Antares na uitputtende tocht bedwongen! Sanovite r MET OVERSTE V NAAR NIEUW-GUI STERRENGEBERGTE Fransen en Britten gaan praten Verplichte autokeuring is eis van veiligheid Bloedbadplan bestond niet Exclusief voor de Nieuwe Leidsche Courant Rode Kruis zendt dekens naar India Op verzoek van de Liga van Rode Kruisverenigingen zal het Rode Kruis in Nederland ten behoeve van de slachtoffers van de overstromings ramp in India, waar de staten As sam, Kashmir. Mysone en Mahdy Apradesn zijn getroffen, zeshonderd dekens zenden aan haar zustervereni ging in New Delhi Deze zending zal door de K.L.M, belangeloos worden overgevlogen. Koninklijk bezoek aan Pompei Koningin Juliana heeft gisteren'in gezelschap van Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene per auto een bezoek gebracht aan de ruïnen van Pompei. Het koninklijk gezelschap reed daar na weer terug naar het vakantiever blijf in Ravello. ESCHER. VERSTAPPEN EN NICOLAS waren op 27 juni vanuit bivak 39, het Antaresbivak, met zeven dik ingepakte dragers en met levensmiddelen voor acht dagen, vertrokken voor de bestijging van de Antaresketen en daarvan in het bijzonder de ruim eenenveertighonderd meter hoge top. Als zij m"êt de rant soenen een beetje zuinig aan zouden doen, zouden ze het tot onge veer 8 juli kunnen uithouden. De uitrusting was zo licht mogelijk gehouden: klimtouwen en een lichte kampeeruitrusting, met het nodige geologische instru mentarium, vormden vrijwel de enige bagage van de groep. Hoewel een uitgebreide studie van den, kwamen ze niet meer vooruit de foto's van het gebied aan deze dan enige honderden meters. Het tocht vooraf was gegaan, viel moei- voortgaan werd ernstig bemoeilijkt lijk te voorspellen welke krachttoe- door het dichte oerwoud dat hun vrij ren er van de deelnemers gevergd zelden een uitzicht gaf van meer zouden worden. Hun enige zekerheid, dan enkele tientallen meters, hun enige kracht bestond uit hun Ze bereikten echter de bronrivier goed getrainde constitutie. Voor het van de Sobger, de Ok Bie. overige viel er weinig te voorspel- De Sobger vormde de hoofdweg len omtrent de kansen die er waren naar het Noorden, naar Höllandia. om het doel binnen de gestelde tijd te bereiken. Een dicht mosbos, dat Het zou in de toekomst, en, wan- het hele gebergte boven tweeduizend neer de middelen daarvoor aanwe- meter hoogte bedekte, vertraagde zig waren, in de zeer nabije toe- de voortgang aanzienlijk, en maak- komst mogelijk zijn om voor het te het leven op grote hoogte voor de eerst in de geschiedenis van Zuid deelnemers tot een hel van vocht en naar Noord door het breedste deel koude, waar iedere voetstap in de van .Nederlands Nieuw-Guinea te sponzige grond een ijskoude douche trekken, daarbij geassisteerd door helikopters en vliegtuigen. betekende. Gedurende een dag of twaalf zou den ze in het teken van nevel, wa ter en koude zich langzaam kappend een weg moeten banen naar het punt, dat nóch door de bevolking, die de berg met een diepe angst ver meed, nóch door anderen ooit was betreden. Zou het deze drie manne niet gelukken, wie dan wel! Hoog moreel Escher, de geoefende bergbeklim mer, Verstappen, de ervaren oer woudloper en Nicolas, de geharde marinier. Alien vol goede moed en van een hoog moreel. De expeditie hield haar adem in.. Ondanks het levendige helikopter- verkeer en de drukte van de dage lijkse werkzaamheden viel er een gespannen verwachting te bespeu ren, die, naarmate de tijd voort schreed, toenam. Bar keerde op vier juli terug van een succesvolle tocht naar de noord zijde van het gebergte. In vijfen twintig dagen was hij met de admi nistratief ambtenaar Dasselaar over een afstand van meer dan