Echtpaar Tisseur te Leiden 65 jaar getrouwd Laatste concert orgelconcours werd liet hoogtepunt Fototoestel denkt zelf en werkt zelf! Blijft voor t land heeft nu ideale schietruimte nieuwe leidsche courant 3 MAANDAG 13 JULI 1959 Agenda voor Leiden Maandag Stadsgehoorzaal. 8 uur: uitreiking di ploma's Kon Genootschap Mathesii Scientiarum Genitrix. Dinsdag Stadhuisplein, 8 uur: vertrek derde K. en O.-excursie naar Deltawerken. Pieterskerk, 7.30—8.30 uur: gelegenheid voor meditatie en gebed. Woensdag Binnenplein Universiteit, 2.30 uur: ver trek naar Hortus Botanicus, K. en O. Pieterskerk, koor, 7.30 uur: avondstilte. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Trompstraat, 8 uur: openluchtbijeen komst Baptisten Gemeente. Donderdag Stadhuisplein, 7 uur: vertrek K. en O.- excureie naar Brugge en Gent. Vrijdag Gymnasium Fruinlaan, 7.30 uur: uit reiking diploma's Kennis is Macht. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Doeza-apo- theek, Doezastraat 31 telef. 21313, en de Haven-apotheek, Haven 18, telef. 20085. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Twaalf uur engst (18 jaar); 's middags Circusvrienden (alle leeftijden). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Teenager-Me lodie (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Hoe vertel Cc het mijn dochter? (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De zoon van de Kalif (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De wet (18 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: Het Nederlandse Portret tot 31 augustus. Prentenkabinet: grafische kunst Nono Reinhold t (tot e t 15 augus- Mnsea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopen vaD 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur Gravasteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 eD 2 tot 5 uur (liefst ln de vakanties), concierge: Kolfmaker steeg Ida Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 1U tot 12 an vaD 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 1230 en yaD 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 1230 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag vaD 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 530 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 530 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer". Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot 3 uur. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2; el ke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstras: lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 830 uur 's avonds Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 530 uur. behalve op zaterdagmiddag Rijksmeuseum voor Volkenkunde. Steen straat la: elke dag geopend van 10 to' 4 uur. Instituut voor culturele anthropologie en sociologie vaD met-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33a: elke dag geopend vaD 9 tot 12.30 en vaD 2 tot 5.31' uur, behalve zaterdagmiddag Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Wedvlucht Het Oosten Wedvlucht van St. Denis op zaterdag 11 juli. In concours 56 duiven, die om 9.30 uur met zuidwestelijke wind werden ge lost. De eerste duif bereikte haar hok om 13.40.20 uur en maakte een snelheid van 1561.40 m per min., de laatste prijs winnaar om 14.14.50 uur met een snelheid van 1372.56 m per minuut. De uitslag luidt: K. v. d. Berg 1, 12; E. v. d. Hooff 2; D. Lonnega 3: J. G R Langhout 4, 5; S. Schoeman 6, 11; K. W van Dokkum 7, 9; J. Roest 8, 14: B ter Beek 10; J. Smits 13. ca ACADEMISCHE EXAMENS >BN, ld juli RecifJcatie exam en van 10 Juli 1959: Geslaagd v ct. ex. sociologie: de heer L Th T^E HEER J. F. Tisseur en mevr. E. Tisseur-Van der Wijngaard herdachten zaterdag de dag, dat ze 65 jaar geleden in het huwe lijk traden. