|4icuu"c £riltsrf)e tCourant nstemming met concessies van kabinet-De Quay REGERING IS PLOEG MET TEAM-SPIRIT linister-president levert kritiek op de socialistische opmerkingen Nieuwe staatssecretaris maakte goed debuut Gromyko's „soepelheid' biedt nieuwe hoop Foto uit Canada brengt licht in moordzaak rRIJDAG 17 JULI 1959 j ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58930. Direct!®: DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHR1STELIJK.NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticf) is gfjebleuen myn fort in tegfjenspoet" Veertigste jaargang no. 11616 STRIJD om samenwerking Zie pagina 2 (Van onze parlementsredactie) TET INSTEMMING hebben de Tweede-Kamerfrac- ties van K.V.P., A.R. en G.H.U. gisteren kennis ionien van de belangrijke concessies, die het kabinet- ,Quay op de derde dag van het Kamerdebat over de feringsnota heeft gedaan op liet punt van de in- tingsdata van huur- en melkprijsverhoging. Zoals reeds in een deel van onze edities meldden, deelde minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, gister- Idag mee, dat de regering overeenkomstig de wens j de drie grote confessionele groeperingen in de mer de voorgenomen huurverhoging van 20 pet. verschuiven van 1 januari naar 1 april van het gend jaar, zodat er wat meer tijd en gelegenheid is in het raam van de vrijere loonvorming loonsver- eringen tot stand te brengen. De regering voldeed aan het verlangen van met name de heer Hazen- ch (a.r.) om de sluitingsdatum voor het herzien der b.'s te verschuiven van 1 juli naar 1 april 1960. j mededelingen van de minister-pre nt stelden de heren Andriessen (kath. !n Hazenbosch (a.r.) tevreden en de Roemers (soc.) teleur. De heer An- Ssen twijfelde, na alles wait hij ge il had, niet meer aan de sociale ge heid van het kabinet. Voor de con- les was hij dankbaar, maar wel zou hij op prijs stelten, dat de regering bij iehandeling van het wetsontwerp tot (verhoging aan de Kamer een lijst i gegevens voorlegt, waaruit blijkt, jfle gedifferentieerde loonvorming zich b praktijk zal hebben ontwikkeld. De j Andriessen deelde nog mee. dat één Ki de K.V-P.-fraotie, de jonge K.A.B.- rder Bogaers, op het standpunt t, dat ook bij een verschuiving naar {tril nog onvoldoende voorwaarden wezlg zijn voor een effectieve doorvoe- j van de vrijere loonvorming. De heei pers wil de regering echter wel de tgenheid geven haar Verder kondigde prof. De Quay aan, dat de consumen tensubsidie op melk niet ineens, maar etappesgewijze zal worden afgeschaft. Op 1 januari a.s. zal de melk prijs met 2 cent per liter stijgen en op 1 april weer met 2 cent. De compensatie voor de melkprijsstijging op 1 januari kan door een verhoging van de kinder bijslag op 1 oktober a.s. worden opgevangen. Voor de huur- en melkprijsstijging per 1 april kan de com pensatie worden gegeven, die in de regeringsnota is aangegeven. De huurhijslag 1957 zal normaal bij het herzien van de c.a.o.'s kunnen worden verwerkt en wel uiterlijk per 1 april 1960. „De regering is van mening", zo zei de minister-president, „dat, na de gedachtenwisseling in deze Kamer, met een verschui ving van de datum van ingang met drie maanden, de grootst mogelijke voorzichtigheid wordt geschapen voor een effectieve doorvoering van het door de re gering als essentieel beschouwde programma." 6r de door de regering aangebrachte ingen in haar program toonde ook heer Hazenbosch (a.r.) zich voldaan kabinet heeft z.i. nu getoond, dat het nslaat voor reëel overleg met de Sta- <ïeneraal en dat is een goede start. B.r.