CHRISTELIJK Ckefarine,4 Bewaar ons voor synodale „algemene gedragslijn" Televisie zeer populair bij schooljeugd Geen afwijzing bij v.h.m.o. wegens ruimtegebrek Oostenrijkse jeugd boycot wereldfestival in Wenen w. aumwmumimm Ontsnapt langs Krakatau Een woord voor vandaag Kanttekening Ds. Chr. Teeuwen in De Strijdende Kerk In „De Strijdende Kerk" van verleden week schrijft ds. Chr. W. Teeuwen een nuchter artikel over de herenigingspogingen titssen de gereformeerde kerken. Hij zegt dat door vrijgemaakten en semi-vrijgemaakten de ver vangingsformule altijd als be lijdenisgeschrift is beschouwd. En hij vraagt zich af of het inderdaad wel gereformeerd mag heten een leeruitspraak te doen zonder strikt confessionele binding. Hij zegt dan: Du. beginnen wij ronduit in het boetekleed des pelgrims te verkla ren, dat onze leeruitspraak een overbodige uitspraak geweest is. En dat onze fout (laten we nu maar niet aanstonds van schuld en zonde gaan spreken, wat'maar tamelijk overspannen aandoet) ge weest is, dat wij dit niet van te voren hebben ingezien. Bekijken we het nu zo, dan be lijden we tevens onze menselijke kortzichtigheid en gebreken. En dan kunnen wij de beroemde ..his torische situatie" er gerust buiten '.aten. Niet alleen omdat dit de suggestie zou kunnen wekken, dat een synode in alle mogelijke voor komende „historische situaties" zich verbeelden moet gezagheb bende woorden te moeten spreken (een synodaal zwijgen zou om geen olie in het vuur te werpen immers van veel meer betekenis kunnen zijn), maar ook omdat de kerk nu eens voorgoed de schijn vermijden moet, dat haar eenheid van „historische situaties" afhan kelijk zou zijn. Niet verder verklaart ds. Teeuwen dat de synode de vervangingsformule moet op heffen, èn omdat deze niet verhelderend gewerkt heeft èn omdat zij niet in overeenstem ming is met de groot-kerkelijke stijl. Hij zegt verder: Verder moet de synode voors hands in geen geval gaan. Er is al weer gesproken, dat de synode de kerken op het hart moet bin- al in de hei ..algemene t volgen. Hier wrijft ogen uit. Was er in het ongeluks jaar 1944 maar niet op synodale instigatie een „algemene gedrags lijn" gevolgd inzake schorsingen en afzettingen! Waren er maar geen kerken op hol geslagen. Wa ren er maar geen voorl' '.tende sy nodeleden opgetreden, die advi seerden in elk geval wat te moe ten „doen". We zijn zo langzamer hand benauwd geworden voor der gelijke maatregelen van algemeen bestuur. En nu gaat men wéér aan dringen op een algemene gedrags lijn? Een kind kan voorspellen, dat er dan van hereniging voorlopig niets en niets komen zal. De vrij gemaakte synodalen zullen ons zien aankomen, getuige het docu ment van Spakenburg. Die willen niet eens met ons praten, tenzij wij al bij voorbaat synodaal schuld bekennen en de facto alle schorsingen en afzettingen ophef fen. En bovendien, hoe lang zal het dan nog duren? Waarschijn lijk net lang genoeg orn de ont luikende toenadering weer in de knop te smoren. De kerkeraad van Amsterdam- Zuid kwam met het ei van Colum bus voor de draad om maar niet eens over schorsingen en afzettin gen te spreken. Alsof het weer zo eenvoudig lag! Verbied nu eens iem-nd, die zich gekrenkt en ver ongelijkt voelt over zijn vermeend hem aangedam onrecht te spre ken! Kwam hier geen doodgebo ren baby op de kerkeraadstafel? Nee, er zal wel degelijk over on recht en grieven moeten gepraat worden. Alleen niet direct door de wederzijdse synodes. Zeker niet in dit precaire stadium. ontwikkeling der wederzijdse toe nadering in de kerken voortgang zal hebben en groeien gaat? Hoe meer ik er over nadenk des te meer kom ik tot de conclusie, dat het voor synodaal contact nog niet de welaangename tijd is, heus niet. Maar wat moet de synode dan doen? zal men vragen. Och, e ivoudig haar grote blijdschap. kennelijk in de wederzijdse ker ken werkt en dat zij de ontwikke ling van dat werk vol vertrouwen overgeeft in de handen van