Haag is bezorgd over Den kleine vrijhandelszone PANTER - 3 Ds. Sonneveldt (Buenos Aires) »j overleden „Canadian Pacificsteunt Nederlandse landbouwers Doodgewaand meisje bleek nog in leven te zijn Zomerslaap van jaren SER bracht 34 adviezen uit Afrika-debat in Lagerhuis Door Eeuwen Trouw wil monument voor Ambon DONDERDAG 23 JULI 1939 bescheidenheid met t voldoening, dat wij r Tae benoeming melden van de heer J Ph. van de Water tot algemeen commer cieel adviseur van het departement van grol defensie. Reeds herhaaldelijk hebben dom tvij op een meer commercieel gericht diri belad bij de aankopen voor de Neder landse defensie aangedrongen. Deze be- noeming legt thans duidelijk een band -Mi| tussen het bedrijfsleven en de defensie en het gevolg zal zijndat de Neder- j landse belastingbetaler er wel bij zal varen. Deze belastingbetaler heeft na melijk uit al hetgeen zich de laatste jaren rondom de aankopen voor de de- JL fensie heeft afgespeeld helmen-af faire, zaak Koopmann, Waxikesha-moto- ken: als een particuliere zaak zijn a kopen zó zou regelen zou deze zaak minder dan geen tijd zo vast aan grond zitten als een huis. In het zaken- non leven spreekt het vanzelf, dat de in- kopers op de dubbeltjes letten en dat zij j zorgen waar voor hun geld te krijgen. d zij Het heeft in het verleden wel eejis de indruk gemaakt, alsof deze beide ge- .1 dachten nog niet volledig tot de inko- pers voor onze defensie doorgedrongen waren. Daarom mag men een benoeming als die van de heer Van de Water van vo harte toejuichen. rijgt (Al g. D agbl a dj! "4 Verrassend Tl De KAB en het CNV wordt door de r.k. Linie voorgehouden hoe kortzichtig het is en hoe goedkoop on\ met looneisen te 1 willen concurreren met het NVV, dat 1 zonder twijfel „het element demagogie n gretig en kwistig uitbuit" als u begrijpt P ioat De Linie bedoelt wij doen het niet). j Wel begrijpen wij dat de heren de chris- telijk-sociale klassenstrijd waartoe zi] oproepen met een kwaad geweten tege- 1€m moetzlen. En daar hebben zjj alle reden n 1 toe. Want met deze strijd is niemand ge- diend. En de zwaks ten leggen het loodje. s. J Het liberale Handelsblad vat, na zijn be- zorgdheid over het uitdelen van welvaart aan anderen dan aan degenen die de huurverhoging te Incasseren krijgen, ie hebben uitgesproken, zijn oordeel over de vrije loonpolitiek treffend samen in de zin: „De nieuwe loonpolitiek is dan ook "10 vol verrassingen Dat lijkt ons in weinig a woorden gecondenseerde gulden wijsheid. m' Het is jammer dat de kans zo groot is, opi dat het onaangename verrassingen zullen len zijn. Want te vrezen valt, dat er van loonsverhogingen buiten de compensatie la'1 van de huurverhoging om óf te iveinig ri teveel terecht zal komen. Wordt het pa weinig, dan komt de grote massa van i er* volk te kort. Wordt het te veel. dan komt n( de grote massa via inflatie-prijsstijgingen eveneens te kort. (Het V r ij e V olkt nsi Een strop voor Nederland In Buenos Aires (Argentinië) is op 78- jarige leeftijd overleden ds. A. C. Sonne veldt, emeritus-predikant der Gerefor meerde kerken. De overleden predikant was een zeer bijzondere figuur en in feite de geestelijke vader van het gereformeerd kerkelijk leven in Argentinië. In vroeger jaren trok hij per paard het land door om zijn gemeente, die voor een groot deel „in de verstrooiing" leefde, te bezoeken. Op 30-jarige leeftijd begon hij zijn ambtelijke loopbaan in Buenos Aires, waar toen nog maar van een zeer kleine gemeente sprake was. Vijf jaar later (in 1915) vertrok hij naar Chubut, de gemeen te, die hij elf