-afgevaardigde had ook lof voor de ie, waarop de regering haar tegemoet- lingen in dit debat heeft gemotiveerd hij bleek voorts aangenaam verrast r de „team-spirit" van de ministers- !g. ser erkentelijk was ook de heer Van trigt (c.h.), die meende dat door de Schuiving naar 1 april aan de eis van aiteit der welvaarsverbetering in tijd fuimte grotendeels is voldaan. „Als alle 'leg in het leven tot een dergelijk iltaat leidt, dan zouden er heel wat der moeilijkheden zijn", zo zei de c.h - (vaardigde. Hij vond het prettig, dat de Sessies zonder veel druk van de kant de Staten-Generaal zijn gedaan. Di 'ie moties e P-v.d.A-woordvoerder, de heer Roe- s, daarentegen was teleurgesteld, dat (minister-president de oppositie van „gemeen overleg tussen regering en len-Generaal" had uitgsloten. Naar mening biedt de regeringsnota, ook de aangebrachte wijzigingen, onvol- nde waarborg, dat de welvaart van •werknemers redelijk zal zijn verbe- I, voordat de woninghuren zullen wor- Iverhoogd. Niettemin meende de heer feers zijn dinsdag ingediende motie te Sten intrekken, waarin de regering der meer werd uitgenodigd allereerst (welvaart van werknemers en rente- pers te vermeerderen. De socialis ts afgevaardigde verving deze motie r één van onmiskenbaar gematigdei (re. waarin aan de regering wordt ge- tgd de Kamer tijdig de nodige gege- P over de loonontwikkeling te verstrek - I om haar in staat te stellen te beoor- fn of en zo ja met ingang van welke pm een hurverhoging mogelijk zal zijn, |de alereerste noodzakelijke welvaarts- ippen op een stok met veer, 'eer iets nieuws op speelgoed- ebied voor jong en oud. Hoe- >el; vroeger schijnt deze „hop ing ho" óók al te hebben be- 'oan, maar dan in een wat min- „geperfectioneerde" vorm. fooral in de Franse badplaatsen op het ogenblik een rage met die „hopping ho". 'erbetering voor werknemers enz. niet in' ;evaar brengt. De heer Roemers diende nog twee an dere, reeds dinsdag door hem aangekon digde moties in, resp. over de melkprijs en de gemeenteklasse. In de ene motie wordt de regering uitgenodigd uit een oogpunt van volksgezondheid melkprijs- verhoging te voorkomen door handhaving '•an de consumentensubsidie op melk. De andere motie vraagt de regering met het georganiseerde bedrijfsleven overleg te openen over de afschaffing van de vijfde gemeenteklasse als eerste stap. Over het lot van de drie socialistische moties zal vandaag worden beslist. Met de in eerste termijn Ingediende, en '.ater ingetrokken motie-Roemers (waarin geconstateerd werd, dat de' regering voor rang geeft aan huurverhoging enz. boven welvaars vermeerdering der werknemers) had minister-president De Quay weinig moeite. Hij zag er een duidelijke afkeuring van het regeringsbeleid in. Met nadruk betoogde hij, dat de regering de welvaarts vermeerdering voor de werknemers wel •Iegelijk verenigbaar acht met de voorge stelde algemene maatregelen. De minister-president had nog andere grieven tegen de P.v.d.A. en de socialis tische woordvoerder, de heer Roemers, die in zijn rede van dinsdag het kabinet meermalen als „conservatief" had bestem peld. Prof. De Quay meende juist, dat het inslaan van een gedeeltelijk andere rich ting door dit kabinet eerder recht heeft op de benaming „progressief. De ervaring van de laaste weken had hem geleerd, dat deze ministersploeg bestaat uit personen, dip de sociaie rechtvaardigheid en liefde niet inzet van alle kraohten zullen be trachten- De minister-president prees zich gelukkig de C.N.V.