Jlieuwc gtf&srip ÖTcuraitl Toestand in Genève steeds somberder Laatste hoop: een nieuw Russisch voorstel Britse vorstin vliegt terug naar Engeland Straaljager met Colette vloog door schutting Chroesjtsjef laat niet naar zich spuwen Zeven ministers keuren vrijhandelszone goed Redstone-raket met succes gelanceerd Verguisde Kassem wordt plotseling een held Overstromingen in Oostenrijk WOENSDAG 22 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familiberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11620 VlERDAAGSEleger zucht Directie: T. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E- DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5 tflntsastlcfj is ghefcleoeii myn bert in tegfjenspoef ZWARE eerste DAG Zie pagina 7 Wil Moskou geen topgesprek meer? DE RUSSISCHE MINISTER van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft gisteren op een geheime bijeenkomst zijn drie westelijke collega's duidelijk gemaakt dat hij ondanks het westelijke dreigement dat de besprekingen spoedig zullen worden afgebroken voet bij stuk houdt: als prijs voor een „wapenstilstanl" in de kwestie-Berlijn wenst hij een commissie voor geheel Duitsland. Na de bijeenkomst met Gromyko ver gaderden de drie westelijke ministers gisteravond nog afzonderlijk. Zegs lieden die in nauwe verbinding staan met de Franse delegatie verklaarden daarna dat de conferentie volkomen vastgelopen is. De enige hoop die men vandaag nog had, was die op een mogelijk nieuw voorstel van Gromyko. De Russische minister kondigde namelijk gister avond aan, vandaag op de plenaire vergadering een belangrijke rede te zullen houden. Volgens een bericht uit Russiche bron in Genève werkte Gromyko aan nieuwe voorstellen voor contacten tussen Oost- en West duitsers, die kennelijk bedoeld zijn als een poging om een compromis te bereiken. De bijeenkomst in Genève zou vandaag beginnen, wanneer de Engelse minister Lloyd en de Franse minister Cóuve de Murville waren teruggekeerd uit Parijs. De eerste zou vanmorgen de permanente N.A.V.O.-raad verslag uitbrengen over het verloop der besprekingen in Genève, de laatste zou een kabi netsvergadering onder leiding van president De Gaulle bijwonen. Eisenhower President Eisenhower verklaarde gis teren in Washington zeer ongerust te z\jn over het verloop van de Geneefse bespre- Koningin Elizabeth van Engeland, die zich momenteel te Edmonton in Alberta bevindt, heeft een bezoek aan het noord westelijk deel van Canada afgelast, om rust te kunnen nemen. De vorstin is na haar inspannende reis zeer vermoeid. Nadat koningin Elizabeth een onder houd met haar artsen had gehad, werd medegedeeld, dait zij aan het einde van haar Canadese reis rechtstreeks naar Engeland zal vliegen, in plaats van met het jacht Britannia terug te gaan. Hieraan werd echter toegevoegd dat de beslissing per vliegtuig naar huis te keren, niets te maken heeft met haar oververmoeid heid, maar dat zij spoedig bij haar kinde ren wil zijn. De Engelse kranten spraken er schande van dat koningin Elizabeth een zo druk programma moest afwerken, dat zij daar door oververmoeid raakte. V uurwerk f abriek verzegeld De Veisense recherche heeft gisteren een uitgebreid onderzoek ingesteld in en bij de bunker in het duin-terrein ten zui den van IJmuiden, waarin de vuurwerk fabriek van de IJmuidenaar J. P. is ge vestigd en waar zich maandagmiddag een hevige explosie heeft voorgedaan, waardoor de 18-jarige zoon van de eige naar om het leven kwam. In de nabijheid van de bunker ontdekte de recherche een geheime bergplaats, waarin 130.000 tot 140.000 klandestien vervaardigde knal- kurken lagen opgeslagen. De politie heeft het bedrijf verzegeld en B. en W. van Velsen hebben de hin derwetvergunning ingetrokken. Expeditie krijgt geen nieuwe helikopter Wegen6 de giote ko6ten zal de helikop ter die bij de expeditie naar het Ster rengebergte op Nederlands Nieuw-Guinea is verongelukt niet worden vervangen Deze beslissing is genomen op een ver gadering van het stichtingsbestuur en de N.V Aero Contractore. De expeditie zal het de resterende twee maanden dus moe ten