Meuioe geihsctfe GTottranl Chroesjtsjef begroet Nixon op weinig hoffelijke wijze In droogteperiode al 200 bos- en heidebranden VANMORGEN EERSTE GESPREK IN KREMLIN Verontwaardiging over Amerika's gebedsweek Groot offensief tegen Algerijnse rebellen Vandaag: half miljoen televisie-toestellen Nieuw-Guinea expeditie in zeer kritiek stadium Luchtvaart journalist eet eigen woorden Halve ton voor LondenParijs in 40 minuten en 44 seconden VRIJDAG 24 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familiberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: P. DIEMEK CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gljebleven niyn bert in tcgbenspoet" Veertigste jaargang no. 11622 ANTARES bedwongen Zie pagina 9 ;N HET CENTRUM van Moskou werd vanmorgen het verkeer stilgelegd, toen Richard Nixon, de Amerikaanse vice-president, in een stoet van es auto's naar het Kremlin reed. Nixon voerde besprekingen met presi- ent Worosjilof en premier Chro.esjtsjef. Later op de dag zou hij, in aan wezigheid van de Russische premier, de Amerikaanse tentoonstelling in |e stad openen. Op deze tweede dag van zijn bezoek aan de Sowjetunie leeft Nixon reeds een sombere ervaring. Omstreeks de tijd dat hij giste ren arriveerde hield premier Chroesjtsjef juist terug uit Polen een ede waarin hij een scherpe aanval deed op de Amerikaanse politiek tegen- zijn land. Terwijl vice-president Nixon door e Sowjetunie reist, wordt namelijk volgende week in de Verenigde jtaten een gebedsweek voor de ge- angen volken in communistische inden gehouden. Het Amerikaanse 'ongres heeft indertijd bepaald dat oortaan ieder jaar de derde week an juli de gebedsweek der vervolg- volken zal zijn. President Eisen- ower zei vorige wiek in zijn afkon- iging van de gebedsweek: „Het piperialistische en agressieve Rus- jscbe communisme heeft veel vol- n gevangenschap gebracht. De ebedsweek voor deze volken zal un het bewijs leveren dat het Ame- ikaanse volk hun gerechtigde ver- ingens naar vrijheid en nationale ,nafhankelijkheid steunt." Chroesjtsjef heeft deze gebedsweek angegrepen orri een aanval te doen op ie Amerikaanse politiek en indirect op Internationale feestdag voor stewardessen Op 28 en 29 september zullen builen- indse stewardessen de gast zijn van de •ereniging van K.L.M.-stewardessen. die p deze manier de herdenking van 40 iar K.L.M. luister willen bijzetten. Alle luchtvaartmaatschappijen die in ïeregelde dienst op Schiphol vliegen, zijn bor de vereniging uitgenodigd, één set- Éardes te zenden. Zij zullen in het Amstelhotel logeren. )e dag daarna worden de stewardessen i trip door „Nederland in zijn ware 's Middags wordt in Amsterdam een >oktail-party aangeboden, waarvoor ook s directie van de K.L.M. en de bestu- :n van de andere verenigingen van vlie- |end personeel zijn uitgenodigd." Anti-regen- raket Russische geleerden hebben vol gens radio-Moskou een raket ge bouwd, voorzien vau een kop ge vuld met zilver-iodide. een stof die wolken verjaagt. De eerste geslaagde proef werd ermee genomen In het dal van de Alazanarivier in oostelijk Georgië. Stormwolken dreigden een hagel bui te ontketenen die de tere drui ven zou vernietigen. Er werden raketten afgevuurd waardoor de dichte wolken zich in de bergen verspreidden zonder schade aan te vice-president Nixon. In het Moskouse sportpaleis sprak de premier; „Laat vice-president Nixon, die zojuist Is geland, de tot slavernij gebrachte vol ken, die hier aanwezig zyn, komen be kijken. Wij zullen de heer Nixon de kans geven een ieder te ontmoeten die hij wenst. Laat hem luisteren naar onze ge- Chroesjtsjef uitte zijn verbazing ovei de „Amerikaanse provocatie op 't ogen blik, dat het perspectief van betere be trekkingen tussen de Sowjetunie en de Ver. Staten