Jlieumc £ciJtsrt|c (fauranl lerter verlaat de volgende Genève week Nixon mag kritiek voor televisie beantwoorden T Eisenhower: nog geen topconferentie Akkoord over richtlijnen vrijere loonvorming „Vriendschap tussen Amerika en Rusland'' QUEEN ELIZABETH RAMT IN DICHTE MIST EEN AMERIKAANS SCHIP Gouverneur N.-Guinea kon zijn vrouw ruilen Spaanse wegen zijn gevaarlijk TOER DAG 30 JULI 1959 1REAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. JVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11627 Dr. E. DIE MER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „Stantwasticfi is (jbf&Iewn myn hert in tegenspeel" WIM KAN Veelzijdige „praatjesmaker" Zie pagina 5 Hoewel Westen gesprek niet wil afbreken h a AMERIKAANSE MINISTER van buitenlandse zaken, Herter, heeft Plegen zijn Russische collega Gromyko gezegd, dat hij niet tot in e van dagen in Genève kan blijven, maar volgende week donderdag Lertrekken. Het antwoord van Gromyko op dit Amerikaanse „ulti em" was niet bemoedigend. De Russische minister zei: „Zoals U weet k geen haast en het initiatief de conferentie af te breken zal niet van litgaan. Welbeschouwd hangt het slechts van u, westelijken af, of ;o spoedig mogelijk tot een akkoord kunnen komen en u op de ge- iie datum zult kunnen vertrekken." -jf ewel de ministers van plan zijn nog overblijvende week alles :t werk te stellen om toch een romis te bereiken, ziet men in ve de toestand somber in. Er at weinig kans meer de im- te doorbreken. De uitwsseling le schriftelijke voorstellen heeft ig resultaat opgeleverd. Juist eschillen over de belangrijkstt ties zijn nog te groot. president Eisenhower heeft op zijn lijkse persconferentie uiting geg an het bestaande pessimisme. Er enkele vooruitgang gemaakt, aid' 'esident, die het bijeenroepen va topconferentie zou rechtvaardigen, hower wilde nog niet zeggen, dat itlers valse schat VN behulp van een ondcrwaterca- a heeft men in het Toplitzmeer ■Oostenrijk een schat opgespoord. het dan een valse schat. liet zijn Relse bankbiljetten, die Hitier des- Is had laten drukken om de Britse |inciën te ontwrichten. De biljetten nu bij het Oostenrijkse de- Jtement van binnenlandse zaken. \lolotof nu echt —laar Moskou? ngig<™ een speciale correspondent v>n ïriftse conservatieve blad Daily Tele- h, die buitenlandse diplomaten m a Bator, Buiiten-Mongolië, aanhaalt, premier Chroe6jtsjef op het punt einde te maken aan de ballingschap de voormalige minister van buiten- n>e zaken Molobof. Sowjet-leider heeft duidelijk te en gegeven dat hij vertrouwen heeft lolotof als diplomaat, ondanks diens ïitische opvattingen aangaande de iek. Molotof. aldus de correspondent, weer een plaats op het ministerie buitenlandse zaken kunnen krijgen iningin Juliana, prins Bernhard en de sessen Beatrix en Irene hebben gas- 1 een bezoek gebracht aan een fa- t van keramische produkten in Ihroesjtsjef doet leen beroep op I ministers Jiroesjtsjcf heeft dinsdag in de Oc- ie een eerst vandaag gepubliceerde voreing gehouden, waarin hü beroep t gedaan op de ministers van buiten- se zaken van de Grote Vier, nieuwe ngen te doen om tot overeenstemming omen over die kwesties, waarover zy overeenstemming kunnen komen, om 'Olgens plaats te maken voor een top- 'erentie. troesjtsjef zei dat op de conferentie in ve duidelijk was geworden dat noch Sowjetunie noch de westelijke landen huidige leefwijze van de bevolking van "t-Berlijn wensten te wijzigen." ndien de bevolking van West-Berlijn ar het kapitalisme wenst te leven, laat 3an hun gang maar gaan", aldus de Sische premier. „Dit is hun eigen bin- landse aangelegenheid, waarmee wij niet zullen bemoeien." hroesjtsjef zei dat de ministers van tenlandse zaken van Genève „reeds itief werk verzet