CHRISTELIJK Welke functie heeft de belijdenis? Houdt regeringsverklaring koerswijziging in? '•*4S Wika Winding afgevaardigd en echtgenote naar Kenya Aspirin Ontsnapt j langs Krakatau Kanttekening De berg zou een muis gebaard hebben In de Christelijk-historische „Nederlander" heeft de heer H. Kikkert een artikel gewijd aan de regeringsnota. Hij merkt op dat men na het S.E.R.-advies moeilijk nog grote verrassingen kan verwachten: TMMERS naast allerlei andere belangrijke zaken stond er bij het regeringsdebal één ding in het middelpunt van de belangstelling, n.l. waaraan moet prioriteit wor den gegeven. Prioriteit aan het ongedaan maken van de beste dingsbeperking of aan de huurver hoging en de afschaffing van de consumenten-subsidie op de melk. Persoonlijk hebben wij toen de conclusie getrokken, dat deze strijdvraag beslist was in die zin, dat aan het ongedaan maken van ae bestedingsbeperking de voor keur zou worden gegeven Tegenover de socialistische mo- tie' jdle J hier°P betrekking had, werd dan ook uitgesproken: „overbodig". De lijn, zij het ook dat deze nog moest worden aangekleed, was naar veler inzicht duidelijk uitgestippeld. Een niet verwachte verrassing kan aangenaam zijn, maar ook wel eens zeer onaangenaam. Wel nu, wij aarzelen niet de nota van het laatste te beschuldigen. Heeft het kabinet, onder welke invloed dan ook, zijn koers na het afleg gen der regeringsverklaring ge wijzigd? Onze, in 's lands dienst vergrijs de fractie-voorzitter, de heer Ti- larius, is gewend de zaken duide lijk te stellen. Ingewikkeld, TN de regeringsverklaring kwam over het sociaal-economische oeleid de volgende ingewikkelde ,,De verbreding en verdieping van onze economie kan worden bereikt mede met behulp van een sociaal-economisch en finan cieel beleid, dat voor de daarop gerichte activiteiten van het be drijfsleven werkgevers en werknemers tezamen het juiste klimaat schept". Na het citeren van deze zin ver volgde de heer Tilanus: ,.Dat is een mooie, ingewik kelde zin, diepzinnig, maar mys terieus. Ik zou willen vragen: Wat bedoelt men nu hiermee?" Was er toen reeds een gevoel aanwezig van: dit kan ook de doos van Pandora zijn? Horizon-vrees TN de wereld der autorijders on derkent men twee categorieën, n.l. zij die lijden aan horizon koorts en aan horizonvrees. De eerste groep wil de horizon zo snel mogelijk naderen en drukt daarom het gaspedaal op de plank. De anderen bewegen zich met een slakkengang op een snel- verkeersweg Bij het bestuderen van de nota kregen wij zo het ge voel, dat het kabinet in de huidige financieei-economisehe situatie verschijnselen van horizonvrees gaat vertonen. Regeren is vooruitzien en daar om zou het, wij erkennen dat gaarne, onjuist zijn om alle symp tomen in de economie, die waar schuwen en aanmanen tot een voorzichtig beleid, met een zeven- mijlsvaart te passeren. Het niet bijhouden van de dy namiek. zowel in sociaal-economi sche zin als t.a.v, het politieke be leid, kan evenzeer gevaarlijk zijn. Bestudering van de nota heeft ons dan ook weinig concreets op geleverd betreffende de oorzaak van de pessimistische kijk van het kabinet op de ontwikkeling der dingen. Vele malen wordt het woord voorzichtig gebruikt zonder nade re motivering. Bovendien zou men, gelet op het voorgestelde beleid betreffen de de huurverhoging, afschaffing van de blokkering en de daarvoor voorgestelde compensatie op loon- gebied, hier over het regerings beleid terecht kunnen spreken van inconsequent. Inconsequent t.a.v. het tijdstip der invoering, n.l. 1 januari I960 inplaats van 1 april en de ruime compensatie, De vraag kan dan ook terecht gesteld worden of het hier gaat om het spel of de knikkers? Of men zich zo in het spel zal verdiepen, dat de knikkers verge ten worden, wagen wij te betwij felen. Maatregelen IN de aanvang van dit artikel wees ik er reeds op, dat de regering de vraag: wat moet voorrang hebben, eenvoudig voor- aij gaat. Alles wordt tegelijk aan de orde gesteld. Bij dit alles tegelijk aan de or de stellen heeft de regering echter duidelijke voorkeur gegeven aan de huurverhoging' en afschaffing an de consumentensubsidie op de met ingang Zij stelt van 1 januari '60 de huren met 20 pet. te verhogen. In de vorm van een huurbijslag aan de 23-ja- rigen en ouderen en aan kostwin- ners(sters) zal dit gecompenseerd worden met 2% pet. loonsverho ging- De motivering, waarom men hier van het S.E.R.