Subsidie voor onderzoek van oorzaken en verloop der buitenkerkelij kheid IIP Braassem sloot met zon, wind en verrassingen Examens r.k. huishoudschool, :ewater 1 te Leiden Galgt -nieuwe leiüsche courant 3 VRIJDAG 17 JULI 1959 Agenda voor Leiden Zaterdag 4 Rijn-Schiekanaal bij fabriek van Van [wijk en Heringa, 3.30 uur: prestatietocht |00 meter en 550 meter gekleed zwemmen Apotheken De avond- en nachtdienst wordt deze ■reek waargenomen door de Doeza-apo- theek, Doezastraat 31 telef 21313, en de iefeaven-apotheek, Haven 18, telef 20085 11 Films M Casino (2.30, 7 en 9 15 uur): Brokken- dpiloten (alle leeftijden). T Lido (2 30, 7 en 9.15 uur): De vierkante Jeikruut (alle leeftijden). 7 Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jerry Lewi6 !fcle baby-sitter (alle leeftijden). »T Rex (2.30, 7 15 en 9.15 uur): Danny Kaye lialf circusheld (alle leeftijden). T Trianon (2.30, 7 en 9 15 uur): Alleen op „de wereld (alle leeftijden). i Prentenkabinel %or.o Reinhold e Wf). Musek, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen •purg 73; elke dag geopend van half 10 tot 'talf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag (tan 2 tot 5 uur. ïti Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag jHeopen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur £,(na 1 april tot 5 uur). a Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag JeopendK 2 tot 5 Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen 'tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in 'de vakanties), concierge: Kolfmaker i steeg 16a. i» Geologisch en mineralogisch museum. lijGarenmarkt lb: elke dag geopend van 10 ytot 12 2D vaD 2 tot 4 uur. a Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen- «burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 m Archeologisch instituut, Rapenburg 26, (|e!ke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). 1 Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 lelke dag algemene studiezaal en uitleen- tafdeling, geopend van half 10 tot half 6 ,op zaterdag tot 5 uur i Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg 6: op maandag, woensdag er K vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 a tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree atraat 27: maandag en woensdag van 1 .tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van ¥10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag 'van 10 tot 5.30 uur. 2 ti Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraa' lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio "theek Reuvens, Plantage 6: maandag 'dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u {woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uui |en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd i tvan 6 30 tot 8.30 uur 's avonds i Academiegebouw, Rapenburg 73: elke 'dag geopend van 8.30 tot 1230 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag I Rijksmeuseum voor Volkenkunde, Steen, straat la: elke dag geopend van 10 to' Instituut voor culturele anthropologie en sociologie van niet-westerse volken 'Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag 'geopend van 9 tot 1230 en van 2 tot 5.3f |uur, behalve zaterdagmiddag i Stedelijk museum De Lakenhal, Oud» (Singel 28: elke dag geopend van 10 tot Dr. Faber (Leidse universiteit) over De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. T. T. ten Have, hoogleraar in de sociale pedagogie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, en dr. H. Faber, wetenschap pelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Leiden, een subsidie verleend voor een onderzoek naar de oorzaken en het verloop der buiten kerkelijkheid. Dit onderzoek wordt zo breed opgezet, dat het represen tatief voor het Nederlandse volk zal zijn en dat het naar wordt ge hoopt een inzicht zal geven in het thans zo ondoorzichtig geworden verloop van het kerkelijk