CHRISTFLIJK Cefa filmtechnisch de goede weg Niet alleen maar op kousevoeten sluipen op Een woord voor vandaag Kanttekening Nieuw gebouw voor C.N.V. te Utrecht Hervormde kerkbouwactie vindt zeer veel bijval Ontsnapt j langs Krakatau Lezers verwachten niet alleen informatie maar ook leiding van de pers In het weekblad „Belijden en Beleven" reageert prof. dr. R. Schippers op het verlangen naar eenheid binnen de gereformeer de kerken: eenheid der gereformeerde belij ders staat dat zijn bestuurders ge constateerd hebben ..de verheu gende tekenen van het einde van een periode van onaandoenlijkheid over de kerkelijke verscheurd heid en de symptomen van een herleefde begeerte onder het kerk volk naar kerkelijke eenheid van broeders en zusters, die naar hun belijden ook samen moeten wo- Er zit werking in de lucht. Maar we ervaren juist dezer dagen dat iedereen kan denken dat er on weer en regen zal komen en het blijft maar droog. Toch heb ben we het wel juist geconsta teerd en De Bilt zei het ook al: Er zit werking in de lucht, on weerskansen. Daarom, al is de on aandoenlijkheid of misschien iets dat alleen maar de uiterlijke schijn was van onaandoenlijkheid, een uiterlijke schijn die van groot verdriet en een nameloze moe heid beschaamd onttrokken aan het oog doorbroken en al leeft de begeerte naar eenheid weer fel. wij zijn er nog niet. Er moet iets meer zijn dan die wer king in de lucht. Er moet in dit geval iets nieuws zijn, een visie op een aanpak die nog niet eer der is geprobeerd en die daarom nog niet eerder is mislukt. Niet alleen voelen moeilijk om het onder woorden te brengen. Het zou heerlijk zijn wan neer de generale synode er in mocht slagen het aan te wijzen. Ik denk dat, indien zij het kan ontdekken en onder woorden bren gen, zij het ook zal toejuichen en bewonderen. Maar het zal toch wel moeilijk zijn het nieuwe niet alleen aan te voelen, maar om het ook te formuleren en dan iets over te houden waar een kerke lijke vergadering als een genera le synode in het licht van haar taak en verantwoordelijkheid mee kan werken. Niet bederven OP DIT moment zouden we het graag laten bij deze enkele opmerking. Er is een stroom van berichten over uitspraken en adressen van kerkeraden en ande re kerkelijke vergaderingen. Wij kunnen het niet meer bijhouden, orden bekeken. Bovendien wordt de zaak in vele van onze kerkelij ke bladen beschreven en bespro ken. Gelukkig een verzoenende en waarderende geest. Toch vangt men hier ep daar alweer een uiting op van bezorgdheid, dat de kerkelijke pers het zal beder ven. In het licht van het verle den een belangrijke zaak. al is het evenzeer te begrijpen dat de le zers der kerkelijke bladen behalve enige informatie ook enige leiding willen hebben. Niet sluipen BOVENDIEN, we moeten met het badwater het kind niet weg werpen. Ook als we heel erg te gen felle perspolemieken zijn, dan houdt dat nog niet in dat we al leen maar op kousevoeten en met de vingers waarschuwend op de lippen, rondom ..de broedende kip" van de synode mogen slui pen. Misschien kunnen we el kaar met het ons geschonken in zicht dienen. Daar gaat het toch om. En aan sommige zaken zit dikwijls meer dan één belangrijke kant. Wat de een te goeder trouw over het hoofd heeft gezien, kan door de ander worden aangewe zen. En als enige discussie in de pers tengevolge heeft dat de le zers het ingewikkelde van een zaak wat beter gaan zien en tevens overtuigd raken van de achtbaar heid van een ander standpunt dan het hunne kan dit van groot nut Kerkrecht 0MwEa? EEN i oorbeeld te geven van bedoelen maken we een enkele opmerking over iets wal ds. Vellenga enkete weken ge leden in het Gereformeerde Kerk blad voor Drenthe en Overijssel schreef over de :techmek van de opheffing van de schorsing van een diaken in Almelo. Hij vroeg of dit niet had moeten gebeuren door. twee