CHRISTELIJK Was Geref. Synode maar „katalysator" Rooms-katholiek Brazilië ontvangt presbyterianen Minister neemt stelling tegen opperrabbijn Een woord voor vandaai Kanttekenhi Geen discriminatie tussen kerk en „anderen" Ontsnapt langs Krakatau 1 Hartekreet van dr. A. E. Schouten JN „Waarheid en Eenheid", het blad van de „bezwaarde" leden van de Geref. Kerken, geeft dr. A. E. Schouten een beschouwing over de beeld spraak. die ds. P. N. Kruyswijk in de bidstond aan de vooravond van de generale synode van de Geref. Kerken over de taak van de synode bezigde. Dr. Schouten schrijft: Als theologen voor de opbouw van hun beeldrijke betogen de toe vlucht nemen tot de theorie of de terminologie der natuurweten schappen worden er meermalen uitspraken gelanceerd, die door geen enkele beugel kunnen. De overgrote meerderheid der hoorders heeft de aanvechtbaar heid der gebruikte beeldspraak veelal niet in de gaten en rea geert alleen met versterkte bewon dering voor de grote geleerdheid van die knappe dominee. De fraaiste nonsens, die ik op dit gebied heb gehoord, was wel de pastorale opmerking van een reeds lang overleden preker (en hij kón preken!) bij de behande ling van Zondag 9. De majesteit van Gods schep- eikel onder een microscoop legt, je de hele eikeboom er al in ziet. Diezelfde voor mij onvergetelij ke preker heb ik in mijn studen tentijd ook eens horen zeggen: „Het zout wordt smakeloos als het zijn zuurstof verliest." Het s deze eerwaarde broeder blijk- Blijkens de verslagen in de Rot terdammer-bladen en Trouw zijn de bezoekers van de bidstond voor de generale synode te Utrecht op 29 juni ji. vergast op een che mische beeldspraak, die bijzon der zinvol had kunnen zijn en uit stekend bruikbaar als niet het Nieuwe Kerkrecht van prof. dr. D. Nauta onze kerken geketend had. Volgens de persverslagen heeft is. P. N. Kruyswijk in die bid stond onze synode gekenschetst als een katalysator der kerken. Als ds. Kruyswijk had gezegd: „Eigenlijk zou onze synode een katalysator der kerken moeten zijn", dan zou ik gaarne bereid zijn daarmee mijn instemming te betuigen. Als echter een trouw aanhan ger van het Nieuwe Kerkrecht zegt: „de synode is een kataly- ator der kerken", dan antwoord k. „Van tweeën één, hij weet liet wat een katalysator is óf hij heeft de ware aard van de door het Nieuwe Kerkrecht doordrenk te synodale politiek niet door". Wat is een katalysator? Een katalysator is. populair ge legd, een stof die een reactie, een procédé, bevordert zonder zelf aan de reactie deel te nemen. In het eindprodukt, in het tastbaar resultaat der reactie, wordt niets van de katalysator zelf terugge vonden. Wilt u een voorbeeld uit het al ledaagse leven? De kunsthoning van onze ont bijttafel is een mengsel van twee suikers (glucose en fructose), ont staan uit de reactie van de ge- e bietsuiker (saccharose) en Deze reactie komt echter alleen ot stand met behulp van de kata- lytisehe invloed van een zuur, bijv. rouiruur of zwavelzuur. Dus suiker plus water is kunst honing. Maar de hiervoor onmisbare katalysator (bijv. zoutzuur), is be slist niet in het eindprodukt op een of andere wijze (chemisch ge bonden of direct aantoonbaar) aanwezig. De katalysator reguleert en combineert en effectueert zonder zichzelf ook maar op enige wijze het reactieprodukt gestalte of plaats te geven! Geert dictatuur Als zó eens onze synodes re guleerden en combineerden en effectueerden wat uit de ker ken opkwam! Tot nu toe is de situatie zo, dat onze synodes elk initiatief uit de kerken elimineerden om zo ZELF te domineren en te heersen, zelfs met handhaving van besluiten, die door en door zondig waren en slechts schade gebracht hebben aan de kerk des Heren. Als synode satordz toch eens werkelijk de an Utrecht van 1959 ge- dankbaar de KATALY- -u willen zijn om geloofs initiatieven als uit Almelo en Baarn om te zetten tot gelovige herstelpolitiek van de Gerefor meerde Kerken in Nederland! Dan is er geen sprake meer van een synodale poliüek die hel