honderd kilometer door het gebergte ge trokken. Dikwijls langs de reeds uit vorige tochten bekende paden, maar vaker langs moeilijker trajec ten, waar zijn geologisch onder zoek hem heen leidde. Bar on derzoekend en metend. Dasse laar in de achterhoede om dragers, die liever hun eigen wegen volgden, van hun tegenzin om de in hun ogen volkomen krankzinnige geoloog te volgen, af te praten en ze over halen om toch maar Tegemoet Op maandag 6 juli was het zover, dat we besloten onze marinearts, dr. Tissing, een goed klimmer en een enthousiast loper, naar het bi vak 39a te zenden, met de opdracht om de Antaresbeklimmers tegemoet te trekken. De tijd van terugkeer was langzamerhand aangebroken en hoewel er geen reden tot ongerust heid was, leek het ons verstandig om een hulpploeg met .voeding langs het gekapte pad naar boven te stu ren. Tissing vlogen we per helikop ter naar het bivak 39a vari*~waaruit hij de volgende morgen vroeg met een twintig dragers vertrok. Het kost meestal heel wat moeite de ploeg van dragers te formeren. Maar tenslotte lukt het. De ba gage wordt opgetild en de tocht, zeer reëel langs ongebaande wegen, gaat beginnen. En onder wijl gaat het gekwebbel van de Pa'poea's maar door dat dikwijls meters dik en verza digd van water de bodem bedekte, waren ze omhoog gekropen. :gel ieder uit- 's Middags om drie uur was hij »«'S- r?""r, iS SSS nevel hSd°af« 1- bergbekhmmers, die hy en, kon na zicht bedekt Giijdend en hangend zijn vertrek reeds was tegengekomen. aan ]janen waren En met de triomfantelijke groep groeide rotskam dragers, die. of ze nu meegedaan niet wetend of hadden aan de feitelijke beklimming ren of (en dat waren er maar zes!) of dat klaring tot de hulpploeg behoorden, met hadden ze over de dik be- gegaan, dikwijls au op de top wp- of niet. Met iedere geringe op- de voortjagende wolken, vooruit getuurd, DAGEN EN NACHTEN DOOR NEVEL, WATER EN KOLDE NAAR MAAGDELIJK GEHIED te sukke len. Eindeloos geduld 's Avonds in de bivaks, waren ze bij hem gekomen. „Laat die gek toch op eigen hout je doorgaan, als hij dat nu zo graag wil" zeiden ze. „Waarom al die moei lijke omwegen, wanneer er veel be tere paden zijn en betere en gezel liger plaatsen om een bivak te ma ken dan hier op de koude en natte bergrug!" Met eindeloos geduld vleide Dasse laar weerspannigen in het gareel. Hij toonde geen spoor van ongeduld of drift, zelfs niet wanneer ze voor een gedeelte 's avonds de benen ge nomen hadden naar de gezelligheid van een nabij gelegen bevriende ge meenschap en 's morgens niet op tijd kwamen opdagen. Weinig uitzicht Staag voortploeterend door het dichtbeboste terrein, nu eens kam perend op een hoogte van een dikke tweeduizend meter en rillend van koude en vocht, dan weer op wat behaaglijker hoogten, doch vrijwel nooit beneden duizend meter, trok ken ze van bivak tot bivak. Soms vorderden ze enkele kilometers, soms, wanneer er kalkrichel na kalkrichel overgetrokken moest wor- sultaat het bivak binnenliepen. Het hoofddoel van de expeditie: de beklimming van de Antares-ke ten was bereikt. In zeven dagen Vermoeid en kletsnat, maar ge lukkig met het bereikte resultaat liepen ze het bivak binnen. In zeven dagen hadden ze de top bereikt en in twee dagen waren ze teruggelo pen. Kappend door het dichte bos en wadend door het sponzige mos, verder een topje opdoemde dat en kele tientallen meters hoger was dan de plek waar ze zaten. De laat ste twee dagen hadden eindeloos geleken. Zonder een dag reserve top aangekomen. Uitgeput De karige rantsoenen waren gehalveerd. En toen tenslotte de allerlaatste top zichtbaar werd, waren de dragers uitge put. De laatste paar honderd meter werden