leven. In een onderhoud vertelde dr. Fabei ons, dat toen hij enige jaren geleden eer onderzoek had gedaan naar het godsdien stige leven van psycho-somatische pa tiënten in de kliniek van het Wilhelmi nagasthuis bij de Amsterdamse arts dr J. Groen, het hem was opgevallen, da deze mensen bepaalde gevoelens koes terden ten opzichte van de Kerk en haai ambtsdragers. Deze gevoelens varieerder van eerbied tot aversie en rancune. Di bracht hem er toe bij Z.W.O. een sub sidie aan te vragen om de sociaal-psycho logische aspecten der buitenkerkelijk heid eens grondig te bestuderen, teneinde de achtergrond der bewuste gevoelens te leren kennen. Z.W.O. liet hem echter eten, dat het Humanistisch Verbond juist een subsidie-aanvrage voor eenz soort onderzoek had ingezonden it men zich nu op het bureau dezer •ganisatie afvroeg of een dergelijke en quête niet te combineren was en zelfs uitgebreid kon worden tot het Gerefor meerde en rooms-katholieke volksdeel. Dit gaf aanleiding tot een aantal be sprekingen, waarvan het resultaat is ge- orden. dat er onder leiding van een euratorium een landelijk onderzoek naar de oorzaken en het verloop der buiten kerkelijkheid zal worden ingesteld. In bedoeld curatorium hebben naast dr. Faber en prof Ten Have zitting: prof. dr. J. P. Kruvt te Utrecht die indertijd reeds een dissertatie aan de buitenkerke lijkheid heeft gewijd pater Goddijn ?ns he Kaholiek Sociaal Kerkelijk Instituut en prof. R. van Dijk. hoogle raar in de sociologie aan de vrije univer siteit te Amsterdam. Een belangrijke rol bij dit onderzoek zal worden vervuld door mejuffrouw R A. de Liefde, doctoranda in de sociale pedagogie te Utrecht, die over enige jaren een proefschrift hoopt te laten verschijnen, waarin de desbetreffende stof is verwerkt. Mej. De Liefde is than: bezig met het bestuderen van de litera tuur over de buitenkerkelijkheid. WM Ambtsdragers in de Leidse Hervormde Gemeente Ds. D. J. Vossers is vandaag in Her vormd Leiden begonnen met een over- richt van de Leidse Hervormde Gemeen te, dat is ontleend aan de verslagen van 6e verschillende wijkgemeentenOp 1 januari 1959 was geen enkele wijkkerke- raad voltallig, zo deelt de voorzitter van de centrale kerkeraad mee. Het aantal wijkkerkvoogden en wijkdiakenen was wel aanwezig, maar onder de ouderlin gen waren nogal wat vacatures. Het kleinste getal was 7, het grootste 13, ter wijl de plaatselijke regeling 14 als maximum stelt. Er bleken vorig jaar toch nog 92 mannelijke lidmaten te zijn, die zich voor het ambt van ouderling be schikbaar stelden. De wijkraden zijn in sociologisch op richt veel breder samengesteld dan vroe ger. Dat vindt dr. Vossers verheugend. Vroeger waren het vooral mensen uit de middenstand, die tot ouderling werden benoemd. Nu vindt men alle groepen e klassen in de raden vertegenwoordigd. Puzzelprominenten 1. L. de Jong, Zuidstraat 117, Katwijk aan Zee; 2. A. L. Moonen, Kanaalweg 13, Leiden; 3. J. Kui pers, Klein Vreewijk 1, Lis6e. De Sleutelstad haalt (Je volle winst bij Vitesse Met B. van Hooidonk als invaller voor de doelverdediger Dick Binnekamp, speelde de Sleutelstad gisteravond haar laatste uitwedstrijd tegen Vitesse in Den Haag. Reeds direct na het fluitsignaal van de scheidsrechter ontwikkelde zich een levendig spelletje, doch doelpunten ble ven uit, totdat Jan Dool met een goed uit de achterhoede aangespeelde bal het 'erste doelpunt kon scoren. Vitesse poogde het spel iets te forceren 1 verwaarloosde hierdoor haar dekking, hetgeen resulteerde in een doelpunt van Jan Dool, waaraan Wim v. Zijl nog voor ast met een ver schot een doelpunt toevoegde: 30. Met deze stand na rust kon de Sleu telstad-ploeg zich iets veroorloven werd menige aanval dikwijls fraai op gezet, doch aan de afwerking mankeerdi het nogal eens. Door een goed in de breedte opgezette aanval van Wim v. Zijl en Cees v. Hooi donk wist laatstgenoemde met een prach tig schot de stand op te voeren tot 40. na Jan Dool uit een strafworp de stand op 50 bracht. een felle tegenactie van Vitesse bracht Theo v.