CHRISTELIJK Verhouding Herv. Kerk en V.U. heet hangijzer Belgische vakantiecursus voor Nederl. onderwijzers Geen overschot maar tekort aan farmaceuten verwacht Mormonen willen in Celle een universiteit stichten Ontsnapt i langs Krakatau Critisch betoog van ds. Landman meer een universiteit van de gehele gereformeerde ge zindte worden en niet alleen een instelling van de kerke lijke gereformeerden. Ook uit Hervormde kring moeten mensen bij het werk van de V.U. betrokken yiorden. Deze geluiden kon men onlangs op de jaarvergadering van de V.U. in Utrecht vernemen. Ds. F. H. Landsman rea geert In Hervormd Nederland nogal kritisch op deze verlan gens. Als midden-orthodox man voelt hij kennelijk heel weinig voor een christelijke universi teit. Wel pleit hij voor een open, eerlijke en onbevooroor deelde ontmoeting van Her vormde kerk en V.U., maar even tevoren noemt hij de cal vinistische wijsbegeerte een pa radepaardje en een mislukte wijsbegeerte op basis van een onaanvaardbare theologie... Ds. Landsman zegt in zijn ar tikel dan o.m. het volgende; Eerlijk gezegd deed het ons veel genoegen te horen dat men in de gereformeerde soep tegen woordig de smaak van wat Her vormd kritisch zout kan proeven! Dat kan de V.U. alleen maar ten goede komen, want we heb ben de indruk dat daér allerlei vragen wèl leven, waar men in de gereformeerde kerken nog niet helemaal aan toe .s of aan toe durft te zijn, terwijl de Hervorm de kerk al dadelijk na 1945 met een nieuwe bezinning op de ver houding van Kerk en wereld is begonnen en de vreugden en las ten daarvan heeft ervaren. Maar, het moge dan waar zijn dat men over de V.U. hoe langer hoe minder kan spreken al6 over een kerkelijk gereformeerde zaak, dit behoeft o.i. nog helemaal niet te zeggen dat Hervormden zich aan deze Universiteit daarom zon- r thuis nullen kunnen voe len. Interkerkelijk Als het juist is, .dat men de V.U. een meer interkerkelijk ge reformeerd karakter wil geven dan is dit begrip „interkerkelijk" •toch wel op een zeer aanvechtba re manier gebruikt. Men bedoelt nl. dat men wil samenwerkenmet ..gelijkgezinde hervormden, lu- thersen cïiz. en 1 met' christelijke organisaties van interconfessionele samenstelling". En hiermede zei men de Universiteit als „ook een orgaan dat staat voor zijn chris telijke verantwoordelijkheid, maar dan op wetenschappelijk terrein", op één lijn met deze organisaties op sociaal gebied. Achter deze ietwat naïeve pro bleemstelling menen wij nu toch echt wel een hervormd kritisch vraagteken te moeten zetten. Aan de stelling dat de weten schapsbeoefening „christelijk ver antwoord moet geschieden" en dat er daarom een christelijke Univer siteit moet zijn, zit heus wel iets meer vast dan aan de stel ling dat het goed is dat christe nen een vereniging vorrrien om hun verantwoordelijkheid bijv. op het gebied van de vakbeweging of van de radio-omroep gestalte te geven. - Als mon in hervormde kring begrip en misschien zelfs wel toe nemende waardering voor de V.U. wil wekken, dan zal men toch op een ietwat andere manier eigen bestaansrecht moeten proberen waar te maken. Ook met de vertoning van het paradepaardje van de „wijsbe geerte van dc wetsidee" een mislukte wijsbegeerte op de basis van een onaanvaardbare theologie zal men ons niet kunnen lij- Ontmoeting Maar waar wij als hervormden wél behoefte aap hebben en waar ook de V.U. een belangrijke bij drage in zou kunnen leveren, is een open en eerlijke ontmoeting, een onbevooroordeeld gesprek en een, elkander wederzijds bepalen de, werkgemeenschap van theolo gie en overige takken van we tenschapsbeoefening, Daarvoor zijn wij als Hervormden nog al tijd de goede vormen aan het zoeken. Er gebeurt iets in die richting op „Kerk en Wereld", naar het voorbeeld van de Evan gelische Academieën In Duits land, de Synode probeert de raad voor Kerk en theologie hiervoor te bewerktuigen, er is wel ge dacht aan een „studiesecretari- aal", njaar een alleszins bevredi gende oplossing is nog niet gevon- Men zou zo zeggen: aan de V.U. heeft men alles Wat het hart in dit opzicht kan hegeren... maar, op een enkele uitzondering