CttRISTFlIJK Compromis voor verhouding Zending tot Wereldraad Inventarisatie van het onderwijs in Nederland Dit jaar weinig uitstel voor de onderwijzers YA, ZtwCasnêSa YASHICA Een woord voor vandaag Kanttekening Jonge kerken sterk vertegenwoordigd Ontsnapt j langs Krakatau Rassenscheiding bestaat nog in kerken in de Ver. Staten 2 DONDERDAG 30 JULI 1959 Eenstemmig voorstel van geref. deputaten niet begonnen is, publiceren vele kerkelijke bladen stukken uit aan de synode uitgebrachte rapporten. Deze rapporten zijn voor de dagbladpers niet be schikbaar. Vandaar ook dat wij het voorstel dat de deputaten aan de synode zullen doen in zake de verhouding van de Geref. Kerken en de Nationale Zendings Raad tot de Internatio nale Zendings Raad, die in de Wereldraad van kerken geïn tegreerd wordt, uit het Gere formeerd Weekblad moeten Prof. dr. Herman Ridderbos schrijft daar o.m. in zijn „Van week tot week": Dan nog een woord over de consequenties, die de voorgeno men integratie van de Intern. Zendingsraad in de Wereldraad van Kerken voor onze zending heeft. Zo als men weet, zijn on ze kerken via de Nederl. Zen dingsraad lid van de Intern. Zen dingsraad, maar niet van de We reldraad. Hoe moet het nu, als deze Intern. Zendingsraad in de Wereldraad wordt geïntegreerd? Er is een studie-commissie be noemd. die over deze ietwat ne telige kwestie een advies heeft uitgebracht. Dit advies is door Gen. Dep. in grote trekken over genomen en als voorstel op de synode gebracht. De zaak is, dacht ik, grondig bekeken en uit de doeken gedaail. Het streven is er op gericht om het contact met de wereldzending te behou den, met inachtneming van het standpunt van de geref. kerken t.o.v. de Wereldraad. De zaak was niet eenvoudig, want bij de integratie van Int. Zendingsraad en Wereldraad zal de eerste een Commissie van de tweede wor den. Omdat men echter in de Int. Zendingsraad en Wereldraad weet, dat bij vele deelnemers aan de eerste bezwaar is tegen inte- steld: a. óf de nationale Zendingsra den (in ons geval: de Nederland se) sluiten zich bij deze Commis sie van de Wereldraad aan en beschouwen zich aldus in heel het werk van de Wereldraad opgeno men. Deze mogelijkheid was voor. onze zending, bij het huidige standpunt van onze kerken, a priori uitgesloten. b. óf de nationale zendingsra den (lees weer: de Nederl. Zen dingsraad) werken aan de arbeid van deze Commissie van de We reldraad mee, onder voorbehoud dat hun verantwoordelijkheid zich beperkt tot het werk van deze Zendings-Commissie. óf de nationale Zendingsra den werken aan het overleg in deze Commissie mee zonder ver antwoordelijkheid en zonder stem- Men noemt a. de aansluitings- vorm, b. de medewerkings-vorm, c. de overlegs-vorm. Keuze Gen. dep. hebben in overeen stemming met het (eenparig) ad vies van de studie-commissie (eenparig) voor b. gekozen en stellen dit aan de synode voor. De keuze tussen b. en c. was, dit blijkt uit heel de uitvoerige toelichting, niet eenvoudig. Im mers: b. betekent het onderhou den van de tot nu toe geoefende samenwerking met de Internatio nale zending. Het betekent ech ter ook, dat de zending via deze internationale samenwerking dichter tot de Wereldraad nadert dan voorheen en dichter dan on- kerken daartoe zijn genaderd. Daarentegen betekent c. volledi ge handhaving van de afstand van de Wereldraad, doch prijsgeving van de internationale samenwer king in de Zending, in de vorm waarin deze tot nu toe werd ge oefend. Als ik het goed begrijp, had- ien Dep. zichzelf en de synode de ceuze tussen b. en c. wel liever villen besparen- Men komt er de Wereld raad voor a. zou wülen kiezen. Dat Dep. b. aanbevelen en niet c. is vooral uit praktische over wegingen. Men kan in de situatie in het Oosten zich heel