hebben". echter niet. Zelfs de Russische delegatie in Genève, die gewoonlijk vorderingen meldt, was gisteren pessimistisch. „Er bestaan nog steeds belangrijke meningsverschillen' zei de communistische woordvoerder. De vraag In Genève is nu, hoe de con ferentie de volgende week beëindigd moet worden. In het westelijke kamp gec't men de voorkeur aan een nieuw reces boven het afbreken van de con ferentie zonder dat er een compromis is bereikt. Het westen wil Cromyko dan ook niet onder druk zetten door te dreigen de conferentie af te breken. Herter verlaat Genève volgende week donderdag, om dat hij 12 augustus in Chili een belang rijke conferentie van ministers van bui tenlandse zaken van de Zuidamerikaanse landen moet bijwonen. Ook de uitlating van Eisenhower, dat in Genève enkele regelingen kunnen worden getroffen, om minister Hertef naar Chili te kunnen laten gaan, wijst op het voornemen van de westelijke landen de onderhandelingen later voort te Vermoedelijk wordt in Genève nog plenaire vergadering gehouden en woensdag, een dag voor het vertrek Herter. Het komende weekeinde zullen de nisters van de Grote Vier het tijdens hun diners erg druk krijgen. Het zal dan ze- Romance geruchten... Zweedse prinsessen op vakantie in Griekenland Het particuliere vliegtuig van de Griekse prins Constantine staat op het vliegveld van Stockholm gereed, om zaterdag de prinsessen Margare- tha, Birgitta en Desirée naar Athene te vliegen. De 21-jarige Griekse kroonprins heeft hen uitgenodigd hun vakantie in zijn land door te brengen en natuurlijk heeft dit on middellijk geleid tot nieuwe gewich ten over een romance tussen de Prins en de 21-jarige prinses Desirée. Volgens buitenlandse bladen zou de romance vorig jaar zijn opge bloeid toen Desirée en Birgitta twee weken doorbrachten op het eiland Korfoe, in gezelschap van prins Con stantine en diens 21-jarige zuster, prinses Sophia. in Genève nog twee mogelijkheden 1 Als het bezoek van Nixon aan de Ver enigde Staten een bezoek van Chroesj- tsjef aan de Verenigde Staten als ge volg heeft, kan het gesprek als een topconferentie van twee man Chroesjtsjef en Elsenhower wor den voortgezet. 2 Waarschijnlijk zyn de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier In New York als in september de zit ting van de Algemene Vergadering van de V.N. wordt geopend. Zij zou den dan het gesprek kunnen voort- Zijne Excellentie Z. B. Dipcharima, minister van handel en industrie van Nigeria, brengt een bezoek aan ons land In de vier dagen dat dit verblijf zal duren, wil hij kennismaken met Nederland en hij doet dit grondig: tijdens een rondvaart door Amsterdamse grachten liet hij zich uitvoerig de bediening van de boot uitleggen. OPENHARTIG GESPREK MET REGERING Eigen mening heeft haar tijd gehad CfO OPVALLEND wordt het optre- t-1 den van voortreffelijk geïn formeerde arb eider s-met-lastige- vragen, dat gisteren, tijdens Nixon's bezoek aan de Siberische industrie stad Swerdlovsk, in het gevolg van de afgezant der Verenigde Staten werd opgemerkt: „Laten we Chroesj tsjef vragen, de „geïmproviseerde" opmerkingen een dag van te voren te laten stencilen. Dat is makkelijker voor de verslaggevers" Deze op westelijk wantrouwen ten opzichte van de Sowjet-oprechftheid ge baseerde opmerking is het gevolg van zekere geprikkeldheid, die de vriende lijk lachende en geduldig antwoordende n af en toe maar nauwelijks kan onderdrukken. Steed6 meer valt het hem op hoe zeer de vragen op elkaar lijken. Herbert Klein, Ndxon's perschef, zegt openlijk dat de Russen partijleden laten opdraven Amerikaanse gast onvriendelijke vragen te stellen. Bij elke in- of uitgang dere plaatsen waar zij er zeker v Nixon te treffen, staan dergelijke lieden te wachten, beweert