De Kaag met enkele punten in Kaagweek geslagen Natu-raLax Reeds duizend Russische loggers op Noordzee Directrice Hofwijck te Oegstgeest ontslagen Kinderen Ter Aar deden verkeersexamen Organisatie Vierdaagse klopt maar er komt veel kijken Het werd weer eens duidelijk: Vierdaagse vergt prestatie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 23 JULI 19| Niet so best in Regenboogklasse TV77J HEBBEN de geschiedenis van de Kaagweek even nageslagen en het blijkt, dat na 1947 geen enkele Kaagweek zo'n prachtig weer bracht. Zo ook gisteren. In de Regenboogklasse (vrije klasse) ging het niet opper best, want na afloop had J. Alberda (Sneek) heel urnt te slikken voor zijn onsportieve zeilen. Ditzelfde gebeurde ook bij de teamwedstrijd Curagao Den Haagwaardoor De Kaag met enkele punten werd verslagen, een uit slag die zeker niet nodig was geweest. Laten wij echter de verschillende wedstrijden op de voet volgen en beginnen met de HollandFriesland teamwedstrijd in de Regenboogklasse. Holland startte als favoriet en met E. K. Hoekstra op de laatste plaats dacht, men reeds aan een grote over winning, totdat bij het kruisrak Hofland netjes door de Fries J. de Wilde werd tegengehouden en Bakker (Holland) een felle strijd uitvocht met G. Ooms (Friesland). Gelukkig wist C. W. Kist (Holland) hiervan te profiteren en onbedreigd aan de kop te gaan. Toch was de spanning eir nog niet uit. want G. A Bakker hep sterk in en ook J. Hof'and kwam goed opzetten, totdat juist vóór het ingaan van de tweede ron de J. Hofland op da kant vastliep. Eén bemanningslid ging door de schok over boord, maar enkele seconden later lag de gehele bemanning in het water, werd spoedig het sohip vrijgemaakt en kreeg de boot weer vaart. Van de laatste plaats bracht J, Hofland toch zijn boo-t als vijfde door de finish. Vele protesten deden J. Hofland en J. de Wilde uitschakelen, maar toch won Holland met 17.1 tegen 16 punten. De Ho Mand-Friesland teamwedstrijd In de N.N. 22 m klasse werd opnieuw een zege voor de noord-Nederlanders. In de Vrijheidsklasse A was de strijd hoogst spannend, wamt na dinsdag hadden W El horst en B. van Wijk een gelijk aan tal punten (89) en J. B. de Vries mei 85 punten als grote derde. Laatstgenoem de werd tweede en B. van Wijk won de hoofdprijs. Bij de Pampugklasse A had H, J. de Ruyter. Heemstede, reeds een grote voor sprong en iron verdiend. Moeben wij nog ve.rmei'den. dat in de Vliegende Hollan derklasse de gebr. Kraan alle wedstrijden wonnen, met een vliegende start en onverslaanbaar voor hun tegenstanders? De „Kranen" deden het eveneens best Regelmaat van de klok! Nieuwe ontdekking helpt in de b-le wereld lijders een hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Dlatu-raLax herstelt de nntimrlUke regelmaatdag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. in de 12 m-2 klassen en B. Kraan alle wedstrijden. De Drakenklasse bracht een kleine verrassing, want J. Bier won hier de hoofdprijs voor C. Grooi, Ook de Regenhoogklasse bleek, reeds in het voor- onaangei danks veie protes-tc evenals bij De Br a a prijs Winnen. kon J. Uitslagen Kuypers niet in de finale jeugdschaak Het lijkt erop, dat Parma (Zuidslavic) I Küttner (Oost-Dnitsland). Clemens (W. Duitsland), Primavera (Italië) en Tomson (Rusland, zich zullen plaatsen voor de finale om het wereldkampioennschap schaken voor junioren, die volgende week in Zwitserland wordt gespeeld. In de voorronde heeft de Nederlander KKu.vpers gisteren in groep II gespeeld tegen Ovehalen uit Zweden. De partij werd na 41 zetten afgebroken. In zijn groep heeft Kuypers thans i'4 punt uit 3 partijen. Primavera en Clemens leiden met 3',J pt uit 4- Polocompetitie KNZB De uitslagen van de gisteren