kerkeraden.. Ik begrijp deze vraag. Ik heb haar ook gesteld. Maar na enig nadenken scheen ze mij toch wel afdoende te beant woorden. De tweede kerkeraad bij een schorsing dient als zekering", als extra maatregel om onrecht, wil lekeur. partijdigheid te voorko men; hij fungeert als een waar borg voor rechtszekerheid. Iets dergelijks is er bij het overgaan tot het tweede stadium van het proces der censuur, dat uitloopt op de ban en afsnijding van de gemeente; dan is het advies der classis nodig. Het lijkt mij niet onredelijk te stellen, dat een dergelijke waar borg niet nodig is, wanneer er niet wordt veroordeeld, maar vrijge sproken. De censuur over iemand, wiens naam reeds was bekend ge maakt maar die zich bekeert, word' ook opgeheven zonder het advies der classis. Niet schrijven MAAR hier willen we het dan nu echt bij laten. Als de lezers dit onder de ogen krijgen is de synode begonnen. En de op dit alles betrekking hebbende stuk ken zullen wel in handen zijn ge steld van een commissie van ad vies. Zo lang deze bezig is met haar werk zal het goed zijn voor naar te bidden, maar er niet pu- ■ËF te schrijven. bliek In hervormd Kolderveen Geen doop zonder kerkgang De kerkferaad van de hervormde ge meente van Kolderveen in de classis Meppel heeft met algemene stemmen besloten, dat voortaan bij doopaangifte de ouders de belofte zal worden ge- lidmaat zijn. moeten bovendien belovci: de e.v. wintermaanden belijdeniscate chisatie te zullen volgen, zonder ver plichting ook belijdenis te doen. De kerkeraad nam dit voorstel aan niet om de toegang tot de doop te ver engen, maar om de ouders de rijkdom en vreugde van de doop te beter te doen verstaan. De bedoeling is niet, dat er zo weinig mogelijk kindéren zullen wor den gedoopt, maar zoveel mogelijk en dat alle ouders de rijke vreugde, ook de diepe ernst zullen beseffen. iff r Geslaagde show /")E Christelijke Filmactie heeft gis- teren en eergisteren op haar grote filmshow voor het komende seizoen voor menige verrassing gezorgd. Dat geldt niet alleen de beide Billy Gra- ham-films die hier voor de bestuurs leden van de Cefa en enkele genodig den op de Ernst Sillemhoeve te Den Dolder voor het eerst in ons land ver toond werden, maar zeker ook voor de vier andere hoofdfilmszowel voor degene die een geestelijke boodschap uitdragen als de louter amusements films, waarvan zelfs een „het meisje Marion" gerekend mag worden onaer het beste amusement dat de Duitse filmindustrie heeft te bieden. Maar laat ik u ordentelijkjn chrono logische volgorde vertellen van de films, die werden vertoond. Daar was allereerst op donderdag morgen de aangrijpende Duitse film ..Moederkruistocht" (oorspronkelijke ti tel: Kinder, Mütter und ein General een film in regie van Laslo Benedek met o.a. Therese Giehse (Madchen in Uni form) Hilda Krahl en Bernhard Wicki "der Kriegspfarrer met verrassingen Het ligt in het voornemen van de Cefa-afdelingen in de grote steden het nieuwe cefaseizoen in september met deze .films te openen. de hoofdrollen. Deze film vertelt van een vijftiental leerlingen van een geëvacueerde school in de buurt van Stettin, jongens nog van 15 en 16 jaar die in de laatste, maanden van de oorlog vrijwillig in dienst zijn gegaan om de Wèhrmacht te "helpen tegen de opruk kende Russen. Enkele moeders gaan er opuit deze kinderen uit de oorlogsma chine terug te halen maar zo ergens de onmacht van de enkele mens openbaar wordt dan is het aan het front. De moe derkruistocht is vergeefs. De kinderen, bijna teruggehaald door deze dappere vrouwen worden- tenslotte toch weer ingezet": de Rus nadert en het af schuwelijke oorlogsbedrijf stoort zich niet aan morele overwegingen of be ginselen. Hoe vreselijk de oorlog is, ver telt juist deze film door zijn haast do cumentair, reportage-achtig karakter. Men voelt hier met een authentieke ge