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de vlag aan de gevel van het tehuis van bejaarden van de Hervormde diaconie- vrolijk wapperde. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, was met zijn echtgenote ook aanwezig om het bruidspaar geluk te wensen. De bruidegom, die 92 jaar is en de bruid, die 82 jaar is, mogen zich gelukkig nog in een goede gezondheid verheugen. De heer Tisseur J-eest zelfs nog zonder bril. De burgemeester bood namens het gemeentebestuur een grote mand fruit aan. Hij herinnerde het bruidspaar eraan, dat hij met het diamanten huwelijksfeest beloofd had over vijf jaar terug te komen. De directie van het tehuis van bejaarden is er blij om, dat mevr. Tisseur weer kan lopen. De heer en mevrouw Tisseur zijn geboren en getogen Leidenaars. Meer dan 50 jaar hebben ze aan de Middel stegracht gewoond. De heer Tisseur, die tot zijn vijfenzeventigste jaar heeft gewerkt, is h.et grootste deel van zijn leven bakker ge weest, terwijl hij ook nog veertien jaar kranten heeft bezorgd. De heer en mevrouw Tisseur hebben acht kinderen gehad, van wie er twee zijn overleden. Verder bezitten ze negen kleinkinderen en tien achterkleinkinderen. De trots van bruid en bruidegom zijn de kleinkinderen in Canada en de Verenigde Staten, over wie ze de burgemeester en zijn vrouw veel hebben verteld. Bij dit gezellige samenzijn waren verder nog aanwezig de directeur en de directrice van het tehuis van bejaarden, de heer en mevrouw J. Kooy-Van der Linden, en de voorzitter van het bestuur, de heer H. W. Zeilstra. Foto N. van der Horst TTET internationale orgelconcours in Haarlem is vrijdagavond afgesloten J A- met een concert van de juryleden op het orgel van de Bavokerk al daar. Men zou dit concert haast het hoogtepunt van het gehele concours kunnen noemen, want hier speelden drie zulke grote musici dat het luiste- een artistiek genoegen van het hoogste plan werd. Allereerst was er de Parijse organist' Maurice Duruflé .die op zeldzaam fijn zinnige wijze de klavieren bespeelde. Men voelt in dit spel de typisch Franse aristocratie, die zich wel het duidelijkst demonstreerde in de prachtige werkjes van Dupré „Cortège et Litanie". Men kan deze werkjes zo gauw banaliseren, maar Duruflé heeft ze door zijn vertolking tot gave juweeltjes gemaakt. Net als zijn eigen „Choral varié sur le Veni Creator", dat we nog nimmer zo gaaf en zo vol expressie hebben horen vertolken. Duru flé weet de orgelstemmen zo prachtig tegen elkaar af te wegen, hij heeft ge voel voor kleur en voor ritme, hij weet hoe hij de agogische accenten moet ma ken en hij beheerst technisch het instru ment volkomen. Ook in de werken van Couperin was er die schoonheid in de vertolking. De Mechelse organist Flor Peeters bracht allereerst een der mooiste orgel werken van Hach, nl. Preludium en Fuga h-moll. Peeters heeft het werk heel rustig opgebouwd, zonder zich te haas ten, met soms heel persoonlijke terug houdingen. Het klankbeeld kreeg daar door een bijzondere doorzichtigheid. In het Peludium dachten we ons nog wat meer afwisseling, maar zoals Peeters het speelt is het toch volkomen verantwoord Groots was zijn spel in Fantasia en Fuga uit zijn eigen „Sinfonia per organo", waarvan vooral de tripelfuga een gaaf en geïnspireerd werkstuk is. Als Peeters het zelf speelt ,dan voelt men eerst hoe het moet om het tot zijn recht te laten komen. Tot slot was er de Alkmaarse organist Piet Kee, de jongste van allen, maar zeker niet de minste. Zijn spel heeft een jeugdige frisheid en een volmaakte tech nische beheersing. Piet Kee opende met een sprankelende vertolking van Prelu dium en Fuga in D gr t. van Buxtehude, waarna hij in een tweetal koralen van Dienst voor gerepatrieerrlen Op zondag 19 juli wordt in de aula in de gemeentelijke b.l.o.