'.Weer meer inschrijvingen voor de Vierdaagse Gillette Chr.-sociaal beleid moet mogelijk zijn Nieuw-Guinea zal worden verdedigd Kleine 15.000 tippelaars zullen deelnemen Nijmegenaren ontevreden over gemeentebestuur Levende tanks neem mee... Russische concessies op gebied kernproef-stop Verhouding tot Indonesië wordt niet slechter Hansaplast Gemiddelde leeftijd van onze vloot 11,6 jaar VRIJDAG 17 JI LT 1939 Majoor Breunese is enthousiast (Van onze sportredactie) „Weer meer inschrijvingen dan vorig jaaT voor de Internationale Vierdaagse Afstandsmarsen", zei I donderdagmiddag een opgewekte majoor b.d J. N. Breunese, voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding en leider van dit grootse wandelfes- lijn. „In 1958 waren het er 13.906 en thans 14.537. Daaronder bevinden zich 11.736 Nederlanders en 2801 buitenlanders. Vooral de laatste ca tegorie is belangrijk toegenomen, i n 1958 startten er 1350 vreemdelin gen in Nijmegen." Majoor Breunese was buitengewoon te ipreken over het aantal deelnemers en hij uitte zich ook in zeer gunstige zin lover de organisatie, die aan dit grootse wandelfeest, dat maandagreeds begint met de dropping van de Belgische para- Jehutisten in de Ooypolder en 's' avonds met de grote vlaggenparade in het stadion „De Goffert". is voorafgegaan. Nijmegen zelf is ook reeds m Vierdaag- «e-sfeer. Als men het station uitkomt kan imen het al merken er hangen reeds vlag den aan de masten op het Stationsplein en ook rond het Keizer Karelplein bij het hoofdkwartier, dat gevestigd is in het con. tgebouw „De Vereniging", wapperen dundoeken van verschillende landen. il in de stad is men bezig met de opbouw van consumptietenten en in de hotels en bij particulieren is bijna geen amer meer te krijgen, -ff Tijdens een bijeenkomst met de pers heeft majoor Breunese. de energieke lei- an de Vierdaagse, nadrukkelijk ge steld, dat de cijfers betrekking hebben op het aantal wandelaars, dat ingeschre ven heeft. Door allerlei omstandigheden zullen er zeker nog wel enkelen afvallen. Verblijdend noemde majoor Breunese de buitenlandse deelneming, vooral het feit, dat de Engelsen thans met ongeveer 1700 tippelaars van de partij zijn en dat Genève Nog altijd verwachten we van Genève geen oplossingen. Al was het alleen al omdat Genève (vooral door de Russen) slechts bedoeld was als etappe naar een topconferentie. Maar Genève. plus alles wat terzijde is gezegd, heeft duidelijk gemaakt dat er een minimumbasis voor voorlopige overeenkomsten bestaat. Na stoom afgeblazen te hebben is het Krem lin steeds rustiger geworden over Ber lijn. Het stelt steeds rekbaarder tijds limieten en zelfs na afloop daarvan stelt het steeds gematigder houdingen in het vooruitzicht. Anderzijds drijft het Wes. ten steeds meer in de richting van een opvallend soort de facto-erkenning van Oost-Duitsland, al is hereniging de vlag blijft Ge i zuller klinken Maar bij het uitspreken daarvan kijken de sprekers steeds ver der in de toekomst. Tussen nu en die toekomst moet de status qug liggen, de adempauze. En over die status quo valt te praten zonder al te veel aan stand punten te tornen en dus zonder gezicht te verliezen. Leidt Genève naar een paar zinnige aanbevelingen voor zo'n status quo. dan zijn formeel de moeilijk heden slechts opgeschoven naar een later tijdstip. In wezen echter is dan ol veel gewonnen. Want tijd schaft wel eens raad. hetgeen meestal niet geldt ah men staat voor de keus van buipen of barsten. 