na, komt er niets uit waar de kerk en dc wereld van vandaag iets aan hebben. Daarom hebben we wel even on ze ogeji uitgewreven toen, nadat een Hervormd predikant op meer genoemde vergadering gevraagd had of misschien het feit dat 100 struikelblok kan zijn voor vormden, werd geantwoord dat dit niet behoefde omdat deze fa culteit in het geheel van de V.U. niet beslissend Is. Ze telt maar 7 van de 126 docenten! Daar zal dan de kern van de zaak wel mee zijn geraakt. Een niet-beslissend-zijnde en dan ook nog gereformeerd-kerkelijk be paalde theologiebeoefening aan een Universiteit, die het daarom maar beter vindt die theologie maar wat haar eigen gang te laten gaan. Men zou daarom kunnen zeg gen: er is voor hervormden aan die V.U. nog wel een taak weg gelegd! Het blijft dan echter wel de vraag of zij de ruimte zullen krijgen zich zelf te zijn en wat de eis van „gelijkgezindheid" precies inhoudt, We zijn daar- over nog niet helemaal gerust. /j 0S.- m <b; (Van een onzer medewerkers) IN het kader van het reeds enige jaren geleden gesloten Nederlands-Belgisch kultureel akkoord vindt dit jaar voor de eerste maal in het land van onze zuiderburen een vakantiecursus voor schoolhoofden en onderwij- De bedoeling van deze uitwisselingen is m.n, in kultureel verband el kaar te leren kennen en te vinden, me de ook omdat in Europa de kleine na ties een eigen en gemeenschappelijke taak hebben. Boven het vlak der ma teriële en boven de op zichzelf dode eeonomische verbintenissen rijst het be wustzijn van en de bezinning op de eigen en gemeenschappelijke kuituur en haar waarden. Duidelijk werd deze ge dachte onderstreept door de heer Van- derborre, direkteur-generaal van de op voedende diensten' van het ministerie van openbaar onderwijs in België tij dens de officiële opening. Niet minder dan 90 leerkrachten van Nederlandse lagere, mulo- en nijver heidsscholen nemen aan de cursus deel. Het was voor de deelnemers een eer en blijde verrassing dat ook de staats- sekretaris van O., K en W. mr. Stuben- rouch aanwezig was, met mr. De Bruyn, het hoofd van de afdeling la ger onderwijs van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Mr. Stubenrouch onderstreepte vooral het grote nut van de persoonlijke waar neming van de kulturele uitingen van Van Nelle Bestellen, (adv.) Ramingen voor 1980 verschillen Hoe moeilijk het is om een raming op te stellen betreffende het aantal studenten en afgestudeerden in de voor ons liggende jaren blijkt weer eens uit een mededeling van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij der Pharmacie. De maatschappij heeft namelijk met verwondering ken nis genomen van de conclusies die het rapport: ,,De ontwikkeling van het aantal academici tot 1980'r geeft over de studie, in de farmacie. VoU gens dit rapport zouden er op de duur overschotten aan farmaceuten komen, „Papieren" leden in Anglicaanse Kerk behouden stemrecht Leden van de Anglicaanse Kerk in Engeland, die niet actief aan het kerke lijk leven deelnemen, zullen hun stem recht niet verliezen. Een voorstel om de gemeenteleden, die het laatste half jaar niet regelmatig de godsdienst oefeningen hijwoonden, van de kieslijs ten te schrappen is door de Algemene Assemblee van de Anglicaanse kérk ver worpen. De voorstanders van de wijziging zei den, dat de Kerk het recht had regels te stellen. Men moest het volk laten zien dat men ergens voor wil staan en dat men van de gemeenteleden ten mins te mocht verlangen, dat zij regelmatig de godsdienstoefeningen bij zouden wo- De tegenstanders waren echter van mening dat de kerk hierdoor zeer veel randleden zou verliezen, die nu nog vrij gemakkelijk benadérd kunnen wor- De Anglicaanse kerk in Engeland kent de standenvertegenwoordiging. Er is een bisschoppenkamer. een geestelijken kamer en een lekenkamer. Alle drie de kamers verwierpen het voorstel tot wijziging van hel kiesrecht, dat uit de lekenkamer afkomstig was. Vooral van de zijde van dc bisschoppen, die zeer voor de idee van de volkskerk ge porteerd zijn, was de tegenstand groot. Wanneer het voorstel aanvaard zou zijn had vervolgens het Lagerhuis de wijziging