schiedenis te doen te hebben. Een film van een geheel ander karak- r is de omstreeks 1940 in Engeland spelende film over mijnwerkers in Wa-1 les „The proud valley" waarin de neger zanger Paul Robeson een belangrijke rol speelt. Deze film behelst in kort be stek eigenlijk alles wat een goede film bevatten: humor, strijd, spanning, nederlaag en overwinning. Het moeilijke leven van de mijnwerkers uit de Groene Valleien in Wales en niet in de laatste plaats de gevaren in de primitieve ouder wgtse mijr genomen. Zo ergens de bestaansreden van het Cefawerk wordt bevestigd, dan is het wel met deze Grahamfilms, die in de normale bioscopen nooit een kans zouden krijgen, maar die niet temin tot duizenden en nog eens dui zenden veel te zeggen zullen hebben Onze voorkeur gaat uit naar de film Telefoonspionomdat deze het werk van Graham demonstreert aan de innerlijke bekering van een van Amerika's gangsters. Maar de andere Grahamfilm „Zielen in conflict" is hoogst interessant door een buitenge- - - XT iooon goed weergegeven reportage fdm v^rtelt°ons van een der 9Wntlsche meetings >'n het Londense stadion. BLIJDE FILM Filmisch echter was de verrassing van deze Cefafilmshow de hoogst amu sante en toch fijnzinnige film van Wolf gang Schleif „Das Madchen Marion", een film waarvan een der hoofdpersonen een bijzonder fraai renpaard is, dat in de laatste oorlogsweken vanuit Oost- Duitsland in een groot paardentransport mee naar het Westen is gekomen. In feite behandelt deze film het probleem van de zg. Ostflüchlinge een probleem waarmee West-Duitsland nog vandaag aan de dag te kamnen heeft. Hoewel men ook geconfronteerd wordt mei het leed dat velen dezer mensen, die van alles beroofd zijn on getwijfeld moesten doormaken draagt deze film niettemin een verrassend vro lijk karakter. Deze film bereikt in kwaliteit weer de Duitse filmcomedie uit de jaren van haar gewilde zogenaamde humor is hier achterwege gelaten. Men wordt door deze film slechts vrolijk en levensblij gestemd. De laatste grote film, die vertoond werd was „Tranen over Johannesburg", naar de beroem de roman over het Zuidafrikaanse ras senprobleem van dezelfde titel. Over deze indrukwekkende film is haar in reprise brengt, hoewel men de copie die geknipt werd. niet tevre den kon zijn. De Cefa zal dan ook goed doen eich van een betere copie te t Dit waren dan de zes hoofdfilms. Daar naast werden uiteraard allerlei bijfilms vertoond sommige te waarderen andere minder gelukkig. Zeker gelukwenst kan de Cefa worden met haar eigen journaal, dat door Parcifalfilms te Tilburg zorgd wordt. Deze Cefafilmshow mag zeer geslaagd worden genoemd. Met de films die hier vertoond wer den (een gedeelte slechts van de gehele collectie), kan men het nieuwe seizoen met vertrouwen tegemoet gaan. Filmtechnisch is men op de goede weg zodat het doel der Cefa: een verantwoorde filmkeuze een stap dichter bij zijn verwerkelijking gekomen is. Grolle Als wij niet wisten, dat Salomo, de koning uit het Oudt Testament, zijn briljante wijsheid van God zelf had ontvangen, dan zouden wij geneigd zijn hem in te delen bij de moralisten, zoals de wereldgeschiedenis er dozijnen heeft opgeleverd. Hij zegt ergens in het boek Spreuken, dat zonder verstand zelf ijver niet deugt. IJver is een deugd niemand kan het onf. kennen. Maar ah wij ijverig zijn zonder eerst eens na te gaan waarvoor en roaarom wij ons eigenlijk druk maken, wordt het een on-deugd. Het is opvallend, dat Salomo vaker het woori verstand gebruikt. Wij hebben de betekenis van dat woord versmald en betrekken het niet meer zoals de Bijbel dat doet op ons totale mens-zijn. Verstand is voor onze begrip, pen uitsluitend een kwestie van kennis, van weten, van logisch denken, van gedachten-systematiek: het hart komt er niet aan te pas. Misschien is het, zó gesteld, een tikkeltje over dreven, maar de