9 (Het Vrije Volk) intal Zwitsers bij vorig jaar is toe- 100 tot 400. Vele nationali teiten starten in Nijmegen: Amerikanen, Belgen, Canadezen, Duitsers, Engelsen, Fransen, Israëliërs. Italianen, Luxembur gers, Noren, Oostenrijkers, Zweden en Zwitsers. Interessant is het wel van de 11.736 Nederlanders nings wapenrok dragen en van de 2801 buitenlanders 2629. Van de 5279 Neder landse burgers behoren er 1286 tot het zwakke geslacht en bij de militairen treft men 137- dames-aan. De verhouding bij de buitenlandse burgers is 48 dames en 156 heren en bij de militairen 48 dames en 2581 heren. weten, dat r 6457 's Ko Programma Het programma voor deze 43ste Vier daagse is bijna gelijk aan dat van het vorig jaar. De dropping van Belgische pa rachutisten, maandagmiddag om half drie in de Ooypolder, zal gevolgd worden door een demonstratie vrije val van 5000 meter hoogte Aan de vlaggenparade in het Gof- fertstadion altijd een indrukwekkend gebeuren - werken vele militaire mu ziekkorpsen mee: de Marinierskapel van de Koninklijke Marine met tamboers en pijpers, de Koninklijke Militaire Kapel met het Jachthoornkorps van het Garde- regiment Jagers, de Kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht met tamboerkorps, de Band. Drums en Pipes 1st Bn The Royal Inniskilling Fuseliers, Corps of Drums, Drums and Pipes 1st Bn The Scots Guards en Drums and Pipes 1st Bn The Gordon Highlanders. Een groep van de wandelsportvereniging „Nieuwe Haag se Vierdaagse" is belast met het hijsen van de 'vlaggen van de deelnemende lan den en ook zal er een vlaggenspel wor den opgevoerd. Ook op de dagen van de marsen zullen deze muziekkorpsen, aan gevuld met andere korpsen het wandel festijn feestelijk opluisteren. Ook dit jaar zijn de aanmeldingsbu reaus en startplaatsen weer in de „Wed ren" en „De Vereniging". De route wijkt bijna niet af van die van voorgaande ja ren. Natuurlijk is Eist op de eerste dag het centrale punt. dan komt Wychen aan de beurt, de befaamde Groesbeekse dag ook wel blarendag genoemd volgt daarna en tenslotte wordt Cuyk het mid delpunt met daarop aansluitend de mas sale intocht in de Keizer Karelstad door dikke hagen van mensen, die de tippe laars overladen met bloemen. De Vier daagse wordt besloten met een taptoe op Plein 1944 door de Kapel van de Konink lijke Luchtmacht. Het is onnodig te zeggen, dat de af standen ook dit jaar- weer respectievelijk zijn 55 km, 50 km, 40 km, en 30 km en dat de routes voeren door de mooie lan delijke omgeving van Nijmegen. Alles in Nijmegen is gereed. Nu wacht men op de ontvangst van de wandelaars, die maandag in de loop van de dag hopen te arriveren. Wanneer de weersomstandig heden gunstig zijn, dan belooft deze 43ste Vierdaagse weer een grootse sportmani festatie te worden. (Van onze sportverslaggever) TN DE TREIN naar de Keizer Ka- relstad vertelde men het al: Wij als Nijmegenaren zijn helemaal niet te vreden. Wat doet me het gemeente bestuur nu. Het laat tribunes-plaat sen op de laatste dag van de Vier daagse in de Annastraat van gebouw ..De Vereniging" tot aan de Franse- straat envoor een plaats moet men naar gelang van de zitplaats 2:50 of 1.50 betalen. Dat is nooit gebeurd, want juist in deze straat staan elk jaar de mensen rijen dik langs de weg om de wandelaars te begroeten. Nu is er maar plaats voor 5000 personen. Ook gaat entree heffen voor de Vlaggenparade in' het Goffertstadion. De K.N.B.L.O. staat er buiten, maar het is geen stijl Ik he-b majoor b.d. J. N. Breunese ge vraagd wat hij van deze „stunt" van het gemeentebestuur dacht en hij was zeer openhartig in zijn antwoord, want deze oud-militair, die zoveel voor de groei van dit internationale wandel sportfestijn gedaan heeft zei: „Wij staan er buiten, want de vierdaagse is geen commerciële zaak. Als het dat wordt, dan is de Vierdaagse de Vierdaagse niet meer. Het gemeentebestuur had dit niet moeten doen en wij, als K.N.B.L.O.. zullen alles doen om dit college tot andere ge dachten te brengen. Al: •ciële karit toegevi met het afslachten i de c ..Het leuke was vroeger." zei majoor Breunese, „dat de bewoners langs de route in de stad aan de vooravond van de laatste dag reeds stoelen naar bui ten sleepten. Het was al een stukje tra ditie geworden, dat zo echt bij de Vier daagse hoorde. Nu kan het niet meer door de maatregelen van het gemeente bestuur. Dat is jammer, heel erg jam- Op mijn vraag waarom het