Maria Callas heeft de tijd een eeuw teruggezet Luns confereert met Herter Zes zusjes en één broertje omgekomen IDEAAL Vakbeweging NEGEN PERSONEN BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Schijnwerpers verlichtten de zangeres, niet de muziek Wanneer griepaantasting Gatsonides verloor op vingerhoed benzine Brandalarm klonk op vele plaatsen s MAANDAG 13 JULI 1959 Meisje slicht brand In New York is een 15-jarlg meisje op gesloten. nadat zij bekend had opzettelijk brand te hebben gesticht, waardoor zes zusjes van 2 tot 13 jaar en een broertje van 9, om het leven zijn gekomen. Twee zusjes werden door een buurman gered. Zaterdagavond heeft het drama zich afgespeeld. De zeven kinderen zaten gevangen in hun slaapvertrekken op de tweede verdieping en zijn door verstik king om het leven gekomen. Jane Shus- ko„ de brandstichtster, stond bij de bu ren bekend als een prettig, rustig hard werkend kind. Zij was de oudste in een gezin van tien kinderen. Jane heeft een schriftelijke bekentenis ondertekend, waarin zij zegt een bran dende lucifer op papieren te hebben ge gooid, die in een kast op de eerste ver dieping lagen. Daarna verliet zij het huis. Een paar minuten later raasden de vlam men door het huis. De moeder heeft aan de politie verteld dat zij met Jane op de stoep van het huis zat toen zij een harde klap hoorde en bij het omkijken het huis zag branden. De brandweer aoht het mogelijk dat door de hitte flessen en blikken gesprongen zijn. Concert met f7500 per aria thuis melkfabriek. Het is niet bekend waart de brand srtiohtte. op zijn Schiphol eert Louis Blériot De directie van de luohthaven Schip hol heeft besloten de prestatie van Louis Blériot, die vijftig jaar geleden met een primitief één/moto rig toestel over het Kanaal vloog, op een bijzondere wijze te eren. Hangar 8 op de Amsterdamse lucht haven draagt de naam van de beroemde Franse luchtvaartpionier. Opdracht ii gegeven boven de naam „Louis Blériot' met grote letters de woorden „Honneu Aer bij te schilderen en verder he getal „50", in een lauwerkrans aan t( brengen, geflankeerd door twee grote Franse vlaggen. De beschildering zal 23 juli gereed zijn en enige tijd op de hangar blijven Amnestie in Italië In Italië ós vandaag de wel op de a; nestóe van kraoht geworden. Dit betekent onder meer dat mensen dóe zijn veroor deeld voor politieke misdrijven, gepleegd tussen 25 juli 1943 de datum waarop het fascistische regime in Italië ineen stortte en Mussolini gevangen werd ge nomen en 18 juni 1946 de datum waarop de republiek officieel werd af gekondigd amnestie zullen krijgen. als Uniets anim heht hij Ut tnasvmèchê fiets zoekt U uit W BATAVUS dealer (Vervolg van pagina 1) trekking tot de premiebouw. In het adres wordt voorts betreurd, dat geep aandacht wordt besteed aan verlaging van de bouw kosten, niettegenstaande het feit dat de SER heeft geadviseerd hieromtrent op korte termijn maatregelen te nemen. Geen overleg De vakcentrales achten de eenzijdige vaststelling van de compensatie voor de huurverhoging door de regering geheel in strijd met het buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen 1945. dat uitdrukkelijk de positie van het georganiseerd bedrijfs leven in deze regelt. Ook zou dat indrui sen tegen de gegroeide praktijk van de loonvorming in Nederland. Juist van een regering, die zegt dat zij de primaire ver antwoordelijkheid voor de loonvorming in handen wil leggen van het bedrijfsleven had men een andere houding mogen ver wachten. aldus de drie samenwerkende vakcentrales in het adres, waarvan af schriften zijn gezonden aan de regering en de leden van