Jiicuiuc £dJtsrf)e GTouranl Militairen verstoren Iraaks verjaarsfeest Komt Castro „gesterkt" terug? Devaluatie van de peseta Censuur hield berieliten 4 dagen „binnenskamers" Onderhandelingen op lager niveau Vijf jaar geëist tegen Glezos Gesprek zonder veel hoop Ongeluk met raket eist drie doden CHROESJTSJEF NIET NAAR SKANDINAVIË Ook beambten in metaal krijgen 5 procent meer Vliegtuig in overtocht- race gisteren vermist MAANDAG 20 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraai 37 Dlrectl*. Radactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 81441. ABONNEMENTEN: f7.90 per Kwartaal; f 2 AS per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 98030. Veertigste jaargang no, 11618 F. DIEMER CHRIST ELI JK'N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gfjebleuen myn bert ia Uyfjenspoct" Verleden schipperskerkhof Straks rustige vaarroute Zie pag. 5 Rode muiterij in oliegebied "TTDEL CASTRO, de vroegere Cu- baanse rebellenleider. d«e als pre mier is afgetreden in verband met „verraad" van de indertijd door hem- j zelf voorgedragen president Urrutia. heeft van de nieuwe president Dor- Iticos het verzoek gekrfcgen, zijn werk I als premier te hervatten. Men ver moedde dat Castro hierop zou reage ren tiidens de bijzondere kabinetsver gadering van vandaag. Algemeen ver wachtte men dat de ex-rebellenleider het verzoek zou inwilligen en dan met nog grotere macht dan vroeger zal terugkeren. die onder de verdreven i bevelhebber van de Cu- Pedro Lan; dictator Bati< baanse luchtmacht de Amerikaanse stad Milwa commentaar op de gebeurtenissen in zijn land: „Het aftreden van president Urru tia betekent dat de communisten in Cuba nu de absolute macht krijgen." Gisteren heeft Castro op een perscon ferentie gezegd dat het optreden'van de afgetreden president Urrutia. met wie hij in conflict was gekomen, grensde aan verraad. Urrutia zou getracht hebben zich op te werpen als de kampioen van het communisme. Hij zou hebben ge talmd met het ondertekenen van wetten, waardoor het kabinet in onzekerheid verkeerde over de vraag of zij door een veto zouden worden getroffen. Hij zou verder zijn volledige salaris hebben be houden, hoewel de ministers het hunne met de helft hadden verminderd. „Zijn eigen belangen heeft hij boven die van de revolutie en het land ge steld en hij heeft onnodige bezwaren gemaakt tegen voorgestelde maatregelen en benoemingen van mensen die wegens onbekwaamheid uit andere functies wa ren ontslagen Ten slotte heeft Urrutia getracht, de premier en de kabinetsleden als communisten voor te stellen," aldus Fidel Castro. De Spaanse regering heeft vandaag overeenkomstig de verwachtingen,- een devaluatie van de peseta ten opzichte van de dollar bekend gemaakt. De koers be-| draagt nu 60 peseta per dollar, wat neer komt op een devaluatie van 42.5 procent. Dit is de eerste stap in een groot stabili satieprogram. dat ten doel heeft de Spaanse economie te versterken. BLOEDIGE GEVECHTEN, vorige week woensdag de eerste verjaar dag van de Iraakse revolutie ontstaan na „uitlokkende demonstra ties" van de communisten, hebben Irak op de rand van een burgeroorlog gebracht. Berichten uit Egypte en Syrië over straatgevechten en muiterij in leger in het olierijke noordoosten van Irak werden zaterdag bevestigd door westelijke correspondenten, die Bagdad Iraks hoofdstad hadden verlaten. De censuur had hen verhinderd eerder berichten over de onrust het land te verspreiden. De officiële bevestiging van de moeilijkheden kwam gistermiddag toen premier Kassem in een radio rede de muiters in Kirkoek (de voor naamste plaats in het oliegebied) krachtig veroordeelde en de com munisten brandmerkte als „lieden die de vrijheid van het volk be dreigen". Premier Kassem, die zonder meer aan- am, dat de gebeurtenissen in Kirkoek omstreken algemeen bekend