Gemeente Leiden gaat sociale sanering ter hand nemen Wat moet onder maatschappelijk werk worden verstaan Gladiolengala op de keuring in Haarlem Klit jongens viel twee Leidse agenten aan NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 15 JULI 1959 Agenda voor Leiden Woensdag Pieterskerk, koor, 7.30 uur: avondstilte. Trompstraat, 8 uur: openluchtbijeen komst Baptisten Gemeente. Donderdag Stadhuisplein, 7 uur: vertrek K. en O.- excureie naar.Brugge en Gent. Vrijdag Gymnasium Fruiplaan, 7.30 uur: uit reiking diploma's Kennis is Macht. Zaterdag Rijn-Schiekanaal bij fabriek van Van Wijk en Heringa, 3.30 uur: prestatietocht 200 meter en 550 meter gekleed zwemmen. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Doeza-apo- theek, Doezastraat 31 telef. 21313, en de Haven-apotheek, Haven 18, telef. 20085. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Twaalf uur angst (18 jaar): 's middags Circusvrienden (alle leeftijden): donderdag: Drie 'Groschen-Oper. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Teenager-Me lodie (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe vertel ik het mijn dochter? (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De zoon van de Kalif (14 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De wet <18 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, tot 31 augustus Prentenkabinet: grafische kunst van Nono Reinhold e.a. (tot en met 15 augus tus). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur) Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur Gravasteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmaker steeg 16a. Geologisch en mineraiogiscb museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 an van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 21 j tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 23: elke dag geopend van 10 tot t Archuologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 I tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half op zaterdag tot 5 uur Contactbureau voor algestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en vaD 2 tot 4 uur Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27maandag en woensdag van 1 tot 530 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur: vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5.30 uur Legermuseum „Generaal Hoefer". Pest huislaaD 7: elke dag geopend van 10 to- 3 uur Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2; el ke dag geopend van half 10 tot 12 eo van 2 tot 4 uur Inlichtingenkantoor V V V., Steenstras' lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 530 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uut o vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd Huurtoeslagenfonds wordt opgeheven Er zijn gezinnen die financieel moeten worden geholpen bij het betrekken van een nieuwe woning i 6 30 t i 8.30 i i 2 tot 5 3' Academiegebouw. Rapenburg 73: elki dag geopend van 330 tot 1230 en van i tot 530 uur. behalve op zaterdagmiddag Rijksmeuseum voor Volkenkunde. Steen straat la: elke dag geopend van 10 to- 4 uur Instituut voor culturele anthropology en sociologie van met-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33a: geopend van 9 tot 12.30 en vai uur, behalve zaterdagmiddag Stedelijk museum De Lakenhal, Oudi Singel 28: elke dag geopend van 10 tol Leidse Duinwater-Maatschappij B. en W. stellen de raad voor, voor de tijd van drie jaren tot gemeentelijk commissaris bij de N.V. Leidsche Duin water-Maatschappij ir. M. C. de Jong te Oegstgeest te benoemen. De heer De Jong is directeur van de Kon. Ned. Grofsmederij. De heer J. G. J. Verhey van Wijk wenst niet meer voor een her benoeming in aanmerking te komen. Ook de heer A. van Dijk is aftredend. In deze plaats wordt voorzien door een benoeming in de aandeelhoudersverga- dering. De raad zal dan ook een kan didaat moeten aanwijzen, op wie de stemmen der gemeente in deze verga dering zullen worden uitgebracht. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Wilhelmina, dr v J Rot- mensen en W den Os; Jolanda, dr v W F Verkuijlen en H Monfils; An- thonius Leonardus, zn v A T Hoger- i vorst en E Vlaardingerbroek; Monica Johanna, dr v W A van Bommel en E T VermeijJacomijntje, dr v J Neu teboom en K E Melissant; Marinus Leonardus. zn v C C Zandvliet en C Pelt; Arma Siebrigje, dr v H Bou- land en A Dokter; Elsje Vogelina, dr v H Bouland en A Dokter; Hendrikus Pieter Maria, zn v H van Brugge en J H van Haastrecht OVERLEDEN: J Fasseur, 69 jr, echtgenote v W F Zwart; F van der Laan, 4 jr, C Kuijt, 67 jr; W van der Zwan, 63 jr; G A de Wit, 60 jr, echt genote v H Tor. 7 juli 1930 inzake het verlenen van medewerking de bouw van enige complexen ningwetwoningen werd mede een fonds in het leven geroepen, uit de opbrengst huurders van in die plexen opgenomen woningen voor grote gezinnen, zo nodig, een huurtoeslag worden verleend. Het voor dit doel af gezonderde kapitaal werd bij besluit 11 juli 1932 bepaald op f 75.500,—, welk kapitaal inmiddels is aangegroeid tot pl.m. f 115.500,—. Het verlenen van toeslagen werd bij het eerste besluit aan burgemeester en wethouders volgens door hen vast te stel len regelen opgedragen. De regelen, wel ke ter uitvoering van dat besluit zijn vastgesteld, bevatten o-m. de normen, waarnaar een gezin als een „groot gezin" wordt beschouwd, zomede de normen, waarnaar een eventuele toeslag wordt berekend. In verband met de aanmerkelijke wij ziging in de sociale en economische om standigheden worden geen huurtoeslagen overeenkomstig de regeling meer toe gekend. Het fonds is ingesteld om aan huurders van bepaalde woningen Ln bepaald.e om standigheden een huurtoeslag te ver lenen en heeft derhalve een zeer beperk te strekking. Het instellen van het fonds moge op het tijdstip, waarop daartoe werd besloten, alleszins gemotiveerd zijn geweest, thans kan dit niet meer worden volgehouden. Op dit ogenblik doet het vreemd aan, dat slechts een huurtoeslag kan worden verleend aan grote gezinnen, die een bepaalde woning bewonen, ter wijl aan andere dergelijke gezinnen, die in overigens gelijke financiële omstan digheden verkeren, geen toeslagen kun nen worden toegekend, omdat zij in an dere woningen zijn gehuisvest Uitbrei ding van deze regeling in d-ien zin, dat ook andere woningen onder haar werking worden gebracht, zou geen praktische betekenis hebben, omdat de opbrengst van dit fonds niet zodanig is, dat deze toereikend zou zijn om een aanmerkelijk "roter aantal woningen onder de rege ling te doen vallen. Behalve dit bezwaar van praktische aard is er dan nog het bezwaar, dat een op een dergelijke vóet gewijzigde rege ling niet strookt met het beleid van de regering met betrekking tot de woning- huren, een beleid, dat er tot nog toe op gericht is verhoging van de huren door verhoging van de lonen te compenseren. Na ampel beraad menen B. en W., dat het aanbeveling verdient de baten van het kapitaal aan te wenden ter bestrij ding van uitgaven, welke voortvloeien uit door het college te treffen voorzi ningen ten behoeve van de sociale san ring van gezinnen, die een andere w ning moeten betrekken en een zodanige sanering behoeven. Herhaaldelijk doen zich immers gevallen voor, waarin zinnen onbewoonbaar verklaarde of dere oude woningen moeten verlaten een woning krijgen toegewezen, die zij evenwel slechts kunnen betrekken, indien zij financieel worden geholpen met de in richting van die woning. Deze hulp zal veelal niet beperkt kunnen blijven tot het verlenen van geldelijke steun, doch zal tevens dienen te omvatten het treffen van zodanige maatregelen, dat de betrok ken gezinnen zich aan de nieuwe omge ving kunnen aanpassen. Vragen Met betrekking tot de vraag, in