jaar diende. Hij aanvaardde namelijk weer een beroep naar zijn eerste gemeente, die hij trouw bleef tot zijn eme ritaat, dal hij per 1 januari 1955 verkreeg Inmiddels was hij zo verknocht geraakt aan zijn nieuwe vaderland, dat hij er bleef wonen. Gisteren is hij er overleden. Ds. Sonneveldt was aanvankelijk hoofd onderwijzer te Brouwershaven. Hij werd Eredikant op grond van artikel 8 der ker- enorde (singuliere gaven). Hij was redac teur van het kerkblad voor Zuid-Amerika. Talrijke van zijn preken verschenen in druk. (Van onze sociaal-economische redactie.) TTET AKKOORD, dat de vijftien ministers van „de zeven" (Engeland, Oostenrijk, Denemarken, Noorwegen, Portugal, Zweden en Zwitser land) hebben bereikt ter vorming van een kleine vrijhandelszone als tegen hanger van de Europese Economische Gemeenschap, heeft gisteren in het produktschap voor vee en vlees reeds tot ernstige kritiek geleid. Het tot standgekomen akkoord kan tot grote nadelige gevolgen leiden voor onze agrarische export. De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, had reeds een onderhoud met de directeur-generaal van het departement van landbouw, ir. J. A. P. Franke. Deze heeft de heer De Veer tijdens een langdurig gesprek te verstaan gegeven, dat ook de re gering de ontwikkeling van de economische samenwerking in Europa als een ernstige zaak beschouwt. Het betoog van de heer De Veer had in grote lijnen de instemming van de directeur-generaal. De indruk is, dat Engeland de Denen tegen de prijs van enige invoerconcessiei heeft weggekocht ter vorming van d< kleine vrijhandelszone. De concessies hou den in een afschaffing van het invc recht op bacon en pork luncheon me welke 10 pet. bedraagt. Per 1 juli 1 vindt een verlaging met 5 pet. plaats een jaar later zal het gehele invoerrecht vervallen. Zweden heeft een jaarlijkse restitutie van invoerheffingen op Deense produkten in het vooruitzicht gesteld. Ook is er al een voorziening getroffen om de positie van Nederland op de Brit se markt onmogelijk te maken, indien wij ons met behulp van exportsubsidies toch op de Britse markt zouden willen hand haven, al zou dan voor ons het invoer recht blijven gelden. Voor Nederland betekent dit een gevoe lige klap. Nederland exporteerde in 1958 voor 63 miljoen aan bacon naar Enge land (25.000 ton) en voor j 37 miljoen aan vleeswaren (17.000 ton). Onze belangen Hier wordt de Denen de gelegenheid geboden in de komende twee overgangs jaren de produktie van bacon en vlees waren zodanig uit te breiden, dat dit li op 1 juli 1961 in staat zal zijn een groot deel van de Nederlandse-afzet op de En gelse markt over te nemen. De totale uit voer uit Nederland naar het Verenigd Koninkrijk wat betreft de sector vei vlees bedroeg over 1958 194 tegen invoer van 17 miljoen. Als een klein lichtpunt voor Nederland zag de heer De Veer gisteren tijdens de openbare vergadering van het produkt schap nog, dat Engeland wellicht op grond van de G.A.T.T.-bepalingen, de in ternationale overeenkomst voor tarieven, verplicht zal zijn, Nederland dezelfde faciliteiten te geven als de Denen. Maai SCHIPPER EN MATROOS SPRONGEN OVERBOORD Omstreeks half vijf gistermiddag is het 2 ton metende motorrijnschip Dongen an de rederij Stanfries, geladen met 100 ton blik, op de Nieuwe Maas aan gevaren door het Finse zeeschip Degero, :n charter varende voor de H.A.L. De Dongen zonk. De 40-jarige schipper van der Veeken uit Made en een tweede opvarende, de matroos Bouwman uit Rotterdam sprongen in het water en erden door personeel van een sleep boot gered. mocht dit niet lukken dan zal de Neder landse regering zich ten spoedigste moe ten beraden op wat haar tc doen staat en zal Nederland de mogelijkheid geboden moeten worden zijn preferentie op de E.E.G.