CHRISTELIJK Stukje geschiedenis van Geref. Kerk in Katwijk Protestantse Unie in Huizen (N.H.) bijeen E en woord voor vandaag Kanttekeninl Wijs recruten op gevaar van het alcoholisme! Kerk van Christus leeft in Chinese „catacomben Ontsnapt langs Krakatau j Gebedsactie voor Oost- Europa vanzelfsprekend Doperse mijding gaf vroeger de toon aan T\E Gereformeerde Kerk van Katwijk aan Zee beschikt over een bijzonder aardig maandblad ContacfIn het juli-augustusnummer geeft de heer D. de Haas, als een van de oudere leden van de Kat- wijkse gemeente, een boeiende terugblik op het geloofsleven en het kerkelijke leven van enkele tientallen jaren terug. In onze jonge tijd was er in Katwijk aan Zee geen Chr. Geref. Kerk en ook geen Geref. Gemeen te. Er waren Gereformeerden en Hervormden, in de verhouding van ongeveer 1 tot 10. Wanneer men tot de ..kleine kerk" behoorde, moest men vaak, evenals elders, heel wat tegen stand overwinnen. Mogelijk daar door was de onderlinge band wel sterker dan vandaag, mee wellicht ook doordat ons getal veel klei ner was dan nu. Men kende el kaar van aangezicht tot aange zicht, en het was gemakkelijker om op elkaar acht te geven en toe te zien. dat niemand verachterde in de genade. Deze onderlinge band werd verstevigd door het meeleven met elkaar in de gezel schapsavonden misschien nog een overblijfsel van de oude con ventikels. Ik herinner mij nog lieel gemeenteleden kwamen, om in ge sprek en in het zingen van psal men en geestelijke liederen, de grote werken Gods met elkaar te verkondigen. Het is niet mijn be doeling dit alles te idealiseren. Ook toen was er de volmaaktheid niet. Maar toch viel cr veel goeds van te zeggen. Nu vandaag aan de dag in vele gemeenten zogenaamde Bijbelkrin gen worden opgericht, is dat mis schien wel mee, om te voldoen aan de behoefte de onderlinge ge meenschap met elkaar te ver sterken. Het kerkelijk meeleven in die dagen was in het algemeen ge noemd goed. De vaste gewoonte om trouw tweemaal des zondags ter kerk te gaan, maakte het geestelijk leven rijker en rijper. Piëtisme Zoals het op veel plaatsen in die vroegere tijd was, was het ook in Katwijk: de doperse mijding in het geestelijk leven gaf een vaak overwegende toon aan. Het piëtis me was een woekerplant, die nog welig tierde, en nog groeit hier en daar een stekje van deze plant in het geestelijk leven bij sommigen hier ter plaatse. Men ging ervan uit, dat het geloof pas echt wezen veel zuchten en klagen, al moesten ér een reeks bevindingen bijkomen, die vaak hun bekroriing kregen, door het plotseling invallen van een of an dere bijbeltekst of psalmvers. He laas bleven velen tot fiun ster- r toe zonder zekerheid en blijdschap doorsukkelen op hun levensweg. Bij beoordeling hier van moeten wij voorzichtig zijn. Natuurlijk zat er een sterke een zijdigheid in, maar de weg, die ten leven leidt, is smal, en juist die smalle weg maakt, dat we er telkens hopeloos naast staan. Bo vendien kennen wij haar maar ten dele. Wanneer wij meer bij de bijbel leven, is er ongetwijfeld voor der gelijke uitwassen minder gevaar. Maar clan moet men ook verstaan i leest. n als Filippus en vrouwen als Priscilla kunnen een zegen ize levensweg. Maar dan i de bijbel in zijn geheel als lamp voor de voet laten schij nen en niet één tekst alleen laten spreken. Evangelisatie Wanneer in het algemeen gezegd kan worden, dat in Katwijk aan vooral de vraag naar voren kwam: hoe kom ik tot geloofsze kerheid, verwondert het niet, dat aan ons gegeven opdracht om niet alleen de kerk te bewaren, maar ook te vermeren, dit laatste maar weinig naar voren trad. De Evangelisatie als kerkelijke arbeid had weinig belangstelling. Toch werd hier in de tijd van wij len ds. J. J. Impeta reeds een schuchter begin gemaakt, b.v. in de zgn. strandprediking. die In sa menwerking met de Hervormden ter hand werd genomen. Deze strandprediking stond als het wa rnet onze gewone eredienst op lijn. Elk. die zich vrij kon maken op dinsdag- en donderdag- Gelukkig is deze vorm van evangelisatie, al kwam er