-advies is af geweken, n.l. gemiddeld 25 pet ingaande 1 april 1960, is uiterst mager te noemen. De melksubsidie van 4 cent per liter wordt op dezelfde datum af geschaft In de 2% pet. compen satie hiervoor genoemd zit dan volgens de nota ook de helft com pensatie voor het stijgen van de melkprijs. De andere helft van de gestegen melkprijs zal worden ge compenseerd door een verhoging van de kinderbijslag. Of het gegeven inzake de con sumentensubsidie op de melk hele maal juist is, wordt niet aange toond. Wie hierover het betreffen de hoofdstuk van de S.E.R. na leest, kan wel door enige twijfel worden bevangen. Het is voor ons moeilijk te rij men dit schoksgewijs te werk gaan en de pessimistische kijk van de regering op de verschil lende aspecten van onze nationale Bovendien komt het ons voor, dat het gekozen tijdstip voor het bedrijfsleven allerminst gunstig is. Dat de helft van de afgeschaf te subsidie op de melk door loons verhoging wordt gecompenseerd is o.i. toe te juichen. Nog juister zou zijn geweest om het geheel in de loonsector te zoeken. De huurverhoging zal in zijn ge heel aan de huiseigenaren ten goede komen. Van blokkering of afroming is geen sprake. Wij achten dat in dezen juist, hoewel wij ons ook omstandighe den kunnen voorstellen, waarin het niet ongerechtvaardigd zou zijn om wel bepaalde maatregelen toe te passen. Waarom echter alles tegelijK moet gebeuren, huurverhoging en deblokkering, is ons niet duide lijk. Dit komt immers neer op een huurverhoging voor de huiseige naar, waar hij onmiddellijk de be schikking over krijgt van 32pet. Men leze hier niet uit, dat wij bezwaren hebben tegen het ophef fen der blokkering, doch het tijd stip speelt in het geheel ook een rol. Loonpolitiek /TET vele woorden introduceert 1 de regering de vrijere loon politiek. Het plechtig naar voren brengen van deze gewenste ont wikkeling is echter niet voldoen de. Om aan deze gewenste ontwik keling inhoud te geven moet er een reële mogelijkheid tegenover staan. De regering biedt echter noch t.a.v. de richtlijnen, die zij uitstippelde, noch economisch aan de vrijere loonvorming een be hoorlijke kans. De institutionele vormgeving legt zovele beperkingen op aan het dragen van de verantwoordelijk heid door de bedrijfsgenoten, dat er geen speelruimte overblijft. Door de reeds hiervoor genoem de maatregelen wordt zoveel ruim te opgeëist, dat er voor een eni germate tot zijn recht doen ko men van de vrijere loonvorming evenmin mogelijkheden meer zijn. De vrees, dat de berg een muis heeft gebaard is hier zeker op zijn plaats. Conferentie voor gereformeerden ,ve rdaagd' (Van verslaggevers) FTE conferentie voor gereformeer- den, op Woudschoten gehouden, heeft zaterdagmiddag haar voorlopig eind gevonden. Voorlopig omdat men de discussie niet heeft kunnen vol tooien. Het onderwerp „de functie van de belijdenis in de kerk" bleek zo rijk aan aspecten, dat men zich over verschillende details in werkcommis- ïies nog eens nader zal beraden, om dan op zaterdag 31 oktober a.s. te Maarn de bespreking voort te zetten. Een drietal commissies zijn gevormd, Eén houdt zich bezig met de zaken van tucht en oecumene, een tweede over vragen van kerk en jurispruden tie, de derde over een nieuwe vorm van belijden. Voor het laatste pleitte inzon derheid ds. G. Lugtigheid te Maarn. Graag zou hij de kern van het belijden der kerk in een ge tuigenis willen weergeven, dat de jongeren iets zegt. Het gaat dus niet om een hele nieuwe belijdenis. Samen met ds. H. Volten, studentenpredikant te Wageningen, hoopt hij een der gelijk getuigenis op te stellen. Wat tucht en oecumene betreft, hier komt men bij een punt, dat in het