-secretaris B. Roolvink als staatssecretaris voor de loonpolitiek in zijn kabinet te hebben kunnen opnemen, en met verontwaardiging wees hij de be schuldiging van de heer Roemers van de hand, dat de heer Roolvink niet te goeder trouw zou zijn geweest door tot het laatst toe aan het loonoverleg der vakcentrales deel te nemen, hoewel hij wist staatssecre taris te zullen worden. „Minister Van Rooy en ik hebben eerst op 10 juni een onder houd gehad rnet de heer Roolvink ên op de avond van die dag heeft hij besloten een eventuele benoeming te aanvaarden. Wel was hij eerder benaderd, maar nam toen een afwijzend standpunt in. Sinds de tien de juni heeft hij niet meer aan de loon- besprekingen der centrales deelgenomen. Pat hij tot die datum zijn functie als C.N.V.-secretaris normaal vervulde, kan men hem bepaald niet euvel duiden"- De minister-president is nog even inge gaan op de vanuit de Kamer geuite kritiek laar aanleiding van het feit, dat de rege- „Overheid is machteloos als het bedrijfsleven gaat samenspannen'" De nieuwe staatssecretaris van sociale zaken, speciaal belast met de loonvor ming, de heer B. Roolvink, kan op een goed parlementair debuut terugzien. Er werd in de Kamer met grote aandacht naar zijn vlot uitgesproken en degelijk geargumenteerde betoog geluisterd. Ook hij bleek niet zonder zorg te zijn over het in de naaste toekomst te volgen so ciaal-economische beleid. Grote verwachtingen, zo zei hij, zijn de laatste maanden gewekt met betrek king tot loonsverhogingen. De mogelijk heden daartoe zijn er, en ze moeten zo goed mogelijk worden benut, maar ze zijn niettemin beperkt. Men wordt wel eens ongerust als men ziet, wat er in sommige bedrijfstakken aan eisen op tafel ligt en men vraagt zich af, hoe deze zonder inflatie zijn te verwezen lijken. Dc overheid staat betrekkelijk machteloos als het bedrijfsleven gaat samenspannen. Daarom wilde de staats secretaris een ernstig beroep doen op dat bedrijfsleven en op de Stichting de Arbeid de juiste proporties in acht te nemen, zodat de nominale verbeterin gen ook werkelijke verbeteringen zul len blijken te zijn. Uitvoerig is de staatssecretaris ingegaa: op de thans weer actuele kwestie van d „openbreek-bepalingen" in de c.a.o.'s Deze bepalingen schrijven voor, dat de c.a.o.'s herzien mogen worden na wijzigin gen in de sociaal-economische situatie- Een dergelijke regeling is geheel afge stemd op het stelsel der algemene loon- rondes en nu overgestapt wordt op het em van vrijere loonvorming, is het de vraag of die „openbreek-bepalin- nog gehandhaafd moeten worden. De ssecretaris meende, dat men terug naar de „ordentelijke" c.a.o., die :n rust voor werkgevers en werkne- waarborgt doordat ze niet maar elk ogenblik gewijzigd kan worden naar ge lang de economische structuur verandert. Deze kwestie zal nog met het georgani- de bedrijfsleven moeten worden be sproken, maar reeds dient men te weten, dat het de wens van regering en het Col van Rijksbemiddelaars is in straks sluiten contracten de bepalingen niet op te nemen. Het spreekt overigens vanzelf, dat men zich niet zomaar in- aan de bestaande openbrekingsbepa- lingen zal mogen onttrekken. In zijn repliek zei de heer Hazenbosch i.r.), dat het al of niet opnemen van openbrekingsclausules in de c.a.o.'s een is van partijen. Het zou hem veel te gaan wanneer het College van Rijks bemiddelaars c.a.o.'s, waarin deze bepa lingen zijn opgenomen, niet meer zou De staatssecretaris prees zich gelukkig, dat de regering geen ogenblik geaarzeld ift de groep der rentetrekkers in de a extra te bedenken. Het christelijk- iaal karakter van het kabinet is door de P v.d.A in twijfel getrokken. Door eèn maatregel te treffen, waardoor sommige lociale rentetrekkers f 520 per jaar meer :ullen ontvangen, heeft het