Klein. daan met dit antwoord. De Sowjetuniie bezit geen buitenlandse bases". Nixons reactie was fel. „Is Hongartji soms een Russisch land? Is Polen uv land? Is Oost-Duitsland Russisch gebied' Waarom zjjn er Russische troepen in deze landen? Hebt u wel eens van menie en Bulgarije gehoord? Wee' u het Sowjet-volk één dag op de vier de bewapening werkt". Nicolaï Stravtsev, een onibwikkeld en bedrijfsleider im de staalfabriek Swerdlovsk zei tegen Nixon: „Ik ben verbaasd dat een man van uw intelli gentie vasthoudt aan een dergelijk oud systeem". Hij antwoordde dit op Nixons opmerking, dat een mens zelf het recht moet hebben uit te maken wat hij wil lezen en horen. Nixon had de bedrijfsleider voorgehou- Beschuldiging De perschef uitte zijn „beschuldiging", nadat Nixon gisteren door vier mensen lastig was gevallen met vragen over de Amerikaanse bases in het büitenland, de atoomproeven, de week der onderdrukte volken en andere omstreden onderwer- Eén van de vier wa6 Grigory Be!au60v, een elektricien. Hij vroeg Nixon, waarom hij over vrede sprak en zijn woorden niet met daden onderstreepte: „De V.S. hebben nog steeds zeer vele ba6e6 in andere lan- Nixon antwoordde: „Ik heb bier tame lijk uitvoerig met de heer Chroesjtsjef >ver gesproken. Wanneer Rusland e F.S. overeenstemming hebben be >ver ontwapening en een afdoende in- ipectieregeling, kunnen wU een beslissing ïemen over het vraagstuk van de base: Grigory Belausov zei: „Ik ben niet v< Chroesjtsjef en Eisenhower: Eisenhower en Chroesj- oorlogsdagen. Het Rus- zijn, tsjef hebben beiden naar sische volk heeft voort- sam 1 het bezoek durend blijk gegeven aarom zouden we dan niet de vrede ersterken? De Russische aan Rusland, zijn vriendschap jegens regering doet alles pleidooi gehouden merika" En de Russische pre- Op zijn wekelijkse pers- mier Chroesjtsjef ver- conferentie zej president klaarde in een rede voor Eisenhower: „Eén ding is bouwarbeiders in Dnjc- duidelijk: dat is de be- propetrowsk: „Vice-pre- cidheid van het Rus sische volk om Amerika nen te verwelkomen. Dit Russische is opmerkelijk sedert de kaanse volk Nixon heeft de vrede gepleit. Als het Ik geloof, dat de barome ter niet op oorlog staat". Ten slotte zei Chroesj tsjef nog: .Ik wil graag, dat president Eisenhower alles in het werk stelt om een oorlog te voorko- VERKIEZINGEN OP HAWAII Hawaii heeft bij de gisteren gehouden verkiezingen twee democraten en een re publikein naar het Amerikaanse congres afgevaardigd. Tot gouverneur werd de republikein William Quinn gekozen. De 34-jarige democraat Daniel Inouye, die tot lid van het Huis van Afgevaardigden werd gekozen, is de eerste afgevaardigde van Japanse afkomst in het Amerikaanse Congres. Hawaii wordt de vijftigste staat van de Verenigde Staten. Deze eerste staatsver- kiezing, waaraan door 85 procent van de 183.000 stemgerechtigden werd deelgeno men, vormde de laatste fase voor de for mele toelating tot de V.S. De twee politici die naar de Senaat werden afgevaardigd, zijn de democraat Oren Long en de republikein Hiram Fong. De zetelverdeling in de Senaat wordt nu: 65 democraten en 35 republikeinen. In het Huis van Afgevaardigden is de verhou ding: 283 democraten en 153 republikei nen, terwijl één zetel vacant is. Nieuwe processen op komst in Irak Premier Kassem heeft gisteren tij dens een persconferentie meegedeeld dat een krijgsraad de verantwoorde lijke personen voor de moordpartijen te Kirkoek zal berechten. De zaak is door communisten op gang gebracht, aldus de Iraakse premier. Bij het onderzoek is gebleken dat ook dere plaatsen onlusten waren bereid. Kassem toonde de journalisten foto's van verminkte lijken en gruwe lijke voorvallen tijdens de opstand in Kirkoek. Hij verklaarde dat zelfs