bevredigend. In de conservenindustrie Congres in Monrovia volg De grootste stijging van het aantal geschrevenen trad op onder de metaalar beiders, door de toetreding van jongeren. In de bouwvakken nam het aanbod toe eveneens door de vele jonge mensen, die een plaats zochten en doordat men vooi de vakantie geen nieuwe krachten aan- In het Huis van Afgevaardigden van de Amerikaanse staat Texas was een resolutie ingediend, waarin werd ge steld dat Chroesjtsjef bij zijn bezoek m de Verenigde Staten niet welkom i deze staat zou zijn. De resolutie werd met grote meerder heid, namelijk 135 tegen vijftien stem- niet de publikeinse afgevaardigde Louis Dugas. die nog meer ontstemd was geraakt door het feit dat een andere republikeinse afgevaardigde, Jerry Sadler, tegen de esolutie had gestemd. Hij riep luid keels: „Dat is dan weer een overwin- voor Chroesjtsjef en zijn mede plichtige, de afgevaardigde Sadler". reactie van laatstgenoemde kwam liddellijk, doch niet in woorden. Hij plaatste een keiharde rechtse op de kaak van Dugas. Deze poogde onver wijld met gelijke munt t ebetalen en er tich wellicht een interressant vuist gevecht tussen de twee republikeinse afgevaardigden hebben ontwikkeld. het niet dat andere leden van het Huis dit niet de aangewezen weg von- om onderlinge meningsverschillen te beslechten en prompt tussenbeide kwamen. Dat bedoelt de zeeman met „alle hens het want in". Het zijn ca detten van het nieuwe West- duitse opleidingsschip Gorch Fock uit Kiel, die op deze wijze zeïlervaring opdoen. De leider van de afvaardiging van Gui nea naar de conferentie van onafhanke lijke Afrikaanse landen te Monrovia, heeft verklaard, dat de regering van zijn land waarschijnlijk binnenkort de vrije Algerijnse regering zal erkennen. Een woordvoerder van de Liberiaanse rege ring zei, dat zijn regering deze kwestie nog steeds bestudeert. Van betrouwbare zijde te Monrovia is voorts vernomen, dat de afgevaardigden op de conferentie waarschijnlijk zullen overleggen of het Franse plan tot het houden van een kernwapenproef ii Sahara, aan de Veiligheidsraad vai V.N. dient te worden voorgelegd. Alle deelnemende landen beschouwen een dergelijke proef als een gevaar voor hun bevolking. India, op bevel van New Delhi, het toch weer voor het communistische stand punt opnam. Ook is men in het Westen verontrust over het bezoek van president Ho Tsjl Minh van communistisch Noord-Vietaam aan Rood-China. In Parijs is openlijk verklaard, dat Pe king de schuld is van de onlusten in Laos. En men verwijt premier Chroesj tsjef, die volgende maand Amerika be zoekt, dat hij de onlusten niet heeft weten te verhinderen. De Russische premier, aldus de rede nering in Parijs, glimlacht in de richting van Europa, maar staat tegelijk toe, dat er een nieuwe haard van vijandschap tussen Oost en West ontstaat. NIEUWE RIJN 54 17 HET BEZOEK van premier Chroesjtsjef aan de Verenigde Staten aanstaande is de juiste da tum is 15 september heeft men in Amerika een vriendschapscampagne jegens Rusland ontketend. Tegen elke prijs wordt vermeden, dat er on vriendelijke dingen aan het adres van de Russen worden gezegd. Van officiële zijde wordt alles in het werk gesteld om een gunstig klimaat voor het Russische bezoek te scheppen. Zo heeft de minister van het leger, Wdlber M. Bricker, in een rede enkele scherpe opmerkingen over Chroesjtsjef weggelaten. Deze opmerkingen kwamen wel in de oorspronkelijke tekst voor, dde reeds aan de pers was uitgereikt. Ook luitenant-generaal Arthur G Trudea heeft veranderingen in de tekst van een rede moeten aanbrengen. Trudea zou eerst het volgende c van Chroesjtsjef aanhalen: ..Natuurlijk moeten wij erkennen, dat wij niet eeuwig naast elkaar kunnen voortbestaan. Een van ons moet onder gaan. Het Westen wil het niet en wij ook niet. Wat moet er dus gedaan worden? Wij moeten het Westen in het graf hei- Het citeren van deze woorden van Chroesjtsjef paste echter niet in de Ame rikaanse vriendschap6campa.gne en Tru- deau moest zijn rede wijzigen. Verondersteld wordt. dat Nixon de campagne heeft ingeluid, toen hij zei: „Wij moeten tegenover Chroesjtsjef even hoffelijk zijn als de Russen tegenover mij zijn geweest". Trouwens ook in Rusland ls het alleen rpaar vriendelijkheid wat de klok slaat. De Russische kranten besteden nog steeds kolommen aan de reis van de pre mier. Het partijblad Izvestia 6chreef in een grote kop „Wij gaan naar Amerika met een open geest en een rein hart". De helft van de Prawda bestond giste ren uit nieuws over het bezoek van Chroesjtsjef. President Worosjilof en premier Chroesjtsjef hebben de Russische cam pagne nog aangemoedigd door een bood schap aan president Eisenhower te zen den, waarin alleen wordt gesproken over het verstevigen van de banden, onderlinge vriendschap en het bevesti gen van de wereldvrede. In Amerika hebben de gouverneurs van de staten op hun conferentie in San Juan besloten de leiders van de 15 Sowjetrepublieken voor een bezoek aan Amerika udt te nodigen. In West-Duiteland daarentegen is niets te merken van een dergelijke vriende lijkheid. Met klem heeft het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken ver klaard. dat de Bondsrepubliek noch op dit ogenblik, noch in het verleden, ook maar heeft overwogen om Chroesjtsjef uit te nodigen. Morgen in ons EEN ONZER redacteuren heeft een reportage geschreven over het overstelpende bezoek van Duitse vakantiegangers aan ons ons land, vooral aan de badplaat sen langs de kust, en is na een uitvoerig onderzoek tot de con clusie gekomen, dat de Duitsers zich over het geheel genomen, ge dragen als alle andere buiten landse bezoekers: rustig en waar dig. Zijn verhaal vindt n morgen in ons Zondagsblad. 0 Op pagina 2 wordt het merk waardige verhaal verteld van ver schillende werken van Vincent van Gogh, die in Nuenen in de kachel verzeild zijn geraakt. Dit wordt verteld in de rubriek „Het leven bont en bondig". 0 Blad Zij wijdt aandacht aan „Bloemen Bertha", eens populair bij de Nederlandse studenten, maar thans verpleegd in een rusthuis. 0 De pagina „Geestelijk Leven" staat voor een groot deel in het teken van ds. Den Houting, een predikant uit Australië, die als technicus en timmerman udt Ne derland emigreerde, maar domi nee werd bij de Presbyterian Church. Vrij zonnig De Bilt verwacht tot mor genavond; Droog weer met zonnige perioden. Weinig wind en (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Zaterdag 8 augustus zon op 5-11 en onder 20-20 uur-, maan op 9.48 en onder 21-49 uur; li augustus eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Eelde De Bilt Twente Eindh Zd -Limb Helsinki Stocfcholn Oslo Kopenh. Aberdeen Frankfor MUncher 2üricb h bew 1 bew windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1