praktijk is toch meestal wel zo. Laten wij het breder zien, zoals de Bijbel dat doet. Zelfs ijver deugt niet zon der verstand, zegt Salomo. Dat is: geen kwaad woord van uw ijver, maar bedenk, dat zij zinloos en waardeloos is, als u zich onttrekt aan de normen, die God heeft gesteld, normen, die uw totale mens-zijn raken! LAATSTE STROHALM i zijn buitengewoon goed op- GRAHAM-FILMS De beide Billy Grahamfilms vielen bij zonder goed in de smaak. Zowel de ge kleurde film over Grahams Londense kruistocht „Zielen in conflict", als de film van Dlck Ross „Telefoonspion" dit sacrament I (Wiretapper) wisten leder op een andére I wijze de betekenis van het werk van worden ....programma de aandacht van het Nederlandse volk op de voor de kerk bouw te brengen offers worden geves tigd. Hervormd Gemeente moet nog beslissen (Van onze sociaal-economische redactie) BIJ HET C.N.V. bestaan plannen om te komen tot de bouw van een nieuw pand aan de Oudenoord te Utrecht, kort bij de plaats waar op het ogenblik een groot kantoorgebouw verrijst van de Christelijke Metaalbedrijfsbond. De behuizing van het C.N.V. aan de Maliebaan te Utrecht is te klein geworden zoals de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, in het jubileum nummer van De Gids reeds schreef. De gemeente Utrecht is op de hoogte van de bouwplannen van het C.N.V. In beginsel bestaat er al wel overeenstemming tussen de gemeente en het C.N.V., zo deelde ons het hoofd van de afdeling PRAKTIJKEXAMEN Openbare Werken van de gemeente Utrecht, de heer P. van, - Zanten, mede. De definitieve beslissing echter over de verkoep|"a'i|delfcfrr«P-_N«i'1:_;^ Jj. van de grond die aan de gemeente behoort, ligt bij het gemeente- Gereformeerden collecteren op 4 oktober Zoals bekend zullen zowel de Her vormde als de Gereformeerde kerken dit Jaar beide een grootscheepse finan ciële kerkbouwactie houden. Beide ker ken hebben zeer grote moeite met de financiering van de vele kerkgebouwen, die in de nieuwe industriegebieden in ons land moeten worden gebouwd. De N.C.R.V. heeft zich inmiddels be reid verklaard om beide acties, waar over wij reeds enige tijd geleden be richtten, via radio en televisie te wil len steunen. Daartoe zal op 16 septem ber a.s. een radiouitzending bouw van de nieuwe kerken gewijd. Op 30 september zal De actie voor de Hervormde kerk bouw, die beoogt te komen tot de bouw van niet minder dan 160 nieuwe kerken, lijkt te zullen slagen. 65 pet. van de Hervormde gemeenten heeft zich name lijk reeds bereid verklaard actief mee te werken. De bereidverklaring houdt onder meer in dat in de betrokken ge meenten allen, die tot de Hervormde kerk behoren, een persoonlijk bezoek Advertentie 2ktmesi* kortste en voordeligste opleiding: bestuur e'ndit heeft nog geen beslissing genomen. Over het bouw- DCCA.HILVERSUM huid plan zelf kon nog niets meegedeeld worden, daar ook de verschil- (Bekende schriftelijke Cursus) Babyderrn-zeer lende commissies het schetsplan nog nader moeten bezien. 73 Dat mag Joost weten, bootsman. Misschien had de landingsploeg een sein moeten geven - met een zaklantaarn, of zo iets wanneer de landing was verlopen. Die lui daar aan boord van de duik boot maakten zich natuurlijk ongerus-t na al dat ru moer op het strand en zaten te wachten op het dat alles in orde was. Maar dat wilde maar °,,Als het dat is. waaraan behoefte heb ben. waarom zullen wij er dan geen geven? Verbluft staarde Nicolson de bootsman in het don ker aan en begon toen opeens zachtjes te lachen. „Je bent en blijft toch een geniale kerel. McKin- non. Wanneer ze in de rats zitten, en denken dat het hun kameraden op het strand niet goed gaat, kan een signaal van ons misschien wonderen doen En dat bleek inderdaad het geval te zijn. Nicol son hief zijn hand hoog boven het dolboord van de reddingboot, gaf een paar onregelmatige lichtsigna len