refe raat van d'r. F. H. von Meyenfeldt te Lei den werd genoemd. Een der stel lingen van dr. Von Meyenfeldt luidde: „Voor een goede oecumenische ver standhouding tussen de kerken in de gebrokenheid van dit leven is em ei iste een christelijk overleg ove karders tuchtprocedures. Dr. Von Meyenfeldt meende dat, eer iemand die terecht door een kerk geëxcommuniceerd is, naar een ander kerk overstapt, hij door die andeie kerk niet als lid aanvaard kan worden. Doet zo'n kerk dat wel, dan laadt zij blaam op zich. Ingeval er over deze dingen betere afspraken tussen de kerken bestonden, zouden zij, over wie tucht werd ge- oeiend, wellicht anders gehandeld heb ben. Het gaat nier niet om een t vochtig optreden. Dr. Von Meyenfeldt zette duidelijk voorop, dat leertueht slechts behartigd kan worden in geloof, hoop en liefde. En ook hier geldt: „doch de meeste van deze is ile liefde." De inleiding van dr. Von Meyenfeldt eenkomst met wal dr. H~ Berkhof daagt tevoren had gezegd. De Leidse predi kant betrok echter ook geheel nieuwe dingen in zijn beschouwing. Speciaal dc functie van de belijdenis als norm vooi de tucht besprak hij uitvoerig. De goede belijdenis is beaming var de hoofdsom der Heilige Schrift ah akkoord van kerkelijke gemeenschap. Zij heeft het karakter van een eed, L< tucht moet men zieji als de keerzijde het afleggen v-in de goede be lijdenis. Daarom behoort ook leertueht IC de essentie van het kerkciij.t leven Want tegenover „uw ja zij ja", staal het: zij Van groot belang achtte dr. Von Meyenfeldt het om onderscheid te maken tussen leertueht en handhaving van de goede orde binnen de kerk. Lr zijn situaties waarin wèl de goede orde bedreigd wordt, terwjjl de leer niet wezenlijk in gevaar komt. Hier zou dr. Von Meyenfeldt willen ken naar een procedure, die de orde handhaaft zonder de kerkelijke ge meenschap te verbreken met dc ordeverstoorder. Uitgezonden dooi de Oeumenische Raad van Kerken flJDENS een oecumenische kerk dienst in de Koninginnekerk >s zondagmiddag Wika J. Winding met zijn echtgenote uitgezonden naar Kenya (Afrika). Wika Winding die al eerder van 1949 tot 1953 in Afrika verbleef, wordt nu assistent-leider van het vormingscentrum te Limuru, het ontmoetingspunt waar de zending de jonge kerken in Kenya zal toerusten voor haar zware taak. Het was in meer dan een- opzicht een bijzondere dienst, vooral omdat hier voor de eerste keer de Oecume nische Raad van kerken in Nederland een zendingsarbeider uitzendt onder gemeenschappelijke verantwoorde-' lijkheid van alle participerende ker ken. Daarom ook sprak ds. F. Ober man die de dienst leidde, van „een verheugende middag, die wij hier be- Deze uitzending onder het licht van het evangelie plaatsend, vond ds. Oberman daarvoor een aanknopings punt in Joh 15 16: „Niet gij hebt Mij, maar Ik heb u uitgekozen en u aangewezen opdat gij zoudt heengaan en vrucht dragen." Er wordt hier gesproken van uitver kiezing en dat betekent altijd, uitverkie zing tot een opdracht. Ook in dit ge val. En wat is het feestelijk te mogen weten dat achter u de gehele gemeen schap van kerken staat; maar pas echt feestelijk wordt het als wij weten dat daarachter de gestalte van Christus staat. Ds. F. E. van Leeuwen, remonstr. geref. predikant, voorzitter van de Oe cumenische Raad in Nederland zei in een korte uitzendingstoespraak dat be langrijke stoten tot de optwikkeling van de oecumene gegeven zijn achtereenvol gens door de zending, de jeugd en de nood van de wereld „In u vinden wij deze drie factoren bijeen." De verbondenheid van de gezamen lijke kerken en hun gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid kwamen op sprekende en ontroerende wijze tot uiting toen ds. Van Leeuwen bij de eigenlijke afvaardiging zegenend de handen ophief. In een kring rondom het geknielde echtpaar ston den toén ds. Th. Scharten (evang. luth.), kanunnik H. Raymaekers (oud- kath.), ds. G. Vegter (baipt.) en ds. Oberman (Ned. herv.). De gemeente zong hierna staande gezang 150. Na afloop van de dienst was in de consistoriekamer