doen met de overgebleven helikopter Staking beëindigd in Groninger haven De havenarbeiders in Groningen zijn gisteren weer aan het werk gegaan. Zij Hadden begin vorige week het werk neergelegd, omdat zij bevreesd waren, dat de onlangs opgerichte stuwadoors maatschappij al het werk zou afnemen. Bovendien hadden zij bezwaar tegen de c.a.o., die van werkgeverszijde was voor gesteld. Da rbeiders zijn nu aan het werk gegaan, hangende het verdere overleg. Minister Luns heeft gisteren in Genéve de lunch gebruikt in de villa van zijn Westduitse ambtgenoot von Brentano. De ministers hebben tijdens de lunch „enige vorderingen" gemaakt wat betreft hun besprekingen over de Nederlands-Duitse kwesties. kingen. Op grond van de rapporten die hij van minister Herter heeft ontvangen- iet h« de toestand steeds pessimistischer De President houdt ernstig rekening met het mislukken van de conferentie en er dan gaat gebeuren vervult hem ANDREI GROMYKO .weer nieuw voorstel?. vooral met zorg. „De Russen overschat ten hun eigen knacht en onderschatten de wil en vermogen van de Verenigde Staten om weerstand ta bieden. Door dit ver keerde Russisch inzicht kan een gevaar lijke militaire crisis ontstaan", zo meent hij. Vooral het laatste rapport, dat hij van minister Herter heeft ontvangen, heeft Eisenhower overtuigd, dat het Russische standpunt nog onwrikbaarder is gewor den De President gelooft dan ook, dat de kans op een topconferentie bijzonder klein is geworden. Het is niet onmogelijk, dat Ohroesjtsjef weinig belang meer heeft bij een topconferentie en doelbewust streeft naar een mislukking van de Ge neefse conferentie om dan vervolgens het westen hiervan de schuld te geven. een vertrouwelijk gesprek noemt president Eisenhower op de volgende drie pijlers van de Russische buitenlandse politiek: 1. Het Kremlin probeert verdeeldheid te zaaien tussen de westelijke bondgeno ten. De Amerikaanse president gelooft, dat deze Russische politiek zal falen, hoewel h\j moet toegeven, dat de En gelse regering meer is gesteld op een ontmoeting met de Russische premier dan de regeringen van de V.S. en Frankrijk. 3. Ook bestaat in het Kremlin vrees voor communistisch China, dat Rusland mo gelijk het leiderschap van de commu nistische wereld kan betwisten. Als de communisten West-Berlijn gaan blokkeren, zo heeft Eisenhower zijn ad viseurs toevertrouwd, dan is de positie van heit Westen bijzonder kwetsbaar. Het is nu voor het Westen oneindig veel moei lijker aan een blokkade het hoofd te bie den dan tien jaar geleden. De westerse mogendheden zijn nu ndet in staat vol doende grondstoffen naar het bedreigde stadsdeel te Nixon 'President Eisenhower hoopt nu maar, dat Chroesjtsjef de Amerikaanse vice- president Nixon nieuwe voorstellen zal doen om de impasse in Genève te door breken. Nixon vertrok vandaag uit Ame rika voor een bezoek van tien dagen aan Rusland. In ieder geval heeft Eisenhower de Amerikaanse vice-president opdracht ge geven zich onmiddellijk met het Witte Huis in Washington in verbinding te stel len wanneer Obroesj'tsjef met nieuwe voorstellen over de brug komt. FranQaise in Blériot-race verdwaald T^OUTE PARIS hield gisteren de adem in. Colette Duval (28), parachu- tiste en mannequin stapte bij de Are de Triomphe, waar de laatste dagen series Britse recordjagers nieuwe triomfen hebben gevierd bij glaasjes spuitioater, op haar motorfiets. Veel succes Colette, riepen de Parijzenaars, veel succes en laat de Britten merken, dat Frankrijk er ook nog is. En de inwoners van de Franse licht stad deden iets wat zij nog nooit had den gedaan en waarschijnlijk nooit meer :ullen doen: het verkeer werd stilge legd, zelfs de Parijse taxi-chauffeurs staakten even hun activiteiten, want ging Colette. Colette Duval op weg le eer van Frankrijk te redden. Zij een eind maken aan het Britse „on- nsje" in de Blériot-kanaalrace. t ging allemaal voortreffelijk. Bin- 25 minuten en tien seconden was bte Duval met haar motorfiets en haar straaljager, speciaal voor haar in gericht door een Franse vliegtuigfabriek, op het vliegveld in Engeland. Geheel