MADAME CURIE Hei I even van niet nodig Als Macht van Adenauer wordt beknot Ziet U, ik ben bang dat men de wetenschap vermengt met de persoon. Ik ben zelf iets heel onbetekenends en in het algemeen genomen moesten misschien de prijs winnaars zelf niet spreken over de waarde van de prijs die ze verwierven. Hel is altijd mijn beginsel geweest te vermijden de wetenschap te vermengen met mijn geringe persoon. Daarom heb ik nooit een uitspraak willen geven over de Nobel prijs MADAME CURIE over de Nobelprijs (1933) Madame Curie is van alle beroemde mensen de enige, die door de roem niet is bedorven". PROF. ALBERT EINSTEIN Tv de toekomst Het Japanse Olympische Comité, dat in 1964 He Olympische Spelen in Tokio hoopt te organiseren, werkt nu reeds hard om reportages via de televisie over de gehele wereld mogelijk te ma ken. De Japanse technici willen niet minder dan 24 kunstmatige aard-satel lieten naar een hoogte van 36 km. bo ven het aardoppervlak schieten En via deze kunstmanen za] dan ieder t.v.- apparaat op de wereld regelrecht be reikt kunnen worden. IgouUtcS' vanavond Bijverdienste 99 Programma voor maandag De leider van de afdeling volks muziek van de Beierse Radio is op staande voet ontslagen. Hij wiste bandopnamen uit en dan was er voor het archief van zijn afdeling weer n een nieuwe opname nodig. Die liet hij dan door een orkest spelen en italics uie ine ue eief °Pnemen °P de bandrecorder, vol- ding van Kt'ïnuteda'mi Conc"Irt- »'ns de arrangementen van de juist- gebouw-orkest Italiaanse operafrag- uitgewiste band. Alleen met dit ver menten zal zingen. schil, dat hij zichzelf dan als de arrangeur van de opgenomen wer- Als onderdeel van de Belgisch Ne- ken opgaf bij het Duitse bureau voor nd' ,de 7ARA, auteursrechten en daardoor kon hij kwart over negen een luisterspel uit van de Belgische schrijver Jean royalties (die een flmk aantal Marsus. getiteld „Een trein bleet Marken bedroegen) zelf m zijn zak Van kwart over acht at. kan via de KRO 'Hilversum 2 2! luisteren naar de stem van Maria Meneghini-Calles, die met begelei- ZN de geschiedenis der vrouwenemancipatie zal madame Curie altijd met ere genoemd wordenals één der eerste vrouwen die op ge heel unieke wijze prestaties heeft geleverd op een gebied, waarvan velen een halve eeuw geleden nog meenden dat dat uitsluitend het terrein van de man was. Desondanks heeft ze nooit op enige wijze contact gehad of willen hebben met de beweging der vrouwenemancipatie, en in zekere zin is ze er een voorbeeld van dat de werkelijk begaafde vrouw zulke bewegingen niet nodig heeft. Er is geen vrouwenemancipatie no- de Sorbonne leerde ze het klimaat ken- dig geweest om de verheven liederen nen van het laboratorium en dat werd van zuster Bertken ingang te doen de grote liefde van haar leven. Haar vinden, om de extreme verzen van armoede was groot, maar ze kende Anna Byns bekendheid te geven of om slechts één passie: de studie! Weken de stille gezangen van Jacqueline van lang at ze alleen brood met boter en der Waals in de huiskamers te bren- dronk slechts thee. maar ze studeerde gen. aan de Sorbonnei In de pauzes tussen Hoezeer duizenden, ook in ons land. de colleges sprak ze soms met de be door de vrouwenemancipatie een kans roemde hoogleraar-staatsman Paul kregen die zij verdienden, en die zij Painlevé en ze liep colleges h:: de ver- anders nooit hadden gehad, het is óók maarde