stadsbe stuur van Nijmegen tot deze maatregel was overgegaan antwoordde majoor Breunese. dat het doei van het plaatsen van de tribunes en het heffen van entree is. het vormen van een fonds voor het organrseren van zomerfeesten. Hi bladen, die fel geage dit besluit. „Als men men had. dat het vooi te staan, dan zouden i de Nijmeegs rd hebben tege 43) Het voorwereldlijke monster dat bij zoölogen als de Stegosaurus te boek staat, kan met recht een voor historische. levende, tank worden ge noemd. Het was een zwaar gepant serd, plomp gebouwde landbewoner uit de geologische periode die als het Boven-Jura wordt aangeduid. De overblijfselen van dit dier zijn in de Amerikaanse staat Colorado gevon den. Tegen aanvallen van vijanden was de Stegosaurus afdoende be schermd door pantserplaten in de huid en door een kam van rechtop staande. geweldige, puntige beenpla ten. die met een hoornlaag overtrok ken waren over de hele lengte van de hooggewelfde rug. De dikte van deze platen bedroeg soms 10 cm! Bo vendien had het dier op de staart 4 lange stevige stekels staan, die een ge weldig afweermid del vormden, want t die tart koi hij slagen uitdelen, die ongetwijfeld krachtiger en wre der waren dan de slagen die op onze middeleeuwse slagvelden met de goedendag wer den rondgediend. Nu sou ieder, na kennis te hebben genomen van het uiterlijk van de Stegosaurus, op goede gronden kun nen veronderstellen, dat dit dier voor allen en iedereen een geweldige vijand moet lijn geweest. Zijn gebit duidt er echter op. dat hij uitsluitend plantaardig voedsel gebruikte, zodat we geen roofdier In hem mogen zien. Het zware pantser en sijn verschrik- TOCH IS HET ZO! keljjk wapen in de staart, duiden er dus alleen op, dat hU zijn vegetari sche maaltijden in vrede wenste te gebruiken en dat hij er geen steek voor voelde als vleesschotel te dienen voor de machtige roofdieren van zijn tijd en omgeving. Ook de Triceratops. die aan het eind van de Krijtperiode in Noord- Amerika heeft geleefd, was een plomp, zwaar, dier dat een vreed zaam bestaan moet hebben geleid, al hoewel het grote pantserschild dat de hals beschermde en de hnnrnstekels op andere plaatsen van het machtige lichaam, hem ongetwijfeld een schrik aanjagend uiterlijk hebben verleend Zij droegen de naam dinosauriërs (schrikaanjagende hagedissen) du? met recht. Lang niel allen waren evenwel in de ware zin van het woord, maar zij hadden de nodige bescher mingsmiddelen ge- die tijd. i niet z der tegenweer zijn tegen de wei lijke monsters dinosauriërs, die reeds lang waren uitgestorven, toen de mens op aarde verscheen, vinden we terug in de voorstellingen die de mensen zich van de draken hadden gevormd duizenden jaren vóór er van voor wereldlijke vondsten of fossiele res tanten sprake was. De mens uit d< oudheid heeft dus nooit op deze wijze mei de dinosauriërs kunnen kennis maken. En juist dit Is nu het grote mysterie In alle drakenvoorstellingen. begrip voor gehad hebben, maar nu be slist niet." Wie men ook in Nijmegen spreekt i« zeer verontwaardigd over dit besluit, dat echter dit jaar helaas niet meer in getrokken kan worden, want alle maat regelen voor het plaatsen van de tribu nes zijn reeds genomen. ii precisie apparaat 4 Blauwe Gillette mesjes. In aantrekkelijk plastic etui 4.50 als u met vakantie gaat. In kamp of caravan, in bungalow of hotel kunt u zich dan op elk moment perfect scherep. Met GILLETTE voelt u zich steeds fris en schoon. Is uw oude apparaat geen precisie-apparaat meer? Vervang het dan door een nieuw, voor u op reis gaat Neem een Gillette Rocket set Gillette scheercrème niet! ONDER BEPAALDE VOORWAARDEN OP DE conferentie over het staken van de proeven met kernwa pens, die in Genève wordt gehouden, heeft de Rus Tsarapkin gisteren ver klaard, dat de Sowjetunie bereid is om het vetorecht op het plaatsen van de controleposten en de routes van verkenningsvliegtuigen voor het op sporen van kernproeven