afgelegd door Escher en Verstappen, terwijl Nicolas achterbleef. De scher pe rotskam zou voor de Moejoes te veel geweest z\jn. De E.E.G. en de kleine vrijhandelszone ER worden maatregelen geno-l ministersconferentie te Genève men pm spoedig tot bespre- tot het verleden behoort, kingen te komen tussen de beide He, doel van de besprekmg€n grote handelsblokken van West- - Europa, de E.E.G. en de kleine' vrijhandelszone. Naar verluidt hebben de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk en Engeland reeds besloten, op hoog niveau te gaan spreken zodra de WIN 50 ROLLEN KLENE'S DROP: Zend 'n leuke tekening met één Frujetto wikkel oa te Amsterdam Elke wook 20 prijswinnaars en vele t grootscheepse handelsoorlog tus sen beide blokken te vermijden. De Fransen en de Engelsen zijn er zich beiden van bewust, dat een ongebrci delde economische rivaliteit de poli tieke en militaire eenheid van de Navo zou kunnen bedreigen. i'IJd, plaats en niveau van de bespre kingen zijn, voor zover te Geneve be kend is, nog niet vastgesteld. Sommi ge autoriteiten verwachten echter, dat de besprekingen vrijwel zeker in augus tus of september zullen beginnen en dat de ministers van economische za-, ken of financiën eraan deelnemen j Verwacht wordt, dat o.m. gesproken zal worden over onderhandelingen over wederzijds aanvaardbare exportquota voor de landen van de twee blokken, of wel individueel of gezamenlijk. Verder is het idee in studie genomen om een soort organische koppeling tussen de beide blokken tot stand te brengen met de taak snel alle problemen af te doen die moeilijkheden kunnen ver oorzaken. ANWB-cijfers wijzen het uit: Aantal defecten is ontstellend maken. De totale keuringscapaciteit van de ANWB-statlons is op het ogen blik in totaal 20.000 per jaar. heidszin van een groot aantal auto-eigenaars zal er waarschijn lijk toe leiden, dat een verplichte keuring van motorrijtuigen niet zal kunnen uitblijven. De A.N.W.B. betreurt dit in hoge mate, maar de resultaten van technische keu ringen wijzen onherroepelijk in die richting. Aldus verklaarde gisteren de heer A. G. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B tijdens de opening van een nieuw techno-station te Enschede. Deze verplichte keuring zoi den kunnen worden, indien mei gehele linie meer zorg aan zijn voertuig zou besteden. Voorzover kan worden nagegaan is het aantal ongelukken, dat uitsluitend te wijten is aan technische gebreken, vermoedelijk 2 tot 3 pet. het totaal. Maar de gevolgen ervar doorgaans het meest fataal. Negen techno-stations en drie techno- mobielen keurden in de eerste helft 1 dit jaar op verzoek van de eigena: zevenduizend auto's. Ruim 3000 stuks of 43 pet. vertoonde gebreken voetrem. terwijl van 255 wagens deze voetrem in gevaarlijke toestand keerde. Bijna een kwart van de handremmen as niet in orde. Daarvan was ruim pet. totaal versleten. Dc stuurinrich tingen van 2600 der zevenduizend per- d's bleken verkeerden toelaatbare staat. Meer dan de helft van de gekeurde agens had een of meer banden met en totaal versleten loopvlak. nl. met Ongelukken Deze gegevens, aldus de heer Boost, emmen vrijwel overeen met de uit komsten van vroegere enquêtes. De ge vonden ernstige gebreken waren van dien aard, dat daardoor elk ogenblik een ongeluk zou hebben kunnen gebeuren, 4,5 pet. van de gekeurde wagens »en beschadigd chassis en ln 700 gevallen waren veren en schokbrekers niet in orde of versleten. De cijfers van vrijwillig Ier keuring angeboden wagens doen vermoeden, aldus de heer Boost, dat de gemiddelde staat van onderhoud van het totale Nederlandse autopark (650 000 stuks' nog slechtr is dan de gevonden cijfers, ofschoon