gespeel de waterpolowedstrijden voor de com petitie van de KNZB luiden; Heren ie klas B; PSV—RZC 23. Heren ]e klas C: WalvisNeptunus Dames ie klas, DWTRDZ i2-, GEEN 13000 MEER IN VIERDAAGSE NIJMEGEN, donderdagmorgen. De 43ste Vierdaagse telt vanaf heden geen 13.000 deelnemers meer. Hadden er gisteren reeds 185 wandelaars de moed opgegeven, vanmorgen meldden 62 personen zich niet bij de startbu reaus en dat betekent dat het Vier- daagscleger op het ogenblik nog 12.966 man sterk is. Het voetvolk Is reeds enkele uren ge leden in zuidelijke en zuidoostelijke richting vertrokken. Het wordt vandaag er op of er onder. Komt men vanavond aan de finish dan moet het wel vreemd gaan wil men ook de laatste dag niet tot een goed einde brangen, maar die dèrde Reeds vanaf de vroege morgenuren schijnt de zon van een helderblauwe hemel, maar gelukkig voor de lopers valt het nog mee. dat een stevige noordooostelijke bries afkoeling brengt. Anders zou hel zeer warm zijn ge weest en dat moet men nu juist niet hebben, nu het parcours voor het me rendeel over onbeschutte wegen voert. Groesbcek is vandaag het centrum. Van daar uit gaat het llnca recta weer op Nijmegen aan. De bewoners van deze stad hebben zich weer op de intocht van de gladia toren voorbereid. Reeds gisteravond stonden er kilometers lange rijen stoe len, banken, kratten, kisten etc. langs de te volgen route. Toch was hél onmogelijk nog een plaats je te bemachtigen op zo'n ,.zit", want de „voorverkoop" was gesloten en alle plaatsen uitverkocht. Rijksbemiddelaars Bij beschikking van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid is met ingang van 1 oktober 1959 mr. H. Ba- ▼inck. wethouder van openbare werken van Rotterdam, benoemd tot lid van het tollege van rijks bemiddelaars. De voornaamste uitslagen: Holland- Friesland teamwedstrijd Regenboog: 1. Holland, 55.3 punt; 2. Friesiland. 47 punten, Holland-Friesland teamwedstrijd N.N. 22 m2 klasse: 1. Friesland, 62 2 punt; 2. Holland, 46.1 punt. Valkenklasse B: 1. H. Zuiderbaan,.Rot terdam; 2. K. R. Beks, Hilversum; 3. J. F. Klazinga, Den Haag; 4. L. J. A. de Wit, Rijswijk; 5. J. W. v. Weezenbeek, Olympiajollenklasse B: 1. J. Saltzherr, Hilversum; 2. P C. Loogman, De Kaag; 3 F. W. v. Melzen, Rotterdam; 4. Tj. de Vries, Den Haag. Vrijhcidsklassc A I: 1. J. F. Kesting, Utrecht; 2. B. P. Oudhaarlem, Amsterdam; 3. J. v. Balkom, Warmond; 4. J. L. Freis- ser, Breukelen; 5, W. Jansen, Utrecht. Vrjjheidsklassc A 2: 1. B. van Wijk, Woubrugge (Hoofdprijs): 2. J. R. de Vries, Den Haag; 3 G. de Reuver, Amsterdam; 4. S. H. da Jong, Amsterdam; 5. J. R. Fepe. Gouda. Stcrnklassc B: 1. R. Ketelaar, Amster dam; 2. P. Beumer, Amsterdam; 3, H. DMlo, Amsterdam; 4 B. Jansen, Heem stede; 5. O. R, Boers, Den Haag. 16 m2 Slreepklasse B: 1. G; J. van Ton geren, Rotterdam; 2. R. L. v. d. Velda, Voorburg; 3. A. G. Goosen, Den Haag; 4. A. van Zijl, Den Haag; 5. W. Kreukniet, Leiden. 16 m2 Puntklassc: 1. E. J. de Kort, Kat wijk aan Zee; 2. B, Stapel, Haarlem (hoofdprijs); 3. J. v. Bergen, Boskoop. Pampusklasse A: 1. G. Timmer. Rotter dam; 2. H. J. de Ruy-ter, Heemstede (hoofdprijs); 3. G. Biesot, Oegstgeest; 4. J. v. d. Hoek, Oogstgeeis 15, E, A. La bo uohere, Den Haag, Pampusklasse B: 1. - J. Overeynder, Reeuwijk; 2. C. J Vermey, Amsterdam; 3. E. Postel, Leiden. 12 Voetsjollcnklas.se B: 1. F. Speckmann. Zaandam; 2. H. C. de Goederen, Rotter dam; 3. C. Zant. Zaandam; 4. P. de Boer, Naarden; 5. Mej. H C. Muider, Lang- 12 Voetjollcnklasse C: 1. L. Hommels, Bentveld; 2. M. van Splunt-er, Velsen; 3. Wijand. Pos, Amersfoort; 4. J. v. Delden, Rijswijk. Jeugdklasse B: 1. Mej. I. Ozinga, Reieu- wijk; 2. J. ten Kate, Rotterdam; 3 B. v. d. Bosch, Rotterdam; 4. Mej. L. Jansen, Rot terdam; 5. F. Bohré, Rotterdam. Jeugdklasse C: 1 E. Albers, Rotterdam; 2. R. Drosten, Borgerhout-Antwerpen; 3. B. Ouwerkerk, Leiden; 4, Mej. S. la Ri- v-ière, Rotterdam. Vliegende Hollanderklasse: 1. Jac. Kraan, Oude Wetering; 2. B. Frech. Rot terdam; 3. G. C. Sterkenburg, Sliedrecht. 