Henri Wintermans Nederlands amper een eeuw leervak bij V.H.M.O. Crème van hippisch Nederland showde in Leiden Belangstelling, afgezien van de regen, niet erg groot Keuringsdienst Leiden houdt voortdurend een oogje in het zeil Wim Zaalberg uit Leiden rijdt in oranje trui Na ongeluk werden knechts in de steek gelaten Nieuwe Zaalbergfabriek te Leiden van de baan "WE LEinSCIIE COURANT DONDERDAG 30 JULI 1959 ■F74feli genda voor Leiden Zaterdag 2 uur: vertrek Bloemencorso Rijnsburg Leiden van Rijnsburg naar Leiden. Kantine diaconessenhuis. 3 tot 5 uur: Ischeidsreceptie ir. J. J. G. van Hoek- Jan van Houbkade, 7.30 uur: vertrek jvondcorso. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo- jheken wordt waargenomen door apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd tel. 20502- Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Und Abends n die Scala (alle leeftijden); donderdag: Paradijs onder de horizon. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Grafin Mariza ;alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Vrijheren ran het woud (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Tarzan ln falie leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De hond de Baskervilles (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, ot 31 augustus. Prentenkabinet: grafische kunst van "ïono Reinhold e.a. (tot en met 15 augus- Museum van Volkenkunde, dagelijks ot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid- (tot en met 3 oktober). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen 73; elke dag geopend vaD half 10 tot 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag an 2 tot 5 uur Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag ;eopen van 9 tot 12 eo vao 2 tot 4 uur na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag van 2 tot 5 uur Gravasteen Pieterskerkhof 6, juridisch tudiecentrum. elke dag te bezichtigen ussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst In vakanties), concierge: Kolfmaker teeg 16a Geologisch en mineralogisch museum, larenmarkt lb: elke dag geopend van 10 it 12 an van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke ag geopend van 8.30 tot 12.30 en van jt 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen- urg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg 26 lke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 lke dag algemene studiezaal en uitleen (deling, geopend van half 10 tot half 6 p zaterdag tot 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, 6: op maandag, woensdag en njdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree 27: maandag en woensdag van 1 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en onderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag vaD tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag an 10 tot 5.30 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest uislaan 7: elke dag geopend van 10 to' Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstras' elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en blbllo Reuvens, Plantage 6: maandag, en donderdag van 4 tot 5.30 u oensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uui i vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd in 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Pilgnmfathers-huisje, Boisotkade 2; ei dag geopend van half 10 tot 12 en van tot 4 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: elke ig geopend van 8.30 tot 12.30 en vaD l 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag voor Volkenkunde, Steen raat la: elke dag geopend vaD 10 tot Instituut voor culturele anthropologie i sociologie van niet-westerse volken trste Binnenvestgracht 33a: elke dag V8D 9 tot 12.30 en van 2 tot 5J( behalve zaterdagmiddag. (Deze