Jliemuc geihsrijc GTaurant kamer verwierp drie moties van P.v.d.A. wmm EINDE VAN DEBAT OVER NOTA Reces na de vierdaagse der parlementariërs Kernwapens voor Europa In Genève kwam men geen stap verder Castro maakt rumoer in Cuba Urrutia gedwongen af te treden 9 ZATERDAG 18 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraat 3? Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 81441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten 10.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11617 Directie] OIEMEB Hoofdredaetenr: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gbebltuea triyn hert in tegfjeaspoct" Minister TARDIEU Zie pagina 9 (Van onze parlementsredactie) [JET VIERDAAGSE KAMERDEBAT over de regeringsnota is gister- n middag geëindigd met de verwerping van de drie moties, die de '.v.d.A.-afgevaardigde D. Roemers tijdens de replieken van donderdag- Vond had ingediend. De socialisten kregen hiervoor slechts de steun van je communisten en pacifistisch-socialisten. De overige partijen wezen de fensen van de oppositie met beslistheid van de hand en schaarden zich aarmee op vrij ondubbelzinnige wijze achter het herziene sociaal- conomische program van het kabinet-De Quay Terecht kon de mimster- h resident er aan het slot van het debat zijn verheugenis over uitspreken, jat in deze dagen de grondslagen zijn gelegd voor de uitvoering van wat je regering essentieel acht. De moties-Roemers achtte prof. De Quay niet erenigbaar met de doelstellingen van de regeringsnota. De eerstingediende motie van de heer' oemers werd door de Kamer met 87 tgen 47 stemmen verworpen. Er werd in •constateerd, dat de concessies van de 'gering op het punt van de invoering er huurverhoging onvoldoende waar- arg bieden, dat de werknemers een re- elijk aandeel van de welvaart zullen rijgen voordat de huren worden ver- logd. Daarom vroeg de motie aan de gering de Kamer in de gelegenheid te llen om aan de hand van gegevens over loonontwikkeling te beoordelen of, en ja met ingang van welke datum een jrverhoging mogelijk zal zijn, die de iodzakelijke welvaartsverbetering voor erknemers en daarmee gelijk te stellen oepen niet in gevaar brengt. Minister-president De Quay, die de dins- gediende, maar later ingetrokken motie-Roemers zo ongeveer had ikwalificeerd als een motie-van-afkeu- ng, had over deze tweede motie geen chtzinniger oordeel. Hij stelde vast, dat heer Roemers c.s. een noodzakelijke aatregel als de huurverhoging op losse hroeven willen zetten. De regering kan t niet aanvaarden. Zij wil zeker oppositie van het gemeen overleg met Staten-Generaal uitsluiten, maa: in niet tegemoet komen aan verlan_ e onverenigbaar zijn met de grondsla- •n van het regeringsbeleid. De rr ir-president moest om deze reden de beide andere moties-Roemers (die bij zitten en opstaan werden verworpen) van je hand wijzen. In de ene werd gevraagd le melkprijs niet te verhogen en de nimentensubsidies op melk uit een oog- lunt van volksgezondheid te handha De andere vroeg de regering overleg let georganiseerde bedrijfsleven te ope- jen om (als eerste stap) de vijfde g< neenteklasse af te schaffen. Over deze aatste motie zei prof. De Quay, di n het kader van de vrijere loonvorming Mogelijkheden schuilen om in zekere ie van de bestaande richtlijnen met irekking tot de gemeenteklasse-indeling if te wijken. Ook de staatssecretaris van jociale zaken, de heer Roolvink, en de i.r.-afgevaardigde J. van Eibergen had- len hier reeds op gewezen. Bovendien, zo lei de minister-president, studeert de Stichting van de Arbeid op het vraagstuk fan de gemeenteclassificatie. Het zou Saarom onjuist zijn van de regering om jnder deze omstandigheden terzake een jntspraak te doen. De woordvoerder van de K.V.P.