de Eerste Kamer. hervatting der Geneefse confe rentie tussen de ministers van bui tenlandse zaken van de Grote Vier heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, met zijn Amerikaanse ambts genoot, Christian Herter, geconfe reerd. Ook de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Pella, nam aan het gesprek deel. Zoals bekend is Italië de eerste kandidaat voor het Westen, wanneer het aantal deelnemers wordt uitgebreid. Vanavond zal minister Luns dineren TAE LEGENDE is werkelijkheid geworden. De vrouw die nu reeds op vrij jonge j HOLLAND j FESTIVAL j leeftijd als geboortedatum wordt opge geven 3 dec. 1923 een „legendarische figuur" wordt genoemd, heeft in ons land gezongen: Maria MeneghiniCallas. Duizen den hadden gevochten om een plaats (f 25,90) in het Concertgebouw te Amsterdam zater dagavond, duizenden stonden achter ijzeren verkeershekken om iets van de gevierde prima-donna te zien, duizenden zaten thuis bij de radio om het „wonder der. zangkunst" te horen. De tijden van de extatische prima-donnaverering, de zangercultus uit de 18e en 19e eeuw, vierden feestelijk hun terugkeer in een tijd, die zich uitgeeft voor „aufgeklart" en nuchter. De mogelijkheid om Callas te zien (en 1 onrust in de zaal. Met ongeduld we dan ook te horen) was voor velen niet Callas verwacht: je kon nooit weten wat belangrijker dan de kans bij Callas gezien nog zou gebeuren. Er gebeurde toch altijd wat met Callas. En toen Nicola Rescigno boven aan de podiumtrap verscheen, be gon het publiek alvast te juichen. Dat was niet zo zeer voor deze jonge dirigent be stemd, maar was een reactie op de span ning. Dat de Ouverture „Medea" Cherubini slecht werd gespeeld en Rescigno later de Ouverture „L'Italiana in Algeri" van Rossini afgrijselijk z cn slordig liet vertolken, ach, dat merkte men niet. Rescigno kreeg een hartelijk applaus; hij hoorde toch bij Callas; hij was toch haar dirigerende adlatus. Toen het applaus verstomde doofde het in de zaal, de felle lampen van de lichtbak vlak voor het toneel straalden uit en kleine lampjes boven de orkestlessen; gaven een diffuus licht. De toeschouwers lachten, ze wisten het; het Concertgebou' orkest had verloren, de wil van Callas had gezegevierd. En toen plotseling verscheen daar bo- het podium Callas zelf, op haar te worden. Het ging èn tijdens haar pas afgelopen Duitsland-tournee èn'bij haar concert in Amsterdam niet meer om d< muziek, maar om de- zangeres met d< meeste schandaaltjes. Het was de sensatii rond Callas, die de duizenden nieuwsgieri gen trok. Een werkelijk verlangen naa: goede muziek bleef in de schaduw, wai bij velen misschien zelfs geheel afwezig. Voor welke zangeres zou men al het geld en al de moeite nog meer over hebben dan nog wel met een programma met v stoffige opera-aria's? Bij welk zangrecital de prinsessen Beatrix en Irene, is ter Zijletra, is er de Italiaai ambassadeur, zijn er de Graaf en Gravin in Harewood? De Callas-cultus heeft adere oorzaken dan alleen artistieke Callas heelt zaterdagavond het Concert gebouw dn Amsterdam betreden. Het was debuut in ons land. Pas bij haar con cert zag zij de zaal. want repeteren vindt Callas niet nodig. Het orkest moet zorgen partijen te kennen en het krijgt precies van de jonge Italiaanse dirigent Nicola Rescigno hoe Callas het wilhier eer vertraging, daar een rust, daar een tempo opvoering, daar een decrescendo, enz. Dar repeteren niet nodig, zegt Callas. het te kunnen zeggen, omdat zij Callas heet, en omdat men voor haar knielt omdat zij drie- en vieroctaven sopra; genoemd wordt, en omdat zij een aureool geheimzinnigheid om zich heen