Jlicuiue Cciiisr()e (tfouranl Huurverhoging eerst op 1 april van 1960 Staalstaking een feit in Amerika Woonwagenbewoners leven naar eigen normen WENS VAN K. VP., A.R. EN C.H.: Helikopter verongelukt bij Sterrengebergte Zestig man in Groninger havens in staking WOENSDAG 15 JULI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11614 Direct!*! 9. OIBMBB Hoofdredacteur: Dr. e. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticft is ghtbleoea tnyn bert ia legljenspoef Sociale sanering in Leiden Zie pag. 3 Geconcentreerde i Vrijere loonvorming moet eerst aandacht I een reëJe kanS krijgen (Van onze parlementsredactie) W^IL HET KABINET-DE QUAY zijn positie tegen over de Staten-Generaal niet ernstig verzwakken, dan zal het tegemoet dienen te komen aan de wens van K.V.P., A.R. en C.H. om in ieder geval de voor genomen huurverhoging van 20 pet. niet op 1 januari, maar op 1 april van het volgend jaar te doen ingaan. Het duidelijkst is deze wens gisteren tijdens het Tweede-Kamerdebat over de sociaal-economische re geringsnota uitgesproken door de woordvoerder van de K.V.P.-fractie, de heer W. J. Andriessen. Deze verklaarde, dat wanneer de regering niet tot een verschuiving naar 1 april bereid is, van K.V.P.-zijde zal worden nagegaan of vóór 1 januari de werknemers een voldoende aandeel in de welvaartsstijging hebben gekregen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal de grootst mogelijke meerderheid van de K.V.P.-fractie geen medewerking kunnen verlenen aan invoering van huur- èn melkprijsverhoging op 1 januari a.s. Namens de A.R.-fractie drong de heer C. P. Hazenbosch er met klem bij de regering op aan 1 april te kiezen als datum van invoering der huurverhoging en als einddatum voor de totstandkoming van loonsverbeteringen in het kader van de vrijere loonvorming. Ook de C.H.-woord- voerder, de heer C. J. van Mastrigt. meende dat de huurverhoging naar 1 april moet worden verschoven, wil de vrijere loonvorming niet geheel in de knel komen. Beide protestantse sprekers bleken ook sterk geporteerd te zijn voor een getemporiseerde, etappes- gewijze afschaffing van de consumentensubsidie op melk, zodat niet ineens op 1 januari de melkprijs met 4 cent wordt verhoogd. Met de noodzaak om de huren te ver hogen en de subsidielast te verlichten, waren de heren Andriessen, Hazenbosch en Van Mastrigt het op zichzelf wel eens. maar zij meenden, dat de gelijktijdige ge compenseerde invoering van deze maat regelen op 1 januari a.s. de aanwezige ruimte voor loonsverbeteringen -Via de vrijere loonvorming geheel zal opslokken, zodat er in feite van een welvaartsver meerdering van de werknemers niets te recht komt. De regering, zo stelden zij vast, werkt op deze wijze het gevaar in de hand. dat de vrijere loonvorming een „spel zonder knikkers" zal blijven. „De loontrek- kenden". zo zei de heer Van Mastrigt. „wachten al enkele jaren op hun deeltje van de toegenomen welvaart". Wanneer het de regering ern§t is met de vrijere loonvorming en de welvaartsvermeerde- ring van de werknemers, dan zal ze. zo meende de c.h. woordvoerder, de partijen in het georganiseerde bedrijfsleven ruim schoots de tijd moeten geven overleg te plegen over totstand te brengen loonsver beteringen. De datum van 1 januari biedt daarvoor geen gelegenheid. Evenals an dere sprekers meende de heer Van Mas- p|| trigt bovendien, dat de gelijktijdige invoe- ring van de huur- en melkprijsmaatregelen en de daarmee gepaard gaande compensa ties kan werken in de richting van her nieuwde overbesteding. De heer Hazenbosch (a.r.) zei. dat de datum van 1 januari voor de invoering van de huurverhoging en de algehele af schaffing van de consumentensubsidie op melk vooral zo ongeschikt is. omdat dan de seizoenwerkioosheid het grootst is en voorts omdat omstreeks die datum de gezinsuitgaven toch