welke gevallen, op welke wijze en tot welke bedragen de gemeente geldelijke bijdra- Ds. P. Sierat zaterdag in Nederland Zaterdagmorgen vroeg wordt de Wil lem Ruys in Rotterdam verwacht. Op de passagierslijst komt voor ds. P. Sie rat, laatstelijk predikant te Manokwari op Nieuw-Guinea Na de ontscheping, omstreeks 9 uur, zal hij zich naar Leiden, zijn geboorteplaats, begeven. gen ten behoeve van de sociale sanerin gen zal verlenen, stellen B. en W. zich de volgende gang van zaken voor. De be antwoording van de vraag, welke ge zinnen voor sociale sanering in aanmer king dienen te worden gebracht, ligt voor een belangrijk deel in het vlak van het maatschappelijk werk. Daarom zal het hoofd van het bureau huisvesting van de gemeentesecretarie, bijgestaan door de aan dat bureau verbonden maatschappe lijke werkster, in eerste instantie als centrale en coördinerende figuur in deze dienen op te treden. Die maatschappe lijke werkster zal nauw contact dienen te onderhouden met de maatschappelijke werkers(sters) van de dienst voor sociale zaken en van de verschillende hier ter stede gevestigde kerkelijke en particu liere ins'-".rtgen op het gebied van het maatschappelijk werk. De beslissing, of en, zo ja, tot welk bedrag uitgaven ten behoeve van een bepaald geval van sociale sanering kun nen worden gedaan, zouden B- en W. in handen willen leggen van twee leden van het college, en wel die leden, die in het bijzonder met de sociale zaken en de huisvestingsaangelegenheden zijn belast. Gevolg gevende aan een suggestie van Een belangrijk stuk van de „sociale sanering" is uiteraard de ontruiming van krotwoningen. Voor het gemeente bestuur is die ontruiming nog steeds een grote moeilijkheid door het niet be schikbaar zijn van voldoende vervangen de woonruimte. Wie krotten opruimt, moet mécr woningen kunnen bouwen dan een normaal contingent toelaat. Maar ontruiming stelt ook de bewoners voor problemen, die voortvloeien uit de sociale positie van het gezin. B. en >V. schrijven daarover aan de raad: „Her haaldelijk doen zich gevallen voor, waar in gezinnen onbewoonbaar verklaarde woningen moeten verlaten en een woning krijgen toegewezen, die zij slechts kun nen betrekken als zü financieel worden geholpen bjj de inrichting van die wo ning". Daaraan nu wil het gemeentebe stuur iets gaan doen. De krotten op deze foto's staan in onze stad, in de wijk achter de Haarlemmer- de commissie voor sociale zaken, zijn B. en W. voornemens van een besluit, waarbij een uitkering wordt geweigerd, bij het college beroep open te stellen, op welk beroep eerst zal worden beslist na advies van de commissie voor de sociale zaken. Het is voorts noodzakelijk, dat ook na de materiële sociale sanering nog geruime tijd een geregeld contact met het betrokken gezin wordt onderhouden. Voor deze noodzakelijke „sociale bege leiding" kunnen, behalve de maatschap pelijke werkers(sters) van het bureau huisvesting en van de dienst voor sociale zaken ook krachten van andere hiervoor in aanmerking komende kerkelijke en particuliere organisaties worden inge schakeld. B. en W. ontveinzen zich niet, dat de opbrengst van het te reserveren kapitaal niet toereikend zal zijn om alle aan de sociale sanering ve bonden kosten te dekken, wanneer in de toekomst de sane ring van stadswijken op grotere schaal ter hand zal worden genomen. Het is thans echter zaak, aan het bij opheffing van het huurtoeslagenfonds vrijkomende kapitaal een nuttige bestemming te ge ven. De ervaringen, opgedaan bij de in het kader van deze regeling te treffen maatregelen in incidentele gevallen, kun nen van belang zijn voor de te zijner tijd uit te voeren saneringen op grote schaal. Uiteraard zullen de daarvoor nodige financiële middelen dan op andere wij: moeten worden gevonden. Politiezwemkam pioenschap pen Succes voor Kersten De Leldenaar A. Kersten heeft