wil hebben, en omdat zij eens een prachtige 1 had. Schijnwerpers aan T")E stampvolle zaal van het Concertge bouw was feestelijk versierd met bloemen. En de galakleding van de bezoe kers verhoogde de stemming. Nieuwsgierig keek men naar de grote schijnwerpers, de lichtbak vlak voor het toneel, de kleine lampjes op de lessenaars de orkestleden. Er spanning 1 Op het eerste gehoor lijkt de ver klaring die ons voor de gricpver- schijnselen worden gegeven volkomen verklaarbaar. Het griepvirus woekert in de epitheelcellen van de neus- keelholte cn van de luchtpijp en de luchtpijptakken, waar bet epitbeel gedeeltelijk wordt verwoest. Als die verwoesting ernstig is, krijgen bacte riën, die onder normale omstandig heden bü iedereen in de bovenste luchtwegen als onschuldige kommen salen leven, hun grote kans. Zij kun nen diep in bet weefsel van lucht wegen en longen binnendringen en daar een activiteit aan de dag leggen, die verre van onschuldig is. Dan kun de gevreesde griepcomplicatics waar iedere arts altijd voor beducht is. We begrepen daar alles van. Maar patiënt ordei 1 dan raag stellen. dc - dc 1 TOCH IS HET ZO! dische wetenschap lelijk in verlegen heid. Natuurlijk, we kunnen geïnfecteerd worden, waarna na een incubatietijd van 1 a 2 dagen de griepverschijnselcn zich kunnen openbaren. Maar het griepvirus kan ook permanent in ons lichaam ge vestigd zijn. De virussen werden aan getroffen by volkomen gezonde men sen en hielden zich schuil in resis tente cellen, zodat van hun aanwezig heid niets naar buiten uitlekte. Er zijn dan ook onderzoekers, die de op vatting huldigen dat het plotseling uitbreken van een epidemie geweten moet worden aan bet plotseling actief worden van virussen die bij vele mensen schuilen. Dit is dan altijd hel B-vlrus. dat zich goedaardig gedraagt Het veel actievere A-virus zou zich voor het cellulaire bestaan niet lenen omdat het daar geen „zit" voor heeft Een andere moeilijkheid is, dal griep in de meeste gevallen gepaard gaat met verkoudheid. Het vervelen de arts. Waarmee we willen zeggen, dat het begrip „verkoudheid" niet door de medische wetenschap, maar door de zieke is gevestigd. Wat ver koudheid nu eigenlijk is. kan tot op dit moment niet worden opgehelderd. Daarom boudt een groep van onder zoekers vol, dat verkoudheid uitslui tend een gevolg van fysieke oor zaken is, waardoor in samenwerking met kou, vocht, bacteriën en tocht een aandoening ontstaat die we allen kennen, maar die wetenschappelijk niet te definiëren valt. Een andere theorie beweert, dat verkoudheid op treedt, doordal het slijmvlies van de mens door een virus is aangetast. Daardoor wordt de verwarring nog gro ter. Zodoende zjjn verschillende onder zoekers tot de uit spraak gekomen, dat griep „een ge mengde infectie" is. Op hetzelfde mo ment raakt de een voud, die we hier- formuleren, ge heel zoek. Bij de behandeling van het begrip „griep" zijn nóg enkele opmerkelijke complicaties te vermelden, maar dat doen we nu eens niet. We kunnen vaststellen, dat er tot op dit moment nog geen middel gevonden is, waar door het griepvirus kan worden be streden, zodat de afweer uitsluitend tegen de gevolgen van de griep moet worden gericht. En wat de immuni- satie betreft, schijnt een mengsel van verschillende groepvirusscn voor een korte tijd aardige resultaten te kun nen opleveren. De ziekte wordt daar mee weliswaar niet bestreden, maar zjj kan in iéder geval een geringer aantal successen boeken. Dat is in ieder geval iets. Zullen we nu eens spreken over <le vogel Rock? Daarover een volgende keer. ichtten locht naar beneden bestraald door tv bewegende