de hemelse Vader, Die op Zijn tijd alle aanslagen van de vorst der duisternis op Zijn kerk bescha men zal. Meer niet. Zijn wij gereformeerden dan nog niet zo wijs geworden, dat wij zonder ingrijpen eerst de Geest maar moeten laten werken in de betrokken plaatselijke gemeenten? Nierr j kan van te voren zeggen wat er nu precies uit de bus zal komen. Laat daar God zelf maar voor -orgen. Als de bediening der verzoening aan de gescheiden ker ken onderling op de wijze van het zuurdeeg maar goede voortgang heeft. Bidstonden Ja, .1 daarvoor moeten we allen bidden. De synode zou alleen kunnen voorgaan om in een bidstond voor synodeleden deze belangrijke zaak apar. voor Gods troon te brengen. Vindt u dat vreemd? Abnormaal misschien? Ik niet. Ik vind het de enige normale weg, die in deze situatie te bewandelen is. Hoe de vrijgemaakten zullen rea geren, Is hun zaak. Maar on voorgang der synode zullen onze kerken en onze kerkeraden in clas sicaal verband geregeld in bidston den tezamen moeten komen. Dan zullen er gebedsvuren ontstoken worden ln al onze kerken. Laat men het na, dan zal men zien, dat de Geest ons in de steek laat. Er zijn generaal grove fouten ge maakt, we zullen die generaal voor God belijden moeten. En als zo dan de Geest vaardig over ons wordt en als in de gemeenschap met üie Geest zo onder ons ge sproken en geschreven wordt, dan zou ik wel eens willen zien of daarvan niet een machtige indruk op onze gescheiden broeders en zusters uitgaat. Als we weer bij elkander komen, dan alstublieft niet als scherpslij pers die hun messen steeds in de schede bij zich dragen, maar al bekeerde synodalen. En als bekeer de vrijgemaakten. Aan formele herenigingen, stel dat het mogelijk ware, heeft nie mand enige behoefte. Wat in Baarn en Almelo al bij voorbaat begre pen is. Vooral bij rooms-katholieken Op middelb. scholen het minst schooljeugd min of meer regelma tig naar de televisie. Toch slechts 10 pet. van de schooljeugd thuis de beschikking over een tele visietoestel. Momenteel zullen deze cijfers wel aanzienlijk hoger liggen. De cijfers van het najaar van 1957 zijn door het CBS gepubliceerd in een studie kijkgewoonten en kijknormen", als eerste deel van een serie school jeugd en televisie. In dit rapport worden de resultaten ge publiceerd van een bij leerlingen van de eerste twee leerjaren van het nij verheidsonderwijs, het uitgebreid la ger onderwijs en het middelbaar onder wijs ingestelde enquête. Ook enkele moeders van leerlingen zijn geïnter- De meeste ouders blijken paal en perk te stellen aan het televisiekijken can hun kinderen. Nog geen kwart van alle televisiekijkende kinderen mogen zoveel kijken naar de televisie als ze willen. In meer dan de helft van alle onder zochte gezinnen, die een televisietoe stel bezitten, is het systeem van de „vaste kijkavond" in zwang. Het kind mag dan slechts op bepaalde den een vastgestelde tijd naar de te levisie kijken. De zaterdagavond is het meest popu lair als vaste avond, terwijl van dt andere weekavonden de dinsdagavond het meest in trek is. In een minderheid van de gevallen be perken de ouders de kijktijd van hel kind door een „plafond" van een maximaal aantal kijkavonden te stellen. Over het geheel genomen echter besteden leerlingen met minder naar avondprogramma's. De leerlingen van lagere technische en huishoudscholen hebben gemid deld een hogere wekelijkse totale kijktijd dan hun coll ga's op een u.l.o.-school, die op hun beurt weer gemiddeld meer tijd aan de televisie besteden dan h.b.s.