dan enige wijziging in. alsnog gehand haafd, al heeft deze arbeid zich in de loop der jaren, mee door het kampeerterrein, sterk uitge breid De samenwerking met on ze Hervormde broeders was steeds hierbij heel goed te noemen. Het steeds toenemend aantal badgasten heeft in de loop der tij den meegewerkt, dat het karakter van ons dorp gewijzigd is. Ook ons kerkelijk leven werd hierdoor beïnvloed. In de zomermaanden vermeer derde het aantal kerkgangers zo sterk, dat aparte diensten moes ten worden ingelegd. Helaas moet gezegd worden, dat niet alle le den der gemeente de oude ge woonte van zondags tweemaal ter kerk te gaan, trouw gebleven zijn. Wanneer ik er aan denk, dat het aantal leden onzer kerk meer dan verdubbeld is, en wij nu reeds tot boven de 2000 geklommen zijn. en wij des morgens twee dubbele diensten nodig hebben, dan klopt het niet, dat wij nu met één mid- dagdienst toe kunnen. Als gemeente zullen wij ons hierop ernstig moeten bezinnen. Is de kerk voor ons niet meer dat, wat Jeruzalem eens was voor de gelovige Israëlieten? Laten wij het al meer waarde ren. dat wij elke zondag in vrij heid tweemaal de verkondiging van Gods Woord kunnen bijwo- Geen intimiteit meer Dat de band der gemeenschap onder de gemeenteleden is ver slapt, komt ongetwijfeld ook door de sterke groei van onze gemeen te. Er is in ons dorp veel van vroegere intimiteit fdenk b.v. ook aan de klederdracht enz.) verlo ren gegaan. Was het vóór 25 jaar nog ge woon, dat wij elkander allen bij name kenden in onze gemeente, nu is dat eigenlijk niet meer mo gelijk. Het was toen dan ook niet de gewoonte om b v hij ziekte dit even bij de dominee te laten zeg gen; men ging er van uit: hij mis te mij in de kerkdienst wel en bij navraag aan de kerkeraadsle- den kwam dominee dan het rech te wel te weten. Dit is nu allemaal anders ge worden al zijn er ook vandaag noe gemeenteleden, die menen, dat de dominee het wel zal mer ken. wanneer zij niet in de kerk komen. Neen, zo is het niet meer. Onze herders en leraars hebben een boodschap van u nodig, wan neer u hen voor ziekte of andere omstandigheden nodig hebt. De kerkscheuring in 1944 en daarna trok. Gode zij dank. in ons plaatselijk kerkelijk leven geen diepe sporen, al moesten wij het heengaan van een klein aantal broeders en zusters betreuren. Maar bij ons leeft de hoop en het gebed, dat wat toen vaneen ging nog eens weer in Gods gunst wordt bijeengebracht. ■-V - ,'.V V, y if. I: S CvS'iS MkSk „Theocratie is geen hobby" (Van onze speciale' verslaggever) Als een ontmoeting bij de waterput kenschetste ds. P. J. de Bruyn, her vormd predikant te Groningen, de jaarlijkse landdag van de Protestant se Unie, die gisteren in het Noordhol landse Huizen gehouden werd. Uit Scheveningen, Ommen, Epe en enke le andere plaatsen waren de leden naar Het Gooi gekomen, waarbij van enkele bussen was gebruik gemaakt. Ds. De Bruyn. die in zijn functie van voorzitter het openingswoord uitsprak, zei o.m., dat theocratie geen hobby is. Zij was een gegeven van de levende God. een gegeven voor elke tijd. ook de moderne. De Protestantse Unie wilde er beslist geen systeem van maken. Dit kon ook moeilijk, want zij was van een geweldige beweeglijkheid. ,.Wij willen geen kerkje spelen", al dus ds. De Bruyn, „en verwerpen ook elke vorm van antithese." De Protes tantse Unie voelde zich volgens hem een met alle Nederlanders en de op heffing, van de christelijke partijen zou misschien wel eens de enige me thode kunnen zijn om aan de wurgen de greep van Rome te ontkomen. ,,Vóor Christus!" pleitte de Groningse predikant nog, ..maar tegen christelijk heid, die als vlag allerlei ladingen kan dekken." In een referaat, dat hij ,,Het gevaar van overhaaste beslissingen" betitelde, legde ds. Swijnenburg er de nadruk op, dat er in het politieke leven nie' ge vraagd wordt naar de Wet des Heren. De protestants-christelijke partijen maakte hij het verwijt, dat ,,de goede dingen", welke zij od papier hadden ge zet, niet in de praktijk werden gebracht. Uit Israels koningsgeschiedenis kon