schijnwerpers. Nauwelijks de deur voor haar geopend of het publiek juichte, klapte en stond als één man op Dit was geen gewone zangeres meer, dl was een vorstin, een godin wellicht. Ge kleed in een wit gebloemd toilet met rok ken tot aan de knie, wijd uitstaand ovei een petticoat, en getooid met een grote rose sleep, bleef Callas even boven de trap staan. Nu moest ze haar gaan spelen, nu moest ze de innemende ngeres worden, nu moest ze het publiek tot extase brengen. Nu al, vóór noot gezongen had. Een brede te brede glimlach schonk ze weg, een lichte haast onthutste handzwaai, een schijn baar verraste blik. Langzaam daalde ze af en bij elke t juichte het publiek harder tot het haast hysterische kreet bereikt had. Callas de „legendarische zangi iet een stem over vier octaven, de millionaire vrouw, de vertolkster meeste sopraanpartijen, de actrice, de erzettelijke, de harde, de fascinerende. Wie dacht er nu nog aan Spontini, aan Verdi. aan Bellini? Men zag Callas, die dik Grieks meisje was met i Anna Sofia Cecilia Kalo- geropoulus, die eens een grote zware en geproportioneerde zangeres was, maar ui slank als een den voor het publiek staal, slank omdat haar rivale Renate Tebaldi ook slank was. Magere spichtige iden steekt ze uit, de holle ogen kijken diepbo. end vanuit het magere gelaat, de trait-weggetrokken zwarte haren geven :en nog sterker mysterieus effect en de heel erg brede mond met de witte tanden lacht fel en verleidelijk. Vier aria9s flER aria's zingt Callas, waarvan er drie al lang en niet ten onrechte in het stof van de bibliotheken waren verdwaald. Uit Spontini's „La Vestaie" de aria „Tu che invoco", uit Verdi's ..Ernani" de aria „Ernani, Ernani invo- lami" en uit Bellini's ,11 Pirata" de slot- i, s'io potessi dissipar le hubi". Alleen de aria uit Verdi's „Don Carlos" behoort nog tot de genietbare delen van de Italiaanse opera-muziek, de andere ijn slechts geschreven voor een al lang verouderde kcel-dramatiek. Maar die heeft Callas juist nodig om te imponeren cn om zich voor te stellen als de heront- dekster van een vergeten kunst. Bloemen, applaus en gejuich vormden de hulde die zater dagavond aan Maria Callas in Amsterdam werd gebracht bij haar optreden in het Concert gebouw. Minzaam bedankt de prima-donna, met naast haar de dirigent Nicola Rescigno. innemelijke lach, weer onthutst, schijnbaar verlegen, maar in werkelijkheid met een geraffineerde toneeltechniek, die verstomt. Kushandjes werpt ze de zaal en dan gaat ze weer de brede podiumtrap op. eerst langzaam, zich nog even om draaiend naar het juichende publiek, dan sneller, zelfs in een draf loopt ze de trap op. Boven aan de trap staat er een oude echtgenoot om haar te omhelzen, staar er ook functionarissen bij het Concert gebouworkest om haar handkusjes te ge ven. Weer draait ze zich om, weer zwaai: ze, weer speelt ze het onschuldige meisje, en weer voelt ze overwonnen te hebben, temidden van een schat van bloemen En op dat moment dacht ik even het laatste concert dat de onvergetelijke Kathleen Fernier in diezelfde zaal gaf Geen schijnwerpers, geen iessenaarlamp- jes. geen handkusjes, geen hysterie, geer acteren tijdens het zingen. Heel eenvou dig zingen, zichzelf wegcijferen, omdat de muziek voorging. En ik dacht ook aan Sena Jurinac, die nog dit jaar nu Concertgebouworkest optrad- Diezelfde eenvoud, diezelfde rust, als een Ferri Maar met veel meer cultuur dan Callas, met veel meer stemschoonheid ook. Fer- rier en Jurinac kregen minder betaald, veel minder zelfs. Nadere informaties brachten me op het honorarium van Callas: f 20.000 van li Holland Festival en