-fractie, pe heer Andriessen, noemde de motie- Roemers betreffende het uitstel van de huurverhoging „een voortreffelijk stuk uit het oogpunt van de tegenstanders der Vrijere loonvorming". Wanneer im Be datum van invoering der huurverho ging zwevende wordt gelaten, dan Keizer met cappa en baret weinig houvast voor de vrijere loon- ming. Over de socialistische melk prijsmotie zei de heer Andriessen, dat door een verhoging van de melkprijs de volksgezondheid weinig of niet wordt aangetast. De hogere melkprijs wordt trouwens gecompenseerd. Een kabinet on der leiding van de socialist Drees heeft destijds de melkprijs verhoogd met een relatief lagere compensatie. Wat de laat ste motie-Roemers betrefteen ver dering van het verschil tussen de gemeen teklassen achtte de heer Andriessen begerenswaardig goed. Maar afschaffing de vijfde gemeenteklasse op dit ment past niet in het complex van rege- gsmaatregelen en -doelstellingen )e V.V.D.-fractieleider prof. Oud meende, dat het kabinet zijn program voortreffelijk heeft verdedigd. Hij her innerde eraan, dat het in het voor-Gaul listische Franse parlement gewoonte was om ter goedkeuring van het regerings beleid een motie in stemming te bren gen, waarvan de tekst luidde: „De Ka mer, elke toevoeging verwerpende, gaat over tot de orde van de dag". Daarmee werd uitgedrukt, dat er geen enkele aanleiding bestond de regering verder lastig te vallen eisen, wenken, correc ties e.d. „Wanneer wij in ons Neder landse parlementaire stelsel een derge lijke motie zouden hebben, dan zou ik hem op dit moment ingediend hebben", zo zei prof. Oud. Aan de motie-Roemers had hij geen enkele behoefte. Minder tevreden waren uiteraard de communist Paul de Groot („Dit kabinet steekt in geen goed vel") en de pacifis- tisch-socialist Lankhorst. De laatste trachtte nog een motie in te dienen, waar in werd aangedrongen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een de gressieve verhoging van maximaal 4 pet. voor inkomens onder de 3640 per jaar. Een motie behoeft echter vijf handteke ningen en die vond de heer Lankhorst ondanks de steun van de communisten De Groot en Bakker niet. Hij en zijn fi tiegenoot ds. Van der Veen stemden v de moties-Roemers, maar distancieerden zich overigens van de daarin veronder stelde mogelijkheid van huurverhoging. Re- en duplieken De dag van gisteren werd vrijwel ge heel in beslag genomen door de replieken van de Kamerleden en de duplieken de bewindslieden. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Van Rooy, voldeed aan het verzoek van de heèr An driessen (kath. v.) om in het najaar (bij de begrotingsbehandeling) de Kamer een lijst van gegevens te verstrekken, waaruit Zie vervolg nugina - 1~)E onderhandelaars te Genève I zullen zorg dragen, dat die oplossing J-' zijn vrijdag geen stap verder ge- dan naar Ruslands wensen zal ge komen over het Duitse vraagstuk. I schieden. Drie uur lang hebben de ministers hel Westerae kamp h„r5t „u p(!s_ de besprekingen, doch dit buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk en Rusland zitten praten aan een maaltijd, waarbij de Russische mi nister Gromyko niet af te brengen was van het standpunt, dat een tijde lijke oplossing voor Berlijn afhanke lijk moet zijn van een regeling, waar bij de oplossing van het Duitse vraag stuk moet worden overgelaten aan Oost- en West-Duitsland. Men vreest dat in dit laatste geval de Russen wel Keizer Hailé Selassie van Ethio pië is bij zijn bezoek aan Praag