met zijn zaklantaarn en trok zijn hand vervo - eens snel weer terug "oor de een of andere schiet grage bedienaar van een machinegeweer moest die speldepnk van licht de verhoring van een schietge bedje zijn geweest. In ieder geval werd er geen nieuw salvo meer op hen gelost; beide machinege weren staakten tegelijkertijd het - u~' door ALISIAIR MAC LEAN „Ik zie het." Nicolson knikte traag, en staarde naar de versplinterde magneet,, moeizaam probe rend zich rekenschap te geven van al de ontstellen de gevolgen van deze ramp. „Er is niet veel meer van over, hè?" Er voer een rilling over McKinnons leden. Lang zaam schudde hij het hoofd en bleef in de boot sta- zelfs nog kunnen krijgen om hen op de hoogte te brengen van de noodzaak van de kerkbouwactie. Zoals men weet beoogt deze actie, dat ieder, die tot de Hervormde kerk be hoort, van zijn belastbaar inkomen een maal een half procent afstaat. De ge meenten, die positief meewerken, zullen naar gelang van hun noden profi teren van de opbrengst. Gereformeerd voerd door de S.S.K., de Stichting Steun Kerkbouw. Het ligt in de bedoeling van de S S K. alle gereformeerde kerken in Nederland te vragen om op zondag 4 oktober niet op zondag 18 oktober zoals aanv kelijk het plan was. een extracollecte voor het werk van de S.S.K. te houden. Men hoopt dat deze collecte een bedrag van één miljoen gulden zal opbrengen. Dit bedrag heeft S.S.K. nodig om de gemeenten in de nieuwe industriegebie den te kunnen helpen. Bevestiging van mej. J. Jansen uitgesteld Doordat aan enkele administratieve formaliteiten nog niet voldaan is zal de bevestiging en de intree van mejuf frouw J. C. Jansen, beroepen predikan te van de herv. gemeenten Oosthuizen, Kwadijk en Middelie aanstaande zondag niet kunnen doorgaan. De datum van bevestiging en intree zal nog nader worden bekend gemaakt. Eenheid Koptische kerken hersteld De Koptische kerken van Egypte en Ethiopië hebben zich weer met elkaar verzoend Aan het conflict tussen deze beide oude christelijke kerken, dat dan dertig jaar heeft geduurd, onderhandelingen in Kairo een einde gekomen. De zeventien miljoen Ethiopische Kop. ten en de drie miljoen Egyptische Kop ten erkennen nu samen weer het gees telijk leiderschap van de Patriarch van Alexandrië. Deze zal ook in dc Ethio pische kerk weer de uiteindelijke zeg- iiwiu genschap krijgen. Zoals bekend zit_ de Nicolson "zijn zaklantaarn reeds Patriarch van Alexandrië (vertaling Bob Limburg) lang had gedoofd. Toen raakte hij Nicolsons even aan. ..Weet u er wat op. stuurman^ Het is ontzettend eind naar Port Darw -—.«j helemaal zouden moeten roeien ken op de bodem plotseling doodstil. Hel leek wel of ieder spooi leven te land en op het v4V~ zelfs de vage schaduw vai i onwezenlijke schim, die verdw de duikboot leek /engoed een stuk v beelding had kunnen zijn. Vluchtige pogingen om z leken nu niet alleen onnodig.^ maar zelfs gevaar- erborgen te houden X^T Op hun gemak kwamen "de twee de reddingboten De tweede boot noëg geen water te maken; ook ne waterdichte luchttanks doorboord, maar er wa ren er genoeg onbeschadigd gebleven om een zeke re mate van veiligheid te waarborgen. Maar met de motorreddinflboot stonden de zaken totaal anders. Wel scheen zij door nog minder ver dwaalde kogels te zijn getroffen, maar zij lag reeds diep het ondiepe ■aren al ondergelopen. Het wa- rood te kleuren, door het bloed van "de"afschuwelijk verminkte Japanse matroos, die nog altijd over het dolboord hing. Het was on der deze bijna onherkenbaar geworden menselijke overblijfselen, dat Nicolson de ..oorzaak van de el lende ontdekte: dezelfde granaat, die een hand en vrijwel het gehele gezicht van de Japanner had weggerukt, had ook een groot gat geslagen m de bodem van de boot en met alleen bijna een halve meter van de kielgang vernield, maar ook de aan grenzende planken, tot aan