Katten maakten veel werk weer ongedaan Verbaasde Fransen leren onze eetgewoonten MET OVERSTE VENE NAAR NIEUW-GUINH Avro-voorzitter: Reclame-tv alleen via omroepen of NTS Sterkere oppositie van Franse socialisten Knoflook is niet geliefd BENZINE f~\ manokw Exclusief voor de Nieuwe Leidsche Courant Filmprogramma gewijzigd >rdt ogramma van de NTS, waarin een nenvattende reportage van het be- van koning Boudewijn aan ons n een actuele documentaire over rlijnse crisis de hoofdschotel zul ten vormen. Ih deze Amerikaanse film productie wordt met historische jour naalopnamen getoond, welke conflicten in de jongste geschiedenis leidden tot de moeilijkheden rondom Berlijn. Om 8 20 uur gaat het verslag over koning Boudewijn's bezoek de ether in. Daar na wordt om 9.05 een Zuidslavisch filmpje over moderne kunstopvattingen geloond en vervol eens komt om 9.20 uur de Berlijnse documentaire op het scherm. 'oorzitter zich ge- DE WIJN, wil je even een bed opscharrelen. Een van de heli- koptermecano's heeft niets om op te slapen". ,,Ik heb niks meer". „Kan niet. Er moeten hier alleen al een veertig stuks liggen". Dokter Tissing kwam te hulp: In de barak van de wetenschap liggen er nog ettelijke. Ze hebben daar allemaal vaste slaapplaat sen gemaakt van de grote slaapzeilen en de veldbedden onder de slaapplaatsen geschoven". ,,Hou maar een razzia en kijk tegelijk of er nog tournéeblikken liggen. Die verdwijnen op onnaspeurlijke wijze. Ik vermoed dat we er daar nog wel een paar van vinden", zei ik. Tournéeblikken, aluminium-bük- ken van dertig bij veertig bij vijftig centimeter zijn een zeer gewild ar tikel voor het verpakken van schrijf behoeften spul blijft nu we de bivaks aan het bevoorra den waren, waren ze nodig voor het materialen, doel waarvoor ze tenslotte bestemd waren: het transporteren van voed- rug. De onontbeerlijke bivaks 39, beiden gelegen in het gebergte op de route naar de top van de An- tciletartikelen. Het tares, waren in recordtempo volge- lekker droog in. Maar stuwd met voedsel, tentenmateri- aal, touwwerk en wetenschappelijke sel. „Wat is er nu opgevoerd naar bi vak 36?" vroeg ik. „Hier is het lijstje. Ze zitten bijna vol", zei De Wijn. Het ontbrak deze sergeant der ma riniers niet aan organisatietalent en d u'zettingsvermogen. Ik nam het even door: 350 kg rijst, 20 kg suiker, 10 kg zout, 5 kg koffie, 2 kg thee, 45 kg melk, 40 kg margarine, 32 kg corned beef het lijstje besloeg een hele bladzijde. „Begin maar aan bivak 39 wan neer dit klaar is", zei ik. „Ik denk niet, dat het erin zit. Volgens de vlieger kon hij nog maar net in 63 binnenkomen. De bewolking komt flink opzetten". „Als het niet lukt moeten de spul len maar op 36 afgezet worden, dan zijn ze al een eind in de goede rich ting". Het was van bivak 36 naar bi vak 39 maar een minuut of zes vlie gen. En een dag lopen! Flap flap Cortel wachtte op 36 tot de aan komst van mariniers en politie. De zen zouden het bivak bezetten en als achterhoede de aanvoer en de radio verbindingen veilig stellen. Cortel zou doortrekken naar 39 om zich daar bij Escher te voegen evenals Van der Weyden, de kadasterman die voor de kartering zorgdroeg, de luitenant der mariniers Nicolas, die met de geologen mee zou trekken naar de top en Verstappen, die even als Escher en Cortel wetenschappe lijk onderzoek zou verrichten. In aanvulling op deze kern waren er nog een vijftigtal dragers aanwe- zig. Bivak 39, het Antaresbivak, zou