Parijs haalde al opgelucht adem. Dat ging een record worden, waar alle Britse snelheid-maniakken u tegen zouden zeggen. Helaas, Colette had pech. Later ver telde zij: „Ik luisterde naar de piloot die moeilijkheden had met de radio. We Vlogen op 600 meter en het viel me bij het naderen van het vliegveld direct op d3t onze uitlooo biizonder kort was. Toen zag ik de schutting aan het einde van de landingshaan en ik werd een beetje angstig. Het toestel ging dwars door de schutting en rolde uit tot vlak voor de wat lage bosjes. Miin "iloot. kapitein Louis Iribarne van de Franse luchtmacht, zei nuchter: „Het snijt me versehrfkke'Hk. maar dit is niet het goede vliegveld." Colette wist dat inmiddels zelf ook al. Tevergeefs had zij uitgekeken naar dp helikopter, die haar verder in de richting van Marble Arch in Londen zou brengen. Die helikopter stond op Biggin Hill en kapitein Iribarne had Colette en met haar heel Parijs, naar Kenley, een verouderd militair vliegveld, ge bracht. Kenley is niet ingericht voor straaljagers: de tien ton zware straal jager vloog met gierende banden door de omheining, maar werd niet ernstig beschadigd. Twee uur en veertig minuten na haar start, in Parijs arriveerde Colette bij Marble Arch. En alle Parijzenaars. die dit slechte nieuws vernamen, gingen be droefd terug naar hun glaasjes wij zeiden: „Die kapitein Iribarne is grote sufferd en Colette kan er Colette kan e de leverancier niets aan doen z< 'an de straaljager seconden. de richting: 44 Geen nieuw record weliswaar, maar de Parijzenaars zijn al lang blij. Colette heeft immers beloofd, dat zij deze week ig drie of vier pogingen zal doen. COLLETTE DUVAL Minister Herter moest ook gis teren toen hij op weg was naar de villa van minister Selwyn Lloyd voor de lunch, een hele batterij fotografen en cameramensen passeren. De ministers van buitenlandse za ken, die in Genève vergaderen, zijn dat zo langzamerhand wel gewoon. En zij schikken er zich dan ook maar in Herter zaterdag naar Berlijn De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christian A. Herter, vliegt zaterdag naar West-Berlijn voor een be zoek van een dag. aldus heeft de Ameri kaanse missie in Berlijn bekend gemaakt. Herter zal in de loop van de ochtend aankomen en in Oto avond weer ver trekken. Hij zal confereren met burge meester Willy Brandt en een straat inwij den die genoemd wordt naar wijlen John Foster Dulles DUITSLAND LAAT ARABIEREN OOK WAPENS LEVEREN West-Duitsland voert onderhandelin gen met de Verenigde Arabische repu bliek over de aankoop van wapens ter waarde van 26 miljoen mark, aldus wordt van goedingelichte zijde vernomen. Twee weken geleden moest de rege ring van premier David Ben Goerión in Israël aftreden, omdat Israël 250 000 mor- tiergranateen had verkocht aan West- Duitsland. Van Duitse zijde schijnt de bedoeling te bestaan, de goede betrekkingen met de Arabische landen niet in gevaar te bren gen door de Israëlische wapenindustrie te helpen in haar ontwikkeling. Bonn had laten weten, dat eveneens wapens zouden worden gekocht in de Arabische landen, zo deze die kunnen Van officiële zijde heeft men gewei gerd de berichten over onderhandelingen tussen Bonn en Kairo te ontkennen of te bevestigen. Aangenomen wordt ech ter, dat de besprekingen reeds enige tijd worden gevoerd over de aankoop van lichte munitie van de Arabieren. zeven landen zijn evenwel niet van plan zich van de overige Europese lan den te isoleren. Want in het Stockholm- e communiqué staat verder te lezen, dat ipoediige onderhandelingen met de E.E.G. :n andere landen van de O.E.E.S. een niet minder belangrijk doel zijn van de a te richten vrijhandelszone. De vrijhandelszone van de zeven krijgt :n ministerraad, die een commissie van ambtenaren onder zich zal hebben. De zetel van deze commissie zal waarschijn lijk Parijs zijn om het contact met de E.E.G. te vergemakkelijken. De ministerraad zal zijn besluiten rer het algemeen unaniem moeten ne en. Op verzoek kan een meerderheids- uitspraak worden toegestaan op basis an een stem per land. De ministers hebben reeds het besluit