moeilijk buiten of op een afstand van de ze internationale samenwerking bewegen. De confessionele bezwa ren, die in het Westen een zo gro te rol spelen, zijn in deze Zuid- Oost-Aziatische samenwerking niet aanwezig. Het Theologisch onderwijs (Djakarta, Makassar), de Lectuurarbeid, het onderwijs, de Sociaal-economische arbeid, de internationale zaken, de interker kelijke hulpverlening in Indone sia zijn overal opgenomen! in en verbonden met een bredere sa menwerking. Wil men voor wat er in de Zendingscommissie van de Wereldraad geschiedt, geen verantwoordelijkheid dragen, dan betekent dit (bij de nieuwe orga nisatie van de Internat. Zendings raad) voor onze zending een ver zwakking of loslating van deze reeds lang bestaande en op zich zelf toé te juichen vormen van samenwerking. Discrepantie In de Studiecommissie heb ,ik zelf wel gevoeld, dat er hier 'een zekere discrepantie ligt tussen een te eerbiedigen algemeen stand punt èn een levensbehoefte van onze Zending. Omdat de moge lijkheid b. uitdrukkelijk afstand schept van de Wereldraad in het algemeen en omdat er veel aan gelegen is, dat in Zuid-Oost-Azië onze zending haar invloedrijke plaats behoudt in de bestaande vormen van samenwerking en overleg, geloof ik. dat Gen. dep. inderdaad met vrijmoedigheid b. aan de Synode hebben kunnen voorstellen. Men kan hier mis schien wel een zwaar kanon af schieten. Maar men moet wel in het oog houder wat men daar mee in dit geval, zal raken. Het zal wel mede daarom zijn, dat heel de advies-commissie en héél het college van gen. depu taten zich ten slotte voor b. uit gesproken hebben. Publicatie van O.K. en W. Minister van defensie: Het grote aantal .onderwijzers (200) dat voor. cursusjaar. 1958/ 1959 uitstel en later vrijstelling, van militaire dienst heeft gekre gen, zal het aantal onderwijzers dat voor het cursusjaar uitstel ontvangt, sterk beïnvloeden. Slechts enkele tientallen" onder wijzers komen in aanmerking. De minister van defensie S. J. van den Bergh verklaart dit in antwoord op vraigen van het Tweede-Kamerlid Kleij- wegt. De heer Kleijwegt had in zijn vragen gewezen op het grote verschil tussen de twee opvolgende cursusjaren. De minister zegt in zijn antwoord, dat een keus is gemaakt uit twee mogelijk heden: Het grootste deel van de onder wijzers, die reeds uitstel, hadden gekre gen alsnog oproepen en een belangrijk aantal meuwe onderwijzers uitstel ver lenen óf de onderwijzers met uitstel niet meer op te roepen en hét verlenen van uitstel aan nieuwe onderwijzers dien overeenkomstig te beperken. Uit prak tische overwegingen is de tweede moge lijkheid- gekozen. Hoeveel onderwijzers voor het cursus jaar 1959-1960 uitstel ontvangen is niet bekend. Met opzet is de term „enkele tientallen" gekozen om nog enige arm slag te hebben, aldus de minister. (Van een onzer redacteuren) Het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft een nieuw overzicht gepubliceerd van ,,Het onderwijs in Neder land." Volgens dit overzicht is er een sterke toeneming van belang stelling voor het voortgezet on derwijs, die wordt veroorzaakt door de gewijzigde economische en maatschappelijke aspecten zo als industrialisatie en grotere wel stand bij de lagere milieus, en door de verlenging van de leer plicht in 1950. Deze conclusie bevat weinig zichtspunten en trouwens deze hele prachtige uitgave het ministerie slaagt er soms in te mooie uitgaven te verzorgen is eigenlijk alleen van belang voor de mensen die wei nig' op de hoogte zijn van de onder "wijssituatie in ons land. In dit boekje van 92 kunstdrukpagina' wordt een overzicht gegeven van d< verschillende scholen, die er in Ne derland zijn. Na ieder hoofdstuk volgt een statistiek, die aangeeft hoe die onderwijsvorm zich tussen 190C 1957 