stempel draagt van de heerschap pij van enkele theologische hoog- De politiek van Sneek-Utrecht van 1943-1944 is met brute negatie van de uitdrukkelijke wens van de meerderheid der kerken door gezet door een synode, die niet de katalyse maar de dictatuur tót program en schema aanvaardde. Daar zijn de kerken dan ook prompt op gescheurd. Als dat be leid, waaraan we de scheuring te danken hebben. onzerzijds als zondig werd aangemerkt werd meermalen ons blad deswege ernstig veroordeeld. Nu echter heeft ds. Kruyswijk gelukkig in Utrecht dat beleid als een succes van Satan gesignaleerd en daarmee de juiste basis ge legd voor de Schriftgehoorzame weg-terug. Ds. Kruyswijk heeft nl. terecht gezegd dat de Satan on ze kerken veel bloed heeft afge tapt. Het verlies van 100.000 vrij- gemaakten door de Ridderbos— NautaGrosheide-politiek van 19431945 hebben wij eveneens meermalen als een succes van Satan in de verscheuring van Christus' Kerk voorgesteld. Maar als nu de synode wil zijn wat ze naar het woord van ds. Kruyswijk ook moet zijn, een ka talysator, dan vindt zij In haar agendum een keur van componen ten voor de katalytische opbouw van een God-verheerlijkende, een Satan-beschamende, en een hart verwarmende vredespolitiek. Van harte hopen wij dat de sy node deze zegenrijke functie in ons kerkelijk leven zal gaan ver- Geen dictatuur, maar katalyse. Dan wordt 1959 een groot jaar !n de kerkgeschiedenis van Ne derland. A. E. S. - - 4- I 18de ivereldcongres in Brazilië Invloed der jonge kerken zal groot zijn Zal de toorts van het calvi nisme overgaan in de handen van de jongere kerken op de vroegere zendingsvelden? Deze vraag mag met recht gesteld worden als we letten op de ko mende wereldconferentie van de presbyteriaanse kerken die van 27 juli tot 2 augustus belegd wordt in de Braziliaanse stad Sao Paulo. Op deze conferentie zullen vooral de jonge calvinis tische kerken uit Azië en Afrika sterk vertegenwoordigd zijn. Zij zijn niet alleen gekomen om te luisteren maar ook om te leiden. Zes van de vijftien sprekers en leiders van discussiegroepen ko men uit deze jonge kerken. De Wereldalliantie van Presbyteriaan se Kerken is reeds 84 jaar oud en de oudste der confessionele wereldorgani saties. Pas in later jaren hebben ook de baptisten, lutheranen, methodisten zich aaneengesloten in eigen bewegingen. Men verwacht op dit 18de wereldcon gres meer dan 400 afgevaardigden en gasten. Bij deze alliantie zijn 76 kerken in 53 landen met meer dan 45 miljoen leden aangesloten. Calvinistisch Nederland van waar uit eens de boodschap van het evan gelie van een souverein God de we reld doorging, zal schitteren door afwezigheid. Wel zullen een aantal Nederlanders de conferentie bijwo- leidinggewende plaats De presbyteriaanse kerken stammen uit Schotland waar de kerk onder de hervormer John Knox tot wedergeboor te kwam. Kerkordelijk lijken de pres. byteriaanse kerken zeer veel op de ge reformeerde kerken. Beiden voelen zich nauw aan de Geneefse hervormer Cal- Rabbijnen botsen in Israël Met de stilzwijgende toestemming van het opperrabbinaat van Israël zijn tal van rabbijnen een actie be gonnen om aan de Israëlische minis ter van godsdienstzaken, die voor dien opperrabbijn was van Tel Aviv, rabbijn Mosje Toledano, zijn rabbi nale bevoegdheid lie ontnemen. De oorzaak van deze actie is dat minis ter Toledano stelling heeft genomen tegen een beslissing van het opper- rabbinale college, waarvan hij zelf lid is. Verleden jaar verlieten de ministers van het religieuze blok de Israëlische regering, omdat zij het niet eens wa ren met de meerderheid die bepaalde dat voor de nieuv identiteitskaarten een ieder zelf zou kunnen verklaren of hij Jood il zijn of niet. Volgens de Joodse traditie is alleen hij Jood die uit een Joodse moeder is geboren. Als partijloos minister bezette daarop de opperrabbijn van Tel Aviv de por-, tefeuille van godsdienstzaken tot gro te verwondering van de religieuze-Jo- Advertentie Onzuiver bloed oorzaak van Rheumatische