gelegenheid het echt paar Winding de hand te drukken. ^yj^ouéheid? Er is geen Aspirin zonder BAYERKRUIS 74 Er verliepen twee minuten, zelfs drie. en nog al tijd had zij niets meer gezegd. Langzaamaan kwam er beweging in Nicolson en hij wendde zich tot haar. „U bent wei heel ver van huis. JufHouw Drach; mann. Denemarken - houdt u van het land? Hi vroeg het maar om wal te kunnen zeggen, maar de felheid van haar antwoord verraste hem. „Ja ik houd ervan Ze zei hel op de toon van iemand die spreekt over iets dat voorgoed tot het verleden behoort. In zijn gedachten verwenste een nijdige Nicolson de Japanners en de duikboot, die voor de kust op hen lag te wachten. Zonder enige overgang bracht hij het gesprek op een ander on- ^^En1"Malacca? Daar zult u zeker wel wat minder eerbiedig tegen opzien?" mor, .Malacca?" Haar stem kreeg een klank, die men het equivalent van een onverschillig schouderopha len zou kunnen noemen „Penan-g was geloof ik nog niet zo kwaad. Maar Singapore Ikik naat Singapore." Fel kwam het er opeens uit; geen schijn van onverschilligheid was er meer te bespeu ren. En nauwelijks had zij haar diepste gevoelens blootgegeven, of zij scheen te beseffen wat zij had gedaan, want zij veranderde opnieuw van toon en onderwerp. Zij boog zich naar hem toe en raakte zijn arm aan. „Ik zou ook wel graag een sigaret willen hebben. Of is de stuurman daar tegen?" Ik ben bang, dat het de stuurman ontbreekt aan doodgewone beleefdheid." Hij presenteerde haar een sigaret en stak een lucifer aan. Toen zij zich voor; overboog om haar sigaret aan te steken, rook hij de vluchtige sandelhoutlucht opnieuw, evenals de zwakke geur van haar haar, voor zij zich weer op richtte en zich in het donker terugtrok. Hij doofde de lucifer in de aarde en vroeg zacht: „Waarom haat u Singapore?" Er verliep bijna een halve minuut eer zij ant woordde, „Gelooft u niet. dat dat wei eens een heel persoonlijke kwestie doer ALISTA IR MAC LEAN l (vertaling Rob Limburg) „Hoogstwaarschijnlijk wel Hij zweeg een ogen blik en vervolgde toen rustig: „Wat doet dat er op dit ogenblik nog toe?" Zij begreep hem direct. „U hebt natuurlijk ge lijk. Zelfs al was het slechts blote nieuws-gierïglied erg om het u te vertellen misschien wel omdat ik er zeker van ben dat u geen sympathie met ie mand zult veinzen, want dat kan ik niet hebben." Zij zweeg enkele seconden, terwijl de punt van haar sigaret in het donker gloeide. „Ik meende wat ik heb gezegd: ik haat Singapore werkelijk. Omdat ik trots ben, en gevoel van eigenwaarde bezit; om dat ik met me zelf te doen heb. en het niet kan uit staan dat ik overal buiten word gehouden. Maar van dergelijke dingen hebt u natuurlijk hoegenaamd geen notie." „U schijnt al een hele massa van me af te we ten," mopperde Nicolson op vriendelijke toon. „Maar gaal u astublieft verder," „Ik denk wel dat u begrijpt wat ik bedoel." zei ze langzaam. „Ik ben een Europese, en in Europa geboren, getogen en opgevoed. Ik beschouwde ine als Deense, zoals alle Deense vrouwen en meisjes dat doen. Iedere deur stond voor mij open in Odense. Maar in Sin gapore ben ik nooit uitgenodigd, in welke Europese woning ook, mijnheer Nicolson." Zij probeerde haar toon luchtig te houden. „Een ongewenst artikel op de maatschappelijke markt. Men vertoonde zich niet graag in mijn gezelschap. Het is niet prettig om iemand tegen zijn buurman te horen zeggen; „Daar zit wel een tikje bruin bloed in, ouwe longen!" En dat zonder dat de spreker zich ergens om bekom mert, of zijn stem wat dempt, zodat iedereen naar je kijkt, en je daar niet nog eens behoeft te ko men Ik weet dat de moeder van mijn moeder een Maleise was, maar zij is een juweel van een oude dame, en Houd u maar kalm. Ik weet wel dat het een akelig gevoel moet zijn geweest. En de Engelsen waren de all-erergsten, niet?" „Ja, dat waren ze." Zij aarzelde even. ,,Wa om zegt u dat zo?" „Als het op het scheppen van een wereldrijk op kolonialisme aankomt, zijn wij de besten én de ergsten van de gehele wereld. Singapore is het zalige