opgaveD gelden niet voor zon- er estdagen). In het kader van de bloemenweek T EJDEN iS gisteren één dag centrum geweest voor de hippische wereld r in Nederland. Niet alleen dat er in de Leidse Hout e hippique werd gehouden (want dat is niet voor de eerste maal), maar nu had men in Leiden een mooie gelegenheid kennis te maken met de fraaiste paarden en de beste ruiters uit eigen land. Het avondprogramma is wat tegengevallen. De regen bleef doorstromen, lang na het aanvangs- uur, en het grote springconcours had té veel uitvallers om spannend te worden. Toch leek het wel, of dit grote evenement in het kader van de bloemenweek aan Leiden is voorbijgegaan. Natuurlijk waren de tribunes middags vol, maar dat kwam door de jeugd, die gratis met de prestaties n paard en ruiter kon meeleven, 's Avonds was er een minimaal bezoek. Kwam dat door de vrij hoge prijzen? In elk geval verdient deze hippische dag navolging. ruiter deden aarzelen. De regen had de mensen 's avonds thuis gehouden en hoe wel dit te begrijpen is. valt het weg blijven te betreuren, want het zal mis schien lang duren, voordat Leiden weer de crème van hippisch Nederland binneD de stadsgrenzen heeft In de loop van de middag gaven vele autoriteiten van hun belangstelling blijk, onder anderen de burgemeesters van Lei en Rijnsburg (mevrouw Koomans reikte 's middags en mevrouw Van Kin schot 's avonds de prijzen uit), de wet houders Drijber en Stolp, de garnizoens commandant, de overste De Leeuw, dr. Schoonheim, voorzitter van de Leidse Jeugd Actie en mr. Branderhorst van de Kamer van Koophandel. Zoals gezegd, zaten 's middags honderden kinderen op de tribune en wat zij aan kennis van zaken misten, maakten zij goed door luide aan hun goedkeuring of misprijzen uiting te geven. Wanneer een ruiter flink toucheerde (en dat gebeurde vele malen) waren hun „ochs" en „oh's iet van de lucht. Maar niet minder werd meegeleefd op de officiële tribune, waar ook de heer H. N. de Jager zat als afgevaardigde van de stichting N.H.S. Een aardig intermezzo vormde het kinderkoor De Leidse Sleuteltjes van Henk Franke, dat, zij het op de plaat, zong, en in levende lijve met collectebussen rondging voor een gezin in Beekbergen, dat door een brand was getroffen. Onder leiding van de oud-majoor der cavalerie C. C. Hasselman waren moeilijke parcoursen uitgezet, die menig paard en Victoria Regia bloeit Vanavond en morgenavond bloeit de Victoria Regia weer in de Leidse Hortus, vanavond wit en morgen avond rose. De bloem is tussen 9 en 11 uur te bezichtigen. Haar eerste bloei werd door 800 mensen bewon derd. Wandelsport „Willen is Kunnen" De Leidse wandelsportvereniging Wil len is Kunnen heeft dit jaar met zever leden aan de 43ste Vierdaagse te Nijme gen deelgenomen en niet zonder succes want allen volbrachten deze marsen. Dt heren C. de Ruiter (15 x), J. P. Woordes (14 x), R. Voorbrood (li x) en mejuffrouw J. van der Laken, Wim Bouwman e Zwanenburg voor de eerste maal. Zij die tien maal of meer aan de Vier daagse hebben deelgenomen, zijn in het bezit van het gouden kruis. De gouden- kruisdragers kunnen lid worden van de vereniging „Gouden-kruisdragers Vier daagse". Deze vereniging huldigt de deelnemers die voor de 15e, 20e, 30e, 35e enz maal de Vierdaagse hebben gelopen. In een gezellig samenzijn te Nijmegen werd de heer De Ruiter door de- leden van Willen is Kunnen op hartelijke wij ze gehuldigd en werd hem een zilveren sigarettenkoker aangeboden. In zijn toe spraak haalde de secretaris, de heer Woordes, aan, dat op „Kees nimmer vei geefs een beroep wordt gedaan 01 iemand tijdens de Vierdaagse te helpen' Hij hoopte dat de heer De Ruiter na zij„ pensionering, welke binnenkort ingaat, nog vele jaren zijn krachten aan Willen en Kunnen mag geven. Burgerlijke stand van Leiden GEBORENIngrid dr van W. A. de Voogd van der Straaten en U. Sohattmann; Aart zn van A. Rijsber- gen en J. Rijsbergen; Bartholomeus zn van C. J. van den Vijver en J. van Duijvenbode; Petronella Patricia dr van J. P. van den Hoek en M. Hols- wilder; Cornelia dr van W. J. Ho ning en C. van Rijn. OVERLEDEN: W. Zandbergen, 62 jr, weduwe van D. van Egmond; D. Bergshoeff, 35 jr, man. Middag prestaties Jeugdsprinconcours og geen achttien jaai 1 Grey Cat van A Ebben. 