Berezina-overtocht in het Leidse legermuseum IllGTVOET Er is veel geduld nodig, voordat Europa één is RADIO en TELEVISIE Oecumenisch congres op Poelgeest Op van het draaiboek HET KANTOOR AAN DE VAN DE VOLHARDING LEIDSE HAVEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 25 JULI 1959 aandeelhou- so Rijnsburg J tot 5 uur: van Hoek. Agenda voor Leiden Zondag Pieterskerk, 10 uur: Hervormde jeugd dienst, voorganger ds. P. J. Mackaay te Oegstgeest. Dinsdag Het Gulden Vlies, 4.30 uur: aandeel houdersvergadering Leidse Bouwmaat schappij. Pieterskerk, 7.30 tot 8 30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Kaasmarktterrein, 7.30 uur: vertrek groot kindercorso ter gelegenheid van de Bloemenweek Rijnsburg - Leiden. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1-20 uur: middagpauzebijeenkomst. Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed. Trompstraat, 8 uur: evangelismtiebijeen- komst Baptisten Gemeente. Leidse Hout, 2 en 7 uur: pique ter gelegenheid vai week Rijnsburg - Leiden. Donderdag Herengracht 26, 10.30 uu dersvergadering voorheen J. C. Zaalberg Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid tot meditatie en gebed. Vrijdag Bloemen-wandelmarsen, vertrek 2 uui voor kinderen, 5 uur voor volwassenen Zaterdag 2 uur: vertrek Bloemenci s Leiden ran Rijnsburg na Kantine diaconessenhuis, 3 afscheidsreceptie ir. J. J. G. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Und Abends dn die Scala (alle leeftijden); donderdag: Paradijs onder de horizon. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Graf in Mariza (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Vrijheren van het woud (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Tarzan in New-York (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 915 uur): De hond van de Baskervilles (14 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, tot 31 augustus Prentenkabinet: grafische kunst van Nor,o Reinhold e.a. (tot en met 15 augus tus) Museum van Volkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktqper). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmaker steeg 16a Geologisch en mineralogisch Garenmarkt lb: elke dag geopend tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 830 tot 1230 en van 3 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half 8 op zaterdag tot 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 1230 en van 2 LEIDEN EEN GANG NAAR GANGETJE 12 IS LONEND PHILIPS ERRES SCHAUB-LORENZ Mulo-examen in Leiden Voor het mulodiploma-A slaagden gis teren: M. Chr. Noort, Katwijk aan Zee; van Staveren, Leiderdorp; J. Benschop, Noordwijk; J. Möhl, Bode graven (x); H. Mulckhuijsen, Bodegra ven (x); Chr. Henzen, Leiden (x); A. L. Rettberg, Den Haag; J. Jongbloed, Zoe- terwoude; A. Douwes, Leiden (x); J. J. van der Linden, voorschoten (x); E. L. Prudhomme van Reine, Voorschoten; W. K. Slooff, Hilversum; G. Verbeek, Lei den; P. J. Heijkoop, Leiden; H. H. Horz, OegstgeestF. Noordhoek, Bodegraven (x); C. H. Witte, Leiden (x). De geslaagden met een (x) behaalden tevens het middenstandsdiploma. Afge wezen: 10 kandidaten. TfERSCHENEN Is het jaarverslag 1958 van het Ned. leger- en wapen museum „Generaal Hoefer" te Leiden. Bijzondere gebeurtenissen deden zich in 1958 niet voor; wel viel weer een belangrijke uitbreiding van de ver zameling te constateren. Ook bet schilderijenbezit nam toe. In de af deling wapentuig werden belangrijke aanwinsten geboekt. De stichting „Vrienden van het legermuseum" schonk een deel van de ontbrekende gouden, zilveren en bronzen medailles Verscheidene groepen bezochten het museum. Ook in 1958 werden vele in lichtingen aan personen zowel uit bin nenland als buitenland verstrekt. De propaganda heeft niet nagelaten, gunstige invloed uit te oefenen op het aantal betalende bezoekers. Het mili taire bezoek liep terug. Nieuwe plan nen voor het maken van propaganda zijn In studie. Betalende bezoekers: 8172, niet-betalende bezoekers: 378, militaire groepen en afzonderlijke militairen 1127, in totaal 9677. In het verslag wordt ook melding ge maakt van een aantal aankopen. Zij betreffen voorwerpen, boekwerken, schilderijen, prenten en documenten. Tot deze aankopen behoort het boven staande olieverfschilderij in vergulde lijst, voorstellende „De overtocht over de Berezina, 1812". Het is gesigneerd: J. Hoynck van Papcndrecht. Honderden H.C.W.