-markt volledig tc benutten. Deens spelletje De heer De Veer was van mening dat het in de toekomst toch zal komen tot een groot vrijhandelsgebied van de lan den van de E.E.G. en de kleine vrijhan delszone en hij vond het onjuist Dene marken hierbij van twee walletjes te laten eten. r>e Denen kunnen nu hun pro duktie uitbreiden en profiteren van de Engelse markt en in de toekomst zouden ze dan ook nog volledig kunnen opereren op de Duitse markt. Nederland zal thans alles in het werk moeten stellen om ex tra preferentie te krijgen op de markten in de E.E.G.-landen als tegenhanger van de concessies, die op de Britse markt aan Denemarken zijn gedaan. In een later stadium zal men dan moeten pogen deze beide zaken weer aan elkaar te lijmen, wanneer het tot één groot vrijhandelsge bied zou komen. Het zure van deze hele zaak is. dat Engeland bij de onderhandelingen over toetreding tot de E.E.G. steeds de land bouw hiervan uitgezonderd heeft. De eerste Engelse maatregel in de kleine vrijhandelszone ligt thans echter op land bouwgebied en bovendien wordt Neder land het eerst getroffen, het land dat steeds geijverd heeft voor een zo groot mogelijk samenwerkingsgebied. De voorzitter van het produktschap voorzag grote moeilijkheden voor de ba- conindustrie, omdat hier geen verschui ving van de afzet naar een E.E.G.-land mogelijk is. Voor onze vleeswaren en var- kensvleesprodukten zouden mogelijkhe den ojn. op de Duitse markt geschapen kunnen worden ten koste van de Deense belangen. HEINZ SANDWICH SPREAD de nieuwe broodbelegging MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. een leidende rol heeft gespeeld bij de ontwikkeling van de Canadese na tuurlijke hulpbronnen, heeft besloten Nederlandse landbouwemigranten te steunen bij hun emigratieplannen. Nanny van Lotten en Bob Krom. kort geleden getrouwd, zullen als eersten vai ïieuwe faciliteiten profiteren. He echtpaar vertrok gisteren per K.L.M vliegtuig van Schiphol naar Toronto. De heer Krom is nertsfokker; hij hoopt z in Canada in dat vak een bestaan Dat het hem zal lukken is heel waar schijnlijk. Onmiddellijk na aankomst Toronto zal hij een onderhoud hebben Russell Griffith, voorzitter van Canadese vereniging van nertsfokkers. Op tweede Pinksterdag werden twee Duitse meisjes, Brigitta Woitha en- Ir grid Preuss, zwaar gewond bij een aai rijding op de verkeersweg Hamburg- Hannover, waarbij drie auto's betrokken n. De 20-jarige Ingrid Preuss uit Osterrönfeld overleed enkele uren later het ziekenhuis te Soltau, maar omdat de gezichten van beide meisjes ernstig gewets waren bij het ongeluk, werd 47) Vele zoogdieren zouden in n gedurende de felle winter voedsel, Indien z(j niet over een hulp middel beschikten om de lange win tertijd door te komen. Daarom be geven x(J zich ln de volkomen verschilt slaap en die van warmbloedige die ren tijdens deze periode bijna koud bloedige wezens maakt. Want bijv. ln bepaalde streken van Brazilië en van Midden-Azlë alle levende we zens, de insecten incluis. Z(j trekken interslaap, die zich voor de verzengende hitte In de normale schuilhoeken terug en begeven zich in een rusttoestand die op de winter slaap in koude streken gelijkt. Wan de regenperiode aanvangt lichaamstemperatuur daalt dan In den «U tot het normale overeenstemming met de omgeving en leven gewekt. Soms kan die i i zelfs het vriespunt. De slaap enkele maanden