(Af ilfl VOLKERAKWERKEN: combinatie van dammen met enorme sluizen Italiaanse schepen gaan weer varen Deltaplan: contouren worden zichtbaar VII Eerst in Quartair: mensen Dertig-urige werkweek ideaal van Australische vakbonden Lijkj e van kind gevonden qo'iy 19. 5 MAANDAG 20 JULI 1959 Et heeft zich een merkwaardige ■wikkeling voorgedaan sinds de regering in principe verklaarde commerciële tele visie te willen toestaan Sommige omroep- t'di verenigingen, die zich jaren lang als ge harnaste tegenstanders heftig tegen de ld commerciële televisie keerden, hebbei thans verklaard, dat zij die zelf ter hand willen nemen. Of op zijn best aan de Ne- s derlandse televisie stichting willen tot trouwen. Deze snelle bekering betekent s uiteraard, dat de befaamde „zuilen" het beeldscherm blijven schragen, zelfs als de cn commercie haar intrede doet. De bekeer- lingen treffen het slecht Een publieke- opinie-onderzoek heeft aangetoond dat van de voorstanders der commerciële televisie slechts 28 procent haar aan de NTS wil toevertrouwen. 26 procent had 'p' geen mening en 46 procent wil haar aan een aparte organisatie opgedragen zien e- (Els. Weekblad (Van onzer redacteur en.) Oppositie In het debat over de regeringsnota heeft de Pv.d.A zich kunnen opwerken tot een stellig aanvaardbaar niveau van oppositie- voering. Het resultaat hiervan zal niet rijn. dat de regering in de naaste toekomst p principiële wijzigingen in haar beleid zal aanbrengen. Wel hebben de socialisten bij monde van een vakbondsleider, de heer Roemers, getoond in staat te zijn tot er»' scherpe, zakelijke en van hun standpunt gezien gefundeerde kritiek. Dat zij in dit stadium geen feitelijke overwinning kun nen behalen is zo'n wonder niet. Het re- geringsprogram is, toat deze sector betreft, i daartoe in wezen te redelijk. En het werd tijd, dat de PvdA het bewijs ging voeren in staat te zijn tot het voeren van oppo- sitie op redelijk niveau. Hun aanval op de (liberale) minister van binnenlandse zaken ter gelegenheid van het debat over de wijzigino betekende een verruiming vat j de crematiemogelijkheid, iets. waartoe hei laatste kabinet-Drees blijkbaar niet ir staat is geweest. Om nu een liberaal be windsman hiervan, instede van een com- Hit pliment een verwijt te maken, gaf geer •m pas. (De Groene) Woningen is Circa dertig procent van de woningen in Amsterdam is gebouwd voor 1906. Mei behoeft maar door de eindeloze buurte lopen om te zien hoe naar het wonei in deze huizen. Het gebeurt nogal een dat dit soort woningen op de huizenveiling (in Frascati) terechtkomen. Voor f20. kan men op de veiling eigenaar worden van een huis met vier woonlagen, b.v. i de Quellijnstraat, voor- en achterwonii gen. Zo'n „flatgebouw" levert aan hu> ongeveer 2500 per jaar op, dus 1212Yi procent rente. Dat is natuurlijk voc de gloednieuwe eigenaar van zo'n pand niet zoveel, vooral wanneer men beseft, dat deze eigenaar „handen vol geld" mot uitgeven voor het onderhoud en de vei nieuwing der „flats" Voor de beziue: van dit soort broeikassen komt er n echter gauw verandering in deze erbarmi lijke situatie. De huren zullen omhoog gaan. De ren van het belegde kapitaal wordt nu 15 vr< cent. Nog een huurverhoging en misschien dat we dan de pleetjes, die momenteel nog in de keuken zijn ingebouwd, naar c gang kunnen verplaatsen. Misschien? E men zegt toch al, dat we er met dei huurverhoging nog niet zijn. „En dat is dan het begin geweest." Hij legt zijn hand op een kaart en bedekt daarmee Willemstad tot in zeer wijde omgeving. „Het is ook het begin geweest van de andere afsluitingen, waarmee we op het ogenblik bezig zijn De aanleg van een werkhaven. Een haven, van waaruit