- en N.E.M.-ers maken tocht door Nederland Als de H.C.W. en de N.E.M. in Leiden een dag uitgaan, gebeurt dat altijd grootscheeps. Niet minder dan ongeveer 600 mensen moeten dan worden vervoerd en de ruime Vijf-meilaan, waar het gigantische gezelschap vanmorgen tussen half 9 en 9 uur vertrok, was dan ook ge heel door bussen voor deze Cebuto- reis gemarkeerd. Ook wat dat aan gaat zijn de H.C.W. en de N.E.M. wel De tocht is over Utrecht en Ede naar Arnhem gegaan. In een bos rijke omgeving in de gemeente Apeldoorn nuttigde men de koffie tafel. Na een rit over de Veluwe te hebben gemaakt, gingen de Leide- naars naar het Gooi. Over Utrecht zou men Alphen aan den Rijn be reiken voor een diner in het restau rant van het vogelpark. Daar zou zich ook nog een gezellig samenzijn met muziek ontwikkelen. 2 augustus radio-kerkdienst uit Oegstgeester Pauluskerk ONGEVEER zeventig jongeren zijn in deze en de komende u-eek bijeen op kasteel Oud-Poelgeest om daar deel te nemen aan het achtste oecumenische Europese jeugdcongres. Op deze conferentie zullen vele vraagstukken aan de orde worden gesteld in verband met de zich steeds verder ontwikkelende eenwording van Europa. De jonge mensen, die zijn samengekomen uit 13 verschillende landen, zullen in deze dagen worden voorgelicht door vooraanstaande Europese functionarissen. Zij krijgen zo doende de gelegenheid een blik te werpen in het ingewikkelde proces van een zich verbouwend en vernieuwend werelddeel. Een belangrijke vraag in dit verband is. welke de functie zal zijn van de oecu mene Behalve lezingen en daaropvol gende discussies maken ook excui bijv. naar Europoort, samenstellnme sociodrama's. handenarbeid, sport spel deel uiit van het met zorg sac gestelde programma. Het is van groot belang, dat de Euro pese jeugd reeds nu in aanraking wordt gebracht met de problemen van het toe komstige Europa en dat zij de gedachten, opgedaan op deze conferentie, in het eigen land naar voren brengt. Dat het belang van deze conferentie ook in bredere krine de aandacht trekt, blijkt uit het feit. dat het Ikor op zondag 2 augustus de oecumenische kerkdienst in de Pauluskerk uii/bzendt, terwijl de Wereldomroep gedurendie de conferentie enige opnamen zal maken om dae te ge bruiken als aanloop voor de internatio nale jeugdontrmoebirijg op de verjaardag Leidsche Duinwater-Mij. levert zeer goed drinkwater In de op 24 juli onder voorzitterschap van jhr. mr. F. H. van Kinschot gehouden algemene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Leidsche Duinwater-Maat schappij waren vertegenwoordigd 15 aan delen met 15 stemmen. Tot commissaris werd benoemd de heer P. C. A. ten Broek. In het afgelopen jaar werd te Katwijk opgepomt 5.763.380 m3 water tegen 5.360.975 m3 in 1957 of 402.405 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal opge pompt 15.790 m3 tegen 14.688 m3 in 1957 De totale lengte van het hoofdleidingnet bedroeg per 31 december 1958 281.76530 m. Het aantal in bedrijf zijnde watermeters bedroeg op die datum 25.501. Volgens de kohieren is aan de aange slotenen, die het water over de meter be- I betrekken, 4.840.677 m3 geleverd, zodat ge rekend naar 't totale verbruik van 5.763.280 m3 door hen. die het water per abon nement betrekken. 