-ers, lyceïsten en gymnasiasten. Per schoolsoort bezien oefent het so ciaal milieu nagenoeg geen invloed uit op de mate van televisiekijken. Hoe ouder de leerling is, hoe meer tijd hij besteedt aan de televisie. Leerlingen van rooms-katholieke huize hebben gemiddeld een hogere totale kijktijd dan leerlingen uit protestant se of onkerkelijke gezinnen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Poortvliet: Joh. Kortleve, kand. te Papena'recht; te Wijk bij Heus- den: T. J. Cazander, kand. te Gameren. Benoemd tot vicaris te Utrecht (zie- kehuiswerk): mej. J. Ch. ten Have, vic. te Alphen a. d. Rijn. Bedankt voor Ouddorp: D. van den Ent Braat te Elspeet. Aangenomen naar Ingen (toez.): K. A. Abelsma te Marken, GEREF. KERKEN Beroepen te Munneke'buren: H. Lijesen, kand. te Beverwijk; te Stad aan 't Ha ringvliet: J. A. A. de Boer, kand. te Naarden; te Poortvliet-Tholen: F. H Veenhuizen, kand'. te Huizen: te Gies- senburg: J. C. W. van 't Hoff te Den Bosch. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Lutjegast: H. P. Brands- ma, kand. te Sneek; te Amsterdam- Noord: M. Rebel, kand. te Hilversum te Woerden: P. van Zonneveld, kand. te Bussum. Bedankt voor Sneek: dr. W. H. Vele- ma te Eindhoven; voor Ouó'-Beijerland: J. J. Rebel te Murmerwoude. Antwoord op vragen over onderwijs te" kijkavonden veel minder tijd de televisie dan leerlingen, die bepaald totaal aantal avonden ter be schikking hebben. leisjes kijken in vergelijking met jon gens wat meer naar kinder- en wat Communistische propagandastunt uit de minder-ontwikkelde gebieden geringere aantrekkingskracht te heb ben dan de organisatoren gedacht hadden. De tegenacties van de ver schillende Oostenrijkse jeugdorgani saties, die fel geprofi steerd hebben tegen deze communistische poging de jeugd uit de vrije wereld voor zich ie winnen, schijnen dus succes te boeken. De organisatoren van dit groots opge zette festival, dat van 26 juli tot 4 au gustus te Wenen gehouden wordt, heb ben tenminste de anti-communisten er van beschuldigd door een „campagne van haat en psychologische oorlogvoe ring" het festival te saboteren. Zeer velen schijnen namelijk hun opga ve als deelnemer aan het festival ge annuleerd te hebben. De organisatoren hadden verwacht dat meer dan 17.000 jongeren uit alle delen van de wereld naar Wenen zouden komen. Er komen nu echter berichten binnen, dat uit India maar vijftig deelnemers zullen komen. De Verenigde Arabische Republiek heeft besloten het festival te boycotten, daarmee de houding van zeer vele westerse landen navolgend. Achtergrond het Het zevende wereldjeugdfestival eerste, dat niet achter het IJzeren tior- dijn gehouden zal worden. Door het festival in Wenen te organiseren heeft men getracht diegenen aan te trekken uit minder-ontwikkel de gebieden, die niet naar een commu nistische land willen gaan. Dit festival werd voorbereid op een con ferentie in Stockholm, nu bijna twee jaar geleden. Alhoewel in de propagan da altijd naar voren is gebracht dat hier vertegenwoordigers van de jeugd uit alle landen aanwezig waren, blijkt uit de feiten dat het hier slechts om communistische of semi-communisti- sche organisaties ging. In Stockholm werd Wenen uitgekozen als plaats voor het festival. De Oostenrijk se regering kon als neutraal land het festival op haar grondgebied niet ver deze bijeenkomst. Mei in het organisatiecomité vrijwel geen Oostenrijkers vertegenwoordigd zijn. De Russen betalen vier miljoen dollar aan de organisatie. Heel het program ma is er op ingesteld de deelnemers van de superioriteit van het commu- kunnen alleen aan de zittingen de festiviteiten van het festival deel nemen voor kennisname met het westerse leven is voor de deelnemers uit de oosterse landen geen gelegen heid. De protesten van de Oostenrijkse jeugd organisaties hebben veel weerklank ge vonden. Op de International Student Conference, die in dit voorjaar in Peru is gehouden en waar vertegenwoordi gers van de studentenunies uit meer dan vijftig landen aanwezig waren, is het festival als communistische propa gandastunt afgewezen. Ook het overgrote deel van de Neder landse jeugdorganisaties heeft zich be wust van het festival afzijdig gehou- In antwoord op vragen die het Tweede-Kamerlid de heer Tans gesteld heeft over de scholen bouw, de leerlingentoeloop en het docententekort, heeft