2 Cobber M M Koster; 3 Schwarzdrossel van A ben: 4 Rodeo van luitenant-kolonel R E J M van Zinnicq Bergmann; 5 dian van Roub Kouwenberg 6 Ylone emmes; 3 Jancko en Rot r Touw. 4 Robino en Ri 5 Richard en Geraldo Avonduitslagen Cobbey van M tenant-kolonel Bergmann; 4 Y VERSCHENEN is het verslag over 1958 omtrent het openbaar slacht huis en de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees voor de kring Leiden. Met de gemeenten Alkemade, Leiderdorp, Voorschotan, Warmond en Zoeterwoude heeft in de loop van het verslagjaar overleg plaats gehad om te komen tot een gemeenschappelijke regeling met betrekking tot het uitvoeren van de Vleeskeuringswet. Het laat zich aan zien, dat deze regeling in 1959 tot stand zal komen. De gemeenten Ha- zerswoude en Wassenaar hebben formeel een eigen keuringsdienst met eigen keurmeesters, maar de directeur van het openbaar slachthuis te Leiden treedt op als hoofd van deze diensten. In Leiden en Oegstgeest (met tezamen 89 slagerijen) werden 1431 surveillance- bezoeken gebracht bij de slagers en 80( bij vleeswarenverkopers, restaurants, automatieken en dergelijke. Ook i overige gemeenten werden de verkoop- Toer der Verenigde Naties IK HEB geen truien genoeg voor die Leidse ploegen", zo vertelde Ome Joop ons gisteren vóór Amsterdam. „Ze zijn deze keer stukken beter dan vorig jaar". Juist werd de ploegenstand afgelezen: LeidenHero achtste, LeidenNorth State derde. De Arnhemse Vredesteinploeg was eerste. Ook bij ons zou deze ploeg het goed doen. Zonder bijzonder goede rijders, maar attent om overal bij te springen, waar dat nodig is. De Leidse North State-ploeg verdiende juist vijftien punten de man door vlak voor de Amsterdamse intocht de commandowagen een extra beurt te geven. Onder escorte van de Amsterdamse politie ging het vervolgens naar het Olympisch stadion. Daar stond Heintje Davids aan de finish, om de leider van het klassement in de oranje trui te helpen. kenögemaakt als leider in het algemeen klassement. Hij werd door Heintje in hei oranje gestoken. Mevrouw Davids gaf ook haar anjers aan Wim, die ze met een s; ciale boodschapper naar zijn moeder Leiden stuurde. Eerst werd mevrouw Davids een boeket anjers geschonken en daarna gebeurde wat Ome Joop angstvallig had geheimge houden maar wat de hele karavaan allang wist: Wim Zaalberg uit Leiden werd be- ïi.i -Mtt» »-.? •*-. -i Ter Aar der veroordeeld rOOR DE HAAGSE economische po litierechter, mevrouw mr. Ninkenhof, is gedagvaard een heier uit Ter Aar- :ze was echter niet verschenen. Wel iren ter zitting gekomen twee Alphena- 24 en 21 jaar. Dezen hadden bij de ier gewerkt en zij zouden onrechtmatig n ontslagen, nadat een ongelnk had aats gehad. De een vertelde, dat de istelling was omgevallen en de vol- dag was de patroon niet meer rschenen om de mannen op te halen, als de gewoonte was. ,We stonden onder de heistelling en eesten even een slokje water gaan inken, want we waren erg geschrok- Een week daarvoor was ook al een istelling omgevallen, waarbij er een was." De getuige ontkende, t hij zou hebben gezegd wel een an- re baan te zoeken, omdat hij zich niet od wilde laten gooien. De baas zou hter na het ongeluk hebben gezegd, «ar op te houden met dit werk en een té met kippenfarm te kopen. De ge tuigen voeren nu noj weekgeld