922,703 m3 moet zijn afgenomen. In deze laatste hoeveelheid is echter begrepen het water voor spuien, filterspoelir.g, brandblussing en lekkages. Het aantal contracten bedroeg aan het eind van het verslagjaar 25.039 Het water werd het gehele jaar door regelmatig chemisch en bacteriologisch onderzocht door het laboratorium van de „Kiwa". Scheikundig werd het enkele malen onderzocht door dr. ir. A. M. van Deventer te Leiden. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, voor zover dit langs scheikundige weg is uit tc maken". Bijzonder ernstige lekkages of buis breuken deden zich in het afgelopen jaar mÊÊÊÊÊ 'erd de aandeelhouders Dr. Pott (Volkenkunde) Dr. P. H. Pott, directeur van het rijks museum voor volkenkunde te Leiden, zal door de Unesco worden uitgezonden naar Liberia om de regering van dat land van advies te dienen bij de organisatie van musea. Dr. Pott zal één dezer dagen naar Monrovia vertrekke i en wel vo< periode van ongeveer vijf weken. Mr. P. VerLoren van Themaat, de negen directeuren-generaal E.E.G., die gistermiddag een ec en politiek overzicht gaf van dige Europa. Door middel van ei cUfertabellen toonde hij aan, Sowjetunie hard bezig is zijn economi sche achterstand in te lopen. Het com munistisch systeem brengt mee. dat Rus land sterk staat tegenovei aantal dat dc De kleine Europese landen wilden zij niet worden overvleugeld, hun onderlinge tegenstellingen en concur rences opheffen. zes landen deelnemen: de Benelux. Italië, Frankrijk en Duitsland. Deze landen pro beren m nauwe samenwerking conflicten te voorkomen. Ook een intense culturele uitwisseling is één van de gezamenlijke belangen. Zelfs worden er pogingen on dernomen om tot een gemeenschappelijke regering te komen. Niet slechts voor Europa moet er wor den gewerkt, maar ook moet met de on derontwikkelde gebieden rekening ge houden worden. Het is van groot belang of deze gebieden zióh bij het communis tische blok zullen voegen of dat ze met de westerse wereld gaan samenwerken. Ook hier heeft het eommundstisohe systeem het voordeel, dat het gemakke lijker kan concurreren met het Westen. De kleine vrijhandelszone (die zeven landen, die onder aanvoering van Enge land alleen de handelsbarrières willen verwijderen) zal naar het oordeel van mr. VerLoren van Themaat in de toe komst ook wel een samenwerking met de E-E.G. aangaan. Zover is het echter nog lang niet. Het is al moeilijk genoeg in de E3.G. alleen. Elk land brengt zijn eigen speci fieke moeilijkheden mee. Er zal veel geduld nodig zijn en genoeg geloof in de eigen karakteristiek van een Verenigd Europa, dat niet alleen voor Europa van belang zal zijn, maar voor de gehele wereld. Tussen de bladzijden Vrijheren van het woud LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur) Hoewel een groot aantal documentaires thema „de natuur" is verschenen, brengt de film Vrijheren van het woud, vele nieuwe dingen voor de liefhebber van dit genre. De film is een Belgisch produkt en werd in de Kongo opgi Men heeft zoveel mogelijk getracht de eenheid tussen mens en natuur uit t< beelden. Dat het accent hierbij op dc natuur is gevallen betreuren wij enigs zins, omdat nog steeds niet een uitge breide film over het leven van de primi tieven is verschenen. In deze film bij voorbeeld wijst men terloops even op het initiëren van de jongelingen, der gaat men eraan voorbij. De opnamen zijn buitengewoon fraai. Vaak wordt ingegaan op de levenswijze van dieren en dat hierbij interessante din gen aan het licht komen, i6 duidelijk. Wat deze film een bijzondere plaate verleent, is het gesproken woord, een prachtig stukje proza. Het is een goede gedachte van de regisseur geweest bekende letterkundige Karei Jonckhere in te schakelen. (Rijke natuurfilm) Hond van Baskervilles TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur) Sir Arthur Conan Doyles