de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Stu- benrouch, meegedeeld dat nu nog niet nauwkeurig te berekenen valt, welke bouwvolumen voor scholen in 1959 gerealiseerd kun nen worden. Wel was de produk- tiè voor scholen in 1959 in het eerste kwartaal van dit jaar gro ter dan was geraamd. Over de leerlingentoeloop zegt de staatssecretaris, dat betrouwbare cij fers moeilijk te verkrijgen zijn voordat het nieuwe schooljaar begonnen is. Hiervoor moet worden gewacht op de telling die medio september zal worden gehouden. In 1958 is voor het gehele voortgezette onderwijs nog een enquête gehouden, en voorts is in maart van dit jaar nog een onderzoek ingesteld naar het in het komende schooljaar te ver wachten aantal klassen en het aantal be schikbare vak- en leslokalen. Aan de hand daarvan is overleg ge pleegd met schoolbesturen over de huis vesting. In enkele gevallen zijn als ge volg daarvan nog maatregelen getrof fen voor de stichting van noodlokalen. De staatssecretaris spreekt als zijn ver- wachting uit, dal afwijzing wegens ruim tegebrek bij het voorbreidend hoger er middelbaar onderwijs ook voor het ko mende cursusjaar vrijwel zal kunnen worden voorkomen. Bestrijding van pijn belangrijkverbeterd! rkelljk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties ven geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie te werken dan kon worden ïiddelen krachtiger te Chefarine „4" - elk afzonderlijk al be roemd werken tezamen nóg beter. Ze hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. f/ Ttgin pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste meeg, «ent die wordt beschermd door het bestanddeel Cheferox. 76 „Daar' had ik helemaal Kijk Gudrun. We hebben toch immers vrede geslo- te?,Pardon. Gudrun. Zou je nou niet ophouden Je het hoofd te breken over deze dingen? Je krijgt er alleen maar hoofdpijn van. We hebben zelf der gelijke mogelijkheden al overwogen, en het helpt toch allemaal geen steek. En als je het met eig vindt, zou ik nu wel willen proberen wat te slapen. Want ik moet straks Van Effen aflossen." Hij lag net zowat in te dommelen, toen hij haar stem weer hoorde: „Johnny?" Wat is er?" kreunde Nicolson, „toch met al weer een nieuw idee?" „Nou ja, ik heb nog eens zitten denken, „Jij bent er_ in ieder geval eentji gauw opgeeft!" Met die het niet berusting kwam weer?" hier te blijven, wel?" naar toe?" ijeblieft antwoord, Johnny.' overeind. „Wat is het "„Het zou toch met erg zijn tot de duikboot weg „Waar wil je „Geef me als; ÜNee, dat zou niet erg zijn. Het zou zelfs heel best gaan. En wanneer we hier een paar dagen on opgemerkt konden blijven, zouden ze het zoeken naar ons misschien opgeven, althans hier in deze buurt. Maan- hoe zou je ze op het idee willen bren gen dat we ér niet meer waren? Wil je misschien naar ze toe gaan om ze te hypnotiseren?" „Dat kan ik nu helemaal niet grappig meer noe men," antwoordde zij kalm. „Wanneer de morgen aanbrak, en ze ontdekten dat onze boot was ver dwenen de goede, bedoel ik natuurlijk zou den ze dan niet tot de conclusie komen dat wij er ook vandoor waren gegaan?" „Natuurlijk! Dat zou ieder normaal mens doen „Er zou dus geen kans bestaan, dat ze wantrou wig werden en het eiland kwamen afzoeken?" „Maar waar wil je dan toch naar toe?" Geef alsjeblieft antwoord, Johnny." 'Goed dan," bromde hij. „Alweer „pardon", en nog eens en nog eens „pardon". Neen, ik denk niet dat ze nog een onderzoek zouden instellen. Wat wil je eigenlijk, Gudrun?" S door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) „Hun doen geloven dat we weg zijn," antwoord de zij ongeduldig „De boot verbergen." „Hoor dat eens! „De boot verbergen"!! Er is geen plekje aan het strand, waar ook op dit eiland, waar de Jappen haar niet binnen het halve uur zou den hebben gevonden. En öp het eiland kunnen we haar ook niet verbergen zij is veel te zwaar om naar boven te slepen, en dat zou trouwens zulk een spektakel maken, dat ze