men leren, wat het is zonder God te le ven. Het tegenwoordige openbare leven was ontluisterd, want men praatte daar liefst zo min mogelijk over de Aller hoogste. God was synoniem gesteld met godsdienst en godsdienst had zo langza merhand de betekenis gekregen van een systeem, dat het de ander lastig wil maken. Naast het roomse gevaar signaleer de ds. Swijnenburg ook een protestants gevaar. God was een beginsel den van onze welvaart, doch e troonde God, die alleen maar doen mag wat de mens voorschrijft, was volgens hem een afgod. De Protestantse Unie moest daar gaan taan, waar God tot haar sprak, Elke keuze, elke beslissing, moest gehoor zaamheid- aan het Woord des Heren tot Uitgangspunt hebben. Ds. H. E. Giavemeyer, nestor van de P.U., weidde geruime tijd uit over het onderwerp ,,De vrije natie." Volgens de predikant waren we in ons land alles behalve vrij, daar we aan ambtenaren en ambtenarij" waren overgeleverd. Sociale voorzieningen als A.O.W. en Kinderbijslag noemde hij ..onschrif tuurlijk en tegen-natuurlijk". Het wa ren menselijke middelen om de door God zelf geschapen verschillen tussen arm en rijk te laten verdwijnen. Het slotwoord werd uitgesproken door de Scheveningse predikant ds. A. J. de Jong. Hij wekte op tot krachtige steun aan de P.U. Van Nelle Bestellen, (adv.) Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ouddorp: A. J. Timmer te Huizen; te Uitwijk: J. van Ginkel, kand. te Utrecht; te Herkingen: W. Kalkman, kand. te Capelle a.d. IJssel (toez.). Aangenomen naar Beuningen: H. J. de Ridder, voorheen zend.pred., thans wo nende te Bussum; naar Waspik: S. W. Verploegh, kand. te Utrecht. Beroepbaarsteliing: M. van der Leun, kand. te Sliedrecht - B 543. Bedankt voor Vreeswijk: J. van 't Ende te Noordeloos. GEREF. KERKEN Beroepen te Niezijl: H. W. Nusselder, kand. te Dinxperio Bedankt voor Maasland: B. Berends te Beesterzwaag. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Huizen: H. van Leeuwen te Arnhem EV. LUTH. KERK Bedankt voor Amstelveen: J. P. Boen dermaker te Eindhoven. Zendingsarbeiders keerden terug Dezer dagen is in ons land aang men Ds. P. J. Luyendijk, die meer 27 jaar in Indonesië heeft gewerkt, eerst als missionair predikant en sinds 1951 als docent aan de Theologische Oplei dingsschool op het eiland Soemba. Ds. Luyendijk gaat nu met emeritaat. Hij zal de eerste maanden in Laren gaan wonen, waar zijn adres is: Jagersweg 28. Tel. 2514. Met hetzelfde toestel kwam op Schip hol aan de heer D. Zwitser, die leraar was aan de Ambachtsschool te Melolo op Soemba. Reeds eerder werd in de pers bekend gemaakt, dat alle leer krachten van buitenlandse nationaliteit Indonesië moesten verlaten. Ook de heer Smit, leraar aan de kweekschool te Waikabubak is inmiddels in ons land teruggekeerd. De heer Duker, leraar aan dezelfde school, kreeg op het mo ment, dat hij op doorreis naar Holland in Djakarta arriveerde, het verzoek, toch nog weer enkele maanden aan de school te gaan lesgeven, omdat inmid dels het besluit van het Ministerie van Onderwijs zodanig gewijzigd was, dat buitenlandse leerkrachten tot december mochten doorwerken. Zijn gezin is toen zonder hem doorgereisd naar Holland en hij zelf is naar het eiland Soemba terug gekeerd Reeds enige weken geleden is met de „Oranje" in Nederland aangekomen de bekende zendingsarts, dr. B. Allaart. die ,na een lange Indonesische diensttijd gepensioneerd zal worden. Van Nelle Bestellen, (adv.) Benoemd tot onderwijzeres Samuelschool te Polsbroek: r derink te Drijberg (Dr.); a sauschool te Haarlem: mej. te Heemstede; aan de dr. school te Dedemsvaart mej. Leeuw te Boornbergum. m de Nas- J. de Ruig Als een bom slaat de aankondiging van de totale verwoest\ in Ninevé, een der grootste steden van de oudheid, in. Jo| de Joodse profeet, brengt de tijding en hij is nog maar i dag aan het werk, als de werkelijkheid tot de bevolking dg dringt: nog veertig dagen en Ninevé wordt ondersteboi gekeerd. Ook de koning hoort het en onmiddellijk vaarA hij een bevel uit: méns en dier mogen niets eten en