men- ;n levend begraven zijn. Op dezelfde bijeenkomst vertelde Kas- •m dat zijn land niet vertegenwoordigd zal zijn op de bijeenkomst van de Ara bische Liga te Casablanca, waar de hou ding der Arabieren ten opzichte van Israël zal worden besproken en eveneens de verhouding tussen de V_A.R. en Irak Als reden gaf Kassem op. dat de Iraakse regering gegriefd is omdat haar voorstel, de conferentie in Bagdad te houden, is •erworpen. den, dajt hij de waarheid niet kaïn weten omdat hij er geen kemniö van kan nemen. Stravtsev kon zich toen maar moeilijk beheersen en sprak van .gemene laster" Afgezien van de kennelijk geënsceneer de discussies, i6 de ontvangst in Swerd lovsk en andere steden in Siberië bijzon der hartelijk geweest. De vice-president werd uitbundig toegejuicht en hij heeft met zijn gevolg kennis kunnen ne men van vele bezienswaardigheden in het tot nog toe verboden gebied. Vol trots liet een weduwe in de „stad der wetenschap" Novosibirsk haar kamerwoning in een nieuw complex zien De oude dame woont er met twee doch ters in één kamer van vier bij zes meter In deze kamer wordt gewoond, gegeten, geslapen en gestudeerd (door één der dochters). Na het vermoeiende bezoek aan fabrie ken en andere industriecentra veron/t- schuldigde Nixon zich gisteravond voor het diner. Hij gebruikte de avonduren om een t.v.-rede van een uur voor te be reiden, waarin hij de Sowjet-kritiek op Amerika zal beantwoorden. Moskou zal Nixon in staat stellen de rede uit te spreken om hem een zelfde kans te geven als Frol Koslov in de Verenigde Staten heeft gekregen. Medewerkers van Nixon hebben de autoriteiten verzocht de rede aan te kon digen. Dit verzoek is nog niet beamit- TAE REGERING heeft gisteren met het bestuur van de Stichting de Arbeid uitvoerig van gedachten gewisseld over de concept-richtlijnen voor de vrijere loonvorming, aan wij in ons nummer van dinsdag jl. reeds aandacht besteedden. Na afloop van de besprekingen een communiqué verstrekt, waarin wordt gezegd dat in een openhartige gedach- tenwisseling de vele aspecten v systeem van meer differentiatie arbeidsvoorwaarden in beschouwing erden genomen. Gegegeven de aanvaarding van de ge differentieerde loonvorming als neerge- de nota van de regering en gegeven het complex van maat regelen met betrekking tot de subsidies voor de melk en met betrekking tot de huren, kon in beginsel overeenstemming worden bereikt over de inhoud van de aan het College van rijksbemiddelaars te verstrekken algemene aanwijzing, al dus het communiqué. Van tevoren was aan de Stichting van de Arbeid een concept van de te ver strekken algemene aanwijzingen toege zonden. Het bestuur van de Stichting heeft naar aanleiding van dit concept zijn opmerkingen schriftelijk aan de regering kenbaar gemaakt. Van regeringszijde namen, onder lei ding van de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, aan het overleg deel de Van Rooy, De Pous en Marij- en de staatssecretarissen Roolvink Schmelzer. Ook de voorzitter van het College van rijksbemiddelaars, mr. Berger, was bij het overleg aan- Concessies Nader vernemen wfl, dat de regerings vertegenwoordigers gistermiddag bereid zjjn gebleken een heel eind tegemoet te komen aan de wensen die in het bestuur de Stichting van den Arbeid leefden. Het bestuur had nog gistermorgen aan de regering een aantal voorstellen tot wijzi ging van de voorgestelde rlchtlijnt gediend. Op verschillende punten zijn de regeringsvertegenwoordigers hiermee ak koord gegaan. t name de nogal stringente eis, alleen de produktavdteit maatstaf is vi loonsverhoging, zou wat verzacht zijn :ou de mogelijkheid geopend worden tot differentiatie in de lonen per onder neming en niet alleen per bedrijfstak. Dat overeenstemming werd