ons allemaal zouden heb ben neergeschoten, zelfs in het pikdonker, voor we er een paar meter verder mee waren gekomen. En zelfs al zou dat nog mogelijk zijn geweest, dan zou er toch op heel dit vermaledijde rotsachtige eiland geen bosje te vinden zijn, dat groot genoeg is om een bootje van enige afmetingen onder te verber gen, laat staan dan een reddingboot van meer dan zeven meter lang, Het spijt me, meiske, maar dat is een absolute onmogelijkheid. Je zou haar ner gens, op het land al evenmin als op het water, zo danig kunnen verbergen dat de Jappen haar niet zouden vinden, zelfs al waren ze geblinddoekt." „Dat zijn dan ook mogelijkheden die jij oppert, en niet ik," antwoordde zij rustig. „Het is inderdaad niet mogelijk haar op of om het eiland heen te ver bergen, dat geef ik volmondig toe. Ik zou haar dan ook ónder het water willen verbergen." „Wat zeg je daar" Nicolson was half overeind gekomen en staarde haar aan in het donker. „De een of andere afleidingsmanoeuvre op de ene punt van het eiland. En dan snel met de boot om de andere punit heen naar die kleine baai aan de noordkant varen, haar daar met stenen vullen, er de stop of hoe dat ding anders heet uit ha len, en haar in niet al te ondiep water laten ken. En wanneer de Jappen dan weg zijn „Natuurlijk!" Nicolson zei het langzaam, bijna fluisterend, nog in diep nadenken verzonken. „Na tuurlijk zou dat een oplossing kunnen zijn! Gudrun, je hebt het gevonden, je hebt het gevonden!" Hij jubelde het bijna uit, ging met een ruk zitten, pakte het lachende en protesterende meisje beet en drukte haar aan zijn hart uit louter blijdschap en stralend herlevende hoop. Daarna krabbelde hij zc vlug hij kon overeind en holdq naar de andere kant van de kom. „Kapitein! Boot-sman! Vierde! Wordt wakker! Wordit allemaal wakker!" Het geluk was hun eindelijk weer gunstig, les ging van een leien dakje. Er was een ogenblik meningsverschil gerezen over het karakter van de afleidingsmanoeuvre i— sommigen vreesden dat de kapitein van de duikboot, of beter gezegd: dege ne die het bevel had overgenomen na de dood van de kapitein, achterdochtig zoii worden door rechtstreekse afleidingsmanoeuvre, maar Nicolson hield vol dat iemand die stom genoeg was geweest een landingsploeg regelrecht naar de boten te stu ren, in plaats van een flankaanval te doen, beslist ook niet pienter genoeg zou zijn om er niet in te lopen en hij had de overhand behouden. Boven dien zette de wind, die naar het hoorden was gelo pen, kracht bij aan zijn betoog, en de verdere ge beurtenissen gaven hem gelijk. Vannier trad op als afleider: hij deed zijn werk uitstekend, en precies op het juiste ogenblik. On geveer een minuut of tien liep hij langs het strand in de richting van de zuidwestpunt van het eiland, af en toe even met zijn afgeschermde zaklantaarn flitsend. Hij had de nachtkijker van Nicolson bij zich, en zodra hij zag dat de schaduw van de duik boot langzaam vooruit begon te kruipen op haar batterijen, borg hij de zaklantaarn weg en zocht be- chutting achter een grote steen.' Toen de duikboot '"ter recht voor hem was, buiten de kust. trok hii de twee- hij kon m enkele seconden had de noordenwind de dikke oranje rook naar de duikboot gewaaid, waar hij de mannen im de commandotoren met zijn ver stikkende wolken omhulde, zodat dezen niets meer konden zien. (Wordt vervolgd) volume voor alle noodzakelijke ge vraagde lokalen toegewezen. De ruim telijke situatie in verband met het aan tal leerlingen bij het nijverheidsonder wijs baart ernstige zorgen. De staats secretaris hoopt echter, dat ten gevol- onlangs uitgegeven richtlijnen treffen van noodmaatregelen, het aantal af te wijzen leerlingen be perkt zal blijven. De staatssecretaris zegt vervolgens in zijn antwoord, dat hei hem niet mo gelijk is, gegevens te verstrekken over het voor het komende jaar te verwach ten docententekort bij het voortgezet onderwijs. Over de suggesties die van de