zichtbaar werd. Zij sturen vooraanstaande personen, zoals gouver neurs, over de oceaan, zij openen ten toonstellingen in Moskou, waarheen zij de vice-president sturen en tegelijkertijd kondigen zij de week van de tot slaver nij gebrachte volken af". De woorden van de Russische premier waren scherp, berekend en kennelijk be doeld om de aandacht van Nixons komst af te leiden. Over het algemeen heeft men trouwens het bezoek zo onbe kend mogelijk gelaten. De grote bladen, Prawda en Izwestia, meldden zijn aan komst in een bericht op een binnenpa- gina. Bovendien is het Russische volk gewaarschuwd, zich niet te laten impo neren door de blinkende dingen, die men op de Amerikaanse tentoonstelling kan zien. Voor de ingang der expositie zo dat een ieder het moet zien hebben Russen een rood spandoek gehangen met de woorden: „Vervul het zevenjaren- Nixon zelf ondervond al op het vlieg veld, dat men weinig aandacht aan zijn bezoek wenste te besteden. Zijn vrouw en hij werden begroet door de kleinste commissie van ontvangst, die hen ooit op al hun bezoeken aan ongeveer zestig landen heeft welkom geheten. Doordat op straat slechts weinig mensen va De eerste vice-premier der Sowjetunie, Frol Kozlof, was naar het vliegveld van Moskou gekomen om de Amerikaanse vice-president Richard Nixon (midden) te begroeten, die daar gisteren met zijn vrouw arriveerde voor een bezoek van tien dagen aan Rusland. Hij opent in Moskou een Amerikaanse tentoonstelling. Duizend parachutisten zijn gisteren geland ten oosten Algiers boven Groot Kabylië. Met eenheden van het Vreemdelingen legioen en regimenten Algerijnse stoottroepen zullen de para's trach ten het sterkste rebellenbastion ir Kabylengebergte te vernietigen. Het grote offensief, waarvoor de beste eenheden van het Franse leger wer- OPRUIMINGS KOOPJES KARPETTEN LINOFELT GORDIJNSTOFFEN Extra .lage prijzen. BULTHUIS BOTERMARKT 23 T.V. in één op de zes gezinnen vandaag het 500.000ste tele- i de half miljoenste toestelbe- ir in een speciaal programma BIJ DE DIENST luister- en kijkgelden visietoestel geregistreerd. De naam v fcitter zal vanavond tussen 19.45 en 20.20 van de N.T.S. worden bekendgemaakt. De snelle groei van het aantal TV-apparaten blijkt uit het volgende Staatje: 2 januari '57: 100.000 16 oktober '57: 200.000 16 januari '58: 250.000 Gemiddeld is nu van elke zes een televisietoestel. Tot en met gisteren, 23 juli, werden dit jaar 108.595 TV-apparaten in geschreven. In 1957 en 1958 bedroeg dit aantal in het corresponderende tijdvak resp. 67.559 en 84.409. Naar het zich thans laat aanzien zullen er eind 1959 570 a 580 duizend toestellen zijn aangegeven. Bij de TV-registratie leverde januari '59 tot dusver het hoogste maand- totaal op. In die maand kwamen er 27.048 toestellen bij. 29 april '58: 300.000 12 januari '59: 400.000 24 juli '59: 500.000 huishoudingen er één in het bezit van den ingezet, staat onder leiding van de Franse generaal Maurice Challe. De generale staf is van mening, dat met het breken van het verzet in het Kabyliëgebergte een eind kan worden gemaakt aan de hardnekkige rebellie der Algerijnse nationalisten. Tunesië Het Franse hoofdkwartier in Algerije maakte eveneens bekend dat hevige ge vechten zijn uitgebroken tussen Tune sische militairen en Algerijnse rebellen, gelegerd op Tunesisch grondgebied. Ver schillende Tunesische legerplaatsen werden door de rebellen aangevallen. In zijn wekelijkse radiopraatje ver zocht president Bourguiba van Tunesië de Algerijnse opstandelingen het Tune sisch grondgebied te eerbiedigen. Bour guiba zei, dat de Algerijnen zich „als gasten kunnen beschouwen, zolang zij geen moeilijkheden, voor gastheer Tu- Sabotage De Franse veiligheidspolitie arres teerde gisteren vijftien Algerijnen, be trokken