•nverbeterlijke Wim Kan laat zich niets wijsmaken VREUGDEDANS MET PROF. DE QUAY Fossiele magnetisme Aantal miljonairs is in vijf jaar verdubbeld Hein en Desses menen: Laat de vrouw weer voor honderd procent vrouwelijk zijn 3VITELLA Communistische regering van Kerala aan de kant 5 DONDERDAG 30 JULI 1959 «E KRACHT van de veelzijdige „praatjesmaker" Wim Kan is altijd ge- ■'<3 fundeerd geweest op een brede basis, die al meer is gaan bestaan uit rSds gedurfder grapjes over de regering en sommige bewindslieden we loeven van het vorige kabinet geen namen te noemen in het bijzonder. 4 die hebben gepopeld om te horen wat Wim met de huidige regering g „doen" hebben het volle pond gehad, gisteravond in Diligentia in 1 Haag, waar de première ging van „Laat je niets wijsmaken", dat Is gewoonlijk weer geheel op Kan drijft. Ia afloop kan men alleen maar dank- Ar constateren, dat Kan dit alles in ons jedeigen democratische trots alle ,jen die nu eenmaal aan dit stelsel t»ven land kón doen! Want het ging 1(weer behoorlijk van langs. 'tWat te zeggen van een illuster pre- vmière-auditorium, inclusiel minister 'ten andere autoriteiten, dat het aan- aimoedigingslied „Hoger Jan, goed zo Jan, ga geen bakzeil halen. Hoger .Jan, goed zo Jan, wie zal dat betalen'' /luidkeels gezamenlijk zingt, terwijl neen dolle Wim Kan over het toneel bokkesprongen maakt met een du- jiplicaat van onze minister-president. wprof. De Quay, op zijn schouders? Om ^vervolgens, nadat de lachgolven zijn weggevloeid de pop weer op de grond ,jte zetten en te vragen: „Weet u wie „hem gemaakt heeft? Beel!" De .eerdienst Den Helder- '\Toorwegen in studie ^nen met een harer Noorse relaties, d< richting van een veerdienst tussen Den ilder en Kristiansand (Noorwegen) in Adie heeft. Het project beoogt een geregelde pile auto- en passagiersdienst tussen lorwegen en West-Europa in het leven roepen, waardoor een aanzienlijke irkorting van de reisduur verkregen brdt vergeleken bij de huidige vervoers- Dgelijkheden. De eventuele overtocht 1 nl. slechts ongeveer 19 uur in beslag Als gevolg hiervan zou Noorwegen nog eer dan tot nu toe ontsloten kunnen Drden als toeristenland voor zomer- en interseizoen en bovendien zou deze enst perspectieven kunnen openen voor lelgoederen vervoer. Het project bevindt zich evenwel nog het stadium van voorbereiding. Zo- a een en ander een meer definitieve irm heeft aangenomen, zullen nadere gevens en bijzonderheden worden ver rekt, aldus Vinke en Co. arme professor krijgt tenslotte nog te horen: „Ja jongen, volgende keer géén Carnaval. Je moet nu r ren. Tot je valt. In de Raad State Onwennig nog er werd vaak oogje aan het spiekbriefje gewaagd rolde Wim Kan door zijn anderhalf durende jongste repertoiré, dat overal wel weer uitverkochte zalen zal trekken. Want men góót toch naar het ABC-caba- ter om Wim, laten we elkaar niets wijs maken. Hier en daar wat vlakke gedeel ten, maar toch over het algemeen boordevol originaliteit (zijn entree brandweerman) en spitse, vooral hyper-actuele, boutades (Verolme's-'hulp aan de Nieuw Guinea-expeditie bijvoor beeld) dat men grif weer de meesti het vak erkent. Kan alleen De verleiding is groot meer ove die niveau-moppen te vertellen, i het zou te ver voeren en ook niet leuk meer zijn voor hen, die zich dit se: 'tnd bij dt erktnde horltgtr. >tccns datumhorlogc voor heren. Zeer sterk: onbreekbare veer en schokbrcker. Modieus en chic model! o Jaren geleden heb ik eens In een courantenartikel beweerd, dat giet ijzeren lantaarnpalen een magneti