waren, „U kunt ervan verzekerd zijn, dat wij ;terk genoeg zijn 'om elke samenzwering de kop in te drukken". De militaire gouverneur van Irak. ge neraal Ahmed Saleh Abdi, heeft gister avond verklaard, dat de ongeregeldheden te Kirkoek vele doden hebben geëist. Maar. zo zeide de generaal, wij hebben de toestand weer volkomen onder de Bagdad Westen stelt voor: Berlijnse crisis in cle ijskast militaire parade gadesloeg, deden mnistische groepen een aanval op het huis van kolonel Sjamsoeddin Abdoellah, oorzitter van de eerste legerraad. Westelijke correspondenten ver klaarden gisteren in Damascus, dat het leger Kirkoek Is binnengetrok ken en de rust heeft hersteld. Vol gens de Syrische pers daarentegen werd er ook zaterdagavond nog ge vochten tussen Kassems troepen en muitende communisten. Volgens de Syrische pers is de muiterij ontstaan in een brigade van de tweede Iraakse divisie. Deze brigade zou onder communistische leiding staan. De troepen van Kassem zouden de rel letjes in Kirkoek snel de kop hebben ingedrukt, maar na het optreden communistische brigade zouden verschillende delen van de stad omliggende streek in handen v communisten zijn gevallen. De straatgevechten laaiden weer vielen honderden slachtoffers, aldus de officieuze berichten. Aanhangers Kassem zouden zijn opgehangen en moet het lichaam van de vice-comr dant van de tweede divisie door de stra- an Kirkoek zijn gesleurd. Proces in Athene Tegen de Griekse verzetsheld Manolis Glezos heeft de openbare aanklager in Athene wegens spionage voor de com munisten een straf van vijf jaar geëist. De aanklager verzocht het Griekse mili taire hof. Glezos eveneens tot drie jaar ballingschap te veroordelen, na het uit zitten van zijn straf. Voorts heeft hij ver vallenverklaring van burgerrechten voor de duur van zeven jaar geëist en een boete van 10.000 drachmen. Glezos is een bekende figuur uit het Griekse verzet en het proces tegen hem en zeventien anderen heeft in het land grote opschudding verwekt. In zijn re quisitoir vroeg de aanklager veroorde ling van zeven beklaagden, onder wie dus Glezos en vrijspraak voor de an deren. Voor twee beklaagden eiste hij de doodstraf. DE WESTELIJKE ministers zou den de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, van daag voorstellen de onderhandelin gen over de Duitse kwestie te laten voortzetten door onderministers of ambassadeurs. Gedurende de tijd, dat deze diplomaten vergaderen zal de Berlijnse crisis worden bevroren. Aan het overleg kunnen ook Oost en Westduitse vertegenwoordigers deelnemen. Het westelijke voorstel om een s permanent orgaan voor de onderhande lingen te vormen .is een variatie van Westduitse suggestie voor een comm van de Grote Vier, met medewerking van deskundige uit de beide Duitslanden. Zoals bekend, heeft Rusland een ge mengde commissie van Oost- en West duitsers voorgesteld, die binnen achttien maanden een oplossing moet vinden voor Duitse probleem. Aangenomen wordt, dat Gromyko het westelijke voorstel niet zal aanvaarden. Als dat inderdaad het geval is, bevindt de Gencefse conferentie zich in een nieu we crisis. Intussen blijft men van communisti sche zijde optimistisch over het verloop van de conferentie. Zo heeft de Oostduit- se communistische minister van buiten landse zaken in een vraaggesprek vooi de Canadese televisie gezegd, dat op de conferentie zeker overeenstemming zal worden bereikt. Ook radio-Moskou zag nog mogelijk heden voor een akkoord in Genève. In een commentaar op de onderhandelingen werd gezegd: „Er zijn reële kansen voor een oplos sing van de Berlijnse kwestie en het armen van een gemengde Duitse De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, heeft bijna een ge- iprek aan de top gehad met de Oost- duitse minister Bolz, dat wil zegger de top van de Aiguilli du Midi. Het scheelde