Pijnen. Kruschen Salts zuivert Uw bloed en zo voelt ge U al gauw weer een ander mens. dan morgen. Kruschen spoort Uw bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die worden als 't ware ver jongd en herkrijgen zo de kracht, om onzuiverheden uit het bloed te jagen en daarmee de oorzaak van Uw pijnen te verdrijven. den. Het opperrabbinaal college in Is raël heeft thans bepaald, dat de rab bijnén die in Israël het huwelijk voltrekken niet meer af mogen gaan op de vermelding op de iden titeitskaart van de huwelijkskandida ten. Evenmin mogen zij hun bewe ring dat zij Jood zijn voetstoots aam nemen. De rabbijnen dienen een on derzoek in te stellen. Deze bepaling is door de minister van godsdienstzaken aangevochten Hij acht de beslissing van het rabbinaal college niet van kracht, daar slechts' drie van de acht leden aanwezig w; ren. Ook de minister had m zijn fum tie van opperrabbijn van Tel Av. geen uitnodiging ontvangen. Hij heeft daarop een vergadering van rabbijnen in Israël uitgeschreven om het oesluit van het opperrabbinaal college te weerleggen. Sinds meer dan veertig jaar is het niet voorgekomen dat stelling werd genomen tegen het op- perrabbinale college- De opperrabbijn van Israël heeft di rabbijnen verboden aan de vergade ring -deel te némen. Onder de rabbij nen in Israël wordt thans actie ge voerd opperrabbijn-minister Mosje To ledano zijn rabbinale bevoegdheid te ontnemen, aangezien hij de grond principes van de rabbinale status zou hebben geschonden. V erzekeringsagenten In het gisteren geplaatste verslag van de jubileumvergadering van de do- roepsgroep verzekeringsagenten in de Ned. Chr. Beambtenbond is een onjuist heid geslopen. Juist is, dat de voorzitter, de heer W. Bakker, in zijn openingsrede o.a, heeft gewezen op de grote verdien sten van - de oud-voorzitter, wijlen de heer R. Gaasterland, die in 1938 is over- INVLOED Hoe groot de invloed zal zijn van de jonge kerken op deze conferentie be grijpt men als men weet dat op een na alle nationale Afrikaanse kerken offici eel vertegenwoordigd zullen zijn. Het zelfde geldt voor Azië waar ook maar een zelfstandige presbyteriaanse kerk verstek laat gaan. Ongetwijfeld zal ook de Braziliaanse presbyteriaanse kerk een stempel druk ken op dit congres. Niet alleen is Bra zilië de gastvrouwe, maar ook is deze kerk de snelst groeiende en meest Ite- vende kerk uit de gehele gemeenschap van 76 kerken. De Presbyteriaanse kerk is verreweg de grootste van de protes tantse kerken in Brazilië en telt meer dan een half miljoen leden. THEMA De afgevaardigden zullen op deze con ferentie naar een dieper verstaan zoe ken van de taak van de kerk in de wereld. Bovendien willen zij bespreken hoe het calvinisme zich beter kan uiten binnen de oecumenische beweging. Het thema is ,,de dienende Heer en zijn die nend volk." De nieuwe president van Princeton Theological Seminary, dr. Ja mes I. MacCord, en de Ceylonese ker. keiijke leider dr. Bryan de Kretser zul len in twee referaten dit thema belich- Voorts hoopt de Tsjechoslowaakse theoloog Hromadka te spreken over „De dienst van de theologie"; de Ca nadese predikant James S. Thomson over „De dienst van de kerk" en de Braziliaan dr. Benjamin Moreas over „De dienst van de staat." Er zullen vijf secties gevormd wor den die ieder een bepaald aspect van het thema zullen moeten bestuderen in groepsverband. Deze secties zullen pro beren te komen tot een officiële uit spraak. die kan worden overgenomen door het gehéle congres. OECUMENISCH Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ureterp-Siegerswoude: J. Rienstra, voorheen predikant te Beetster- zwaag en thans leraar te Leeuwarden, die dit beroep ook aannam; te Ooster- wolde: J. Cazander, kand. te Gameren. Aangenomen naar Streefkerk: M. van Rennes te Rouveen: naar Zweeloo (toez.) J. v. d. Werff te Hem-Venhuizen. IJssel: drs. Bcroepbaarstelling: J van Ginkel, Stolberglaan 21, Utrecht; H. G. Oostin- ga, Eyssoniusstraat 31a, Groningen; S. M. Verploeg, Maliestraat 17, Utrecht; P. L. J. Wapenaar, Sweder van Zuylen- weg 44, Utrecht. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Noordwijk-Binnen: Eurpese kerken zoeken contact in scliooizaken De secretarissen van de school- en opvoedingsorganen van een aantal Wcst- europese kerken hebben in Berlijn een „oecumenisch Europees contact in schoolaangelegenheden" opgericht. Alleen kerken, erkende kerkelijke of oecumenische organen en kerkelijke in stituten kunnen in dit contact participe- i. Men zal zo nauw mogelijk samen- ■ken met de Wereldraad van 'Kerken het oecumenisch instituut te Bossey, Met dit contact beoogt men een gedach- tenuitwisseling tot stand te brengen tus sen de bestaande kerkelijke organen, die verantwoordelijkheid dragen voor school en opvoeding binnen het kader Voorzitter van deze nieuwe organisa- e is onze landgenoot ds. O. V. Henkei. Advertentie Het is. nooit een prettige gewaarwording tot de ontdel\ te komen, dat hetgeen men met veel overtuigingskracht I geponeerd, onjuist is, omdat men zich heeft vergist in anderen Zeiden of beweerden. Op zo'n moment voelt men beschaamd staan. Het is, alsof met een speld een ballon iJ doorgeprikt. Het ding ploft met veel lawaai op de gror Nu is het natuurlijk ook mogelijk, dat wij ons niet in - een andbi1 zei hebben vergist, maar dat wij hem heel gei verkeerd hebben begrepen.- Of...... dat wij alleen maar dat dat het zijn vpvatting was en bij nader inzien moeten e 1 nen, dat het slechts onze uitleg en dan een totaal verkt 3betrof. In Psalm 119 zegt iemand dit: „Ik klem mijl aan 'Uw getuigenissen; o Here, maak mij niet beschaa Dat betekent zoveel als: trek toch de grond niet onder voeten weg, een grond, die ik, doordat U, Heerhet zelj gezegd, als volstrekt' vast veronderstelde. Is er reden deze uitroep? De man, die dit zegt, twijfelt niet. Maar i als een kind, dat weetdat moeder niet weggaat, maar vraagt of zij.blijft. Dat kind vertrouwt, maar wil nog zoj horen, dat het nergens bang voor behoeft te zijn. STRIJD OM SAMENWERKING Lijdt niet langer door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel pijnen, Togal kan baten - afdoende de andere mid delen falen. Zuivert de schadelijk voor hart én maag Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 dat de Presbyteriaanse Raad een antwoordelijkheid heeft ci'ie tot ver buiten haar eigen grenzen reikt. Tijdens het congres zullen ook presbyteriaanse kerken van Brazilië samenkomsten worden gehouden. Zo zal de voorzitter van de Wereldallian- M. Pradervand. de algemene secreta-Semmcnj. drJohn A.Mackay. d,e ns van de Wcreldalliantie, bestaal er laren long zendeling in Peru is het gevaar nd;zpwël het werk van deietveest, Hn een gigantische openlucht- Alliantie als van de Wereldraad, uitdij LI samenkomst in het Spaans spreken. de confessionele beweging in botsing zal Ura afloop van de conferentie zullen komen met de oecumenische beweging e afgevaardigden naar Rio de Janeiro ife^ko'rdenjke "ricMingfn vertegenwofr-1 vertrekken om daar tarnen mat de digd zijn. I Braziliaanse kerk het honderdjarig Dr. Pradervand legt er de nadruk opl bestaan te vieren. Socialistisch rapport kerkbouivsubsidie /"NP Europees niveau is op het ogen- op een economische integratie blik weer een nieuwe economi- beide blokken niet verloren gaal sche ontwikkeling gaande. Een aan- Anderzijds is deze ontwikkel» tal Europese landen buiten de Euro- het bijzonder met het oog op di pese Economische Gemeenschap zijn sitie van Denemarken voor (i namélijk een stap dichter bij de ver- risch) Nederland een nieuwe werkelijking van een zogenaamde schuwing om op zijn hoede te, kleine vrijhandelszone gekomen, De De mogelijkheid bestaat, dat n landen, die hiervoor in aanmerking ten voor onze agrarische prodi komen, zijn Engeland, Denemarken, in de landen van een klein vrij Zweden, Noorwegen, Finland delsgebied verloren zullen gaai Oostenrijk, Portugal en Zwitserland, dan zal het zaak zijn, dat Nedei Het nieuwe in de ontwikkeling naar hiervoor in de Euromarkt