een vrij groot aantal automobi listen de wagens periodiek door garage houders laat onderhouden. Het spreekt vanzelf, dat auto's uit de jaren 1950-1954 de meeste gebreken zou den vertonen. De praktijk leert echter, dat ook de auto's uit de jaren 1955 en 1956 hoge percentages gebreken hebben Deze wagens vindt men het meest in de tweehandshandel. Alleen al in 1958 gingen 160.000 auto's in andere ahnden r de mening Nieuwe opzet van „Tele-dubbel" Het uitwisselingsprogramma tus sen de KRO en de Vlaamse omroep „Tele-dubbel" dat enkele zondag avonden op het televisiescherm is gekomen, wordt nog voortgezet, maar in gewijzigde vorm. Zondagavond a.s: komt. een Bel gische „denker" aan de beurt, maar hij zal slechts één avond optreden en daarom wordt de prijs ook klei- Kan h\j de vragen niet beant woorden. dan zal niet één Neder landse sportman hem bijspringen, maar een heel team helpers in hel geweer komen. Twee Nederlanders zullen kegelen en twee andere Ne derlanders zullen hem direct, en wel als deskundigen ten opzichte van het onderwerp, mogen helpen. Het onderwerp is niet eenvoudig vier zijn helpers slechts één keer laten optreden. Mist hij een vijfde vraag of kan een helper niet bij springen, dan is het gehele spel verloren. uOMMENTAAR Naseizoen Het was een hele schrik voor heb A.V .R.O.-televisieteam, toen men bemerkte, dat in de uitzending uan gisteravond een oude aflevering van Luipaard op schoot" draaidé in plaats van de aangekondigde nieuwe. We kregen nog eens de ir,sektenfilm van enkele weken ge leden te zien, maar deze is zo boei end, dat we ook daarom deze foutj waarvoor ditmaal een omroeper vriendelijk excuses aanbood, gaarne vergeven. Peter Draper's televisie-I spel „Naseizoen", dat daarna volgde was bijzonder goed van opzet als deel van een verregende Engelse Hellenistische cultuur. En de zondag in een verlaten badplaats. Belgische „denker" is de 18-jarige de verveling ten top gedrevi student Guido Dirickx. Hij mag alle André Marehal bespeelt Breda's nieuwe orgel Op vrijdag 31 juli a.s. zal de be roemde Franse organist, de reeds bejaarde André Marehal, het nieu we or^el in de Sacramentskerk te Breda bespelen. In een gezamenlijk programma zal de VARA dit bijzon dere orgelconcert ih de ochtenduren laten horen. André Marehal was 30 jaar lang, tot 1945, organist in de vermaarde kerk Saint Germain des Prés in Pa rijs en is sindsdien organist van de Saint Eustache. In Breda speelt hij Franse com posities, nl. van Nicolas le Bègue, Louis Couperin, diens neef Francois Couperin („de grote"), Nicolas de Gngny en Louis Clérambault. Rotterdamse havens op het scherm In het televisieprogramma AVRO op woensdag 29 juli a.s. zal een reportage van een half uur wor den gewijd aan de Rotterdamse ha vens, als zijnde ,,de grootste van Europa". U kunt df\te uitzending zieh tussen 8.30 en 9.20 uur. De titel van de reportage is Rotterdam dynamische stad" en het programma is samenge steld naar aanlediding van het De KRO wijdt onlangs verschenen fotoboek van Cas Oorthuys en J. W. de Boer. Voor de televisie heeft Wouter de Vries nu een gecombineerde film en fotoreportage gemaakt. In hetzelfde "programma wordt in de sportrubriek aandacht besteed aan het concours hippique in Den Haag, waaraan de beste springrui ters van Nederland deelnemen. Er voortreffelijk samenspel tussen John Leddy en Karin Haage, een typische kleine rol van Koba Kei ling en bovendien hadden we het genoegen twee bejaarde acteurs in al hun kwaliteit (zij het in onder geschikte rolletjes) op het scherm te zien: Jan Lemaire sr. en Philippe la Chapelle. De regie van Ton Lensink was heel bekwaam vooral met de veel vuldige regen-impressies en