-school aan de Marnixstraat weer een kerkdienst ge houden, waarin speciaal de gerepatrieer- den worden verwacht. De dienst waarin ds. B. Keers ten Den Haag, Hervormd predikant, hoopt voor te gaan. begint om 10 uur. De school bereikt men van het station af met bus K en uit het Haagwegkwartier met bus S naar het station en verder met bus K, richting Kooi. Uitstappen: halte Anna van Sak senstraat. De protestantse commissie de gerepatrieerden is verzocht, zo moge lijk eens per maand een dergelijke dien- te houden. ENGELSE STAKING De Britse minister van arbeid, Macleod, heeft zaterdag Lord Birkett, oud-rechter, benoemd tot scheidsrechter in het Britse Jrukkersconflict. Hij is 75 jaar oud. Bach een heel subtiele registratie koos zijn spel tot een grote rust kwam Hij besloot met een Preludium en Fuga een vlak daarvoor door Maurice Duruflé opgegeven kort thema, waarvan Piet Kee een orgelwerk van zeer grote allure maakte. Vooral de fuga was een compositorisch meesterwerk, waarin Piet een eigen vrij thema als tweede ge geven plaatste tegenover het thema van Duruflé en zodoende een dubbelfuga im proviseerde, met een heerlijke contrast werking tussen de beide thema's. Dit was meesterlijk. Na afloop werd er in de oude ridder zaal van het Haarlemse stadhuis een re ceptie gehouden, waar burgemeester Cre- mers de prijzen uitreikte en waar Hans Haselböck de dank uitsprak namens de deelnemers. Corn. Basoski Na afloop van het laatste concert van het orgelconcours te Haar lem werden in de oude ridder zaal van het stadhuis door bur gemeester Cremers de prijzen uitgereikt waarop een geani meerde receptie volgde. V.l.n.r. organist en jurylid Piet Kee, de winnaar dr. Hans Haselböck uit Wenen, de deelnemers en de 4e prijs-winnaar Raymond Daveluy uit Montreal en burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. Lichaam Leidse student in Katwijk aangespoeld Het stoffelijk i woensdagavond v E. J. M. Royen uur te Katwijk a; als wij meldden, v fiets en zijn klere aan het strand tu •rschot van de sedert rmiste Leidse student zaterdagmiddag drie i Zee aangespoeld. Zo nd men donderdag zijn op een verlaten plek i Katwijk en Noord- Biologische expeditie terug uit Turkije TAEZER DAGEN keerden in ons land terug de zes deelnemers aan d Nederlandse biologische expedit: naar Turkije, de Leidse studenten i de biologie: E. Hennipman, P. Nijhoff, C. Swennen, W .J. M. Vader en W. J J. O. de Wilde en de amateur-bioloog en technische deskundige A. S. Tulp te Drachten. Het doel van de expeditie wa6 het bijeen brengen van collecties geconserveerde dieren en gedroogde plan-ten ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie en het Rijksherbarium te Leiden, alsmede de herbaria te Utrecht. Wageningen, Kew en Berlijn, De financiering werd mogelijk gemaakt door belangrijke steun van de Rijksuniversiteit te Leiden, het Prins Bemhard Fonds, de Hollandsche Mij der Wetenschappen en van de zijde van het bedrijfsleven. Gedurende de maanden april, mei en juni werd met de speciaal voor dit doel ingerichte vrachtauto van de Rijksauto- mobielcentrale ruim 7000 km in Turkije afgelegd Dank zij de medewerking van de Turkse autoriteiten was men in de gelegenheid wetenschappelijk materiaal te verzamelen aan de Middellandse Zee kust, in het Ta u-rusgebergte, op de hoog vlakte van Anatolië, in het stroomgebied van Euphraat en Tigris, in het Ooetpon- tische gebergte en lang6 de kust van de Zwarte Zee. Dat de expeditie een volledig succes i6 geworden, blijkt uit de resultaten: in totaal werden 6000 planten verzameld, omvattende ca. 1500 soorten, alsmede een belangrijke collectie reptielen, vi6sen, schaal- en schelpdieren en insecten. Het grootste deel van dit materiaal, ca. 5 m3, is inmiddels vanuit Istanbul ver scheept, terwijl het overige