een t( dit, kleine vrijhandelsgebied zijn de wicht vindt, opmerkelijke concessies, die zowel De voorzitter van het produkts Engeland als Zweden aan Denemar- voor Zuivel, ir. B. van Dam, I ken hebben ggdaan. Aan het land, dezer dagen onze zuivelpositii dat ljinge tijd heeft geaarzeld tussen de Euromarkt besproken en hij meer toenadering tot de Euromarkt er verre van optimistisch over. of een nauwere band met Engeland duidelijke voorbeelden illustri en de Scandinavische landen. Het be- hij de weinig Europese houding gint er nu op te lijken, dat de Denen West-Duitsland en België bij hel het zonder de Euromarkt willen gaan voeren van de thans reeds van ki proberen, ondanks het feit, dat zij zijnde bepalingen van het I ook in de landen van de Euromarkt markt-verdrag. Onbehagen heel tot nog toe een belangrijk afzetge- mentaliteit gewekt, die spreeki bied vonden. de Duitse maatregelen tegen lie De drie Scandinavische landen heb- genaamde kleine grensverkeer, ben. al besloten van de vorming van Met België zullen op 27 en 28 een afzonderlijke Scandinavische tol- a.s. in het Benelux-comité van unie af: te zien, Denemarken, een bij nisters besprekingen worden gev; uitstek agrarisch land, dat nog meer over verschillende agrarische ki dan Nederland is aangewezen op de ties en de harmonisatie van de 1 export van produkten Van de veeteelt bouwpolitiek tussen Nederlani en de zuivel, heeft zowel van Enge- België. land als van'Zweden belangrijke con- In het licht van de Europese eo cessies toegezegd gekregen bij in- misehe ontwikkeling zal het noo voer van bacon cn zuivel. Ook tus- kelijk zijn, dat Nederland bij de sen Denemarken en Zwitserland sprekingen met de E.E.G.-part schijnt het tot een regeling gekomen duidelijk stelt, dat ons land met te zijn. De verwerkelijking van de minder toe zal kunnen dan een 1? vrijhandelszone is zo dichterbij ge- nakoming van de verdragsverpl bracht al zal nog afgewacht moeten tingen door ieder deelnemend lat worden, of zich geen nieuwe moeilijk- Op landbouwgebied blijven dan heden voordoen. Zeer belangrijk zal genoeg onzekerheden in het veri namelijk de beantwoording van de over, die ons land in de toek« vraag zijn, of de samenwerking van toch nog voor verrassingen kut Engeland in een kleine vrijhandels- plaatsen. Het begrip „gemeenscl zone zich zal verdragen met de ban- pelijk graanbeleid" heeft in dit' den, die dit land heeft met de ove- band bij de Nederlandse pluimt rige delen van het gemenebest. en veehouderij reeds een berui Mocht het echter tot twee geschci- klank gekregen. Nederland zal den economische blokken in Europa geen genoegen mee kunnen nen komen, dan is .het te hopen, dat de dat men ook nog eens langs sllt onderlinge verhoudingen niet slech- wegen de verdragsbepalingen tri ter worden en hierdoor het uitzicht te ontduiken. TWEE KERNPROBLEMEN y)E GENEEFSE besprekingen over slechts zijdelings mee te maken he De dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de .d.A. heeft een rapport uitgegeven waarin het vraagstuk van de overheids subsidie bij de bouw van kerken en bezinningscentra wordt behandeld. Hierin komt de commissie tot de clusie dat een wettelijke regeling ge wenst is en de rijksoverheid hier een primaire taak te vervullen heeft. Voor de P.v.d.A. is een discriminatie bij de betreffende subsidieregeling tus sen kerk en geestelijke organisaties onaanvaardbaar. Het is in strijd met vezen van de overheid indien zij zelf ten aanzien van de godsdienstige waarheidsvraag een standpunt zou i'n- Het rapport stelt als een eis van bil lijkheid en rechtvaardigheid dat zij, die niet tot enige kerk behoren, op overeen komstige wijze door de overheid in staat worden gesteld hun geestelijk leven te ontplooien en te bevorderen. Uitdrukke lijk wordt daarom gesteld dat ó'e rechts grond voor de overheid voor het verle- 78 Ook in de boot 1 speuren. En toch j -- zij leek veeleer overvol te zijn, al was ook dat misleidende indruk. Onder het jammerlijke beetje schaduw, dat de