zijde in de Kamer bij de jongste begrotings behandeling werden gedaan om het te kort aan docenten en plaatsruimte bij het voortgezet onderwijs zoveel moge lijk het hoofd te kunnen bieden, zegt de staatssecretaris, dat de eerste suggestie wees op de mogelijkheid krachten uit het bedrijfsleven vrije en ambtelijke beroepen vrij maken voor het geven van enkele uren onderwijs. Bij het algemene tekort aan arbeids krachten is nauwelijks te verwachten, dat de werkgevers geneigd zijn aan le den van hun personeel verlof te geven gedurende hun arbeidstijd elders be taalde arbeid te gaan verrichten, aldus het antwoord. Het is in het algemeen slechts voor zelfstandig werkenden mo gelijk naast hun hoofdberoep nog enkele uren aan een school verbonden te zijn. De werkgevers stellen er in de regel prijs op, dat de bij hen aange- stelden een gehele dagtaak in hun dienst verrichten en gaan er niet toe degenen, die bevoegd zijn tot het geven van onderwijs, gedeeltelijk ver lof met of zonder behoud van salaris te geven. Het aanleggen van lijsten van be voegde Ieraren, die zich beschik baar zouden willen stellen om b.v. op vrije middagen les te geven aan andere scholen, acht de staats secretaris niet wei uitvoerbaar. De leraren, die in staat en bereid zijn meer lessen te geven, hebben reeds zelf de mogelijkheid hiertoe gevon den. De besturen, rectoren en di recteuren doen van hun kant reeds het uiterste om leraren te vinden voor het geven van de nodige les- Teneinde de bereidheid van de le uren hiertoe te vergroten en mede ten einde de noodzakelijkheid door hen te geven extra-uren op een redelijke wij ze te belonen, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen op 24 juni jl. nieuwe bedragen vastge steld voor de honorering van extra-uren zogenaamde over-overuren). Ver hoogde bedragen zijn eveneens vastge steld voor de directeuren en rectoren, die bereid zijn extra-uren te geven. De derde suggestie betrof het aanstel- n van hulpkrachten. Naar het de staatssecretaris voorkomt, zou de in voering van deze nieuwe categorie per soneel, die voor een groot deel de plaats zou moeten innemen van thans als onbevoegd aangestelden derhalve in wezen zou neerkomen op verandering van de status van de onbe voegden, niet er toe leiden, dat de be reidheid tot het aanvaarden van ee: functie bij het voorbereidend hoger ei middelbaar onderwijs wordt vergroot. Ten slotte zegt de staatssecretaris toe op korte termijn te doen nagaan, welke voorzieningen buiten de reeds ge- lomen of in voorbereiding zijnde maat- egelen nog getroffen zouden kunnen worden ter tegemoetkoming in de moei lijkheden bij het voortgezet onderwijs. Advertentie Haak aan einde aan nn aambeien-klachten. Remotaba helpen U van Uw ongerief af en van binnen uit. Geen zalf of zetpillen meer. Dit vrij wel smaakloze tabletje doet de zwellin gen slinken en bevordert de genezing. Hemotabs zijn bovendien zacht laxerend, helpen zo de normale functies regelen en zijn daardoor hoogst bevorderlijk voor spoedig herstel en vrijwaring van pijn. Complete kuur (fl. 1.47) bij apothe kers en drogisten. Ds. R. S. Kuitse met vérlof uit Java Ds. R. S. Kuitse, zendingspredikant in dienst van de Doopsgezinde zendings raad, hoopt morgen met verlof op Schiphol aan te komen. Ds Kuitse heeft sinds 1952 onafgebroken voor de Ja vaanse doopsgezinden gewerkt. Sinds de terugkeer van ds. J. P. Mat- thijsen in het begin van dit jaar was ds Kuitse de enige Doopsgezinde predikant op Java o.m. docent aan de Oostjavaan- se theologische school, de „Baje Wijoto" te Magelang. Omdat het anders één niet te overziene chaos zou wordeti bestaan ér wetten en verordeningen. We klagen er wel een over en zuchten er wel eens onder en we vinden misschien ooi wel, dat- er veel te veel geregeld en verboden wordt, man in het algemeen zullen we toch moeten toegeven, dat hè, zonder die wetten niet zou gaan: de mens zou een vei, scheurend dier worden. Overtreden wij de