12 m2 klasse: 1. B. Kraan, Oude Wete ring; 2. W. Guldamond, Leiden; 3. C. Guldemond, Leiden; 4. G. Hellemans, Maarssen; 5. A. C. Oudewortel, Amster dam, Valkenklasse A: 1. J. H. de Wilde, Gou da; 2. E. Rolf v. d. Ba urnen, Den Haag; 3. mej. A. de Wit, Hilversum; 4. N. Both, Gouda; 5. C. van Schde, Utrecht, (hoofd prijs); Drakenklasse: 1. G. van Wijk, Woubrüg- ge; 2. J. J. de Jongh, Veendam; 3. J. Bier Hilversum (hoofdprijs). Regenboogklasse I: 1 J. C. v. d. Velde Den Haag; 2 A. Gebuis, Rotterdam; 3. J. de Wilde. Sneek; 4. W. M. v. Staveren. Hillegom; 5. G. Ooms, Sneek Regenboogklassc II: l.Jr, G. A. Bakker. Rotterdam; 2. E K. Hoekstra, Sneek; 3 J, Ailbe.rda, Sneek; 4, J, Hofland, Rotter dam; (hoofdprijs); 5. W. Bergsma. Voor burg. Noord-Nederlandse 22 m2 klasse: 1. M. Faber. Harde garijp; 2 A. Wolbers. Kam pen; 3. Ir. A. Bonnema. Leeuwarden, (hoofdprijs). 16 m2 Streepklassc A: 1. J. Nederveen, Rotterdam, (hoofdprijs); 2. W. v. d. Horst, Amsterdam; 3. J. F, van Dijk, Leiden: t J. A. de Haas, Amsterdam: 5. J. Bol. Aalsmeer. Finsjollcnklasse: 1 .J, de Jong, Rotterdam, (hoofdprijs); 2.'Ir, H. Starke, Den Haag; 3. J. A. de Boer, Rotterdam; 4 K, War burg, Warmond: 5. G. J. Leverland. Hui- Olympiajollcnklasse A: 1. Sj Haaksma, Oeigs'ogeest (hoofdprijs), 2. Jac. F. Stap, Amstelveen; 3. C, A. A. Visser, Rotterdam Vrijhcidsklasse B: 1 .Mej. M. Dammann, Rotterdam; 2. W Couwenberg, Leiden, 3 J. v. d. Meer, Naarden; 4. F. Imhoff, Sche- veroingen; 5. P. J. Heydacker, Rotterdam. Vrjjhcldsklasse C: 1. R Worp, Amster dam, 2. W. Snijders, Rotterdam; 3. D. v. M-arle. Naarden; 4. A. Harms, Vlaardin- gen; 5. H. D de Nie. De Kaag. Stcrnklassc A: l.H. v. d Rest, Rijswijk, (hoofdprijs); 2. P. v. d. Winden, Amster dam; 3. E. Hoflkes. Den Haag, 4. H. Boeije, Amsterdam; 5. Mevr. I. Bakker-de Boer, Zaandijk. CuracaoDe Kaag teamwedstrijd Pam pusklasse: Curagao, 71.3 punt; De Kaag. 12 VoetsjolIenkla9sc A: 1. H. M. Reyars, Sassenheim; 2. A. W. Reyers, Sassenheim; 3. F Daniels, Rotterdam, (hoofdprijs); 4. H v. Weel, Rotterdam; 5. W. v. 't Hoo- gerfruys, Baarn. Jeugdklasse A: 1. G. L. Woortman, Groningen; 2. D. v. Wely, Rotterdam; 3. Mej. A. Vunderink. Loosdreeht (hoofd prijs); 4. H. Ozirrga, Reeuwijk; 5. L. C. Schut, Rotterdam. HAZERSWOLDE Hervormde sehool op reis De leerlingen der Hervormde school maakten gisteren een uitstapje onder lei ding van het schoolhoofd, de heer M. Jansen, en het andere onderwijzend per soneel. Eerste pleisterplaats was de Utrechtse Dom, die door alle kinderen werd beklommen. Een prachtig uitzicht over .Utrecht en omgeving was de belo ning voor de klimpartij. Nadat in een restaurant in Doorn was gegeten, werd koers gezet naar de Greb- beberg, waar een begraafplaats werd be zocht. Het dagprogramma werd besloten met bezoeken aan Ouwehands Dierenpark te Rhenen en de pyramide van Austerlit; Om kwart 'over 8 waren de kinderen weer thuds. Geslaagd Mej. E. Slappendel M.dr. slaagde te Haarlem voor hel examen hoofdakte kleuterleidster. Bungalowbouw Architect J. Dekker te Hazerewoude heeft het bouwen van een bungalow aai De Roemer opgedragen aan de Boskoop- »e firma Ad. de Rooij. ROELOFARENDSVEEN GESLAAGD Aan de r k meisjesschool te Roelofarends- veon werd hel V G IO -diploma he door de volgende leerlingen; Ans Akert lathof. Joke Verha: VOORSCHOTEN Volgens een ontwerp van het architec tenbureau AponVan den BergTer Braak—Tromp zullen de gebroeders