Sleutelstad behaalde kampioenschap het Voor Leiden nog project voor 140 en aankoop van 3 panden voor 49 studenten Onderdak voor 2000 studenten niet een volledige oplossing Middenstandsexamen te Leiden Ministeriële brief had helemaal geen bijval Tegen D.K.R.: 8—3 ^NIEUWE LETDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 24 JULI I9S9 STUDENTENHUISVESTING op goede weg hogescholen sterk toe. Het aantal beschikbare kamers neemt af. Wo ningen in nieuwe wijken bieden studenten geen ruimte; deze zijn meestal reeds aan de krappe kant voor de daarin ondergebrachte gezinnen. Als niet wordt ingegrepen, zullen steeds meer studenten zijn aangewezen op studeren „per spoor", dus op wonen ver van en buiten de universitaire sfeer. Dit probleem gaat ook het bedrijfsleven aan, omdat het zo belang rijk is, dat de afgestudeerde academicus niet alleen of niet in de eerste plaats geleerd is, maar meer algemeen gevormd, zodat hij betei in staat is met anderen samen te werken, zelfstandig op te treden en leiding te geven. Het wonen in een studentenhuis in de stad van de universiteit of hoge school kan tot deze vorming veel bijdragen. Met de oprichting van de Centrale Stichting Studentenhuisvesting beoogt het bedrijfsleven de stoot te geven tot de opheffing van het tekort aan kamers voor studenten, zo ontlenen wij aan het vandaag verschenen boekje „Studenten krijgen de ruimte", een uitgave van de genoemde stichting il de Centrale Stichting Studen tenhuisvesting een vergroting van hel ital kamers voor studenten bereiken? A. door subsidies te verlenei dan wel aankoop van panden voor studen- ihuisvesting, mits de overheid in ter nste gelijke mate financieel bijdraagt door het stimuleren van een snelle er (efficiënte uitbreiding van het aantal stu dentenkamers. Hiertoe houdt de Stichting regelmatig contact met de regering geeft zij voorlichting aan de bij de i 'Schillende universiteiten en hogerscholen bestaande stichtingen op hot gebied dei studentenhuisvesting. Hoeveel kamer zijn er no®»g? De Cen trale Studentenhuisvesting heeft met d« linister van Onderwijs, Kunsten en We gschappen een vijfjarenplan opgesteld. [dat voorziet in ruim 2000 kamers, urgentie verdeeld over elf Nederlandse liversiteiten en hogescholen. Welke bedragen zijn nodig, van de Cen trale Stichting Studentenhuisvesting van de overheid? De bouw van studen tenhuizen vraagt van de C.S.S. heid beide een bijdrage van ten hoogste f 2.750,de aankoop van de sporadisch beschikbaar komende voor studentenhuis vesting geschikte panden vereist van bei- een subsidie van ten hoogste f 1.500,—. De ervaring met een aantal studenten huizen en vergel king met het buitenland Ihebben geloerd, dat een investering van 'f 9.000,per student het laagst mogelijke bedrag is voor nieuwe bouw. Door het "ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is berekend, dat de stu- gemiddeld een maandhuur van f 53 ilt, inclusief kosten van verwarming, jlektricitcit, gas, water en schoonhouden. Uitgaande van dit bedrag is per student nvestering van f 3.500.— rendabel. normale geldlening kan ■fc" den gesloten. Van het onrendabele gedeelte ad f 5.500,neemt de rijksover- B'd de heitft voor haar rekening De S.S. verstrekt, soms samen met gemeen- n en provinoies, de andere helft. Dus laximaal f 2 750.