physicus Antojne Henri Bec- waar dat de werkelijk zeer begaafde, querel (1852—1908). Ze bleef in Frank- man of vrouw, meestal niet dank zij rijk Poolse, alleen deed ze één con- anderer hulp, maar veeleer ondanks cessie: ze noemde zich voortaan Marie, veler tegenwerking en negatie, ondanks In 1893 slaagde ze als eerste voor :andidaatsexamen physica, en in als tweede voor het candidaats- die jaren het enige college over radio activiteit ter we reld. Na twee jaar, in 1910, geeft ze het college uit: het wordt een boek van negenhonderd tachtig pagin armoede en miskenning, eigen plaats het en waarde heeft te bewijzen. 1894 Dat geeft ook de levensgeschiedenis exa weer van madame Curie, die op 21-ja- rige leeftijd in een correspondentie met haar nicht Henriëtte het parool neer schreef. waaraan een ieder moet ge hoorzamen die met bijzondere gaven begiftigd, toch moet strijden om die gaven te bewijzen: ..Voornaamste grondregel: zich nooit laten verslaan, noch door mensen, noch door dingen' i mathematica. Een ieder weet wat dit betekende en nog betekent in verband met de kan kerbestrijding! Het is hier niet de plaats uitvoerig aan te geven met hoeveel jarenlange opoffering dit alles geschiedde: er kan volstaan worden met de opmer king dat dit alles plaats vond zonder een behoorlijk salaris en zonder de normale laboratoriumhulp. Op 19 maart 1899 schreef madame Curie aan haar broer: „Ik hoop trouwens, dat óf mijn dood Val' een boek man. óf ik, weldra een vaste be- verschijnen, dat trekking zal krijgen. Dan zouden evenzo heet: RA- we niet alleen de eindjes aan el- OIO-ACTIVITEIT. kaar kunnen knopen, maar zouden u0?e,.,tc,?^i7I,rt.,y^n ook let, Kannen'overleggen voor de toekomst van ons kind. Ik toil haar bedacht. alleen eerst promoveren, eer ik In 1911 werd ze een aanstelling zoek. Op het ogen- opnieuw bekroond blik hebben we zoveel te doen met T®' de, Nobelprijs. onze nieuwe metalen, dat ik mijn dissertatie niet kan voorbereiden, die weliswaar op dit werk geba seerd zal zijn, maar die bijkom- reldoorlog stelde stige studies vereist, waarmee ik baar krachten g me op het ogenblik niet kan op- £eel ter besch.' houden." Zelfs een hoogleraarschap Haar^gouden n de foto van Pier- e Curie. Een jaar na haar ditmaal Bij het uitbreken PIERRE CURIE te Genève werd door Pierre Curie dailies leverde jonge physicus ken- lovember 1888). En aan haar broer Joseph schrijft ze op 18 maart 1894 in de zelfde geest: ,,Ik zou graag willen dat je je dissertatie schreef. Het komt mij voor dat het leven voor geen ons gemakkelijk is. Maar m volhooderr en vooral zelfve hebben! Men moet -geloven i roeping en alles erop zetten oi gen. Misschien zal alles zich nog ten goede wendefi op een moment, dat we dat het minst verwachten." Ze leerde - nen. bekend in het buitenland, miskend Nobelprijs in Frankrijk, die eens in zijn dagboek o: had geschreven: Geniale vrouwen zijn zeldzaam." Ze liet hem. nadat hij haar ten hu welijk had gevraagd, tien maanden wachten, maar hij bewonderde ook i vaii daarin baar koppigheid. Ze had mede met de woorden: ,,Wij moet geaarzeld, omdat ze zich afvroeg, of De uiterlijke bekronir.g de physica voor Curie, alsmede Becquerel. Eerst thans volgde ook Pierre Curie's benoeming bonne in 1904. Vijf dagen voor zijn dood vatte Pier- Curie zijn huwelijksleven samer erkten, mada- Polen ontrpuw mocht' worden Op 14 iul' 1895 schreef haar broer Joseph