nog moeten goedkeuren, daar de Anglicaanse Kerk in Engeland staats? Van Nelle Bestellen, (adv.) volgens de maatschappij moet ernstig rekening gehouden worden met een tekort. Volgens de maatschappij is het aantal eerste-jaarsstudenten dalende, ter wijl de behoefte aan farmaceuten nog zal stijgen door een te verwachten grotere vraag bij industrie, ziekenhui zen en overheidsinstellingen. Naast de ontwikkeling van de moderne genees- -mfddelenschat moet hierbij een belang rijke rol' toegekend worden ian de in werkingtreding van de nieuwe wet op de geneesmiddelenvoorziening. Dit verschil in opvatting tussen het rap port en de maatschappij maakt het noodzakelijk nader in te gaan op de gebruikte ramingsmethoden, zo meent genoemde maatschappij. Ten opzichte van de geraamde behoefte aan farma ceuten bleek grote overeenstemming te bestaan. Bij het bereiken van hel aanbod van farmaceuten is het rap port uitgegaan van een algemene prog nose omtrent de te verwachten groei van het aantal studenten en van hel aantal afstuderenden in de jaren 1955, 1956 en 1957. Gaat men evenwel uit van het werke lijke aantal eerste-jaars studenten, dat zich in de afgelopen jaren voor de fa: maeeutische studie liet inschrijven, dan ontdekt men dat dit aantal in groei is achtergebleven bij de meeste andere studierichtingen. Dit doet, ook voor de toekomst., een lager aanbod van afge studeerden in de farmacie verwachten, dan zoals geraamd in het rapport. Een voorzichtige berekening op bas: van het aantal eerstejaarsstudenten leidt dan ook tot de conclusie, dat er niet met een overschot, doch ook 1980 veeleer met een tekort aan f: maceuten rekening zou moeten worden gehouden. De Maatschappij voor Pharmacie, zowel - als de. betrokken hoogleraren, als ook de samenstellers van bovengenoemd rapport zijn daarom van mening dat het gewenst is de studie in de far macie te stimuleren, aldus de medede ling van de Maatschappij voor macie. Zoals bekend was het rapport opgesteld door de commissie voor St; tistiek van het Interuniversitair C01 tactorgaan, ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd bij het lAiidbouwhuishoudon- wüs te Haamstede en te Zierikzee: Th. Oldemans te Den Haag; te Axel, Schoondijke en te Oostkapelle: mej. Bartels te Alkmaar. Benoemd tot onderwijzer aan de Elout van Soeterwoudeschool te Utrecht; Teekens te Soestdijk; aan de Chr. ulo te Bodegraven: J. H. van der Zaan te Rot terdam: aan de Emmaschool te Deven ter: J. Westerveld te Klundert. Gedurende de 14 dagen, dat de .s duurt is er voor de deelnemers al le gelegenheid in theorie en praktijk kennis te maken met problemen, leven perspectieven van de Belgen. Er wor- 1 redevoeringen gehouden en de Vlaamse schrijvers voor de jeugd zul len aan de deelnemers worden voorge steld. De Belgische organisatoren hebben alle mogelijkheden uitgebuit om de Nederlandse pedagogen volop in de ge legenheid te stellen, ook door musea- bezoek en excursies, zowel naar Vlaanderen als naar Wallonië, België in zijn veelzijdige en veelkleurige om vang te leren kennen. Zo kort na hel bezoek van Koning Boudewijn aan ons land, deze cursus in België te organi seren is een 'uitnemende gedachte geweest. De heer A. A. Leenhouts, spekteur van het lager onderwijs de inspektie Middelburg heeft de lei ding van de Nederlandse delegatie. BRUSSEL In een zeer gedocumenteerd betoog heeft prof. dr. Loubsc ujt Leuven voor de deelnemers aan de vakantiecursus rede over Brussel gehouden. In de politieke geschiedenis van Brussel, on derscheidde hij vjer perioden: In de eerste periode is Brussel slechts een van de hoofdsteden van het hertogdom Brabant. In de tweede periode vanaf het begin der Bourgondische dynastie tot de afscheiding van het Noorden wordt Brussel meer en meer de hoofd stad van. het noordelijk gedeelte van Bourgondisch-Habsburgse Rijk. Daarna tot het einde van de 18e eeuw wordt de rol van Brussel aanzienlijk verminderd. Gedurende de Franse tijd werd de positie van Brussel herleid tot gewone hoofdstad van een ingepalmd Frans departement. Tamelijk ver van Amsterdam en Den Haag gelegen werd zij de derde hoofdstad van hel Vere nigde Koninkrijk der Nederlanden. Pas in een onafhankelijk België Is zij ge komen tot volledige ontwikkeling- Se dert enige jaren neemt haar positie duidelijk in betekenis toe o.a. door Europees-politieke vestigingen. De direkteur-geiieraal der opvoe dende diensten in België, de heer Vandenborre riep de Nederlanders toch vooral in België Nederlands te spreken en hij verwachtte (terecht! steun van Nederlandse zijde voor d< Vlaamse kuituuruitingen in België. Van Nelle Bestellen, (adv.) Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen door de Generale synode tot predikant voor buitengew. werkz. (twee de secretaris sectie jeugdzorgwerk van de raad voor het jeugdwerk)H. B. van der Steen. kand. te Utrecht. Bedankt voor Waddinxveen: D. van der Ent Braat te Elspeet. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: Het adres van kand. C. Langedijk is met ingang van heden Thorbeckelaan 90, Den Haag, tel. 070—394062. Van Nelle Bestellen, (adv.) Y.M.C.A. gaat nauw met Europese kerken samenwerken Het internationale verbond van christen jongemannen, de YMCA, zal in de toekomst in Europa nauw gaan samenwerken met de kerken. Dit is op een bijeenkomst van het uitvoerend comité van de Europese sectie van de YMCA besloten. Nauw kontakt tussen de ambtelijke arbeid van de kerk en het particuliere initiatief van de leek aoht de Europese YMCA van groot belang voor het werk onder de Europese jeugd. Met name zal men gaan samenwerken met de kerken die dit voorjaar op de conferentie in Nyborg vertegenwoordigd waren. Men zal een onderzoek gaan instellen naar de speciale problemen die elke na tionale afdeling heeft. In het bijzonder zal men daarbij aan de oecumenische vraagstukken aandacht schenken. De pas opgerichte bewegingen in Portugal en Oostenrijk twee in hoofdzaak r.k. landen zullen financieel gesteund wor den. De Europese YMCA zal het komende jaar zich voorts bezighouden met het werk onder de buitenlandse studenten aan de verschillende Europese universi teiten. Ook zal men een uitwisseling van jonge jeugdleiders uit verschillende lan den beginnen. BENOEMINGEN Tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen aan de technische hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven in meten en regelen, is benoemd ir. O. Rademaker; tot lec tor in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om on derwijs te geven in de klinische voe dingsleer, dr. H. A' Weijers te Utrecht, Studeren of bekeren (Van onze correspondent te Bonn) Uit Salt Lake City in de Ame rikaanse staat Utah, het centrum van de rond 500.000 Mormonen die daar wonen, heeft het ge meentebestuur van de Neder- saksische stad Celle een stad met een sterk lutherse inslag het verzoek ontvangen tot aan koop van een perceel grond. De Mormonen willen daarop een Europese universiteit bouwen. Zij willen daarin 25 tot 30 miljoen mark investeren, een belangrijk financiële injectie dus voor cte betrekkelijk arme stad, waar vroeger nog de Paedagogische Universiteit was gevestigd, die echter in 1953 naar Osnabrück verhuisde. Voor het gemeentebestuur wordt dit ech ter een moeilijke beslissing. Kerk en burgerij schijnen niet erg te zijn ge steld op de komst van de Universi teit, waar de Mormoonse leer (der veelwijverij) zal worden onderwezen. In het begin van dit jaar vervoegden zich twee vertegenwoordigers der Mormoonse sekte in Salt Lake City bij de „Oberstadtdirektor" van Celle, dr, Krohn. Zij vertelden hem, dat zij „de profetische aanwijzing hadden gekre gen om Europa een universiteit te schenken". Er zouden ongeveer 100 Van Nelle Bestellen, (adv.) 84 Man. natuurlijk is het Siran geweest!" Farnhol- me' wees naar de priester op de grond. „We zoe ken toch immers de koelbloedige moordenaar, met? Wie kan dat anders zijn dan Siran?" Nicolson keek hem aan. „En verder, generaal „Verder? Wat bedoelt u?" „Dat weet u opperbest. Ik zou evenmin als u ook maar één traan laten, wanneer we hem neer zouden moeten schieten, maar laten we eerst eens voor wat bewijsmateriaal zorgen." „Wat verlangt u nog voor bewijzen? Achmed zat toch met de rug naar de voorsteven, niet? En