drink En dat niet alleen: ieder moet met kracht tot God roepen zich bekeren, van zijn boze weg en van het onrecht, dat 4 zijn handen kleeft. Én dan staat er zo simpeliveg. dat hel Q berouwde over het kwaaddat Hij gedreigd had hun te zuil aandoen en Hij deed het niet. God zet Zijn plannen 11 door, Ninevé wordt gespaard. En nu is het natuurlijk gerra kelijk te zeggen, dat een grote doodsangst de mensen in l stad leidde, zodat er van de massale bekering wel het één ander moet worden afgedaan, ja, dat die niet helemaal èl was God accepteert het berouw wèl als echt en opred Dat blijkt eenvoudig uit het feit. dat Hij op het laatste mom Zijn plannen niet doorzet. Het is een les voor vele christen zich niet als geestelijke keurmeesters op te roerpen. Niet f hebben te beoordelen over het hart dat komt alleen Cj toe. En dat is maar gelukkig ook! DEENS SPELLETJE CPRAK dc voorzitter van het Pro- Wij spreken er onze verheuging oi duktschap voor Zuivel vorige uit, dat de regering hier op hj week reeds zijn ongerustheid uit over qui vive is, dat zij weet hoe de ka de dreigende totstandkoming van ten liggen en dat zij bereid is opt een kleine Vrijhandelszone, de voor- ternationaal niveau stappen te ond| zitter van het Produktschap voor nemen, waardoor zo snel moge! Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, een sector van het Nederlandse l heeft zich gisteren in nog veel dui- drijfsleven, die in gevaar dreigt delijker bewoordingen uitgelaten. De bomen, te hulp gesneld wordt. I heer De Veer kon ook een dui- Zoa,s w'ï vorige week reeds sch delijker geluid laten horen, omdat het inmiddels vast is komen te staan, dat de kleine vrijhandelszone er Tot de overeenstemming tussen de zal Nederland, nu er in l vroege overgangsstadium van t E.E.G van buitenaf reeds moeil( heden dreigen, er op moeten stal dat de E.E.G.-partners hun verdraj erplichtingen tegenover Nederig Van Nelle Bestellen, (adv.) Van Nelle Bestellen, (adv.) Gereformeerde drankbestrijders bijeen De Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding heeft besloten om contact op te nemen met deputaten voor de geestelijke verzorging van zee-, land- en luchtmacht van de Ge reformeerde kerken en de Christelijke Gereformeerde kerken, opdat op de recrutendagen bij de voorlichting ook op het gevaar van het alcoholisme zal worden gewezen. Bovendien werd besloten ook contact op te nemen met de legerpredikanten, de Nat. Chr. Officieren en de Nat. Chr. Onderofficieren Vereniging. Dit be sluit werd genomen tijdens de 56e alge mene vergadering die gisteren in de Ichtuskerk te Scheveningen werd ge houden. Een tweede voorstel om contact op te nemen met de bevoegde instanties, op dat de cijfers van de omzet van alco holhoudende dranken door de officiële instanties van Marine en Oorlog vol ledig gepubliceerd worden, werd in handen gesteld van de Nationale Com missie tegen het alcoholisme. In de middagvergadering, die gedeelte lijk door de voorzitter ds. C. M. v. d Lbo'van Dordrecht werd gepresideerd, sprak de heer B. Geleijnse, wethouder van Doetinchem en oud-directeur van het opvoedingsgesticht „De Kruisberg" een propaganda woord. Hij wees er op dat de doelstelling van de vereniging waarin gezegd wordt dat in bijzondere omstandigheden in eigen leven of in d?t van anderen het niet gebruiken van alcoholica tot eer van God en de naaste strekken kan, nog altijd juist is. Door zijn werk bij de opvoedings gestichten was dit zijn doelstelling ge- Hij was van mening dat de beginselen van de gereformeerde drankbestrijding nog altijd actueel zijn en betreurde het dat het beginsel der solidariteit onder de gereformeerden zo slecht verstaan wordt en men voor geheelonthouding vaak niet meer dan een schampere op merking over heeft. Hij riep zijn ge hoor echter op niet de verwachtingen te stellen op het grote aantal of de da verende demonstratie, maar trouw te blijven. Besloten werd zo mogelijk het volgend jaar te Amsterdam het zestigjarig be staan van de vereniging te vieren. Laatste zendelinge keerde terug Preek in