te sla- echter aan haar: ,.Ik ben van oordeel ROUW ARM POLEN dat je gelijk hebt door le hart te vol gen en geen billijk mens kan je dat verwijten. Zoals ik je ken. ben ik er zeker van dat je altijd met je hele hart Poolse zult blijven en ook, dat je nooit zult ophouden innerlijk tot onze familie te behoren Ook wij zullen 3è" n'oJdloTst.'jdi het goud doen smelten voor de verdediging van ormde de haar tweede vader- mada- land, tot verbazing voor der beambten, tot wie zij zich daartoe de Sor- wendde. Ze bezocht de Belgische militaire hospitalen en-hielp er. zo eenvoudig als - de .Belgischè. koningin Elisabeth deed. :-In 1918 be zocht ze ook de hos: pitalen gelspel: 13.00 Nw 14 00 Boektoespr; 14.20 Orn Kaï Oost- 23 15—24.00 Lichte ;erkd. NCRV: 2 35 Instr oct Hel Evangelie i Geestelijke liederen. Con- <en 10.00 Gereformeerde 1130 Gram: 11.50 Vocaal il KRO 12 15 Aoologie. :al 1959: Strijkkw. Geestelijke liedei bent toch ook Geboren op 7 november 1867 te War schau. als jongste dochter van de na- tuurkundeleraar Wladyslaw. Sklodows- hebben ophouden je lief :e beschouwen als een aer onzen. Pierre Curie leerde Poois! ----- Hun huwelijksdag was zonder witte ki, groeit ze op in het door Rusland japon, zonder gouden ringen, zonder bezette Polen, dat niet sterven wil. Ze diner, zonder kerkelijke plechtigheid, moet als Pools schoolkind het Onze want ook Pierre Curie was vrijdenker. Vader in het Russisch bidden, maar Ze richtten hun huis in zonder meu- ze danst met haar vriendinnetje Ka- bels. want ze waren arm, maar bo- r tsaar Alexander II van venal, ze wilden nooit bezoek ontvan- moord is. Ouder wordend gen. Wie binnentrad ontdekte slechts boekenkast, en op de Op 19 april 1906 vond dit gelukkig huwelijksleven een tragisch einde door een verkeersongeluk. ,,Waar liep hij reaaen^ nu weer over te dromen?" is net droef verwijt van vader Curie, als hij {fenrfen Madame Curie is ontroostbaar. Zij die toch al zo moeilijk contact met mensen heeft, kan zich niet anders dan in haar dagboek uiten: Noord-Italië. overal raad erschaffend. om met behulp van haar etenschappelijke kennis gewonden de dood. Leerde ze ondtrekken in nood en ei- dan voorheen het leven - Rusland hunkert ze naar een internationale —scholing, maar ze wil niet naar de universiteiten van Rusland of Duits land, die Polen onderdrukt hebben, maar alleen naar Frankrijk, waar ze weet dat sympathie bestaat voor het geknechte Polen. Om haar zusje Bro- nia in staat te stellen medicijnen te studeren, neemt ze reeds op 17-jarige leeftijd de post van gouvernante aan n les per dag Dan „...Men komt je halen; be droefde lieden, ik zie hen aan, ik spreek niet met hen. We brengen Sceaux en zien je neerda wi'houten tafel een petroleumlamp een vaas bloemen: een romantiek zon der wat de gemiddelde mens onder romantiek verstaat! In 1881 had Pierre Curie in zijn dag boek geschreven: ,.Het gebeurt zelden dat ik geheel mijzelf ben: gewoonlijk is een deel van mijn wezen ingeslui- - merd. Het komt me voor dat mijn geeft 7 a 8 uur les per dag Dan geest iedere dag lomer wordt." leert ze de armoede kennen. Een ver- Het is de grootheid van Marya jaarsbrief aan haar broer Joseph Sklodowski geweest, dat zij dit leven vangt ze op 18 maart 1888 als volgt vervolmaakt heeft! En dat was moge- aan: ..Lieve kleine Jozio, ik zal op de- lijk, omdat ook voor hem alléén de brief de laatste postzegel plakken wetenschap telde, ontspanning had hij den ondersteund" schreef 1929 aan haar dochter Eve. Op 15 mei 1922 werd madame Cu- ne-Sklodowski door de Raad van de het diepe, grote gat. Dan Volkenbond met algemene stemmen had aangetast. afschuwehik defile vnn henoemd tot lid van de Internationale al besefte, w ajscnuwehjk aerlie i.