we het eigenlijke werk kunnen aanvangen, met daarbij een terrein, dat als opslagplaats kan dienen voor materiaal en materieel Het belang rijkste uan het werk was wel de bouw van de havendam van 250 meter Maar verder" zegt hij, „is de werkhaven van Willemstad de kleinste van de kleinste. Dat brengt de aard van de werkzaamheden mee. Hij is nauwe lijks twee hectare, maar hij kost toch nog altijd een klein miljoen." geulen het belangrijkste. Volgens bestek moest het met steen worden gesloten. de sluiting mocht eerst tot stand worden gebracht nadat de ter weerszijden het sluitgat gelegen damvakken, beide ter lengte van ongeveer 2 km over de volle lengte, een kruinhoogte van ten ninste 4 meter boven N.A.P. hadden be- •eakt. Eind januari was het zo ver. Toen :on met de sluiting worden begonnen „In drie dagen was het gebeurd. Per etmaal werd 60.000 kubieke meter zand het sluitgat aangevoerd.". Verledenseh ipperskerkh of straks: rustige vaarroute Ingenieur G. Zwier laat, als hij dit ver telt, zijn blik gaan over het brede water, irin hij een dam gaat leggen. Hij ziet nog jong uit, deze Waterstaatsinge- ur, maar hij moet een man zijn, in ns capaciteiten een groot vertrouwen wordt gesteld, want de taak, die op zijn schouders is gelegd, is zwaar. Hij zegt: „Mijn opdracht luidde kortweg aak de Volkerakwerken. Die werken zijn onder te verdelen in: 1. de afsluiting het Volkerak en 2. het maken van brug in de Zoomweg, dat is de weg, die het in toekomst mogelijk gaat maken, dat je in een snelle wagen in een uur van Rotterdam naar Antwerpen rijdt Maar", zegt hij, „in de Deltawet is alleen de af sluiting gesanctioneerdDe brug heeft in feite met de Delta niets te maken." afsluiting van het Volkerak was oorspronkelijk geprojecteerd even boven- strooms van Dinteloord, waarbij o.m. rekening werd gehouden met het tracé •en brug over het eiland Tiengemeten. Maar deze manier van werken zou te veel problemen met zich brengen. Bij de projecteren van de kunstwerken diende te vorden overwogen dat in de dam schut sluizen en grote inlaatsluizen moeten wor den gebouwd en dat, om de scheepvaart door de sluizen geen hinder te bezorgen de stroom, er een voldoende afschei ding moet zijn tussen beide kunstwerken. Om alle moeilijkheden te voorkomen werd het tracé van de afsluiting van het Volke rak in noordelijke richting verplaatst tot in het Hellegat. „Die sluizen," zegt hij, „maken op het ogenblik een punt uit van internationaal overleg. Het Volkerak is een druk ,De scheepvaart van Antwerpen Dordit", zegt hij, „is bij de werken in Volkerak ten nauwste betrokken. (Vrij Ne der la In een maand 35 boerderijbranden In mei zijn 35 boerderijbranden voorge komen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Vier van deze branden kwamen voor in Groningen; vier in Friesland; drie in Drenthe; twee in Overijssel; drie in Gel derland; drie in Noordholland; een in Zeelandtwaalf in Noordbrabant en drie in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht, wordt geraamd op 1.329.950. Bij deze branden kwamen 14 runderen, 101 varkens en 250 stuks pluimvee om. water. Dagelijks varen een 400 a 500 schepen op en af. Het zijn Nederlanders. Duitsers, Zwitsers, Belgen en Fransen. Het is dus een internationaal water de belangstelling heeft van de ons ringende landen en waarover binnenkort de besprekingen wel op gang zullen ko- de draak heeft ge maakt, het konterfeitsel van de dino sauriërs uit de geologische tijdper ken die ais Trias, Jura *n Krijt wor den aangeduid. Dat is dus een on voorstelbaar lange tijd geleden, want na het Krijt (de laatste periode van het Secundair) trad het Tertiair In en vervolgens het Quartair. In welke