te laten ver vallen. Dit is een van de deuren in de sluizen te Boms, Zuid-LimburQ, de diepste van West-Europa. De hoogte is 11,36 m, de breedte 16 m. De lengte van de sluizen is 135 m. Het scheepvaartverkeer is hier zo druk, dat er in de komende drie jaar nog twee soortgelijke sluizen zullen worden bijgebouwd. Viaardingse trawler Door de n.v. De Doggermaatschappij te Vlaardingen ïs'een contract getekend met de n.v. scheepsbouw werf De Dage raad te Woubrugge voor de bouw van een nieuwe trawler voor deze maat schappij. De trawler die met een lengte van 44 meter, een breedte van 7 m. 30 en een holte van 3 m. 80 de grootste trawler zal worden tot nu toe voor Viaar dingse rekening gebouwd, zal worden voorzien van een Deutz-dieselmotor met een vermogen van 1000 pk, en van een zeer moderne accommodatie. Men denkt het sohdp maart 1960 te kunnen ople- Trein reed door na botsing niet vrachtwagen Op de overweg in de Heuvelsestecg ussen Veenendaal, De Klomp en Maars- bergen reed gistermiddag om ongeveer half drie een auto tegen de trein Arn hemUtrecht. De overweg is voorzien van een auto matische knipperlichtinstallatie. De ma chinist en de passagiers van de trein heb ben van de aanrijding niets gemerkt. De trein reed door en pas in Maarsbergen werd geconstateerd, dat uit de trein een bladveer van een truck naar buiten stak. De vrachtauto kwam na de botsing in de berm terecht en werd vernield. De be stuurder van de auto. de heer Oosten- brugge. uit Scherpenzeei, is opgenomen in het ziekenhuis te Veenendaal. De trein had ongeveer twintig minuten vertraging Honga rjje: Het door staats- en c >erderijen bewerkte land 25 tot 45toegenomen. bevredigende bepalingen bevat inzake de afspraken tussen de controle-organisatie en de betrokken regeringen. Naar weste lijke mening bevat het ontwerp-verdrag dergelijke bepalingen al. Volgens een bericht van conferentie zijde zijn beide partijen van mening dat er geen roulinevluchten over continentale gebieden moeten plaatsvinden, doch wel speciale vluchten als zich ergens niet-ge- identificeerde incidenten mochten voor- Voorts zou er een zekere mate van over eenstemming zijn over de plaatsing van d« controleposten en de vluchten. In hoofd zaak zou het verder op de conferentie nog gaan over het vaststellen van de ont- werp-tekst voor het verdrag. Op de bijeenkomst van gisteren, die werd bijgewoond door Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, beschuldigde Tsarapkin de Verenigde Staten van het saboteren der conferentie door 'n „politiek van stilzwijgen" te ren jegens de voorstellen die door Rusland zijn gedaan. Op de huidige basis kan het gesprek niet worden voortgezet, aldus de Russische afgevaardigde. „De Sowjetunie doet voortdurend concesies. terwijl het Westen halsstarrig aan zijn standpunt vasthoudt". Mr. Beernink voor C.H.U.: (Van een onzer verslaggevers r\P „Woudschoten" in Zeist is gis- teravond onder grote belangstel ling de zomerconferentie van de Chr. Hist. Unie begonnen. De kamer debatten hadden de meeste C.H.-par lementariërs nog in Den Haag gehou den. Mr. Beernink, die voor het eerst als unievoorzitter de politieke be schouwing zou geven, kwam er echter wel voor over. al was het met enige vertroging. Hij bracht goede berich ten uit het parlement mee. De aan vankelijk gerezen spanningen waren weggenomen door het antwoord van de regering. Spreker roemde met name de rede van minister De Pous en sprak zijn vertrouwen uit in het kabinet-De Quay. Z.i. zal er inder daad Restreefd naar worden de vrijere loonvorming een goede kans te geven. Dat de P.v.d.A. zich zo goed heeft kunnen handhaven bij de laatste Ka- ■erkiezing. komt niet in de laatste plaats door de toevloed van vroegere nunistische stemmen Deze toevloed en zeer bepaalde hoek heeft natuur lijk politieke consequenties. De socialis- ische leiders moeten veel scherper op links spelen en ook in de Kamer zijn de voortekenen daarvan te bespeuren