sche noord- en zuidpool bezitten, evenals brugleuningen en andere fraaie gietijzeren straatversieringen. Deze uitlating was toen voor een lezer aanleiding geweldig tegen me van leer te trekken, „omdat zelfs een leerling van de h.b.s. wel weet. dat een metaal by verhitting zün mag netische eigenschappen verliest". Dat is een waarheid als een koe, maar het feit. dat de sterkste magneten ter wereld in Eindhoven worden ge richt als de massa zich nog in vloei bare toestand bevindt, wordt er niet door teniet gedaan. In die toestand kunnen de kristallen zich het ge makkelijkst in een voorkcursrichting Haten) opstellen, waardoor na af koeling de permanente magneten gevormd zijn. Dit proces vindt ook in onze aard korst plaats. Door f- het aardmagnetisch veld worden de daarvoor gevoelige kristallen in de stollende lava naar de magnetische po- len gericht, waar door het gesteente magnetisch wordt. Dit magnetisme heeft weliswaar een hoogst onbe duidende waarde, maar kan in ieder geval gemeten worden. Hel is dan ook niet juist, te menen, dat alleen magnetiet magnetische eigenschap pen vertoont. Eigenlijk zijn alle samengestelde üzeroxyden magne tisch. By magnetiet zyn de magneti sche eigenschappen echter zó sterk, dat zij de mens reeds vroegtijdig zün opgevallen. In het magma van de aarde komen vrywel altijd geringe hoeveelheden ferro-oxyden voor, die na het uitkristalliseren het gesteen te een zö het dan zwak magne tisme verlenen. Dit magnetisme in de gesteenten biedt de geologen een prachtige ge legenheid om na te gaan, wat zicb In vroegere aardperloden kan hebben afgespeeld. De richting, waarin het TOCH IS IIFT ZO! magnetisme in het gesteente ver loopt, biedt hiervoor een aankno pingspunt. Wanneer de lava op IJs land wordt onderzocht, verwachten we. dat de magnetische krachtiynen aan de onderkant van het gesteente naar buiten treden en aan de boven kant van het gesteente naar binnen dringen. Dit vereist de toestand van het ogenblik, omdat de magnetische krachtlijnen op aarde een dergelijk verloop voorschrüven. Het biykt echter, dat sommige lagen van de IJslandse lava^ het omgekeerde te zien geven. En dit Is niet alleen in IJsland het geval, maar ook in Japan en Rusland, in Frankryk en Duitsland. En het merkwaardigste is nog, dat dit verschynsel zich juist voordoet in lagen, die uit dezelfde geologische periode dateren, t.w. uit een tyd die een ruwe 500.000 jaar achter de rug ligt. Toen had het aardmagnetisme dus een richting, die juist tegenoverge steld was aan die daarnet verschillende perio den van omgekeerd aardmagnetisme zün alleen in het begin ook Het aardmag netisme wees gedurende een ruwe miljoen jaren in een bepaalde rich ting, had dan een paar duizend jaar nodig om zich om te keren en wees vervolgens weer een miljoen jaar in de tegenovergestelde richting, waarna het spelletje zich kon her halen. Gesteenten uit nóg vroegere perioden hebben laten zien, dat het aardmagnetisme gedurende tiental len miljoenen jaren niet van richting veranderde, zodat in de omkeringen voorlopig nog geen enkele regel valt te bespeuren. Laten we de vraag, wat we aan dit verschynsel nu eigenlqk hebben, voor de volgende keer bewaren. Van- het „voorprogramma" ook niets dan goeds: men is haast geneigd te zeg gen dat het kwalitatief beter is dan andere jaren. Als hoogtepunt het geniaal manipuleren van Fred Kaps, kampioen goochelaar en verder als uitschieters de ontboezeming van twee vrouwelijke agenten Eva op 't spitsuur, door Maya Bouma en Sant Heijermans; een ballet