f 10.000 van de radi Weet U wat die groep zangers van 1 opera „Katje Kabanova" van Janacek kregen, de uitstekende Praagse kunste- s? Tezamen f 2000. Is het de kracht de reclame? Of is het toch de v beid van een Oswald Spcngler? Ik het niet, maar ik huiver. Per aria f 7500. Als 1 het publiek niet wachten. Vooi laatste noot verklonken is, wordt er al weer geroepen, geklapt, geschreeuwd „Bravo. Bravissimo"van alle kanten uit de zaal. En Callas lacht haar meest Zangkunst JTOE heeft Callas nu gezongen? vraag moet beantwoord worden. Mag ik het direct zeggen: het was teleurstel lend. Callas is geen hoogdramatisch! praan, zoals sommige lieden beweren. Zij n soprano leggiero. die zich drama tisch forceert. En door dit forceren is baar gaan scheuren. Heeft haar stem glans en kracht verloren Dat is het best merkbaar in de natuurlijke ligging, ii middenreguster. In de laagte merkt verkeerde ademtechniek, in de hoogte verkeerde stemplaabsing. Dan wordt het bij forte zingen hard. en scherp liver, steeds weer onzuiver. Slechts iet mezza voce hoort men de gaafheid de stem van vroeger, een stem die heel en retour is. Het is de tragiek van de sensatie, die Callas zelf om haar stem maakte. Die stem is zelfs niet eens omvangrijk, zelfs klein. In München hoorde ik Birgit Nilsson, in Berlijn een Inge Borkh, twee werkelijk hoogdramatische sopranen, 'emmen waarin die van Callas wel laai verdwijnt. Een der grootste vocale kunstenaressen van deze tijd. de Ham- burgse Helga Pilarczyk, kon dit jaar ir. het Holland Festival geen Lady Macbeth Verdrs „Macbeth" zingen omdat Callas veel geld opslokte. En dezelfde ari; Verdi's ..Don Carlos" hoorde ik in Wenen Hilde Zadek. Dat was werkelijke hoogdramatiek. niet een opgepoetste en opgedreven dramatiek, een dramatiek die Dat zijn zo enkele herinneringen die het optreden van Callas zo teleurstellend maakten. Waarom? Omdat Callas is aan gekondigd als de grootste operazangeres van deze tijd. Callas kan zingen, onge twijfeld. Maar ze geeft zoveel valse pathe tiek en is in haar stem soms zo onzeker en wankel, bovendien absoluut niet ge ëgaliseerd, dat men zich verdwaasd af vraagt hoe de legende ontstaan is. Callas heeft drie stemmen, en dal is nooit een aanbeveling. Artistiek heeft Cal las de tijd een eeuw teruggezet. En het publiek loopt mee. Het heeft door alle lijden heen een idool nodig gehad. Ook nu. CORN. BASOSKI F.O.B. (Federatie van Onderlinge Brandwaarborgmijen e.d aantal leden steeg tot 211; bij brandschade verzekerd kapitaal f 12.5 (11.5) miljard, bij hagel- schade f 290 min., casco 528 (450) min., bij paarden en vee f 9.83 min., varia groeide Het afgelopen weekeinde zijn niet minder dan acht personen water omgekomen. Tragisch was vooral het ongeluk in het Jan van Galenparkbad in Amsterdam, waar de vijfjarige Geert van Ham dronk onder omstandigheden, waar over de leiding van het bad zich niet wenste uit te laten. Het jongetje zou namelijk onder de ogen van het toe zichthoudend personeel in het diepe gedeelte van het bad zijn verdwenen. De Amsterdamse reoherehe houdt zich intensief met dit geval bezig. Er aanwijzingen, dat het jongetje door circa veertienjarige belhamel met opzet in het water is geduwd. Opmerkelijk is vooral, dat niemand het gevaar tijdig heeft gemerkt, knaapje is nagedoken of althans al heeft geslagen. Het water in het Jan Galenparkbad is immers zo helder, dat men van de kant duikende z\ goed kan volgen. Het lijkje van de kleine Geert is later door een zwemmer op de bodem van het bad gevonden en naar boven ge bracht. In de Rijn bij Millingen is zaterdag- liddag de 25-jarige G. Gerritsen uit