Zuiveltekort lager dan f150 miljoen vorig jaar Sunil wast stralend wit... Verschillende draken WITTER DAN DE WITSTE GEIT Spoorwegen gaan met reischeques werken Bonn dringt aan op een topconferentie Imam van Yemen liet toestel van K.L.M. terugkeren Ex-keizer mocht niet vliegen Rijksgarantie Overzeese F inancieringsmi j Geheim verkocht WOENSDAG 15 JULI 1959 Verwachting van ir. B. van Dam: Gedeeld marktrisico voor de boer speelt geen rol (Van sociaal-economische redactie) Voor het lopende melkprijsjaar (van 1 november tot en met 31 oktober) zal geen 300 miljoen op de melkproduktie toegelegd behoeven te wor den, zoals in de rijksbegroting was geraamd, doch slechts 250 miljoen. Vorig jaar bedroeg het tekort in het Landbouw Egalisatie Fonds ter ver werkelijking van de garantieprijs voor de melk 407 miljoen. Voor dit jaar wordt een totale opbrengst per 100 kg melk verwacht van 23,82. De garantieprijs bedraagt 28,90, zodat over een produktie van 5 miliard kg 5,08 per 100 kg uit het Landbouw Egalisatie Fonds bijgepast zal moeten worden. Geraamd wordt dat de produktie de gegarandeerde hoe veelheid van 5 miljard kg niet te boven zal gaan, zodat het door de boeren zo gevreesde gedeelde eigen-marktrisico geen werkelijkheid zal worden. Ten gevolge van de betere zuivel- I noemd opbrengsten valt, vergeleken bij het1 kaas u vorig jaar, de melkopbrengst dit jaar twee cent per liter gunstiger uit. De melkoobrengst bedroeg toen ruim ƒ21 per 100 kg. Deze belangrijke conclusie trok van daag in de openbare vergadering van het produktschap voor zuivel, ir. B van Dam. uit de ervaringen over het afgelopen half jaar. In de geveer bu.uuu ton of 2 pet meer melk aan de fabrieken afgeleverd dan het eerste halfjaar van 1958. Oorzaken hiervan zijn de voortgaande veeselee- tie. verbetering van bedrijfsvoering, toe neming van de melkveestapel en de per- soneelsschaarste op de bedrijven. Door het gebruiken van melkmachines be staat namelijk de neiging meer melkvee aan te houden. De droogte heeft op de melkproduktie r.og niet veel invloed gehad. Alleen in tie week van 21 tot 27 juni lien de melk- aflevering in Drenthe, Overijssel, Gel derland en Noord-Brabant iets terug ver geleken bij 1958. Wel heeft de droogte extra offers gevergd van de voeder- positie der bedrijven. Dc komende win- terstaltijd zal dan ook een ongunstige beïnvloeding van de bedrijfsresultaten laten zien en wellicht een sterker terug- lonende melkproductie. De vooruitzichten voor de boterprijs in de komende winter zijn van dien aard. dat het voor de handel aantrekkelijk is de tiidelijke zomeroverschotten aan bo ter ide koelhuizen zijn leeg) niet bij het Voedselvoorziening In- en Verkoopbureau eigen an de V.S.. die de invoer van Nederland hebben beperkt tot één pro mille van de eigen produktie, in totaal 600 ton kaas per jaar. De V.S. staan echter buiten de E.E.G. Frankrijk heeft de E.E.G.-bepalingen nog het meest loyaal nageleefd. Botertochten sla; wat jarc ge beurd. Eind mei lag de boterprijs gulden boven het inleveringsniveau. De boterprijs die in Engeland gemaakt wordt is het dubbele van vorig jaar. Op de boter naar Engeland is dit jaar nog geen subsidie verstrekt. De Nederlandse Wer noteert in Londen nog hogere prij zen dan de boter uit andere landen. Grieven Ernstige grieven uitte de heer Van fiam tegen de houding van de E.E.G.- landen wat betreft de import van Ne derlandse zuivelprodukten. Scherp keerde de heer Van Dam zich tegen West-Duitsland en België. De in voerrechten zijn in alle E.E.G.