legendarische detec tive Sherlock Holmes is op het witte doek tot leven gebracht, zoals hij in de boe ken wordt getekend: scherpzinnig, dedu cerend en combinerend, een beetje komisch aandoend. In een oogwenk heeft de grote speurder allerlei zaken door; hij ontmoet iemand en weet dan pi hij vandaan komt, hoe oud hij is, hoe zijn huis is ingericht, wat zijn liefhebberijen zijn en al dergelijke bijzonderheden De verbaasde toeschouwer krijgt gevoel van stille bewondering, hij. verneemt, dat dit alles uit de voor de hand liggende zaken is af den: de soort brillantine door de betrok kene gebruikt en die alleen daar en daar wordt verkocht, het stof aan zijn schoen- nen, de bloem in zijn knoopsgat, de bonte zakdoek waarmee hij zich het voorhoofd afwist. Voor de liefhebbers van Conan Doyles boeken moet het een evenement zijn Holmes en zijn vriend Watec ontmoeten. De hond van de Baskervilles verhaal van een schijnbaar tot werke lijkheid geworden legende. Door de schuld van een doldrieste voor vader sterven de Baskervilles de een de ander een wrede dood tot Holmes op het kasteel verschijnt en op verbluf fende, onnavolgbare wijze het raadsel op lost. (Spannend, griezelig en komisch) Und Abends in die Scala CASINO (2.30, 7 en 9.15 uur). De Duitsers hebben de laatste jaren enkele uefilms gebracht, die niet direct ces bleken te zijn. Und Abends in Scala maakt echter een uitzondering hi op. Het is geen sterfilm, maar gezellige rontspanning, die hier en daar knap- rVTAAR nu aan de Leidse Haven een garagebedrijf is, was vroeger het hoofdkantoor van de Maatschap pij De Volharding. De onderneming verzorgde een scheepvaartdienst tus sen Leiden, Amsterdam en Gouda via Alphen aan den Rijn, Nieuwveen, Uithoorn, Boskoop en Waddinxveen. Leiden had nóg een stoombootmaat schappij. namelijk die van Carsjens. Zij onderhield het waterverkeer met stoomboten door geheel Rijnland ten oosten van de lijn Haarlem-Leiden- Rotterdam, zowel voor passagiers als vrachtgoed. Haar concurrent was De Volharding onder directie van de heer H. J. van Nouhuis. Er waren kantoren in Leiden, Amsterdam en Gouda. Alle boten droegen de naam De Volharding; zij onderscheidden zich door i Aan dc achterkant van deze foto die werd ingezonden door de heer S. Postma, Hugo de Grootstraat 7 Leiden presenteert De Volharding zich met haar comfortabele salonbo ten. De uitstapjes met onze boten naar Alphen, Amsterdam, Boskoop en Gouda bieden de reizigers de char mantste gezichten op het pittoreske en karakteristieke Hollandse land schap. Zo staat er in het Engels. Het vertrek van Leiden (Haven) naar Amsterdam was om 5 uur 's morgens en 2 uur 's middags, naar Boskoop en Gouda om 530, 830 en 12 uur des morgens en 1 uur (op zaterdag) en 4.45 uur in de middag cn naar Alphen om 5, 5.30, 8.30 en 12 uur 's morgens en 2, 4.45 en 6.45 uur. Restaurant aan boord. Men ziet. dat de toeristische attracties in het Leiden van die dagen ook waren afgestemd op de vreemde lingen van ver. In ons blad van zaterdag 9 mei jl. schreven wij reeds over Carsjens cn De Volharding. Deze duidelijke foto van het kantoor van De Volharding met rechts een van de boten, links paard en wagen en veel vrachtgoed op de kade was aanleiding er nog eena op terug te komen. pe staaltjes cabaretkunst te zien geeft. Het verhaaltje is niet schokkend, maar voldoende origineel om een glimlach te weeg te brengen. Waarom echter de Ame rikaanse „Stoplap" een kwartier tap dansen moest worden ingelast, is niet recht duidelijk; het betekent echt geen (Gezellige zomer ontspanning). Grafin Mariza LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur). De operette van Emmerich Kalman Grafin Mariza speelt in Hóngarije en alleen al door de bonte klederdracht was het verfilmen dankbaar werk. Rudolf Schock zingt ver scheidene melodieën die velen bekend in de