Fokke Duetz had voor de juiste decors gezorgd. Toch kunnen we niet echt voldaan zijn over dit spel, want er werd weer rijkelijk in gevloekt en lichte lijk geprofaneerd op de koop toe. Wij blijven erbij, dat er meer reke ning dient te worden gehouden met een groot deel van de kijkers, dat zich hieraan stoot. Zwitserland houwt 22 radiozenders bij In de naaste toekomst zal Zwit serland zijn net van 38 radiostati ons met 22 nieuwe kortegolfzenders aanvullen. Er zijn zoveel zenders de nodig omdat het land zo bergachtig 1£&0iCO' vanavond half v af ander- W ennen Met de verplichte keuring zal boven dien een flinke administratieve romp slomp gepaard gaan. Het lijkt echter steeds meer nodig tot verplichte keuring te komen. De meeste automobilisten hebben geen benul van de „stiekume slijt,-f?e" aan hun voertuigen. Zij wennen aan langzaam optredende afwijkingen óf gebreken aan stuur of remmen en an dere defecten. - Aan voorzorgskeuringen wordt helaas nog te weinig aandacht besteed. Bij invoering van een verplichte keu ring zullen natuurlijk alleen de veillg- heidspuntcn als b.v. stuur, beremming, banden, chassis, verlichting e.d. beke ken worden en niet alle 135 keurings- punten van de ANWB-technostations, zo meenden de heren Boost en Van Roose velt. Gezien de praktijk in België en West-Duitsland zal een verplichte keu ring echter gunstig effect kunnen hebben. Soekarno heft verhod politieke activiteit gedeeltelijk op President Soekarno heeft gisteren in het Indonesische parlement medege- gedeeld, dat „in principe" het verbod van politieke activiteit in Indonesië m.i.v. 1 augustus wordt opgeheven. Dit verbod was op 2 juni door het leger uit gevaardigd, nadat de grondwetgevende vergadering de „geleide democratie" van Soekarno had verworpen. Soekarno deelde verder mede. dat massa-bijeenkomsten in de open lucht ook na 1 augustus verboden blijven, wel vergaderingen binnenshuis zullen mo gen beleggen. De opheffing van het ver bod, aldus Soekarno, heeft geen betrek king op de onpstandige gebieden m Su matra en Celebes. Advertentie Handig om mee te nemen! Hoge voedingswaarde Oók zoutloos overal verkrijgbaar zendtijd slagen van de SUS-actie, een pro gramma vol vrolijke afwisseling. Om 9.45 uur kunt u luisteren naar een uitvoering van het Trio in Es van Brahms, Met een reportage over het mijn werkersleven begint de VPRO om 7.30 uur zijn avonduitzendingén. Verder hoort u hierin o.m. Zwitser se kerkzang om 8 05 uur, de eerste sonate van Pijper, uitgevoerd door Ida Busch, viool en Maarten Bon, piano en, om 8.45 uur, de reeks „Daar gaat een dominee voorbij".' Om 9 uur laat Henk van Stipriaan u in het VAR A-programma horen, wat zijn vrijdagavondretourtje naar Thorn in Limburg opleverde. TIPS 'oor de hand, dat een verplichte keuring illeen maar voor een deel van het wa- Intussen heeft het Tweede Kamerlid I genpark tot een bepaalde jaargang kan Kolfschoten de regering schriftelijk worden voorgeschreven, gevraagd, of zij ln de totstandkoming De keuring van 160 wagens per dag van de kleine vrijhandelszone geen (40.000 per jaar) op veiligheid en be- "I OP spoedige activi- Jrijfszekerheid zou een investering voor te dringen. I een kcuringsstation van 300.000 nodig20.000 Tibetaanse kinderen. Int. juristencommissie: Chinese opzet is vernietiging van Tibetaanse volk >e internationale juristi ft de Chinese communisten beschul digd van „stelselmatige inbreuk op be schaafd optreden door opzettelijk te trachten het Tibetaanse volk en de Boed- "listische godsdienst te vernietigen". Afgaand op het beschikbare materiaal het moeilijk, aldus de commissie, een voorbeeld te vinden, waaruit de meedo genloze, stelselmatige en