jachtterrein van de ergsten. En die voi een merkwaardig stelletje. Met een dubbele pmg: hun leven in minder dan geen tijd bederven met pappen en nat hóuden en te zorgen dat zij die met tot het uitverkoren volk behoren, zich steeds bewust blijven van dat feit. net als de zonen van Cham, die tot het eind van hun dagen houthakkers en waterdragers moesten blijven. Goede christe nen, natuurlijk, zonder uitzondering; steunpilaren en trouwe bezoekers van de kerk, wanneer ze ten minste zondagsoen tends tijdig genoeg nuchter zijn, Ze zijn niet allemaal ze,, zelfs niet in Singapore maar u hebt blijkbaar het geluk niet gehad om e een van het andere soort tegen het lijf te lopen." „Ik ben verbaasd dat u dat allemaal zegt," zei z la li Voor een verantwoorde tucht- en ordeprocedure achtte hy een onafhan kelijke rechterlyke „macht" binnen de kerk onmisbaar. Bron van veel ellende is in tuchtoefenende protestant se kerken steeds geweest, dat „wet gevende". „rechterlyke" en „uitvoe rende" macht steeds In handen van dezelfde instanties lagen. Geen aparte groep Aan het eind van de conferentie verklaarde ds. Volten, dat men niet de bedoeling heeft om zich als „Woudschbtengroep" tot de synode te wenden voor enige zaak die het kerkelijk leven betreft. Men wil geen aparte groep zijn. Wie zich tot de synode richten wil, kan dat als Lid van zijn plaatselijke gemeente doen, zonder enige binding van de anderen, die geregeld op Woudsclwten komen. Ook ds. G. R. Visser te Amster dam, die de conferentie lêiddewees daarop. Er leeft in de gereformeerde kerken vaak een gevoel van onbe vredigdheid. Dat kwam op de Woud- schotenconferenties wel naar voren. Ziet men echter terug op de situatie in de gereformeerde kerken toen de eerste conferenties werden gehouden, dan moet men constateren dat er sindsdien verschillende deuren zijn opengegaan of althans op een kier gezet. Met een gebed voor het welzijn dezer kerken, zeer in het bijzondér voor dé thans zittende synode, be sloot ds. Visser de zevende Woud- schotenconferentie. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Waspik: W. S. Verploeg kand. te Utrecht. Aangenomen naar Oudenbosch: W. Vons, vicaris te Capelle a. d. IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen en te Oegstgeest: G. Rang te Vijfhuizen; te Hardeganjp: J. D. Kruithof te Noorri'-Bergum, die dit beroep ook aannam en nu de combinatie Noord-Bergum—Hardegarjjp gaat dienen Aangenomen naar W.-IJsselmonde: M C. Kersten jr. te Wissenkerke; naar Nu- mansdorp: A. Veldhuyzen te Baai-land. Bedankt voor Ridderkerk: H. R. Zijl stra te Koudekerk a. d. Rijn. Beroepbaar: De classis Coevorden heeft praeper-atoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer G. Gommer. kand. te Schoonebeek. De heer Gommer is vanwege hèt voortzetten van zijn stu die niet in staat een beroep te overwegen maar wil wel gaarne de kerken des zon dags voorgaan. BAPT. GEMEENTEN „Waarom zou ik met? Het ls tóch immers „Zo bedoel ik het niet. Het is alleen maar, ik niet had verwacht dat u net zo zou spreken als.... nou ja, dat doet er ook eigenlijk niet toe." Zij lachte zelfbewust. „De kleur van mijn huid is ook eigenlijk zo belangrijk niet!" „Flink zo! Dat mag ik hpren! Ga voort op dit goede pad." Nicolson doofde zijn sigaret onder zijn hiel. Zijn stem klonk opzettelijk ruw, ja, zelfs grof, toen hij voortging: „Het is natuurlijk vreselijk belangrijk voor u, maar dat is toch eigenlijk niet goed Sin gapore is de hele wereld niet. Wij mogen u graag, en de kleur van uw huid kan ons geen zier sche len." „Maar die jonge stuurman van u, mijnheer Van nier, wél!" „Nou moet u niet zo dwaas doen en eens pro beren billijk te zijn! Vannier was totaal uit zijn doen door dat litteken van u, en hij schaamt zich nog altijd dat hij het u heeft laten merken. Hij is nu eenmaal nog erg jong, en dat zegt alles De ka- meesmuilend (Wordt vervolgd) Bungalowpark van N.C.B.Y.O. De Ned. Chr. Bond van Overheids personeel heeft zaterdagmiddag haar eersïe bungalowpark op de Borkeld in Holten in gebruik genomen. Op