Stik. voort te Voorschoten voor eigen rekening aan de Leidseweg twee bungalows bou- Visserijgolfjes te blijven slaan. Volgens een bericht .Commercial Fisheries Review vissen nu al niet minder dan duizend ha- ngloggers voor Sowjet-Rusland op de oordzee Bovendien hebben de Rus- ;t visserijbedrijf opgesteld, dat in 1965. De 'rus's door het bou- briekstra wlers aandacht aan visgronden voo De IJmuiden: i 19-58 tot 4.600.000 ton In en hopen dit te bereiken iren van talrijke grote fa- Zij besteden ook grote het i oeiende vloot, ifslag werd woe dag voorzien van een totale aanvoer v 4000 kisten verse vis. Er waren 425 kis ten schelvis. 2400 kisten verse haring -500 kisten makreel, 220 wijting. 140 ka beljauw. gul en koolvis, 200 diVersen, 240 stijve kabeljauwen. 900 kleine kistjes ha ring, 2000 kilo tong en 150 kisten schol. De schepen De trawler Thorina IJM 33 van 13 jul was binnen met 950 haring, 150 makreel 15 diversen, 400 kleine kistjes haring, 16 kantjes haring De VL 131 Petronell van 9 juli zorgde voor 300 haring, 170 makreel, 80 diversen, 200 kleine kistjes haring, 447 kantjes haring. De Stadt Enohuysen KW 82 was pre sent met 270 schelvis, 60 haring, 30 ma kreel. 60 wijting, 90 gul en kabeljauw, 165 stijve kabeljauwen én 135 kantjes. De Beatrice IJM 72 van 8 juli zorgde voor 450 haring. 30 makreel, 20 diversen, 300 kleine kistjes haring, 400 kantjes. De Dirk Maria KW 80 was present met 15 schelvis, 300 haring. 35 makreel, 25 wijting, 10 gul en kabeljauw, 15 diversen en 400 kantjes. De KW 141 van 8 juli was er met 40 haring, 90 wijting. 40 gul en kabeljauw, 30 diversen, 170 stijve ka beljauwen en 176 kantjes. De kustvloot was er met veertien loggers en kotters, die voor tong. wijting en schol zorgden En vandaag? De Maria van Hattem IJM 10 komt vandaag aan de markt met een vangst van 50 schelvis, 580 makreel, 20 wijting, 20 gul en kabeljauw, 30 diversen, 80 stijve kabeljauwen en 30 kantjes. De Toronto IJM 97 komt, met 750 haring, 100 diver sen. 200 kleine, kistjes haring en 260 kantjes. Voorts worden er loggers en kot ters met tong en schol verwacht. Goede prijzen De kabeljauwprijzen waren woensdag lang niet siecht. De grote regels gingen zelfs naar het "buitenland voor 100 tot f 142 (een regel is 10 kabeljauwen). De haringprijs bleef met ƒ18 tot ƒ13 ta melijk constant. Makreel noteerde 14 tot ƒ21. De prijzen van de overige vis soorten bleven vrijwel gelijk' aan die van de voorgaande marktdagen De Tho- r.na IJM 33 besomde 20.800 Beatrice IJM 72 f 13 700, VL 131 Petronella f 12.300. Stadt Enchuvsen 13.700. KW 80 8420. Op de gronden Om de Noord worden zeer goede vang sten geboekt. De schepen geven dag haring en makreel. De H; deed trekken van 60 mande deed op haar laatste manden. De trav dde ook trekken •lem IJM 9 iden. De Toronto idag trekken van Deining KW 8 is de direc- •L trice van het bejaardencentrum Hofwijck aan de Hazcnboslaan te Oegstgeest, mevrouw Cromjong, door het bestuur van de stichting ont- Mevi'ouw Cromjong trad verleden jaar bij de opening van het bejaardencentrum woensdag 12 november in dienst en bij de openingsplechtigheid werd haar veel lof toegea-zwaaid, een eerbetoon, dal haar ook ten deel viel op de enkele dagen tevoren gehouden persconferentie. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer Jac. J. Vos, is met de dagelijkse lei ding van het bejaardencomplex, waarbij bejaardenwoningen behoren. belast. In een mededeling van de zijde van bestuur in het eigen orgaan van het trum, „Hazenposl", word', gezegd dat de directrice op 3 juli te kenner. i6 geven, dat op haar arbeidskracht geen prijs meer wordt gesteld en dat zij wordt gerekend van 3d september af niet meer in dienst te zijn van Hofwijck. Voorts wordt opgemerkt, dat de heer Vos met de dagelijkse leiding Is belast en er wordt een beroep gedaan op begrip van de Hof- wijek-bewonere. Telefonisch deelde de heer Vos ons des gevraagd mee. dat er nu geen sprake meer is van moeilijkheden in het cen trum. Men is thans doende een opvolgster voor de ontslagen directrice te vinden. Gesla-agd Onze plaatsgenoten T, Zijlstra, E. A. van der Vliet en J. Janson behaalden het mulo-diploma-A. Ingebroken Terwijl de bewoners met vakantie wa- het ren, is ingebroken in het pand van de ï- firma Lange en Van der Plas aan de r> i Rijnsburgerweg Er wordt slechte wat >-l klein geld vermist. Op het Zand vingen de loggers én kotters gemiddeld 100 tot 150 manden makreel en schelvis per dag. De Drie Gebroeders HD 79 meldde Iwee trekken, die 70 manden schelvis opleverden. Langs de kust vingen de loggers en kotters niet veel; etmaalvangsten van 50 tot 90 kilo tong en 8 tot 10 manden schol. an de vleetvissers zijn de ter ggang GISTERMIDDAG werd in het Parochiehuis een bijeenkomst gehouden met de geslaagden voor het verkeersexamen. De postcommandant der rijkspolitie, de heer G. J. Berfelo, sprak een woord van welkom namens de Vereniging voor Veilig Verkeer. Aanwezig waren ook de beide wethouders, de burgemeester was verhinderd. De heer Berfelo feliciteerde de kinderen met het behaalde succes. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder Volgering de geslaagden toe. „In het toenemende drukke verkeer zal de opgedane kennis jullie goed van pas komen. Breng het geleerde dan ook in praktijk en geef daardoor een goed voorbeeld Hierna reikte de heer Volgering de diploma's uit. Nadat de kinderen op ijs waren ont haald, werden enkele films vertoond De heer A. Magré, hoofd van de C.V.O.- school, sprak een dankwoord tot het ge meentebestuur en de politie. Namen De namen der geslaagden zijn: R.K. School: Fiet v. d. Burg, Els Schuurbiers, Corrie Wildenburg, Gerda Egberts, Plonie Kreuger, Ria v. d. Jagt Ria van Zanten, Annie v. d. Boogaard, Nellie Egberts, Greta de Groot, Hölscher, Ria Janssen, Fiet Keijzer, Joke Kleyn. Annie Koeleman, Gerda Koele- man, Willy Koeleman, Joke Kreuger, Lia van Lammeren, Rita van Lamm Rika Lek, Annie Lelieveld, Thea IV Jeanne Otto, Marry Pieterse, Tiny terse, Quirini v. d. Pijl, Jeanna van Elsse Röling, Corrie Sanders, Annie Sassen, Lies Valentijn, Marianne Wassen- burg, Jannie van Zaal, Ria v. d. Zwaan, Nellie Zwirs, Piet Brouwer, Hans Hel ling, Simon Hijdra, André v. d. Ploeg, Ben Touw Jaer, Piel Valentijn, Theo Versluis, Henk Akerboom, Wim v. d. Boogaard, Gerard Egberts, Harry van Emmerik, Sjaak Den Haan, Jack Heems kerk, Koos Hoogendijk, Kees Hooger- it, Hen V. d. Hoorn, Louis Keyzer, Koeleman, Harry Kouwenhoven, Kees Lek, Gerard Mank, Jan Markwat, Paul Nieuwenhuizen, Harrie Otto, Henk Hennie Pieterse, Felix Schuur biers, Ben Splinter, Henk Valentijn, Nico Verhaar. Jan Versluys, Nico v. d. Vlugt, arry Volgering, Louis Zwirs. Speldje: Aad Hijdra, Adr. van Lamme- :n, Henrv Pieterse. Chr. Nat. School: Sonja Bax, Alie Be- :mer, Corné Boekensteyn, Jan Gerard Broer, Woutj'e van Harten. Ida Heys, ie Heyns, Dik Heijhs, Nelly Kap- teyn, Jannie van Veen, Alie Heijns. Voor "e tweede keer; Gert Broer, Jan Lok. C.V.O.