^Zee de stand op 5—1, na dezelfde speler nog optrok tot 52. Doch de Sleutelstad liet niet lang op ch wachten; door Aad Kapaan werd het 6—2. Door dit resultaat blijft de Sleutelstad iveede-klasser. Volgende week donder dag heeft men tegen D.K.R. thuis genoeg een gelijk spel om ongeslagen kam pioen te worden. MULO-examens te Leiden Bij de gisteren afgenomen MULO-exa- 71 ens te Leiden werd het A-diploma be haald door de dames R. van den Hoofd- kker (Zwammerdam). A. C. van Duijn (Noordwijk), M. E. van Duijn (Noord- ijk). F. M. de Romijn, A. Mulder. J. A A. de Jong (Katwijk), C. H Kuil;'en door de heren D. C. van Duijn (Katwijk). C. Guijt (Katwijk). D. Bouman (Alphen) R. Bogaards (Oegstgeest), O. Y Cosiin Oegstgeest); MULO-A en middenstands diploma behaalden de dames Th. J, B Drilling (Leiderdorp). N. de Jong (Zoeter- voudej en de heren W. M. van Doesburs Leiderdorp). K, Gordijn en P. Meijer Waar geen plaatsnaam vermeld, is dit Leiden. Negen kandidaten werden afge- Burgerliike stand van Leiden GEBOREN: Johannes Bernardus Hermanus zn van J. B. H. van der Kwaak en M. M. van der Heijden; Lambertus zn van L. Fielemon en M van Egmond; Maria dr van L Fiele mon en M. van Egmond: Aldert Cor nells zn van C. Varkevisser en J Ciere; Edith Elizabeth dr van W Langeveld en A. M. Keijzer; Johan nes Diederik zn van W C Capel en B ten Have: Soraya Ariadne dr van J. H G Meesters en S. Timmerman; Cornelia Maria dr van D. C. Vijl- bricf en J. M. Vletter. OVERLEDEN: G. Kalkhoven, 69 jr. GFHUWD: T. H. R. van der Zeeuw en M A. J. de Vogel; R G Ruigrok en M F D. Guasco; A. H Siebert en C. Heijkoop: H J Heijmans en E Eradus; B W L. Weller en C. A Baas; J van Hooven en M Bloem; F. van Oosten en J E. S. Beurze; H A. Bavelaar en S. H W Springer; J. B. de Groot en G. Rozier; J. D van Soldt en C. M. W. Kok; J. Bin- nendiik en R. H. W. Roodakker; L de Koning en A. Sérközi; J. de Goede en C. M. J. Juffermans: J. G Ma- theijsen en J. van den Bos; W F Jongeleen en C. A M Leeflang; F Mulder en J C. Favier; H P le Febre en D. van Strater; H. Klink hamer en J. Bavelaar; L. L. Gerrits en W. M. C. van der Voort; L. Ouwer- kerk en E H. M. van der Meer; A. Roelofsen en G .C. Braxhoven. Bij het onderzoek zal allereerst nauw worden samengewerkt met de Stichting 's-Gravenhage. Deze ogenblik bezig met proefvragenlijst Statistiek t< instelling is op hi het opstellen van Deze zal eerst op bruikbaarheid de worden getest. Bij gunstig resultaat wordt zij vervolgens aan het curatorium ter beoordeling aangeboden. Het ligt in de bedoeling de vragenlijst aan een re presentatieve groep van de Nederlandse h^volking aan te bieden. In de tweede plaats zullen de levens geschiedenissen van plus minus 150 men sen worden verzameld Voor het onder- zoeek naar verschillende details zullen jonge krachten worden ingeschakeld. Het onderzoek, dat enige jaren zal du ren, strekt zich uit tot alle lagep en stan den der maatschappij en de steden zijn er evenzeer bij betrokken als het agra rische en het geïndustrialiseerde platte land. Het wordt dus een vertikale door snede van de Nederlandse bevolking. Aan het einie vj^i het onderhoud sprak dr. Faber de wens uit, dat de verschillen de kerkelijke autoriteiten het onderzoek krachtig zouden willen steunen. Herdenking Bethlehemkerk Zondagmorgen 10 uur hoopt dr. G. J. Streeder in de Bethlehemkerk (Kooi- kapel) voor te gaan In zijn prediking hoopt hij stil te staan bij het 25-jarig be staan van deze kerk. Het Hervormd kerk koor zal medewerking verlenen. Gedenksteen op het graf van ds. J. v. d. Wiel De kerkeraad van de Hervormde wijk- gemeente Molenwijk heeft besloten op het graf van ds. J. van der Wiel een ge denksteen te doen plaatsen. Hij is ervan overtuigd, dat velen in de wijkge- meente en daarbuiten met