een bosrijk terrein zijn daar onder architectuur van de heer A. Sipkes te 's-Gravenhage een zestal riante bungalows verrezen, terwijl er nog een zestal bijgeplaatst zullen worden, heer J ten Heuvelhof, kele hoofdbestuursleden deze middag naar Holten gekomen om deze eerste ingebruikname een officieel tintje te geven. Een zestal gezinnen uit verschil lende plaatsen van ons land was juist gearriveerd om de zomerhuisjes, voor de eerste maal te gaan bewonen. Bij' de officiële ingebruikneming was het gemeentebestuur van Holten ver tegenwoordigd door de burgemeester, mr. W. H, Enklaar. In eén korte toespraak bij de toe gang tot het terrein aan de Vianenweg wees de heer Kapinga er op, dat uit het feit, dat een vakorganisatie vakan tiehuisjes bouwt wel blijkt, dat er in de loop van-de jaren heel wat veranderd is. In dat verleden is de sociale en zedelijke betekenis van vakantie te wei nig ingezien. Het heeft tot 1929 geduurd, voordat de wetgever de overheid ver plichtte een vakantieregeling voor haar personeel in het leven te roepen. De heer Kapinga dankte het gemeen tebestuur van Holten, de burgemeester, secretaris en architect, voor de grote medewerking, welke men bij de op richting van het bungalowkamp heeft mogen ondervinden. In Anglicaanse Kerk verlangen naar de volwassenen-doop Een commissie van de Anglicaans Kerk die een onderzoek instelt naar di waarde en de plaats van de doop en d belijdenis in de kerk, heeft na enkele jaren vergaderen voorgesteld o ni de kerkorde' betreffende doop en belijdenis ingrijpend te herzien. De commissie die door de Engelse aartsbisschop is aangesteld, wil het sacrament niet slechts van traditioneli aanhangels verlossen. De commisif gaat veel verder. Zij telt voor dt volwassenendoop als de normale doop te aanvaarden. Daarom zal de vol wassenendoop in het middelpunt de liturgische voorschriften mc komen staan, terwijl de kinderdoop op de tweede plaats moet komen. Als dit voorste] wordt aangenomen kun nen doop en belijden'? in een dienst worden gevierd. Van de 23 leden van de?e commissie hebben slechts twee leden zich gedistantieert van de conclusies. Het rapport zal worden voorgelegd aan de aartsbisschop gin 1960 bijeen zal komen. Dr. Kuiper krijgt een laboratorium er voldoende financiële middelen ter be schikking om gedurende twaalf maan den aan het M.I.T. zijn studie ovei de zijdestreep bij de vissen en d« samenhang daarvan met het centrale zenuwstelsel voort te zetten. VERONTRUST vakbeweging is ongerust en dat is haar goed recht. En als zij on gerust is dan dient zij daarvan, ter- wille van haar leden, blijk te geven dat is zelfs haar plicht. Dat heeft zij dan nu gedaan in het adres aan de leden der Tweede Kamer. Een adres dat ondertekend is door vertegen woordigers van het socialistische N.V.V., de rooms-katholieke K.A.B. en het protestants-christelijke C.N.V. De drie grote vakcentralen dus. Het is geruime tijd geleden dat deze drie gezamenlijk opereerden. De laatste jaren was er een aanmerkelijke ver koeling als gevolg van de verschil lende opvattingen over de loonvor ming en andere principiële zaken dat verschil in inzicht wordt in dit adres niet verdoezeld maar verhin dert niet dat men op vele punten eikaar weer heeft kunnen vinden. Men acht namelijk dat de in de so ciaal-economische nota van het ka binet-De Quay aangekondigde maat regelen „in onvoldoende mate reke ning houden met gerechtvaardigde verlangens van de Nederlandse werk nemers". In een soms wel en soms niet geargumenteerd betoog zetten de drie hun bezwaren uiteen en la ten zij weten hoe zij het dan wèl willen. Dit alles is volkomen correct, afge zien dan van een zin als deze: en zij waarschuwen voor de uit het voorgestelde beleid voort vloeiende sociale en economische gevolgen." De zin is namelijk tame- VERONTRUSTEND A/IET opzet hebben wij in het boven staande met enige nadruk de „kleuren" der drie vakcentralen ge noemd: socialistisch, rooms-katho- liek, protestants-christelijk. Omdat in dit verband toch wel het Franse ge zegde aangehaald