de dinosauriërs in het periode pas sprake is van de eerste menselijke resten. Hoe is nu te ver klaren, zo vragen vele onderzoekers zich af, dat in het voorstellingsver mogen van de mens een dier is blij ven voortleven, dat door geen mens ooit met eigen ogen gezien is? Er zijn door onderzoekers en ama teurs verschillende verklaringen aan de hand gedaan die een oplossing persoonlijk hebben aanschouwd aangezien nog geen enkele vondst van menselijke resten ondubbelzin nig duidt op een menselijk bestaan in het Tertiair, laat staan in het Se cundair, op het eind waarvan de dinosauriërs leefden. Volgens een andere opvatting moe ten we niet als zeker aannemen, dat indair vol ledig zijn uitgestorven. Het is immers best mogelijk, dat z(j in het Tertiair hebben voortgeleefd maar dat geen restanten van deze dieren tot ons zijn gekomen tengevolge van de gewel dige veranderingen die zich tijdens deze periode In de aardkorst hebben voltrokken. Zo zou de mens de voor historische draken wellicht toch nog voor dit fenomeen trachten te geven. Vóór we hier enkele noemen, moeten we echter opmerken, dat het hele maal niet zeker is dat we de vraag aldus mogen stellen. Het is Immers best mogelijk, dat de voorstelling die wj) ons van een af schrikwekkend dier maken niet recht streeks verband houdt met de dino sauriërs die destijds leefden! Bjj deze opvatting sluit i veronderstelling, dat misschien in af gelegen gebieden de nazaten van de dinosauriërs op afzonderlijke „eiland jes" hun bestaan hebben gerekt tol de vroegste perio den i de r TOCH IS HET ZO! Wam dergelijk ver band wel degelijk in werkelijkheid moet hebben bestaan en dus niel uit de oertijd het door ons gezocht wordt niet is zijn er voldoende theorieën heeft gehad om ons aan het denken te zetten. Om te beginnen gaan enkele onderzot geschiedenis, deze draken toch uit eigen aanschou wing heeft leren kennen. (Op deze veronderstelling if destijds het gege ven uit de film ,The lost^world" gebaseerd geweest) Weer anderen menen, dat de mens -beeld van de dinosauriërs helemaal niet nodig zijn voorstelling de draak te komen, aangezien de bestaande dierenwereld voldoende ge- uitgestorven nadat v.ij lange tijd hagedis vertegenwoordigt de draak op aarde hadden geleefd maar dal het helemaal niet vaststaat, dat de mens pas in het Quartair is versche ncn. Zou de mens aanzienlijk langei op aarde hebben geleefd dan dooi het merendeel der onderzoekert wordt aangenomen, dan zou in hel verre, verre verleden dus een ont moeting met de laatst levende dino sauriërs kunnen hebben plaatsgehad. destijds zelfs in levenden lgj-* Wetenschappelijk kan dit punt dus ilet voldoende worden opgehelderd. Vlaar het biedt ons een welkome ge legenheid u In kennis te brengen met een paar diervormen die van de >udste tjjden tot nu toe hebben voort releefd. Daarover een volgende keer. En dat is nodig, v 1960 willen we d< wput aanbesteden." int in het begin Dordt Dam Moe* W A-Ar-*/ o wp in 1958 werd een begin gemaakt met de bouw van de dam over de Helle gatplaten. Ir. Zwier zegt: „Ter lengte van ongeveer 4.5 kilometer. En var 4,5 kilometer zal een 700 meter onbekleed blijven. Daarboven komt later het grote verkeerseiland." De dam loopt var Hellegat nagenoeg westwaarts, waardoor een goed tracé van de verbindingsweg met de Grevelingendam kan worden kregen, dat zo weinig mogelijk bestaande cultuurgrond op het eiland Flakkee zal opeisen. Hij zegt: „Aan dit werk zitten vele aardige kanten. Vooral wat de bekleding van de dijklichamen betreft. Zo zijn we m de eerste plaaits bezig de asfalttechniek een stukje verder te brengen. En dat zal misschien wel lukken ook. Maar daarnaast neemt Staatsbosbeheer