achtige idylle Het gebeurde in Parijs, met laatstgenoemde en Jacco van Re- nesse en tenslotte Striptease, waarin Maya Bouma excelleert. Corry Kan's echtgenote, Corry Vonk, zoals gewoonlijk weer met de algehele leiding belast, realiseerde met élan weer enkele, haar op de huid geschreven rollen, waar van Het Zetfoutenduiveltje en De beide dames Bennema moeten worden genoemd Onder de aanwezigen bevond zich de minister van economische zaken, drs. J. W de Pous. Het programma gaat iedere avond in Diligentia. in ieder geval ge durende de hele maand augustus. Ru van Veen zat achter de vleugel: een bescheiden, uiterst deskundig mede werker, die volledig op ABC is inge Bevolking wenst stemming over grenscorreeties De Duits-Nederlandse onderhandelingci ver grenscorrecties hebben bezorgdheid gewekt onder de bewoners van de betrok ken gebieden. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft dit verklaard in antwoord op vragen van de heer J. M Peters (kaïth.v.), Tweede-kamerlid. minister zegt verder, dat onder de bewoners de wens leeft, de toekomstige status van de grenscorrectiegebieden door middel van een volksstemming te bepalen. Bij het tot stand komen van de grens correcties woonden er circa 1280 Neder landers 'n de betrokken gebieden. Dit aan ial is in de loop der jaren gegroeid tol ongeveer 2300. Duitser zou voor Nederland hebben gespioneerd Het officiële dagblad van de Oostduit- se communistische partij, Neues Deutsch- land, bericht van morgen, dat gisteren in Oost-Berlijn een proces is begonnen tegen een arts uit een kleine Oostduitse stad bij Berlijn, dr. Foerster, die beschul digd wordt van spionage voor de Neder landse geheime dienst. Volgens het blad wordt dr. Foerster be schuldigd van het verstrekken van in lichtingen aan Nederland over de situ atie in Oost-Duitsland op geneeskundig gebied en over het aantal employees in bepaalde fabriek. In de eerste plaats hem echter ten laste gelegd, dat hij talrijke Oost-Duitsers heeft geholpen ïaar het Westen te vluchten. Fokkerfabriek in Rio gaat weer aan het werk Over enkele dagen zal de vliegtuig fabriek te Rio de Janeiro, die na een meningsverschil met de Braziliaanse re gering door Fokker Nederland werd ge sloten. weer in bedrijf worden genomen Het zal gebeuren onder regeringsdirectie. :o heeft een zegsman voor de Braziliaanse 'ice-president Joao Goulart verklaard. Volgens deze woordvoerder zal de maat- ichappy de Fabrica Nacional de Aviones worden genoemd. Het gebouw dat gevestigd is bij he; internationale vliegveld was regerings eigendom en was gehuurd door Fokker r staan machinerieën en andere mate ialen van Fokker in. Fokker heeft voor de overneming van de fabriek door de regering bij een Bra- :iliaans gerechtshof een schadevergoeding in 46 miljoen cruzeiros, ongeveer 12,5 mil joen gulden, geëist. HEINZ SANDWICH SPREAD de nieuwe broodbelegging MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, een Heinz 57 product niet voldoet. Statistieken wijzen uit: 'T'USSEN 1951 en 1956 is het aantal miljonairs in Nederland meer dan verdubbeld. Voor hen, die bij dez« groep (nog) niet horen (een half pro cent van de belastingplichtigen) kan als troost dienen, dat zij 24 procent van de belasting moeten opbrengen, hoewel hun aantal slechts 2243 be draagt. tegen 941 in 1951. Dit blijkt uit de publikatie „Vermogensverde ling 1956" van het Centraal bureau voor de statistiek. Deze vertelt ook, dat het totale bij de belastingdienst bekende vermogen, i handen van personen, ƒ32,7 miljard b' droeg, tegen