dit besluit zullen instemmen. Het gironummer van de wijkgemeente is 584693, het doel van de gift dient te worden vermeld. De leden van de wijkkerkeraad zijn: P. J. van Hoeken van 's-Gravenpolder, Rijnsburgerweg 19; D. van der Kwaak, Thorbeckestraat 37; K. Klarenberg. Rijnsburgersingel 1 a; J. Velthuizen, Jan Vossensteeg 73; J Bekooy, Marislaan 21; P. A. Harteveld, Rijnsburgersingel 43a; H. Schoonderwoerd, Stille Rijn 9; J- P- Zwanenburg, Haarlemmerweg 5la; A. v. d. Burg, Maredijk 26; M. Corpel, Piet Heinstraat 20; G. M. R. de Haan, Oude Vest 99; J Nieuwenhuis, Korte Mare 6; J. Nijenhuis, Haarlemmerweg 78 (Hout- werf Mulder); A. de Raaf, Stadspolder- weg 6. J. J. v. Weeren, Stadspolderweg 10; K. Terburg, Van der Werfstraat 39 Kerkelijke uitwisseling Over enige lijd zal het kader mede werkers van het bijzondere Kerkewerk van de Hervormde Gemeente te Rotter- dam-Delfshaven een bezoek aan Leiden brengen. Zondagavond heeft dr. P. L. Schoonheim aldaar een bijzondere dienst geleid. Leids jeugdorkest speelde in Rotterdam Het Leidse jeugdorkest en de drumband De Burcht heeft gisteren medewerking verleend bij een winkeliersfeest in het zuiden van Rotterdam. De winkelierscom binatie Boulevard-Zuid hield een bus-dag tocht voor klanten, die een bepaald aan tal zegels hadden gespaard. Deze tocht werd besloten met een rondgang va: bussen door Zuid. Men had het Leidse jeugdorkest gevraagd, de stoet muzikaal te willen openen. Er waren zeer veel buurtbewoners op de been. Aan het slot konden de Leide- naars een ware ovatie in ontvangst ne men. De voorzitter van de winkeliers- combinaite, de heer A. Schuiten, hechtte als blijk van waardering een herinne ringsvaantje aan het vaandel van De Burcht Leidse NZ.H.-man kreeg een koninklijke onderscheiding Keurige witte JÓNGENS OVERHEMDEN. Een ongelooflijk voordelige aan bieding in echt SANFOR-poplin. rima kwaliteit en onberispelijk gemaakt. Normale prijs 8 gulden. Ni3 als opruimings stunt Regenboogklmse bleef teleurstellen DE LAATSTE DAG van de Braassemweek bracht opnieuw ideaal weer, echter zonder wind, zodat het bestuur 's middags besloot voor alle klassen slechts één ronde te zeilen. Toen er ongeveer 3 uur iets meer wind kwam, kon de Braassem toch nog zeilend worden besloten. De groepswedstrijden in de Regenboogklasse tussen Rotterdam, Braassem, Zaanland en de Kaag werden voor de Braassem geen groot succes. J. H. S. Sieverts zeilde alléén voor de Kaag en bij de wedstrijd op donderdag waren velen met andere wedstrijden be zig, zodat de Regenboogklasse een worden uitgesteld. De einduitslag werd; Zaanland 31-1 punt; Braassem 30-1 punt; Rotterdam 2.1 punt; De Kaag 18 punten. Bij de Flying Dutchmanklasse wa de gebroeders Kraan oppermachtig tonoden dit door alle wedstrijden als eerste te eindigen. In de Sharpieklasse won J. van Sta veren de hoofdprijs zeer verdiend en hi; werd slechts éénmaal tweede, doordat B Kraan jr.hem in de voorlaatste wed strijd klopte. Zoals het meer gebeurt bij windstilte, kwamen vele uitslagen verrassend uit de bus, In de Valkenklasse A werd D. Hooft onverwacht nummer één en Rolf v. d. Bauwen (hoofdprijswinnaar) ging als vierde door de finish. Ook in de Finnklasse zorgde J. J. Huurman voor een grote verrassing, door Koos de Jong op de tweede plaats te houden, echter zonder succes voo hoofdprijs. Bij de Olympiajollenklasse was het niet veel anders, want de hoofdprijswinnaar, Sj. H. Haaksma, eindigde op de vijfde plaats. Jammer was het dat in de Pampus- Aan de r.k. huishoudschool. Galgewatei 1, te Leiden zijn de uitslagen bekendge maakt: Het getuigschrift huishoudkundige werd behaald door: J Aalbersberg, E He- witt-Wille, N Zwart, M Bouma, Leiden, A van den Bosch, Hoorn, I meijer, Lichtenvoorde, J Deenen, Eygels- hoven, J Govaert, Stein (L), S Greve, Breda, E Grobben, Schalkhaar, J Kesse- ner, Heerlen, C Rölkens, Bilthoven, Rozestraten, Aarlanderveen. J