« Commi„le v00r intellectuele samen- tegen de dd werking. In dat Comité zou ze gere- bracht haar geld beroemdheden ontmor'en als Bergson, Einstein. Lorenz. Painlevé. Jarenlang bekleedde ze zelf het vice- voorzitterschap. En inmiddels reisde ze veel. naar Nederland en Spanje, naar Engeland en Italië, en werd ontvangen door pre sident Masaryk en het Belgische ko ningspaar Albert en Elisabeth. Haar meest beroemde reizen zijn ongetwijfeld die naar Amreika ge weest. In 1921 en 1929 nam ze niet alleen kwalijk, maar ze vond zulke mensen een ramp. wier ar beid ze zonder enige mensenliefde on- die derging. Toen een journalist haar toch eens overviel met enige vragen, gevoel de ze zich als een gevangene, en beet hem toe. „In de wetenschap moet alleen belangstelling koesteren voi feiten, niet voor de personen." Bedreigd door blindheid (staar), bleef ze werken aan haar verheven levenstaak. Ze sprak veel over haar dood, de laatste levensmaanden, en verbond daaraan haar bezorgdheid voor het radium-instituut. Steeds meer werd daarbij duidelijk dat de radiumstof haar nijver licha volgt mensen. Men wil ons meenemen. Wij verzetten ons. Jacques en ik, we willen tot het einde toezien, men sluit de grafkuil, men legt er de bloemkransen op, alles is afge lopen, Pierre slaapt zijn laatste slaap onder aarde, het Is het einde van alles, van alles, van alles..." schap, groot in volharding en strijd, maar die mede door haar karakter, geschokt door twee onverwachte sterf gevallen, dat van haar moeder en van haar man, nimmer in staat bleek het In het zelfde graf waar Pierre Cu- levensgeluk te realiseren, rie rustte, werd ze op 6 juli 1934 in alle stilte begraven, op het kerkhof te Sceaux, -zonder enig vertoon, geheel in haar geest. „Vóór madame Curie is het woordje „ik" niet iets hatelijks; het bestaat eenvoudig niet", schreef Eve Curie na haar moe ders dood. Dat is inderdaad de grote schaduw geweest over de haar leven, naast zóveel groot heid die ze wist ten toon te sprei den in de wetenschap: ze veron achtzaamde in zichzelf de we tende méns! Madame Curie geeft op ex- treme wijze die ijver en weten als zij zelf het schapspassie, waaraan iedere nbergèvene SMen vrouw moet voldoen, die werke lijk de wetenschap wil dienen. Maar daarmee is niet alles ge zegd, want ze leed aan het ge vaar dat haar dochter later tref- fend geformuleerd heeft: „Ma- die ik bezit en daar ik geen cent heb maar dan ook letterlijk geen één zal ik waar schijnlijk niet meer schrijven voor de feestdagen, tenzij me door toeyal een postzegel in han den valt." In n i 1878 c lijd haar moeder, en onuitwisbaar heeft dit sterven haar jeugd bepaald en versomberd. In dit leed verliest ze haar rooms-katho- liek geloof. Haar vader, die heime lijk vrijdenker was en slechts uit tradi tie rooms-katholiek was. kan haar niet helpen. Het socia lisme doet de rest, al zal zij zich nooit sluiten, want ze is Pierre tegen iedere geor ganiseerde leiding die een libérale levensopvatting zou kunnen aantasten. Als gouvernante gaat ze nog trouw naar de kerk „zonder ooit hoofdpijn of