de staatskerk werd politiek praatje Met miss Helen Willis, een zen delinge van de Canadese Broe dergemeenten, is een van de laat ste zendelingen uit China terug gekeerd. Een paar dagen na haar aankomst in Hongkong heeft zij voor de Zendings Ge bedsgemeenschap over haar er varingen achter het bamboegor dijn gesproken en haar gehoor opgeroepen om toch voor de Christenen van China te bidden. Miss Willis was eigenares-e van een christelijke boekhandel in Shanghai tot enige maanden geleden haar win kel' werd geslote- omdat „zij de an ti-revolutionairen hielp". Zij vertelde dat een groot aantal pre dikanten en gelovigen gevangen geno men zijn. Toen een theologisch semi narium op last van de autoriteiten werd gesloten werden veertig mer gearresteerd. Zelfs het persoonlijk bed werd hen verboden. Een van de meest bekende Chinese dikanten ds. Wong Ming Tao werd voor het gerecht gesleept, hoewel zijn leven onberispelijk is. In de gevange nis werd hij onder een vreselijke druk gezet. Twee mannen werden met hem in de cel opgesloten die hem dag en nacht ondervroegen. Zijn geestesver- mogen werd gebroken en in een ogen blik van grote moedeloosheid tekende hij een schuldbelijdenis, Ds. Wong werd onmiddellij'.. uit de ge vangenis ontslagen. De rust deed hem goed en zijn geestkracht keerde in kor te tijd terug. O'idat hij besefte een leugen ondertekeaT te hebben, ging hij uit zichzelf naar de autoriteiten om zijn bekentenis in te trekken. „Als Hat met waar is. arresteren we U weer^. Van Nelle Bestellen, (adv.) 83 Nicolson kwam overeind en keek McKinnon aan. De bootsman begreep dadelijk wat hij bedoelde en knik te- het zou het moreel in de boot allesbehalve goed doen, wanneer de overlevenden wakker werden met 'een dode in hun midden. De prijs was niet te hoog wanneer zij hem doodkalm overboord zetten zonder ook maar de geringste schijn van een begra- fenisceremonleel, indien daardoor meer dan een, die zijn laatste restje verstand zou verhezen wanneer hij bij zijn ontwaken tastbaar voor ogen zag wat hun allen binnenkort stond te wachten, voorlopig voor dit lot zou kunnen worden behoed. Maar Jenkins was zwaarder dan hij er uitzag, en hij zat lelijk klem tussen de banken. Tegen dat McKinnon met zijn grote zakmes de touwen had doorgesneden waarmee hij was vastgebonden, en Ni colson had geholpen htm op een zijbank te hijsen, was de helft van de inzittenden reeds wakker. Zo dra zij hen zagen tobben met het lichaam begrepen zij natuurlijk dat Jenkins dood was, maar zij ble ven met doffe, vreemd genoeg niets begrijpende ogen toekijken. Niemand zei echter een stom woord, en zij kregen alweer hoop, dat het hun toch nog zou gelukken Jenkins overboord te krijgen zonder scènes of uitbarstingen van hysterie, toen plotseling voorin de boot een schrille kreet weerklonk een kreet die bijna een gil was, welke zelfs de meest afgematte en versufte het hoofd met een ruk naar voren deed wenden. Nicolson en McKinnon Lieten, hevig geschrokken, het lijk in het water vallen en draaiden zich om; in de vredige rust van de aan brekende dag had de gil onnatuurlijk luid geklonken. Zij was afkomstig van Sinclair, de jonge soldaat, maar hij keek niet naar Jenkins, en zelfs helemaal niet in zijn richting, maar lag op zijn knieën op de bodem van de boot en staarde heen en weer wie gend naar iemand, die languit op de rug lag. Ter- wijl Nicolson nog naar hem keek, wierp hij zich op een kant en verborg het hoofd zacht kreunend in zijn op de rand van de boot rustende armen. In minder dan geen tijd stond Nicolson naast door AL1STAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) hem en staarde naar de man die op de bodem van de boot lag niet helemaal languit: zijn knieën hingen nog over een bank. zodat de benen omhoog staken. Het Leek wel of hij achterover was gegle den van de bank waarop hij had gezeten; zijn ach terhoofd lag in een paar centimeter water. Het was de priester Achmed, de eigenaardige, zwjjgzame vriend van Farnholme; en hij bleek dood te zijn. Nicolson boog zich over hem heen en