ƒ21,2 miljard in 1951, w« (Van onze moderedactrice) PARIJS, donderdagochtend JACQUES HEIM heeft in uitgebreidheid van zijn collectie bepaald niet onder willen doen bij zijn collega's. Integendeel hij heeft ze allen de loef afgestoken. Maakt men over het algemeen een indeling: mantels, tail leurs, dagjaponnen, cocktail- en avondtoiletten, dit keer komt Heim alleen al met vijf soorten japonnen. Zijn indeliiDg luidt voor de japonnen kelen, lunch en bridge; lunch bridge en cocktail (één streepje luxueuser); cocktail, theater, souper; diner, robe, prélude de grand gala. Nu laten we dat gala en die prélude even buiten be schouwing en denken aan de midi- minuit-robe van Dior, de jurk die men van 's ochtends tot '6 avonds laat kon dragen, waarmee men dan ook echt steeds goed gekleed was voor elke ge legenheid. Wat was zo'n japon prak- Wle Heim volgit zal op één dag als volgt te werk moeten gaan. Eeret 's morgens een amandelkleurig jurkje kiezen, dan zich in het chique zwant hullen, dan iets feestelijks in chenille fluweel, zo zacht als een muizen-velletje en dan voor het feestelijk dinertje een japonnetje in bruinachtige paarse tint van satijn. Dat paars is heel bijzonder. Heim noemt het puce. een bijna vergeten woord bij de vele tinten, dde er thans zijn. In de I7de en 18de eeuwse kostuumgeschie denis treffen we het echter herhaalde lijk aan. Deze kleur behoort ook echt in het gamma, dat nu de mode be heerst. Heim kiest die kleuren bijna op het zwart af, maar met nog net een gloed van groen, paare of bruin erin. Daartussen echter vlammen wel fleurige kleu ren op: prachtig paars bijvoor beeld en het bruin mist in deze collectie de trieste saaiheid, erg lang zijn. sluiten onder de taille De revers lyken eindeloos lang. Bij driekwart mantel6 wa6 er soms zelfs alleen een knoop helemaal onderaan. Nog vreemder waren de modellen bij de mantel sloot, doordat de onderaan even dicht geknoopt (zonder knoop) werd. De punten worden dan over elkaar geslagen. Een tegenbelegje van de zelfde stof vult de ruimte tussen de panden. Het maakt de indruk van kinderen die te grote kleren van moeder hebben aan get rok- Mooi waren de klassieke mantelpakjes, dikwyis versierd met enkele naden, die van de zgkant af een driehoek v Hier is de handboog, die Madame Manquin inspireerde tot haar Ligne Arbalète. De gebogen schouderlijn is het meest ken merkend. bij dikwijls Wat de modellen betreft houdt Heim zijn tail-leur jasjes gematigd laag. Zijn japon_ nen hebben een duidelijke taille zonder in-gepend te zijn en de rok ken vallen glad met een lichte draperie. Heim gunt de vrouw haar eigen figuur. zo kan men dit het beste omschrij' Jean Desses Een optimistisch man, dat is Jean Desses. Hü zegt: „We gaan een groots tydperk tegemoet en wc zouden graag de luxe cn de charme terugvinden, die geluk kige tyden kenmerken". Hy komt om dat Ie bereiken met een silhouet, dat gecompliceerder is dan dat voorjaar. De bustevorm krygt druk, de taille is duidelyk vooral aan de voorzüde. Het raiddei misschien een of twee centimeter onder de natuurlijke plaats, w-aardoor de pi porties van het lichaam geen geweld worden aangedaan. De rokken mantelpakken zyn even klokkend of recht, maar dan zonder splitjc. Sommige mantels van deze tailleur*, die r— Tijdelijke aanbieding iJjTTrV de bétere Instant pudding van ct voor 98 ct^ den met de punt naar voren. Ook hier waren de jasjes vry lang, zo ongeveer tot de heup. Een kleurige collectie, veel rood, rose en maron fumé, een zacht grysachtig bruin. Mousseline is