iillingen verdronken. De man kon niet .vemmen en was in het diepe terecht gekomen. Bii Den Helder is de 15-jarige Ger hard Hoeber uit Dusseldorp bij het ba- in zee verdronken. Zijn broertje van i zusje van 7 jaar heeft de badman nog kunnen redden. Zij waren door de hoge golven omvergeworpen en door de trek de zee ingedreven. In het Ridderbad te Schalkhaar is de soldaat F. B. Wichers, oud 21 jaar, uit Diepenveen zaterdagmiddag verdron ken. Hoe het drama zich heeft afgespeeld. niet bekend. Zaterdagmiddag omstreeks kwart oor vier ging de tienjarige Johannes laassen uit Tilburg tegen het verbod an de politie in pootje baden in de 'T 15 WÉÉR 8iq6£N-WEER! vijver van het wandelbos. Hij wilde#naar het eilandje in de vijver lopen, maar kwam in water van 1.70 m terecht en verdronk. Er was geen hulp in de buurt. In de vijver „Het koffiepoelije" op de Brunssumerheide is de 34-jarige J Golfsma uit Brussum verdronken. Zijn kleren waren zaterdagavond bij de vijver gevonden. D egehele nacht heeft de po litie gedregd. Zondagmorgen om zeven uur werd het stoffelijk overschot opge haald. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. De 36-jarige Willy Thijssens uit Lim- mel-Maastricht is in het kanaal oij Mierlo tijdens het zwemmen verdronken. Langs het kanaal had men zijn brom fiets en kleren ontdekt. Het slachtoffer was gehuwd. In het Zuidlaardermeer is gistermid dag de 21-jarige sergeant J. Bakker uit' IJmuiden verdronken. Het slachtoffer 1 de 1 geul van de Hunze terecht zijn gekomen De achtjarige Zwolse jongen Leen Overbosch is gisteren in het Almelose kanaal te Zwolle verdronken. De jongen aan het kanaal gaan vissen, doch toen hij niet naar huis terugkeerde waarschuwde de moeder de politie, die I duren. De Russen zijn optimistischer: z(j gisteravond omstreeks elf uur het stof- hopen binnen tien dagen een beperkt felijk overschot in het kanaal aantrof. I akkoord te bereiken. met de ministers van buitenlandse zaken van Amerika. Frankrijk, Wcst-Duitsland en Engeland. Inmiddels zijn al deze ministers in Genève aangekomen om de onderhande lingen met de minister van buitenlandse zaken Gromyko voort te zetten. Allen zei den bij hun aankomst in Genève te hopen dat de conferentie enig resultaat zou heb- Wat dit betreft zijn de meeste waar nemers in Genève van mening, dat de vier ministers van buitenlandse zaken een compromis zullen vinden, dat een top conferentie m-ogelijk maakt. Wanneer dc Sowjetunlc vasthoudt aan een periode, is er weinig kans dat de Russische voorstellen zullen worden aanvaard. Maar als de Russen van oor deel z(jn, dat de tijd van anderhalf jaar geen principekwestie is en dat hun standpunt geen ultimatum inhoudt, dan is een overeenkomst in een of andere vorm niet uitgesloten, zo meende New York Times. Over dat „ultimatum" zei de Russische vice-premier op zijn afeche-.dsconferentie in New York: „Wij stellen voor, dat een gemengde Duitse commissie het binnen 18 maanden eens moet worden over de hereniging van Duitsland en over een ontwerp-vredesverdra-g. Gelukt het deze commissie binnen de gestelde tijd met een akkoord te bereiken, dan zullen de minis tens van de Grote Vier weer'in Genève moeten confereren. Is er in dit voorstel ook maar iet6. dat op een ultimatum lijkt?" De Westduitse Bondsrepubliek is tegen een dergelijke gemengde commissie. Bonn ziet liever een commissie van de Grote Vier, waarin ook vertegenwoordigers van Oost- en We6t-Duiteland zitting hebben. Een ander geschilpunt is nog, dat het Westen zijn troepenmacht in West-Berlijn tot 11.000 man wil beperken, terwijl Rus land slechts een symbolische bezetting heeft