weinig of beiden hadden in het zelfde schuitje van de kabelbaan gezetei De kabine. waarmee Herter naar bovc reisde, vertrok juist, toen Bolz arriveerde „Staalstaking" Regeringsbemiddelaars zouden van daag afzonderlijke besprekingen voeren met vertegenwoordigers van de direc ties der Amerikaanse staalfabrieken en niet vakbondsleiders, om te trachten een einde te maken aan de staking in de staalindustrie. Het hoofd van de federale dienst van bemiddelaars, Finnegan, heeft gezegd dat afzonderlijke besprekingen met de beide partijen betere resultaten zullen kunnen opleveren dan gezamenlijke vergade ringen. Slechts weinig waarnemers zijn van oordeel, dat het overleg van vandaag de twee partijen veel tot elkaar zal brengen. Over het algemeen gelooft men, dat de staking minstens vijf weken zal duren. Tot dusver betekent de staking een verlies van anderhalf miljoen ton staal, terwijl de loonderving op ongeveer vijf tig miljoen dollar wordt geraamd. Sint Margriet zonder regen Op vliegbasis Eindhoven TVRIE MILITAIREN zijn zaterdag- middag op de vliegbasis Eind hoven om het leven gekomen toen de lanceerinrichting van een Thunder- streak bij het ophangen van raketten onverwacht in werking trad. Een on deraan de vleugel opgehangen raket werd daardoor afgevuurd en kwam vijftien meter verder in een berm terecht. .n?'ILR van Rossum uit Eindhoven, 26 jaar, gehuwd er. soldaat J. D. J. van Maasakkers uit Nuenen, 21 jaar, ongehuwd. Zwaargewond werd soldaat J. M. Hak kaart uit Leiden, 21 jaar, ongehuwd. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht, waar hij later is overleden. Op welke wijze de slachtoffers zijn Vier dagen lang is koning Boude- wijn thans gastheer. Zijn gast: Haile Selassie, keizer van Ethio pië. Hij arriveerde op het vlieg veld van Brussel, waar hij door koning Boudewijn hartelijk werd begroet. Twee gewonden bij ontploffing op motorjacht Twee personen zijn zaterdagavond ge wond geraakt bij een ontploffing aan boord van een motorjacht in het IJ. De slachtoffers zijn de 22-jarige jongen ten Have cn de 49-jarige mevrouw Westink, beiden uit Amsterdam. Zij w den door de ontploffing vanaf de boot in het water geslingerd. Mevrouw Westink is in zorgwekkende toestand, overdekt met brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd. De jongeman was er minder ernstig aan toe. maar ook mj moest in het ziekenhuis worden o; nomen. De drijvende brandspuit Jan der Heijden bluste de brand. Het bezoek van de Russische pre mier Chroesjtsjef aan Zweden gaat niet door. Dit is vandaag bekendge maakt door bet Zweedse nieuwsagent schap. Premier Chroesjtsjef zou van 15 tot 20 augustus Zweden een offi cieel bezoek brengen, tezamen met zijn vrouw, zijn dochters en een aan tal hoge diplómatcn. In Zweden en ook in de andere Skandinavische lan den die zouden worden bezocht, zijn reeds verschillende voorbereidingen getroffen. Officieel is nog niets be kendgemaakt over de redenen waar om het bezoek is afgelast. Van gezaghebbende zijde in Londen is meegedeeld dat de reis volgens de Russi sche regering is afgelast in verband met de kritiek die de voorgenomen bezoeken hebben gewekt. Chroesjtsjef zou evenwel de mogelijkheid hebben opengelaten om later als de sfeer verbeterd zou zijn nog eens terug te komen op zijn voorne men. een reis door Skandinavië te maken. Het is namelijk hoewel dit nog niet in alle hoofdsteden officieel is bekendge maakt wel zeker dat het afgelasten niet alleen het bezoek aan Zweden betreft, maar ook de bezoeken aan Denemarken Noorwegen en Finland. omgekomen, kon nog niet nauwkeurig orden vastgesteld, daar de lichtgewon de sergeant le klasse G. van Londen uit Meerveldhoven, 34 jaar en gehuwd, nog niet kon worden verhoord. Verder wa- geen ooggetuigen aanwezig, n commissie van onderzoek is aan het werk gegaan. Het wordt mogelijk