de eerstvolgende weken het centrum van alle activiteit worden. Wie eerst De journalistiek voerde een hefti ge strijd over de kwestie wie er het eerst bij zou moeten zijn, weten schap of publiciteit. „Wanneer kan ik naar boven?" „Zodra de wetenschappelijke staf er zit", antwoordde ik. Avro-voorzitter jhr. Th. Röell acht reclame in de televisie slechts dan toelaatbaar en verantwoord als zij onder de auspiciën van de bestaande omroepverenigingen, c.q. de Nederlandse Televisie Stich ting wordt uitgezonden. Dit standpunt zette de heer Röell zaterdag op de algemene vergadering van zijn omroepvereniging uiteen. Hij verwachtte, dat regering en Kamer commerciële tv zullen toestaan en verzekerde, dat de Avro medewerking zal verlenen, als dat wordt gevraagd. Jhr. Röell had, eerder in zijn rede vermeende onregelmatigheden bij de z.i- al te sobere verruiming van de deze wedstrijd. televisiezendtijd gelaakt. Hij had de Over het gewijzigde ontwerp omroep- stellige overtuiging, dat de radio ook bij verhoging van het aantal tv-zend- uren de eigen plaats zal blijven be houden. Trouwens volgens de mening van de Avro-voorzitter zal het in Ne derland nog heel erg lang duren, voor dat de tv van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de ether zal zijn. Daarna heeft jhr. Röell enkele afzon derlijke programma-onderdelen van zijn vereniging onder de loep genomen en voorts verklaard, dat de Avro thans 380 000 leden telt en dat nog 30.000 men sen wekelijks de Avro-bode los kopen. Financieel ging het de Avro goed. Er bleef een batig slot van 114.573 en de reserves naderen nu 4^ miljoen gulden. Jhr. Roel besprak ook nog de actie ..Alles op één kaart", die 1.380.00 gulden voor liefdadige doeleinden opbracht Hij ontzenuwde de aantijgingen, die van diverse zijden waren gemaakt over vanavond TIPS uit het buitenland Kamermuziek is van 8 uur af via Brussel Vlaams 1324 m) te beluis teren en Brussel Frans (484 m) brengt om 10.10 een concert door het Symphonie-orkest o.l.v. Daniel Sternefeld. In het derde programma van de BBC (194 en 464 m) kan men van half acht af een klassiek concert door het Symphonieorkest o.l.v. Arthur Blisse beluisteren. Programma voor morgen Om 8 uur i de populai: en plaat voor u paraat en daarna om half negen een bijbels luister- j*v spel ..De onreine profeet". erj De Vara zendt om 8.40 uur het JJ) klankbeeld van De Wagt. en Uschi over de zeesleepvaart onder de titel „Lekkoü" uit en daarna concerteert tot 11 uur het Residentieorkest o.l.v. Willem van Otterloo. 2.30 Landen^ tuinb 14.00° Marg "ik" n naam Is Cox, t et; 15.05 V. d 13.15 Meded. of Revi Tourneeblikken (van aluminium, dertig bij veertig bij vijftig centi meter) zijn zeer gewilde artikelen bij de leden van de Nieuw- Guinea-expeditie: je kunt er n.l. van alles kurkdroog in opbergen. Maar het eigenlijke doel van de blikkan is toch; het transporteren van voedsel. Als de zoölogen op stap gaan en de Ok Sibil wordt overgestoken, torsen de dragers de tourneeblikken. Want men weet het: alle voedsel moet worden meegenomen. den we dr. Vervoort mopperend aan Escher", De helikopter kwam al rotorflap- pend tussen de stapelwolken die op de bergruggen om de Sibilvallei heen hingen van grote hoogte naar beneden zakken. Als ze zo naar be neden komen met gesloten gas, ma ken ze een geluid alsof er met stok ken op een groot zeil geslagen wordt. Flapflapflap. „Ik heb een briefje v< zei Warman, de vlieger. Gisteren ben ik