-landen per 1 januari wel met 10 pet verlaagd, maar van de geleidelijke afschaffing van con- tingenteringsmaatregelen komt niets te recht. West-Duitsland dat de onbelem merde invoer van 9000 ton boter zou moeten toelaten, weigert dit. Er bestaan voor boter in Duitsland marktordenende maatregelen, waarvoor geen globaal con. tingent vastgesteld zou behoeven te worden, zolang er nog geen gemeenschap pelijk zuivelbeleid is. Met België is indertijd een invoercon tingent voor 5100 ton ongesuikerde con dens per jaar overeengekomen. De Bel gen hebben dit contingent nu geheel af- Uitersf bedenkelijk noemde de heer Van Dam de Duitse pogingen het kleine grensverkeer te treffen. Duitsland is voornemens de „Butterfahrten" per 1 augustus tegen te gaan door per grens- ganger slechts de import van een half pond boter toe te staan Op dit moment wordt 1 kg boter als maximum aange houden. Het is verontrustend dat in een periode, die de volkeren van de E.E.G. psychologisch zou moeten voorbereiden op het vervagen van de economische geschaft en staan slechts de invoer 3 pet van de eigen produktie namelijk 500 5 600 toir toe. Duitsland en Frankrijk zouden op di moment zonder 'enig gevaar de boter- import uit de E.E.G.-landen kunnen libe raliseren tot het volgend voorjaar, meende de heer Van Dam. Volgend jaar zou misschien blijken, dat de liberalisa tieperiode rustig zou kunnen worden verlengd. Ook de tarieven zou men kunnen handhaven. Een tweede experiment, dat de heer Van Dam voorstelde, was de tijdelijke verlaging van het Duitse invoerrecht enze kaas tot het volgend voorjaar. tot een vrije markt te komen, zullen in ieder land pijnlijke consequenties moe ten worden aanvaard. België heeft begin november 1958 nog een bijzonder invoer recht ingesteld op harde kaas, waardoor deze invoer uit Nederland in vijf ir -<en met 10O0 ton terugliep. Zeer kleinzielig wordt de houding ge- grenzen een vreemde poging wordt ge daan de wijzers van de klok tegen bouden Bovendien moet men zich r inbeelden dat het kleine grensverkeer waarover nu ach en wee" wordt geroe pen. eenzijdig is. De Nederlandse grens bevolking maakt ook in ruime mate ge bruik van de bepaling dat voor ƒ45 per persoon ingevoerd mag worden. Melksubsidie Koningin Juliana heeft gisteren de nieuwe elektrische' centrale van Utrecht officieel in gebruik gesteld. Na de plechtigheid maak te onze vorstin een rondgang door het hypermoderne gebouwen complex. Het is niet eenvoudig een enigszins concrete beschrijving van een draak te geven. Het is een mythisch beest, dat niemand van ons ooit in levende lijve heeft aanschouwd, zodat we moeten trachten de beschrijving van de draak in overeenstemming te brengen met de voorstellingen die we van het dier hebben. Die voorstellin gen verschillen bij volken en mensen soms aanzienlijk, maar desondanks pleegt het monster direct als draak herkend te worden. Dit merkwaardige verschijnsel dient in herinnering te worden gehouden bij elke beschou wing die aan dit fenomeen wordt gewijd. Draken zijn reusachtige, plompe, van schubben voorziene dieren, die vaak iets slangachtigs hebben en van poten zijn voorzien die sporen of klauwen dragen. De verschrikkelijke muil doet vaak aan die van een kro kodil denken en de adem die de dieren uitstoten is vaak giftig, kan ook verzengend heet zijn, zodat de voorstelling van het monster die we ook aantreffen op de oudste Babylo nische afbeelding van de draak Tiamat, voorkomende op een rolzegel die in het Britse museum wordt be waard. De vliegende draak die de indianen getekend hebben op de rotsen bij Piasa in de staat Illinois, heeft echter niets slangachtigs, maar zou door leder van ons direct als een draak van het klassieke type worden herkend, met dien verstande, dat de kop getooid is met de horens van het rendier, een variant die wjj niet Dit zijn evenwel bijkomstigheden. Waar het om gaat, is de in grote lijnen gelijkvormige voorstelling die het mensdom sinds overoude