doeltreffende onderdrukking van de menselijke waar digheid. duidelijker blijkt. De commissie dringt aan op een vol ledig onderzoek door de Ver. Naties. Wat thans nog poging op groepsmoord schijnt te zijn, kan, als geen onmiddellijke en doelmatige stappen worden gedaan, tot volledige groepsmoord worden", aldus pt rapport. In het verslag worden getuigenverkla ringen van vluchtelingen uit Tibet aan- ruit blijkt, dat de Chinezen ■lselmatig pogen de godsdienst in Tibet te vernietigen en dat overal monniken en Lamapriesters zijn gedood. De commissie, die wordt gesteund door 30.000 juristen in meer dan vijftig landen, beveelt voorts een onderzoek aan berichten over ontvoering van Rapport Nyassalantl De officiële Britse commissie van onderzoek naar de onlusten in Nyas- saland is tot de conclusie gekomen, dat er geen uitgewerkt plan van de Afrikaanse congrespartij bestond voor een bloedbad in het Britse protecto raat. De commissie heeft al het be wijsmateriaal van de Britse regering als ondeugdelijk verworpen. Naar aanleiding van dit rapport heb ben linkse en partijloze bladen het af treden van de minister van koloniën, Lennox Boyd, geëist. De rechtse bladen scharen zich achter de minister en de Britse autoriteiten in Nyassaland. De Spaanse zwemmer Rodolfo Rodri guez Eguia heeft donderdag in 3 uur en 29 minuten de Straat van Gibraltar overgestoken. Hij ging bij Tarlva aan de Spaanse kust te water en bereikte en zwemtocht van 16 kilometer de a Cruces ln Marokko _uia verbeterde met zijn prestatie het record van de snelste overtocht, dat op stond van zijn landgenoot Santiago Ortiz, met 36 minuten. Eguia heeft ai laten weten, dat hij zal uitkomen in_ de Kanaalrace, die in augustus a.s. wordt gehouden. uit het buitenland Om 9 uur concerteert voor de zen der Brussel Vlaams op 234 m. het Nederlandse Radio-Kamerorkest O. l.v. Felix de Nobel Ook het Ned. Kamerkoor werkt mee. De Alt Rhapsodie van Brahms eh het Requiem van Fauré kunt u be luisteren in het openingsconcert van het Kings' Lynn Festival, dat de BBC om 8.30 uur via de zender 434 m. laat horen. Voor u speelt dan het BBC Midland Orchestra met mede werking van solisten: David Will- cocks dirigeert. Een Duitse reportage over Rotter dam en zijn toekomstplannen, ge titeld „Europoort", kunt u tussen 7.45 en 8.45 horen in het Duitse pro gramma op 309 m. of 971 kHz. Programma voor morgén Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nujs: ;en wijding. VARA: 10.20 voor u en uw gezin, caus; 10.30 Caba ret: 11.00 Lichte muz; 11.30 Buitenl week- overz: 11.45 Pianorecital; 12.00 Gram: 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz: 13 00 Nws: 13.15 Lichte, muz: 13.40 Muz revue; 14.20 Streekuitz; 14.45 Harmo nie ork; 15.10 Boekbespr; 15.30 Koorzang: Gram; 19 00 Artistieke staalkaart. VPRO: 10.30 Wie A zegt. moet B zeggen, caus; 19.40 Het bijbels Paradijsverh door de eeuwen, caus; 19.55 Deze week. caus. VARA. 20.00 Nws; 20 05 Gram: 20.35 Strijkork; 21.15 Soc comm; 21.30 Hoe was 22.00 Sportnws; 22.30 Lich- 8.50 V d V d zlek_ noodklok; 12.03 Gt bouw n 13.00 N' 'ken; 11 45 Gram; 12.00 Mlddagklok- 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuin- eded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Act; nnewijzer: 13.20 Lichte .00 V d jeugd: Na het gebruikelijke Journaal-week overzicht laat de NTS ons vanavond tussen 8.30 en 11.15 uur genieten van Mozarts opera „Cosi fan Tutte" in een rechtstreekse reportage van het Festival te Aix-en-Provence. Televisie voor morgen Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Joufn en weeroverz. VARA: 20.20 Voordr; 20.50 Jazzmuz; 21.15 Qulzprogr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9