— kan ten laste komen an het bedrijfsleven. De aankoop van panden vraagt een la gere investering. De onrendabele top mag hier gesteld worden op ten hoogste 3.000 per student, in vele gevallen op een lager bedrag, waarvan de G.S.S. de helft voor haar rekening neemt, dus ten hoogste ">0,Voor bewoning door studenten geschikte huizen zijn helaas schaars, zo dat nieuwe bouw het leeuwedeel der be hoefte aan kamers moet opvangen. De gemiddelde subsidie per student ligt /er 1957 en 1958 op f 1.450— Voor dit in verhouding tot de zojuist weergegeven cijfers lage gemiddelde is tweeërlei ver klaring: 1. de door gemeenten verstrekte bijdragen ten behoeve van heit eerste grote studentenhuis binnen hun grenzen; voor volgende complexen zijn nog geen gemeentelijke bijdragen in uitzicht ge steld; 2. het vanzelfsprekend eerder ge- "ledkomen van kleiqere plannen tot de inkoop en inrichting van huizen dan grote nieuwe bouwprojecten voor het huisvesten van 150 tot 200 studenten Op grond van de thans beschikbare ge gevens zal voor rekening van de GSS ko- men gemiddeld f 1.750— tot f 2.000 ^^per student. Berekend over ruim 2000 ikamers heeft de Stichting dus een bedrag nodig van f 3.500.000,— tot f 4 000.000,— Ontvangsten Hoeveel werd in 1957 en 1958 reeds ont vangen? Hoezeer door het bedrijfsleven het belang van een volledige academische ;Vorming werd ingezien, blijkt uit de bij val die de Stiohting reeds in de eerste twee jaar van haar bestaan mocht ont vangen. Van 258 bedrijven werd intotaal een be- dTag van f 2.613 854.42 aan giften en toe zeggingen ontvangen Een indeling naar bedrijfsgroepen geeft het volgende beeld: in Banken 145 225.— ep Verzekeringsmaatschappijen 526 600.— ld Boud- en aanverwante industrieën 1Zi [Chemisohe industrie [Dagbladen en drukkerijen Elektrotechnische industrie Metaalindustrie Papierindustrie 12 200.— H Scheepsbouw 45 000.— Textielindustrie 71 225, Voedings- en genotmiddelen 469 850,— Mijnbouw en petroleum 610 000, «Openbare nutsbedrijven 32 750.— Scheepvaart 71 000.— bm Luchtvaart, spoorwegen 45 000. Grootwinkelbedrijven 3 000, Diversen 58.979.42 Dit betekent, dat thans nog 1 1^ mil joen gulden ontbreekt om het voor vijf jaren gestelde doel te bereiken. De minister van Financiën heeft vrij dom van schenkingsrecht verleend voor alle schenkingen, die aan de Centrale Stichting Studentenhuisvesting gedaan worden. Als bekend mag worden veron dersteld, dat dergelijke giften binnen vrij ruime grenzen aftrekbaar zijn voor de vennootschapsbelasting. 53.300,- 82.000.- 5.350.- 286.750,- Resultaten Wat werd in 1957 en 1958 reeds tot stand gebracht? Bijna alle universiteiten en hogescholen hebben al belangrijke sub sidies ontvangen. De bedragen per student lopen siterk uiteen. Ze zijn afhankelijk niet alleen van de aard van het project, maar vooral van het al dan niet subsi diëren door gemeenten, provinoies exi. Het dagelijks bestuur is gaarne bereid desgewenst meer gedetailleerde inlichtin gen te verstrekken. Leiden: voor 222 studenten aan de Haagweg/Churchillaan 268.000.— voor 9 studenten Oude Vest 31 6.605,- De gemeente Leiden heeft voor eerst genoemd project een grote financiële bij drage geleverd, door de grond ter waar de van f 235.000.om niet beschikbaar te stellen. Bij de C.S.S. zijn in behandeling of den binnenkort ingediend een bouwplan ten behoeve van 140 studenten en de koop van drie panden voor in totaal 49 i wijk ludenten. Groningen: voor 162 studenten „Corpus den Hoorn" 268 000,- Ook aap de gemeente en de provincie Groningen is een bijdrage gevraagd Utrecht: voor 15 studenten Johan de Wittstraat 5 3 000,—; voor 14 studenten Ramstraat 15 10.500,— Nijmegen: De behandeling van sidie-aanvrage van 148.000,— bouw van vier paviljoens op het Tolsteeg- terrein