duren, ln gehele stofwisseling vermindert i 10% van de normale, hartslag en ademhaling zijn buitengewoon ver traagd en worden zelfs door lange pauzen onderbroken. Deze wlnter- enkele gevallen bijv. In sommige droge woestijnen gaan er soms jaren overheen, eer de natuur weer eens door een regenbui wordt gewekt. Het is zelfs voorgekomen, dat dood- slaap-dleren, waartoe bijv. de das. gewaande Insecten uit dergelijke stre- hamster, egel, zevenslaper en de ken tot verbazing van de entomolo- marmot behoren, te- gen op een tentoon- gedurende de winterslaap op vet- massa's, die zij ge durende de zomer en de herfst ln het lichaam hebben op gespaard. Door de zeer langzame ver branding van deze reserves kunnen zij de lange wintermaanden doorkomen, gedurende welke tijd hun geen voed sel ter beschikking staat. Maar behalve felle en kou, ls ook grote hitte en i de droogte een belemmering ontplooiing tegen deze omstandigheden, die bedreiging van het voortbestaan vor men, tracht het leven zich te ver dedigen door zich tijdelijk terug te trekken. In vele hete zónes, waar gedurende lange tjjd geen regen valt en de bla kerende zon alle beken en rivieren doet opdrogen, zodat het land ver dort, blijkt het planten- en dieren leven zich op gelijke wijze te hebben aangepast als ln de koude streken. TOCH IS HET ZO! stelling tot leven kwamen! Overigens komt het verschijnsel van de zomerslaap ook ln ons land voor, zjj het dan in min der sprekende vor men. Elke ln de na tuur verdampende waterdruppel bevat talloze bewoners, die zich gedurende de verdamping steeds dichter opeen dringen tot een langdurige dichte massa, waarna de lichamen oortduren- verschrompelen tot vormloze en vreemdsoortige figuren. Zo kunneD het leven. En ook zij weken en maanden in verdroogde toostend blijven, tot het water hen weer tot leven wekt. De watervlo, waarmee aquarlumbezitters de voeren ls eveneens niets anders dan een waterkreeftje ln zomerslaap. Laten we nu maar weer tot het normale begrip van slaap terugkeren en de stelling poneren, dat de mens zonder slaap volkomen vergiftigd volgende keer. een vergissing begaan en werd een over lijdensverklaring uitgeschreven op naam van de 18-jarige Brigitte Woitha. De uoders en overige familieleden van Brigitte brachten enkele dagen later het meisje naar hara laatste rustplaats. De echte Brigitte werd kort daraop naar een ziekenhuis in Hamburg overgebracht en werd daar dagelijks bezocht door In- grids vriend, dei haar voor zijn meisje hield. Eerst afgelopen maandag negen weken na het ongeluk kwam Brigitte volkomen tot bewustzijn en vertelde zij, wie zij was. Het nieuws van de tragische vergissing an Ingrid en voor haar raiejgljgra-ielv kwam als een grote schok voor de vriend van Ingrid en voor haar 11-jarige zusje Elfriede, dat nu alleen achterblijft, daar ook haar uoders bij het ongeluk om het leven zijn gekomen. Niet minder groot was de schok echter voor de familieleden van Brigitte. Over gelukkig haastte haar moeder, mevrouw Woitha, zich uit Londen, waar zij bij vrienden logeerde, naar Hamburg terug, toen zij het blijde nieuws vernam. Nader overleg over lerarensalariëring Op 17 juttó heeft de bijzondere commis sie voor hot georganiseerd overleg voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, het kweekschoolonderwijs en het middelbaar nijverheidsonderwijs een vergadering gehouden. Hierin hebben de gedelegeerden der organisaties medege deeld. dat zij deze week hun oordeel zou den geven over de herziening der leraren salarissen. Inmiddels hebben zij echtar de minister sehrifitelijik