stak vlug zijn hand onder 's mans zwarte kleed om te voelen of zijn hart nog klopte, maar trok die dadelijk weer terug. Het lichaam voelde koud en klam aan: de man moest al uren dood zijn. Onwillekeurig schudde Nicolson ontzet het hoofd, en keek naar McKinnon. op wiens gezicht hij zijn eigen gevoelens weerspiegeld zag. Hij wendde zich weer naar het lijk en boog zich voorover om het hoofd en de schouders op te tillen, en toen schrok hij eerst recht; hij kreeg hpt lichaam maar een paar centimeter van de grond Een tweede poging leverde niet veel meer resultaat op. Hij gaf McKin non een seintje, en deze tilde het lijk aan een kant wat op, waarna Nicolson zich op zijn knieën zo diep voorover boog, dat zijn gezicht bijna het water raak te Toen eerst zag hij, waarom bij de man niet had kunnen optillen: een groot zakmes stak tot aan het heft tussen de schouders en dit laatste zat klem tus sen de planken van de bodem. Langzaam stond Nïcolsön op en wreef met een arm over zijn voorhoofd. Het was reeds warm voor de tijd van de dag, al zou het heus nog wel warmer worden. Zijn rechterarm bungelde langs zijn zij; hij had de kolf van zijn revolver stevig in de hand ge klemd, maar hij dacht er nog niet aan deze voor de dag te halen. ..Deie man is dood," zei hij rus tig. met een gebaar naar de gevallen priester, Zijn bedaarde stem was gemakkelijk verneembaar in de bedrukte stilte. „Hij heeft een mes in zijn rug zitten Iemand hier in de boet moet hem hebben ver moord." „Dood? Zegt u dat hij dood is? Een mes in zijn rug?" Farnholme keek niet bepaald vriendelijk, toen hij zich naar voren haastte en naast de priester neerknielde. Een ogenblik later kwam hij alweer overeind: zijn lippen brokken een dunne witte streep dwars over zijn donkere gezicht. „Hij is in derdaad dood. Geef me die revolver, Nicolson, ik weet wie het heeft gedaan." „Blijf van die revolver af!" Nicolson weerde hem af met een gestrekte arm; en hij vervolgde: „Het spijt me, generaal, maar zolang de kapitein ziek is. heb ik het bevel over deze boot. Ik kan niet toelaten dat u het recht zelf in handen neemt. Wie heeft het gedaan7" „Siran, natuurlijk!" Farnholme was zich zelf weer, maar de koude woede straalde nog uit zijn ogen. „Kijk die hond van een moordenaar daar eens zitten grijnzen!" „Hij glimlacht met een mes onder zijn kleed ver borgen," citeerde Willoughby. Zijn zwakke stem klonk hees, maar voor het overige was hij rustig en helder, de slaap scheen hem goed te heb ben gedaan. „Hij heeft het niet meer onder zijn kleed zitten," constateerde Nicolson nuchter, „maar het steekt in de rug van Achmed door mijn onvergeeflijke onoplettendheid," voegde hij er aan toe in een plot seling herinneren en begrijpen. „Ik was vergeten dat er behalve de beide bijlen ook nog een groot knipmes in de tweede reddingboot lag.. Waarom juist Siran, generaal?" (Wordt vervolgd) opnieuw opgesloten en zij bevonden zich nog steeds in arrest toen miss Willis Rood-Chlna verliet. Ondanks de grote moeilijkheden waarin zij zich bevinden blijven vele christe nen hun geloof trouw. Velen brachten miss Willis in het geheim voedings middelen die nauwelijks zijn te ver krijgen zoals eieren, varkensvlees, fruit en groenten. De regering begint de staatsopvoeding reeds als de kinderen twee jaar zijn. Van het begin af aan wordt de jonge mensen ingeprent dat er geen God is-. Verleden september verminderde de re gering het aantal van 150 kerken in Shanghai tot 20 die alle onder staats toezicht werden gesteld. In de mees te kerken is de preek verworden tot een politiek praatje. „Heb je land lief en heb je kerk lief" werd het the ma, waarop voortdurend wordt voort geborduurd. Vooral tegen de China In land Mission, de geloofszending, die gesticht werd door een van de bekend ste zendelingen in China, Hudson Tay lor, wordt veel propaganda gemaakt. Miss Willis legde er in haar toespraak de nadruk op dat hoewel vele ge lovigen niet meer naar de kerk gaan, omdat zij er de boodschap van het evangelie niet meer horen, er toch voor de Kerk van Christus