griep voor te wenden om thuis te blijven", maar daarna heeft ze nooit meer enige aanraking met kerk of geloof gehad. Van haar vader krijgt ze literatuur les thuis, en ze leest Dostojewski, Dickens, La Fontaine. D° Muscnt Hei ne, Sully Prudhomme, Francois Cop- pé. Maar de liefde voor natuui paar da gen op de fiets met vakantie waren, weerklonk al spoe dig zijn klacht: „We hebben al zolang niets gedaan." Hun huwelijk cul mineerde in een wetenschappelijke samenwerking, die mede gebouwd was op de overeen- Het publieke le ven interesseerde hen nauwelijks. Hoewel Pierre Cu rie socialist was, kon hij zich in een gesprek over de politiek veront schuldigen met de opmerking: „Ik ben driftig te maken." Toen hem in 1902 het Legioen van Curie Eer werd aangebo den, schreef hij aan het Departement: „Ik verzoek u be leefd. de minister uit mijn naam te danken en hem mede te delen dat ik niet de minste behoefte gevoel gede- maar dat ik zeer aan een laborato- Een laboratorium, dat was zijn grootste verlangen! Maar hij had er geen, en wat hij ter beschikking had, was die naam niet ard: het was een schuur! En toch Hoewel de begrafenis in alle stilte bedoelde plaats te vinden, volgde A- ristide Briand, destijds minister van onderwijs, de stoet naar het ver afge legen kerkhof te Sceaux. Nooit zal ze haar kinderen meer over hun vader spreken! Ze weigerde een pensioen, ze wilde zijn. en uitte zich slee' enige vertrouwde, haar dagboek: gemoel! „Ik zie Pierre, Pierre op zijn doodsbedDe zondagmorgen na je dood, Pierre, ben ik naar het laboratorium gegaan met Jacques, voor de eerste maal. ik heb ge tracht een meting te doen, voor een kromme, waarvoor we beiden enige punten hadden gemaakt. Maar ik voelde dat het me onmogelijk was, verder te gaan. Op straat loop ik als een gehypnotiseerde, om iets geen zelfmoord plegen, ik verlang zelfs niet daarnaar. Maar is er onder al die wagens niet één, die me je lot wil laten delen, myn liefste?" Maar als zovaak kan ook hier alleen het leven zelf de wond helen, en dit schijnt te geschieden wanneer ze op 13 mei 1906 aan de Sorbonne benoemd wordt tot o" «'gster van haar man. Ze is de eerste vrouwelijke Franse hoog leraar. In haar dagboek schrijft ze: vangen door de president-i Harding en Hoover, die haar beide keren een hoeveelheid radium schonken. Over weldigend waren de Amerikaanse eer- geholpen bewijzen: het ereburgerschap van New 1 York en de eredoctoraten. Op 29 mei 1932 woonde ze te War schau de opening bij van het Poolse radium-instituut. om van de ettelijke huldigingen in Engeland en Frankrijk niet te spreken! va" ?™0,ste wetensehapsmensen nia draagt in zich de demon van een te streng geweten." Daarom blijft ze een voor beeld, maar nooit hét voorbeeld van de geëmancipeerde vrouw! wetend de dood ig jaar geleden, GEEN LEVENSGELUK En toch heeft ze dc roem en de sympathie die ze ten slotte overal ont ving, nooit aanvaard als een schone levensvervulling! Ze wenste de ver- bekommeren. Ik zal borgenheid, de stilte, en ze kwalift- als u-tijdige be- het alle dingen. Ze behoort bracht hij daar een groot deel daarbij tot de generatie die chem biologie verhief boven literatuur en kunst. Terugziende op haar jeugd, schrijft ze later: „Literatuur interes seerde me evenzeer als so-.ologie wetenschap. Toch heb ik mij. in jaren van arbeid, al zoekende na<». datgene wat mijn werkelijke voorkeur gereea, had, ten slotte