geacht dat de militairen door vuur uit de lanceerinrichting werden getroffen of door de luchtdruk tegen de grond wer den geworpen. Het straalvliegtuig was het laaste van m reeks, die voor de vandaag boven de Vliehors te houden schietoefeningen, raketten was voorzien. Alle raketten hingen reeds aan het toestel toen het ongeluk plaats vond. De Thunderstreak werd niet besoha- De Amerikaanse luchtmacht heeft thans foto's van de mis lukte lancering van de Juno 2- raket op 16 juli j.l. voor publi- katie vrijgegeven. De raket moest een 91,5 pond wegende satelliet met wetenschappelijke instrumenten in de ruimte brengen. Het projectiel moest echter vrijwel onmiddellijk de lancering worden vernietigd, omdat het niet in de juiste baan was terechtgekomen. Koningin Elizabeth oververmoeid Koningin Elisabeth van Engeland, die met prins Philip een bezoek brengt aan Canada, heeft gisteren haar officiële af spraken moeten afzeggen, omdat zij aan een maagstoornis leed. Volgens haar art sen was deze stoornis te wijten aan over vermoeidheid en de warmte. De Konin gin heeft gisteren gerust in het hotel bij het vliegveld Whitehorse. Vandaag zij echter haar bezoek kunnen voort; 50.000 BELANGHEBBENDEN Tevens verwerking huurbijslag en wijziging gemeente-indeling de vakraad trie overeenstemming werd bereikt over een loonsverhoging van vijf pro cent voor de handarbeiders, is thans voor de beambten werkzaam in de metaalindustrie eenzelfde verhoging van de salarissen overeengekomen. In de centrale commissie voor de beamb ten in de metaalindustrie kwam eind vorige week dit akkoord tot stand. De werkgevers- en werknemersorgani saties moeten nu nog hieraan hun fiat geven, wat echter slechts een formaliteit is. Het salarisakkoord zal vervolgens aan het college van rijkebemidd-elaars ter goedkeuring worden voorgelegd. Tot het akkoord over de vijf procent salarisver hoging heeft belangrijk bijgedragen de aanvullende overeenkomst die gelijktijdig met de in het voorjaar reeds ingediende nieuwe c.a.o. werd afgesloten. Deze vullende overeenkomst bepaalde, dat wanneer voor de handarbeiders een loons verhoging overeengekomen zou worden ook de beambten „zoveel mogelijk gelijk tijdig ten minste een gelijkwaardige ver betering" van de salarissen zouden krij gen De aanvullende overeenkomst hield tevens in dat een eventuele nieuwe ge meenteklasse-indeling voor de handarbei ders tevens voor de beambten zou gelden. Op grond hiervan krijgen de beambten in de metaal nu ook vijf procent salaris meer en wordt het gemeenteklasverschil (tussen de eerste en de vijfde gemeente klasse) teruggebracht tot f 14 per maand voor de salarissen boven 250 per maand. Op het ogenblik zijn er nog verschillen van 30 per maand. Nu aan deze twee voorwaarden van de aan uitende overeenkomst is voldaan, wordt deze overeenkomst als vervallen beschouwd. Zoals bekend is bij het col lege van rijksbemiddelaars in het begin van dit jaar reeds een nieuwe ontwerf c.a.o. ingediend voor de beambten in d( metaalindustrie, welk ontwerp inhield eer denivellering van de salarissen wat neer. kwam op een verbetering van de scha len,, variërend van 2xk tot 6 procent. Het college heeft tot nog toe geen be slissing genomen, zeer tot ontstemming van de bcambtcnorganisatiedie kortge leden reeds protest aantekenden b(j de minister van sociale zaken tegen het lange uitblijven van een beslissing. Het nieuwe akkoefcd is dus nog een vulling op ddt reeds ingediend ontwerp- c.a.o. De bedoeling i6 dat de overeenge— komen vijf procent berekend zal worden over de voorgestelde gedenivelleerde sala* rissen. De looptijd van de c.a.o. zal zijn 1 april 1959 (met terugwerkende kracht dus) tot 1 juli 1960. De vijf procent zal echter in moeten gaan op 1 augustus. Eveneens zal per 1 augustus de huurbij slag 1957 in de salarisschalen verwerkt moeten