in China moet worden gebeden omdat de kerk nog altijd „des Heren" is. Toen zij Shanghai ver liet was een trouw gelovige naar het station gekomen om afscheid van haar te nemen, hoewel zij hem had afgeraden zich zo bloot 'e geven. Zijn laatste woorden waren: „Wij blijven bidden voor geestelijk reveil." deze zaak nogal te wensen over. 1 zullen het echter toejuichen, wanni de regering thans nog een stap v| landen hebben belangrijk bij- ]oyaa, nakomfn 0 ai, moment n gedragen de concessies, die verschil lende landen, met name Engeland, van tevoren reeds als lokmiddel aan Denemarken hebben voorgehouden, der g^at en voor Nederland Concessies van afschaffing van in- E.E.G.-gebied op agrarisch terri voerrechten op vee, vlees en enkele extra faciliteiten zal vragen ter col zuivelprodukten, welke over twee pensatie van de schade, die Nedi jaar volledig verwerkelijkt zullen land op andere markten ondervim zijn en waardoor vooral Nederland juist als gevolg van zijn toetred zal worden getroffen. tot de E.E.G.-gemeenschap. Het t De heer De Veer is onmiddellijk al in grove mate onrechtvaardig zij naar het departement van landbouw te berusten in een situatie, waar] gestapt om hier begrip te vragen voor voor Denemarken in de kleinhande de schadelijke gevolgen van deze zone ten koste van Nederland e! ontwikkeling voor Nederland. Van de gunstige uitzonderingspositie woi zijde van het departement bleek men gepreëerd en Denemarken dan o! de gehele ontwikkeling op de voet nog rustig zijn kansen krijgt op gevolgd te hebben en was men over- Duitse markt, om in dit E.E.G.-lai tuigd van de noodzaak, dat hier van ons land eveneens met scherpe pi; de zijde van de Nederlandse rege- zen te beconcurreren. Met belan] ring stappen ondernomen zullen moe- stelling zien wij de stappen van ten worden. Nederlandse regering tegemoet. NAAR EEN VOLGENDE RONDE £)E tweede zitting van de ministers lag het voor de hand, dat cr n van buitenlandse zaken van de geen sprake kon zijn van een der] Grote Vier nadert haar einde. Nadat lijk gesprek. de uitgebreide hors d'oeuvre wat Nu de tweede ronde de zaken zwaar op de maag was gevallen en heeft toegespitst, dat geen uitw de Berlijnse soep wel wat erg heet mogelijk lijkt, zal het moeilijk zij werd opgediend, moest worden ge- zich aan een topconferentie te vreesd, dat de eetlust dwenen, voordat men a schotel toe was. Het kan echter allemaal nog u zijn ver- trekken, temeer, waar Engeland i i de hoofd- West-Duitsland er in principe ni tegen zijn. Er wordt thans rekening gehoudl vallen. De soep wordt bijna nooit met de mogelijkheid, dat de vier n zo heet gegeten, als zij wordt opge- nisters hun besprekingen zullen o naar alle waarschijnlijk- schorten en dat gepoogd zal wordl Van Nelle Bestellen, (adv.) Chr. werkgevers bespraken de loonpolitiek Nederland heeft gi.- digers van de aangesloten organi s van gedachten gewisseld ovc de uitvoering van de gedifferentieerd' loonpolitiek. Ter inleiding van deze dis cussie heeft het bestuurslid xi verbond, de heer H. H. Wemmcrs, pre- 'dent-directeur van de Staatsmijnen Limburg, een causerie gehouden. Nadat de heer Wemmcrs had uiteen gezet dat de welvaart van een land afhankelijk is van de produktiviteit en nadat hij vervolgens produktiviteit had gedefinieerd als produktie per werkza- - Nederlander, stelde hij dat ruimte e economie ontstaat door een stij ging van produktiviteit. Produktiviteit kan in beginsel wor den opgevoerd door drie factoren, al dus de heer Wemmers. Namelijk door grotere inspanning van de arbeider, loor een betere organisatie en een gro tere efficiency en door mechanisering en automatisering. Deze laatste moge lijkheid achtte hij verreweg de belang rijkste. De heer Wemmers toonde zich in jn causerie voorts een voorstander oor het laten delen door de werkne- iers in de grotere welvaart, die het gevolg is van een grotere produktivi- De inleider constateerde dat de re gering de loonpolitiek zeer duidelijk heeft gebonden aan de stijging van de produktiviteit en niet aan de ontwikke ling van