enkele goede successen geboekt b(j de nationale zwemkampioenschappen van de politie, die gisteren in Dordrecht zjjn gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan an de Dordtse polltiesportvereniging. Aan de wedstrijden namen politieman en uit Amsterdam, Alkmaar, Gonnchem, Groningen, Rotterdam, Den Haag, Hil- am, Leiden, Haarlem, Velsen, Zut- phen, Schiedam, Maastricht en Dordrecht Ondanks de zeer sterke concurrentie wist Kersten eerste te worden op de nummers 50 m rugslag nieuwelingen (36.9 sec.); 50 m borstcrawl nieuwelingen (31.1) en 3x25 m wisselslag (1.01.9). Hogere eisen clan vroeger Men schrijft ons: In onze huidige samenleving neemt het maatschappelijk werk in zijn onderscheidene vormen een be langrijke plaats in. Het is dan eigen lijk ook bevreemdend, dat bij zo- velen slechts vage en onduidelijke voorstellingen bestaan omtrent het geen onder maatschappelijk werk moet worden verstaan. Veelal wordt nog de gedachte aange troffen, dat maatschappelijk werk sy noniem is met het verlenen van mate riële hulp, van steun dus, aan degen- die om enigerlei reden niet of niet me in hun eigen onderhoud kunnen vot zien. Ongetwijfeld is deze vorm v, maatschappelijk werk lange tijd ov< heersend geweest. Natuurlijk kan zij ook thans niet gemist worden en vormt zij in de meeste gevallen nog steeds de basis van alle hulpverlening op maat schappelijk terrein. Maar het is meer het belangrijkste aspect. Sedert de eeuwwisseling en vooral na de laatste Gebrek aan personeel Lagere Montessori-school aan de Roodenburgerstraat moet worden opgeheven Naar wij vernemen, zullen B. en van Leiden binnenkort de ge meenteraad voorstellen, te besluiten tot opheffing van de lagere Montes sori-school die in het voormalige Joodse weeshuis aan de Rooden burgerstraat is ondergebracht. De opheffing is niet zozeer noodzakelijk geworden door een teruggang van het leerlingenaantal, dat nog onge veer honderddertig bedraagt, als wel door het feit, dat het gemeente bestuur er niet in geslaagd is, per soneel voor deze school aan trekken. De gladiolen stonden maandag in de keuringszaal van het Haarlemse Krelagehuis aaneengerijd, zowel in een fraaie opstelling ter opluistering als in de meer nuchtere voor de werkelijke keuring. De excellente kwali teit en de uitgebreidheid van enkele collecties brachten de keuringscom missie er toe tweemaal een diploma voor de gouden medaille toe te kennen. Daar was eerst de imposante inzending an Konijnenburg Mark te Noordwijk iet een vrije collectie van 30 nieuwere variëteiten. Bij de kleinbloemigen o.m. de oranje rode Reflection, de zalmkleurige Desirée, de bloedrode Argument en de donkerpur peren Black Girl, Scintilla, bijna eenkleu rig scharlaken, Poème. licht abrikooskleu- •ig. en de roomwitte Ares. Bij de grootbloemigen imponeerden ons bijzonder de eenkleurige purperen Botti celli, de roomwitte -d'Artagnan, de schar laken Herm. v. d. Mark en de donkerrode skar met grote kelken. Onder de z.g.n. keuringssoorten waren vele die het getuigschrift van verdien- e behaalden, zoals de donkerpaarse Leo. nardo da Vinei, Mata Hari, crème, H. C Andersen, zalm, de helderrode Auber, Fle- dermaus, wit, de koperkleurige Toulouse Lautrec, Schwefellicht, Sihwa, licht koper met donkere bruinrode vlek, en de don kerblauwe Gavotte. De fa. A. J. Preyde uit Breezand was de idere medaillewinnaar; deze collectie bestond uit 20 variëteiten waarvan „ver dienste" behaalden Virtuoos, wit, enorme takken, Animator, lichtrose, Credit, por- seleingeel. White Friendship en de licht violette Proficiat. De fa. Jonkman-Hulsebosch, Sassen- heim. bracht het paradepaard Roman Holiday in beste kwaliteit in de ring, als mede de donkerrode Santé waarvan de echter nog wat onrijp was. Ook C. J. Wigchert, Santpoort, toonde een tweetal zijn favorieten, en wel Lilac Perfec- en Ruffled Sensation. G. J