voorgesteld. In ieder geval wenst het Westen van Gromyko de verzekering, dat Rusland geen ultimatum stelt en dat de westelijke rechten in West-Berlijn, ook in de tijd of andere vorm naar een op lossing wordt gezocht, zijn verzekerd. de eerste voorwaarde voor een overeenkomst De westelijke ministers geloven, dat het tweede gedeelte van de Geneefse conferentie ongeveer drie weken zal Bijlsma eerste in zijn klasse (Van speciale verslaggever) hoeveelheid benzine, die Door in een vingerhoed gaat heeft Gatso nides de tweede en niet de eerste plaats veroverd in de 16002000 cc klasse van de vierde Mobil Economy Run. Dit was wel de grootste sensatie van Biarritz waar 37 van de 55 deel nemers zaterdagavond aankwamen, na een afstand van 2000,5 kilometer in vijf dagetappes te hebben afgelegd. Niemand had hierop gerekend, want de hele week lang had de Ne derlandse ralleyrijder aan de kop ge legen en nog vrijdagavond bedroeg zijn voorsprong 0,6 liter benzine. De man, die Gatsonide6 geslagen heeft 5 de Fransman Mangin, een reus op het gebied van zuing rijden. Bij het opnemen de inhoud van zijn tank bleek, dat hij totaal 133,48 liter benzine had ver bruikt tegen Gatsonides 133,50 liter. Ook hij heeft de rit in een ID Citroen uitgere den, waardoor het wedstrijdelement niet gaver had kunnen zijn. De teleurstelling stond Gatsonides op het gezicht toen hij bij de eindstreep ver nam, dat Margin hem geslagen had. Van De brandweerkorpsen van een groot aantal Nederlandse plaatsen zijn tij dens het afgelopen weekeinde vele uren in touw geweest. De Amster damse brandweer bestreed met groot materiaal een brand in een ruim hon derd jaar oud pand aan de Keizers gracht. Derde en vierde verdieping de lage vliering van het pand, een afbetalingsmagazijn voor confectiegoederen is gevestigd, gingen verloren. De brandweren van Wadenoijen en Zoelen bestreden een brand in een ma newerkplaats van een fruitteeltbedrijf Wadenoijen. De schade bedraagt en kele tienduizenden guldens. De gehele oogstvoorraad een dertig- il wagens hooi en de inboedel gingen erloren bi.i een brand in een kapitale oerderij in de buurtschap Hengevelde le schade wordt geraamd op 100.000 Aan de Kanaaldijk tussen Purmerend n Spijkerboor brandde zaterdagmiddag veneens een kapitale boerderij binnen en half uur tot de grond toe af. Hooi- roei is de waarschijnlijke oorzaak. In Tiel werd een fabriek van kleine ïeubelen door een uitslaande brand ver- ield. Een achttal werknemers kwam door de brand zonder werk. De brandweerkorpsen van Apeldooi Ugchelen en De Eendracht bonden de strijd aan met een bosbrand voor de zoveelste maal in enkele weken ont staan bij de Richtersweg te Ugchelen. Twee hectaren bos en heide gingen ver- Een terrein van ongeveer 80 hectaren werd zwartgeblakerd door het vuur, dat vele uren op de heide bij Nederweert heeft gewoed. Het vuur, dat voorname lijk woedde op grond, die binnenkort in ontginning zou worden gebracht werd met tegenvuren bestreden. sterke wind deed een brandje op de grens van de vliegbasis Soesterberg uitgroeien tot een forse brand, die bos heide op een terrein van drie kilo- eter lang vernielde. Het vuur sloeg lfs over de spoorbaan heen. Acht tot tien meter sloegen de vlam- en boven boomtoppen bij een brand in de Noord-Limburgse bossen. Een tiental boerderijen moest worden ontruimd Tot diep in dc nacht'van zaterdag op zondag n brandweerkorpsen uit zes plaatsen, de B.B. en 500 militairen bezig met het lussen. Er ging maar liefst 300 hectaren os verloren. Bij Apeldoorn ten slotte oedde het vuur op acht hectare van het Orderbos. de aanvang af had hij betere dagprestaties