hij werd in zijn rug gestoken. Dat moet dus iemand voorin de boot hebben gedaan en er waren maar drie personen die nog verder naar voren zaten dan Achmed; Siran en zijn twee moordenaars." „Onze vriend is wat- overspannen." Het was Si ran die dat zei; zijn stem klonk al even vlak en zonder enige uitdrukking als zijn gezicht stond. „Een te lang verblijf in een open boot op een tropische zee kan een mens een gewéldige knauw geven." Farnholme wilde met gebalde vuisten naar voren stormen, maar Nicolson en McKinnoh pakten hem J,.Wees nou geen dwaas!" zei Nicolson ruw. „Met gewelddadigheden komen we geen steek verder, en we kunnen geen vechtpartij hebben in een kleine boot als deze." Hij liet Farnholmes arm weer los en keek peinzend naar de man voorin de boot. ,,U zoudt toch wel gelijk kunnen hebben, generaal. Ik heb iemand zich vannacht voorin de boot horen be wegen, en later hoorde ik een plof. Maar ik zag de priester nog zitten." „Zijn tas is er niet meer, Nicolson, en u zult toch zeker wel begrijpen waar die is gebleven!" „Ik heb zijn tas gezien," zei Nicolson rustig. „Hij was van zeer licht canvas, en zal niet zinken." „Ik ben bang van wel, stuurman," zei McKinnon met een knik in de richting van de boeg. „De enterhaak is verdwenen." door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) „Met het gewicht daarvan bezwaard, zou hij zeker' zinken, bootsman." „Zie je wel, daar heb je het al," riep Farnholme ongeduldig uit. „Zij hebben hem overhoop gestoken, zijn tas buit gemaakt, ~en die overboord gegooid. U hebt twee keer wat gehoord, en beide keren Achmed nog rechtop zien zitten. Iemand moet hem overeind heb ben gehouden, waarschijnlijk aan het heft van het mes, dat in zijn rug stak. En alleen deze drie moor denaars hebben achter hem gezeten!" Farnholme haalde zwaar adem; hij balde zijn vuisten zo kramp achtig, dat zijn knokkels nog altijd wit zagen, ter wijl zijn ogen voortdurend op het gezicht van Siran waren gericht. „Dat klinkt allemaal inderdaad heel aanneme lijk," moest Nicolson toegeven. „Maar nou verder?" „Wat verder?" „Dat weet u opperbest. Ze hebben hem niet zo maar voor de aardigheid overhoop gestoken. Waar om hebben ze dat gedaan?" „Hoe kan ik nou weten waarom ze hem hebben vermoord?" Nicolson zuchtte. „Hoor eens generaal, we zijn geen stelletje zwakzinnigen. Natuurlijk weet u dat. U verdacht Siran onmiddellijk en veronderstelde da delijk dat de tas wel zou zijn verdwenen. En Ach med was een vriend van u." Een ondeelbaar ogenblik flikkerde er iets heel diep in Farnholmes ogen, dat scheen te weerkaatsen in een plotseling verstrakken van Sirans mond, alsof beide mannen een verstolen blik hadden gewisseld; misschien een van verstandhouding of van iets anders. Maar de zon was nog niet op, en Nicolson was er niet zeker van, of hij het zich misschien maar had verbeeld. Bovendien was de gedachte aan enig verband tussen die twee eenvoudig een on mogelijkheid: men behoefde Farnholme de revolver slechts in handen te geven, en Siran zou een kind des doods zijn. „Ik geloof wel, dat u er recht op hebt het te weten." Farnholme deed zijn uiterste best om zich te beheer sen,-. maar zijn geest werkte op volle kracht om een verhaal te bedenken dat de toets der kritiek zou kunnen doorstaan. „Het kan nu trouwens ook geen kwaad meer." Hij wendde zijn blik van Siran af en staarde naar de dode man aan zijn voeten. Zijn gelaatsuitdrukking en stem werden zachter. „U zegt dat Achmed een vriend van mij was. Inder daad, maar pas zeer kort, en uitsluitend omdat hij dringend behoefte had aan een vriend, Hij heette Jan Bekker en was een landgenoot van Van Effen. Hij heeft vele jaren op Borneo gewoond, in het Ne derlandse gedeelte daarvan, bij Samarinda. Als ver tegenwoordiger van een grote firma in Amsterdam had hij het toezicht op een hele reeks rubberplan tages langs de rivier. En hij had nog een massa andere dingen om handen." Hij zweeg even, en Nicolson probeerde hem ver der uit zijn tent te lokken: „Dat wil zeggen?" „Ik weet het niet met zekerheid. Hij schijnt op de een of andere manier ook een agent van de Ne derlandse regering