al groter zijn dan nor maal. De adminis ren tegen ringsmaatr Hazenbosch niet ratief-technische bi schuiving van de rege- ar 1 april vond de hcci overwegende aard .Wanneer het kabinet overeenstemming met onze verlangens, op en aantal punten wijzigt," zo zei hy, „dan zuilen wij het onze steun geven en dit vooral om de vrijere loonvorming tot een Recht op aandeel De heer Andriessen stelde in zijn rede met nadruk, dat de werknemers nu, na een loonstop van twee jaar, recht hebben op een aandeel in de gestegen welvaart- Dit recht zal verwezenlijkt moeten wor den via de vrijere loonvorming, met welk stelsel de K.V.P. van harte akkoord gaat. De vraag is echter: zal de vrijere loonvor ming werkelijk iets concreets opleveren voor de werknemers nu de regering de voorwaarden voor het nieuwe loonbelead zo stringent heeft gesteld? Bovendien is het de vraag of de regering met het gelijk- Gespannen werd in de Kamer geluis- tijdig doen ingaan van de huur- en melk- terd, zowel achter als, voor de regertngs- prijsmaatregelen en de daarmee gepaard gaande compensaties niet een te zware wissel op de aanwezige „ruimte" trekt. Hoven: minister-president pro, d, J. E. de Quay (links) en de minister van nje^ verwezenlijken is. De betrokken financiën, prof. dr. J. Zijlstra, volgen ge- organisaties hebben vrijwel niet de moge- concentreerd het verloop van het debat, üjkheid om rustig over loonsverbetering te onderhandelen. Daarvoor is de tijd tot Midden: een karakteristieke gelaatsex- 1 januari te kort. Wil men nu het effect - an oud-minister d. G. Suueh.H SS na een interruptie uit de Kamer. 1 april beslist noodzakelijk. Onder: de minister van justitie, mr. De K.V.P.-woordvoerder was nie enige, die op vele plaatsen in de nota t. H. Toxopeus. maakt een opmerk,nS. aa/argu„£„ten had onldekt. Zo Zittend naast hem prof. Zijlstra en staan- 00Qp punt van de aanwezige „ruimte" de geheel rechts de A.R.-fracticvoorzittcr, De regering zegt, dat dc mogelijkheden tot dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. doelbewuste verruiming van de bestedin- Dr. L. D. BRONGERSMA, de leider van de expeditie naar het Sterren gebergte in Nederlands Nieuw-Guinea heeft gisteren aan de Aerial Contractors telegrafisch bericht gezonden dat een van de twee helikopters, die de expeditie steun verlenen bij de bevoorrading, is verongelukt. De bestuurder, gezagvoerder Warman, bleef ongedeerd. Over de toedracht van het ongeval zijn op het ogenblik in Nederland nog geen nadere bij zonderheden bekend. De taak van de helikopters was de laatste dagen de groepen van de expeditie, die thans tochten ondernemen naar tot dusver niet beklommen bergtoppen, van het nodige te voorzien. De Aerial Con tractors overwegen uit Nederland een nieuwe helikopter naar de expe ditie te sturen. wezenlijk beperkter moeten worden geacht dan de S.E-R. in zijn advies aan nam. Deze stelling wordt echter niet nader geadstrueerd. In tegenstelling tot het kabinet meende de heer Andriessen op grond van de hem beschikbare gegevens dat de huidige ontwikkeling juist nóg gunstiger is dan in het S.E R.-advies was voorspeld. Met het kabinet was de K.V.P.- woordvoerder het eens. dat een nieuwe overspanning (met bestedingsbeperking als gevolg) met alle kracht dient te wor den vermeden, maar dit betekent niet. da: de regering met een verwijzing naar het dreigend gevaar van overspanning en naar de toegenomen spanning op de arbeids markt de werknemers hun rechtmatig aan deel in de gestegen welvaart mag onthou den. Vooralsnog achtte de heer Andries sen de stelling van de regering, dat de ruimte beperkter is, aanvechtbaar. Met dc P.v.d.A.-kritiek bleek de K.V.P.