geleverd en hij had er helemaal op ge rekend, ook op de laatste etappe nummer een te zijn. Sportief 6tapte hij echter op zijn tegenstander af en feliciteerde deze hartelijk met het behaalde resultaat. Even sportief besloot de jury later tot de instelling van een tweede eerste prijs, wat betekende dat onze landgenoot welis waar niet de beker kpeeg, maar wel een zelfde geldprijs als de Fransman Mangin. Hij bedroeg 200.000 Franse francs (ƒ1500), of vierhonderd gulden meer dan de aan vankelijk uitgeloofde tweede prys. De oorzaak van het plotseling terug vallen van Gatsonides, moet gezocht wor den in het feit, dat hij de laatste etappe, die van Montpellier langs de voet van de Pyreneeën naar Biarritz en die 530,5 kilo meter lang was, eigenlijk te vlug heeft afgelegd. Onze landgenoot had hier zijn reden voor, want het doorkruisen van verschillende steden op voorafgaande etappes had tijdverlies opgeleverd, waar door de uitgezette controles slechts met de grootste moeite konden worden ge haald. Bijlsma bleef ongeslagen meester in de 13001600 cc klasse. Met zijn Wolseley 1500. De Engelsman Tathill, de enige, die van het begin af aan een bedreiging voor hem vormde en die ook in een Wolseley 1500 reed, was steeds verder gezakt en het verschil van de verbruikte hoeveel heid benzine bedroeg in Biarritz zelfs 7,81 liter. Vergeleken met het verbruik van de andere aoht wagens in zijn klasse was de rijzuinigheid van Bijlsma nog aanzienlijk groter. De laagste geklasseerde, de Frans man Lema6son in Borgward Isabella had over de hele afstand van 2201,5 kilometer bijna 32 liter benzine meer verbruikt. Van de andere Nederlanders wist Hac- ncn in zijn klasse de tweede plaats te bezetten. De equippes Jetten Gerritsen en Hermans waren gediskwalificeerd wegens overschrijding van de tijdlimieten of uit gevallen. De z.g. Trophee Mobil prijs en dc daar aan verbonden geldprijs ging naar de Fransman Fovieres in Panhard. Hoewel aan deze Trophee grote waarde wordt toegekend, werd zij in feite niet van de prestaties der zuinigheidrijdere, of in ieder geval zeer weinig. Het gewicht van de wagen speelt namelijk een grote rol, daar de winnaar diegene wordt, die de hoog6te uitkomst krijgt uit de formule: gewicht auto maal afgelegde afstand ge deeld door he>t aantal verbruikte liters benzine. Vele deelnemers waren hierdoor van tevoren al kansloos. In feite ging het uitsluitend tussen de Panhard en ID Cttroën, wat onder meer al hieruit bleek, dat de eerste negen plaatsen in dit zoge naamde algemene klassement door equip pes worden bezet, die dit merk wagens berijden. Mangin werd tweede in deze vrij nut teloze klasse, Gatsonides derde en Bijlsma, zijn zeer zuinig rijden ten spijt, vierde. Nederlanders wegens smokkel in arrest De kapitein en de eerste machinist van het Nederlandse vrachtschip Hermes zijn in Bombay beschuldigd van smokkelarij van polshorloges te waard» an 6000 dollar. Een ambtenaar van de douane ver klaarde te Bombay, dat kapitein J. H. der V. en machinist H. van M. be trapt Zijn op het binnensmokkelen van de horloges per taxi uit het havengebied. De taxi werd doorzocht. Men vond 480 polshorloges. Nederlanders werden vrijgelaten tegen borgstelling van ieder 3000 dollar. Hun schip kwam begin van de week van Colombo in Bombay aan. De behandeling van de zaak is uitge teld tot 24 juli. De verdachten mogen ndia in de tussentijd niet verlaten. Vredestein: Aandeelhouders van Ned.- Amerikaansche Autobandenfabriek die hun stukken ter verwisseling aanbieden, hebben recht op de 5% bonus van de Rubberfabriek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5