door de deel nemers die de terugreis ge-heel met de auto aflegden, zelf werd meegenomen. Bejaarden Haagwegkwartier Zaterdag 15 augustus wordt een vis wedstrijd gehouden, waarvan de baten ten goede komen aan het uitgaansdagje van de bejaarden Haagwegkwartier. Maandagavond 20 juli kunnen de deel nemers aan het reisje zich opgeven. Burgerlijke stand van Leiden GEBORENCatharina Alberdina, dr v S D de Joode en C A van der Bent; Nicolaas, zn v A M Brouwer en W Safronowa; Renate Martine, dr v A R Tegelaar en C M Hazenoot; Cornelia Martha, dr v J van der Tang en E J Kennis. OVERLEDEN: W F Henzen, 71 jr. Gevestigde en vertrokken personen In de iveek van '25 juni tot en met 1 juli per en fam., automonteur, Churchilllaan 10; W. M. Oppelaar en fam., verzekeringsm- specteur, Churchilllaan 24; R, Horstink en fam., psycholoog, Van Swietenstraat 15; J. Loosbroek en fam gereedschapmaker. Hof- laan 273; F. C. Hayes en fam., havenloods. Duyvendakstraat 19; E. E. Burer geb. Soute en fam., Burggravenlaan 216; J. L. Terpstra en fam.. Van Swietenstraat 9; J. A. Olthoff geb. Montanus en fam., Sumatrastraat 21; C. J. van den Eshof, produktie-chef, Van Riebeeclchof 19; D. Verhoef. Jan van Goijen- kade 18; E. M. Hoogevt H. Knot en fan weg 171-; J. van gracht de Wittstraat 42; militair. Lammenschans- r Niet, kruideniersbedien- A. A. Hagen. geb. Kief- jp. Drie October- 'ïrijfm. laan 22; A. J. Dri Zijlsingel 75; J. B J. L. Springer, X den Emde. milit, H. A. Overes geb. Zonde: Straat 51a; P Groeneveld, teur. Plantsoen 29; H. W. Takkenberg, Zoe. terwoudsesmgel 60; H. M. de Jong Schou- wenbprg, Herensteeg 21a; P. C. Kamphues, ïwerker, Tollensstraat 22; F. Meerhof, air, Noordei-nde 2a; M. Vervloet. geb. Aarom, Burggravenlaan 240; H. A. M. König geb. Speet, Meijerskade 10; L Hes- ling, kantoorbediende, Vijf Mei-plein 20; M C. de Willigen geb Burer, secretaresse, Burggravenlaan 216; A. A- Uiterwaal, hoofd verpleegster, Rijnsburgerweg 10; G. de Vries. ikelchef, Ha; Bos, boekbinder J. M. den Hollander. 8; J. Vis. - 295a: J. t 53: T. 1 Dam, J. de Wittstrs >nde, V. d. Waals- P. Drunker, P Paaltjens- pad 1; G. G. Vanhooren, arts. Oude Singel 78; H. Broedelet, militair. Noordeinde 2a; F P Woodford, wetensch. onderzoeker. Wit te Singel 36: Y. D. Li. kok. Breestraat 177: M. M. Neelema-n. verkoopster, Meidoorn straat 10, M. van Deth, Groenhovcnstraat 24; M. L. A. Mui-lick geb. Bussemaker, Haar lemmerstraat H19a: J. A. va-n Gelderen. Co. lenbranderstraat 20; G. A. Zaal, Noord- UIT LEIDEN J. Feenstra en fam.. Krauwelsteeg 1 Delft. Prof. Krausstraat 200; J. J. Ravelli t fam., Breestraat 123a, Oegstgeest. Pr Be, trixlaan 34; B. Schumacher en fam., Hu zingastraat 18, Spijkenisse, J. Catsstraat 1 T. J. va-n Vegten en fam., Uiterstegracht Rotterdam, a.b. p.a. Van der Takstraat 1- C. Hoogeveen en fam., J. de Wittstraat A Oegstgeest. Geversstraat 49; H. P. van d< Horst en fam., Rijn- en Schiekade l'la, Rij wij-k Z.H., Burg. Elsenlaan 74; G. Raven fam., De Sitterlaan 111. Bmmen, Valtherlat 153; J J. Put geb. Schoolderman, Buitel strde"trSnè^k. n Berg, Haar lemmerstraat 214, Hazerswoudi M. C. Vliegendhart, Oude Vest 45, Hi zand Sappemeer, M. H< Rijn- 10; H. M. de Voi Eindhoven, Bos enburg, Leemai Oostendorp, Val- L. Spi Epe. Molenweg dezstraat 13. 's JH laan 25b; H. Weigert. Cobëtsti .Afrika; J. Kessels, Marnixstraat 36, Grave. Hamstraat 1-3; B. Kieffer, Apothekersdijk 24, Oegstgeest, Konimgiinnelaan 2; W. I. M. van Hl, Bredi K. Langestraat la, 17; G. A. Meijburg. Eindhoven, Lassu; .Hi J Timorstraat 8, Wassenaar. Pr. Marieli. J. T. Muller. Rijnsburgerweg 10. Nederl. Antillen; G M. Meijers. Rijnsburgerweg 10. Deventer. H J. P. Fesevurstraat 9; M. Manck. Rijnsburgerweg 10. 