het ijzeren langsverband aan stuurboordzijde toe. Nicolson richtte zich lang zaam op en keek McKmnon aan in de weerschijn van het licht van dc zaklantaarn. .Kapot," mompelde hij. „Ik zou mijn hoofd en mijn schouders door dat gat in de bodem kunnen steken. Het zal ons dagen kosten om dat ding te repareren." Maar McKmnon luisterde niet. Dc Lichtstraal van de zaklantaarn had zich verplaatst, en hij staarde in de boot. Toen hij sprak, klonk zijn stem veraf en onverschillig. „Dat doet er geen zier meer toe. stuurman. De motor is ter ziele." Hij zweeg even en vervolgde toen rustig: „De magneet. De granaat moet er vlak onder zijn onl- Pl?.fNee toch? De magneet! Misschien zou de twee de machinist...." „Niemand kan haar meer repareren, stuurman.' viel McKirmon hem-lijdzaatn in de rede. „Er is bit ter weinig overgebleven dat nog zou kunnen worden gerepareerd." had ge vader in de as in augus- Gudrun heette zij, vertelde zij hem, Gudrirn Jör- gensen Drachmamn: Jörgensen naar haar grootva der van moederskant. Zij had voor driekwart Deens bloed in de aderen, was drieëntwintig jaar oud, en Ln 1918 te Odense geboren,, op wapenstilstandsdag. Behoudens twee korte bezoeken aan het schierei land Malacca had zij heel haar leven in Odense ge woond. tot zij haar verpleegstersdiplomr haald en naar de plantaj B buurt van Penang was ge tus 1939 geweest. Nicolson, die. de handen onder het hoofd, met zijn rug tegen de rand van de kom zonder iets te zien, naar het donkere wolkendek lag te staren, wacht te, tot zij verder zou gaan of opnieuw zou begin nen, en hoopte dat zij dat zou doen. Hoe luidde dal citaat ook weer, dat de oude Willoughby, die hope loos verstokte vrijgezel, zoals er geen tw£®de °P. d^ wereld bestond, hem al zo vaak naar her hoofd had gegooid? „Haar stem was altijd zacht", ja juist, uit „King Lear": „Haar stem was altijd zacht, teer en diep". De reden waarom Willoughby volgens hem zelf altijd „die valstrik" (zijn eigen woorden.) van het heilige huwelijk had gemeden was. dat hij nog nooit een vrouwspersoon had gevonden (welk een wereld van hoon kon hij in dat ene woord leggen zachte, tedere en diepe stem. Maar 'Ni- adat hij rapport had uitgebracht aan kapitein Findhorn en naar d« kleine jongen was komen kijken, zou hij misschien ook wel tot andere gedachten zijn gekomen. (Wordt vervolgd) i tisch inzicht op de stoei van de apostel Marcus. De Ethiopische Kopten zullen wel grote mate van zelfstandigheid behou den. zoals de leider van de Ethiopische delegatie Prins Kassa meedeelde Zij zullen nu weer deelnemen aan de ver kiezingen voor de Patriarch. Wereldraaddelegatie naar Moskou Vertegenwoordigers van de Wereld raad van Kerken zullen in december van dit jaar een bezoek brengen aan het Moskousc patriarchaat van de Rus- sisch-orthodoxe kerk. Dit bezoek moet als een tegenbezoek gezien worden v de komsl van een vertegenwoordiger Moskou naar het hoofdkwartier van Wereldraad in Geneve in juni jl. De delegatie voor Moskou zal onder leiding staan van onze landgenoot dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-gene raal van de Raad. De eerste maal dat vertegenwoordigers van de Russische Kerk leiders van de Wereldraad ontmoetten, was verleden jaar in Utrecht. Toen zijn deze bezoe ken o.m. voorbereid. Priester Borovoi, die de Raad in Genè- ve namens het Moskouse patriarchaat bezocht, is inmiddels in Moskou terug gekeerd. Bij zijn vertrek verklaarde hij een zeer bevredigend bezoek te hebben gebracht \y/AT te verwachten van de minis terconferentie, die a.s. maandag in Genève zal worden hervat? De Amerikaanse minister Herter heeft de hoop nog niet opgegeven, al is hij niet optimistisch gestemd. En blijk baar is het westelijke plan, waarvan gisteren melding werd gemaakt, de laatste strohalm, waaraan hij zich heeft vastgeklampt. Dit plan is wanneer de inhoud er van inderdaad