-schooIMieke Hegeman, Magda; d. Starren. Jannie van Harten, Cobi leeuwis. Johanna Kwakernaak, Jan Verzaal. Wil Costeris, Adriaan van Leeu- Jan Spek. Reinier Treur, Johan haar, Henk v. d. Haven, Jan den Bleker, Gijs Vis (speldje), Klaas Bak- Mien Froolik, Dirk van Harten, tje Hoogenes, Lenie Roos, Herman Schuurhof, Greetje Treur, Leni Verkerk, Adriaan van Vliet, Jan Hoogenes, Her- mina Edelenbosch. Veilingdagen Van heden af wordt dagelijks geveild, behalve zaterdag. Op die dag wórden alleen augurken geveild. Aanvang 10.30 Apeldoorn: in de r voor blaren prikkel De Apeldoornse Vierdaagse telde w-oej dag, niet meegerektend de drie die 's ml i gens niet aan de start versohenen, uitvaller, zodat 1064 tippelaars de toi op de tweede dag hebben volbracht. I aantal blaren, dat de E.H.B.O.'ers te handelen kregen, was heel wat groter d op de eerste dag, en op een moment zd zo groot, dat men de deelnemers vt sen behandeling in de rij kon zien stal Onder een enigszins bewolkte hert wandelde men in de richting Hoendet om vervolgens koers te zetten naar Be bergen, waarbij de veertigers en vijj ger-s nog een omweg maakten over Li nen en door de Loenermark. Vandaag gaat de tocht voor het grcK ste gedeelte weer door de Kroondorp nèn, waarbij de dertigers bij Assel d-ir afslaan naar Hoog-Soeren en de veei! gers en vijftigers eerst nog Nieuw-Mi gen en Uddel „nemen". DE r voor de helft op. Het cnon voetvolk zet zich schrap voor de laatste twee dagen, die beslist n mals beloven te worden. Van cén ding kan men evenwel zonder meer verzekerd zi, de organisatie is voortreffelijk. Dat mag ook wel zult u beweren, het is immj reeds de 43ste maal, dat de Kon. Bond Voor Lich. Opvoeding dit grote wandi organiseert, zodat men het klappen van de zweep nu wel kent. moet van tijd tot tijd zijn st-a-rbkaart vo de dag halen om een „knip" te krijgt In samenwerking -met militairen nem| oud-Vierdaagse lopers of andere wand| sportliefhebbers deze taak voor hun rel ning. Zo troffen we de maj. T. Jonkmi van Mariniers uit Doorn, die bi-n-n< kort naar Rotterdam wordt overs plaatst, samen met de kapitein G. Martin en de heren M. Slagter en j Reynen als controlepost op een kardin^ punt op een van de dagtrajecten- Ree Dat is allemaal zo, maar toch dwingt het bewondering af, dat alles tot f puntjes is geregeld. En letten wij alleen op de marsen zelf, dan komt er nog heel wat kijken om alles in goede banen leiden. Een onmisbare schakel is daarbij de politie, die op onnoemlijk veel punten vaak ondankbaar werk doet. Wat denken van een agent, die slechts de opdracht heeft een bepaalde weg verkeer te sluiten met uitzondering hebben en dan om de haverklap bo-ze •oorden naar het hoofd geslingerd krijgt an allerlei automobilisten, die van der gelijke fratsen niets begrijpen en de emannen a-lleên maar „janjurken' vinden? Voor de politieman is het weliswaar dienst, maar prettig is het allesbehalve Ir zijn naast de politieagenten ook hon- erden burgers, dié vrijwillig hun vrije ijd, hun vakantie opofferen om er zorg oor te dragen, dat de Vierdaagse goed êrloopt. Zo zijn de controleurs o-r aar. Iedere deelnemer, leider van groep of commandant van een afdeling. DE TWEEDE DAG BRACHT ZWARE SLAG Zij die goed oefenenweten met de kilometers wel raad TNE KLOK sloeg elf uur en breeduit wapperde de rood-wit-blauwe vlag op het torentje van het oude kasteel dat in Wijchen tevens als raad huis dienst doet. Met de spitse torentjes op de vier hoeken stak het dun doek fel af tegen de hel blauwe lpcht. De zon scheen fel. Het was warm. Nauwelijks had de zon zich een weg gebaand tussen de wolkenvelden of de temperaturen schoten omhoog. Weliswaar stond er een fris briesje, maar op de open stukken was het uitgesproken heet. Vooral de lopers op de 40 km hebben hun portie van de „koperen ploert" gekregen toen zij bijna aan het einde van de tweede dag over een kale dijk een ommetje van zeven kilometer moesten maken. Bij de inkomst in Nijmegen werd het zekerheid, wat we gisteren reeds hadden verwacht, het aantal uitvallers veel. Niet minder dan 185 staakten de strijd. Dat is een zeer groot aanbal en we mogen vrijwel met zekerheid aannemen, dat er nog heel wat bijkomen. De Vierdaagse 