in een oppositie, die vaak alleen om partijpolitieke redenen wordt gevoerd. Het had mr. Beernink teleurgesteld, dat nog zovele protestantse werknemers op de P.v.d.A. gestemd hadden. Hij zag daarin een vrees voor de oude caolitie. Er bestaat nog te weinig vertrouwen in de mogelijkheid van een ware christe- lijk-sociale politiek, zo betoogde hij, en we zullen dus hebben aan te tonen, dat deze metteraad uitvoerbaar is. Het kabinet-De Quay zag spreker als „semi-parlementair", omdat er wel over leg is geweest met de fractievoorzitters, niet met de fracties. Deze laatste zijn aan ook nergens aan gebonden. Bij herhaling wordt beweerd, dat dit kabinet conserva tief is en dat de andere partijen onder de zweep van de liberaleh doorgaan. Dit is zeer zeker niet het geval. De P.v.d.A. heeft nu eenmaal niet het monopolie van de vooruitstrevendheid Nog nader ingaande op de sociaal-eco nomische nota, sprak mr. Beernink als zijn overtuiging uit, dat een verlaging van de bouwkosten mogelijk moet worden ge acht. Daarmee zal dan hopelijk ruimte verkregen worden voor betaalbare wonin gen, ook voor minder draagkrachtigen Spreker 7 oerde eveneens een pleidooi voor een wijziging van de kieswet. Bij de huidige regeling krijgt een partij al kamerzetel bij het behalen van 0.7 procent van de stemmen. Beter ware het terug te keren tot het oude minimum van 1 pro- Uitvoerig ging mr. Beernink in op de situatie van de prot. chr. partijen. Hij verheugde er zich daarbij over, dat de heren Hindriks en De Jong, resp. voorzit ter en secretaris van de Chr. volkspartij ook op de conferentie waren. De goede met de CVP geven uitzicht op eeDheid. Gaarne zou hij deze ook net de Protestantse unie, met wit de CHU eenzelfde reformatorisch bewust zijn gemeen heeft. Er is echter een ver schil van tactiek, omdat de P.U. heit zoekt DE VERHOUDING tot Indonesië zal niet slechter worden door de wijzi ging van de dienstplichtwet en de wet voor het reservepersoneel der krijgsmacht en de bij de behandeling betrachte spoed, aldus verklaart de minister van defensie a.i. in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. De regering acht het haar taak de on afhankelijkheid van het Koninkrijk te verdedigen en ongetwijfeld behoort ook Nederlands Nieuw-Guinea tot het Ko ninkrijk. Zij acht zich bevoegd daarbij de krijgsmacht te gebruiken. Hoe de Staten-Generaal zullen worden ingelicht over het voornemen tot be paalde troepenzendingen valt moeilijk te zeggen en moet van geval voor geval en naar omstandigheden worden bezien. De dienstplichtwet bevat weliswaar geen garantie voor verhoogde inkomsten bij dienst buitenslands buiten de keerkrin gen, doch krachtens algemene maatre gelen van bestuur hebben militairen in dat geval vrijwel steeds aanspraak op Vragen over het drama in Putte Het drama in de villa aan de Zoekweg te Putte (N. Br.), waar vórige week don derdag drie Slachtoffers van een schiet partij werden aangetroffen, is voor mr. H. K. J. Beernink (c.h.). lid van" de Twee de Kamer, aanleiding geweest de minis ter van justitie een aantal vragen te stel len. De heer Beernink vraagt of het ge estelijke onderzoek inderdaad een dag i de schietpartij zodanige resultaten had opgeleverd, dat over de achtergronden van het voorval en de beweegredenen der betrokkenen reeds met enige zekerheid kon wbrden geoordeeld. Over de achter gronden werden, zoals bekend, medede lingen aan de pers verstrekt. die verhoging. De leemte in de grondwet ten aanzien van het gebruik van de krijgsmacht zonder dat het Koninkrijk in oorlog is verklaard, moet worden aan gevuld in de grondwet en niet in de dienstplichtwet. De dienstplicht is wel iswaar een Koninkrijksaangelegenheid, doch is aan de landen zelf ter regeling overgelaten, zodat een rijkswet niet no dig is, aldus de minister. in een getuigen, dat dreigt los te komen staan van de werkelijkheid- Hij hoopte dat hierover spoedig een gesprek mogelijk Ten aanzien van het