's-Gravenhage. V. d. Heimstraat 21; W, K. de Groot, Schel penkade 21, R'dam, Nw. Binnenweg 90; A F. Neuteboom, P. de la Courtstraat 66, Die- men. Burg Biokerstraat 43: H. Berendsen, Koninginnelaan 66, Nijmegen, Tijgerstraat 161; D. P. M. Rietdijk, Zeemanlaan 4a, Rot terdam. Van Borselenstiraat 6b; L. Wielhou- wer. H. de Vriesstraat 52. 'S-Gravenhage. Trompstraat 330; G. K. van Oort. Zoeter- woudsesingel 44. Eindhoven. Spiraeastraat 3; L. de Voogd, Meerburgerkade 10. Oegstgeest. Nassaulaan 1: A. T. Kroone, H. Rijndijk 240, Eindhoven. Tongelresestraat 257: K. Haven. Lijsterstraat 4, Leeuwarden, Dokkumertrek- 62-64, Dei 83; der Schaaf, Pesthuislaa dekade 4, C. J. Drevijn, Morsweg 38, Rot terdam. Iependaa-1 139; H. G. Kraan, P de la Courtstraat 39. Zaandam. Westzijde 237e; Volautomatische camera van een Duitse fabriek: wereldprimeur (Van een 1 gEN CAMERA, die zelf denkt er redacteuren.) die gedachten in een fractie van een seconde in daden omzet, dat is de nieuwste vondst op het gebied der fotografie, een terrein, waarop de laatste jaren toch al grote sprongen naar automatisering en perfectionering werden gemaakt. De Agfa-fabrieken hebben, na een zeer kostbare research, die zo'n anderhalf miljoen Mark vergde, deze wereldprimeur weten te verwezenlijken en de Duitse camera industrie kreeg daardoor met één slag een voorsprong op de steeds verder opdringende Japanse concurrentie. trapsgewijs verloopt, maar alle moge lijke bussenopemngen kan hebben. De „Optima" kost 305. ROOD EN GROEN Hoe werk-t deze „Optima"? Zo: Men stelt via een knopje de ingebouwde belich tingemeter in op de filmgevoeligheid, die kan variëren van 11 graden tot 25 graden DIN. Dan wordt de afets..d in gesteld, simpelweg op: dichtbij, midden, of veraf. De „magische toets" wordt in gedrukt en in het zoekerbeeld springt een rode stip al6 een verkeerslicht op „groen" (Fotografeer gerust). De sluiter wordt ingedrukt en in het toestel be vindt zich nu een volkomen juist be licht negatief. Want de foto-elektri6ohe cel van de be lichtingen! eter heeft het ingenieuze mechaniek automatisch en in een se- condenifractie aan het werk gezet. Het juiste diafragma en de beste belich tingstijd zijn geruisloos gekozen. Is het licht te gering om te fotograferen, dan blijft de stip in de zoeker rood. Deze volledig-geautomatiseerde klem- beeldcamera werd gisteren tijdens een persconferentie in het Victoria-hotel te Amsterdam, die was belegd door de N.V. Agfa-Photo, voor de eenste maal buiten Duitsland gedemonstreerd. En de resultaten, die met dit toestel, dat met de „Agfa Optima" zijn haarscherpe kunnen worden, bleken werkelijk ver bluffend te zijn. Alle technische „moei lijkheden" van lichtmeting, diafragma- regeling en afetandsinstelling zijn bij deze camera vervallen. KAN NIET MISSEN De cijfertjes op de instelringen verhin derden tot dusverre velen om de foto grafie ate liefhebberij te kiezen en als zij wel eens een kiekje maakten, kwa men zij toch niet verder dan de simpele box-camera. En juist deze categorie die zeker vele duizenden mensen telt, die het onderwerp op een kunstizinnige of originele manier weten te „zien" zal naar de nieuwe camera grijpen, want met de „Agfa ptima" zijn haarecherpe foto's in zwart-wit en in kleur te maken en men krijgt zelfs de kans niet op een „mislukt plaatje". Het kan namelijk niet misgaan. In de eerste plaats ontwikkelde Agfa spe ciaal voor dit toestel de reed6 befaamde Apotar-lens tot een nog grotere per fectie. De brandpuntafstand werd 39 mm, kreeg dus groothoek-allures (grote scherptediepte) en de sluitersnelheden kwamen tussen 1/30 en 1/250-ste seconde te liggen. De lensopening varieert van 3.9 bot 22. Het toestel zoekt hieruit zelf het juiste diafragma, dat niet meer Stijn Streuvels was dood gemeld Vrijdagochtend, stond in een Vlaams dagblad te Brussel te lezen dat Stijn