medegedeeld, dat het hum ondoenlijk is gebleken een verant woord standpunt te bepalen zonder hun hoofdbesturen te raadplegen. Dit heeft bot gevolg dat een definitief antwoord pas in september gegeven zal kunnen worden. Robert Hill uit Waycross, Georgia, ls op bezoek b(j de zendeling-arts prof. dr. Albert Schweitzer in Lambarene. H(j arriveerde daar per vliegtuig. En niet met lege handen, want de der tienjarige Robert is de enthousiaste initiatiefnemer geweest van een actie tot het inzamelen van gelden voor medicamenten voor het ziekenhuis van dr. Schweitzer. Het succes was groot: anderhalf miljoen gulden kwam binnen, nadat radio en televisie groot scheepse aandacht aan Roberts initia tief waren gaan besteden. Dat geld was voornamelijk afkomstig van de geallieerde strijdkrachten in Zuid- Europa. De eerste partij medicamen ten bracht Robert In het vliegtuig mee. De dertienjarige begon zijn actie in Napels, waar z(jn vader ser geant ln het Amerikaanse leger is gestationeerd. Dmitri Shostakovich naar Amerika De bekende Russische componist Dmi tri Shostakovich zal in september een bezoek van een maand aan de Verenigde Staten brengen. Hij zal worden vergezeld door twee andere vooraanstaande Rus sische componisten, Dmitri Kabalevsky en Tihon Khrennikov, en de Estlandse musicus Eugenn Kapp. Vader overleden meisje meldt zich in Keulen De 39-jarige los-arbeider Van V. uit Gendringen, die verdwenen was nadat zijn vijftien maanden oude dochtertji levenloos in de woning werd aangetrof fen, heef.t zich gisteren bij de politie in Keulen gemeld. Hij is in arrest gesteld in afwachting van een eventueel verzoek om uitlevering van de Nederlandse justi tie. De man verklaarde tegenover de politie, dat hij zondagavond, toen hij al leen met het meisje thuis was, driftig was geworden doordat het kind alsmaar bleef huilen. In zijn drift had hij een deken genomen en die het kind op het gezichtje gedrukt. Vervolgens was hij op de fiets naar Bocholt gevlucht, waar hij ein naar Keulen had genomen. Te genover de politie verklaarde hij, pas uit de kranten te hebben vernomen dat zijn dochtertje dood was. Toen hij vluchtte was hij er naar zijn zeggen van over tuigd, dat zij slechts bewusteloos was. Duits schip in brand na aanvaring Het ruim 12.000 ton metende Duitse tankschip Helma Entz is gisteren op 100 kilometer ten zuiden van Nagoya in aring gekomen met het 7000 ton metende Japanse vrachtschip Shofuku Maru en in brand gevlogen. Een patrouil leboot van de Japanse kustwacht kwam langszij het brandende schip en. bespoot iet' twee stralen. Acht uur na de aanvaring was de brand geblust. Alle 51 bemanningsleden van het Duitse schip werden gered. Ned. inzendingen naar filmfestivals Behalve het Nederlands Nieuws van Polygoon, zal dit jaar ook het filmjour naal „Spiegel van Nederland" van Haghefilm mededingen in de internatio nale wedstrijd voor journaals tijdens het filmfestival te Venetië, op 20 en 21 augus- De journaals zullen zijn samenge steld uit onderwerpen die in het jaar, voorafgaande aan het festival, in de we kelijkse journaals zijn verschenen. Beide'journaals worden in een an dere samenstelling eveneens ingezon- naar het festival te Edinburgh, dat 23 augustus tot 12 september wordt gehouden. Naasf deze journaals zal de Nederlandse inzending te Edinburgh om vatten: „Fanfare" van Bert Haanstra; „Prijs de zee" van Herman van der Horst„Tussenspel bij kaarslicht" van Ch. Huguenot van der Linden en „Day break of Europe" van Jaap Nieuwenhuis. Griffith zal zich garant stellen oi jonge Nederlandse immigrant vooi