Ruemkens. Haelen, M Schroots, Rotterdam, I Bapti te. Roermond, M van den Berg, Bolsward, H van den Donk, Veghel, A Jansen, Mid- denmeer, M Janus, Amsterdam. I Lips, Drunen. Afgewezen geen. Voortgezet men 3 Het getuigschrift vormingsklas behaal den: S Oude Elfrink, T van Meegen, Lei den, A van Heyningen, Voorburg, M val der Marei, Koudekerk, E van Eisen, I Bruschke, Oegstgeest. G Buschman, Hille. gom, E Gibbels, Middelharnis, J Munster- man, Nieuw-Vennep. Afgewezen 5. Het schoolgetuigschrift kinderverzorg ster werd behaald door: F Dooyenburgh, W Teljeur, G van Wely, Leiden, H van den Barselaar, B Bunnik, M van Diemen J van Horsen, E van der Plas, Wassenaar, G Geerlings, M Geerlings, A van der Klugt, A Oostdam, T van der Slot, H Ver- wer, Noordwijkerhout, J Grevenstuk, M van de Voort, Zoeterwoude, L de Mooy (met lof), Valkenburg (ZH), W Beljen, Vogelenzang, A Vink, Noordwijk Afge' geer Het diploma kolonieleidster van de trale raad werd behaald door: G Wely (met lof). Leiden, J Grevenstuk, M van de Voort, Zoeterwoude, J van Horsen (met lof). Wassenaar. Afgewezen geen. Het getuigschrift coupeuse behaalder M Bakker. M de Cler, A Geenjaar, L Het- tinga, A Sloots, Leiden, G Duinhoven, Warmond, A Langeveld. Hillegom, C de Mooy, Oegstgeest. A Schaap, Katwijk Zee, W Timmers, Abbenes. Afgewi geen. Het getuigschrift costuumnaaister be haalden M Beugelsdijk, C Giezen, M Heetveld, Leiden; C Broekhof (met lof), Noordwijkerhout. J Hoogervorst (met lof), D Kop, Leiderdorp, J de Ruyte: Oegstgeest. Afgewezen geen. Het getuigschrift huisnaaister werd be haald door: C Bakker, A van der Kaay J Kukler, Leiden, M Appelman, Noord wijkerhout, C Beugelsdijk, Warmond, B ten Have, J van der Kamp, Oegstgeest. P Heemskerk, Oud Ade, E Hiep, B Moer kerk, Noordwijk, J Straathof, Nieuwe We tering. Herexamen 1. Afgewezen geen. He.t getuigschrift huishoudassistente be haalden: A Aalders, C de Bruyn, C van Hoorn, J Rijnbeek, J Timmers, M Detrie, Vandaag is het voor de tweede maal deze week feest bij de NZH. Weer geldt het een 40-jarig dienstjubileun. Ditmaal was het de heer H. L. A. Schneider te Liden, die vanochtend met familie en een delegatie van de bedrijfsleiding in het Leidse stadhuis werd ontvangen. Daar deelde burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot hem mee, dat het de Ko ningin heeft behaagd hem te onderschei den met de eremedaille in brons, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Van Kinschot prees in zijn toespraak de ijver en plichtsbetrach ting, die de heer Schneider in de loop van de 40 jaar arbeid voor de NZH heeft betoond, eerst als hulparbeider, later als ambachtsman II. Hij heeft zich in deze functie, die hem voor werk van allerlei aard plaatst, steeds voor de volle hon derd procent gegeven. De heer J. J. Jurrissen. directeur van de NZH. voegde hieraan zijn gelukwen- toe en overhandigde de jubilaris de draagmedaille van de maatschappij. Schenker aan Leids museum geëerd De museumpenning in zilver is toege kend aan dr. C. Franöeen te Bennekom als blijk van waardering voor zijn ver diensten. betoond door de schenking van een zeer belangrijke collectie pre-histo- rica van Indonesië aan het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden. De penning Is dr. Franssen gisteren ten departemente uitgereikt door de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. IJ. Soholten. De heer Franssen heeft een groot deel van zijn leven op Java doorgebracht en slaagde erin een belangrijke collectie pre-historica aan te leggen, verzameld in vele vindplaatsen op dit eiland en uitge breid door ruil met particulieren en in stellingen elders ter wereld. Gedurende de oorlog was zijn collectie ondergebracht in het museum van het Koninklijk Bataviaans genootschap van kunsten en wetenschappen. Na heretel van meer normale omstandigheden werd de collectie naar Nederland overgezonden en in bruikleen gegeven aan het