te krijgen. De andere getuige vertelde, hoe het ongeluk was ontstaan. Eerst was een heidraad over de weg gespannen, maar men was bang, dat er autobussen tegen aan zouden rijden en daarom had men de draad maar vlakbij de heistelling be vestigd, echter in los zand. Toen men ging heien viel de stelling om. Ook deze verdachte was een slokje water gaan drinken voor de schrik en ook hij ont kende over een andere baan te hebben gesproken. „We stonden de volgende morgen vroeg klaar, maar een kwam niemand om ons op te halen. Toen we opbelden, bleek de patroon al naar het Overeenkomstig de eis werd de heier veroordeeld tot honderd gulden boete of twintig dagen. Engels 1.0. A. voortreffelijk 27 Ct Bij Siegenbeek begon de victorie vraag zal menigeen wel enigszins zondei ling schijnen. Want men is natunrljj geneigd aan te nemen dat er onderwijs de moedertaal is gegeven, zolang er in. Nederland scholen bestaan. Deze ver onderstelling is volkomen logisch, maar niettemin in strijd met de werkelijkheid. De belangstelling voor de moedertaal is, althans wat het systematisch onderwijs betreft, lange tijd uiterst gering ge- Men leerde het Nederlands door het te lezen of te horen, maar men gaf zich sr weinig rekenschap van dat men, ets goed te kennen, er onderwijs in moet krijgen. Er moet gewezen worden op de ilijkheden, op de fouten, die velen maken en op de sleur die zo licht tot gedachteloos napraten en naschrijven leidt. Dit gedachteloze komt elke dag uit. ten minste voor degenen die met aandacht kritische zin lezen. Op school bv. geregeld dat leerlingen schrijven avonds, s' morgens, dus met het weg latingsteken aan de verkeerde kant Vragen we waarom ze dit zo schrij- dan blijven ze vaak het antwoord schuldig. Ze hebben zich nooit reken schap gegeven van hun schrijfwijze. Zo- we uitgelegd hebben, waarom het weglatingsteken links moet staan en niet rechts van de s. zien ze hun domheid n passen ze in 't vervolg beter op. Nog deze week schreef een bekend advo- „De justitie ga' haar gang." Ik me afgevraagd, waarom hij achter ga die apostrof plaatste. Waarschijnlijk heeft hij dat zichzelf niet afgevraagd en zweefde hem vaag voor de geest dat wel eens vormen vindt als: hij moog', hij leev' enz. Wat bedoel ik nu met deze voorbeelden? Dit: onderwijs in het Nederlands is nodig de schrijvers te leren zich reken schap te geven van wat ze laten drukken privé-brieven schrijven. Het over tollig gebruik van om in zinnen als: Hij -erlangde ernaar om zijn familie weer e zien. Hij had de taak op zich genomen >m dit haar mee te delen, neemt voort durend toe Als niemand u ooit op het stijlverslappende van dit woord opmerk- maakt, heeft u kans dat u het steeds gedachteloos bezigt, voorbeelden dienden om de nood- van systematisch onderwijs aan (c geven, onderwjjs ook in wat wij elke dag t. omdat we zoveel fouten horen of liever niet horen. Welnu, de noodzaak hiervan heeft men eerst zeer laat ingezien. Wel gaf men onderwijs in het Latjjn en er z(jn in de zeventiende eeuw zelfs zeer beroemde professoren in deze taal aan onze uni- -ersiteitcn geweest. Eerst in 179? kregen we de eerste hoog leraar in de moedertaal. Het was Matthys Siegenibeek die in dat jaar aan de Leidse Universiteit tot hoogleraar in de „Vader landse taal en welsprekendheid" benoemd Maar hij blijft een eenling op dit ge bied, ook al hebben we aan hem het eerste spellingstelsel te danken. Deze spedling-Siegenbeek hield het tot 1863 uit en voldeed dus wel aan een behoefte. Het duurde evenwel na 1797 nog dertig jaar, voordat aan de zg. Latijnse scholen (de voorlopers van onze Gymnasia) onder wijs in de Nederlandse taal werd gegei In de wet van 1815. waarin de v gever in art. 9 vaststelde welke vakken op de Latijnse scholen moesten onder wezen worden, komt het