één of anderi wet. dan grijpt de overheid ons. En dat hebben we liever toci maar niet: stel je voor, dat wij, zulke nette en oppassend burgermensen, moesten gaan „zitten"! Maar als de straf nit direct volgt, althans als wij zo oppervlakkig gezien geen risict lopen, wat doen wij dan? U begrijpt al waar wij heen wilier Hoe gedragen wij ons ten opzichte van het goddelijk geboi Hem boben alles lief te hebben en onze naaste als onszelf U hebt gelijk: daar staat geen sanctie op in de vorm van bijt een zware boetebepaling. Maar de overtreding wreekt ziel later als het te laat is. Dat realiseren wij ons meestal niej of veel te weinig. Wij zullen ons op dit punt beslist niet vool de mal mogen houden: uw verhouding tot God en tot uy medemens is zonder meer beslissend voor uw toekomst. Doi goddelijk gebod inzake het liefhebben is geen vrijblijvendi aangelegenheid. BEROEPSKEUZEVOORLICHTING gesteld onderzoek bleek, dat slecht; ruim 11 pet. van de adviezen gegfr ven werden aan de jeugdigen uit eet |_JET STAAT wel vast, dat de werk gelegenheid in de landbouw ook in de komende jaren zal verminde ren. Reeds nu is deze vermindering agrarisch milieu, bijna overal te constateren. En zij zal Wij willen daaruit niet te veel con nog een aantal jaren voortgaan. cluöeren. Toch wijst het er wel op, Er zijn verschillende oorzaken. De da* de agrarische bevolking de weg beschikbare cultuurgrond moge naar de beroepskeuzebureaus nog in door droogleggingen enz. vermeerde- veel *e geringe mate heeft gevon- ren, zij vermindert in belangrijke den- mate door de uitbreiding der ste- 'n de plattelandsbevolking ont breekt het niet aan intelligentie. Zo- het wegen- als reeds blijkt uit het aantal meer begaafde personen, die van het plat teland, en dikwijls nader uit een ___jrriiiri u eenvoudig milieu, afkomstig zijn. komen gr"otoe"bëarijven°"Ma"ai dit Het.b!ijkt °ok het "latief grolt aantal onderwijzers, leraren enz,, dat in boeren- en landarbeidersgezin- nen is £eboren- VeIe ..plattelan- efficiënte ders" zullen eveneens, bij een goe de opleiding, in staat zijn om in technische beroepen een flinke prestatie te leveren. Vooral na de'Taatste"wVreiaoorlog Aanbeveling verdient een psyche, zijn mechanisatie en rationalisatie ?U .a ,12 1 sterk toegenomen, en deze ontwik keling is nog geenszins ten einde. Veel zoons van landbouwers zullen maakt de mechanisatie gemakkelij ker en meer produktief. Event»? heeft de rationalisatie invloed. Zij leidt tot betere arbeids- en produktiemethoden. Maar tevens tot een daling agrarische werkgelegenheid. 13-jarige leeftijd. Het kan ook daar na nog wel nodig zijn om zich aan i onderzoek te onderwerpen. Voor geen plaats ais bedrijfshoofd kunnen a,.v?or °ude™n die rich willen o: vinden. Zij zullen moeten emigreren scholen kan d>* heel wenseliik zi of wel emplooi moeten vinden in an dere beroepen. Een belangrijk per centage zal bestaansmogelijkheid kunnen verkrijgen industrie. Maar het is geen z betekenis, welke 'plaats zij in deze beroepen zullen innemen. Zullen zij, cholen kan dit heel wenselijk zijn. De beroepskeuzebureaus hebben tot dusver nog niet de beschikking over w. veel wetenschappelijk gevormdV ambacht'' ö*f i>s>'choll>Sen e» deugdelijk opgelet de beroepsadviseurs. Maar ook daarin komt allengs verbetering. V*V? Se"nSe In Nederland bezitten wij, dank zij 1 de arbeid van de Christelijk-psycho- school- en vergelijking met hun vader, stij- beroepskeuzevoorlichting, reeds fadd burleaiis. Dal is rblijdend, want bij de beroepskeu ze moet ook met hogere dan mate riële overwegingen rekening worden gehouden. Er behoort ook gelet te worden op gevaren van geestelijke aard, die aan een bepaalde werk kring kunnen zijn verbonden, gezien karakter enz. van de adviesvragen- ladder, dan wel ongeveer op het zelfde niveau terecht komen? Men ziet thans meermalen, dat met name de zoons van kleinere boeien bij het wat ouder worden de toe vlucht nemen tot ongeschoolde be