- woordvoerder, ondanks z(j sceptische hou ding tegenover sommige maatregelen, zich niet te witen conformeren. H(| meende, dat het kabinet-De Quay recht heeft op een objectieve benadering van zyn beleid. De Kamer heeft echter recht op en uit voerige motivering van de voorstellen van de regering. Waarom, zo vroeg de heer Andriessen. heeft b.v. de regering niet aangegeven op welke gronden ze van een differentiatie in dc huurverhoging heeft De maatregelen inzake de huren en de melkprijs achtte hij noodzakelijk met het oog op de wenselijkheid de subsidielast te verminderen. Hij betreurde echter de voor genomen verhoging van de grondbelasting, amdat dit een verzwaring van de perso nele belasting betekent, die weer uit de huren zal moeten worden gedekt. De op- 'oÊsing van het huurprobleem wordt daar door extra bemoeilijkt. Ook de verhoging van de personele belasting (die uit de tijd is) acht de K.V.P.-fTactie niet juist, om- lat het effect van de compensaties er door wordt verkleind. Deze compensaties achtte ie heer Andriessen redelijk voorzover zij »en belangrijke welvaartsverrulming voor de minst draagkracht :oen betekenen. Met klem verzocht hij de regering voorts de totstandkoming van winstdelingsregelin- gen te bevorderen en ook andere maat regelen in het belang van de bezitsvor ming te treffen. Aan het slot van zijn rede zei de heer Andriessen nog, dat zijn fractie het onaan vaardbaar zou vinden, wanneer te lang zou worden gewacht met het verbeteren van lonen en salarissen van het over heidspersoneel. De regering heeft in de nota gezegd, dat het loonbeleid in deze sector de algemene loonontwikkeling tol (Voor vervolg zie pasina 7) Half miljoen arbeiders bleven thuis - vooruitzichten somber Dl ,E STAKING staalindustrie is vandaag, minuut na middernacht, een feit geworden. Een half miljoen arbei ders ging vanmorgen niet erk. Voor de fabrieken postten met spandoeken uitgeruste arbei ders. De produktie in bedrijven 85 procent van het Amerikaanse staal wordt vervaardigd, is tot stil-, stand gekomen. Aan de staking zijn tien weken ui vruchteloze onderhandelingen en verscheidene beroepen van pre sident Eisenhower, om tot een rege ling der loongeschillen te komen, De arbeiders een verhoging van het uurloon met vijftien dollarcent en verlangen bo vendien een zeker aandeel winst. De leiders van de staalindustrie hebben erklaard dat elke loonsverhoging stijging van de staalprijzen zal leiden ongetwijfeld inflatie tot gevolg zal heb ben. De Amerikaanse Industrie, du eens een hausse-periode beleeft, sterke mate afhankelijk van de staalaan- Vertegenwoordigers van werkgevi werknemers hebben tot gisteravonc onderhandeld, zonder er echter i slagen de impasse te doorbreken. Beide partijen hebben nu in krachtige bewoor dingen gestelde verklaringen uitgegeven waarin zij elkaar over en weer koppig heid en onwil om de werkelijke feitei onder ogen te zien, verwijten, In particuliere gesprekken hebben vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers verklaard dat de Premier Chroesjtsjof van de Sowjetunie is gisteren voor een officieel bezoek aan Polen met een straalvliegtuig op het vliegveld Warschau aangekomen. Hij wordt al of met gemeend bijzon der hartelijk begroet door de Poolse communistische leider Gomoelka (rechts). i het woor aparte groep. Zij hebben karakteri: tieke normen en waarden ten aanzien va gezin en gezinsleven, van huwelijk e huwelijksleven. Zij hebben andere op vattingen cn spelregels voor hun eeonr mische handelen en regelen hun god- dienstig leven naar eigen normen ei waarden. Dit alles blijkt uit een zeer lijvig rap port, dat in opdracht van het ministerie van maatschappelijk werk is samenge steld door het Katholiek sociaal-kerkelijk instituut en de provinciale opbouworga- nen van Noordholland. Zuid-Holland. Noordbrabant en Drenthe. De reizigers, zoals het rapport de wagenbewoners noemt, hebben ook eigen opvattingen ten aanzien van het tot stand komen van een huwelijk. Een jon gen en een meisje