H. Beu kers, Noordwijk, bracht vier aardige pri- nulinus-soorten, en wel Violet Queen, )range Favourite, Pink Attraction en Ca- lary Bird Vink en Co. uit hetzelfde gla- diolendorp met Kolibri, donkerrood slanke takken, en de helderrode Coven try. P. Byvoet Co., Overveen, maakte als elk jaar furore met de sterke oranje primulinus Troef. De grootbloemige ling nr. 529 viel op door de zeer zui donkerblauwe kleur. En om dan weer naar Noordwijk terug te keren: P. v. d. Meer verwierf op de donkerblauwe Pavo Real, de lichtrose Mad. Butterfly en de rose Miranda het ge tuigschrift van verdienste. H.'J. Salman Zonen brachten o.a. de zalmrose Vic tory Day, de lichtblauwe Venus, de don kere Marokko. Empire, rose, Valencia, oranjerood en de lichtmauve Pastel Beauty voor het voetlicht. Johs. Captein, Heemstede, liet de oude prim. Atom zien, rood met wit zoompje, naast de lichtlila Wedgwood. Tenslotte waren er ook nog enkele an dere inzendingen dan gladiolen, zoals Lil. spec, rubrum met een zee van bloemen en knoppen op 24 bollen van A. Schoon, Akersloot. M. Thoolen, Overveen, had een fraaie Ismene opgesteld onder de naam Ism. Calathma Advance. Niet juist vol gens de commissie, het was Ism. festal' A. J. v. d. Zwet. Roelofarendsveen, expo seerde een aardige witte Physostegia. Van Maas Van Stein Hillegom waren er twee Liatris, nl. Kobold en Spicata; van P. Hensbergen Hillegom. de donkerpaarse Allium Sphaerocephalum, van P Drost Lisse, P. Dames. Lisse. en L. Oudshoorn Sc Zn.. Sassenheim, Sparaxis trie, gem., bloemen en droge bollen in aantrekke lijke verpakking. De Richardia (Rose Calla), ingezonden door Harry de Leeuw Comp.. Sassenheim, vonden meer aardig dan mooi. Misschien iets verzamelaars. en ook de pogingen om onderwijsmen sen voor de Montessori-opleiding te teresseren hebben geen resultaat gehad. Het enige wat het gemeentebestuur nog te doen staat, is de opheffing van school. De leerlingen zullen lijk over de in de onmiddellijke omge ving staande scholen worden verdeeld; slechts enkelen zullen een andere Mon tessori-school gaan bezoeken. De opheffing van de school betekent niet, dat het gebouw aan de Rooden burgerstraat nu ter beschikking komt van de gemeentelijke geneeskundige gezondheidsdienst, die zo spoedig moge lijk het oude gebouw aan de Korte Mare moet verlaten. Er is in het voormalige weeshuis namelijk nog een kleuterschool gehuisvest, waarvoor het gemeentebe stuur nog steeds geen ruimte heeft kun nen vinden. Het bouwplan heeft de goed* keuring van de verschillende instanties gekregen, maar er wordt nog steeds uit gezien naar de ministeriële bouwvergun ning. Het is dus nog niet te zeggen wanneer het gebouw leeg komt en verbouwing tot centrum aan de G.G. G.D. kan beginnen. C. J. de Haas vierde arbeidsjubileum Vanmorgen is in de vergaderzaal de Grofsmederij de heer C. J. de Haas gehuldigd in verband met zijn veertig jarig arbeidsjubileum. Directeur ir. M. C. de Jong sprak van waardering getuigende woorden. Hij gaf een overzicht van df levensloop van de heer De Haas en schet ste, hoe deze is begonnen als voorwar- r, later in de toetsloodsen werkte er is verbonden aan de afdeling ketting- reparatie. De directeur roemde zijn vakmanschap zijn prettige omgangsvormen. Ook vi tigde hij de aandacht op de activiteiten de jubilaris in de fabriekscommissies n de ondernemingsraad. Zijn rustig oordeel wordt steeds zeer op prijs gesteld. Namens de Maatschappij voor nijver heid en handel schonk ir. De Jong een Iveren draaginsigne met ere-diploma. Namens de vennootschap kreeg de heer De Haas een blauw herinneringsbord en ;n geschenk onder couvert. Vervolgens spraken de heren G. G. van der Waals, bedrijfsleider, M. Mantel, voor de toetsloodsen, en B. Bekkering, de ondernemingsraad. De heer Bekkering bood tevens een cadeau aan. MULO-examens in Leiden Bij de gisteren te Leiden gehouden