proeven om vast te stellen welke heesters het beste zijn om verstuiving van het zand tegen te gaan. De dijk wordt zo breed", gaat hij verder, „dat er ruimte is voor snelverkeer, voor langzaam verkeer en voor een rij wielpad. De breedte van de kruin gaat ter worden. Voorlopig zal alleen een klinkerweg van 5 meter breed worden aangelegd ten behoeve van de aannemers, hun materialen naar het werk moeten VAKANTIE Dordt ook. Want dat is de plaats waar :inds jaar en dag de schippers samen- comen. Dordt is bij wijze van spreken hun stad. Daar ontmoeten ze hun familie, daar ze hun inkopèn, daar laten ze zich nen als ze naar een ziekenhuis moe- en daar ook wachten hun vrouwen de geboorte van de kinderen af." Hij zegt: „Vroeger is die scheepvaart- eg een gevaarlijke weg geweest. Er was ;n tijd, dat men sprak van „schippers- raf". Er vergingen nogal wat schepen, r waren drie geulen, die met elkaar om oclangrijkhcid vochten: het Ooathellegat, het midden-Hellegat en het Westhellegat, in de jaren dertig heeft men en met 'S getracht de veiligheid te ver hogen door het bouwen van een stroom- geleidende dam op de zandplaat. Dat is het werk geweest van ir. Van Veen, die ïcretaris is van de Deltacommis: Die dam heeft wonderen verricht. Het midden- en het Westhellegat verdwenen n de ene geul, die overbleef heeft zich ■erdiept en stabiel getoond. Het is prachtige scheepvaartweg geworden breedte van 8 meter en een diepte et midden van 16 meter". Drie geulen Ir. Zwier gaat dus het Volkerak afdam men. De dam is geprojecteerd ove Hellegatplaten en hij vormt het e onderdeel van het complex werken, dat zowel de afsluiting van het Volkerak als de overbrugging van het Haringvliet om- Het tracé doorsnijdt het uitgestrekte platengebied, dat ligt tussen de stroom- geleidende dam in het Hellegat en de rdoostelijke oever van Goeree-Over- flakkee. Docr een aantal landaanwinnings- dammen wordt de opslibbing van deze platen, die in een wantij liggen, bevorderd In de as van de dam ligt het terrein gro tendeels rond N.A.P. Het wordt evenwel doorsneden door een drietal geulen. ,het Mysterieuze dood van oude man In het bos van Zonneberg op de St. Pietersberg is zaterdag het stoffelijk schot van de 65-jarige ongehuwde L Corsius uit Sint Pieter Kort tevorei de man, die ziekengeld trok, een woorden wisseling gehad met een ziekencor leur. Daarna is hij het bos ingelopen Cijfers.... OUD STOKPAARDJE VAN STAL Voor het totale werk is een hoeveelheid m IJl miljoen kubieke meter zand no dig. Van die hoeveelheid wordt 300. kubieke meter gezogen voor in de haven van Dintelsas, waar de ■.heepvaart hinder ondervindt van een indplaat. Het overige zand wordt ge- onnen op de plaat in het Hellegat aan z Brabantse oever, waar ten behoeve in de sluizen, die hier zullen worden gebouwd, veel zand moet worden ver wijderd. De totale kosten van de dam- nleg bedragen f 5.7883)00, „Je ziet," zegt hij, „het werk dagelijks groeien. Volgens de aanbestedingsv< waarden moet de dam op 27 'oktober worden opgeleverd- Maar er blijft dan nog een massa te doen. We zullen hier zeker werken tot 1967. Je kan de omvang van het werk ook toetsen aan de omvang van de personeelsbezetting. Ik ben hier begonnen met 6 technici. Op het ogenblik zijn er 25. Het is een prebtig team, dat voor zijn werk staat." „Ja", zegt hij, „er wordt hard gewerkt. In het begin van 's morgens zes uur tot 's avonds zo half negen. Maar dat was wel een beetje te veel van hot goede. Daar heb ik een eind aan gemaakt." Ir. Zwier kijkt uit over het brede water, dat hij en zijn technische medewerkers naar hun hand gaan zetten. Ten behoeve van een grotere veiligheid Hun opdracht luidde: Maak de