kabinet echter duidelijk getoond, dat het de zwakken helpen en dat er dus voor twijfel haar christelijk-sociale gezindheid geen reden is. Met het College van Rijksbemiddelaars, zo deelde de staatssecretaris mee, wordt thans overleg gepleegd over nieuwe aan wijzingen ten aanzien van de loonpolitiek Er is nagenoeg overeenstemming bereikt Overleg met de Stichting van de Arbeid zal spoedig volgen. Het College van Rijks bemiddelaars is bereid en in staat zijn verzwaarde taak in het kader van de nieuwe loonpolitiek uit te voeren. De heer Roolvink deelde nog mee, dat vóór 1 ja nuari 1960 driekwart of misschien vier- vijfde van alle c.a.o.'safloopt. De aan vankelijk in het havenbedrijf voorgeno men loonsverbetering noemde hij torpedo in het scheepje van de vrijere loonvorming" In dit verband vestigde hij er nog de aandacht op, dat hij de werk nemers in het havenbedrijf niet op het matje had geroepen. Het initiatief tot bespreking was uitgegaan van de w gevers in deze sector. De staatssecretaris had toen laten weten, dat hij dit overleg niet wenste te voeren in afwezigheid de werknemers. ring zich zondeT voldoende motivering afwijkingen van het S.E R.-advles heeft orlonfd. Prof. De Quay wees erop, dat dit advies niet eensluidend was, zodat de regering min of meer verplicht was een eigen lijn te velgen. Men kan echter moei lijk steJicn. dat het kabinet geen rekening heeft gehouden met het advies. De nota was, met name op het punt van de moti vering, te kort en tè bondig, maar hij was in elk geval duidelijk. De tijd van samen stelling was kort. want alles moest worden gedaan om de vrijere loonvorming zo spoe dig mogelijk in werking be doen treden. Had de S.E.R. zeven maanden nodig voor zijn advies, de regering moest in één maand een program opstellen en dat dit geen volledig uitgewerkt program is ge worden doch slechts enkele „hoofdpunten van het sociaal-economisch beleid" spreekt welhaast vanrali. Op het gebrek aan tijd, dat de regering parten speelde bij net op stellen van de nota. wees ook de minister van sociaie zaken, dr. Van Rooy, die zich moest verweren tegen de kritiek op het niet plegen van oveiieg met het bedrijfs leven over de boogte van de compensaties. (Zie vervolg pagina 7) Botsing bij duik jongen overleden In het zwembad „De Warande" in Oos terhout is gistermiddag de dertienjarige Bruno Kostuchowski bij het zwemmen verdronken. De jongen maakte in het herenbad een duik van de springplank, onmiddellijk gevolgd door een andere jongen, die tijdens de duik met hem botsing kwam. De laatste jongen meende, dat er niets ernstigs gebeurd was zwom gewoon door. Bruno kwam echter niet meer boven en werd enkele m ten later door de badmeester levenloos uit het water gehaald. Jongetje verdronken. De zesjarige Maarten Nieuwdorp uit Rotterdam is gis teravond in de Maashaven- gevallen verdronken. Debatteren tijdens de thee De ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier zouden vanmiddag met elkaar theedrinken en daarbij geheime diplomatieke besprekingen voeren. Minister Gromyko van de Sow jetunie heeft gisteren in een rede aangeduid dat hij bereid zou zijn, zijn plan voor Berlijn te wijzigen om daarmee tegemoet te komen aan bezwaren van het Westen. Sommigen houden het daardoor voor mogelijk dat er een compromis kan worden gevonden, waardoor het gevaar van een conflict tussen Oost en West over Berlijn tijdelijk uit de wereld is. De Banque de France heeft de eerste nieuwe francs in omloop gegeven. Zij zijn honderd oude francs waard. Voorlopig worden alleen bestaande bankbiljetten uitgegeven, waarop in rode inkt de nieuwe waarde