rijks- r volkenkunde te Leiden. Prof. dr. K. W. Taconis gewoon hoogleraar in Leiden Bij Koninklijk Besluit van 6 juli 1959 is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Uni versiteit prof. dr. K. W. Taconis. Prof. T-aconis, geboren op 20 juli 1910, bezocht de H.B.S. te Heerenveen en studeerde van 1927 tot 1938 in de wis- en natuurkunde aan de Leidse universi teit. In juli 1938 promoveerde hij bij prof. dr. W. H. Keesom op een dissertatie getiteld„Onderzoekingen betreffende de structuur van vaste stoffen en vloei stoffen bij zeer lage temperaturen". Daar na is hij steeds in het Kamerlingh-Onnes- Laboratorium werkzaam geweest, aan vankelijk als assistent, sinds 1940 als be- drijfschef. van 1945 af tevens docent Installatie Leidse bejaardenraad Naar wij vernemen, zal maandagavond o m8 uur in het stadhuis de installatie plaats hebben van de raad van bestuur van de Stichting voor de exploitatie van een bejaardencentrum in Leiden. De in stallatie zal geschieden door de burge meester. De raad van bestuur bestaat uit de vol gende personen: W. A. Kasteleijn, voor zitter, A. J. Jongeleen, wethouder van openbare werken, S. Menken, wethouder van sociale iaken. mr. J Bool, gemeente secretaris, mej. A. J. van Nienes, gemeen teraadslid, mej. M. Noordman, oud-ge meenteraadslid, mevrouw mr. B G. von Meyenfeldt-Bakker, D. van Eek, B. G Hilgerson, A. J. Schoneveld (federatie van woningbouwverenigingen) en mevr. M. Buurman-Den Hollander. in de koudetechniek, ingesteld door het Leids Universiteitsfonds. Prof. Taconis zal de plaats van prof. dr. A. F. van Itterbeek bezetten, die op 1 oktober 1959 als hoogleraar te Leiden zal aftreden. Nieuwe bestrating op het Rapenburg Het Rapenburg is op het ogenblik tus sen de Nonnensteeg en de Doelensteeg afgesloten voor bestratingswerkzaamhe den; de gemeente heeft van de taire vakantie gebruik gemaakt dens schoonste gracht van een ni (zonder bulten en kuilen) te Het deel van de Kaiserstraat tot het aca demiegebouw is al opnieuw bestraat. Bo vendien is aan de noordelijke muur van het universiteitsgebouw een schutting op getrokken in verband met voegwerkzaam- heden aan deze muur. Leidsche Wolspinnerij Tegen het eind van deze maand zal het kantoor var^ de Leidsche Wolspinnerij Paratyfus in kamp Een kamp van tweehonderd Canadese jongens in de Heerenduinen te IJmuiden is voorlopig geïsoleerd, omdat het ver moeden bestaat dat onder de deelnemers paratyfns is uitgebroken. Gisteravond omstreeks acht uur kregen vier jongens plotseling hevige buikklach ten Een uur later waren het er al negen en in de loop van de nacht ie het aantal zieken uitgebreid tot zestien De afdeling van het Rode Kruis te IJmuiden heeft een grote tent van 10 x 10 meter afge staan waar n twintig bedden geplaatet kunnen worden. A Sommers, Leiden, M Barnhoorn, Lisse, C Buitendijk, M de Graaf, Leiderdorp, P Scheerder, Alphen aan den Rijn, J Ver- degaal, Sassenheim, M van Wissen, War mond, M Ahsman, Oud Ade. Voortgezet examen 2. Afgewezen 1. Het getuigschrift 4-jarige middagoplei ding behaalden: J Brandt, J Juffermans,1 Leiden, G van den Berg, Zoeterwoude, E Dompeling, Leiderdorp, E de Frankrijker, Hazerswoude, C Onderwater, Voorscho ten, C van der Poel, Rijpwetering, A Zaal, Roelofarendsveen. Afgewezen 1. Het getuigschrift van de 2-jarige mid dagopleiding behaalden: J Breedeveld, E Maaskant. Leiden. H van Aalst, Koude kerk. T van der Berg. Warmond. H van der Ploeg, C Schrama. M Valentijn, C van der Werf. Voorschoten. Afgewezen geen Het getuigschrift 2-jarige primaire dag opleiding behaalden: P Griffioen, V Ha ver. M van Houten, J de Jong, L Links E Menger, E Oppelaar, J Renes, A van Vliet, E van Vliet, M Wijting. M Wijtsma, T Zeilstra. P Bernard (met lof), M Bleiji, J Ket (met lof), E Massaar, N Salomons C Singerling, J van Wezel, C van der Zeeuw, E Belt,. T van Kampen. A Ver- berg, C Brouwer, de Best, A Bleijs, L van den