minste twaalf maanden op een fokkerij in Ontario le plaatsen. De heer Krom zelf hoopt zich na een jaar of drie zelf standig te kunnen vestigen en dan tevens gelegenheid te hebben zich te wijden aan zijn speoiale liefhebberij, het kweken van champignons. De nodige contacten werden gelegd het bureau immigratie en agrarische ontwikkeling van de Canadian Pacific. Bijzondere afdelingen van dit bureau ge ven adviezen aan hen die een agrarische loopbaan in Canada zoeken. Landbouw- arbeiders worden aan werk en huisves ting geholpen. De activiteiten van het bureau, ln nauwe samenwerking met andere Cana dese instanties en de Nederlandse emi- gratiedienst, zijn het gevolg van de stij gende vraag naar en een dalend aanbod van landbouwers. (Van onze soe.-econ. redactie) De sociaal-economisohe raad heeft in 1957 en 1958 desgevraagd een 34-tal ad viezen uitgebracht, zo blijkt uit het ver slag, dat de raad heeft gepubliceerd over zijn activiteiten in die jaren. Dit aantal geeft aan, dat een groot deel van de werkzaamheden van de raad betrekking heeft op het adviseren van de regering. Een gedeelte van de adviezen is door de raad zelf uitgebracht, een ander deel i op ministerieel verzoek of bij mach- ging van de raad rechtstreeks door een raadscommissie opgesteld en uitgebracht. De SER heeft naast zijn adviserende erkzaamheden ook tot taak medewer king te verlenen bij de toepassing van de Wet op de Bedrijfsorganisatie, met ae waar het gaat om de instelling publiekrechtelijke bedrijfsorganen, bestuurssamenstelling van die lioha- i en de samenstelling van organen van deze lichamen. De raad houdt voorts toezicht op de financiën van de bestaan- le bedrijfslichamen. Krachtens d ewet op de bedrijfsorga- lisatie kan aan de SER ook worden >pgedragen medewerking te verlenen bij de toepassing van webten (het zogenaam- iedebewind"). Dat gebeurt onder andere door het geven van nadere rege len bij verordeningen. De wetten, waar bij deze medewerking van de SER is gevorderd, zijn tot dusver de wet op de Ondernemingsraden, de vestigingswet Bedrijven 1954 en de wet Assurantiebe middeling. Ook van deze werkzaamhe den wordt in het verslag melding ge-1 Britse regering wint eerste ronde De Britse regering heeft gisteravond de eerste ronde van het parlementaire debat over Afrika gewonnen. De aanval van Labour op da Afrikaanse politiek der regering werd met 297 "tegen 247 stemmen afgeslagen. De stemming vormde het hoogtepunt van de eerste dag van een alomvattend parlementair onderzoek naar de Afri kaanse problemen een onderzoek, dat de regering in zijn volgende stadia waar schijnlijk nog enkele onaangename ogen blikken zal bezorgen. Verwacht wordt, dat vooral aanzien lijke druk zal worden uitgeoefend op de minister van koloniën, Alan Lennox Boyd, waardoor mogelijk zijn portefeuille in gevaar zal komen, als het Lagerhuis een kritisch rapport bespreekt over maatre gelen, genomen om een nationalistische opstand, dde eerder dn ddt jaar in Nyas- saland hoeft plaats gevonden, te onder drukken. Het debat van gisteravond had tot mid delpunt de ontwikkeling van democra tische rechten voor de Afrikanen in de Middenafrikaanse federatie, een gebied, waartoe Nyassaland behoort. Andere gebieden, die bot de federatie behoren zijn de zichzelf besturende kolo nie Zuid-Rihodesdë en het protectoraat N oord-Rihod esi Loonsverhoging voor Italiaanse zeelui De Italiaanse zeelieden hebben giste ren een loonsverhoging van negen pro cent gekregen, iets meer dan de helft van hetgeen zij als minimum hadden ge- eist tijdens hun staking die zaterdag werd