ten behoeve van 64 studenten «ia: bij het einde van 1958 in een zeer ver ge vorderd stadium. Amsterdam: voor 14 studenten Ooster park 52 14.000,Een zeer groot plan tot huisvesting van 250 studenten ln een aan de Weesperstraat te bouwen complex is kortgeleden ingediend. Daarna; besprekingen gaande over da aankoop van een aantal huizen, die tezamen r 100 studenten onderdak zullen geven Amsterdam VU; voor 26 studenten Vondelstraat 31 30.000,—. In 1959 wordt een plan ingediend 102 studenten. Het ligt in de bedoeling dit gebouw geleidelijk uit te breiden vooi uiteindelijk 574 studenten Nijmegen: voor 12 studenten Staring straat 17-19 17 085 11; voor 13 studenten Berg en Dalseweg 23 17 802,51; voor studenten Ruysdaelstraat 74 9.709.42 voor 8 studenten V red est ra at 8 12.000.— Een bouwplan voor 140 studenten wordt in 1959 tegemoetgezien. Delft: voor 71 studenten Maria Duyst- laan 181.000.voor 12 studenten Oude Delft 106 37.000,voor 11 studenten Julianalaan 87 10.500,—; voor 7 studen- Benoemingen aan Leidse universiteit Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen 16 opdracht verleend aan dr. B C Dam- 6teegt. leraar aan het gemeentelijk gym nasium te Den Haag. om van 21 septem ber 1959 tot wederopzeggens in de facul teit der letteren en wijsbegeerte onderwijs te geven in de didactiek van het Neder lands aan de rijksuniversiteit te Leiden. Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn benoemd aan de rijksuniversiteit te Leiden: alsnog gerekend van 1 januari 1959 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij het rijkemuseum voor geologie en mineralogie dr. P C. Zwaan, thans wetenschappelijk ambtenaar l6te klasse, alsnog gerekend van 1 januari 1959 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar a de kindergeneeskunde dr. H. H. van Gelderen, than6 wetenschappelijk hoofd ambtenaar. „Langezaal" was uit Directie, administratief en technisch personeel van de firma Langezaal heb ben gisteren met hun dames, begunstigd door uitzonderlijk mooi weer, een uit stapje gemaakt. Na een tocht langs de badplaatsen Katwijk en Noordwijk werd bezoek gebracht aan „Kraantje Lek" Via Alkmaar werd naar Volendam ge reden, waar een uitgebreide lunch werd genoten. Na een boottocht naar Marken werd de dag te Amsterdam besloten met diner en een gezellig samenzijn ge en muzikaal omlijst door de heer Alb. Gerritsen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Adriana Margaretha Maria d v M Verhoeven en A M M J de Ridder; Jan Adrianus z v C A A Jansen en E M M Stolk; Willem Fre- derik, z v W F Kramers en G de Graaf; Adrienne Frangoise An&stasia Augusta d v J E J Hogenihuis en H G H A Linders; Carole d v J Kaffa en P M Wagner; Gerardus Alexander z v W C Zonjee en J A Bouwmeester Wilhelmus Jozephus z v J M van Ooi en G van den Berg. GEHUWD: S Gummans en G van den Bogaard; W C H den Hollander en B Kaijzer; P van Went en W Scheurwater; H van Tongeren en A M Bakker; P F de Bruin en A W van der Steen; N Langezaal en M C van den Bos; L. Brouwer en M van Ton geren; J van Duijn en L J Wetselaar; C M van Schie en H W Verhoeff; N Aaier en A C Kwestro; W van der Zeeuw en J P Blansjee; J W Arbouw en L Klaasman; J Zandbergen en G Evers; A L Otto en E L de Roode; N Noort en T de Vries; W Verkerk en A Neuteboom; C H Hoogstraten en J Barends OVERLEDEN: Y Grandia, 2 jr, dochter; W Meijer, 63 jr, man; M Vis ser, 1 jr, dochter. ten Lange Geer 52 5.000,—; voor 42 situ- denten Spoorsingel 61, 62, 66 62.530,—. Rotterdam: Een bouwplan ten behoeve van 150 studenten zal binnenkort aan de C.S.S. worden voorgelegd. Wageningen: voor 82 studenten Oude Bennekomseweg 80.000,Een plan voor de aankoop van een huis voor 16 stu denten wordt verwacht. Eindhoven: voor 140 studenten Boutens- laan 192.500.