bij reeds gedetailleerde plannen voor sabotage aan bruggen, olie-opslagplaatsen en raffinaderijen in de havenstad Bordeaux. Ook de Tune sische autoriteiten arresteerde een aan tal Algerijnen. Zij zouden plannen heb ben gehad de nieuwe Franse olieleiding van de Sahara door Tunesië naar de kust op te blazen. CUBANEN STAKEN Fidel Castro terug als premier van Cuba. Onder dit motto hebben duizen den arbeiders in het gehele land hun werk gisteren een uur lang neergelegd. NIEUWE RIJN 54 komst van Nixon op de hoogte waren, konden hij en zijn echtgenote vrij onge stoord naar hun hotel wandelen. Morgen in ons VOOR MANNEN die boven de 65 zijn, is in de Zaanstreek het „steengooien" een geliefde sport. Hoe en wat zij doen kunt u mor gen in ons Zondagsblad lezen, evenals een verhaal over lady Baden Powell en over Louis Blériot. Op Bladzij wordt o.m. geschre ven over de verhuur van bloemstukken van plastic. Op de pagina Geestelijk Leven wordt aandacht gewijd aan de kerkbouw in Amerika en aan het kerkelijk leven in Zweden. In het Cultureel Venster be spreekt onze kunstredacteur de interessante ikonententoon- stelling, die in ons land wordt gehouden. Stopzetten kernproeven: Wenen zetel van hoofdkwartier Amerika, Engeland en Rusland hebben eenstemmig Wenen aangewezen als zetel van het hoofdkwartier van een toekom stige organisatie voor het toezicht hou den op een verbod om kernproeven te Deze beslissing is genomen op de con ferentie voor de stopzetting van kern proeven, die in Genève wordt gehouden. Wenen was door Amerika voorgesteld, omdat het de meest ideale keuze was ien beperkt aantal plaatsen. De zetel moet zich bevinden in een centraal ge legen, neutrale stad met goede verbin dingen. Het besluit is geen aanwijzing dat de onderhandelingen in Genève spoedig met succes bekroond zullen worden. James Stewart benoemd Enorme bos- en heidebranden hebben ook gisteren en vandaag ge woed. Tussen Ugchelen en Hoenderloo op de Veluwe werd een brand weerauto van het vliegveld Deelen door het vuur ingesloten. De drie inzittenden redden zich door met handspuiten een weg door de vlam men te maken. Foto: gehelmde militairen zien toe hoe een andere brandweerwagen nog net aan het vuur ontkomt. OP VERSCHEIDENE PLAATSEN in Nederland woedden gisteren felle bos- en heidebranden, die door de krachtige wind catastrofale afme tingen hebben aangenomen. Zo vielen 200 hectare bos- en heidegronden onder de gemeente Rheden, die tot de mooiste gebieden van de Veluwe- zoom worden gereke.id, ten prooi aan de vlammen. In het natuurreservaat „De Kalmhoutseheide" ten noordoosten van Putte (N.Br.) gingen ruim 125 hectare heide en bossages verloren. Tussen Ugchelen en Hoenderloo ver brandde 12 hectare bos en heide. RHEDEN In de driehoek Velp-De Steeg-Imbosch. nabij de Postbank, brak gistermorgen de grootste brand uit, die ooit sinds mensen heugenis in deze streek is voorgekomen. Aanvankelijk leek het of de brand spoe dig bedwongen zou kunnen worden. De telkens van richting veranderde wind speelde de rode haan echter in de kaart. Een loeiende vuurzee verplaatste zich razendsnel over een breedte van enkele hectaren. Herten en kleinere wildsoorten, die in tegenstelling tot veel ander wild nog net ontsnapten, renden angstig vooi de vlammen uit Op de Veluwe werd groot alarm gesla gen. Met talrijke middelen poogde men, het brandgebied te beperken. Zestien brandweerkorpsen, meer dan 2000 mili tairen, legervliegtuigen en honderden bur gers vochten een verbeten strijd tegen loze vlammen. Boven het rampgebied markeerde een brede rookkolom, tot op 25 kilometer zichtbaar, de brandhaard. Tegen de avond gelukte het, verdere Voortijdige evacuatie overwogen (Van onze speciale verslaggever) „We zijn aan het eind van ons Latijn", zo