te zijn geweest. Het enige wat ik weet. is, dat hij een paar weken geleden een goed georganiseerde vijfde colonne van de Jappen in Oost- Borneo heeft ontmaskerd en opgerold. Ze zijn bij tientallen gearresteerd en op staande voet doodge schoten en hij is er ook in geslaagd de hand te leggen op een volledige lijst van alle Japanse agen ten en léden van de vijfde colonne in India en Bir ma. op het schiereiland Malacca en in Nederlands- Oost-Indië." (Wordt vervolgd) studenten uit verschillende Europese landen komen studeren. Als het nu daarbij ware gebleven, was het verzoek uit Salt Lake City voor de gemeente Celle niet zo'n probleem geworden. Men kwam echter tot de ontdekking, dat Mormoonse missiona rissen onder de bevolking van Celle begonnen te proselyteren om haar te bewegen tot de sekte toe te treden. Vooral de vrouwen werden bezocht. Ook werdén Mormoonse geschriften in Celle verspreid, waarin over de stich ting der sekte door Brigham Young werd verteld en van de groei tot 500.000 Mormonen, welker kerk een jaarlijks budget van meer dan 200 miljoen gulden heeft en tientallen mil joenen per jaar voor missiewerk uit geeft. (In Europa zijn ongeveer 50.000 Mormonen „Latter Day Saints" en in West-Duitsland circa 15.000). De investering van 25 tot 30 miljoen mark voor de Europese Universiteit wekte tenslotte het argwaan der Cel- lezen, die ook wel weten, dat de op richting en uitrusting van een hoge school minstens 300 miljoen 1 kost. Zo kwam de verdenking op, dat dc Mormonen in Celle niets anders dan een missieschool wilden stichten en dat Celle het centrale punt moeten worden van de Mormoonse be weging in Europa, De protestantse kerken in Celle richtten derhalve tot het gemeentebestuur het verzoek de bouwvergunning niet tc verlenen en „zich niet door dollar-mil joenen te laten verblinden". Navra gen, die de gemeenteraad deed bij het tegenwoordige Mormoonse cen trum in Frankfurt leverden niets op. Men sprak alleen over „humaniteit", Toen vier Mormoonse afgevaardigden nog eens met de Oberstadtdirektor kwamen praten, verwees hij hen naai het ministerie voor culturele zaken ir Hannover, dat behalve het minis terie van buitenlandse zaken in Bonr in deze zaak ook een stem in het kapittel heeft. Burgemeester Heinchen van Celle reis de naar het hoofd van de evangeli sche kerk in Nedersaksen, Landesbis- schof Lilje in Hannover om het stand punt van dc kerk te horen. Dat is afwijzend. Desondanks erkent Lan- desbisschof Lilje de religieuze vrijheid in West-Duitsland. De protestantse kerk zal derhalve tegen de Mormoon se plannen niets ondernemen. Zij heeft de gemeenteraad van Celle er echter op gewezen, dat de stichting der Europese universiteit (of missie school, of wat het ook moge worden I onder de bevolking onrust zal stich ten en hem dierhalve in welwillende overweging gegeven de bouwvergun ning niet te verlenen. Van Nelle Bestellen, (adv.) In Roermond gaan de kerken samenspreken De kerkeraad van de Hervormde ge meente van Weert heeft geantwoord op het schrijven van de gereformeerde ker- keraad van Roermond, waarin verzocht werd om een samenspreking rnet het oog op de verhouding tussen hervormden en gereformeerden, die naar het gevoelen van de gereformeerde kerkeraad niet is zoals een verhouding van broeders in Een woord voor vandaag De wereld is zó slecht, dat er geen redden meer aan is daarom moet God er maar vlug een eind aan maken, zo zegge althans de%.kent sommige christenen. En als God het kwaa, dan keert, worden ze boos. Wat een verschrikkelijke hoo{ moed! Te menen, dat God alleen nette christenen redt! Joii was precies zo'n man. Hij brengt, nadat God hem aan de ore naar Ninevé heeft gesleept, de boodschap tot bekering en gal dan buiten de stad zitten kijken of het vuur nog niet komt 9 mensen, dieren en huizen in één slag te vernietigen. Menejj maakt zelfs een hutje om zich tegen de zon te beschermen. Zi veilig op een afstand, wacht hij de gebeurtenissen af. En M er dan helemaal niets gebeurt, wordt hij toornig. Voor tweede keer moet God hem nogal hardhandig tot de ore roepen. Wat een mentaliteit! Maar laten wij niet