laatste flarden zeil boden, lagen mannen en vrouwen languit of in de meest fantasti sche houdingen op de banken, de doften en de bo demplanken. te uitgeput om nog te spreken, amech tig van de hitte. Sommigen half bewusteloos, ande ren in boze dromen, en weer anderen tussen wa ken en slapen in, maar zich niet bewegend, om het laatste vonkje leven brandende te houden, dat nog in hen was. Aller wachten was op het onder- twee zichtbare levenstekenen. Zij waren der ellendig aan toe dan de anderen; da; tuigden ge- duidelijk hun holle ogen, hun broodmagere wangen, hun purperen, gebarsten lip pen en de afschuwelijk-rode, etterende blaren, over al waar hun door het zoute water en de hitte ver gane kleren stukken ongebruinde huid aan de bran dende zon hadden blootgesteld. Beide mannen za ten helemaal achterin de boot, en men zag slechts dat zij nog leefden, doordat zij rechtop in de stuur stoel zaten. Maar zij zaten er zo doodstil, zo abso luut zonder een vin te verroeren, dat ook zij wel dood hadden kunnen zijn, of uit steen gehouwen. De ene main leunde met zijn arm op de helmstok, hoe wel er al sinds vier dagen geen wind meer was ge weest om de gescheurde zeilen te vullen, noch ie mand die nog over voldoende kracht beschikte om de riemen te kunnen, hanteren. De ander zat met een revolver lm de hand roerloos, als een stenen beeld, en alleen aan zijn ogen kon men zien dat hij nog leefde. Er zaten twintig mensen in de boot. Het waren er tweeëntwintig geweest, toen zij zes dagen gele den van dat eilandje in het zuiden van de Chinese Zee waren vertrokken. Maar nu waren het er nog maar twintig. Er had nooit enige hoop bestaan voor korporaal Fraser; hij was reeds een wrak ge worden door de voortdurende koortsen, lang voordat de granaat van de Zero zijn linkerarm had afge- door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Bob Limburg) rukt, toen hij bovenop de stuurhut met zijn nieti ge geweer de strijd daartegen had aangebonden. Er waren geen medicamenten meer, noch pijnstillende middelen, maar hij had h(?t. nog vier eindeloze da gen volgehouden, en was pas' achtenveertig uur gele den gestorven, opgewekt, ondanks de martelende pijnen in zijn reeds tot aan de schouder zwart ge worden arm. Kapitein Find'horn had de begrafenis liturgie opgezegd, voor zover hij zich die althans nog kon herinneren het was zijn laatste bewus te daad geweest, voor hij wegzonk in een soort rustige verdoving, waarin hij af te mompelen, en w ben. Er werden maar een of twee protesten ge mompeld. maar die had Nicolsen totaal genegeerd. Toen McKinnon nu de volgende dag de derde mid- elagdronk voor Peter aan juffrouw Drachmann had overhandigd. toe halfluid lag ruit hij wel nooit meer zou ont- De andere man, een van de metgezellen van Si- ran, was de vorige middag omgekomen. Hij stierf een gewelddadige dood die te wijten was aan zijn volkomen onjuiste interpretatie van de trage glim lach en de hoge stem van McKinnon. Kort na de dood van Fraser ontdekte de bootsman, aan wie Ni- colson de watervoorraden had toevertrouwd, dat een van de tanks in de afgelopen nacht was be schadigd, waarschijnlijk aangestoken, maar dat was onmogelijk met zekerheid te zeggen. In ieder geval was hij leeg, zodat zij nu niets meer hadden dan de ongeveer tien liter, die in de andere tank za ten. Nicolson had dadelijk voorgesteld, dat ieders rantsoen zou worden bepaald op tweemaal per dag anderhalf ons water uit de maatbeker, die deel uitmaakt van de vaste uitrusting van iedere red dingboot natuurlijk met uitzondering van de klei ne Peter, die zoveel kon krijgen als hij. wilde heb- de boeg opgestaan en met zwa ..letalen dwarsstukken gewapend de boot doorge lopen. McKinnon had een snelle blik op Nicolson geworpen, maar die was ingeslapen; hij had de gehele afgelopen nacht de wacht gehouden. Dus had McKinnon hun rustig verzocht weer op hun plaats te gaan zitten, zij het dan, dat hij dit ver zoek kracht bijzette met de revolver, die hij had ge trokken. Eer, van de beide