het materiaal, dat Jean Desses. het liefste voor zijn japonnen gebruikt. En terwijl wij bij Desses zaten, zat onze Audry Hepburn me-t haar man Svend ontwierp bij de collectie van Jacques Heim dit flatteuse hoedje. Nu gaan we ons gereed maken voor het groots-te modenieuw6 van het jaar: de première van Dior, waarover morgen het verhaal. Dit jaar weinig uitstel voor de onderwijzers Het grote aantal ondcrwyzers (200) dat »or het cursusjaar 1958/1959 uitstel en later vrystelling van militaire dienst heeft gekregen zal het aantal onderwüzers, dat het cursusjaar 1959/1960 uitstel ont- sterk beïnvloeden. Slechts ei tientallen onderwijzers komen in aan king. minister van defensie S. J. van Bergh verklaart dit in antwoord op van de heer A. Kleijwegt (soc.), lid de Tweede Kamer. De heer Kleijwegt in zijn vragen gewezen op het grote verschil tussen de twee opeenvolgende cursusjaren. minister zegt in zijn antwoord, dat keus is gemaakt uit twee mogelijk heden. Het grootste deel van de onder ijzers, die reeds uitstel hadden gekregen snog oproepen en een belangrijk aantal ieuwe onderwijzers uitstel venlenen óf onderwijzers met uitstel niet meer c roepen en het uitstel verlenen aa ieuwe onderwijzers dienovereenkomst: beperken. Uit praktische overwegingen de tweede mogelijkheid gekozen. Hoeveel onderwyzers voor het cu: jaar 1959/1960 uitstel ontvangen, is bekend. Met opzet is de term „enkele tallen" gekozen om nog enige armslag te hebben, aldus de minister. President Prasad neemt leiding van staat over TNE communistische regering van de Indiase deelstaat Kerala zal nog deze week door president Prasad worden ontslagen en vervangen door een bestuur onder zijn leiding, zo wordt uit goed ingelichte kringen in New Delhi vernomen. i Kerala, de enige sta; het bewind zijn. Bij een campagne van de n munistische oppositiepartijen zyn mensen om het leven gekomen. Verwacht werd dat het kabinet vandaag een definitieve, aanbeveling aan president Prasad zou opstellen om de grondwet te schorten en het bestuur over te nem waardoor automatisch het communi sche bewind zou vallen en algemene kiezingen binnen een half jaar nodig zul- Kerala is in de afgelopen maanden het toneel geweest van demonstraties tegen de regering, die er meer op uit zou het partijbelang dan het volksbelai De communisten geldingscampagne de regering van de Indiase Bengalen, waar een sterke - sche aanhang aanwezig is. van beschuldigd. J/IJf/ï neerkomt op een stijging van 54 procent. Het gemiddelde vermogen per belasting plichtige en per inwoner kwam in 1956 op resp. ƒ77.448 en ƒ3025, wat een stij ging betekent van resp. 50 en 45 procent sinds 1951. Uit de cijfers blijkt, dat het gemiddel de vermogen per inwoner in de ver schillende provincies en gemeenten vrij sterk uiteenloopt. Groningen heeft met 4100 het hoogste gemiddelde en Lim burg met 1610 het laagste. De rijkste gemeente is Bloemendaal met een gemiddeld vermogen per inwo ner van 30.200, gevolgd* door Wassenaar met 27 700, Blaricum met 17.900, Ro- zendaal (Gld.) met ƒ16.100 en Laren (Nh.) met 15.400. Onderaan de lijst staan en kele gemeenten in Limburg: Stein ƒ420, Schinveld ƒ430. Borgharen ƒ440. Nieu- wenhagen 490 en Schaesberg 570. Proefneming voor uitdieping van de Schelde In heit Waterbouwkundig laboratorium i<n Amtwerpen-Borgerhout wordt "thans onder leiding van ir. J. Theuna onder zocht. hoe men de Schelde bevaarbaar kan maken voor schepen tot 50.000 ton. Het probleem van de uitdieping van de Schelde is dringend geworden, n<u bin nenkort de kiel