—. De C.S.S heeft in 1957 en 1958 derhalve in totaal financieel bijgedragen f 1.235.232.04 ten behoeve van de bouw dan wel aankoop en inrichting van ka mers voor 867 studenten. Plannen ten be hoeve van circa 1000 studenten zijn in behandeling of worderi binnenkort ver wacht. Het scheppen van een behoorlijk on derdak voor 2000 studenten kan gezien de tot 1970 te verwachten groei van het aantal studenten niet een volledige oplos sing van dit nijpende probleem betekenen. De regering, die dc algemene verant woordelijkheid draagt voor de aanpas sing van de universiteiten en hogescholen aan de eisen, die het in de periode 1960 1970 sterk wassend aantal studenten zal stellen, acht het techt op haar weg lig gen deze taak voort te zetten. Westgeest, ;yden, Nc Gisteren zijn kandidaten vooi men geslaagd: A Verdoes. Katwijk aan Zee; C Ver- gunst en J Verkaik, Alphen aan den Rijn; J Vermaas, Wassenaar; D v d Veur, Oegstgeest; J Vianen, Rijnsburg; C Vis ser, Alphen aan den Rijn; W Visser, Zoe- termeer; J van Vliet, Hazerswoude; Joh. van Vliet, Alphen aan den Rijn; A Voge laar, Zoetermeer, J Vonk, Sassenheim; P Voorwinden, Benthuizen; J de Vos, Al phen aan den Rijn; S de Vroomen, Warmond; J Vuurpijl, Leiden; M Wag- tendonk. VoorschotenH Walraven. Al phen aan den Rijn; F Wareman Leiden; W Wassenaar, Noordwijk: J Leiden: Ds. Vossers in Hervormd Leiden Wijkgemeenten worden te groot voor verantwoorde pastorale bearbeiding In zijn serie „Onze Hervormde Ge meente" in „Hervormd Leiden" dee't ds D J. Vossers, de voorzitter van dt cen trale kerkeraad van de Leidse Herv de de wijkgemeenten. Wij ontl beschouwing het volgende. Eén wijkgemeente het Centrum wordt met opzet klein gehouden, omdat haar wijkpredikant voor de helft der week in het Diaconessenhuis werkzaan is. Maar ook zij telt nog 765 „adressen' en 1081 leden. Maar ook de andere wijkgemeenten va riëren in omvang en samenstelling. De kleinste hpeft 2766 „zielen", de grootste 6057. De centrale Gemeente had op 1 .ja nuari 12.699 heliidende leden in haar re gisters ingeschreven en in de kaartsyste men komen 17.417 doonleden voor en on- geveer 7000 geboorteleden, d.i. een to taal van 37.116 zielen. De grenzen der wijkgemeenten stellen ons voortdurend voor problemen. Graag zouden wij die grenzen voor lange tijd villen vastleggen Een wijkgemeente ioet kans krijgen een eenheid te worden >e mensen moeten leren aan één wijk centrum gebonden te zijn; er wordt al lerlei werk op touw gezet (contactkrin gen. Herv Vrouwendienst, verjaardag fonds) en dan is het vaak verdrietig wannepr de grenzen der wijkgemeenten veranderd worden Als het goed is, raakt men trouwens ook aan de eigen wijkpre dikant gehecht. Het is niet plezierig wan- ■nteleden. die op hetzelfde adres ziin blijven wonen, plotseling in he4 Kerkblad lezen, dat ze een andere iVnredikant hebben gekregen. andere kant mogen wij heid In een periode van enorme stadsuit breiding. zoals Leiden na de oorlog kent de komende 20 jaar in nog ster ïate zal meemaken, zal de centrale kerkeraad zich voortdurend er over noeten beraden, hoe hij met het beperkte iantal predikantsnlaat^n en met de be schikbare geldmiddelen het meest eff; •iëiyt kan omgaan. Een halve eeuw ge- eden werkten er negen wijkpredikantgn binnen de singe's; nu zijn er eigenlijk