de produktiviteit van het ge hele land, maar aan die van de be drijfstak of onderneming. Hij stelde verder dat in de gediffe rentieerde loonpolitiek de nadruk zal verschuiven van het begrip produktivi teit naar het begrip rentabiliteit, zulks omdat het effect van een gestegen pro duktiviteit in een bepaalde onderneming kan wegvallen tengevolge van bijvoor beeld een prijsdaling, die het gevolg ^"concu vant-een grotere international De heer Wemmers zei het terecht te heid zal dat ook nu in Genève wel het geval zijn. De kans is zelfs groot, dat dit gerecht zo afkoelt, dat het tenslotte niet meer te genieten zal zijn. Ondanks deze teleurstellende erva ringen is het niet uitgesloten dat de rikaanse vice-president, hoofdschotel toch aan de beurt komt, ook al verlaat men straks onder pro- kingen, welke hij test de zaal. En mogelijk zullen dan Chroesjtsjef zal voeren, de vier regeringschefs zich naar Ge- Wellicht zal de Russische premii riève begeven om zich persoonlijk te dan voor een verrassing zorgen do overtuigen van de moeilijkheden, die zijn Amerikaanse gast op een pr zich in de internationale keuken senteerblaadje datum en plaats voordoen. Wij hebben er al vaker op gewezen, dat mislukte besprekingen vier ministers het houden i topconferentie geenszins uitsluit. Toen de eerste ronde, die zes weken geval Avas. Dan komen de zak( heeft geduurd, geen beslissing bracht, heel anders te liggen. topconferentie te beleggen c nieuwe instructies uit te wcrk| voor een derde bijeenkomst vi Herter, Gromyko, Couve de Mu ville en Selwyn Lloyd. Hierin kan Richard Nixon, de Ara bclari i topconferentie aan te bieden. Tenzij de Rus reden heeft om ni de langer op een dergelijke conferent i te dringen, zoals vorig jaar m betrekking tot het Middenoosten h Vluchtelingen uit de door de Sowjetunie bezette landen heb ben president Eisenhower ver zocht een verklaring uit te ge ven over het lot van de Oost- Europese volkeren. Dit verklaarde de Amerikaanse pre sident tijdens zijn woensdag gehouden persconferentie. Over de klacht van Chroesjtsjef, dat de gebedscampagne in de Verenigde Staten voor de be vrijding van de in communistische staten levende volken, officieel geïn spireerd is, zei Eisenhower: „De communistische heersers willen niet toegeven dat de Sowjetunie vol ken in gevangenschap houdt. Zij geven de Russen een verwrongen beeld van toestanden in de Oost-Europese landen." Eisenhower voegde hier aan toe: Niet alleen uit het oogpunt van ge rechtigheid en natuurlijke bezorgd heid voor het lot der volkeren is deze overheersing voor Amerika een be langrijke zaak. Wij mogen ook niet vergeten, dat de Amerikanen zelf tot op zekere hoogte afstammen van Oost- europeanen. Onnatuurlijk zou het derhalve zijn, vinden dat bepaald is dat geen loons- ""•hoging kan plaatsvinden indien de niet uit de winst kan worden be taald, doch door middel van prijsver- indien de Verenigde Staten er stilzwi, gend in- zouden berusten dat Oos\ europeanen het recht wordt ontzeg de regering te kiezen, die zij zelf wen A'damse predikanten vieren jubileum hun zilveren ambtsjubileum vieren. H< zijn ds. B. van Ginkel, predikant va: de Bachzaal gemeente en ds. K. H Kroon, predikant in algemene diens oor het gesprek met Israel. Ds. Van Ginkel staat sinds 1949 ii Amsterdam. Tevoren was hij o.m. pre dikant in Katwijk aan Zee en in Am sterdam-Sloterdijk. Ds, Van Ginkel i de Stichting Alledag kerk, die elke woensdagm,„«U6, Ilt Amsterdamse Begijnhofje diensten houd I "~1Als kanselrede Ginkel grote be de zakenw geniet ds. kendheid. ?SVK" H" Kroon diende eerst de Ge et. Kerken in hersteld verband, o.a te Leiden en te Noordwijk, In 1942 güii R_over naar de Hervormde Kerk. To' hij hulpprediker te Amstér ■na predikant van de varend! gemeente en sinds 1950 vervult hij zijl tegenwoordige positie. Via zijn theolo gisch medewerkerschap van de Groene Amsterdammer geniet hij ook als scri bent bekendheid. Geen van beide predikanten zal aan het jubileum aandacht schenken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2