gepromoveerd tot eredoctor in de rechtswetenschappen aan de hoofdstedelijke universiteit van Tsjechoslowakije. Men ziet hier de Keizer met cappa en baret tijdens de promotieplechtigheid. Rusland had al wielloze auto Het Russische blad „Izwestia" schreef gisteren dat de wielloze auto, waarover sedert enige tijd in de kapitalistische landen wordt gesproken, reeds meer dan vier jaar in de Sowjetunie bestaat. Een inmiddels overleden inge nieur, Genadi Toerkln, bouwde in 1955 een Russische wielloze auto die twee benzinemotoren heeft en zich voortbeweegt door middel van een schroef. Deze schroef vormt een laag samengeperste lucht onder het voertuig. De „Izwestia" het blad van de regering, verwijt de verantwoor delijke autoriteiten dat zij Toer- kins uitvinding hebben laten rus ten. De autoriteiten wordt door het blad aanbevolen zo spoedig mogelijk proeven te nemen met Toerkins voertuig. Resolutie over Berlijn en kernwapens Het zesde congres van de socialistische internationale, dat te Hamburg wordt gehouden, heeft gisteren met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin de solidariteit van alle vrije volkeren met. West-Berlijn wordt betuigd Voorts wordt in de resolutie met instemming gewag gemaakt van de vorderingen welke te Genève zijn gemaakt bij het overleg om te komen tot een verbod van proeven met kernwapens. Ten slotte wordt solidariteit betuigd met de volke ren, die aan overheersing door buiten landers of aan een dictatoriaal bewind zijn onderworpen. Paniek in stadion van Poesan 67 doden In het stadion van de Zuid-Koreaanse stad Poesan, waar een door een dagblad gefinancierde revue werd gehouden, gisteren 67 vrouwen en kinderen on leven gekomen. Zij werden onder de voet gelopen, toen onder de 70.000 aanwezi gen een paniek uitbrak ten gevolge van een plotseling opgekomen onweersbui Ongeveer 125 revuebezoekers werden ge wond, onder wie velen zeer ernstig. Het noodweer werd veroorzaakt door de grens van de tyfoon Billie, die de westkust van het Koreaanse schiereiland heeft geteisterd en gisteren im vrijwel geheel Zuid-Korea hevige stormen e genval heeft veroorzaakt. wordt niet gedeeld door een Russische woordvoerder, die de laatste bespreking beter noemde dan de vorige! Maandag samenkomst der onder handelaars zijn aan een maaltijd en dins- formele vergadering. Voordien trachten de vertegenwoordigers van de esteliike mogendheden onderling tot overeenstemming te komen, daar zij an ders niet op succes kunnen hopen tegen- de Russen. Er bestaat namelijk ëen tegenstelling tussen Amerikanen en Brit- nerzijds en Duitsers en Fransen an derzijds inzake de wijze van onderhan- Duitse oplossing betref fende de duur van de Berlijnse wapen stilstand Op de conferentie te Genève over het staken van kernproeven beloofden de westerse onderhandelaren de voorstellen van de Russische vertegenwoordiger Tsarapin betreffende het vervallen van het vetorecht grondig te zullen bestude ren. De Rus stak met een wanhoopsge baar zijn handen omhoog en zeide te hopen, dat hij niet bedolven zou worden onder een lawine van nutteloze vragen, daar het Russische standpunt volkomen duidelijk Was. Van kracht Intussen wordt uit Washington gemeld, dat de Amerikaanse overeenkomsten Engeland en Frankrijk inzake de kern energie van kracht geworden overeenkomst met Frankrijk houdt de overdracht in van een atoomreactor vooi de ontwikkeling van een prototype enet Franse kernreactor voor onderzeeboten die met Engeland verstrekking van ge heime inlichtingen voor de vervaardi ging van atoomwapens. Andere komsten met West-Duitsland, Canada. Nederland en Turkije