1959 i6 een warme Vier daagse en hoewel velen de hitte prefe reren boven alle andere weersomstandig heden is hel woensdag- duidelijk geble ken, dat de hoge temperatuur en de stof fige wegen nog vele slachtoffers maakt. Hel staat nu reeds vast. dal ondanks het record aantal deelnemers vrijdag min- :uHcn finishen dai lijst, zodat hel 13.132 eindstreep. Woensdagavond stonden er 13.028 deelnemers op de vrij aannemelijk is. dat nog geen 13.000 wandelaars vrijdag de glorieuze intocht in Nijmegen zullen mee- Ja, die tweede dag Is de dag van Dok ter Voetaorg, de dag van de EHBO ge worden. We hebben even een kijkje ge nomen ln de centrale EHBO-post In Wijehen. De verpleegsters en doktoren konden het wer kniel aan. Bij tientallen stonden ze in de rij en steeds weer kreu pelden er dames en heren, jongend eis jet rkplaats waar de „witjas enten hadden onseslagen De tocht, die woensdag naar h< dc daagse in Nijmegenbehoort ook een 33 man sterke afdeling van de marine lucht vaartdienst van de vliegbasis Valkenburg. Commandant is de It. spec, dienst 3de klas E. D. Vuijk Op volle sterkte pas seerde men woensdagmorgen het Betuwse plaatsje Wijchen. waar onze fotograaf deze plaat knipte. Voor deze Marine afdeling verloopt de Vierdaagse tot op heden uitstekend. Dit In tegenstelling tot enkele andere Marine-onderdelen. Van de iunrm.te had men niet zo veel last. want men is er langzamerhand in gehard. Ook de vele trainingsmarsen iverden namelijk tijdens warme dagen gehouden. Men is in Nijmegen op uitstekende wijze ondergebracht en de verzorging is zoivel ..thuis" als langs het parcours voortreffelijk, hetgeen het moreel niet onaanzienlijk verhoogt. is voor velen zwaar geweest. Toch men dit ocvk weer niet overdrijven, de geoefende wandelaar haalt zijn ader op en beantwoordt alle vragen de hitte, het lange traject etc. met voord training En daar ligt het kar- junl Nog steeds zijn - de?f ze gisteren zien strompelen. Het was «oms om medelijden mee te krijgen. Wat te zeggen van die Londense Bobby, die huilend van de pijn (uitsluitend door gelopen blaren) Wijchen bereikte, m; met zijn ijzeren vasthoudendheid r wilde opgeven. Er zijn er evenwel die lopen alsof geen vuiltje aan de lucht i6. Zij bekom meren zich niet om de EHBO, lopen huh kilometers, houden op tijd hun rust en bereiken Nijmegen zonder narigheid Voorbeelden te over. We noemen de Israë lische burgergroep die voor het eei Nijmegen i6. Vijfentwintig man in blauwe shirt6 met grijze broeken en grijze pana ma-hoeden en met een vastberadendheid in hun ogen. die er niet om liegt. Aange voerd door hel ritme, dat de tamboerijnen aangeven, loopt men fier en oogst mer daverend applaus. Ook diverse buitenlandse militair» detachementen. Neem b.v. de groep En gelse adspirant-offioieren, die met bont gekleurde wollen mut6en (geel, rood, pa groen etc.) geen zwakke plek hebben. Zit het soms in dde mutsen? De leiders tellen, dat .deze om psychologische rede nen worden gedragen. Het brengt vo man enige afwisseling. Ook vele Nederlanders, zowel indivi dueel als in groepsverband zijn gisteren goed rondgekomen. Het was volgens ben zelfe minder zwaar dan de eerste toen er minder wind stond en het par- Zo stapte de 70-jarige Opa Harmsen uit Amsterdam rustig door Wijchen en hoe wel het eerst de tweede dag was, kreeg hij al rap een bos bloemen in zijn oude knuisten gestopt. Zeer druk Hoe het ook zij. de tweede dag is voorbij en men gaat nu wéér aftellen Ewij'k, Druten, Bergharen en Wijchen hebben hun beurt weer voor een jaar gehad. De inwoners van de vele dorpen hebben die beurt evenwel niet voorbij laten gaan om hun belangstelling tonen. Duizenden en nog eens duizenden waren er op de been ln Wijchen hadden velen zelfs