Volkerakwerken. En ze zullen het wel klaren Men kan het wel willenmaar wie zal t betalen?.... (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) DE VAKBONDEN hebben dezer dagen weer eens één van hun oude stokpaardjes van stal gehaald: de leuze tot verkorting der werk week. Sinds als gevolg van het systeem der basisionen de strijd om de lonen beperkt is tot het terrein der marges en bepaalde toeslagen, is er weinig voor de vakbonden te doen. De stakingen, die zich een enkele maal voordoen, hebben meestal zo'n onbenullige aanleiding, dat zij het prestige van de vakbonden meer schaden dan verhogen. Het Is de vraag of en in hoeverre de hernieuwde actie naar een 35-urige, met als einddoel 30-urige werkweek, serieus moet worden genomen. Er bestaat in Australië althans offi ciéél een werkweek van veertig uur. Dit „officieel" betekent, dat men er prak tisch niet aan toe komt, als gevolg van allerlei onderbrekingen. In feite werkt men slechts viier dagen per week. Economen hebben hiervoor het volgen de lijstje van verloren werkuren per week samengesteld: Voor jaailijkse vakantie: 1 uuj, 32 min.; openbare- en ohr. feestdagen: 1 uur, 32 min.; ziekten: 1 uur,44 min.; Dheetijden: 1 uur. 40 min.; arbeidswisseling: 1 uur, 15 min.; een totaal per week van 7 uur, 43 minuten Extra-vakantiedagen Australië blijkt het land te zijn met het grootst aantal extra-vakantiedagen, nl. tien per jaar, waarbij zij aangetekend, dat In Genderingen is vanmorgen het lijkje aangetroffen van het anderhalf jaar oude kind van de familie van der V. Het kind is, naar men vermoedt, op geweldadige wijze om het leven gekomen. Het is weer gelukt: zaterdagmiddag is de 33.000 ton metende tanker „Presidente Dutra" van de Verolmewerf te Alblasserdam te water ge laten. Vele extra voorzieningen waren getroffen. En het ging goed. pinkster- en hemelvaartsdag niet als ohr. feestdagen worden aangemerkt. Indien een bepaalde feestdag op zondag valt, verschuift men die vrije dag na* maandag; men wil zo min mogelijk Hier en daar heeft men het aantal kantiedagen per jaar reeds bot vijftien uitgebreid, in het algemeen zijn het er evenwel nog tien. dus twee werkweken. Doch daarbij komen dan de vijf zieken dagen per jaar, die ziek of niet ziek, prompt worden .genomen." Ik kan u verzekeren dat de Australische arbeider een zekere „geraffineerdheid" in het creëren van vrije dagen bezit! Moge dus de veertigurige werkweek lang geen veertig uren tellen, er zijn vak bonden die menen dat het met nog wat minder kan, hoewel ik dezer dagen radio-commentator hoorde constateren, it met deze veertig uur niemand zich 'erwerkt kan voelen Het is overigens nog niet zo erg zeker dat het werkeliiik om die 35- of 30-urige werkweek gaat; van meer betekenis kunnen zijn de „overuren" die uit die nieuwe arbeidsbeperking zouden resul- i, met natuurlijk extra-betaling er dus hoger inkomens. Het klinkt allemaal wel erg aantrekke- lijk en Australië zou op deze wijze nog meer een arbeidsparadij6 kunnen heten, indien het mogelijk ware. Want, daar zijn feiten en cijfers welke het vakbond66tre- ?n bedenkelijk maken. Export Het duurde voor Australië 130 jaar de eerste vijf miljoen inwoners te krijgen; de volgende vijf miljoen nam na«rwelijks 40 jaar in beslag. De econoom Douglas Copland bereken de onlangs, dat terwijl de Australische bevolking thans met 2Vz*l% per jaar toe neemt, het arbeidsleger met 35'/» in tien jaar zich uitbreidt. Om al deze monden te voeden, zal het nodig zijn nieuwe Ln- dustriën te vestigen en bestaande uit te breiden, een opgave welke niet eenvoudig is en nog moeilijker wordt, indien door verkorten der arbeidstijd de produktie- koeten nog méér stijgen. Waar