roepen. Zij hebben niet tijdig een goede beroepskeuze gedaan en g<w-n gebruik gemaakt van diverse oplei- r„fnr;~dmenS Sent "—sturen geldelijke verdiensten als maatstaf neemt, spreken van een dalen op de maatschappelijke ladder. De kinderen der landarbeiders zul len ook voor kunnen vinden roep. De mechanisatie en rationali satie eisen van de landarbeiders gen. Wij hebben nu ditmaal bijzondere aandacht gevraagd voor de agrari- deel geen werk Sche bevolking. Maar ook de stede- agrarisch be- lingen nebben voorlichting broodno dig. Hoerelc mislukkingen komen er voor als gevolg van een verkeerde kennis, meer ontwikkeling, keuze. Bovendien staan wij voor het dan voorheen vaak nodig werd ge- feit, dat, als gevolg van de techni- acht. Maar met een vermindering sche ontwikkeling, het aantal onge- van de totale werkgelegenheid moet schoolden relatief vermindert, ter- ook door de landarbeiders ernstig wijl het aantal meergeschoolden al toeneemt. De rechte man of vrouw op de rech- r dan thans nog het fce plaats is een goede leus. Men kan rekening worden gehouden. Nodig is, dat onze agrarische be- geval is gebruik maakt lichting der beroepskeuzebureaus. Uit een op een beperkte schaal in- op die rechte plaats het meest werk zaam zijn tot eer van God en tot welzijn van de naaste. DEKKING IN DE RUG van de berichten, dat West-Duits- Uit de voorstellen, welke aan West- land zijn westelijke bondgenoten heeft Duitsland worden toegeschreven, voorgesteld, toch een topconferentie zou blijken, dat men in Bonn bij de te houden als er in Genève geen op- hervatting' van het overleg in Genève lossing wordt gevonden voor de Ber- lijnse kwestie. De voorstellen, wordt gemaakt, zouden overtuigd was, dat conferentie onvermijdelijk zou zijn. melding Hier zou dus sprake kunnen zijn van op wijzen, een aanpassing aan de gewijzigde dat men in Bonn zijn tactiek heeft omstandigheden, gewijzigd. Indien dit inderdaad het Men zou echter ook uit de jongste geval is, zijn er twee redenen, die tot berichten kunnen opmaken, dat inen In de eerste plaats was er Adenauer offer te laten worden van eenzijdige veel aan gelegen, te bewijzen, dat Russische en Oostduitse maatregelen, zijn politiek tegenover de Sowjet- unie niet en zeker niet alleen door starheid wowrdt gekenmerkt. Genève. Ook binnen zijn eigen partij is het Ook de uitlatingen verzet tegen de onbuigzaamheid i de kanselier de laatste tijd toegeno- ter voor zaken betreffende geheel men. Voorts maakten de internationale ge beurtenissen van de afgelopen maan den een herziening van het West duitse standpunt mogelijk en het is dus niet uitgesloten, dat Adenauer werkelijk sprake van deze gelegenheid gebruik heeft Duitsland, Ernst Lemmer, kunnen er op wijzen, dat de Westduitsers bezig zijn, zich in dekking in de rug te verschaffen. Wellicht zal spoedig dui delijk worden, in hoeverre hiervan Twaalf miljoen Joden den 2.500.000 in Rusland verblijven en een half miljoen in Groot Britannië. In Azië wonen 1.900.000 Joden. Dat wil zeg- Het Amerikaans-Joods jaarboek, dat I gen dat in alle Aziatische landen met ditmaal voor da zestigste maal is ver-1 uitzondering van Israël, waar 1 800.000 ,r„rm„W( j„f i Joden leven, slechts honderd duizend schenen vermeldt dat de Joodse e-J jocjen een bestaan hebben gevonden. In reldbevolking thans de twaalf miljor- 1 \frika, waar Zuid-Afrika de grootste ïtratie kent, zijn 560.000 Joden het vijfde werelddeel zielen heeft overschreden, dan de helft woonachtig is in Centraal-, Zuid- of Midden-Amerika. In dit wereld deel verblijven 6.200.000 Joden van wie alleen reeds in Noord-Amerika 5.260.000. In 1899 toen het jaarboek het eerst werd uitgegeven gaf het op, dat in Noord- Amerika een miljoen Joden woonachtig Volgens schatting verblijven in Europa, eens de grootste Joodse centra omstreeks 3.500.000 Joden. Van hen zou- Ouderkerk a. d. IJssel. Onderwijsbenoerningen

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2