heeft ontwikkeld. Merkwaardig is een vergelijking de getallen die gegeven worden het onderwijs aan kleuters en plichtige kinderen vooral wat betreft de percentages rooms-katholieke en protestantse kinderen die bijzondere scholen bezoeken. Terwijl aan protestants-christelijke zij de het percentage kinderen op kleu terscholen gestegen is van 22 tot 26, is dit percentage bij de rooms-katho- lieken gedaald van 53 tot 46 jaren tussen 1945 en 1957. Hieruit blijkt dus dat terwijl het landelijke aantal kleuters steeg van rond 200.000 tot meer dan 350.000, de prot.-chris- telijken veel sterker groeiden dan de rooms-katholièken. Ook voor het la ger onderwijs geldt een zij het zeer kleine procentuele stijging van de prot. christelijken tegen een daling bij de rooms-katholieken. Het overzicht erkent voorts het tekort aan b.l.o.-scholen voor geestelijk ge stoorde kinderen. Dit tekort doet zich vooral voelen op het platteland de kleine steden. In het overzicht over de kweekscholen wordt reeds rekening gehouden met de onderwijsvernieuwingen, die „mammoetwet" op het voortgezet derwijs in de toekomst zal aanbren gen. Op het ogenblik is het nog mo gelijk dat ulo-leerlingen via de eer ste leerkring van het onderwijs de kweekschool kunnen volgen. Het ligt in de bedoeling dat als er te eniger tijd voldoende aanbod van middelba- Atheïsme overheerst de cursus voor de Jugendweihe 1960 De klassen voor de jonge mensen die in het voorjaar van 1960 moeten deel nemen aan de Jugendweihe, de commu nistische surrogaat belijdenis, zullen in september beginnen. Volgens rapporten die in West-Duitsland zijn ontvangen hebben de Oostduitsers een geheel nieuw programma opgesteld, dat de jonge men sen wil opvoeden in het socialisme (lees de kweekschool. In plaats daarvan zal als vooropleiding het nieuwe havo ihoger algemeen vormend onderwijs) vereist zijn. De nieuwe mammoetwet gaat het be roepsonderwijs verdelen in drie tak ken: hoger middelbaar, en lager. Uit dit overzicht blijkt hoever wij nog van deze vernieuwing af staan. Eigen lijk alleen kennen wij bij het land bouwonderwijs (37) middelbare scho len. Het middelbare tuinbouwonder- wijs wordt volgens dit boekje gege ven aan hogere tuinbouwscholen en moest dus eigenlijk reeds hoger tuin- bouwonderwijs heten. Wat straks tot de middelbare technische school kan en moet uitgroeien heet nu nog uit gebreid lager technisch onderwijs. Dit boekje laat zien hoe ver wij nog af staan van de onderwijsvorm die in de mammoetwet wordt uitgewerkt. Maar wie het leest en de prachtige foto's bekijkt krijgt geen enkele in druk van de problemen waarvoor ons onderwijs staat. Veel liever ware het ons geweest, als al dit geld, dat aan deze uitgave werd besteed, gebruikt was om nu eens helder uit de doe ken te doen of de alarmerende be richten, die wij van vele kanten ont vangen, over personeelsgebrek etc., grond van waarheid bevatten en zo ja, wat er gedaan wordt. Beroepingswerk nensma te Roodeschool; te Lobith: L. Zwaan, kand. te Lobith; te Schiltwold: F. H. Veenhuizen, kand. te Huizen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Bennekom en te Zwaag- westeinde: P. van Zonpeveld, kand. te Bussum. EV. LUTH. KERK Aangenomen naar Stadskanaal: J. Hap pee te Groede. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Nieuwe Pekela: H. Th. Plevier te Zandbulten. Vaantje van Velzen voor De Hoop Maandagmiddag 3 augustus om vijf uur zal de burgemeester van Velzen, mr. M. M. Kwint, aan kapitein W. F. Rog van het hospitaakerkschip De Hoop namens de gemeente Velzen een vaantje overhandigen, voorstellende hel wajien van Velzen. Het vaantje zal een plaats krijgen in de kcrkzaal naast de vaantjes van Schcveningen, Katwijk en Vlaardingen. Wereldgelijkvormigheid is een uitdrukking, die in het chris telijk leven nogal eens wordt gebruikt. Te pas en te onpas! Het woord is aan de 'Bijbel ontleend. Paulus gebruikt het in zijn brief adn de Romeinen. Hij zegt: „Wordt niet gelijkvormig aan deze Wereld, maar wordt hervormd door de vernieuwing van uw denken, opdat gij moogt onderkennen wat de wil van God is, het goede, welgevallige en volkomene". De vernieu wing van ons denken: daar gaat het dus om, dat is bepalend. Met klem rijst daarom de vraag: willen wij ons denken laten vernieuvjen, d.w.z.: zijn wij bereid al onze gedachten gevangen te geven aan Hem, Die Heer is van .de hele wereld èn van ons eigen leven? Wij spreken wel eens over positief denken. Nu, hier wordt ons concreet die eis gesteld. Hervormjng van ons zelf, broodnodig en onmisbaar, is alleen mogelijk door ons ge hele denken positief te richten op God, Hem in alles te betrek ken, positief ons leven volledig in te stellen op Hem en naar Zijn geboden te leven. De hervorming van de wereld, opdracht voor ieder, begint met de hervorming van de individuele mens. En die kan slechts slagen, indien zijn denken een zaak, waar bij hoofd- èn hart gelijkelijk betrokken zijn wordt ver nieuwd, zodat hij in alles gaat vragen naar de wil van zijn Heer. - DE EXPEDITIE MOET GERED £)E expeditie die thans in het wij- heeft er zich achter gesteld en zich /i„ Nieuw-Guinea onder geplaatst, en het enige wat werkzaam is mag niet mislukken, zo schreven we deze week op deze plaats. Nieuwe mogelijkheden men zich nog wensen kan, is dat anderen, die daartoe in de gelegen heid zijn, zijn inspirerend voorbeeld i voegden zullen volgen. overtui- Ook de regering kan niet achterwege ging voegden we eraan toe, dat de blijven. Er moet haar in het bijzon die de expeditie vormen der veel aan gelegen zijn, dat Nieuw- Guinea wordt ontsloten.. Geen gebied meer, waar ook ter wereld, zo schre ven we nog slechts twee dagen gele den, of het wordt afdoende in kaart dat gebracht. Woestijnen worden door trokken, bergen beklommen, polen worden bereisd. „Zouden wij dan zijn geen verbijten, doch veel- moeten erkennen, dat het gebied van een hulpexpeditie van - reële, Nieuw-Guinea streken kent die wij in onze tijd niet of zeer onvoldoende en welnu, de roep baas kunnen?" gehoord geworden. De mannen die daar in het verre het verdienden om te slagen. Wanneer de problemen waarvoor zij zijn komen te staan zo groot zijn dat bijzondere voorzieningen nood zakelijk moeten heten, dan i alleen maar een te dringende: daging tot ons volk. Wat ze behoe- daadwerkelijke sympathie. Zo schreven om bijstand Presbyterianen in Sao Paolo bijeen Het programma bevat tien verschillen de vakken, waarvan er zeven een defini tief atheïstisch stempel dragen, volgens de Oostduitse kerkelijke vertegenwoordi gers. Zij zeiden dat de lessen zich vooral zullen bepalen tot de practische toepas sing van de materialistische ideologie op ieder levensterrein. Bovendien zullen pseudo-wetenschappelijke lessen ove begin van de wereldgeschiedenis moeten bewijzen dat Gods schepping Advertentie ROXASECTdoodt vliegen, muggen en ande Insecten! De algemene vergadering van de Gereformeerde Wereldbond (World Presbyterian Alliance) is dinsdag j.l. de Braziliaanse stad Sao Paolo zon der Hongaren begonnen. Terwijl uit andere landen achter het ijzeren gor dijn de afgevaardigden wel visa kre- de conferentie te bezoeken en de Hongaren reeds in het bezit waren hun reisbiljetten, schijnt de Hon gaarse regering op het laatste ogen- spaak in het wiel te hebben gestoken. Tijdens de eeraté officiële zitting op dinsdagmorgen heette ondèr meer ook de methodisten-bisschop Umberto Bar- bieri, die tevens een van de voorzit ters van de Wereldraad is, de aanwe zigen in zijn land welkom. De Ameri kaanse theoloog