gewend tot de mathe- bewerking met matica en de physica s"m* h""" 11 ijn huwelijksleven vrouw door. Madame Curie schreef la ter: „Toch is het in die armzalige, oude schuur, dat de beste en geluk kigste jaren van ons leven zijn verlo- ,fië ben- geheel gewijd aan het werk. Soms maakte ik ter plaatse ons maal of andere belangrijke te moeten afbreken. Soms bracht ik hele dagen door met „Men biedt me aan, je op te volgen, mijn Pierre; je colleges over te nemen en de leiding van je 'laboratorium. Ik heb 't aan genomen. Ik weet niet of ik er goed aan doe. Je hebt me dikwijls gezegd'tlat je graag had gewild dat ik een leerstoel had gekregen aan de Sorbonne. Ik wil ten minste een poging doen, het werk door te zetten. Soms denk ik, dat ik op Toen die wijze nog het best zal kunnen verder leven, dan weer lijkt het me of ik gek ben door dit te on dernemen." Op maandag 5 november 1906 Haar dochter Eve Curie, die een uitmuntende biografie aan madame Curie wijdde, merkte eens op: „Ze leed onder de figuur, die de wereld in haar wou zien: zo sterk en onaan tastbaar was haar natuur, dat ze tot aan het einde toe onmachtig bleef, een der houdingen aan te nemen die met de roem plegen samen te gaan: ge meenzaamheid. geveinsde beminnelijk heid, strengheid, schijnbare beschei denheid Maar de vraag mag ook gesteld worden, of ze enig savoir vivre kende, of ze de wijsheid bezat momenten van geluk te onderkennen, of ze ooit ge weten heeft wat humor en zelfspot vermogen, ook in het leven van de meest begaafde. Haar Davy-medaille schonk ze als rspresent aan haar zesjarig niet, had ze man ook nooit ontvangen! met Pierre Curie te Londen eens een statiediner bijwoonde, en de schittering der toiletten gadesloeg, zei ze naïvelijk tot haar man: „Ik wist niet dat er zulke juwelen bestonden. Wat zijn ze mooi!" Toen het echtpaar Curie een avond PARIJS Luther sprak eeiis: ..Te °anjs be ste school: men noemt die de Sor- staat de beroemdste en voortreffelijk- bonne." Daartieen kon ze zich in 1891 eindelijk begeven, om er de exacte dium of andere kokende massa te ren, met een ijzeren staaf die even groot was als ik 's Avonds was ik gebroken van moeheid." Daar, in die schuur, dienden zij de mensheid, daar deden zij uitvindingen die hun weerga niet hadden. Zij von den er nieuwe stoffen, die allerlei ge leerde theorieën omver wierpen: ra- polonlum, welke laatste stof wetenschappen te bestuderen die zij genoemd werd naar het geknechti eerste zin is identiek aan de laat ste zin waarmee Pierre Curie zijn laatste college afbrak„Wanneer men nagaat welke vorderingen er zijn gemaakt in de physica gedu rende de laatste tien jaren, staat men verbaasd over de omwente ling die in onze ideeën is veroor zaakt door de electriciteit. en taak vangt met haar delijkheid aan mevrouw Curie te gen: „Wilt u dat ik u aan de (even eens aanwezige) koning van Grieken land voorstel?" Het antwoord luidde: „Ik zie er het nut niet van in." Voor alle brieven van bewondering en sympathie vertoonde ze niet de minste waardering of ook maar be grip. Ze zag- haar leven als een les rooster, waarbij alléén de plicht de norm aangaf en waarbij geen plaats was voor persoonlijke waardering, le vensblijdschap cn genoegens. De belangstelling der journalisten Wijziging in C.D.U.-leiding Jongeren eisen J:, C DU plaats op (Van onze correspondent in Bonn) VERLICHT haalde de C.D.U.