Streuvels (Frank Lateur) overleden was en een Antwerps blad nam dit bericht op de voorpagina over, al dus meldt de „Gazet van Antwer pen", die hier echter aan toevoegt te kunnen verzekeren dat de 87-ja- rige schrijver, neef van Guido Ge- zelle, springlevend en kerngezond is. De valse geruchten waarop het krantenbericht ten slotte schijnt te rug te gaan zouden ontstaan kunnen zijn, doordat de blinden voor de ra men van het ,,Lijsternest", Streu vels' woning, gesloten waren, daar de auteur momenteel bij gouve 1 Roppe van Belgisch Limburg X-CONTACT Voor het maken van flitsfoto's i6 een X-contact aangebracht, wordt de „ma gische toets" geblokkeerd en komen diafragima-cljfere tevoorschijn. Deze zelfdenkende en zelfwerkende ca mera heeft de tijd van de fotograaf met de grote houten driepoot, het zware toestel en de zwarte doek wel heel ver naar het verleden verwezen. Het kiezen van „het" moment door amateur of vak fotograaf is met dit toestel wel bijzon der eenvoudig geworden. Dat bewezen ook de beide willekeurige huisvrouwen, die door regenachtig Amsterdam dwaal den met zo'n nieuwe camera en die al6 volslagen leken met een serie volwaar dige platen ter pereconferentie versche- Bekend Leidenaar Kring voorzitter van K.N.Z.B. overleden Kent onze jeugd nog de vrijheidsstrijd Staatssecretaris drs. G. C. Stubenrauch heeft op de vraag van het lid der Eerste Kamer, dr. J. J. Gielen verklaard de clusie niet gerechtvaardigd te achten dat de schooljeugd over de gehele linie slechts zeer geringe kennis van onze vrij heidsstrijd tussen 1940 en 1945 zou bezit ten, ook al wijzen de persberichten op lacunes. Hij zal de aandacht der inspei vragen voor de plaats van het one wijs in de geschiedenis onzer vrijheid op de scholen, maar vooral de vrijheid van het bijzonder onderwijs noopt hem daar bij tot zeer grote voorzichtigheid. Bevor dering dezer kennis is in de eerste plaats taak van onderwijzers en leraren. Boe ken. films en filmstrips kunnen daai een belangrijke bijdrage geven, doch hij zal zich onthouden van financiële steun r uitgave van schoolboeken en rdiging van leermiddelen. Noordwijkse schutters bijeen De leden van de schietvereniging Blijft voor 't land kwamen in jaarvergadering bijeen, voor het eerst in „eigen hnis". De grote zolder van de heer D. Lüschen aan de Kerkstraat is als zodanig ingericht. Men heeft er drie schietbanen van twaalf meter lengte met vaste bevciligingstoe- stellen en goede verlichting. In het stille seizoen wil men nog drie banen aanleg gen, waardoor het mogelijk wordt rayon wedstrijden te houden. Voorzitter J. P. Goudriaan dankte de familie Lüschen voor de goede zorgen aan de schietruimte besteed, De oefenavonden worden druk bezocht.- Gewoonlijk zijn er veertig leden, onder wie veel jongeren Er is de afgelopen tijd knap geschoten. De voorzitter verzocht vervolgens enkele ogenblikken stilte in verband met het overlijden van Frans Steenvoorden. LEIDERDORP Steenfabriek ging uit Het personeel van de steenfabriek OuderzorgDe Ridder heeft zaterdag het jaarlijkse uitstapje gemaakt. Met drie autobussen vertrok men om 7 uur naar Rotterdam, waar een boottocht over de Maas werd gemaakt tot aan de Botlek toe. Vooral de schepen en de langs de rivier gevestigde industrieën hadden aller belangstelling. Van Rotterdam reis de men naar Eist (U.), waar een koffie tafel wachtte. De middag werd in Apel doorn doorgebracht, waar onder meer de Julianatoren werd bezocht. De uitgaans dag is met een diner in Avifauna te Al phen aan den Rijn besloten. Omstreeks half elf arriveerde men in Leiderdorp, waar de voorzitter van de personeelsver eniging, de heer G. J. Dieseraad, de di rectie voor de prettige dag bedankte. Ondanks de vele onkosten kon de pen ningmeester een nadelig saldo van slechts f 21.30 