tijden heeft van een gevaarlijk, reptielach tig monster, dat bijkans onkwetsbaar is en alleen door de mens van het heldentype bestreden kan worden. Dit is dan het symbool van de strijdende, zich bewustworden- de mens, die het dierlijke overwint uit lekken. Vaak zijn draken gevleugeld, meestal naar de trant der vleermui- zen. Het schubach- moeilük te kwetsen is, blijft de draak echter het karakter van een verschrik kelijk reptiel verlenen, welke indruk nog versterkt wordt door de lange krachtige staart, die veelal van hoor nige stekels is voorzien. Dergelijke voorstellingen van de draak in het brein der mensen zijn aantoonbaar van het oude Babyion tot het ruwe noorden, van India tot Nieuw-Zeeland, van China tot Ame rika. zij het dan met de vele varian ten die op dit gebied denkbaar zijn In een legende van de Maori's wordl de draak voorgesteld als een gewel dige hagedis, die de lengte heeft van een grote walvis; in de legenden van de Algonkin-, Iriquois- en Peublo- Indianen heeft hjj de vorm van een reusachtige gehoornde slang, een TOCH IS HET ZO! daar\ beloning ontvangt, hetzü doordat di draak een schat be waakt, waarvan di eige- onkwetsba naar wordt, hetzij doordat het bloed draak de mens aakt in andere ge vechten, hetzij omdat de legende nog talloos vele andere prijzen voor dc overwinnaar in het vooruitzicht heeft gesteld. Prijzen, die een materiële vorm hebben gekregen, maar een duidelijke geestelijke achtergrond hebben. Wordt het symbool van de draak die in vele gevallen ook getransfor meerd is als de behoeder van het goede. bijv. in Chinese drakenlegenden door velen wel begrepen, wij zul ten ons uitsluitend moeten bezig houden met de wjjze, waarop dit monster werd voorgesteld. Laten we dan eerst een stevige stap terug doen naar het tijdperk der werkelijke De afschaffing van vier cent »ensubsidie op melk zal wellicht invloed hebben op de hoopte van het melkver- brudk. hoewel de looncompensatde de vermindering van het verbruik zal kun nen beperken. De omzet van melk met een vetgehalte van 3.75 pet (Volle melk) is van 1 oct van de totale melkafzet nog verder gedaald tot pet. Nu de crisis in de boterafzet achter de rug is, is de kwestie van de verhoging van het vet gehalte van de melk niet zo urgent meer. Od een geëigend tijdstip zal de kwestie echter weer onnieuw in ernstige over weging worden genomen. De produktie van vierkante kaas, hoe wel beperkt van omvang, bewoog zich de laatste tijd opnieuw in stijgende lijn. Stil PP" P pi1 fpr? De export van kaas heeft de afgelopen Iwaalf maanden de 100.000 ton overschre- den, wat een miiloaal genoemd kan wor den in de geschiedenis van de Neder landse kaasuitvoer. In de afgelopen zes maanden lien pok het binnenlands ver bruik met 3000 ton op. De produktie van fabriekskaas steeg met 7500 ton of 8 pet De boerenkaasproduktie onderging een kleine stiiging. De produktie van con dens kwam dit jaar reeds op 160.000 ton, 20 pet meer dan in het eerste halfjaar van 1958. Nauw verband met de gestegen kaas- en boterproduktde houdt de met 25 net eedaalde boterproduktie. Het hoofdeliik verbruik van consump- tiemelk in Nederland bedraagt, inclusief de koffiemelk, 201 kg. Nederland staat hiermee aan de top van alle E.E.G.- landen. Resten boerden" uit jaar 200 gevonden Zuid-Holland werd in het begin van onze jaartelling vrij intens bewoond Aanvankelijk meende men dat grote stukken van deze provincie uit moeras bestonden. Vondsten van de laatste tijd deden de mening postvatten dat om. op Delfts grondgebied toch nogal wat mensen hebben gewoond. Bij Schiedam vond men gisteren op ongeveer twee en een halve meter diep te bij graafwerkzaamheden voor de we genaanleg resten van een boerderij uit de Fries-Bataafse periode, omstreeks 200 na Christus. Resten van de fundering waren vrij goed bewaard gebleven. Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veellangernieuw. Ookwas- machine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak en spaart uw linnenkast Zware straffen geëist tegen inbrekers Uit Leiden, Oegstgeest fen Amsterdam Respectievelijk vier én twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie te Utrecht gisteren geëist tegen de 25-jarige lov werkman L. R uit Leiden en diens neef P .C. R. uit Oegstgeest. Zij stonden morgen voor de rechtbank te Utrecht terecht wegens diefstal door middel van verbreking en inklimming. In de nacht van 1 mei drongen de •ven binnen bij de familie Van Gelde- m te Abcoude en zij dwongen de heer •s huizes onder bedreiging met •volver en een ploertendoder tol fte van de inhoud van zijn portefeuille, ;n bedrag van 530. Zij namen ook 52 huishoudgeld van mevrouw Van Gelde- R. B. uit Amsterdam verantwoorden gens een inbraak bij de familie Koeien- bier te Abcoude, waarbij hij 7375 buit maakte. Tegen deze recidivist werd drie jaar en zes maanden geëist met aftrek. Uitspraak in beide zaken op 28 juli. Soldaat aan ogen ernstig gewond De dienstplichtige soldaat J. H. C. van Hemert uit Eindhoven, van de 12de af deling veldartillerie, is bij de militaire oefeningen bij Ussel in Frankrijk aan de ogen gewond geraakt. Hij werd overge bracht naar het ziekenhuis te Clermont- Ferrand, waar een oog moest worden ver wijderd. Het andere oog was beschadigd De Nederlandse Spoorwegen zul len aan het eind van deze maand be ginnen met de uitgifte van reische ques. in coupures van 5 en 2.50. Deze reischeques, die aan ieder sta tion verkrijgbaar zijn, houden hun waarde en kunnen ingewisseld den tegen spoorkaartjes in het bin nenland De cheoues kunnen daaren tegen niet verzilverd worden Is de coupure te klein voor een hepaald traject dan kan worden bijbetaald. De Spoorwegen menen dat het publiek neer en meer vertrouwd is geraakt met illerlei bonnen die ingewisseld moeten vorden om de verlangde prestatie te ^rijgen en die geldswaarde vertegenw is, blijkens vragen die de N.S. heb ben bereikt, de wens bij het publiek als geschenk reisbonnen te kunnen bieden, bij verjaardag of jubilea. Door dit t geschenken kan men ook de be- iming bepalen. Zo kan bijvoorbeeld bereikt worden dat kinderen hun ouder- ..een dagje laten overkomen" ol ouders hun kinderen. Men verwacht dat gekregen tot het onderhouden ekelijkse lijndienst Soutend—Eelde (Groningen) vice-versa. De eerste vlucht op vrijdag 17 juli. N.S.-reischeques ook als prijs bij cade, acties gewaardeerd zullen worden. De reischeques kunnen ingewisseld w den tegen spoorkaartjes eerste en tweede klas zowel voor retour als enkele re Voor buitenlandse reizen gelden cheques niet. TTTEST-DUITSLAND heeft zijn westelijke bondgenoten voorgesteld toch een topconferentie te houden als de ministers het in Genève niet eens worden over een tijdelijke oplossing van de Berlijnse crisis. Op de top conferentie zouden in hun geheel de problemen van de Europese veilig heid, de ontwapening en de Duitse hereniging besproken kunnen worden. De ministers van buitenlandse zaken kunnen dan later weer vergaderen om een tijdelijke regeling voor Berlijn te vinden Verder heeft Bonn de westelijke Grote Drie voorgesteld een viermo- gendhedenconferentie met Oost- en Westduitse deskundigen te vormen voor de oplossing van het Duitse vraagstuk. De westelijke ministers van buiten landse zaken hebben tot nu toe weinig interesse getoond voor de Westduits voorstellen Zij hebben zich als doel g< steld op de Geneefse conferentie met Rus land een tijdelijk compromis te sluiten over de Berlijnse kwestie. Nasser over strijd tegen communisme