zullen 25 juli kraoht worden. Over enkele dagen zal dit ultra moderne hotel op Aruba geopend worden, „Aruba Intercontinen tal". Ten gerieve van Amerikaan se gasten is er zeer veel luxe en maakt ook een casino deel uit van het complex. In de onmid dellijke nabijheid van het hotel kunnen de gasten genieten van opn uiterst frnni nnlmenstrand. PRESIDENT Manuel Urrutia van Cuba is gisteravond afgetreden nadat premier Fidel Castro hem be schuldigd had van handelingen die „dicht aan hoogverraad" grenzen. Enkele uren tevoren was Castro zelt afgetreden. De aankondiging van het aftreden van Urrutia kwam van het presidentiële paleis nadat de presi dent gehoord had hoe Castro hem aan de knak stelde voor de televisie. Castro was nog bezig ziin aanval op Urrutia te deen. toen de president liet weten dat hij aftrad. Castro bleef on bewogen toen de bekendmaking door de leider van het tv-programma voorgele- Castro had ex-rechter Urrutia destijds zelf aangewezen tot leider van zijn re volutionaire regering. De tekenen wijzen er op dat de presi dent met zijn gezin in ballingschap gaat. Castro verklaarde voor de televisie dat als U-rrutia zou aftreden hij. als hij zulks wenst, naar het buitenland kan gaan of onderdak zoeken in een buitenlandse am bassade. Om het presidentiële paleis is een sterk bewakinescordon gelegd. De minister van onderwijs Amando Hart maakte het aftreden van Urrutia kort voor middernacht bekend vanuit het presidentiële paleis en zei. dat het aanvaard was door de raad van ministers. Buiten juichte de menigte de aankon diging toe. Later werd meegedeeld, dat de Cu baanse raad van ministers Osvaldo Dor- tico benoemd heeft tot president. Hij volgt Manuel Urrutia op. Tezelfdertijd gaf de raad zijn volledige steun aan Castro en verzocht hem zijn ontslag in te trekken. Castro deed voor de televisie een scher pe aanval op Urrutia vanwege diens hou- Onze Koningin, prins Bern- hard en de oudste twee Prin sessen genieten van de rust en de zon in Zuid-Italië: in het plaatsje Ravallo aan de Golf van Salerno, ten zuiden van Napels. Prins Bernhard arri veerde gisteren in Ravello in zijn Ferrari-sportwagen. Het Koninklijk gezin verblijft in een villa aan zee, eigendom van de hertog van Sangro. Foto boven: koningin Juliana (links) maakt een wandeling met haar oudste dochter, prin ses Beatrix, dch,r de straten van Amalfi, waar ze juist de lunch gebruikten. Foto onder: Gisteren maakten de Koningin en haar twee doch ters ook een tocht per motor boot langs de kust. Uiterst rechts Hare Majesteit en dan respectievelijk de prinsessen Beatrix en Irene. Vrouw overleden door uitblijven ziekenauto Het Amsterdamse raadslid mevrouw E. v. d. Sluis-Fintelman heeft aan B. en W. vragen gesteld over de werkwijze bij de gemeentelijke geneeskundige dienst, in verband met het overlijden een 20-jarige vrouw. Deze vrouw had vorige week vrijdag een zoontje ter wereld gebracht. Twee uur na de geboorte deden zich compli caties voor en de vroedvrouw gaf haar de voorgeschreven injectie. Om negen uur 's avonds werd de toestand van de jonge moeder weer slechter en de vroed vrouw belde de G.G.D. om een dokter Veertig minuten later belde de vroed vrouw opnieuw omdat er nog niemand was verschenen, en vroeg nu dringend om een ziekenauto. Zij zou echter te ho- hen hebben gekregen: „Wachten op controlearts." Om kwart over tien v opnieuw de G.G.G. gebeld en ditmaal zegde men de komst van een auto De wagen verscheen om kwart vooi teaeliik met de controlerend geneesheer. Kort daarna overleed de jonge moede: Het Amsterdamse raadslid vraagt n of het overlijden is ontstaan door hef