worden, wat neerkomt op ee extra bedrag van 13,50 per maand. De; verwerking zal ook gelden voor de sala risschalen van de jeugdige beambten die geen huurverhoging betalen en geen huui bijslag ontvingen. Voor deze categori betekent de verwerking van de huurbij- 6log in de salarisschalen dus een verbetering. Na goedkeuring door het college rijksbcmiddelaars zullen de overeengeko men maatregelen gelden voor ong 50.000 beambten werkzaam in dc metaal industrie. (Van weerkundige medewerker) T~ÏE DUIZENDEN bouwvak-vakantie- LJ gangers gaan een mooie zomerweek tegemoet. Het afgelopen weekeinde was al zomers met zaterdag een temperatuur die ook hier in het westen tot 30 graden Celsius steeg. Zondagmiddag drong een wat frissere zeelucht binnen, maar het bleef droog, zodat er opnieuw een mooi weekeinde de al lange reeks kon worden toe gevoegd. Inmiddels heeft ons een nieuw hogedrukgebied bereikt van de Oceaan, iar het met dit artikel uitverkoop lijkt zijn. Dit hogedrukgebied doet de week nieuw met zonnig en zomers weer be ginnen. Vandaag is het Sint Margriet,, welke dag volgens een oud weerrijmpje ■egen moet brengen, daar het anders rste weken regenachtig zou blijven. De temepratuur zal morgen weer iets verder stijgen en een zwak front dat Ierland bereikte, kan tegen morgenavond tijdelijk iets meer bewolking brengen, ar er zijn geen depressies onderweg om de eerste dagen een belangrijke ver andering in het zomerse weertype te brengen. Weer zonnig De Bilt verwacht tot dins- i dagavond: Droog en overwegend zon nig weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Dinsdag 21 juli Zon op 4.44, onder 20.48, maan op 21.12, onder 6.31. 27 Juli laatste kwartder. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vliss. Eelde De Bilt Twente Eindh Zd.-Limt Helsinki Stockhol Oslo Koperih. Op onbekende plaats geland? SINDS gistermiddag wordt er in het gebied van het Kanaal een sport- vliegluxg vermist, waarmee een deel nemer aan de Blèriot-race op weg was van Engeland naar Frankrijk. Het toestel een Tiger Moth zonder radio aan boord werd bestuurd door de 67-jarige Britse majoor Christopher Draper, die de bijnaam draagt van „de gekke majoor". Draper zorgde zes jaar geleden voor een sensatie door onder de vijftien Lon- dense Theemsbruggen door te vliegen. Zijn bijnaam dankt hij echter aan zijn vermetel optreden als piloot in de Eer ste Wereldoorlog. Majoor Draper was zondag omstreeks vijf uur opgestegen, om de publiciteits agent Joe Matthews, die als burger voor de race had ingeschreven, over het Ka naal te brengen Het toestel had voor twee uur brandstof aan boord. Toen het vliegtuig niet in Frankrijk aankwam, werd de scheepvaart verzocht naar de vermiste Tiger Moth uit te zien. Een Brits patrouillevliegtuig zou zodra het licht geworden was een onderzoek in stellen. Later werden deze veiligheids maatregelen ingetrokken, nadat de direc teur van de maatschappij die de poging van Matthews betaalt, had verklaard telefonisch bericht te hebben ontvangen van een onbekende vrouw, die gezegd Diskivalificatie Het record in de Blériot-race staat thans op naam van een burger-deelne mer, Eric Rylands, directeur 'van een luchtvaartmaatschappij Rylands legde de aftsand af in 41 minuten en 41 seconden. Weliswaar had een officier van de Brit se luchtmacht, Williams, de afstand za terdag in 41 minuten en 14 seconden af gelegd, maar Williams werd gisteren ge diskwalificeerd. Vermoed wordt dat de officier boven de maximum snelheid heeft gereden, wat tegen de reglementen is. Rylands maakte gebruik van een mo tor, een auto, een helikopter en een straaljager. De voorzitter van de K.N.A.C. en di recteur van het circuit van Zandvoort, de heer J. B. Th. Hugenholtz, legde de afstand af in één uur, één minuut en 35 seconden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1