Jg maar drie De andere zes zijn naar buitenwijken verdreven. En dat pro- ïs zal waarschijnlijk nog wel doorgaan In het aleemecn kunnen wij zeggen, dat de wijkgemeenten te groot worden. Wanneer het aantal adressen groter dan •den. kan het contact tussm de predikanten en de gezinnen maar heel sporadisch ziin. Veronderstel dat een nredikant. behalve ziin ziekenbezoek, in 600 verschillende gezinnen per jaar zou komen fdat is buiten de vakanties en de Kerst, en Paastiid in 20 gezinnen per week) dan zou het 3 a 4 jaar duren, voordat hij zijn gemeente is doorgeweest. Wanneer bij stadsuitbreiding aan de nieuw ingekomenen voorrang wordt ge- Onordelijk gedrag op Nieuwe Vaart Het komt de laatste tijd herhaalde lijk voor. dat jonge zwemmers zich aan de Nieuwe Vaart onordelijk ge dragen. Tot een gewoonte is gewor den. inzittenden van motorjachten nat te maken. Gisteren bedachten vijf jongens, in de leeftijd van 13 tot 15 jaar, een ander „spelletje". Zij klom men in een zeilsloep, die aan de ach terkant van een jacht was bevestigd en berekend is op slechts enkele in zittenden. Met grote moeite kon wor den voorkomen, dat de sloep zonk. De politie heeft vanmorgen meege deeld. dat, als aan dergelijke praktij ken niet onverwijld een eind komt, zij strenge maatregelen zal nemen. Dan kan het wel eens zijn, dat de goeden weer onder de kwaden moeten lijden. Daarom zie een ieder die zich aan de Nieuwe vaart verpoost of verkoelt, erop toe, dat de openbare orde op de kant en in het water wordt gehand haafd Opening van zaak Vandaag hebben de rebr. Paes in het pand Botermarkt 1 een zaak in optiek ge opend Daarvoor bestond grote belang- telling De zaak ziet er door zijn moder- ïe opzet aantrekkelijk uit. geven, moeten de anderen nog langer dan vier jaar op bezoek wachten. Toch is huisbezoek onmisbaar voor de opbouw der gemeente. Dat zien alle ker- Iteraden wel in. Met dankbaarheid den ken wij aan het werk, dat de ouderlin gen doen. Maar in een grote gemeente hebben ook de ouderlingen 150 200 ge zinnen voor hun rekening, die in de regel des avonds moeten worden bezocht En ook zij hebben maar enkele avonden per week daarvoor beschikbaar. Met vreugde memoreren we daarom wat de Hervormde Vrouwendiensten doen: bezoeken bij chronische patiënten, bij jonge moeders, bij nieuw ingekome nen. Zij laten zien, dat ook een stadsge meente een levende gemeenschap kan worden. De dienst der vrouw in de Kerk is in deze tijd onmjebaar geworden. Zoeterwoude; J van der Weyden, Noorden; C van Wieringen, Leiden; H de Wit en Th de Wit, Alphen aan den Rijn; G Wolf, Leiderdorp; P IJzerman en F Zandbergs, Leiden, G Zwartjes, Hazerswonde; H. Zwartjes, Al phen aan den Rijn; P v d Zwet, Leiden, Q van Zwieten, Hazerswoude. OP VAKANTIE: BiqÏÏEN MEE.1 "fëfgTB&tf plastic jassen v.a. 6.®° Verven van bruggen in Leiden Namens burgemeester en wethouder: is vanmorgen in de Stadsgehoorzaal dooi de dienst van Gemeentewerken in he openbaar aanbesteed het verrichten var werkzaamheden aan bruggen en het car- bolineren van bij deze bruggen staande remmingwerken en stootpalen. Er was voor dit werk weinig belangstelling: slechts drie schildersbedrijven gaven hun prijzen van hoog naar laag als volgt op: J. G. Verlaat te Kamerik voor f 19.970,—, Schildersbedrijf M. Sohagen te Zwolle voor f 19.500.