te vlug Jij hoofd schudden over Jona. Overkomt het ons, die zich clirij tenen noemen, oök niet, dat wij ons definitieve oordeel ovi die en die hebben geveld, nl. dat zij het zó bont hebbè gemaakt, dat er geen redding meer mogelijk is? Dat is eè zeer kivade zaak: punt één twijfelen wij aan Gods almac1 en punt twee denken wij, dat wijzelf zoveel beter zijn. Kon het misschien daarvandaan, dat wij menen die redding zèj niet zo nodig te hebben, omdat wij netjes en degelijk levet] Kanttekening IS ER EEN BEVOLKINGSVRAAGSTUK JJET ligt in des mensen aard dat hij zich zorgen maakt voor de toekomst. En een zwaartillend volk als het Nederlandse spreekt dan al vlug over „problemen". Zo heeft men zich in de eerste jaren yan deze eeuw zorgen gemaakt over het da- Jende geboortecijfer in het westen van Europa en die bezorgdheid gold ook Nederland. Gebleken is echter dat de bevolking van ons land in de laatste halve eeuw is verdubbeld en nu maakt men zich uiteraard zor gen over deze snelle groei! Profes sor van Rooijen heeft een interes sante studie hieraan gewijd en heeft er ook over gesproken tijdens een studieconferentie van het C.N.V., een rede die nogal wat stof heeft doen opwaaien. Dat deze snelle groei ons voor pro blemen stelt kan niet ontkend wor den. Ook al bekijkt men de vele prognoses die worden opgesteld met de nodige argwaan want de mens kan gelukkig niet in de toekomst schouwen dan nog is er reden voor een zekere bezorgdheid. Want het is wel de plicht van de mens vooruit te zien! Dan mag men die bezorgdheid al lereerst toetsen aan het verleden. Hoewel de bevolking in de laatste honderd jaren zeer snel is gegroeid, leeft de Nederlander desondanks op een veel hoger peil dan toen ons land vijf miljoen inwoners telde. Omdat de bestaansmogelijkheden nog snel ler gegroeid zijn dan de bevolking. En dat behoeft niet te verwonderen: vergelijk de gedragingen der volke ren slechts met de gedragingen van de individuele mens. In de regel zal de vader van een groot gezin zich groter inspanningen getroosten dan dc ongehuwde of de man met een klein gezin. De laatste zal er meer op uit zijn „van het leven te genie ten" dan de eerste, die al zijn krach ten zal inspannen ter wille van zijn kinderen. Friedrich Naumann heeft terecht gezegd dat de grootste ver anderingen in het leven „van d kinderen uitgaan". Men kan hetzel. de zeggen van het leven der natie^ een land met een sterk groeiend bevolking zal zich met groter éli op het vergroten der bestaansmid delen werpen dan de landen wa^ mén die zorgen niet heeft. Nedej, land en Duitsland zijn er voorbeë Er is echter een ander facet aan de> zaak: de positie van West-Europa i de wereld. De niet Europese bëvc^ kingen zijn bezig te ontwaken en nf men sterk in aantal toe. Voor zovi dat de Ver. Staten betreft heeft me: daar in Europa geen Zorgen ovq want in Amerika denkt men „wej ters". Maar in Sowjet-Rusland groef de bevolking jaarlijks met drie e' een half miljoen zielen; in commt nistisch China leeft dertig pet vaj de wereldbevolking; en over veertj jaar zal, naar menselijke berekenini, 60 pet van de wereldbevolking i[ Azië wonen tggen niet meer daj tien pet in Europa! 1 Naast alle andere overwegingen vei dienen deze cijfers toch ook de aafl dacht. West-Europa mag niet opzei telijk verzwakt worden en zeker ni< door aanvechtbare middelen. A dringt zich zelfs de vraag op of e niet meer aandacht geschonken mo| worden aan emigratie naar ander; landen van West-Europa. De mens is van nature geneigd ziel zorgen te maken voor de toekomst Dikwijls blijkt dat „lijden om wfj men vreest" nooit te komen opdit gen en heeft men dus „méér té;Clrjf geit dan God te dragen geeft". Pe? ondanks, het zij nogmaals gestefi mag dit vertrouwen in God nooit let den tot zorgeloosheid. Bij wat mei beraamt en doet zal men ook mej deze bevolkingsvraagstukken terdé ge rekening moeten houden. En dal daaraan juist van protestants-christc' lijke zijde aandacht wordt gegeveij is verheugend. Omdat juist de chris ten, die immers een hemels perspee tief heeft, deze dingen nuchter kal bekijken. MASSA-REGIE OP CUBA J-JET IS met de