dr. MacCord, de pi sident van Princeton Theological S minary leidde het thema van de cc ferentie in: „De dienende Heer Zijn dienend volk". In het kader van de bidstond die i maandagavond werd gehouden vo de officiële opening en die een ze eenvoudig karakter had, werden de bijbelgedeelten gelezen door ds. Perei- ra de Matos als vertegenwoordiger var het Braziliaanse protestantisme' er door de Tsjech, prof dr. Hromadka, als Europese vertegenwoordiger var het presidium. De vroegere president van Princeton College en erevoorzitter van de Inter nationale Zendingsraad prof. John. A. MacKay bediende het Woord. Hij her innerde zijn toehoorders aan het feit dat het 400-jarig bestaan var vorming dit jaar gevierd wordt. Het feit dat de achttiende algemene ver gadering in het rcoms-katholieke Zuid- Amerika werd gehouden vond hy ken merkend voor de betekenis en de groeiende invloed van het protestantis me op dit roomse continent. Ook in de andere toespraken werd met nadruk gesteld dat niet voor niets Brazilië is gekozen. Dit land bezit de sterkste protestantse minderheid en de Presbyteriaanse Kerk is er onder de protestantse kerken wederom de grootste. Sedert de laatste wereldconferentie van de World Presbyterian Alliance die in 1954 in Noord-Amerika werd gehouden is het aantal aangesloten kerken met tien procent gestegen tot 76. D«e stijging was vooral te danken aan het feit dat jonge kerken van Japan, Java, Ceylon, Kenia en Kameroen zich heb ben aangesloten. Deze en andere jonge kerken zullen een sterke invloed heb ben op de gang van zaken in deze conferentie, omdat zij tot de snelst groeiende behoren en omdat hun tal groot genoeg geworden is om tussen hun veel oudere zusterkerken te laten horen. Op 24 sept, in Drachten Geref. conferentie over verhouding Rome-Reformatie De Werk-Commissie Reformatie-Rome, ingesteld door de generale synode der Geref. Kerken, is van plan om op 24 september een conferentie te organise ren, waar de actuele verhouding Refor matie-Rome met name in de provincies Groningen en Friesland gesproken zal Op deze conferentie, die te Drachten zal worden gehouden een van de belangrijke Centra van het r.k. „missie"- werk zijn de predikanten en afge vaardigden van evangelisatiecommis sies en/of kerkeraden van harte wel kom. Het onderwerp zal komen te staan in het licht van een dogmatische en een sociologische benadering- Als spre kers zijn gevraagd prof. dr. G. C. Berkouwer te Amsterdam en dr. L. Zielhuis te Baflo. Juist omdat van r.k. zijde, met name In Duitsland, de laatste tijd diepgaande bezinning en studie gaande is over het vraagstuk van de „diaspora", d.w.z. van de kerk die als kleine verstrooide min derheid een zeker apostolaat wil ontwik kelen, is het onderwerp van deze con ferentie te Drachten actueel. In Fries land en Groningen wordt dit soort vra gen door de paters Franciscanen met name aan de praktijk getoetst. Voor informatie en nadere gegevens kunnen de desbetreffende kerken zich wenden tot de Werk-Commissie Refor matie-Rome. p.a. ds. R. de Roos, Zut- phensestraat 2, Brummen. staan, is als evenzéer als wij van oor deel, dat het hier betreft een natio nale aangelegenheid, waarvan onze pioniers en padvinders. Het wordt in alle redelijkheid een zaak gezond prestige. Deze nationale het ons eenvoudig niet veroorloven zaak verdient een nationale aanpak, kunnen, dat ze mislukken gaat. Hij EINDE SCHRIKBEWIND JTR schijnt nu spoedig een eind te Het was vooral de schoolkwestie, die zullen komen aan het schrikbe- de oppositiepartijen in het geweer wind, dat de communisten in de In dische staat Kerala uitoefenen. Een meerderheid in het kabinet van pre- bracht. De roomskatholieke kerk, die Kerala een sterke positie inneemt, de eerste en felste be- mier