uitblijven van een arts en een ziekenauto De G.G.D. voert aan dat niet om tier voor half tien, maar twaalf minuten over half tien om een ziekenwagen werd ge vraagd en dat deze niet om kwart maai om half elf arriveerde. Het internationale treinverkeer naai Wenen ondervindt vertraging doordal spoorbruggen niet meer te gebruiken zijn door overstromingen die gisteren in Oostenrijk zijn ontstaan. In het district Voeklamarkt is een brug vernield er enkele andere ernstig beschadigd IN BLERIOT-RACE Nieuw overtocht-record 42 minuten, 34 seconden In een ongeloiofiyke tijd van 42 minuten en 34 seconden heeft de 20-jarige Britse luchtmachtcadet John Volkers gisteren de overtocht gemaakt. Het was de beste tijd die tot dusver in de Bleriot-race was ge noteerd. Volkers maakte gebruik van een motor, een helikopter en een Hunter straaljager. Hjj bleef precies één minuut en twee seconden onder het oude record dat kapitein-vlieger Maugham had ge vestigd. Volkers kwam er echter niet zo best af, Worden rokken weer langer? Met zekerheid valt er over de nieuwe wintermode nog niets te zeggen. De eerste show in Parijs 16 pas op 26 juli. Maar natuurlijk doen er reeds geruch ten de ronde. Zo fluistert men bijvoorbeeld dat de luk ken enkele centimeters langer zullen worden en de taille weer op de nor male plaat3 zit. Dc mantels hebben grote kragen. De kleuren: kastanjebruin en Fuchsia- rood. Het lijkt in elk geval heel aardig, dus nog even afwachten Zoon van Bunclieniet naar tennisclub De vijftienjarige zoon van de onder secretaris van de V.N., de neger dr. Ralph Bunche, heeft een uitnodiging om Lid te worden van de exclusieve Wést Side ten nisclub in Forest Hills, (New York) van de hand gewezen en hij is in plaats daar van voor zijn leven lid geworden van de nationale organisatie ter bevordering van de belangen der gekleurden. De vorige week stak een storm van protesten op .toen dr. Bunche bekend I maakte dat zijn zoon het lidmaatschap van de club wegens zijn huidskleur was i geweigerd. Maar deze week werd hem door de club meegedeeld dat hij en zijn loon welkom waren. De uitnodiging volg de op het aftreden van de voonzitter van de club. want toen hij met een helikopter op de oever van de Theems was geland, werd hij op de wallekant getrokken, waarbij hij een verwonding aan zijn hand opliep, waarmee hij onmiddellijk na aankomst Marble Arch werd overgebracht naar e De marine-officier Ian Martin deed op nieuw een poging het record te breken. Hij nam de 6prong over het Kanaal met een Scimter-straadjager, die volgens Mar tin 1130 km had gevlogen. De marine man liet 43 minuten en 58 seconden no teren. De Brit Derek Mott deed aanzienlijk langer over het traject, namelijk vier en 56 minuten. Moiit maakte gebruik een vliegtuig en een eigen gebouwde Waarschijnlijk maakt hij een goede kans op de prijs voor originaliteit. De oudste mededinger was de 71rja>rige Brit Vivian Hewitt. Hij maakte de lijmvliegtuig en deed e: routen en 21 seconden c Ook de man van de vakantiekampen. Billy Butlin deed weer een poging. Hij gebruikte een Spitfire. Zijn tijd 5 seconden. Fransen mogen minder belasting betalen De Franse regering heeft de inkom stenbelasting voor loontrekkers en kleine winkeliers met tien procent verlaagd, de omzetbelasting afgeschaft en de succe rechten voor de naaste familieleden mtnderd. Zij belooft echter strenger op te treden tegen belastingontduikers. Een vrijgezel behoeft pas belasting te betalen als zijn inkomen boven de 3200 komt 'n echtpaar met kinderen bij een inkomen van meer dan 9600. Ondanks verhoging van andere belasting zal dit de regering 320 miljoen kosten. 