- C.S.U. in Berlijn adem, toen haar kandidaat voor het Westduitse presidentschap dr. Heinrich Lübke in de 2e' stem ming werd gekozen. De parle mentaire presentielijst toonde aan, dat van de fraktie van 517 C.D U.-C.S.U.-ers er maar één ontbrak. Dit bewees mutatis mutandis dat het geen grootspraak was geweest toen na de bijlegging van de 2e Ade- nauer-Erhard-crisis werd verklaard, dat de eenheid in de partij was her steld. Toch is er in de C D U.-C.S U. iets ver anderd en is alles niet meer „bij het (de% oude" ('ïeer Adenauer). Nog in Berlijn hielden de daar voor de pre sidentsverkiezingen aanwezige landelij ke partijchefs onder voorzitterschap van de Sleeswijk-Holsteinse premier en vicevoorzitter in het C.D.U.-C S.U.- lioofdbestuur, mr. Kai-Uwe von Has- sel (die altijd als een trouwe vazal van dr Adenauer heeft gegolden) een vergadering, waarin werd besloten op het partijcor- s, dat in de komende herfst in Karlsruhe zal worden gehou den. de nodige wijzigingen in de par tijleiding aan te brengen. Het is duidelijk, dat deze hervormingen vooral bedoeld zijn om de kanseliers opvolging in 1961 van te voren (en dus tijdig) te regelen en om de tegen over twee jaren moeten in de Bondsre publiek weer algemene verkiezingen worden gehouden. In die periode moet de schade, die de laatste maanden werd aangericht, grondig worden her steld. In de ejrste plaats wil men het aantal partij-vicevoorzitters (thans 4. te weten bondsdagvoorzitter dr. Gers- tenmaier, minister van arbeid Blank, premier Kai-Uwe von Hassel en frak- tieleider dr. Heinrich Krone) tot twee terugbrengen en hun grotere volmach ten geven. o.m. de mogelijkheid om het partijhoofdbestuur bijeen te roe pen, wanneer hun dat noodzakelijk lijkt. Dit is een privilege, dat tot dusverre uitsluitend aan dr. Adenauer als par tijvoorzitter was voorbehoua'en. Dr. Adenauer kon dus ruzies zolang laten doorsudderen, tot het nauwelijks nog zin had om er het partijhoofdbestuur over te horen. Dat is ook gebeurd in de beide Adenauer-Erhard-contro- VARA: 7.00 Nw: 9 05 Gym v vrouw; 9.15 Gram; jterst. VPRO: 10.00 Morgenwijding. 10 20 Gram; 10.40 Voordr; 1IJ» i Nws; 13.15 1 platteland; V d midden Oog ind; 13.20 00 Altviool ên plano; 14.30 Hoor- sp. Event onderbreking Rep Tour de Fran ce; 15 35 Orgelspel; 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig (Evtl onderbreking Rep Tour de France); 17.00 Oude liedjes: 17 15 Vakantietips: 18 00 Nws en comm: 18.20 Rep Tour de France; 18.30 Lichte muz: 18 50 Dingen van de dag; 19 00 Pari oyerz; 19.15 Regeringsuitz De BB. Programma voor morgen Tielenius Stichting bevor- ting vraagt de aandacht v d Nederlandse noodwacht: 19.30 Dansork: 20.00 Nws; 20 05 Tour de France; 20.15 Amus ork; 20.40 Lekko. klankb over NCRV; 7.00 Nw ang; 11.00 Gram. 11.20 Voordr; m. 11.55 Viool en piano; 12.25 en tuinder, 12.30 Land- en tuinb 2.33 Musette-ens; 12.53 Gram of Strijk kwartet; 16 05 Dansmuz 16 30 SDortrevue. VARA; 17.00 Gram; 17 30 V d jeugd; 17.50 Nws sportuitsl en sportjourn. VPRO: 18 30 Kerkd IKOR 19.00 V d jeugd; 19.30 De open deur. caus. AVRO: 20.00 Nws; 20.05 Holland Festival: Concertgeb ork en solis te, 20 50 Inspecteur Vlijmscherp onder vraagt. hoorsp; 21.35 Lichte muz; 21.55 Comme cl. comme ca. 22.10 Chansons: 22.35 Piano-improvisaties: 23 00 king 16.30 Kamermuz; 17.0 er; 19.10 Meisjeskoor, 19.30 Radio- 19.55 Gram; 20.00 Idem; 20.30 De e Profeet, hoorsp; 21.30 Gram; 22.00 