— en het bedrijf van W. van der Kooy te Rotterdam voor f 12.150. De raming werd niet bekend gemaakt. De gunning is nog aangehouden. Raad NOORDWIJKERHOUT DE GEMEENTERAAD kwam donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester P. M. M. van der Weijden bijeen. Bij de ingeko men stukken waren twee brieven, waarvan de inhoud de raadsleden niet vreugdevol stemde. Van de minister van binnenlandse zaken werd vernomen, dat het vroeger ingediende verzoek om herclassificatie was af gewezen. De raad toonde zich hierover onvoldaan en men hoopte, dat or ganisaties met meer invloed er alsnog in zouden slagen hierin wijziging te brengen. Ook de reacties van de hogere overheidsinstanties naar aanlei ding van het rekwest van de raad om een grotere toewijzing van woning wetwoningen vormden een onderwerp van bespreking in de vergadering. De voorzitter van de KVP-fractie, de heer A. Th. P. Meijer, vertolkte de gevoelens van teleurstelling der fractie, dat van de zijde van de Gedepu teerde Staten .n het geheel geen reactie was vernomen. Niet eens een ont vangst-bevestiging is ingekomen. Unaniem besloot de raad aan de Gedepu teerde Staten te verzoeken zich over de punten, in de motie omschreven, uit te spreken Ook met het antwoord, det de minister van volkshuisvesting had gegeven, toonde de raad zich ontevreden. Over de voor naamste argumenten van de raad. dat de verdelingspolitiek de huidige gemiddelde woningbezetting uitspeelt ten nadele van de gemeenten met overwegend flinke ge zinnen. onder volkomen negatie van de gezinssamenstelling, en dat in deze ge meente met een zeer hoge gemiddelde wonimg'bezetting de bevolkingsopbouw zodan g is, dat het percentage van. de bevolking, dat in deze en de komende aren de huwbare leeftijd bereikt tot de hoogste behoort van het land, loopt de minister heen. De heef Meijer meende, dat het weinig zin heeft hierop te reageren, omdat het in eerste instantie Gedeputeerde Staten aangaat,.die belast zijn met de verdeling van het contingent woningwetwoningen. Het merendeel van de raad was het hier mede eens, al meende de heer Timmer dat het aanbeveling verdient ook andere overheidsinstanties te bewerken. Burgemeester en wethouders hadden de raad voorgesteld gelden uit te trekken om enige voorzieningen te treffen aan de standplaats voor woonwagens aan 6e Leidsevaartweg. Algemeen was de raad van gevoelen dat de voorgestelde voorzieningen op de lange duur te kostbaar zouden blij ken. Wethouder De Groot betoogde, dat uitgebreider voorzieningen veler- consequenties zijn verbonden. Een goed geoutilleerde woonwagenstand plaats trekt allerlei mensen aan, die over het algemeen liever niet heeft. Het overgrote deel van de raad wenste echter de kwestie nog eens te bezien, zodat dit voorstel werd aangehouden. Bijstond Het is enige malen voorgekomen, dat eigenaren van net- en hooibergen hebben geweigerd in geval van brand hulp te verlenen bij blussing en daarmede ver- VOORHOUT Burgemeester verhinderd Burgemeester Smolders is op 24 e iuü en 7 augustus verhinderd spreekuur te houden. invaller voor Aad Kapaan gisteravond de Sleutelstad D.K.R. met grote cijfers te slaan. gelijk spel in de uitwedstrijd (33) kon de thuisclub nu met beter spel het kampioenschap verdiend behalen. Toch was de eeyste aanval van D.K.R larlijk, maar v. d. Velden schoot st en direct nam de Sleutelstad de aanval over: J. Bekkering schoot hard 1—0. Sven later schoot W. v. Zijl hard in, lar subliem werd het schot gekeerd, tot dat J Dool een vrije worp kreeg te ne- C. Hooidonk goed kon inschieten: 20. Bijna direct na het uitzwemmen kwam de bal bij midvoor J. Doel, die nieuw fraai inschoot: 30. ■Ja een gelijk opgaande strijd wist W. Zijl goed opzwemmend de stand zelfs tot 4—0 op