mag worden, dat in vrije vertaling luidt: uiterst ver baasd over eikaars gezelschap! Im mers, de breuk tussen de drie is ont staan onder een kabinet-Drees het elkaar weervinden geschiedt bij het eerste optreden van een kabinet, van hetwelk vele ministers een christe- lijk-sociale politiek voorstaan. Een kabinet dat alleen al daarom een zware socialistische oppositie tegen over zich vindt. Uitgesproken nü scharen de twee confessionele vak bonden zich met het N.V.V. in de rijen der oppositie. Want wie het om buigen van beleid beoogt, voert op positie. We zeggen het zacht als we dit van de beide confessionele vakcentralen een toch wel zeer wonderlijke hou ding vinden. Het C.N.V. (en ook de K.A.B.) heeft een- en andermaal dui delijk gesteld dat politiek en vak beweging twee afzonderlijke groot heden zijn terecht. Dat in het per soonlijke vlak politiek en vakbewe ging dikwijls door elkaar gestren geld raken, is op zichzelf al bedenke lijk genoeg! Formeel is er dan ook niets aan te merken op dit adres aan de leden der Tweede Kamer. Maar het is bijzonder naïef te stellen dat dit adres niet een politiéke daad van de eerste orde zou zijn. Want voor het N.V.V. zijn vakbeweging en politiek één en men moet al even naïef zijn als men niet beseft dat dit adres het met graagte ontvangen spektakelstuk is in het socialistische propagandacircus lijk sinister. Bedoelt men dat dit be leid voor de arbeider zulke rampza lige gevolgen zal hebben dat hij tot werkloosheid en armoede zal ver vallen? Dan had men toch althans een poging moeten wagen om dit aan te tonen! Ofbedoelt men dat de arbeider desnoods met de hem ten dienste staande machtsmiddelen zijn portie in de economische ruimte zal afdwingen? In rond Hollands gezegd: wordt hier gedreigd met stakingen? Dan ontsiert deze zin wel het gehele adres, want dreigementen zijn nooit zakelijke argumenten! En correct is zelfs ook de slotsom: „Het is mede daarom dat de Neder landse vakbeweging een ombuiging van het aangekondigde beleid in ho ge mate noodzakelijk acht." Het adres is immers gericht aan de leden van de Tweede Kamer en het ligt in de macht van onze volksvertegen woordigers het beleid om te buigen. Al weet ieder die maar enigszins op de hoogte is van onze politieke situatie wat dit betekent: de val van het kabinet-De Quay. Want het is uit gesloten dat een pas opgetreden kabi net dat zo juist de hoofdlijnen van het te voeren sociaal-economisch be leid heeft uitgestippeld, zal kunnen accepteren dat dit beleid zal worden „omgebogen" want ombuigen be tekent niet het aanbrengen van een aantal correcties maar het kiezen van een andere richting. En dat is immers wat de Nederlandse vakbe weging verlangt. In feite zeggen C.N.V. en K.A.B. hier: „Weg met dit kabinet!" In zijn korte toespraak voor het anti-revolu tionaire partijconvent vroeg minis ter Zijlstra om de band van vertrou wen niet door te snijden, hoeveel kritiek men ook mocht hebben. C.N.V. en K.A.B. hébben kritiek en naar ons gevoelen op sommige punten rechtvaardige kritiek maar door te handelen zoals men nu gedaan heeft, heeft men tevens de band van vertrouwen doorgesneden. En dit laatste achten wij zeer en zeer betreurenswaardig. Van het be gin af hebben wij dit kabinet met sympathie ontvangen. Natuurlijk, op papier ware een beter kabinet te for meren geweest. De bezetting van het departement van sociale zaken bijvoorbeeld was niet sterk maar is aanzienlijk sterker geworden door het toetreden van de oud-C.N.V.