Nederlands onder deze nog niet voor. Eerst ii wet van 1863 (Wet op het M.O.), die aan Thorbecke te danken hebben, heeft de wetgever deze leemte ingezien. Het was een soort toegeven aan de drang buiten. Want het Gymnasium te Utrecht was er in 1829 op eigen houtje al begonnen. Er waren in dit jaar reeds zes gymnasia die het vak eerder hadden ingevoerd. Het bisschoppelijk seminarie Hageveld had het nut van het onderwijs in de moedertaal reeds bij de oprichting in 1817 ingezien en het dadelijk onder de leervakken opgenomen. Het in juni van dit jaar verdedigde proefschrift van dr. A. G. I. Erftemeyer geeft ons nog enige andere bijzonder heden, waaruit blijkt, hoe weinigen het nut en de noodzaak van moedertaal onderwijs inzagen. De heer J. H. van Bolhuis, leraar de Latijnse school te Utrecht zegt trent het onderwijs in het Nederlands het volgende: „een der literatoren, die uit eigene beweging veel werks had ge maakt van de studie onzer schone i dertaai, werd uitgenodigd, ook vooi onderwijs enige uren op de vijfde of laagste klasse af te zonderen, men be paalde dat de blijken van bekwaamheid het rekenen en het hollandsch eenen aanmerkelijken invloed zouden hebben op jor de wiskunde en de talen gegevene getuigschriften en prijzen, en zorgde dat ook op de hoogere klassen de leerlingen gedrongen werden, de verkregene kennis der hollandsche taal te onderhouden." „Uit deze tekst blijkt, dat omstreeks 1835 op een dergelijke school Nederlands werd gegeven; dat het een apart leervak begon te worden; als zodanig echter nog beperkt tot de laagste klas, en ook daar toch nog niet gelijkgesteld werd met de talen waarvoor men getuigschriften en prijzen placht uit te reiken, en die dus wel als volwaardige studievakken gol den." We zjjn dus in een grote honderd jaar heel wat vooruitgegaan op dit gebied, maar toch zijn we nog niet, waai wezen moeten. Dit zal eerst het geval zijn, wanneer op elke school de moeder taal het centrale vak van onder wijs wordt, omdat het het enige vak is dat men bjj alle andere vakken en op elk gebied van spreken en schrijven be slist nodig heeft. Dr. F. C. Dominicus Koffieconventie goedgekeurd Twaalf landen uit Latijns Amerika, die 92 procent vertegenwoordigen van de totale koffieproduktie in dat gebied, heb ben een ontwerp voor een wereldconventie voor koffie goedgekeurd. Deze overeen stemming werd bereikt in een bijeen komst, die de bestuursraad van de La tijns-Amerikaanse koffieovereenkomst in de nacht van dinsdag op woensdag heeft gehouden. Bij deze overeenkomst zijn de vijftienkoffieproducerende landen van La- tijns-Amerika aangesloten. Men verwacht dat Ecuador, de Domini caanse republiek en Costa Rica zich deze week nog voor de toekomstige conventie zullen uitspreken. WESTDUITSE LENING VOOR INDONESIË? Volgens een bericht van Antara zal Indonesië van West-DuiIsland een lening verkrijgen van' 2 miljoen D.M. voor uit breiding en verbetering van het telefoon net in Indonesië. Een teleurstelling was, da-t de baan het stadion juist in gebruik was bij de Nederlandse stayers, die aan het oefenen waren voor het wereldkampioenschap. De jongelui hebben zich toen vermaakt met aanmoedigen van de renners. De tocht door Amsterdam naar de sohool waar de fietsers zouden slapen, was evenement op zichzelf door de zwier w mee de Amsterdamse politie de karavaan door de drukte loodste. De Duitse ploeg, die hier achteraan reed, kreeg op aanwij zing van de politie extra punten, omdat zij de rij zo keurig had helpen sluiten als er vreemden tussen probeerden te komen. Een klein sprintje in Bussum werd nu tot etappe-sprint, verheven. Hierin be reikte Rob Faber van Leiden 1 een mooie derde plaats. Wij zijn benieuwd of Wim Zaalberg in Noordwijk de leiderstrui nog zal dragen. Zijn moeder zal zeker