te voeren. Enkele harde scho- :n van D.K.R. troffen lat en paal. In de tweede helft behield de thuisclub ;n flink overwicht. Na goed samenspel tussen W. v. Zijl en J. Dool schoot laatst genoemde juist naast Even later was het •el raak, wan* een ver en hard schot an W. v. Rooyen wist Jan Dool juist van richting te veranderen: 5U. Eindelijk slaagde midvoor v. d. Velden erin, D.K.R. een verdiend tegenpunt te sco 51. Nogmaals kwam de tegenpartij sterk in de aanval, maar nu redde keeper D. Binnekamp even fraai. Weer zagen wij goed samenspel tussen W. v. Zijl en C. Hooidonk, waardoor J. Dool geheel vrij kwam en de stand op 6—1 bracht. Spoedig daarna werd het door J. Dool zelfs 71, tot een ver schc keeper D Binnekamp volkomen vqrraste: 72. De spanning was er daarna uit, toen J. Doel de stand op 82 bracht. D.K.R. kon uit een strafworp de afstand nog tot 83 verkleinen. Vooraf werden nog de volgende wed strijden gespeeld. SleutelstadA.Z.C. (meisjes): 90 Een monsterzege door goede doelpun ten van Gerda v. Es, 10. Jopie Erades (4 maal) en Suze van Es. 6-0. Na rust zorgden Joke Erades (2 maal) en Elly Bekkering voor een 9—0 eind- leute'stad 'ijl 'jongens): 12 or een slechte schotvaardigheid Sleutelstad werd kampioen: staande van links naar rechts W. v. Zijl, D. Binnekamp, P. Erades, C. Hooidonk; zittend W. v. Rooyen, J. Dool, J. Bekkering. Foto N. van der Horst heeft de thuasclub de eer aan De Zijl moeten laten; enkele goede schoten vlo gen tegen lat en paal. Na rust maakte Brouwer goed 10, maar even later werd de stand gelijk, 11. Nu miste De Zijl vele goede kansen, totdat na veel moeite raak werd geschoten: 1—2. Ondanks vee) aanvallen bleef de stand ongewijzigd. SleutelstadSwift (dames): 02 Zowel voor als na de rust waren de gasten iets sneller. Voor rust reeds kon den zij een 01 voorsprong behalen. Ook p tweede helft was Swift iets ster ker. Men won verdiend met 02. band houdende werkzaamheden. Het kan n bepaalde gevallen gewenst of nood zakelijk zij>n, dat de eigenaar van een gebouw of een terrein, waar een brand woedt, aan het blussings- of nablussings- werk medewerkt. Een verplichting hiertoe zonder meer is met aanwezig. Daarom stelden burgemeester en wet houders voor in de algemene politiever ordening een daartoe strekkende bepa ling op te nemen. De heer C. P. Timmer had niet zozeer bezwaren tegen deze bepaling, als wel tegen de invoering daarvan op dit moment. Hij stelde voor dit voorstel één jaar aan te houden- De heer Meijer was van mening, dat de voorgestelde aanvulling te simplistisch is gesteld. De verplichting tot bijstandver lening zou met meer waarborgen moeten worden omkleed. Li meerderheid bleek de raad voor aanhouding van (Si voor stel. waarop dit door burgemeester en wethouders werd ^getrokken. Door omstandigheden was sleahts een gedeelte van het voorstel van burgemees ter en wethouders tot overneming van stroken voortuinen voor wegverbreding gereed voor behandeling in de raad. Daarom besloot men in deze vergade ring alleen tot aankoop van stroken grond voor verbreding van de Zilkerduinweg, tussen de Hoogduinweg en de P. J. War merdamstraat. De aankoop van stro-ken voor verbreding van de Kerkstraat werd aangehouden tot een volgende vergade ring. De voorstellen van burgemeester en wet houders tot aankoop en verkoop van gronden kwamen in aanmerking voor een voorbespreking in geheime zitting. Bij de rondvraag vroeg de heer Geerlings aan burgemeester en wet houders te overwegen de strook grond langs de Delfweg, die in de vorige vergadering