het agrarisch inkomen het vorig jaar met 33*/« viel, worden de verplichtin gen voor de industrie zwaarder en dit, terwijl laatstgenoemde slechts van 10 tot 13V« aan het export-inkomen bijdraagit, voornamelijk als gevolg van de moeilijk heid om op de wereldmarkt „mee" te komen. Het zij erkend dat buitenlandse kapi taalsinvesteringen de laatste jaren enorm zijn gestegen, waardoor ook de industrie zich kon uitbreiden en nieuwe arbeids mogelijkheden verschaffen. Doch dit be tekent ook, dat al dat kapitaal zal moeten „verdienen", hetgeen verruiming van de tijd aan de heerlijke stranden, de berg meren, in bossen en bergen te gaan dro men, de werkers in de weg zal sbaan. Droomland Australië heeft tot nog toe in het alge meen weinig werkloosheids-problemen welike door beperking van het aantal ar beidsuren opgelost moeten worden; inte gendeel, 6lechts harde arbeid zal de kans geven op de wereldmarkt mee te komen; een belang ook voor de arbeider, mogelijk groter nog dan het verblijf in zijn droom land, hoewel in de mijnen thans reeds 34 Vi uur wordt gewerkt Voorlopig zijn het dan ook alleen nog de vakbonden die zich het toekomstbeeld voor Australië vermeien; de Australiërs zelf zijn er huiverig voor om zich daaraan over te geven. Of de 35- laat staan 30- urige werkweek tot een werkelijke leuze zal komen; lijkt me vanwege al het voor gaande twijfelachtig. Mevrouw Meerman uit Nieuwland was zaterdagavond de miljoenste bezoeker sinds de opening van „Miniatuur Wal cheren", de tentoonstelling die indertijd ter gelegenheid van de afsluiting der wederopbouw van Walcheren werd open gesteld. Na staking van 40 dagen DE Italiaanse zeeliedenstaking, die|dagen onderhandelen tussen de minister r. i j voor de koopvaardij. Angelo Raffaelo 40 dagen heeft geduurd en het t1.-j_ werk op 100 schepen lam heeft ge legd, is zaterdag, na bemiddeling door de regering, afgebroken. Zeven Italiaanse vakverenigingen van zee lieden hebben de stakers het parool gegeven, dat het werk onmiddellijk moet worden hervat. De reders heb ben een schade geleden van meer dan 100 miljoen dollar. Wekenlang was zelfs de veerdienst tus sen het vasteland van Italië en het eiland Sardinië lam gelegd. De grootste Itali aanse lijnboten lagen stil in havens van Australië. Zuid-Amerika en de Verenig de Staten. De staking werd beëindigd na twee - 'r>— Jervolino en vertegenwoordigers 1 reders en stakende vakverenigingen. De minister deelde hen mede, dat als er geen regeling tot stand kwam, de Italiaanse regering tussenbeide zou moeten komen. De regering is een belangrijk aandeel houder van de meeste grote scheepvaart maatschappijen. In een communique van de minister voor de koopvaardij wordt gezegd, dat de vakverenigingen er in hebben toege stemd de staking te beëindigen, op voor waarde, dat dc onderhandelingen over de looneisen worden hervat. Het com muniqué zegt, dat de besprekingen op 21 juli weer beginnen. De zeelieden eisen een verhoging van 30 pet van hun basis- loon, dat gemiddeld 100 dollar per maand bedraagt. De rederijen hadden ongeveer 20 procent aangeboden. NIXONÜËZOEKT OOK SIBERIE De Amerikaanse vice-president, Nixon, zal tijdens zijn bezoek aan de Sowjet- unie Moskou, Leningrad en vier steden in Siberië bezoeken. De vice-president en zijn echtgenote zullen woensdagavond uit -.merika ver trekken en donderdagmiddag in Moskou aankomen. Vrijdag zal Nixon de Ameri kaanse nationale tentoonstelling :n Moskou openen. Generaal Saleh el Chara, de Jordaanse militaire attaché in West-Duitsland. die vorige week naar Amman was ontboden, is naar Damascus gereisd waar hij poli tiek asiel heeft gevraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5