ïnomen, dat de douanetarieven met in gang van 1 juli 1960 met twintig procent worden verlaagd. Voor de landbouw zal een aparte overeenkomst worden geslo- Finland heeft grote belangstelling voor de nieuwe vrijhandelszone, maar zal zich niet direct aansluiten. Wel wordt Fin land op een of andere manier met de vrijhandelszone geassocieerd. De zeven ministers, die gisteren in Stockholm het ontwerpplan voor de kleine vrijhandelszone goedkeurden, heb ben een aantal deskundigen opdracht ge geven een conventie op te stellen met WAAROM ik niet naar Skandinavië ga Wel, wij Russen zijn een trots volk. Wij gaan niet naar landen waar de mensen ons in het gezicht spuwen", verklaarde Chroesjtsjef gisteren te Warschau op een vraag van westelijke verslaggevers. Chroesjtsjef uitte nog een grief over de voorgenomen reis, die heim slechts in staat zou stellen ..volgens protocol voortdurend van kleding te wisselen en weinig bsprekingen te kunnen voeren". „De vrede zou met mijn bezoek niet zijn gediend, veeleer zouden de spanningen worden toegespitst", merkte de Russische premier op. Over de Geneefse conferentie liet Ohroesjtsjef zioh slechts ontwijkend uit. „Ik denk niets, waarom moet ik denken? Vraag het aan een paard, die heeft een dikke kop om te denken Wij hebben daar onze minister van buitenlandse zaken Laat hem denken", zo zei hij. Spoedig onderhandelingen met de Europ. economische gemeenschap DE MINISTERS van Zweden, Denemarken, Noorwegen, Portugal, Zwit serland, Engeland en Oostenrijk hebben gisteren in Stockholm be sloten een kleine vrijhandelszone op te richten. Het doel van deze asso ciatie is, zo zeggen de ministers in hun communiqué, de economie van de zeven aangesloten landen te verstevigen. het ontwerpplan als basis. De tekst van deze conventie zal tegen 31 oktober aan de ministerraad worden voorgelegd. Commentaar Als commentaar op het besluit in de zeven ministers in Stock holm heeft de Noorse minister van handel, Arne Skaug, gezegd: „De kleine vrijhandelszone moet een werktuig zijn om een brug te slaan tussen ons en de Europese gemeen schappelijke markt. In Bonn wordt erop gewezen, dat er de houding van de zeven landen, die de kleine vrijhandelszone gaan vormen, niets is dat doet verwachten dat de ze- landen een economische oorlog in Europa van plan zijn. Het gevaar van economische splitsing in Europa moet niet overdreven worden. Monument voor Uncle Sam Het graf van Uncle Sam" zal misschien een nationaal monu ment worden. Uncle Sam, in de gehele wereld het symbool van de Verenigde Staten, heette in werkelijkheid Samuel Wilson en was in de oorlog tegen En geland van 1812 vleesleveran cier van het Amerikaanse leger. Het Huis van Afgevaardigden in Washington heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd, waarin Samuel Wilson tot de originele Uncle Sam wordt be stempeld. De kwestie zit zo: Wilson leverde zijn vlees aan de sol daten en dit was zo in trek. dat de jongens plachten te verkla ren dat zij evenzeer voor Uncle Sam vochten als voor het va derland. Op de kisten, waarin Uncle Samuel Wilson zijn vlees naar het front zond. stonden grote stempels met de letters „U.S." waaruit de militairen begrepen dat de pakken van Uncle Sam afkomstig waren. En langza merhand kwam alles van Uncle Sam. omdat nu eenmaal ieder pakket het opschrift U.S. ver toonde Losse locomotief greep kleuter Omstreeks kwart over vier gistermid dag is het veertien maanden oude jonge tje Van der Velden, enig kind uit dit gezin, op een automatisch beveiligde overweg in de spoorlijn HelmondVenlo te Bakel door een passerende losse elek trische locomotief gegrepen. Het kind werd vermoedelijk door de zuigimg van de luchtverplaatsing die de locomotief teweegbracht, tegen de achterzijde dit gevaarte geworpen- Het is later het HeLmondse ziekenhuis overleden. Het Amerikaanse leger heeft gister avond te Cape Canaveral met succes een negentien meter lange Redstoneraket ge lanceerd voor een proefvlucht van 380 kilometer over de Atlantische Oceaan. Vorig jaar zijn m Cape Canaveral 37 Redstones gelanceerd, waarvan 34 met Tevoren was in Cape Canaveral een Atlasraket gelanceerd- De Atlas legde een afstand van 8500 kilometer af boven de Atlantische Oceaan en een uur na de lancering viste een schip de neuskegel van de raket op. Kort na de lancering werd een Thor tot ontploffing gebracht wegens een foutieve werking van de raket. De Amerikaanse minister van defensie McElroy heeft verklaard, dat de geslaag de proef met de Atlas erop schijnt te wijzen, dat het gebrek dat de vijf vorige raketten vertoonden, verholpen is. In dien dit inderdaad het geval is, kan de raket worden gebruikt voor het afschie ten met kemladimgen. Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot donderdagavond: Droog weer met zonnige pe- J rioden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als jJl/j-. vandaag. (Opgemaakt om H.15 uur). Donderdag 23 juli: Zon op 4.47, onder 20.45; Maan op 22.08, onder 8.56. 27 juli laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Stockholrt u\\i BU\Ï r- 32 16 23 14 23 15 RELLETJES IN ISRAËL HET Israëlische interim kabinet, in spoedvergadering bijeen, heeft besloten de politie op dracht te geven met alle middelen waarover zij beschikt een herhaling van de ongeregeldheden te voor komen. Evenals maandag waren er namelijk ook gisteren moeilijkheden in de immi- grantenstad Beersjeba. Er werden win kelruiten ingegooid, auto's omvergewor pen en er werd een poging gedaan, het plaatselijke belastingkantoor in brand te steken. Door de inmiddels versterkte politie werden 24 personen gearres teerd. Aangenomen wordt, dat de aansto kers moeten worden gezocht onder de Joodse immigranten uit Noord- Afrika, die zich bij de Europese im migranten ten achter gesteld voelen De burgemeester van Beersjeba spreekt deze veronderstelling tegen. De 700 ge registreerde werklozen hebben voor het merendeel los werk. aldus de burge- Eerder waren er al moeilijkheden ge weest in Haifa en in een dorp in het dal van Jizreèl Inmiddels heeft Radio Moskou zich gemengd in de „striid" over de toestand in Irak. De onlusten in Kirkoek waren volgens de commentator van Moskou, het werk van „imperialistische huurlingen" met contacten in Turkiie. Het ziet cr naar uit, dat deze machten hun niannen nog niet opgegeven hebben, aldus de commentator. Als beloning voor zijn krachtig optre den heeft premier Chroesjtsjef zijn col lega Kassem uitgenodigd voor een be zoek aan Rusland. Het is niet bekend of Kassem de uitnodiging aanvaardt. Hoewel in het Westen algemeen wordt aangenomen, dat Kassem de toestand ge heel meester is, gaat het Egyptische pers bureau door met berichten over onge regeldheden in Irak. Het bureau, dat onder toezicht van de Verenigde Arabi sche Republiek staat, meldde gisteren dat gewapende communisten door de straten van Bagdad trekken en burgers aanvallen. Ook in het noorden zouden de ongeregeldheden voortduren. Merkwaardig is overigens de koers wijziging van de Egyptische propaganda machine. Drie maanden geleden bewerkte men de Iraakse premier en zijn regime op kwaadaardige wijze. Nu wordt Kas sem voorgesteld als een held die in een worsteling is gewikkeld met de com munisten. De „Stem van vrij Irak", een klandestiene zender, opgericht om Kas sem te bestrijden, deed maandag een be roep op de „vrije Irakezen", Kassem te steunen in zijn strijd tegen de commu- Bruidstoet overspoeld - bruidegom verdronk In steden en dorpen van Neder-Oosten- ryk, Opper-Ooutenrljk en Stiermarken is de noodtoestand afgekondigd na overstro mingen, waarbij duizenden mensen hun huizen moesten verlaten om elders een veilig onderkomen te zoeken. Duizenden anderen zijn geïsoleerd. Maandag zijn vijf mensen verdronken. Tot de slachtoffers behoort een bruide gom en zijn vader die werden wegge sleurd toen golven water plotseling de bruidsstoet overspoelden. De bruid kon in een auto ontkomen. Savannah. Mevrouw Eisenhower heeft gisteren het eerste koopvaardij schip ter wereld met atoomaandrijving, de Savan nah, te water gelaten. Het schip zal 60 passagiers en 9500 ton lading kunnen vervoeren, met een snelheid van 30li knoop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1