moeten eigenlijk ge zamenlijk weglopen en pas dan wordt hun samengaan geaccept deerMet bur gerlijke en kerkelijke huwelijkssluiting wacht men dan vaak nog, omdat het wel voorkomt, dat een huwelijk kinderloos blijft, wat men als een schande ziet Hun karakteristieke opvattingen wta de hu welijksbeleving betreft, uiten zich onder meer in het grote kindertal en in de bijna preutse verhouding van de groen f-nderling (getrouwdp mannen mogen niet met andermans vrouwen dansen en niet bij hen in de wagen komen als de echtgenoot afwezig is). In het uiterlijk gedrag hanteert men echter algemeen aanvaarde fats maar van echtscheidingen en verlating! hoort men slechts bij uitzondering Voi de kinderen is men over het algemeen goed; men verwent ze ten minste sterk Vanuit eigen normen en waarden or dent de groep zijn godsdienstig teven. Een sterk romantische, weinig dogmati sche, religieuze levenshouding, vooral bij rooms-Uatholieken. zich uitend in een grote voorliefde voor uiterlijke gods dienstige symbolen, in opschik en devo- tionalia, in bepaalde vormen van bijge loof. gepaard aan een gering conformis me. zijn typerend voor d egroep. Het rapport concludeert, dat tot op be paalde hoogte de groep zich kenmerkt door zekere onmaatschappelijke trekken :1 in de zin dat zij „hinderlijk" is de samenleving alswel dat de on derste laag der woonwagenbewoners in ommige aspecten van de levenswijze beneden het minimumniveau van de ge- •estigde samenleving leeft Voor wat dit aatste betreft geldt dat het beslist on- uist zou zijn. de groep in haar geheel als onmaatschappelijk te karakteriseren Het bovenstaande kan als uitgangspunt ivorden gezien aldus het rapport /oor het beleid dat ten aanzien van de groep dient te worden gevoerd en de activiteiten, die ten behoeve van haar dienen te worden geïnitieerd. Naar het onderzoekende instituut meent, zal het beleid van de overheid onder de w wagenbevolking erop gericht mc ziin, dat met name de „reizigers" groep zoveel mogelk over dezelfde kan sen. ontwikkelmgs- en ontplooiingsmoge lijkheden zullen kunnen beschikken als elke andere groep Daarvoor is noodza kelijk, dat zij aan bepaalde tot het Ne derlandse samenlevingspatroon behoren de voorwaarden voldoet. De activiteiten dienen zich te richten op het inhalen van de achterstand welke de groep in bepaalde opzichten ten op zichte van de gevestigde samenleving heeft, althans inzoverre zij tekort komt in primaire levensbehoeften, zoals onder wijs. culturele ontwikkeling, hygiëne en andere geestelijke en stoffelijke verwor venheden van de Nederlandse samenle ving Ten slotte dienen deze activiteiten zich te richten op het doen verdwijnen van de onmaatschappelijke trekken. De enquête, waarvan het resultaat kort is weergegeven, heeft omvat 517 gezins formulieren, waardoor 2198 personen van reonwagenbevolking werden bereikt. De totale woonwagenbevolking omvat olgens een schatting op grond van de neest recente gegevens 20.000 personen n 4000 wagens. De steeknroef omvat dus uim 10 Drocent van de totale woonwa genbevolking. kunnen worden die rich tot nu toe bij de Amerikaanse staalbedrijven heeft voorgedaan. Deze staking is de zesde na het einde van de Tweede Wereldoorlog. De langste staking (in 1952) heeft meer dan acht weken geduurd. In 1956 werd zes we ken gestaakt. Het resultaat hiervan was een gemeenschappelijke arbeids overeenkomst met een looptijd van drie jaar, die nu juist is verstreken. De „staalstaking" zal vrijwel onmid dellijk werkloosheid in verscheidene tak ken van bedrijf en industrie meebrengen. Juist dezer dagen is meegedeeld dat in juni 67.342.000 mensen werkgelegenheid hadden een record. Olie goedkoper Als gevolg van een daling van de we reldmarktprijs zullen met ingang van morgen de verkoopprijzen in Nederland voor gasolie, autogasolie en huisbrandolie I met f 