voortdurende ver lies van de ARP merkte spreker op dat leze partij volledig terugvalt on een ker kelijke kern. De mensen uit andi re kring, die vrfH'gei a.r. stemden, zijn daartoe niet meor bereid. Het verlies van de CHU echtte hij met alarmerend: in drie jaar tijd 0.3 procent. De voorzitter had becij ferd nat het op deze manier nog 72 jaar zou duren voor de unie geheel verdwenen zou zijn. Daartoe behoeft echter geen enkele vrees te bestaan wanneer de unie er in slaagt de beginselen te vertalen in de Uit liefde achter de tralies EEN WERKLOZE vrachtwa genchauffeur, die een ge rechtelijk bevel aan zijn laars lapte en doorging een minderjarige Britse jonge dame erfgename van een schat rijke vader het hof te maken, is wegens belediging van de recht bank achter de tralies gekomen, ho ren we uit Londen. Hij heet Edward Langlev, is 27 jaar. en werd door de rechter een berooide avonturier genoemd, die niet moest denken, dat hij met de rechtbank een loopje kon nemen of dat hij na een weekje wel weer op vrije voeten zou zijn. Het meisje in het verhaal is Ka- threen Dowsett, de knappe doch ter van een zeer rijke scheepsbou wer uit Lincoln shire. Zij is op gesloten in de vrouwengevangenis van Holloway, eveneens wegens overtreding van een gerechtelijk verbod, nl. van dat om omgang met Langley te hebben. Krachtens de Britse strafwet, kunnen zij beiden voor onbepaalde tijd in hechtenis worden gehouden, en wel totdat de rechter meent, dat zij er van doordrongen zijn, dat gerechtelijke bevelen nageleefd moeten worden. Kolenvoorraden: De door de Hoge Auto riteit van de Kolen- en Staalgemeenschap uitgetrokken 7 miljoen dollar voor finan ciering van de voorraden bij de mijnen zijn uitgeput. Neem wat WON DVER BAND extra in voorraad voor een wondje is slechts het beste goed genoeg. Zorg daarom dat U altijd Hansaplast wondverband bij de hand hebt. TJET CENTRAAL Bureau voor de Statistiek heeft een statistiek sa mengesteld van de samenstelling der Nederlandse koopvaardijvloot per 1 januari 1959. De inleiding tot deze publikatie geeft o.m. bijzonderheden betreffende de ver anderingen in de samenstelling der Ne derlandse koopvaardijvloot gedurende 1958. Zo blijkt dat van de lotale aan was der vloot van ruim 480.00 brt. cir ca 55 procent in het binnenland en 31 procent in het buitenland was gebouwd. De overige tonnage is door aankoop of op andere wijze in de vaart gekomen. De totale tonnage der zeeschepen van ruim 233.000 brt., waarvan de zeebrief in 1958 is vervallen, bestond voorname lijk uit oude schepen. De gemiddelde leeftijd der gesloopte schepen bedroeg 32 jaar en die van de verkochte sche pen 22 jaar. Praktisch de volledige tonnage der Nederlandse koopvaardijvloot had als energiebron voor de voortstuwing olie. Van de totale tonnage was 60 procent uitgerust met dieselmotoren. 33 procent met stoomturbines en 7 procent met zuigerstoommachines. Ook is aandacht geschonken aan de leeftijdsopbouw der koopvaardijvloot. Gebleken is dat deze gunstiger is dan die van de wereldvloot. De totale ge middelde leeftijd bedroeg voor de Ne derlandse vloot 11,6 jaar en voor de wereldvloot 13,7 jaar. De positie van de Nederlandse koop vaardijvloot onder de zeevarende mo gendheden is in 1958 dezelfde geble ven als in 1957. In rangorde naar brt. gemeten bezette Nederland met 4.6 min. brt. de zevende plaats. Wat het aan- bouwprogramma der zeeschepen betreft, bedroeg het aandeel van Nederland in het wereldtotaal 1.8 min. brt. of 7 pro- Ten slotte zijn enkele bijzonderheden vermeld wat betreft de passagiersac commodatie aan boord der Nederlandse passagiersschepen. In de laatste tijd wordt er door de Nederlandse reders bijzondere aandacht geschonken aan de accommodatie aan boord voor minder kapitaalkrachtige passagiers De verde ling van de totale capaciteit voor hut passagiers naar de verschillende klas als volgt: 1ste klas 16 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5