een vrije dag genomen, maar niets te missen van de bonte s; die langs het marktplein en voor het ge meentehuis langs trok. De Schotse band van de Royal Inniski 1 llngfuseliers bracht op de markt pittige marsmuziek ten ge hore en voor hei gemeentehuis gaf de drumband van dit korps een praohtigi show weg die velen met bewondering gadesloegen. Ook in Nijmegen wa6 het Graafseweg enorm druk. Trouw praat in Nijmegen nergens andi Des avonds wordt in de tuin en op het terras gesproken over het aantal uitval lers en de tocht dié morgen weer wacht. Nijmegen kent in deze dagen geen stilte, want de Laatste klanten zijn des nachts nog niet uit de restaurants, of de eerste lopers melden zich al weer bij de Ver eniging voor de afmare. Stil is het ook allesbehalve in de Vier- daagse-stoet zelf. Wanneer men er ever op Iet, bemerkt men welk een cacafonie van geluidei) er is. Er wordt gezongen, gejuicht, geroepen, getoeterd door auto's, geschreeuwd, gefloten. Het is evenwel de entourage rond een evenement dat ztfn weerga op wandelgebied niet kent, zowel wat de entourage als de sportieve pres tatie betreft. Dat het bovendien veel van de deelnemers vergt, zal morgen blijken, wanneer de zeven-heuvelentocht aan de orde komt. Duizenden zitten een beetje in hun piepzak, maar wanneer ze morgen de St. Annastraat bereiken, waar de be woners nn reeds hun stoelen neerzetten en vastbinden, dan is het leed geleden en "oneentreet men rich nog alleen op de laatste dag. de groepen en detachemenli in start gaan. Is de laatste deeLnenj :rtrokken, dan gaat men naar een o :geven punt om daar de kaarten mtroleren. Zo n eenvoudig werk is d trolei dragen, dat de wandelaar(s) i ging ondervlndt(en). Dc controleur woij dus als het ware meegezogen en ma van tijd tot tijd terugdraven naar zj aanvankelijk uitgangspunt. Hoewel m( lange dagen moet maken, veel moet lop) en lang moet staan, vonden alle heri het een prettige en dankbare taak. Zij vormden echter slechts een schali i-n.het. grote geheel. Wat te denken vl de vele EHBD-posten, de muziekkorpsj die op tal van punten staan, het pers neel van hel start- en finishlokaal, adn n-istratieve personeel? Het is in één wool En wanneer we n-u toch de mensl noemen, die vaak veel werk verzetti zonder ooit te worden genoemd, dl mag men ook d'e verzorgers van de vel groepen en inddviduelen weieens noemej Zij volbrengen een zware taak. Het j lang geen Lichte opgaaf om een gehsj dag i>™ -5""1- DE VIERDAAGSE Sanatorium voor Chroesjtsjef „Ik heb vanmorgen in de krant gelf zen", zo zei gisteren majoor b.d. Bret ncse tijdens de receptie op het raadhui van Wijchen, „dat president Chroesjtsjd lichtelijk geestesziek is. Hij moet da' maar snel naar Nederland komen. D) Vierdaagse kan voor hem dan een sani1 torium zijn De mars-leider van de Vierdaagse wei in zijn woorden op de grote saamhorig held in het heterogene gezelschap dat aal de Vierdaagse deelneemt. Boze gezichte) ziet men niet, lelijke woorden vallen e niet. Er wordt gewandeld, gezongen gejuicht. De woorden uit het Vierdaagse lied: één voor allen en allen één, gaal dan ook zeker op. De buitenlanders staan er paf van. D« stak de Zwitserse generaal Frick nit! onder stoelen en banken toen hij de stoal gadesloeg en aan elke Zwitserse groê| belangstellend vroeg hoe het er mee gin» Hij vond het alleen maar reuze jammei dat hij slechts twee dagen voor het NW meegse spektakel had uitgetrokken. Hij '1 namelijk gisteren reeds weer teruggereisd naar zijn land, Maar volgend jaar koffll hij zeker terug en hij zal nog meer land] genoten aansporen om deel te nemen aas de Nijmeegse Vierdaagse. Het „allen één'i is voor liern een machtig begrip....

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4