verklaarde de voorzitter van het stichtingsbestuur, prof. dr. F. A. van Baren, vanmorgen tegenover ons. „We hebben nog slechts zevendduizend gulden in kas, die in feite al zijn uitgegevenAls de overheid niet spoedig bijspringt, gaat er volgende week een telegram naar de expeditieleiding uit, waarin wij zullen stellen dat alle werkzaamheden onmiddellijk gestaakt moeten worden en dat de totale evacuatie ter hand moet worden genomenHet zou spijtig zijn, als zoiets plaats moest vinden, want we staan als het ware vlak voor het beloofde land. Aan de hand van gegevens, welke het nog deze week uit Nieuw-Guinoa ver wacht, zal het stichtingsbestuur een uit voerige nota aan de regering opstellen. Hierin zal niet alleen een overzicht wor den gegeven van alle gelden, welke ln de loop der afgelopen vijf jaar zijn binnen- gevloeid, doch er zal tevens in worden verwerkt welke uitgaven zijn gedaan en welke kosten nog gedekt moeten worden. Met de ministers Korthals en Zijlstra zal ïen bespreking worden gearrangeerd, van de resultaten van doorslagge vende betekenis zullen zijn voor het ver dere lot van de expeditie. „Het gaat om totaal twee ton", aldus prof. Van Baren, „hierbij zijn inbegrepen doorsteek van het Antaresgebergte Hollandia. wat nog nooit vertoond i de beklimming van de Juliana-top. De gouverneur van Nieuw-Guinea is iterk voor dc expeditie geporteerd, die rolgens de aanvankelijke plannen pas eind september zou worden voltooid...." Behalve indirecte steun in de vorm van toevoeging van militairen en politne-agen- ten, heeft de overheid tot nog toe een bedrag van 330.000 gulden beschikbaar gesteld. De gelden welke van particuliere zijde binnenkwamen, beliepen een totaal bedrag van 360.000 gulden. Ds misreke ning, welke ten aanzien van de oorspron kelijke begroting gemaakt is, vindt haar oorzaak in het feit, dat de beloning voor het draagwerk der koelies thans een veel voud bedraagt, vergeleken met vroeger. Prof. Van Baren deelde nog mee. dat ït niet in de bedoeling ligt de uitgeval len helikopter te vervangen. Het vervoer hiervan door de lucht zou een bedrag veertigduizend vergen en daar woog het nut niet tegen op. tot generaal De Amerikaanse filmacteur James Ste- art is bevorderd tot reserve-generaal /an de luchtmacht. Stewart, die in de Tweede Wereldoorlog dien&t deed als vlie ger, was reeds in 1957 voor bevordering tot generaal voorgedragen. toen verdwenen. Honderden stuks wild uitbreiding te voorkomen. Tweehonderd hectare bos en heide, gelegen in eer mooiste gebieden van ons land, w zijn in de vlammen omgekomen. De scha de door de brand, het terrein behoort de Vereniging tot behoud van natuurmo- unmenten ih Nederland: valt bij lange na nog niet te schatten. Zij is in ieder geval zeer aanzienlijk PUTTE Aan de Belgisch-Nederlandse grens woedde gisteren een brand die het Belgi sche natuurreservaat „De Kalmhoutse heide" ruim 125 hectare bos en heide heeft gekost. Ook hier bleek het blussingswerk enorme moeilijkheden op te leveren door de krachtige, voortdurende wisselende wind. Met gevaar voor eigen leven traden de blussers op. Vaak moesten zij zich hol lend in veiligheid .brengen voor de door de onberekenbare win<T aangejaagde vlammenmassa. Het vuur verplaatste zich snel naar de Nederlandse grens. Belgische en Nederlandse militairen be vochten met bulldozers de vervaarlijke vlammenzee. Verscheidene brandweer korpsen uit de omgeving, alsmede vele burgers, namen aan het blussingswerk deel. Tussen Ugchelen en Hoenderloo vernie tigde een brand 12 hectare bos en heide Aangewakkerd door de straffe wind raas de het vuur door l.