President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft in een artikel in het Tijdschrift Life de westelijke lan den in het bijzonder verantwoordelijk gesteld voor de groei van het con nisme in het Midden-Oosten. Door leiders als wijlen premier Noeri- es-Said van Irak, die de wettige nationa le bewegingen in zijn land trachtte te onderdrukken, te steunen, heeft het Wes ten een vruchtbare bodem verschaft aan 't communisme, aldus Nasser. Hij ont kent, dat hij het communisme naar het Midden-Oosten had gebracht. Integendeel, ik heb de communisten Irak gebrandmerkt als buitenlandse agenten, Maar het feit, dat ik de Sowjet- gekritiseerd heb. betekent niet, dat ;n lijn trek of heb getrokken met de Amerikanen. Ik heb het communisme aangevallen zonder van te voren overleg met de Amerikanen te plegen", aldus Nasser, die er op wees. dat hetzelfde geldt voor zijn verhouding tot de Rus sen. „Als de Russen denken dat ik hen in zee ga, hebben zij het bij het keerde eind. De VAJl. houdt het op politiek van positieve neutraliteit". Hartaanval of alleen maar „niet lekker"? ITEN kb ve Engeland, de V.S. en Frankrijk zijn bereid de door Rusland voorgestelde be vriezing van de kwestie te aanvaarden, onder voorwaarde echter dat Rusland meer garanties geeft voor de westelijke rechten. De Westduitse regering heeft trouwens ook op door Rusland op schrift gestelde garanties aangedrongen. Van Westduitse zijde is nog een op merkelijk voorstel gedaan. De minister voor Duitse aangelegenheden. Ernst Lem mer, deed gisteren voor de radio de sug gestie een technische overeenkomst met Oost-Duitsland te sluiten om een einde te maken aan alle spionage- en andere activiteiten van de koude oorlog. Hij drong er op aan. dat het Oostduitse re gime het prikkeldraad langs de grens zou opruimen. De onderhandelingen, zo stelde minis ter Lemmer ten slotte voor, zullen ge voerd worden tussen vertegenwoordigers van de ministeries van binnenlandse za ken van Oost- en West-Duitsland. UIT LONDEN meldt men, dat de regering-Churchill in mei 1940 de Duitse ex-keizer Wilhelm, die toen in Doorn verbleef, heeft aangeboden zich in Engeland te vestigen. Baron van Nagell, die indertijd burge meester van Doorn was, heeft dit verklaard en vanavond zal hij er voor de B.BC- nog meer over ver tellen. Hij heeft namelijk de Engelse uitnodiging overgebracht en ook het antwoord gegeven aan de Engelse gezant in Den Haag, sir Neville Bland. De bedoeling was, dat de ex- keizer per vlieg tuig van de En gelse luchtmacht een veilig heen komen zou zoe- Het antwoord van Wilhelm was echter, dat hij de Engelse regering zeer erkentelijk was, maar dat hij niet op de uitnodiging kon ingaan, omdat de dokter hem het vliegen had ontraden Veertig miljard voor defensie in V.S. De Amerikaanse Senaat heeft gister avond een wetsontwerp aanvaard dat voorziet in het verschaffen van een be drag van 40 miljard dollar voor de natio nale verdediging in het komende jaar. Dit bedrag i6 346 miljoen dollars groter dan het door Eisenhower gevraagde. TAE REGERING heeft een wetsontwerp 1 pis oh e produkten zal kunnen geschieden ingediend tot machtiging van de door de Nederlandse handel en scheep- minister van financiën om garanties voor vaart als tegenwicht van de afbraak hun- rente en aflossing te verlenen voor le-1 ner stapelmarkten. Uit Indonesië gere ningen van de Nederlandse Overzeese j patrieerde specialisten zullen hierdoor eringsmaatschappij (N.O.F.) in op- werk kunnen vinden. vertrek uit R zocht de Imam va de gezagvoerder Utrecht, een do or de Imam gecharterd KLM. toestel, naar Rome terug De Imam was met een gevolg van 30 personen, vrouwen en lijfwachten, op weg naar Asmara. De it was gedurende drie nden in een kliniek te ie tegen