Bos,. M Driessen, D van der Kamp, E Kok, H Kok, C van Latum, J Rijsbergen, J Sloos, M Topper, J Uljé, E van der Veer, E van Veldhuizen, Lei den, C Boer, J van der Berg, W Kop, Lei derdorp, M Arts, J Karremans, M Spiege ler, Voorschoten, G Bisschop, A Ouds hoorn, C van der Ploeg, M Schakenbos, Rijpwetering, A van der Geer, G Weber, Alphen aan den Rijn, J van der Hoorn, M van Steijn, A Zandvliet, Leimuiden, W Nederhof, Boskoop, M Rotteveel, C der Salm, Oude Wetering, H Turk (met lof), Roelofarendsveen, H Bol. V Floor, Voorhout, N Duiker, Sassenheim, M van der Kaay, M Bentvelzen, W van Noort, E Verhoef, Oegstgeest. J van Beek, J Tim mermans, Hazerswoude, M Jansen, Nieuw Vennep. H Janson, Stompwijk, C van Kan, M van der Linden, P Zuidhoek, Noordwijk. G van Niekerk, Warmond. Af gewezen 14. Met 6 leerlingen worden de repetities voortgezet. Deken Johnson Engeland eens rood land Dank zij de Sowjetunie zal voor allen in de wereld een nieuw tijdperk van vrede, arbeid en welvaart aanbreken. Dit verklaarde dr. Hewlett Johnson, de bekende communistische deken van Can terbury in een vraaggesprek met de servatieve Tribune de Gerève. Op de vraag wat voor aandeel het christendom in dit nieuwe tijdperk hebben antwoordde hij dat Rusland. China en de landen van het oostelijk blok het christendom in praktijk brengen. Voorts verklaarde dr. Hewlett dat En geland eens een groot communistisch land zal zijn Vele jonge mensen bereiden zidh er reeds op voor; zo heeft mijn dochter medicijnen gestudeerd en zij is een zeer goed communiste, aldus de deken. Des gevraagd gaf hij ook zijn mening ovei Boris Pasternak en de deken was van oordeel dat de Sowj et-schrijver niet te klagen had. Verder zei dr. Johnson dat hij wel zou weten wat hij met het geld doen. als hij bijvoorbeeld de Nobel prijs zou krijgen. Hij zou proberen de wereld vredesbeweging wat meer leven in te blazen, daar bestond zijns inziens behoefte aan Dr Johnson vertoefde in Genève om an de zes delegaties die aan de minis tersconferentie deelnemen afschriften van resolutie tegen de waterstofbom te overhandigen Hij werd ontvangen door Gromyko en diens Oostduitse collega Bolz. De westelijke ministers van buiten landse zaken kreeg hij echter niet ta klasse H J. de Ruyter, die steeds als eer ste was geëindigd, juist in deze laatste strijd de overwinning aan G. K. Pauli moest laten. In de Drakenklasse ging de strijd uiterst fel en deed zich 't merkwaardige geval voor, dat W. Klomp, G. van Wijk en J. C. P. Hofkes precies gelijk eindig den. Omdat W. Klomp tweemaal de eer ste plaats had bezet, won hij de hoofd prijs. Bij de Regenboogklasse werd de grote strijd gestreden tussen J. Hofland, C. van Staveren en G. A. Bakker. Tijdens de start stond er praktisch geen wind en toen plots de wind opstak, kwam Hofland uit de achterhoede sterk naar voren en eindigde op de derde plaats, daarmede toch de hoofdprijs winnende. A. A Taselaar won bij de 16 m2 klasse A met een verdiende voorsprong de hoofdprijs. In de Sternklasse A startte H. v. d. Rest sterk favoriet, met T. Amons als beste geplaatste, maar F. Mente deed het opperbest en honderd meter voor de fi nish was de strijd nog geheel open. Mente werd eerste en Van der Rest een goede tweede. De Jeugdklasse A. bracht eveneens een grote verrassing, want mejuffrouw A. Veenderink won wel de hoofdprijs, maar kon slechts als vijfde eindigen. Tot slot won J. W. van Weel in de 12- voetsjollenklasse A de hoofdprijs met flinke voorsprong. En daarmede eindigde een Braassem week, vol zomerzon, met iets te weinig wind. maar met een gezellige, sportieve Uitslagen Flying Dutchmanklasse: Jac. Kraan, Braassemmermeer (tevens hoofdprijs); J. Bol. Aalsmeer; H. J. Schipper, Het Witte Huis; G. Sterkenburg, De Onderlinge; O. Steegstra, De Schinkel. 12 m2 Sharpieklasse: J. van Staveren, Braassemmermeer (tevens hoofdprijs); E. Döring, Norddeutscher Regatta Ver- ein; W. Guldemond, De Kaag; B. Kraan jr., Braassemmermeer; mejuf frouw Donker, Loosdrecht. Valkenklasse A; D. 