0,30 per 100 liter worden verlaagd. In diverse delen van het land, o.a. in het Rotterdamse havengebied is op deze prijs verlaging reeds geheel of gedeeltelijk vooruitgelopen. Het nieuwe verkeersplein Ypenburg nadert zijn voltooi ing. Op dit punt treffen de belangrijkste wegen van Ne derland elkaar: rijksweg 13 van Den Haag naar Rotterdam en de vorig jaar geopende rijks weg 4a naar Amsterdam (Ypen- b urg-Burgerveen). De verkeerssituatie is hier nu nogal ingewikkeld, maar wanneer de aansluitingen ge reed zijn, wordt alles veel een voudiger. De weg langs Ypen burg is het drukste gedeelte van rijksweg 13. In de directe nabijheid van dit knooppunt ziet men ook de aftakkingen naar Delft (op de achtergrond) en het vliegveld Ypenburg (l.). Prinses Mitsjiko in verwachting Een woordvoerder van het Japanse keizerlijke hof heeft vandaag in Tokio bekendgemaakt dat prinses Mitsjiko „hoogst waarschijnlijk in verwachting is". Prinses Mitsjiko is enkele maanden ge leden in het huwelijk getreden met de Japanse kroonprins Akihito. „GEEN BEHOEFTE AAN EEN C.A.O." TN DE HAVENS van de stad Gro ningen is een staking uitgebroken Ruim zestig havenarbeiders zijn het niet eens met de hun door een aantal werkgevers voorgelegde c.a.o. Dit conflict speelde al enige tijd Het vond zijn oorzaak in het feit, dat verscheidene werkgevers de situatie van de laatste tijd onbevredigend achtten en een collectieve arbeidsover eenkomst verlangden. Het Iaden en lossen in de Groninge: havens gebeurde (evenals bijvoorbeeld" i' Zaandam) tot nog toe zo, dat het dooi een aantal arbeiders als aangenomer werk werd verricht. De helft van de ha venarbeiders werkte het hele jaar door, de andere helft werkte slechts de helft van het jaar en viel voor de rest onder de werkloosheidswet. Door het sluiten van een c.a.o. meenden enkele werkge vers meer ordening in de situatie U moeten brengen Voor de dertig ongere gelde arbeiders betekende dit een finan ciële stap vooruit, voor de anderen eer teruggang. Geen van beide categorien i; het met een dergelijke overeenkoms' Sinds kort is in Groningen ook eer stuwadoorsmaatschappij, die. na zorg vuldige selectie uit enige honderden sol iicitanten. veertien vaste havenarbeider: in dienst heeft genomen Van de dienster van deze «tuwadoersmaatschappij wordl bij het iaden en Tossen in de Groningei havens steeds meer gebruik gemaakt er dit heeft de overige havenarbeiders ei bevreesd voor doen worden, dat ze ovei enige tijd helemaal niet meer aan boe zullen komen. De situatie in de havens is nu zo, dat alleen nog de arbeider; van de stuwadoorsmaatschappij aan hei werk zijn. Het is nog wel niet tot on geregeldheden gekomen, maar de politie oefent toch scherp toezicht uit in de havens. Het grootste deel van de stakers is aangesloten bij het N.V.V., de rest is lid van de O V B., of is ongeorganiseerd Het N.V.V. staat overigens niet achter Chroesjtsjefs dochters mee op reis De Russische premier Chroesjtsjef zal op zijn komende reis naar Scandinavië vergezeld worden van zijn vrouw en zijn beide dochters Rada en Nadia Dit is de e keer dat zijn dochters deelnemen een officieel optreden van hun deze staking. De afdeling Groningen van liet O.V.B. wilde geen commentaar geven. Van N.V.V.-zijde tracht men de stakers ertoe te bewegen, morgen de schepen te lossen die normaliter niet door de stu wadoorsfirma worden gelost. Dezelfde temperatuur De Bilt verwacht tot don derdagavond: Over het algemeen licht tot half bewolkt en op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige verander lijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN Donderdag 16 juli: zon op 4.38, onder 20.53; maan op 16.58, onder 1.22. 20 juli HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Eindh Zd -Llmi Wenen Uinsbrui- 30 16 J

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1