naar boven ge weest op de richel die naar de top van de Arvtares voert. Het lijkt me wel te doen. Er is alleen geen droppel water te vinden en mis schien zal ik daar om nog wel een an dere route moeten zoeken. Als het mo lijn hemel, dat is voor komen; „Die rotbeesten! Ik ga mij toch veel te laat". schieten. Als ik ze in mijn vingers krijg gaan ze eraan", en meer van lk haalde mijn schouders op. dergelijke bloeddorstige opmerkin- Praat maar even met Brongersma. gen vloeiden toornig van zijn lippen. Ik heb een bepaalde voorrang opge- Zijn normale gemoedelijkheid was kregen en daar moet ik me aan hou- blijkbaar geweken door de drang den". van ernstige gebeurtenissen. „Als ik er niet op tijd ben, kan „Wat is er aan de hand?" ik mijn boeltje net zo goed pakken. „Die rotkatten hebben de verza- Ik ben er tenslotte voor het nieuws, meling vogels, die op de tafel lag en en die we al geprepareerd hadden, te grazen geno men. Als ik de Jkrengen te pak ken krijg, ver moord ik ze!" Hij struikelde bijna over zijn drift. Op de tafel bleken nog enke le onthoofde en ontvleugelde vo gellijken te lig Onontbeerlijke bivaks op route naar Antarestop in recordtijd volgestuwd gen. Bontgekleurde veertjes lagen over de grond verspreid. Niet te verenigen Liefde voor beesten is niet te vere nigen met het wetenschappelijke gelijk is, zou ik graag op een van de „Ga nou even naar Brongersma, volgende dagen even met de heli- het blijft mij toch immers allemaal kopter naar boven willen om hat hetzelfde. Ik vlieg alleen op wat de terrein te verkennenschreet hij. wetenschappelijke staf nodig oor- deëlt'. Er was een schetsje bij. „Kan je meneer Escher morgen even meenemen om de route naar boven te bekijken?" Het compromis werd tenslotte ge- het bezit geweest Warman knikte. „Dat zal wel vonden. Zo tussen de bedrijvei gaan. Ik kan er nu niet meer naar zou het wel mogelijk zijn or toe. De bewolking zit nu te laag op Sprang op tijd boven te krijg, de bergen. Die rommel trekt hier fantastisch snel dicht". KlllIlOei" Het waren zijn eerste ervaringen In Nieuw-Guinea. De expeditie Uit het onderzoekersbivak, het la- draaide op volle toeren. Voorlopig ge, open gebouw, waar de onderzoe hond, die fraaie and zeker een Van vijftig gulden gekost 'had wegens zijn belangstelling voor andere vende wezens. En voor de weten schap zijn dode beesten nog eens zo belangrijk. Onze hoop, dat ze niet tegen het arsenicum zouden kunnen waarmee kers hun werk verichtten, kwam de vogels geprepareerd waren, ging rumoer. Reeds op een afstand hoor- echter niet in vervulling.. Dit kaartje geeft een overzicht van het enorme gebied, dat het operatieterrein vormt van de Sterrengebergte-expeditie. Op 5 juli j.l. werd, na een zware be klimming, die door grote regen val nog werd bemoeilijkt, de 3750 meter hoge Antarestop bereikt. Resoluties tegen de regering De Nederlanders in La Courtine t A COURTINE Het Franse I_j stokbrood met zijn harde korst en vele gaten in het deeg, ligt de Nederlandse soldaat niet. Daarom hebben we de Franse legerbak-kerijen ge leerd hoe zij ons Nederlandse brood moeten bakken. Dit gaat thans uitstekend en de Ne derlandse soldaat kan dus voort gaan zijn brood netjes in boter hammen te snijden, deze met bo ter te besmeren en te beleggen, zoals hij dit thuis gewend was. Een en ander tot grote verbazing van de Fransen, die de leger plaats bezoeken en die hun stok brood in stukken plegen te trek ken of te breken en