bereikt dank zljjie toeschietelijke houding van rege ringszijde, nam echter niet weg, dat de werknemersvakcentralen over het alge- hum mening handhaafden, dat de thans door de Tweede Kamer aanvaarde algemene maatregelen op het gebied van de huren en de melkprijs te zwaar geacht moeten worden en dat deze maatregelen een gevaar betekenen voor het sla-gen van de vrijere loonvorming. De bereidheid van de ministers op ver schillende punten het concept-program van richtlijnen te wijzigen, betekent over het algemeen dat de toekomstige bevoegd heid van het College van Rij-ksbemidde- laars meer wordt ingeperkt dan aanvan kelijk was voorgesteld. De gewijzigde tekst van de riohtlijnen zal nog door de ministerraad moeten worden aanvaard en daarna waarschijnlijk worden gepubli- In een vroeger stadium waren de punten 7 en 8 van de ontworpen richtlijnen door de regering reeds Iets anders geredigeerd, en samengevat in een enkel punt 7 dat als volgt luidt: Als er onvoldoende ge gevens over de produktiviteit of rentabi liteit aanwezig zyn, kan het college de algemene trend (gemiddelde stijging) in onontwikkeling tot richtsnoer nemen. In die gevallen kan het college voorstellen tot verbetering van lonen en andere ar beidsvoorwaarden alleen goedkeuren als met de regering overeenstemming is be reikt over de gevolgen voor het prijspeil. De vice-minister-president, drs. Korthals (links), was persoon lijk naar Schiphol gekomen om gouverneur Platteel te verwel komen. HET grootste passagiersschip ter wereld, de 83.673 ton metende Britse Queen Elizabeth is gisteren bij het verlaten van de haven van New York in aanvaring gekomen met het Amerikaanse vrachtschip American Hunter. De Amerikaanse radiosta tions onderbraken onmiddellijk de programma's om dit opzienbarende nieuws door te geven. Maar achteraf bleek, dat het spectaculaire ongeluk goed is afgelopen. Wel liep de Queen Elizabeth een gat in de romp boven de waterlijn op, maar deze schade wordt niet ernstig geacht Ook werd niemand van de opvarenden gewond. Kapitein waagt de overtocht niet meer De boeg van de 8.433 ton metende American Hunter is over een lengte van een halve meter zeven meter boven de waterlijn opengescheurd. Er hing een dichte mist, toen de Queen Elizabeth ter hoogte van Coney Island op het Amerikaanse vrachtschip liep Het Britse vlaggeschip was 90 minuten eerder uit New York vertrokken voor de /ertocht naar Southampton. De eerste berichten van de aanvaring n niet alarmerend. Een helikoptei steeg onmiddellijk op. maar kon weinig uitrichten in de dichte mist. Verder voe- een schip van de brandweer en een patrouillevaartuig van de politie uit. Later ontving de kustwacht het bericht van de American Hunter op, dat er geen hulp nodig was. Hoewel slechts een lichte schade werd gemeld, heeft de kapitein de over tocht naar Engeland niet gewaagd. Begeleid door twee sleepboten is de Queen Elizabeth naar New York terug gekeerd. Het schip heeft 1.959 passagiers en een bemanning van 1100 leden De American Hunter, die uit Europa terugkeerde, heeft een accommodatie voor 12 passagiers en een bemanning 50 koppen. Aanbod van Papoea-stamhoofd TN DE STREEK van het Sterrenge- bergte had men nog nooit een Euro pese vrouw gezien en daarom bood het opperhoofd van een Papoeastam de gouverneur van Nederlands Nw.