£t kurkdroge hout. De brandweren werden bij het blussingswerk geassisteerd door talrijke burgers en hon derden van gasmaskers voorzienen mili- Een militaire brandweerwagen van het •liegveld Deelen ging in de vlammen op. Het voertuig raakte in een kuil vast. De nsohappen bleef niet anders over dan 1 in de steek te laten en zich een uitweg banen door de hen omringende vlam- MEER DAN 200! De branden van gisteren hebben het aantal branden, dat dit jaar op de Ve luwe heeft gewoed, gebracht op het re cord van boven de 200. De Veluwse bos- (Zie vervolg op pagina 13) i?«ab" Weinig verandering De Bilt verwacht tot zater- s, dagavond: Droog weer met zonnige -V>v perioden. Meest matige wind •jÈf/1 lift tussen noord en noordoost. ZV-l /fti Weinig verandering in tem- 1mk '11 peratuur. (Opgemaakt om 11-15 uur). ZON EN MAAN Zon op 4 49, onder 20.42; maan op 22.56, onder 11.13, 27 juli laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D Helder Ypenourg Vliss Eelde De Bilt Twente Eindh Zd -Limb Helsinki Stoekho'.n Oslo Aberdeen dti rindstil 34 21 o 2 30 17 ndstil 29 17 24 17 TVE BRITSE RECORD-JAGERS zijn er niet in geslaagd de „40 minuten- VJ barrière" in de Bleriot-kanaalrace te doorbreken. Charles Maugham, squadron-leader bij de BHtse luchtmacht is met 40 minuten en 44 secon den overwinnaar geworden in het gevecht met de tijd, dat zich gedurende elf dagen tussen het Londense Marble Arch en de Are de Triomphe in Parijs heeft afgespeeld. Maugham krijgt voor zijn winnende overtocht f 50.000. De tweede prijs (f 25.000) is voor Eric Rylands, eigenaar van een Britse particuliere luchtvaart maatschappij. Rylands maakte zijn snel ste tocht in 41 minuten en 41 seconden. Kolonel Norman Ryder, een van de eerste record-houders, ontvangt 15.000 gulden voor zijn derde plaats. Hoewel de „40-minuten barrière" te stevig is gebleken, zijn de record-tijden alleszins opmerkelijk. Voor de race be rekenden deskundigen dat 57 minuten wel de grens was voor de 340 km lange tocht. Zij zaten er dus bijna 17 minuten Ook Stevenson Pugh. lucht vaartmedewerker van de organi serende krant „Daily Mail" had er aanvankelijk niet veel vertrouwen in. Hij schreef bij de aankondiging van de wedstrijd: „Als één der deelnemers de afstand binnen het uur aflegt, dan eet ik mijn eigen woorden op". Het bestuur van de Britse lucht vaartclub houdt Pugh aan zijn belofte: het stuurde hem een enorme taart, gevuld met twaalf exemplaren van Pugh's krant. De prijs van f 10.000 voor de origi neelste en prijzenswaardigste poging van de British European Airways. Zij maakten de tocht in 61 minuten met autobus, dieseltrein, straaljager en taxi. De jury noemde de groepsreis een goed voorbeeld van de wijze waarop men met de bestaande middelen van vervoer de reis van Londen naar Parijs kan Prijsuitreiker Lord Orthermere, pre sident-commissaris van de „Daily Mail" was nog optimistischer. Hij verklaarde de* landen, dat de reis binnenkort met normale verkeersmiddelen eveneens in veertig minuten gemaakt zou kunnen worden. Voor de Fransen was de pret cr intussen helemaal af: er werd na melijk bekend gemaakt dat Gil Delamare. stuntman en echtge noot-invaller van parachutiste Collete Duval, gediskwalificeerd was. Met zijn tijd (41 minuten en 47 séconden) zou hij de derde prijs hebben gekregen. Amerikaanse deskundigen hebben een plantaardig vervangingsmiddel voor melk samengesteld, dat als voordeel heeft dat de gebruikte kalk onder het aardoppervlak wordt gewonnen en dus tegen radio-actieve straling is beschermd. Kalk van koemelk komt van het aard oppervlak en heeft aan straling bloot gestaan, aldus dr. Scrimshaw, directeur het voedingsinstituut voor Midden- Amerika en Panama op een congres van kinderartsen te Montreal. Dr. Scrimshaw zei verder dat dit goedkope vervangings middel misschien het middel kan zijn !j»en ondervoeding in minder ontwikkel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1