die dan, zon der dat er boter aan te pas komt, en dan eens aan een stuk knoflookworst of kaas knabbe lend, met landwijn naar binnen spoelen. Dit vertelden ons de Intendant van eerste legerkorps, majoor Mazurel de Intendant van de kampstaf van Franse legerkamp La Courtine, kapi tein Esseveld, in welk kamp th 6.000 Nederlandse militairen gedui de drie weken geoefend worden in de moderne oorlogvoering, Wij vernar tevens, dat iedere soldaat per dag gram brood ontvangt. Het brood wordt door de Franse legerbakkerij gebak' Aan vlees krijgen onze militairen iede re dag, buiten de vleeswaren die beleggingen dienen, 125 gram rund- of varkensvlees met been. Zo worden per dag in La Courtine twee-en-ei halve koe of vijf varkens opgegeten. Enige moeilijkheden bestaan nog ten aanzien van de voorziening met groen te, aangezien deze niet in de buurt het kamp wordt gekweekt de grond is daartoe niet geschikt doch uit De Franse socialisten hebben dit weekeinde op hun jaarlijkse congres te Issy-Ies-Moulineaux een aantal re solutie* aangenomen, dat een krach tiger oppositie tegen de regering- Debré doet verwachten. heid" voor de Algerijnen. Bijna krachtig werd de „integratie"-gedachte van oud-minister Max Lejeune ver worpen. Het congres sprak zich uit voor onderhandelingen over een staken van het vuren, in een later stadium gevolgd door uitwerking van een poli tiek statuut. Dit statuut zou moeten volgen op eerlijke algemene verkiezin gen en rekening moeten houden met de Algerijnse persoonlijkheid. Wat de buitenlandse politiek be treft spraken de socialisten zich een stemmig uit tegen neutralisering van Het congres verwierp het economi sche en financiële plan van de regering en veroordeelde ook zonder voorbehoud de pogingen van de regering om het particulier onderwijs te subsidiëren. De socialisten wensen volledige na tionalisatie van het onderwijs. Het con gres verzocht de socialistische afge vaardigde Lapie zich terug te trekken uit de commissie die de regering heeft ingesteld ter bestudering van de onder wijskwestie. Tenslotte keurde het congres de be slissing van het grondwettelijke comité af, waarbij aan de Nationale Vergade ring en de senaat het recht werd ont zegd om debatten naar aanleiding van mondelinge vragen aan de regering af te sluiten met stemmingen. Vier Indiërs zijn om het leven ge komen en 29 werden gewond van wie 18 ernstig toen een vrachtauto die hen terugbracht van een huwelijksfeest nabij Verulam in Zuid-Afrika tegen een boom reed. De wagen stortte van een helling, waardoor de inzittenden, die in een open laaó*bak van de auto zaten, er uit gesmeten werden. Zuid-Frankrijk, Bretagne of va ders moet worden aangevoerd. Waar de Nederlandse soldaat nog in het geheel niet aan kan wennen, zijn de Franse worstsoorten. In het begin was dit begrijpelijk, omdat in vrijwel al le Franse worst knoflook verwerkt wordt, doch ook thans, nu de Franse inteqdance deze soort niet meer le vert, blijkt hij er een afkeer van te hebben overgehouden. Waarschijnlijk komt dit, zo verklaarde kapitein Esseveld, omdat de Franse worst zeer hard en ingedroogd is en er aan de buitenkant weinig aan trekkelijk uitziet. Wat deze veel ge smade worst aangaat: de Nederland se intendance zal de worstfabrlek eer recept doen toekomen, die deze ln staat zal stellen worst te vervaardi gen, zoals die in Nederland wordt ge geten. Wat de kaas aangaat: de Franse in tendance levert een soort Edammer, die in