melden. De reserves liepen terug tot f 154.28. De aftredende bestuursleden, de heren J P. Goudriaan, Jac. de Groot en W. Stafleu, werden met a De heren N. W. Admiraal, P. der Ploeg, B. van Doorn en F. M. Steen voorden wonnen opnieuw de verenigings beker. Laatstgenoemde ontving de medail le postuum. Bij de kampioenswedstrijdei met de buks veroverde N. Caspers jr. de kampioensbeker. J. Vink en J. Droogh kregen ieder een beker. Bij K.SO. waren de uitslagen: N, Cas pers jr. de kampioensbeker, W. Wass een beker. In de eerste klasse werden de medailles toegekend aan D. Lüschi en C. Tissing (48); tweede klas: Borst (43 3/5) en J. Vink (44 2/5). De troostprijs was voor Jac. de Groot, heer Ravensbergen kreeg de medaille voor de beste prestatie (3 x 60). Verder werden prijzen behaald door J. Vink, D Lüschen, W. van Bohemen, N. J. Caspers W. Caspers, C. Boon, en J. Ammeraal. Lüschen 1 rang e 1 bloemen- Verenigingsgebouw wordt opgeknapt De gereformeerde jeugd van Noordwijk an Zee heeft het initiatief genomen tot restauratie van het verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat tegenover de kerk. Men heeft overleg gepleegd met kerkeraad en commissie van beheer en besloten is een grote financiële actie ep touw te zetten De kosten kunnen laag worden gehouden, doordat het herstel geheel in eigen beheer zal plaats hebben. Tot het ontwerp toe zal alles door eigen vaklieden uit de gemeente worden verzorgd. Op 53-jarige leeftijd is zaterdag plotse- ng overleden de heer J. H. dc Winter, Nachtegaallaan 11 te Leiden, die vooral bekendheid heeft gekregen als voorzitter van de kring Rijn en Gouwe van de Ko- ninklijke Nederlandse Zwembond. In ver band met dit overlijden zijn de zwemwed strijden van de kring, die deze week in Leiden en Alphen aan den Rijn zouden worden gehouden, uitgesteld. De heer De Winter was tot 15 mei 1957 directie-secre taris van de N.V. Panagro te Warmond, hij medewerker werd van het bouwbedrijf Bert Meyer te Den Haag. De begrafenis zal plaats hebben woensdag om half één op Rhijnhof. Arbitrage in bankpapier De Nederlandse Bank verleent ingaan de 15 juli aan devuezenbanken algemene vergunning tot: 1) verkrijging ran buitenlandse betaal middelen van niet-ingezetenen tegen be taling, a) ten laste van een tegoed op rekening van een deviezenbank in over- schillig welke geldsoort, of ten gunste van een convertibele of bilaterale guldens rekening met dien verstande, dat buiten landse betaalmiddelen, gekocht in een bilateraal land waar deze betaalmiddelen eigen valuta zijn uitsluitend mogen wor den betaald ten gunste van de bilate rale guldensrekening van het betrokken land, b) in andere buitenlandse of bin nenlandse betaalmiddelen; 2) tot vervreemding van buitenlandse betaalmiddelen aan niet-ingezetenen tegen betaling, a) ten gunste van een rekening ener deviezenbank, luidende in conver tibele geldsoort, of ten laste van een tegoed op convertibele guldensrekening, b) in andere buitenlandse of binnenlandse betaalmiddelen; 3) tot uitvoer van buitenlandse betaal middelen naar het land, waar deze eigen valuta zijn. ter creditering ener rekening in de betrokken geldsoort, mits deze reke ning mag worden gebruikt voor afwikke ling van het lopende betalingsverkeer. Voor in- en uitvoer van de onder 1 en 2 bedoelde betaalmiddelen wordt tevens vergunning verleend. Amerika verwerpt Sowjet-voorstel De Verenigde Staten hebben zaterdag ïn Russisch voorstel voor een zone zon der kernwapens in het gebied van de Balkan en de Adriatische Zee verworpen. Rusland had het voorstel op 25 juni daan in nota's aan de V.S., Engeland, Frankrijk. Italië, Griekenland en Turkije. Ook de andere landen zulLen het voorstel verwerpen of hebben het reeds ver worpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3