Nehroe zou reeds besloten heb- strijders van de communistische maat- ben, president Rajendra Prasad te regelen. Maar ook hindoes en mo- men uitgeschakeld en krijgen de niet- tegenstanders zijn daarvoor niet te- communistische partijen binnen een ruggeschrokken. Zij begonnen een ge- half jaar gelegenheid, bij nieuwe ver- weldloze actie, die echter spoedig kiezingen de grote Jout te herstellen, ontaardde in bloedige gevechten, om- welke zij ruim twee jaar geleden dat de politie van haar vuurwapens gebruik maakte. Het leek erop, dat de centrale rege ring in New Delhi zou ingrijpen. Dit leidde er toe, dat de communisten in Kerala water in hun rode wijn deden. hebben gemaakt. De communisten kwamen destijds aan de macht als gevolg van de grote ver deeldheid, die onder hun tegenstan ders heerste. Vooral de Congrespar tij i i Nehroe deze teleurstellende gang Aanvankelijk zag. het 5 verantwoordelijk En toen Nehroe de staat bezocht, i dat de rust was weergekeerd, meende hij, dat een ingrijpen van zijn rege naar uit, dat ring niet gerechtvaardigd was. zouden houden, i toen zij kabinet er anders over en zal maal de touwtjes stevig in handen het niet lang meer duren, of er wordt meenden te hebben, brachten zij de meeste middelbare scholen onder staatsbestuur, maakten zij een eind aan het grootgrondbezit en nationali seerden zij de drankzaken. i eind gemaakt aan de wantoestand in Kerala, waar een betrekkelijk klei ne communistische minderheid er in geslaagd is, de grote meerderheid te terroriseren. Kruiswoordpuzzel 89 McKinnon begon zich nu langzaam naar de boot toe te bewegen, al lag dat niet aan hem zelf. Hij hield nog steeds de bootshaak vast, die Nicolson nu snel naar binnen haalde. McKinnon zette nog altijd een bijna komiek verbluft gezicht. Hij keek over zijn schouder naar de plek waar Sinclair nog altijd rondplaste, en daarna weer naar de. boot, wilde juist wat zeggen, maar slaakte toen opeens een lui de kreet van pijn. Een onderdeel van een secon de later gilde hij opnieuw en toen begon hij, op de een of andere geheimzinnige manier plotseling in verwoede actie gekomen, als een razende op de boot aan te stevenen. Na vijf wanhopige slagen was hij langszij, waar een half dozijn armen hem bij zijn schouders pakten i met het hoofd boord hesen. Hij kwam met het gezicht naar bene- i toen zijn benen grijsachtig, ge- i dwarsbank terecht, i boord kwamen, zag men dierte zijn kuit loslaten en geruisloos i het glijden. „Wat....wat was dat?" Gudrun had een glimp te zien gekregen van de gemene snoekachtige kop met de kwaadaardige tanden, en haar stem beefde. „Barracuda," zei Nicolson toonloos, terwijl hij zorgvuldig vermeed haar aan te kijken. „Barracuda!" haar ontzette gefluister liet geen twijfel dat zij alles afwist van dat meest vraatzuch tige en moorddadige wezen der zeeën. „Maar Alex! Alex! Die is nog in het water! We moeten hem hel pen. gauw!" „We kunnen niets voor hem doen!" Nicolson had het niet zo ruw willen zeggen, maar het'besef van zijn absolute machteloosheid greep hem sterker aan dan hy -het zich bewust was, „Geen mens kan nog wat voor hem doen." Hij was nog niet eens uitgesproken of over het water weerklonk een wanhopige angstkreet van Sinclair. Het was een afschuwelijk geluid, half men selijk en half dierlijk, dat telkens weer opnieuw werd herhaald, schril van nameloze doodsangst ter wijl de jongen krampachtig-woest rondspartelde, nu eens halverwege boven het water uRknmond. en dan weer zover zakkend, dat zijn haren biina het wa ter raakten; het schuim spatte wild omhoog, ter- door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling R©b Limburg) - - - wijl hij als een razende op zijn onzichtbare vijan den lossloeg. Nicolsons revolver knalde zesmaal snel achter