is afgedrukt. De foto laat een bankloket zien met biljetten, die vroeger vijf duizend francs waard waren, maar die nu vijftig francs „doen" Minister Herter en minister Lloyd menen dat Rusland en het Westen op verschillende punten elkaar schijnen naderen. Maar m westelijke kringen de mening verdeeld over de vooruitzich ten op het bereiken van een ove komst over Berlijn in Genève en het tot standkomen van een topconferentie. Mi nister Couve de Murville van Frankrijk houdt vast aan zijn standpunt dat Gro myko alle kansen op succes in gevaar heeft gebracht door onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland ov< Duitse éénwording te eisen. schil. De Fransen zijn tegen het instellen van organen die tijdens de voorgestelde „bevreizingsperiode" zich gaan bezighou den met algemene Duitse politieke pro blemen. Amerika, Engeland en tot op zekere hoogte West-Duitsland. schijnen bereid te zijn Rusland deze prijs talen ten einde tot een bes bandsregeling voor Berlijn te komen De Britten en de Amerikanen dat een aantal nieuwe punten standpunt van Gromyko enige hoop bie den op het bereiken van i komst. Deze punten zijn: 1. Rusland heeft een bestandsperiode van 18 maanden voorgesteld, Gromyko stemde in met de opmerking van Selwyn Lloyd dat de Sowjet- regering op onderdelen van haar stel soepel is en dat er op het punt van de duur der bcvriezingsperiode Purdy's moordenaar in arrest? EEN FOTO uit Canada en een tip uit de onderwereld hebben ge leid tot de arrestatie van de 30-jarige Günther Podola, waarschijnlijk be trokken bij de moord op de 43- jarige politie-sergeant Raymond Purdy. Zoals bekend, werd Purdy maandag nacht neergeschoten door een man, die werd gearresteerd wegens het voeren van beledigende telefoongesprekken. Het slachtoffer van de gesprekken, een 30- jarige mevrouw Joan Schiffman, diende bij de politie een klacht in. Na het neer schieten van Purdy werd mevrouw Schiffman dag en nacht bewaakt Ge- reesd werd dat de moordenaar ook haar lit de weg zou ruimen. Podola, een voormalige Oost-Berlijner n vroeger lid van de Hitlerjugend. /erd gearresteerd in een kamer van het hotel South Kensington, waar hij zich had lajen inschrijven als Canadees foto graaf met vakantie. j is door de politie ter observatie een ziekenhuis gebracht, omdat hij te uitgeput zou zijn om een verklaring af te leggen. De recherche kwam op het spoor Podola door een zakboekje dat de i geant Purdy de moordenaar ontni kort voordat deze een revolver trok de rechercheur door het hart schoot. Het zakboekje bracht de Londense po litie in verbinding met de Canadese po litie. Daar kende men Podola door een aantal veroordelingen wegens diefstal van auto's en inbraak. De foto van Podo la werd met een vliegtuig naar Engeland Door een tip uit de onderwereld kwam men achter de verblijfplaats van de ge zochte. Hij werd van zijn bed gelicht en onder grote publieke belangstelling aar het politiebureau in de Londense ijk Chelsea gebracht. Twee uur later rriveerde daar ook mevrouw Schiff- Officieel beschouwt de Britse politie Podola als een man „van wie de politie denkt dat hij kan helpen bij het onder- De foto van Podola werd voor de arres- tie gepubliceerd in de Britse dag- alle kans is, tot een overeenkomst te komen. Het Westen wil een periode van 30 maanden, maar zon bereid zijn met 24 maanden genoegen te nt 2. Tijdens deze bevriezingsperiode wil Rusland een commissie van Oost- Westduitsers die moet trachten het eens te worden over de Dnitse een wording en een vredesregeling. Vol gens het Westen is dit een taak vooi de vier grote mogendheden. Gromyko heeft