MULO-examens zijn de volgende resul taten behaald: Voor het diploma-A slaag den de dames C. A. van Steenwijk, J. P. Hilten, G. H. Burger, H J. I. den Haan, Z. A. van den Broek (Oegstgeest), er Keur en de heren B. Aartse (Noordwijk), M. Bakker, F. Th. A. Bruns- G. Slikkerveer (Sassenheim), J. J. h (Katwijk), N. Kwakernaak (Katwijk), A. van der Scheur. Voor het diploma-A plus middenstand slaagden de M. F. Valk (Voorschoten). E. M. Windhorst (Bodegraven). S. C. Bos (Lei derdorp), G. J. Braam (Leiderdorp), N. Buurman (Leiderdorp), C. Passchier (Noordwijk), A. M. van Rooijen (Noord wijk); en de heren T. T. Vollema (Bode graven) en C. Passchier (Noordwijk). Drie kandidaten werden afgewezen. Waar een plaatsnaam genoemd is dit Leiden. Nieuw Kamerlid De heer H. M Gerbrandy te Nijland, die benoemd verklaard was in de vacatu- e-Calmeyer (c.h.) in de Tweede Kamer, heeft die benoeming niet aangenomen. In verband hiermede heeft de voorzitter van het centraal stembureau thans benoemd verklaard de heer J T Mellema te Nieuw-Scheemda. wereldoorlog is meer en meer het besef doorgedrongen dat de te verlenen bij stand er in de eerste plaats op moet zijn gericht betrokkenen te helpen om zich als volwaardig lid van gezin en maat schappij te handhaven; het maatschap pelijk werk richt zich tot de individu ele, in nood verkerende mens in zijn totaliteit; het tracht niet alleen de ogenblikkelijke nood op te heffen maar vooral ook de oorzaken weg te nemen. Dit brengt mee, dat een grote ver scheidenheid van instellingen met het maatschappelijk werk bemoeiing heeft, van welke hier worden genoemd de so ciale diensten van de gemeenten, de so ciale raden, de Kerken, de verenigingen op humanistische grondslag, de reclas- seringsverenigingen, de buurthuizen, de instellingen voor maatschappelijke zorg voor zieken, de gezinszorg en de ar beidsbureaus. Nieuwe inhoud De nieuwe inhoud, welke het begrip maatschappelijk werk heeft gekregen, maakt dat dit werk in belangrijke mate is te zien als een correctie op de maat schappijstructuur. De dynamische ont wikkeling, welke de maatschappij in de 19e en vooral in de 20e eeuw heeft door gemaakt. heeft de samenleving grondig veranderd. Met name zijn ook de op vattingen van de taak van de gemeen schap en van de verhouding van de af zonderlijke mens tot deze gemeenschap sterk gewijzigd; deze laatste ziet zich voor tal van problemen gesteld, die bij de meer eenvoudige maatschappijvor- men van voorheen niet voorkwamen. Vandaar dat het maatschappelijk werk thans geheel anders is gericht en een hogere culturele, morele, pedagogische en sociale waarde heeft gekregen. Dit alles stelt aan de maatschappelijke werker veel hogere eisen dan in het ver leden. Zonder een veelzijdige kennis van de mens in zijn verhouding tot de samenleving en van de wijze, waarop hulp kan worden geboden aan hen, die in moeilijkheden verkeren, kan hij zijn taak niet op verantwoorde wijze ver richten. Een op deze taakvervulling gerichte vooropleiding is dan ook een volstrekte eis. Met deze opleiding belasten zich in de eerste plaats de dagscholen voor maat schappelijk werk. Voor degenen, die om welke reden dan ook niet in de gele genheid zijn geweest de studie aan deze scholen te volgen, bestaat de gelegenheid tot het volgen van de avondcursussen, die orden gegeven door de Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Werkers te Haarlem. Leerplan Deze Stichting is in 1939 opgericht door samenwerking van de voornaamste, op het terrein van het maatschappelijk werk werkzame instanties en organisa ties als: de Vereniging voor Maatschap pelijk Werk en de Vereniging van Di- ecteuren van Diensten voor Sociale Zorg. De ministeries voor Maatschap pelijk Werk, Sociale Zaken en Volks gezondheid en Justitie zijn in het alge- leen bestuur vertegenwoordigd. Het leerplan van deze Stichting is /ereenkomstig