mannen aarzelde, maai de andere wierp zich met een dierlijk gebrom op McKinnon, verwoed zijn knots zwaaiend, die Mc- Kinnons schedel zou hebben verbrijzeld, wanneer deze zich niet snel opzij 'had geworpen, terwijl hij nog net tijd had om de haan- van zijn revolver over te halen, zodat de getroffene door zijn eigen vaart halsoverkop overboord sloeg.' Hij was reeds dood voor hij in het water verdween, Zonder een woord te zeggen richtte McKinnon zijn revolver vervolgens op de ander, maan dat bleek niet meer nodig te zijn, aangezien deze met een van angst vertrokken gezicht naar de nog rokende revolver stond te sta ren. Hij draaide zich snel om en strompelde naar zijn zitplaats achterin de boot terug. Sindsdien wa ren er geen moeilijkheden meer ontstaan over het drinkwater. In het begin, nu zes dagen geleden, waren er in het geheel geen moeilijkheden geweest. Het moreel was uitstekend; men was vol hooggestemde ver wachtingen, en zelfs Siran, die nog niet geheel was bekomen van de opstopper welke hij in die nacht op het eiland van Nicolson had ontvangen, had mee gewerkt waar hij maar kon, en ook gezorgd dat zijn kornuiten dat deden. Siran was heus geen stomme ling en begreep deksels goed, dat zij het er slechts levend af zouden kunnen brengen wanneer allen in eendrachtige samenwerking hun uiterste krachten in spanden. Natuurlijk was dit slechts een samen werking uit berekening en het sprak dan ook van zelf. dat zij geen minuut langer zou.worden gehand haafd dan in zijn, dat wil zeggen Sir.ans. eigen kraam te pas kwam. ff (Wordt vervolgd) nen van subsidies in de bouw van ker ken, evenzo gesteld moet worden voor andere organisaties, die zich een bevor dering var, het geestelijk leven ten doel stellen, indien v wordt gevraagd zinningscentra. Rechtsgrond Uitgaande hel feit dat het op staatsrechtelijke gronden mogelijk ge acht moet worden overheidssubsidies voor het stichten van nieuwe kerken te verlenen, wordt in het W.B.S.-rapport nader ingegaan op de vraag of er ook een rechtsgrond is aan te wijzen voor de overheid om deze subsidies te verlenen. Het standpunt wordt ingenomen, dat de overheid gerechtigd is financiële bijdra ge te verlenen op grond van het feit dat in brede lagen van de bevolking d mehing bestaat dat het kerkelijk leven van essentiële betekenis is voor de ont plooiing van onze samenleving. In het bijzonder wordt uiteengezet dat een prin cipiële afwijzing van deze subsidiever lening niet op de beginselen van de P d. A. gegrond kan worden. Het rapport herinnert aan het feit dat de kerken na dc oorlog In grote moeilijkheden zijn gekomen, daar er een achterstand was op het gebied van de kerkbouw, veel verwoeste kerken herbouwd moesten worden, en dc snelle groei van dc bevolking na 1945 nieuwe voorzieningen nood zakelijk maakte. De samenstellers van het rapport voelen zich echter niet competent om uit te maken in hoeverre dc bijdra gen der leden van dc kerken een maximum hebben bereikt en of er wellicht middelen gevonden kunnen worden om de Inkomsten te ver meerderen. In het rapport van de staatscommissie- Sassen wordt een algemene regeling voorgesteld', waarbij de rijksoverheid in eerste instantie met d'e subsidieverlening belast zal worden, De gemeenten en pro vincies .zullen slechts bijdragen kunnen verlenen, indien zij aan de bouw bijzon dere eisen stellen, waarmede extra- lasten zijn gemoeid. De commissie-Sas- stelt voor een rijkssubsidie ten be drage vart 25 pel van d'e „wettelijke stichtingskosten" voor nieuw te bouwen Verfijning In het W.B.S.