- Guinea. dr. P. J. Platteel, toen deze met zijn echtgenote een bezoek aan de expeditie bracht, drie van zijn vrouwen aan in ruil voor mevrouw Platteel. „Ik heb mijn beslissing voor lopig opgeschort", zo vertelde dr Platteel gisteren lachend, toen hij op Schiphol aankwam. gouverneur, die verwelkomd werd door de minister van zaken overzee aj. H. A. Korthals en de secretaris generaal van zaken overzee, mr. B. Krij ger, kwam met ongeveer tien uur ver traging aan. Op vragen van journalisten over de censuurkwestie wilde hij geen antwoord geven. Wel wilde hij spreken over de zorgen van de expeditie naar het Ster rengebergte. Hij bleek zeer ingenomen te zijn met het aanbod van de hèer C. Verolme (waarvan hij nog niet gehoord had) om te zorgen, dat het geldgebrek wordt opgeheven. Dat men in moeilijk heden was geraakt, achtte de heer Pla» teel niet vreemd. De middelen waren aan de krappe kant en door de tegenslag kwamen de pfoblemen. Het transport is nu echter goed gecoördineerd. De weten schappelijke groepen kunnen zich thans gemakkelijker bewegen en door de ver beterde organisatie kan men met vrij weinig dragers toe. ondanks dat er maar één helikopter beschikbaar is. Dr. Platteel zou het mislukken van de expeditie een ramp vinden. Een groep deskundigen als thans in Nieuw-Guinea aanwezig is, zou men niet gemakkelijk nogmaals bij elkaar kunnen krijgen. In het academisch ziekenhuis te Utrecht is vannacht overleden mevr. Werner uit Soest, die zwaar gewond werd bij het ernstige verkeersongeluk dat dinsdag middag in De Bilt gebeurde. Haar man was op slag dood. II-ven personen wer den ernstig gewond. Soraya verwacht in Noordwijk Ex-keizerin Soraya van Perzië zal in de loop van de volgende week met haar moeder in Noordwijk arriveren en haar intrek nemen in hotel Huis ter Duin. Soraya wil op heft privé-strand van het hotel enkele weken vakantie houden. De directie van heft hotel zal alles in werk stellen om de rust van de ex-keizerin en haar moeder zoveel mogelijk ie garanderen. India aanvaardt Russisch krediet India heeft een Russisch aanbod aan vaard voor een krediet van 1,8 miljard rupee (ca. 1,35 miljard gulden) als hulp bij de uitvoering van het in 1961 begin nende derde vijfjarenplan van India. De Sowjetunie heeft tot dusverre reeds voor 1837 miljoen rupee (ca. 1378 miljoen gulden) aan economische hulp aan India verstrekt. Daggeld lager Heft tarief van daggeld (call money) is vandaag meft een kwart procent verlaagd tot 1)4 procent. Deze verlaging is een ge volg van de ruimere geldmarkt, hoofdza kelijk eroorzaakt door de storting van het rijk aan de gemeenten ad f 270 min op 25/7 j.l. Aanhoudend koel De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Aanhoudend koel weer met veel bewolking en enkele buien. Matige, in de kustgebie den af en toe vry krachtige wind in hoofdzaak tussen west noord. (Opgemaakt om 11.15 Vry dag 31 juli Zon op 4.58, onder 20.34; maan op 1.27, onder 17.14. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Pu-en te Eindh Zd -Ltmb •Isinkl Slockholn ANWB waarschuwt Door het sterk toenemende aantal ge motoriseerde toeristen vermeerdert het aantal verkeersongevallen in Spanje. Dit jaar zijn al ettelijke Nederlandse toeristen hierbij betrokken geweest. De ongevallen waarbij enkele doden te betreuren waren, zijn deels aan onvoorzichtigheid van dé bevolking, deels aan de buitenlandse autorijders te wijten. Dit verneemt de A.N.W.B, van de Nederlandse ambassa deur in Madrid. De A.N.W B. waarschuwt de Neder landse toeristen met klem, dat de lande lijke bevolking in Spanje zich nog niet bewust is van de snelheid van het mo derne verkeer en hierdoor grote risico's neemt, die veelal aanleiding geven tot verkeersongevallen. Aangezien het verkeer op de Spaanse wegen vrij gering is, zijn buitenlandse toeristen geneigd hun snelheid op te voe ren tot een hoogte waarop de wegen niet zijn berekend. De wegmarkeringen zijn niet zo talrijk en duidelijk als in Nederland. Plotseling doemen scherpe bochten of onoverzichte lijke hellingen op. De wegen in Spanje zijn vaak eentonig en men wil grote af standen afleggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1