't Hooft, De Kaag; E. J. Hoppe, De Kaag; C. van Schie, Het Witte Huis; E. Rolf v. d. Bauwen, De Kaag (tevens hoofdprijs); D. Kraan Pzn, Braassemmermeer. Valkenklasse B; R. Poons,, J. A. Lu cas en L. de Wit, allen De Kaag. Finnklasse: J. J. Huurman jr., Amster dam; JH. H. J. de Jong, De Kaag; (tevens hoofdprijs; H. Willems, De Schinkel; H. Lesage, Aalsmeer; L. Gerhards, De Kaag. Olympiajollenklasse: B. Tournier, Aegir; H. J. de Jong. De Kaag; Werner Virck, Lübecker Yacht Club; C. A. A. Visser. Aegir-, Bj. H. Haaksma. De Kaag (tevens hoofdprijs). Pampusklasse: G. K. Pauli. De Kaag; H. J. de Ruyter, Nieuwe Meer (tevens hoofdprijs); H. J. Greevelink, De Kaag; G. Biesot jr, De Kaag; G. van den Berg, Het Nieuwe Diep. Drakenklasse; G. van Wijk, Braassem mermeer; H. W. van der Steen; W. Klomp, Vennemeer (tevens hoofdprijs); J. C. P. Hofkes, Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging. Regenboogklasse: C. van Staveren, Braassemmermeer; G. A. Bakker Braas semmermeer; J. Hofland. De Kaag (te vens hoofdprijs);; F. J. Bos, Braassem mermeer; J. Sieverts, Braassemmermeer. 16 ni2 klasse A: J. J. Botterweg, De Onderlinge; Th. Paulsen, Het Witte Huis; V Taselaar. IJsselmonden (tevens hoofdprijs); J. Blonk. Noord-Zuid; J. N. Bodegraven, Noord-Zuid. Vrijheidsklasse A; B. van Wijk. Braas- immermeer (hoofdprijs); J. R. de Vries, De Kaag; J. F. Kesting. Het Witte Huis; mejuffronuw M. Warmenhoven, De Kaag; J. H. Aarts, Het Witte Huis. Vrljheldsklasse B: J. van Balkom. De Kaag; W. Graafland, Elfhoeven; R. Smulders, De Kaag; P. S. van Walbeek. Amsterdam; H. v. d. Brandeler, De Kaag. Sternklasse A; F. Mente, Odine, Am sterdam; H. v. d. Rest, Te Werve, Den Haag (hoofdprijs); T. Amons, Zaanland; I. van der Waal, De Kaag; I. de Vos, De Schelde. Sternklasse B; R. Steensma, De Koe- in; R. Ketelaar, Nieuwe Meer; mejuf frouw A. de Wit. Zaanland; P. M. de Bruyn, Braassemmermeer; P. KerdeL De Kaag. Jeugdklasse A: A. A. Hofland, De Kaag; F. H. Groninger. De Maas- L. van Tienhoven. De Kaag; H. Ozinga. Gouda- mejuffrouw A. Vunderink, Loosdrecht (hoofdprijs). Jeugdklasse B: B. R. de Vries, Am sterdam; J. Swart, Vinkcvecn-Abcoude; mejuffrouw L. Jansen, mejuffrouw S. la Rivière en W. Huizer, allen De Kaag. 12-voetsjollenkIasse A: J. W van Weel. Rotterdam (hoofdprijs); H. van Weel, Rotterdam; mevrouw Plantenga— Tims. De Kaag; R Steensma, Haarlem; G. de VriesLentsch, Braassemmermeer. Mijn ontploft bij vissersboot In de Noordzee bij Ameland heeft van ochtend de UK 186 een mijn opgevist. Ongeveer tien meter van het schip, kwam de mijn in aanraking met het zg. visbord (een bord, dat de richting van het net aangeeft) en ontplofte in een wolk van vlammen en water. De bemanning van de nabij liggende schepen vreesde het ergste, maar toen het zicht weer helder was bleek, dat zo wel schip als bemanning als door eeri wonder gespaard waren gebleven. Alleen het net werd geheel vernield. j Indien u de krant eens niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellen: telefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst j te zijn. Directie N.L.C. Prof. dr. J. M. Romein vraagt ontslag Prof. dr. J. M. Romein, gewoon hoog leraar in de algemene en de vaderlandse geschiedenis sinds de Middeleeuwen en in de theoretische geschiedenis aan de (Gem.) universiteit van Amsterdam, heeft m.i.v. het volgende academische jaar om ontslag verzocht. De gezondheidstoestand van de 66-jarige prof. Romein is de laatste tijd niet al te best. Op medisch advies moet hij zijn werkzaamheden gaan be perken. Prof. Romein, die als Marxistisch his toricus bekend staat, zal voorshands nog het vak theoretische geschiedenis blijven doceren. KOUDEKERK A. D. RIJN Opbrengst De collecte van „De fakkels bijeen" heeft 62,90 opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3