was aangekocht van de gebrs. Koster, te verkopen aan de heer Van Kampen, die naast het stuk grond woont. Wethouder De Groot gaf er de voorkeur aan de scheidingsmuur eerst te laten op knappen en dan het stuk grond te gen normale bouwgrondprijs te ver kopen. De heer Duivenvoorde vroeg het ge- meentebestuur om voorzieningen te tref fen, waardoor het gevaar voor het ver keer bij de kruising Koninginneweg-ver bindingsweg Parallelweg wordt vermin derd. Al eerder had hij daarop aange drongen en de situatie daar wordt met de dag gevaarlijker. De voorzitter zegde atregelen op korte termijn toe. Sportterreinen De heer De Jong d-rong er bij het ge meentebestuur op aan, dat wegen worden gezocht om te komen tot de aanleg van sportterreinen. Hieraan is dn deze ge meente grote behoefte. De grote moei lijkheid is wel, dait geen afzienbare ter mijn is te noemen, waarbinnen de in het uitbreidingsplan Boekhorst ontworpen sportterreinen kunnen worden gereali seerd. Tegen het door Gedeputeerde Sta ten goedgekeurde uitbreidingsplan Boek horst is Van Herwaardens kalkzandsteen fabriek in beroep gegaan bij de Kroon en het is ndet te zeggen, wanneer de Kroon hierin uitspraak doet Inmiddels hebben burgemeester en wethouders aldus de voorzitter pogingen gedaan om elders sportterrei nen te maken, maar deze pogingen leden tot op heden een fiasco. „Wij zullen ech ter onze pogingen in deze krachtig voort- Al 28 jaar geleden werden de metingen verricht, nodig voor de aanleg van de nieuwe provinciale weg Scheveningen Noordhollandse grens in deze gemeente en nog ds niet te zeggen, wanneer de weg klaar zal komen. Het verkeer neemt ech ter dagelijks toe en de situatie op de Gooweg, Herenweg en Zilkerduinweg is werkelijk onhoudbaar. De wegen zijn be trekkelijk smal en een rijwielpad en een voetpad ontbreken. De heer Blaauw meende, dat het daarom de hoogste tijd is om er bij de provincie Zuid-Holland op aan te dringen hierin verbetering te brengen. Er is ruimte genoeg om naast die wegen een rijwielpad aan te leggen. Na enige discussie besloot de raad er bij de provincie op aan te dringen bin nen afzienbare tijd te komen tot inge bruikneming van de nieuwe provinciale weg. Is dit niet mogelijk, laten de pro vinciale instanties dan zorgen voor een rijwielpad langs deze wegen. Geslaagd Onze plaatsgenote Rini Broekhof slaagde aan de r.k. modevakschool te Leiden met lof voor het diploma kostuumnaaister. Concert op de Brink Zaterdagavond zal de r.k. Harmonie St. Jeanne d'Arc een concert geven op de Brink. Aanvang 8 uur. Tentoonstelling Van 25 juli tot en met 8 augustus wordt in de hal van de Leeuwenhorst- school aan de Dr. Poelslaan een door de V.V.V. georganiseerde tentoonstelling gehouden. Op deze tentoonstelling zul len beelden van Lo Molenaar, handweef kunst van De Gouden Spin te Leiden en bloemen van de fa. Salman uit Noord wijk zijn te bewonderen. De bloemen worden gearrangeerd door de fa. J. van den Berg-Smit. Zaterdagmiddag 4 uur zal de tentoon stelling in tegenwoordigheid van een :al genodigden worden geopend door r. E. van der Weijden-de Wert, de echtgenote van de burgemeester. De ten toonstelling is geopend dagelijks van 4 tot 6 en van 7 tot 10 uur. De toegangs prijs is f 0.50. Burgerlijke stand Geboren: Geertruida T. A. M., d. v. F M. J. Duivenvoorde en M. A. Hil- ders; Cornelis, z. v. J van Vliet en L. Leeflang; Johannes A. M z. v. J.. C. M. Haaster en A. M. T. Ruigrok; Maria J A., d. v. L. H. Kerkvliet en H. T.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7