104 Indiërs verdronken Als gevolg van overstromingen zijn 104 mensen om het leven gekomen, aldus hebben autoriteiten in Srinagar (Kasjmir) gisteren bekendgemaakt. De Indische minister van defensie V. K. Krisja Menon vroeg in New Delhi om onmiddellijke hulpverlening voor de slachtoffers na een luchtinspectie boven de getroffen gebieden. ding tegenover het communisme en de communisten op Cuba. Castro ontkende opnieuw dat hij communist is. Het is de tweede maal in de afgelopen weken dat Castro zijn naaste medewer kers beschuldigt van verraad of een hou ding die grenst aan verraad. Castro verklaarde verder, dat Urrutia ?en uitgebreide campagne van laster ■gen de regering begonnen was gelijk _an die we^ce de voormalige luchtmacht chef. majoor Diaz Lanz, gevoerd had." Explosie op zon Russische geleerden hebben melding gemaakt van een ontploffing van onge kende kracht op de zon. Sterrekundigen te Kazakh hebben een grote groep lichtplekken op de zonne schijf waargenomen op 10 juli, aldus een •adioberioht. De ontploffing duurde ongeveer drie ïur. Enkele dagen later volgde een twee de ontploffing die eveneens drie uur duurde. „Deze ongebruikelijke activiteit op de zon duurt voort", aldus radio Moskou. Formatie Ben Goerion is mislukt Premier David Ben Goerion van Israël heeft gisteren zijn pogingen opgegeven nieuwe regering te vormen. Dit werd bekendgemaakt door het radiostation Jeruzalem. Het besluit wend gistermorgen geno men, nadat de conservatieve algemene Zionistenipartij de premier had doen we ten dat zij geen steun zou verlenen aan. de door Ben Goerion voorgestelde min derheidsregering. Oefening Zivaan-song De oefening, die Engelse en Nederland se strijdkrachten op Nederlands grondge bied zullen uitvoeren van 20 tot en met 23 juli draagt de naam Zwaan-Song, omdat zij voorafgaat aan het vertrek van 1st Bat- talion The Queen's Royal Regiment uit West-Duitsland naar Engeland. Aan de oefening zullen deelnemen het Engelse bataljon, dat met enkele verken- nings. en artillerie-groepen wordt ver sterkt tot 1st Queen's Battalion Group en enkele onderdelen van de 41e Gevechts groep (Nederland). FRANSE T.VTEN RADIO IN STAKING De leiders van de bonden van technici bij de Franse radio- en televisie-omroep hebben een staking afgekondigd van za terdagmiddag een uur tot zondag midder nacht. De radio zal slechts grammofoon- muziek uitzenden. Geweldige zomer len heX er vandaag i het een geweldige zomer is. Velen van hen hadden er al weer op gerekend dat wanneer, zoals dikwijls, de bouwvak vakantie begon, er weer regen zou val len. Ook deze julimaand is evenals mei en juni bijzonder zonnig en zomers. Tot vandaag werden in De Bilt al bijna 50 uren zon meer dan normaal geregisteerd Ook het komende weekeinde wordt warm tot zeer warm. Een sterk hoge- drukgebied boven Scandinavië heeft een uitloper boven West-Europa, waarin zonnig en rustig weer voorkomt. De temperatuur kan hier in het westen tot ruim 28 graden Celsius stijgen met vlak langs de kust in de middag kans op een zwakke zeewind. De kans op onweer zal ook morgen nog klein Minder warm De Bilt verwacht tot mor- I genavond: Minder warm weer. Ver- anderlijke bewolking met kans op enkele regen- en onweersbuien. Overwegend matige wind draaiend naar westelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 19 juLi: zon op 4.41, onder 20.50; maan op 19.56, onder 4.07. Maandag 20 juli: zon op 4.42, onder 20.49; maan op 20.38, onder 5.17. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Jrennblf Berlijn fianki.ir UUnc-heo

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1