de moderne taakom schrijving van het maatschappelijk werk ingericht. In het leerplan wordt ruime aandacht gevraagd voor vakken, die het inzicht van de cursist in de verhou ding tussen mens en samenleving be ogen te vergroten. De vakken, die vooral verband met laatstgenoemd deel wor den gedoceerd, zijn: sociologie, sociale psychologie en sociale en geestelijke stromingen. Voorts wordt beoogd kennis bij te brengen omtrent de juridische verhoudingen en bepalin gen in de vakken algemene wetskennis, rbeidsrecht en staatsinrichting. Ten slotte komen de meer direct op de prak tijk gerichte vakken aan de orde: werk- gelegenheidspolitiek, (met als onderde len: arbeidsvoorziening, beroepskeuze voorlichting. vakontwikkeling, indus trievestiging enz.), maatschappelijk verk (onderdelen: maatschappelijke :org, woekerbestrijding, reclassering en kinderbescherming) en maatschappelijk werk in de ondernemingen. In het tweede cursusgedeelte wordt gelegenheid gegeven tot specialisatie. Werken in Leiden Het rijk gaf in de afgelopen dagen weer verscheidene opdrachten in de sector bouwnijverheid. Ook Leiden kreeg hier- en deel. Zo werd het aanbrengen 'erbeteringen in het museum voor Natuurlijke Historie gegund aan de N.V. B. J. Huurman Zn. te Leiden voor f 10.820. De verbouw van een ziekenzaal de afdeling interne geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis werd opgedra- de Rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage aan de firma L. Zitman, ■eneens te Leiden, voor f 17.816. De Rijksgebouwendienst te Leiden gun de de herinrichting van de collegezaal heelkunde in de heelkundige kliniek het Academisch Ziekenhuis aan de N.V. B. J. Huurman Zn. voor f 10.827. Het verrichten van buitenverfwerken in het Kamerlingh-Onnes-laboratorium erd door het kantoor Leiden gegund aan de Haagse schildersfirma Koning voor f 14.800. Tenslotte werd, nu weer vanwege het hoofdkantoor te 's-Gravehhage, het buitenschilderwerk aan het gewestelijk arbeidsbureau aan de Douzastraat opge- an Kleef Tot burgemeester van Willemstad is per 1 augustus benoemd de heer P. B. Bouman te Rotterdam. De heer Bouman thans adjunct-commies op de gemeen- lecretarie van Rotterdam en als zo danig werkzaam op de hulpsecretarie in Overschie. Hi) is gereformeerd en lid de A.R. partij. De Leidse politie heeft vier Leidse jon gens aangehouden en opgesloten, die zich in de nacht van zondag 5 op maandag 6 juli jl. schuldig hebben gemaakt aan ern stig verzet iu vereniging tegen de politie. Omstreeks half 1 in die nacht hebben twee agenten een man aangehouden, die een overtreding had begaan. Het werd de politie door een stel knapen, die ne het waler van de Beestenmarkt verkoe ling hadden gezocht, onmogelijk gemaakt, de man mee te nemen. Zij sprongen op de agenten in en takelden hen zo toe, dat zij vijf dagen geen dienst hebben kunnen doen. Eén heeft bi) deze vechtpartij zelfs een hersenschudding opgelopen. De arres tant ontsnapte, maar de politie wist hem later toch op het spoor ie komen. Na veel moeite is het de politie gelukt, de voornaamste vechtjassen van die nacht Ie pakken. Het zijn de 17-jarige D. de G., de 20-jarige S. P. de G., de 18-jarige A. B. en de 23-jarige C. B., tweemaal twee broers. Na aanvankelijk te hebben ont kend, op het tijdstip van de vechtpartij in Leiden te zijn geweest, moesten zij zwichten voor het steeds duidelijker wor dende bewijsmateriaal van de politie. Zij hebben allen bekend, bij het vechten be trokken te zijn geweest. De jongens zijn op het ogenblik in het politiebureau, waar zij voorlopig in hechtenis zullen blijven. Met de officier van justitie wordt overleg gepleegd over mogelijke voorgeleiding. Er namen wel meer dan tien jongens aan de aanval op de politie deel, maar 6» politie meent, dat zij de voornaamsten heeft gegrepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3