wordt gelegd voor een banker van 45.000 ton. die bij voile lading een diepgang heeft van 11.15 meter. De maximale diepgang op de Schelde be draagt momenteel 10.66 meter. In het laboratorium in nu een minia tuur Schelde gebouwd van zeven meter lang, waarin plastiek deeltjes fungeren als Scheldezand. De stroomsterkte wordt nauwkeurig geregeld en men onderzoekt nu. waar in de echte Schelde 'het bagger- zand zonder gevaar kan worden gestort. Morgen pleidooien in tabaksgeding Bremen Het Oberlandesgericht van Bremen zal vrijdag in tweede aanleg de pleidooien horen in het door de Verenigde Deli- aatschappijen en de Senembah-maat- schappij aanhangig gemaakt kort geding wordt verzocht om bewaargeving partij Indonesische tabak aan een beheerder, zolang over de eigendom van de partij nog geen gerechtelijke uitspraak gedaan. Het gaat om een partij Suma- i-tabak van ongeveer 4.000 pakken ter ïarde van tien miljoen gulden, afkom- g van in Indonesië genationaliseerde ondernemingen. Deze partij is door de Deutsch-Indonesische T abak-Handelsge- sellschaft, waarin het Indonesische be heersinstituut voor genationaliseerde on dernemingen en een aantal tabakshande laren paritair zijn vertegenwoordigd, naar Bremen verscheept om daar te worden geveild. Van de partij is nog niets ver kocht. Grotere bevoegdheden voor Spaanse regering Heit Spaanse parlement heeft gisteren een wet goedgekeurd die de regering machtigt de noodtoestand af te kondigen, eventueel gevolgd door de staat van beleg, geval van een „ernstige wijziging van de openbare orde". Slechits zeven afge vaardigden stemden tegen. Generaal Camilo Alonso Vega, minister van binnenlandse zaken, verklaarde dat de wet niet direct nodig is. Het is echter „prettig een instrument voor gebruik ge reed te hebben" als het nodig mocht zijn, zei hij. De bevoegdheden volgens de nieuwe wet omvatten onder andere cen suur op de pers en instelling van speciale rechtbanken voor overtredingen der be palingen van de noodtoestand. Teleurstellend srdag. Zij hebben bijv. ^paritei ten. ban het blad niet opbrengen. Waarom juist deze Italiaan Malvestiti benoemd? Niemand schijnt zich overigens af te vragen of het nu wel juist was hem uit Brussel, waar h\j tot nu toe als vice- voorzitter in de Commissie der EEG zat, weg te halen. Maar waarom dan nu op de hoogste post in Luxemburg? Teleur stellend is het, dat de regeringen de EGKS met haar supranationale orgaan aldus behandelen. En wat doen z\j met de andere twee Europese gemeenschappen, EEG en Euratom? Het is weinig ver heffend, dat de ministers aan een delegatie het Europese Parlement hebben moe- verklaren, dat de aanwijzing van een zetel voor de organen der gemeenschappen jaar is uitgesteld. Over de financiële positie van de ambtenaren der gemeen schapsorganen te Brussel een positie mensen die haar niet kennen zo 1 over roddelen heeft men ook nog beslist. Misschien maar beter geen beslissing dan een slechte beslissing. Toch, wonderlijk: zes landen hebben tot driemaal toe in uitvoerige verdragen hun il tot samengaan vastgelegd. Prachtig' t om die verdragen ten uitvoer te leggen komen ministers uit de zes landen bijeen, met hel geschetste resultaat. Wat een samenwerking. Wat zullen we op die er een politiek, sociaal en econo misch krachtig West-Europa krijgen! Dat hebben de zes heren flink gedaan. En de deren maar lachen! Rest de hoop dat de zes de gelegenheid zullen hebben het laatst te lachen. Voorlopig een beetje zitten schamei

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5