democratische ge zindheid van de nieuwe leiders van Cuba blijkbaar nog niet zo goecj gesteld, als in de afgelopen maanden werd. gesuggereerd. De rol, welke premier Fidel Castro sinds vorige week heeft gespeeld, geeft in elk ge val te denken. Men kent de geschiedenis: de vroe gere rebellenleider nam ontslag als premier, veroorzaakte het aftreden van president Urrutia door hem in een radio- en televisie-uitzending van aan hoogverraad grenzende ac tiviteit te beschuldigen, benoemde nog tijdens diezelfde uitzending een nieuwe president en weigert sinds dien te zeggen, of hij bereid is, zijn ontslagaanvraag in te trekken. De bedoeling is duidelijk, vooral na de berichten, die gisteren over de situatie op Cuba zijn binnengeko men. Fidel Castro zal zijn ontslag slechts ongedaan maken, als blijkt dat de bevolking dat wenst, Ilij i dan misschien ook wel bereid, he presidentschap de functie, waar aan de hoogste macht verbonden i te accepteren. Zondag a.s. zal het drama zijn ont knoping vinden in het grote stadioi van Havanna. Dan is het 26 juli ei als men weet, dat de verzetsgroep waarvan Fidel Castro de leider is ge weest, de beweging van de 26ste jul werd genoemd, is er weinig fantasii nodig om het verband tussen het eei en ander te zien. Het is een bekend verschijnsel. Fide Castro wil de schijn ophouden, da hij de macht niet begeert. Zijn aftre den als premier diende als demon stratie van zijn democratische ge zindheid. Maar het stilzwijgen, da hij nadien betracht heeft en de wijzi waarop hij president Urrutia heef uitgeschakeld, spreken boekdelen. Briefwisselingen van gereformeerden en vriigemaakten I11 verscheidene plaatsen blijkt thans de mogelijkheid van briefwis seling en gesprek tussen de Gerefor meerde Kerken en de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) geopend te zijn. De Geref. Kerk van Maastricht ontving in antwoord op een schrijven aan de vrijgemaakte geref. kerkeraad, een brief waarin grote vreugde wordt uit gesproken over wat in Almelo en Baarn geschied is en waarin de geref. kerkeraad wordt gevraagd zich ern stig te bezinnen op wat hereniging nog in de weg staat. Men Zal nu trach ten tot een ontmoeting tussen beide kerkeraden te komen. Ook in Nijmegen is een briefwisseling tussen de beide kerkeraden aan de gang. De kerkeraad van Valthermond heeft in antwoord op een schrijven van dc vrij- gemaakt-geref. kerkeraad voorgesteld om zich met een gezamenlijke ver klaring tot de beide synodes te rich- In IJmuiden zal in september een samenspreking tussen beide kerkera den plaatsvinden. Christus behoort te zijn. De Hervormde kerkeraad heeft met instemming van dit schrijven kennisgenomen en besloten aan een dergelijk overleg mede te werken. De Gereformeerde Kerken hebben geen zelfstandige gemeente in Weert en de al daar woonachtige gereformeerden res sorteren onder Roermond. Ds. R. van Benlhem naar Argentinië Ds. R. van Benthem, die voor de ge reformeerde zending op Soemba is op geleid maar daarheen niet kan ver trekken, zal mogelijk in Argentinië gaai •verken Momenteel worden over zijl uitzending naar Zuid-Amerika bespre tingen gevoerd. Behalve de deputatei voor de zending zijn ook de deputatei voor de emigratie hierbij betrokken Voordat de generale synode een beslis sing inzake het 'dei nieuwe zendings terreinienl van de gereformeerde ker ken heeft genomen valt er over de uit zending van ds. Van Benthem echte: nog niets definitiefs te zeggen. Hulp aan Hongaarse vluchtelingen Hoewel het Admiraal de Ruyterfondi niet meer in staat is rechtstreeks kle ding en Levensmiddelen naar Hongariji te zenden, behoeft^ het fonds toch nie: stil te zitten. Hel heeft contact opgenomei met het „Evangelisches Hilfswerk" ir Wenen dat dezellde taak vervult ondei de 12.000 Hongaarse vluchtelingen ir Oostenrijk Het adres van net Evangelu sches Hilfswerk is Hamburgerstrasse ■n "'ciiph Dit comité zorgt voor de door zending van kleren en levensmiddelen naar viuchtelinnen die behoren tot d« Baptisten, Methodisten. Oud-Katholi» ken, Lutheranen en leden van de Re- formierte Kirchen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2