juist is weergegeven bedoeld om voet bij stuk te kun nen houden, zonder de Sowjetnnie gelegenheid te geven, een eenzijdige regeling van het Berlijnse probleem door te voeren. Bij de komende besprekingen te Ge nève zal het Westen dus voorname lijk streven naar het verkrijgen van uitstel. Dit bleek ten overvloede uit de verklaring van Herter, dat zijn voornaamste taak te Genève zal zijn, te onderzoeken of Moskou niet langer een tijdslimiet stelt voor het beëin digen van de geallieerde bezetting van West-Berlijn. Het westelijk plan voorziet ook in een topconferentie, maar deze wordt afhankelijk gesteld van aanvaarding van het voorstel, de Berlijnse kwes tie enkele jaren op sterk water te zetten, terwijl deskundigen van Oost en West (ook een commissie van Oost- en Westduitsers) naar een op- ONHEUSE VRAAG EZE week mochten wij ge- I) wagen van de gevoelens van dankbaarheid die de Neder landse pers vervullen, nu is ge bleken, dat in België de waardering voor de pers als voorlichtend medium zeer zeker bestaat. Het bewijs: de toekenning van konink lijke onderscheidingen aan de voor zitters van de drie in Nederland bestaande journalistenorganisaties .ter gelegenheid van het bezoek van koning Boudewijn. Velen ook zagen deze waardering weerspiegeld in de toezegging, dat koning Boudewijn ongedwongen met de pers zou spreken en dat hem vragen gesteld mochten worden. Het vragen stonden vrij, zo was uit drukkelijk gezegd, mits men de vorst geen politieke vragen zou doen. Even voor het verschijnen van de Koning gisteren bij de journalisten, wees de Belgische persattaché hier nog eens op met de aardige woor den: „Denk u er aan, het -is hier nu feest en dusgeen zaken- geSprekken." Natuurlijk, men vraagt een consti tutioneel vorst niets over politiek, maar bovendien wie zou als be schaafd mens het in het hoofd halen om zijn gast, en dan nog wel een koninklijke gast, te grieven met een onbescheiden, ja kwetsende lossing van het Duitse probleem met al zijn facetten zoeken. Om uit de dwangpositie te geraken, waarin zij zich ten aanzien van West- Berlijn bevinden, kunnen de weste lijke mogendheden slechts proberen, tijd te winnen, zoveel mogelijk ge duld op te brengen tijdens moeizame ouderhandelingen en intussen hopen, dat zich ontwikkelingen voordoen (ook en vooral in de Sowjetunie zelf) die tot een verbetering van de inter nationale situatie leiden. Mochten de Russen niet bereid blij ken te zijn, het Westen enig uitstel te geven, dan blijft altijd nog de mo gelijkheid over, de door de Sowjet unie geforceerde crisis aan de Ver enigde Naties voor te leggen. Daarbij zou het westelijke Duitslandplan, dat al in mei aan de Russen werd voor gelegd, zeer goede diensten kunnen verrichten. Of het aanbeveling verdient, het ga randeren van de vrijheid der 2,3 mil joen Westberlijners over te laten aan een garnizoen van militairen uit neu trale landen, valt te betwijfelen. Wel kan het de moeite waard zijn, de Sowjetunie op haar beurt via de Verenigde Naties onder druk te zet ten, al was het alleen maar om te voorkomen, dat zij haar snode plan nen ten aanzien van West-Berlijn gaat uitvoeren. vraag over zijn particuliere plannen. Toch is dit laatste gebeurd. De Koning heeft zijn vriendschappelijke gebaar tegenover de Nederlandse pers moeten bekopen met een vraag overzijn trouwplannen. Journalistiek bezien een domme vraag. Want stel nu eens, dat mor gen aan de 'dag de Koning zijn ver loving bekend zou maken, dan nog zou dit vandaag zijn diepste geheim zijn. Het antwoord kon dus, hoe ook de werkelijke toestand mocht zijn, nooit anders dan afwerend zijn. Maar menselijk bezien een grofheid, die een smet werpt op de Neder landse pers. Journalistiek leidt dik wijls tot onbescheidenheid, in zoverre dat zaken die men ver borgen wenst te houden onthuld worden. Die onbescheidenheid kan nog tot deugd worden wanneer met openbaarheid belangen gediend worden. Maar die onbescheidenheid is ongeoorloofd, wanneer deze alleen uit sensatielust beoefend wordt. Dit is gisteren tegenover koning Boudewijn geschied. Zijn vertrou wen in de Nederlandse pers is ernstig teleurgesteld. Het enige excuus dat de Nederlandse pers kan aanbieden is dat vele. zeer vele journalisten zich door dit incident diep beschaamd hebben gevoeld. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Melissant: W. Kalkman, kand. te Capelle a.d. IJssel; te Kamper veen: J. Vroegindewey te Barneveld. Bedankt voor Ouddorp: D. van der Ent Braat te Elspeet. Benoemd te Laren (N.H.) tot bijstand in het pastoraat: J. Mortier, a.s. em. pred. te Almkerk. Beroepbaar: De heer J. G. van der Vlist, kand. te Bergambacht stelt zich beroepbaar. Zijn adres luidt: Bovenberg 7. Bergambacht, tel. K1825-333. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepbaar: De classis Kampen heeft praepatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer G. Mul te Kampen. Zijn adres luidt: H. van Viandenstraat 20 te Kampen. De heer Mul zal een even tueel beroep terstond in overweging nc- GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Hendrik lab Am bacht: C. Wisse, kand. te Tholen, die be dankte voor de andere op hem uitge brachte beroepen. Samenspreking hervormden en gereformeerden Op de laatstgehouden kerkeraadsver- gadering van de hervormde gemeente van Weert kwam een schrijven ter sprake van de kerkeraad der gerefor meerde kerk van Roermond, waarin de- verzocht een samenspreking te hou- i met het oog op de verhouding van de gereformeerden en de hervormden n Weert, die niet een verhouding van ..broeders Ln Christus" blijkt te zijn, De hervormde kerkeraad heeft dit ■"-•"•jven met instemming begroet en iten tot een samenspreking te ko- Onderwijsbenoemingen Benoemd tot lerares aan de chr, nij verheidsschool te Woerden: mej. A. Boer te Utrecht en mej. J. Arkens te Assen; aan de Prinses Marijkeschool te Em- men: mej. A. Vanderveen te Amsterdam. Benoemd bij het ULO: aan de Chr. ULO te Balk: K. E. Kamminga te Uithui zen: aan de Chr. ULO te Barneveld als vakleraar in de lich. opv.: G. Mouk te Kollum. Benoemd tot onderwijzeres aan de school met de Bijbel I te Leidschendam: J. J. Dekker te Arnhem; aan de chr. lagere landbouwschool tè Nunspeet: G. W. Enzerink te Apeldoorn. Benoemd tot onderwijzeres aan de Cal- vijnschool te Amsterdam: mej. J. Har- tog te Amsterdam (tijd.); aan de Bil- derdijkschool II te Den Haag: mej. K. W. van Leeuwen, mej L Broek Roe- lofs en mej. N. v. d. Maaien. Benoemd tot onderwijzeres aan de le Hervormde school te lErmelo: mej. C. Zeme] te Koog a. d. Zaan (tijd.): aan de Oranje Nassauschool te Rotterdam: iej. A. de Vries te Rotterdam (Z.); aan 2 Julianascool te Hillegom: mej. I. Vis- ;r te Haarlem: aan de chr. nat. Oranje Nassauschool te Waddinxveen: mej. A. Ooms te Waddinxveen; aan de Oranje Nassauschool voor VGLO te Monster: mej. G. Herlaar te Rotterdam-Vreewijk. Benoemd tot onderwijzer: aan de geref. school te Nieuweroord: mevr. Kruizinga-Homans te Nieuwer oord; aan de school met de Bijbel t» Daezum: mej. N. H. Reindersma te Drachten; aan de school met de Bijbel te Spijkenisse: mej. H. Voorhans te Groningen, aan de chr. nat.school te Winterswijk: mej. L. Wolters te bil- volde en mej. G. Maatkamp te Westen dorp. Benoemd tot onderwijzer aan de Prinses Ireneschool te Rijnsburg: J. B. Dekker te Hilversum: aan de Chr. Nat school te Nieuwerbrug a. d. Rijn: J. Vegter te Amsterdam; aan de Wilhel- minaschool te Dubbeldam: J. van Breu ghel te Dordrecht. Benoemd tot onderwijzer aan de Wes ter ULO le Gouda: A. Struijk te Gouda: aan de Keucheniusschool te Huizen: D. Hol te Rijssen: aan de chr. nat. ULO te (GldrinSh00p: J' W' Menkveld te Eefda

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2