jicht behan deld. Hij werd deze week genezen verklaard en charterde gisteren het KLM-toestel voor zijn terugtocht. De berichten over de oorzaak van het verzoek zijn nogal verward. Aan vankelijk werd algemeen aangenomen, dat de Imam tijdens de vlucht een hartaanval heeft gehad Bij terugkeer in Rome vertelde de Imam zelf echter, dat hij zich alleen maar „niet prettig" voel de aan boord van het vliegtuig en besloten had per boot naar zijn land terug te keren. In de villa bij de Via App ia, waar de Koning met zijn gevolg drie maan den lang i n afzondering had gewoond, werd later nog eens verzekerd dat de Imam geen hartaanval heeft gehad. Dit werd n.l. eerder meegedeeld door de KLM-piloot, Ellison Davis. Een Yemenitisch woord voerder verklaarde dat de vorst geen dokter heeft ontboden, omdat dat „niet DeP lm °S i zal over twee r schip Italië richting tot joen voor de hoofdsom. Het doel Indonesië verdreven Nederlandse onder nemingen in staat te stellen hun zaamheid in andere werelddelen voort te zetten. Het kapitaal is voorshands bepaald op f 2 miljoen en de oprichters hebben reeds voor 1 miljoen toezeggingen van deel nemingen ontvangen Waarschijnlk zullen enkele internat fondsen en buitenl. plaatselijk kapitaal de uitvoering van sommige plannen kun nen steunen. De gegadigden voor mede werking van derden en van de N.O.F., zullen aan een aantal voorwaarden moe ten voldoen. Een van de voornaamste is. dat de betrokkenen bereid moeten zijn zelf een zeker basiskapitaal te investe- De garantie geschiedt op grond van de belangen der Nederlandse industrie en de werkgelegenheid. De afzet van tro- Rijksbemiddelaars eens met haven-c.a.o. De organisaties van werkgevers en werknemers in het havenbedrijf te Am sterdam en te Rotterdam zijn met het college van rijksbemiddelaars tot over eenstemming gekomen over een verbete ring der lonen. De nieuwe regeling komt In materiële I zin ongeveer op hetzelfde neer als de [door partijen ingediende voorsteilen. CowrlfM P. I. B. 6 CtH'ht— I Tegen de 25-jarige plasticbewerker G N. uit Heiloo heeft de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank een jaar ge vangenisstraf geëist wegens diefstal en verkoop van een fabrieksgeheim ten na dele van ir. J. A Haverhals, bij wie N. vorig jaar werkte. Hij had een bepaalde methode van vervaardiging van lichtkoe pels verkocht aan D. B. te Heiloo, die hem een werkkring met een beter loon had beloofd. B zal t.z.t. terecht staan voor uitlokking tot dit misdrijf. Uitspraak op 28 juli. Voor onderwijzers meer uitstel gevraagd De heer C. Kleijwegt (soc.), lid van de Tweede Kamer heeft de ministers van defensie, cn onderwijs gevraagd of het juist is dat in het schooljaar 1959-1960 minder onderwijzers voor uitstel van •erste oefening in aanmerking zullen komen dan in het afgelopen schooljaar. Zouden zij in ernstige overweging wil- n nemen, zo vraagt hij ook, om meer onderwijzers voor uitstel van eerste oefe ning voor de militaire dienst in aanmer king te doen komen dan nu in het voor nemen ligt? Nederlandse zeeman smokkelde horloges Een 21-jarige Ned. zeeman, de machi nist G. F. uit Eindhoven, is vandaag in Londen veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, wegens het smokke len van 710 horloges. De koper van de horloges kreeg drie jaar gevangenisstraf een medeplichtige geldboetes van 750 200 pond sterling. Op de horloges had 3000 pond sterling invoerrechten betaald -noeten zyn. De vijfjarige Arie Maurits, is gisteren toen hij speelde bij de Spoorsingel in Vlaardingen, in een sloot gevallen en I verdronken. f Schatkistpapier. Stand op 13/7 (6/7) in miljoenen guldens; promessen 1395,1 l (1395,1), biljetten 2785 (2780).

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5