hierop gezegd dat als het Westen deze Duitse commissie niet aanstaat, er andere middelen gevonden kunnen worden om de onderhandelingen te 3. Gromyko heeft verzekerd dat Rusland niet zal overgaan tot de unilaterale handeling van het sluiten van ee zonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland indien de onderhandelingen over Berlijn zouden falen. Gromyko is ook bereid gebleken, te wijken van zijn eigen e:s dat de Duitse vertegenwoordigers zowel de ge heime als dc half-openbare zittingen de vier ministers bijwonen. Hij vaardde voor vandaag een uitnodiging voor de lunch van Couve de Murville, die ook Herter en Lloyd heeft uitge nodigd. In westelijke diplomatieke kringen wordt verwacht dat de ministers elkaar voortaan ontmoeten aan de lunch, het diner of de „afternoon-tea", onder het voorwendsel dat dit bij wijze van gezel ligheid zou zijn gedaan, maar in werke lijkheid komen deze bijeenkomsten op geheime werkzittingen. In de eerste ronde van die conferentie werden zulke particuliere besprekingen in de villa's van de ministers gehouden zonder de facade van de gezelligheid. Gromyko liet maandag weten dat hij op dit soort bijeenkomsten niet i verschijnen, tenzij ook de Duitsers worden toegelaten. De Canadese krantenkoning Roy Thom- ►n heeft voor 50 miljoen gulden een meerderheidsbelang gekocht in het krantenconcern van de 76-jarige Lord Kemsley en krijgt hierdoor zeggenschap vier grote zondagbladen, o.a. de Sunday Times, en elf dag- en weekbladen buiten Londen Hieroe behoren ook I Sunday Graphic en Empire News. Hartelijk welkom voor vorstelijke vakantiegangers Koningin Juliana en de prinsessen Bea trix en Irene zijn gistermiddag op het vliegveld van Napels aangekomen voor een vakantie van ongeveer een maand. De Nederlandse consul uit deze Zuid-Italiaan se havenplaats was ter begroeting aan- De vorstelijke gasten reden daarna per auto naar Ravello, een badplaatsje aan de Golf van Salerno. Op het idyllische dorps pleintje van Ravello hadden zich de bur gemeester en de gemeenteraad, alsmede vele Italianen opgesteld, om het konink lijk bezoek een hartelijk welkom toe te roepen. De Koningin en de beide Prinsessen ver blijven in de villa van de hertog Riccardo di Sangro. Prins Bernhard, die gistermiddag van uit Wpst-Duitsland per auto in Rome aan kwam, heeft zich vandaag bij het gezel schap gevoegd. (Advertentie) opruiming coupons linofelt in courante maten karpetten nu bizonder goedkoop! BULTHUIS - botermarkt 23 Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot zater- dagavond: li» Droog, zonnig en warm weer met overwegend zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 Zaterdag 18 juli: Zon op 4.40, onder 10.51Maan op 19.06, onder 3.03. 20 juli 'olie maan. Morgen in ons ZONDAGSBLAD Radio Vrij Europa wordt door de mensen achter het ijzeren gor dijn bijzonder intensief beluisterd. Over deze zender, die geleld wordt door mr. Hazelhoff Roelfzema, vertelt een onzer redacteuren inte ressante bijzonderheden. Hij bracht namelijk kort geleden een bezoek aan radio Vrij Europa. 0 Eveneens op de voorpagina van ons Zondagsblad een repor tage over de Luitwielers en de Leutwylers, een familie, die on langs een grote reünie hield in hef Zwitserse plaatsje Leutwyl. Op Blad Zij wordt verteld over een unieke keuken in het Rotterdamse Bouwcentrum. Op de pagina Geestelijk Leven wordt geschreven over de moeilijk heden rondom het beroepingswerk. In het Cultureel Venster be spreekt C. Rijnsdorp enkele nieuwe gedichtenbundels en wordt o.m. aartdacht geschonken aan een jonge

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1