elkaar, zodat het water en het schuim aan alle kanten van Sinclair omhoogspatten; snelle scho ten, zonder te mikken, waarvan men moeilijk kon verwachten dat zij iets zouden uitrichten. Noncha lant had men ze kunnen noemen, en dat waren ze ook inderdaad op het eerste na. dat Sinclair dwars door het hoofd was gegaan. Lang voor de kruitdamp en de slierten blauwe rook naar het zuiden waren weggedreven, was de zee weer volkomen tot rusl gekomen. Van Sinclair was geen spoor meer te be kennen: hij was onder de staalblauwe zeespiegel deze niet blauw meer, melkachtig, schuimend wit, doordai de stortregen er van horizon tot horizon in felle striemende vlagen overheen joeg. Bijna drie uren waren verlopen, en het was nu tegen zonsondergang. Maar het was onmogelijk uil te maken waar de zon stond, laat staan dan dat men haar kon zien. Want de stortregens joegen nog altijd ononderbroken zuidwaarts, en naar alle rich tingen was de zee één grote, loodgrijze massa. De regen striemde ook onophoudelijk in de onbescherm de boot, maar geen mens trok zich daar wat van aan 'T-iewel zij tot op de huid waren doorweekt en vaak '<en te rillen in de koude regen, die hun dun ne katoenen kleding deed vastkleven aan armen, li chaam en benen, voelden zij zich, gelukkig. Ondanks de plotselinge, verlammende schok, die de dood van Sinclair hun had gegeven, en hoewel zij de tragiek beseften van die dood, zo vlak voordat de leven schenkende regen doorkwam, voelden zij zich toch gelukkig. Gelukkig, omdat de drang naar zelfbehoud zich weer van hen meester maakte. Omdat zij die ontzettende martelende dorst kwijt waren en naar hartelust hadden kunnen drinken, meer zelfs dan goed voor hen was geweest; en omdat de koude re gen hun verbrande en beblaarde huid weldadig af- geslaagd koelde. Ook vijftien liter vers regenwater "in een van de tanks over de hevelen. Verder voelden zij zich gelukkig, omdat hun boot, voortgestuwd door de straffe bries, alweer ettelijke mijlen had afgelegd, nadat zij eindelijk weer in beweging was gekomen, en zij nu de kust van Java steeds dichter naderden. En zij voelden zich vooral zo bovenmate gelukkig, gelukki ger dan zij het ooit hadden kunnen dromen, omdat ie verlossing nu zo dicht op handen was; omdat ie wonderen blijkbaar de wereld nog niet uit wa- --- einde scheen te zijn ge- eindelijk i eilijkheden. Als altijd was het McKinnon geweest, die het eerst opening in het regengordijn op een af- -.ijl Jets langs en laags stand van een goede twee ia het water had ontdekt. Het enige wat zij a —3 het ergste, dat onvermij- paar nog hadden delijke ergste, en er n den voor nodig geweest om de gehavende"^ breefolc kluiver te laten vallen, de mast te strijken, en op de bodem van de boot neer te hurken zodat de ze, zelfs van dichtbij gezien, niet meer leek dan een onbemande, op drift geraakte reddingboot, die haast niet te zien was in de voortjagende regenslierten, en zelfs indien zij werd ontdekt misschien niet eens de moeite van een nader onderzoek waard zou worden geacht. Maar men had haar wel degelijk bemerkt, en het lange grijze voorwerp had zijn koers gewijzigd, dank zij het scherpe oog van de uitkijk, die het bij kans onmogelijke had gepresteerd door de kleine grijze boot tegen haar eindeloze grijze achtergrond te ontdekken. (Wordt vervolgd) Horizontaal: i ontvangkamer, 5. sein, 9. spleet. 11. foei, 13. herkauwend dier van het geslacht der hertachtigen, 14. bijwoord. 15 lusthof. 17. Ierland. 