-rapport wordt een ver fijning voorgesteld van de algemene re geling. zoals in het rapport van de com missie-Sassen naar voren wordt' ge bracht. Wil een kerk of geestelijke orga nisatie voor subsidie in aanmerking ko nen, dan zal naast een minimum totaal antal van 10.000 leden, het genootschap zeker aantal jai de gemeente moeten zijn. Te denken valt Amerika te brengen. De Fransen kunnen i dc proe- doen, omdat zij niet betrokken l ven met kernwapens, die vrijwillig bij het overleg in Genève en dusi voör de tijd van een jaar werden niet gebonden zijn aan de tevoi opgeschort, te hervatten. door de Sowjetunie, de Ver. Stï Zoals de situatie nu is, bestaat er en Engeland gemaakte afspraken, alleen voor de Sowjetunie zekerheid, Hoe betreurenswaardig op zichi dat de-Verenigde Staten en Enge- de ontwikkeling is, dat steeds ra land zich houden aan hun belofte, landen de beschikking zullen krij| maar zijn er geen middelen om te over eigen kernwapens, niemand I controleren, of ook -de Russen zich Frankrijk verhinderen, een 2 aan de afspraak houden. Dit geldt atoommogendheid te worden. I in het bijzonder van proefnemingen, enige wat men zich zou kunnen welke onder de - grond plaatsvinden, vragen is, of het wel verstandig De Sowjetunie heeft belang bij het dat de proefnemingen in de Sabi voortduren van de huidige stand van gehouden zullen worden, zaken. Vandaar dat zij geen enkele Het ligt voor de hand, dat de on poging doet, een voor beide partijen hankelijke Afrikaanse staten, i aanvaardbare regeling mogelijk te rondom de Sahara zijn gelegen, I maken. Soms lijkt het er op, dat een protest hebben laten horen. Vanzi redelijk akkoord zal worden bereikt, sprekend spelen politieke overwegl maar telkens wordt het Westen in gen in die landen zijn verwachtingen teleurgesteld. Het hervatten van proeven met kern- sche bezwaren zijn, die een a vapëns door de Ver. Staten geland zóu grote politieke beroering teweegbrengen. Ook hierop speen- lenselijke kant hebben. Tenzij Frankrijk er in slaagt, a te tonen, dat de proefnemingen gt leert de Sowjetunie. Als echter blijkt enkel gevaar opleveren voor de Af dat de Russen de Geneefse bespre kingen slechts rekken om er mili tair voordeel iiit te behalen, blijft er geen andere keus over, hoe moeilijk En dat is nu net iets, wat de Frans zich niet kunnen veroorloven. kaanse bevolking, moet worden t /acht, dat er in Afrika een ste anti-Franse beweging zal ontstal BENOEMINGEN Benoemd tot hoofd van de school met e Bijbel (e Haerst: B. de Jong te Mark- esse (NOP). Benóemd tót onderwijzer aan de Ju- liana'schóol te Kampen: W. J, Renger te Rijssen en H, Koelëtra te Koudum; de ds. Joh. Bogermanschool te Dor drecht: G. J. Minnaard te Papenó'recht. aan de dr. Albert Schweitzerschool te Den Haag: S. Kal te Den Haag. lening betrekt, wordt In bet W.B.S.-rap- port de voorkeur gegeven aan een alge- ne regeling waarin ook de subsidie- lening aan nlet-godsdienstlge organi saties wordt geregeld. Hoewel de subsidiemethode van de immissie-Sassen inzake de „wettelijke stichtingskosten" wordt aanvaard', acht het W.B.S.-rapport het voorgestelde per centage van 25 pet. van de stichtingskos ten op principiële gronden onjuist, De jaren. i W.B.S.-commissie stelt derhalve .voor in principe uit te gaan van een maximum Terwijl 'dc commissie-Sassen alleen dc bijdrage van 1/3 deel van de „wettelijke kerkgenootschappen in de subsidiever- stichtingskosten". Dr. E. Emmen naai Z.- en ff .-Amerika Op 24 juli zal de secretaris-genett van de Nederlandse Hervormde Kei dr. E, Emmen, zich naar Sao Paulo Brazilië begeven om daar de assembl bij te wonen van de wereldbond van Pa byteriaanse Kerken. Ook prof. dr. A. Bronkmorst van de theologische fact teit te Brussel zal namens de N, H. Kei op de assemblee tegenwoordig zijn. Na afloop van de bijeenkomst in S Paulo zal dr. Emmen naar Rio de Janeil gaan waar het 100-jarig bestaan van Presbyteriaanse Kerken in Brazilië vierd zal worden. Daarna zal hij een bezoek brengen aa Suriname en Curagao, waar hij keni) zal nemen van de arbeid van de protel tantse gemeenten, de Broedergemeente e de philantropische inrichtingen. Op l -■•guslus zal dr. Emmen een dienst lel n in de Fortkerk te Willemstad. 0 13 september zal hij ten slotte in de Vel Staten, de herdenking bijwonen van h! 300-jarig bestaan van dc Hervormde Kerl Kingston en van het 350-jarig bestaal n de Hervormde Kerk in Albany. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2