beëindigd na veertig dagen te heb ben geduurd. Het kantoorpersoneel der scheepvaartmaatschappijen krijgt een verhoging van vijf procent. Behalve de loonsverhoging krijgen de betrokkenen >k een kleine vermeerdering van het akan j geld en andere toeslagen. De staking heeft de reders naar schat- ng ruim een miljard gulden gekost. Hertog van Kentvocht' op Leusderheide De hertog van Kent heeft gisteren deelgenomen aan de oefening Zwanen zang, die op de Leusderheide werd ge houden tussen Britse en Nederlandse militairen. De hertog dient namelijk als eerste luitenant bij het Queens Royal Regiment. Overigens was het een heel gemoedelijke veldslag, waarbij wel is gebleken dat de Nederlandse militairen gevechtsroutine zeker niet behoeven onder te doen voor de goed getrainde Britten, van wie velen oorlogservaring hebben. Na de gevechten zouden de Brit ten nog een bezoek brengen aan Am sterdam. Zeer modern en chic doublé dameshorloge. Met fraaie wijzerplaat: gekleurd en gevlamd! Symbool van vrijheidsstrijd TAE STICHTING Door de Eeuwen Trouw heeft het plan in Den Haag een monument te plaatsen, rmee de strijd van Ambon zal worden gesymboliseerd. Men wil dit gedenkteken oprichten bij gelegen heid van het tienjarig bestaan van de stichting en de republiek der Na het eerste trekje weet U het al: een heerlijk, zacht sigaartje. Panter Senoritas. In het bekende rode blik/e 20 stuks f2.50 Ook in 10 stuks f 1.25 SENORITAS Zuid-Molukken (in april volgend jaar). Hoe het beeld er zal gaan uitzien en waar het zal worden geplaatst is nog niet bekend. Het is de bedoeling het monument, wanneer het doel van de stichting is bereikt (een vrij Ambon) naar Ambon te transporteren. De gelden voor de herdenking van het jubileum en de oprichting van het monument, waarover al contact met het gemeente bestuur is opgenomen (een goede halve ton) hoopt men bijeen te brengen door middel van een fancy-fair, die van 4 tot en met 8 augustus in de Dierentuin zal worden gehouden. Aan de bazaar, die dinsdagmorgen 4 augustus om 11 uur geopend wordt en eike dag tot 10 uur toegankelijk is, verlenen o.m. medewer king het vissersvrouwenkoor uit Sche-" veningen, de Sierkanharmonie en de imitator Jan Oradi. Tevens zal op zaterdag 8 augustus een bloemencorso worden gehouden, waar over wij reeds eerder schreven. Op het ogenblik zijn er al 36 inschrijvingen bin nen. Onder meer zullen enkele wagens van Ambon meerijden. Het ontwerp van de praalwagens is in handen van Albert Pauw uit Rijnsburg, .een van de weinige corsospecialisten in Neder land. Het corso zal worden samenge steld in de Houtrusthallen en 's middags om een uur vertrekken van de Boorlaan. De route is dan als volgt: Maliebaan, Korte Voorhout, Toumooiveld, Lange Vijverberg, Plaats, Vijverdam, Buiten hof, Gravenstraat, Groenmarkt, Rond de Grote Kerk, Jan Hendrikstraat, Prinsengracht. Lijnbaan, Singel, Kon. Emmakade, Waldeck Pyrmontkade, Stadhouderslaan, Statenlaan, Westduin weg, Vissershavenweg, langs oude bin nenhaven, Boulevard, einde Boulevard keren. Boulevard terug, Palacestraat, Gevers Deynootplein, Nieuwe Parklaan, Witte Brug, langs KLM-gebouw. Waals- dorperweg. Oostduinlaan. J. Israëls- plein, J. Israëlslaan, Boorlaan. Na afloop van het corso zullen in de tuinzaal van de Dierentuin prijzen wor den uitgereikt. Met de opbrengst van fancy-fair en >rso wil men behalve de herdenking an het jubileum ook de kerstactie be kostigen Deze actie bestaat uit het zen den van pakketten naar in Indonesië ge vangen zittende Zuidmolukkers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5