23.15—24.00 Gra mplater draf I. Hei de Fète r Berlioz uit „Roméo et Juliet- atische symphonie. op. 17) Grah- chez Capulet (Andante malinco- nico e sosienuto-Larghetto espresstvo-Alle gro) Scène d'Amour (Adagio-Allegro agita to Adagio) La Reine Mab, ou la fée des songes Schei monisch Orkest II. CamiUe Saint-Saëns d'Italie" (symphonische suite) Sérénade (altviool-solo; Jacques Balout) A la Fon- ti i Napoli (cel- IV. Paul Dull TIPS uit hut buitenland Brussel Vlaams (324 m) begint om kwart voor negen met een uitzending van lichte muziek, die tot twaalf uur duurt. Om kwart voor acht begint een Uit voering van de Opera Fidelio van Beethoven in het dèrde programma van de BBC (464 m) Gré Bfouwen- stijn zingt de rol van Leonore. vanavond Om 8 uur eerst het gewone, daarna een extra-journaal over het bezoek van koning Boudewijn. Om 8.35 uur komt de AVRO op het beeldscherm met de Perry Como-show, om kwart over negen volgt de uitslag van de Foto-wedstrijd „Richt uw lens op de werkende mens" (zie ook ons zon dagsblad van heden) en daarna, dat is omstreeks kwart voor tien, komen onbekende artisten aan bod in het programma „Nieuwe oogst". T*levlslepr°gramma's. NCRV 17.00-17.30 dat er thans :n de partij openlijk over wordt gesproken, dat hij in 1961 onder geen omstandigheid meer als de kan- séliers-candidaat der C.D.U.-C.S.U. naar voren mag worden gebracht. Hij mag de partij helpen de algemene verkiezingen (wederom en voor de vierde maal) te winnen, maar daarna is zijn rol uitgespeeld, of de politieke situatie in d wereld dan ernstig is of niet. En dat dr Adenauer in 1961 zoals nog maar weken geleden nog het alleenvertoningsrecht zal hebben bij de aanwijzi g van zijn opvolger als bondskanselier, moet in het licht van de dingen die er in de C.D.U.-C.S.U. de gang zijn, wel uitgeslo- Aan banden Met de verkiezing van dr. Lübke tot president van West-Duitsland en de algemene opluchting, die dit in de C.D.U.-C.S.U. teweegbracht, is dus de crisis in de partij nog geenszins voor bij. Invloedrijke mannen en vooral de jongeren dringen aan op ingrijpende hervormingen, teneinde het vertrou wen van het Westduitse volk d.w.z. de a s. kiezers in de C D.U.-C.S.U. te herstellen. De jongeren eisen thans een grotere .nate van medezeggen- Voor de C.D.U.-C.S.U. is om zo te zeg-1Het hongaarse blad „Nepszava" maakt gen het jaar 1848 aangebroken: de Ade- melding van een zeer omvangrijke nauer-monarchie wordt aan partij-de- toeneme van de atheïstische propa- mokratische banden gelegd Aan Je ganda. In het eerste halfjaar van macht van dr. Adenauer zal een ein-1959 drukte de Koesnthultgeverij meer de worden gemaakt. dan 130.ooo brochures, die „de kri- Moge dit de (3-jarige partij- en rege-ltiek op de religie en de kerkelijke re- ringschef weinig aangenaam zijn, nog J actie, benevens dc verbreiding van de smartelijker moet het voor hem zijn,'atheïstische filosofie" ondersteunen. ten word er geacht. Dat recht vervalt daar, waar het hoort: bij de C.D.U.-C.S.ll.-parlementsfrak- tie, voor welke er maar één moge lijke candidaat is: de tegenwoordige vicekansclier en minister van econo mische zaken prof. Ludwlg Erhard, de vooral ais i- de komende twee jaren de gunstige conjunctuur voor Wcstduitsland nog mocht aanhouden de man zal zijn met wie de C.D.U.- C.S.U. in 1961 mar vierde stembus overwinning hoopt te behalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9