19 vreemde mm 20. spoedig, 22. vreem de munt, 23.meisjesnaam, 24. soort vink, 25. bloeiwijze, 26. bedektbloeiende plant, 28. soort, 30. klap, 32. plaats Gelderl., 33. slede, 34. takel (scheeps term), 37. soort onderwijs (afk), 38 met kennis toegerust, 40. pasgang var een paard, 41. appel. Verticaal: 1. zwart in de wapenkun de, 2. soort onderwijs (afk), 3. niet ge sloten, 4. meisjesnaam, 5.metaalsoort, 6. einde, 7. gewicht (afk), 8. Europea nen, 10. akelig, 12 vogel, 14 zegepalm 16. jongensnaam 18. zijtak Rhone, 20 waterkering, 21. bijl, 25. afzonderlijk, 27. gekheid, 29. stoelspaak, 31. bij el kaar behorende voorwerpen, 32. gem T. Zeeland, 35. biersoort, 36. Europeaan, :8. munt ,n Nederl. (afk), 39. afkorting OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. hak, 2. het, 3. ree. 4. dra, 5 jas, i. pat, 7 ben, 8. esp, 9. dol, 10. ham, l'l. sim. Vert. 12. Heerjansdam. Moeilijk dilemma voor geestelijken Vrijwel algemeen in het zuiden kerkelijke gemeenten in het zuiden van de Verenigde Staten bestaat geen rassenscheiding. Tienduizenden zijn echter nog steeds niet, geïntegreerd. Voor velen van die gemeenten is de rassenscheiding in de kerk een door God gewilde zaak op de zelfde wijze als een eeuw geleden voor sommige christenen de sla vernij niets onchristelijks had. !aar niet alleen In het zuiden, ook in de noordelijke staten, waar de ras senscheiding officieel niet meer be staat, zijn er nog zeer vele aparte gemeenten voor blanken en negers. Maar daar wordt de scheiding ten minste veel minder op principiële gronden verdedigd. De blanke geestelijken in het zuiden van de V.S. staan in dezen voor een zeer moeilijk dilemma. Veroordelen zij de rassenscheiding dan barst de critiek in hun eigen gemeenten los. Keren zij zich niet tegen de rassen scheiding, dan worden zij moreel ge oordeeld door de noordelijke staten en de rest van de wereld. plaatsnemen. Aan het kerkelijk leven door.de week nemen zij zeer zelden deel. Ook hier blijkt het hemd vaak nader dan de rok te zijn. De blanke kerk leiders in het zuiden hebben zich vrij wel alle niet tegen de politiek van het „onze kerken zijn alleen voor de blanken" verzet. Dikwijls wordt deze gedragslijn zelfs door hen onder steund. Dit geldt dan met name voor de pro testante kerken zelfs is het helaas zo dat van de geïntegreerde kerken de meeste nog vrijzinnig zijn. Theoretisch kent geen der rooms-katho lieke gemeenten de rassenscheiding De r.k. leiding in de V.S heeft deze scheiding a's zonde Veroordeeld Maar in de praktijk vindt men in de zuidelijke staten weinig gemeenten Utrecht. Jacks avontuurlijke tocht, door Regi nald Taylor. Nederlands van Chr. Hil- sum-Beukens. In serie Prisma-Juniores. Haar mooiste rol, door Lorna Hill. .Nederlands van S. H. M. Horrevorts- Hueber. In serie Prisma-Juniores. ~Tit- gave Prisma, Utrecht. Chemie, het maken van nieuwe stof fen, door Kenneth Hutton. Nederlands an J. J. P. Boezeman. Uitgave Pris- a, Utrecht. De kerkelijke plechtigheden, gehouden ter gelegenheid v-n de herbijzetting van het stoffelijk overschot van Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Willem V., orzien van een inleiding door J. A. n Zelrr van Eldik. Uitgave Van Lans- jonstraat 26, 's-Gravenhage. Gedrukt de School voor de Grafische Vakken, Utrecht. Communist Front Youth Organiza tions, by Ni M. Apeland. Publication sponsored by the International Union of Socialist Youth. Gezonden door Federa- an Jongerengroepen van de P. v. Tesselschadestraat 31, A'dam. De wereld van het fraternisme, door Jan Jacob Jordrens. Uitgave J. B. van Noey J. Jordaensstraat 110, Antwerpen. Maurice Blondel en de apologetiek, door dr. G. E. Meuleman. Inaugurele rede V.U. Uitgave J. H. Kok N.V. Kam- Nieuwere vragen omtrent de psycho se, door dr. A. L. anse de Jonge. In augurele rede V.U. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Smokkelaars op het oude buiten, door Enid Blyton. Nederlands van G. van Bergen ian der rijp-Matla. In serie Prism.i-Juniores Uitgave Prisma,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2