aanwezig evenals de andere ouders. Hoofdin specteur Merkelbach zal de oranje trui iltreiken. Nu ook bloemen voor chronische zieken In samenwerking met de V.V.V. Leiden heeft het bloemencomité van morgen bij 33 chronisch zieken in de Sleutelstad bloemen laten bezorgen. Het ging hier om mensen, die langer dan twee jaar bedlegerig zijn, wier adressen men van het Rode Kruis had gekregen. Aflossing staatsleningen Van de 316 pet. Nederlandse staatslening 153 en van de 3pet. Nederlandse staatslening 1953. tweede uitgifte, zal op leptember 1959 aflosbaar worden gesteld n de 3% pet. lening 1953 11,890.500 e. n de 3 pet. lening 1953, tweede uit gifte 4.200.000. De uitloting is 11 augustus. Succes voor leerlingen Zeevaartschool De Scheveningse Zeevaartschool heeft dit jaar een bijzonder succes geboekt: twee van haar leerlingen wonnen de prijs, uitgeloofd voor de kandidaten die het beste eindexamen aflegden. In de A.S.-afdeling was dit G. Daman en in de B.S.-afdeling S. B. Zeegers, beiden uit Den Haag. De prijs, uitgeloofd door het college Zeemanshoop, bestaat uit Hollandse zeekijker. De Poolse regering heeft de vennoot' schap onder firma Holland Cranes te •Gravenhage opgedragen zeventien ha mkranen van verschillend hefvermogen leveren. Met deze grote order is een bedrag van ruim ƒ4 miljoen gemoeid De havenkranen zijn van een nieuw type, dat onder de naam Leptoptilus- kraan door dit bedrijf voor export op de markt wordt gebracht. Holland Cra- es is de exportorganisatie van de kra- enbouwers Conrad Stork, Gusto en Verschure. plaatsen voortdurend gecontroleerd. Bij deze controles werd 41 maal een partij vlees of vleeswaren in beslag genomen wegens bederf, terwijl 23 partijen vlees in beslag werden genomen, die bij in voer niet ter nadere keuring waren aan geboden. Deze laatste partijen werden na keuring en betaling der verschuldigde rechten aan de eigenaars teruggegeven. Van de meer ernstige overtredingen werd proces-verbaal opgemaakt, bij de overige werd volstaan met een mondelinge of schriftelijke waarschuwing. Tot de grotere onderhoudswerken die werden uitgevoerd, behoorden het ver nieuwen van de dakbedekking van de varkenshal en -stal, het schilderwerk van het inwendige van het invoerkeurlokaal en de buitenzijde van de garages, winkel, archief en de rijwielbergplaats. In de tot de keuringsdienst Leiden be horende export-keuringsdiensten werden 1.487.023 (vorig jaar 949.334 kg) vleeswa ren en organen, benevens 1084 varkens en 38 schapen (vorig jaar 69 varkens) voor uitvoer naar het buitenland gekeurd. Onder de keuringsdienst Leiden ressor teren thans de vleeswarenfabrieken in Leiden, Hazerswoude en Wassenaar, als mede het openbaar slachthuis te Lelden. Directeur Nederlands Zuivelbureau benoemd De heer B. H. M. Bothe te Amersfoort, die tot directeur van heit Nederlands Zuivelbureau is benoemd zal zijn nieuwe functie per 1 augustus 1959 aanvangen. De heer Bobhe as nu nog directeur van een verpakkingsinduetrie te Rotterdam, die o.m. een melkverpakking fabriceert. Geen onbekende in zuivelkrmgen. Voorts is de nieuwe directeur van het Nederlands Zuivedbureau voorzatter van het Nederlands Verpakkingscentrum. De heer Bobhe is 50 jaar oud. Vredestein-Rubber is Evenement voor samenwerking van rubberindustrie Op de jaarlijkse algemene vergadering an de N.V. Rubberfabriek Vredestein jn de jaarstukken goedgekeurd. Beslo- :n werd het dividend over het boek- lar 1958 vast te stellen op 14 procent i contanten en daarnaast een bonus van 5 procent in aandelen, ten volle delende "e resultaten over 1959 en volgende e keren. Deze bonus zal tevens wor- uitgekeerd op aandelen die zullen len uitgegeven in geval het aanbod de houders van C-aandelen in N.V. Nederlandsch-Amerikaanse autobanden- fabriek Vredestein tot omwisseling van hun aandelen in aandelen op naam resp. certificaten aan toonder N.V. Rub berfabriek Vredestein, wordt gestand gedaan. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen werd .jt commissaris herbehoemd. Een aan deelhouder noemde het aanbod tot om wisseling in de verhouding van 1 1 edelmoedig en iets te gunstig voor de aandeelhouders in de autobandenfabriek. Het bestuur antwoordde o.m. dat de fi nanciële positie van de rubberfabriek weliswaar iets gunstiger is doch dat daartegenover de autobandenfabriek een grotere winstcapaciteit heeft. Het be stuur verklaarde zich in beginsel voor stander van verdere samenwerking van de rubberindustrie in Nederland. Friendships. Volgens berichten uit New Delhi zou de directie van Indian Airlines corporation besloten hebben vijf Fokker Friendships te kopen ter ver vanging van een deel van de vloot van de maatschappij, die voornamelijk uit DC-3's (dakota's) bestaat. Voor bezoek aan meisje „Zwarte" rit met 3 tons vrachtauto Tijdens de vanmorgen gehouden aan deelhoudersvergadering van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en zoon te Lei den werd medcgdeeld, dat de plannen voor de bouw van een nieuwe fabriek voorlopig van de baan zijn. De huidige ontwikkeling laat niet toe. tot verwezenlijking van de plannen te komen. Wel was men van mening dat er op den duur iets in deze richting zal moeten gebeuren. Besloten werd over 1958 geen dividend uit te keren en de reserves, groot ƒ252.211,69 in mindering te brengen op het verliessatdo. De heer Van der Werff deelde namens een groep aandeelhouders mee, tegen dit besluit te zijn. Van directiezijde werd er op gewezen dat Zaalberg twee moeilijke jaren achter de rug heeft. De orderpositie voor kens en wollen stoffen is tot oktober ge waarborgd. De wolvoorraden zijn goed. Er is nog een bankschuld van 1.800.000. maar verwacht wordt dat deze zal dalen. In 1957 bedroeg de bankschuld 3.200.000. De verliezen over 1958 zijn te wijten aan produktie- en wolverliezen. In de vergadering werd prof. mr. L. G. A. Schlichting te Nijmegen als com missaris herkozen. De vergadering stond onder leiding van mr. J. H. B. Kern kamp te Laren. Een van de ernstigste „zwarte ritten" die ik ooit heb meegemaakt, noemde de president van de krijgsraad gistermorgen het tripje dat de dpi. soldaat eerste klasse A. J. H. uit Huizen van Soesterberg naar Huizen en terug had gemaaikt".met een drie bons vrachtwagen van het leger. Hij had zijn meisje willen bezoeken en omdat hij haar die avond maar kort zou zien, had hij het snelste vervoermiddel gekozen: de vrachtwagen, waarop hij chauffeur was. Negentig kilometer had hij er mee gereden en de president re kende uit wat dit tripje het Rijk had ge kost; 90 x 50 cent, dus zo'n slordige 45 gulden. Zijn raadsman voerde aan dat verdach- in zeer moeilijke omstandigheden ver keerde. Zijn meisje had door haar ver kering met hem, ruzie met haar ouders gekregen, omdat deze in de jongeman zagen dan een avonturier. Zó hoog was de ruzie gelopen dat zij het uitgezet. Om haar gerust te stel- verdachte die avond naar haar toegegaan. Hij had niet veel tijd. want negen uur moest zij naar Amsterdam, ar zij verpleegster was. Hijzelf kwam tijdnood omdat die avond afkwam dat hij korvee had Er restten hem dus nog paar uurtjes Daarom besloot hij de vrachtwagen te nemen. De auditeur-militair vorderde zes we ken militaire detentie en degradatie tot soldaat. Uitspraak: vier we- degradatie tot Amsterdamse wisselmarkt 3.93A—3.93AParijs 76.8716—76.97%; Brus sel 7.55%—7.55%; Frankfort 90.18—90.23; Stockholm 72.92—72.97; Zurich 87.5116— 87.56%; Milaan 60.7716—60.82%; Kopenha- 54.7916—54.84%; Oslo 52.99—53.04; Wenen 14.61%—14.62%Lissabon 13.21% 14.Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3