Frankrijk wordt gemaakt er die door de Nederlandse soldaat zeei wordt gewaardeerd. Per man wordt voor de voeding pei dag ongeveer 250 Franse frank uitge geven. Hierbij moet men in aanmer king nemen, dat de verschillen tusser de groothandelsprijzen die de Ne derlandse militairen betalen en de kleinhandelsprijzen in Frankrijk zeer groot zijn. Zo betalen zij voor een li ter melk, waarvoor de Franse burger zestig cent moet neertellen, slechts 35 cent. Veel hangt natuurlijk af van de berei ding van het eten en in dit opzicht Hoe warm het was in La Cour tine en hoe opgewekt ook dlt probleem werd opgelost spelen kok en menagemeester een be langrijke rol. Soms gebeurt het wel, dat zich onvoorziene omstandigheden voordoen, waardoor men in plaats van verse groenten te gebruiken zijn toe vlucht moet nemen tot blikgroenten. el- Ook komt het voor, dat men noodmaat regelen moet nemen, it was bijvoorbeeld verleden week zon dag het geval toen een fourage-auto, die een juist uit Nederland aangeko men bataljon moest bevoorraden, plot seling in het ongerede raakte. De sol daten moesten zich toen in plaats van met een warme maaltijd tevreden stel len met boterhammen en een plak worst uit blik. Belde zegslieden wezen er op, dat, hoe wel zich natuurlijk en vooral ln het begin nog weieens onvolkomi heden voordoen, toch gezegd mag w den, dat de voeding van onze solda ten in het kamp La Courtine niet menswaard afwijkt van hetgeen zij in Nederland ontvangen. Morgen staking in Amerikaanse staalindustrie Conrad Cooper, die de leiding heeft van de onderhandelaars der Amerikaan se staalindustrie bij de besprekingen met de onderhandelmgsjomnr.ssie van de United Steelworkers Union, heelt zaterdag verklaard geen mogelijkheid te zien voor het bereiken van overe stemming over een collectief contr; ardoor het uitbreken van een staking isdag te middernacht voorkomen nnen worden. lij zei, dat aan de betrokken nr schappijen de raad gegeven zou worden dc noodzakelijke maatregelen te nemen de hoogovens op een gewenst t'jd- te doven. ng; 23.45—24.00 Gram. UM 11. 298 m. KKO 7.00 I 7.15 Gram; 7.30 V. d. jeugd; 7.40 Gi 1.45 Morgengebed en llt.kal.; 8. S.15 Gram; 8.55 Hoo( 1.15 V. d. kleu- Middagklok Noodklok; 12io3 Land- en tulnb. meded; 12.33 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonne- 6.00 V. d. zieken; d jeugd; 17.40 E Ingsultz.Ultwlsselingsf ESSO EXTRA is super zuinig Vijf Afrikanen, die ter dood veroor deeld zijn wegens het plegen van ver zetsdaden, zijn vrijdag te Bafoessam in Frans-Kameroen ten aanschouwe van een grote menigte terechtgesteld. Het zijn de eerste terechtstellingen in Frans- De opstand in Honduras werd snel gedempt De Amerikaanse ambassade In Hon duras heeft meegedeeld, dat een op stand uitgebroken is tegen de regering van president Ramon VilJeda Mora les, maar dat deze snel onderdrukt Gistermorgen werd om het hoofd bureau van politie in de stad Teguci galpa hevig geschoten. Het is niet be kend hoeveel man troepen bij het dempen van de opstand betrokken wa- Leider van de opstand was de voor malige chef staf van het leger Arman do Veleasauez, die reeds eerder dit jaar de leiding had van een korte re volutie Men geloofde dat hij toen uit geweken was naar Costa Rica. Krachtens de bepalingen van de overeenkomst waarmee een einde ge maakt werd aan de opstand, zal het Veleasquez toegestaan zijn, Honduras opnieuw te verlaten. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6