-se cretaris Roolvink als staatssecretaris. De beide andere sociaal-economische departementen zijn bezet door man nen die het voeren van een christe- lijk-sociale politiek zien als een le vensideaal dat zij wel eens een andere koers varen dan C.N.V. en K.A.B. willen is duidelijk, want zij hebben nu eenmaal een geheel an dere verantwoordelijkheid dan lei ders van vakcentralen! Dat men hun echter het vertrouwen opzegt is on redelijk en grievend! Over dit punt nog één slotopmerking. Er is in de afgelopen jaren veel ge studeerd en veel geconfereerd over de verhouding tussen leiding en le den in de vakbeweging. Op< dit ogen blik willen we constateren dat vele leden het op dit punt met de leiding van hun vakcentrale oneens zullen zijn. En zelfs verontwaardigd! VERANDERING VAN STANDPUNT T7EN enkele opmerking nog over de zakelijke inhoud van het adres. In een vorig artikel over deze zaak hebben wij gesteld dat enerzijds het verlangen' van de regering om de oude erfenis van subsidies en huur- stop zo spoedig mogelijk op te rui men, respectabel is, terwijl ander zijds het verlangen van de vakbe weging om het klimaat waaronder de vrijere loonvorming moet begin nen wat gunstiger te maken, al even gerechtvaardigd is. Dit naar aanlei ding van het toen door het C.N.V. geformuleerde standpunt. Dit i lres gaat verder. Hierin wordt op socialistisch-propagandistische wijze gesuggereerd dat deze rege ring erop uit zou zijn de arbeiders hun aandeel in de welvaart te ont houden. En er wordt geen enkel be grip getoond voor het standpunt van de regering dat men geen welvaart kan gaan verdelen zolang die wel-, vaart nog een paar nare kwaaltjes heeft. Zo lang er nog woningnood heerst in Nederland zo lang moet welvaart nog tussen aanhalingstekens geschreven worden. En dan mag men zeggen dat de maatregelen van de regering tot opheffing van de wo ningnood niet effectief genoeg zijn en dat er weinig of geen aandacht is besteed aan het drukken van de bouwkosten maar laat men die kritiek niet uitoefenen in gezelschap van socialisten wier hoogste wijs heid is dat die huurverhogingen die nen om de zakken van de huisbazen te spekken! C.N.V. en K.A.B. zijn eveneens van standpunt veranderd ten aanzien van- de afschaffing van dc consumenten subsidie op melk. Men baseert die gedachtenverandering op het optrek ken van de zuivelmarkt (een wat wankele basis!) en op de berekening dat die subsidie nu nog maar twee cent bedraagt. In het adres vindt men niets terug van het standpunt dat minister Hofstra eens verdedig de namelijk dat de volkshuishouding niet gezond is zo lang een volk niet in staat is zelf de kosten van zijn eerste levensbehoeften te betalen en daarbij moet steunen op de publieke kas. Ten slotte dc verontwaardigde zin over het feit dat de regering de com pensatie voor hogere huren cn duur dere melk heeft vastgesteld zonder het bedrijfsleven daarin te kennen. Dit zou in strijd zijn met „de ge groeide praktijk van de loonvorming in Nederland". En op grond daar van komt men tot deze bittere uit spraak: „Juist van een regering die stelt dat zij de primaire verantwoor delijkheid van de loonvorming in Nederland in handen wil leggen van het bedrijfsleven, had men een an dere houding mogen verwachten." Een duidelijker bewijs hoezeer de gebonden loonvorming nog de ge dachten gevangen houdt, is nauwe lijks te geven. Men ziet deze com pensatie blijkbaar nog als een soort loonronde-oude-stijl. En men ver geet dat deze compensatie los staat van het nieuwe systeem van vrijere loonvorming. Deze compensatie is inderdaad een compensatie, een te ruggeven van wat aan de andere kant genomen wordt en dat is iets anders dan loonvorming. Dat C.N.V. en K.A.B. mede op deze dubieuze gronden de regering in ge breke hebben willen stellen, is dub bel jammer! ONTVANGEN BOEKEN Blijven wij een natie van de eerste klasse?, door mr. M. Heinsius. Uitgave De Hofstad N.V., 's-Gravenhage. Atlasje bij de Heilige Geschiedenis, door I. Snoek Vijfde druk. Uitgave J. N. Voorhoeve. 's-Gravenhage. Het huurbeleid in „Vrij Nederland", door H. Meyer. Uitgave Koedijklaan 29, Bussum. Vredestein Uitgave N V Rubberfabriek Vredestein, Loosduinen. Koosje beleeft een avontuur, door Rie van Rossum. Geïllustreerd door Lies Veenhoven Uitgave Bosch Keuning j N.V., Baarn. Dr. J. W. Kuiper, biofyslcus aan de Rijksuniversiteit In Groningen, is een van de zeven buitenlandse geleer den die dit jaar zijn uitgekozen om een belangrijk studie-object aan het Massachusetts Institute of Technology verder uit te werken. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2