oren zullen klinken. Het is een gezel lige, kleurrijke rolprent met verwikke lingen, die voor de betrokkenen soms niet zo plezierig zijn, maar de toeschouwers kostelijk kunnen vermaken. (Gezellig en kleurrijk). Tarzan in Neiv-York REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur) Een en quête onder bioscoopbezoekers waarom zij gaarne Tarzanfilms bezichtigen, zou waarschijnlijk magere resultaten ople veren. Want de met intellect begiftigde zou zonder twijfel zijn ware redenen trachten te verbergen, terwijl de gewoon temens zijn buurttheater frequenteert zon der ergens naar te vragen of over na te denken. Waarschijnlijk is het succes van Tar- rklaren uit een mengeling van kinderlijke romantiek, hang naar het ongewone, bewondering voor de superman, een wellicht niet bewust be leefde maar daarom niet minder werke lijke hang naar het „terug naar de na tuur, waar alles goed. rein en edel is". Maar hoe het ook zij, steeds weer ko men er nieuwe Tarzan-rolprenten uit de camera, die over het algemeen maar wei- ning van elkaar verschillen. Ook Tarzan in New York geeft het oude, vertrouwde beeld met slechts een gewijzigd decor. Thans zoeft Tarzan over de daken van reusachtige wolkenkrabbers, springt van bruggen, rent en vliegt, kortom hangt de stoere held uit, zoals van hem wordt ver wacht. En dat alles om zijn zoon terug te is bont). Chef kabelnet S.L.F. nam afscheid kabelnet-stad bij de Lichtfabrieken Leiden, dit bedrijf gisteren met pensioen -verlaten. De heer Baljé werd in de directieka mer van het energiebedrijf door de di recteur, ir. Y. Ykema, ontvangen en op waarderende wijze toegesproken. Hij dankte de heer Baljé voor de vele diensten door hem verricht in het belang van het bedrijf en voor de prettige wijze waarop de scheidende functionaris steeds met hem had samengewerkt en hij wenste hem nog vele goede pensioen jaren toe. Voor deze ontvangst werd de heer Baljé, overeenkomstig zijn wens, alleen in een kleine kring van naaste mede werkers toegesproken en werd hem een cadeau overhandigd als aandenken aan de tijd bij de SLF doorgebracht. Ook de personeelsvereniging liet zich bij dit afscheid niet onbetuigd en bood een geschenk aan. De heer Baljé dankte allen hartelijk voor de samenwerking bij het volbrengen van zijn taak bij de Li:htfabrieken en voor de belangstelling bij zijn vertrek. Jongetje verdronken Gisteravond tussen 6 uur en kwart voir 7 is de 4-jarige N. van der Klauw van de Minnebroeksgracht 19 in het water van de Haven geraakt en verdronken. Een 3- jarig meisje heeft het jongetje nog op de muur van de Havenkade zien zitten, die betrekkelijk 1 aag is. Om kwart voor 6 was de jongen van huis weggelopen. Een uur later werd hij levenloos uit het wa ter opgehaald. Burgerlijke stand van Leiden GEBORENElisabeth dr vam N. Molenaar en E. van Gijzen; Astrid Veronica dr van P. Dijkhuizen en G. A. J. Delmeer; Cornelis Petrus Jo hannes zn van J. C. van Velzen en M. W. van DiestWillem Fiank zn van W F. Snieder en L. R. Berken bosch; Willem Leendert zn van W. Heemskerk en C. de Hoog; Hans zn van J. G Reijken en M. Ent; Erna Jacqueline dr van I. Neuteboom en C. Dreef: Johannes Anthony zn van M, van der Meulen en M. van der Schaaf. OVERLEDEN: L. H. L. Hunink. 66 jr. man; C. J. van Bemmelen, 76 jr. echtgenote van F Piena. ONDERTROUWD: L H Witteman en C. M. Kraan; J. J. M. Schrama en M. E. Dijkmans; C. H. Mens en J. ten Donkelaar; J. A. de Klerk Wolters en J J Stieding; J. Labordus en C. M. SehilthuizenE. Houweling en J. C. Nieuwenburg: P. Rietkerk en T. Borsjcs; P J. Snoekër en C. Ver meer; H. Pomes en A. M. J. H. van Eyseren; A. P. de Zeeuw en T. A. Dijkstra; H A. van der Mark en J. C. Humme; J. H. C. Kern en J. L. Esbach; J. C. Balhuizen en B. A. Kos ter: B. P. Hofstede en A. H. Neer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3