Jltcuwc geihsctfe ÖTeurant Serie kunstmanen kan de aarde „bewaken" Op het Vrijthof te Maastricht laaiend enthousiasme n J „Genève" wordt maandag hervat Rapport over controle van kernproeven A.O.W. en A.W.W. in overheidspensioenen Koning als gastheer Kransleggingen bij het monument te Heer ZATERDAG 11 JULI 1959 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 10.18 per millimeter. (Btj contract belangrijke korting). Postrekening 58996. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwostlcfj is sJjebleoen mijn bert in tegfjenspoet" Veertigste jaargang no. 11611 VANDAAG bijna 3000 NAMEN Zie pagina 7 Deskundigen van Grote Drie zijn V eens In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel dat premier MaomiLlan en zijn kabinet erop vertrouwen dat er dit jaar nog een topconferentie van Oost en West zal worden gehouden. Een daar toe strekkend besLuat zal waarschijnlijk jhet belangrijkste resultaat zijn van de ministersconferentie die maandag in Genève wordt hervat. Volgens de Britten dient een topconferentie van Oost en West te worden voorafgegaan door een weste lijke topconferentie, waarop zou moeten worden gesproken over onder meer de jmoeilijkheden van Frankrijk in de !NjA.'V.O. en het voorkomen van kern proeven van landen, die thans nog geen kernwapens bezitten. Belgische Hunter stort op weg A MERIKAANSE, Engelse en Russische geleerden hebben overeenstem- ming bereikt over de manier waarop proeven met kernwapens, die op grote hoogte zijn genomen, kunnen worden ontdekt. De geleerden hebben hun voorstellen samengevat in een rapport aan de delegaties van de Geneefse conferentie, die zich bezig houdt met het opstellen van een ont werpovereenkomst aangaande het verbod van kernproeven. De geleerden, die drie weken in Genève hebben beraadslaagd, zijn overtuigd dat men met behulp van vijf of zes kunstmanen op een hoogte van enige tienduizenden kilometers alle kernontploffingen op grote hoogte zal kunnen ontdekken. Op geringere hoogte zouden veel meer kunst manen nodig zijn om het gehele aardoppervlak te bewaken. Bij deze me thodes moet echter steeds een uitzondering worden gemaakt voor proeven die achter de maan worden genomen. Deze kunnen niet worden waarge nomen. Wil men ook de-achterzijde van de maan controleren, dan zal men gebruik moeten maken van een viertal zonnesatellieten. Bij het stelsel van vijf of zes,1- kunstmanen, zouden de banen op meer dan 30.000 kilometer van de aarde moeten liggen en zou de on derlinge positie van de kunstmanen zodanig moeten zijn dat het gehele aardoppervlak en de ruimte buiten de dampkring wordt overzien. Zou men uit technische overwe gingen, of wegens de kosten, satel lieten op minder grote afstand van de aarde willen gebruiken, dan is de keus uit twee stelsels: Nieuw systeem, van aanpassing Salarisverhoging wegens toename van het pensioenverhaal (Van onze parlementsredactie.) jl/TlNISTER TOXOPEUS heeft een wetsontwerp ingediend, waarin twee belangrijke voorstellen worden gedaan: 1. Een voorstel tot beperking van de overheids-weduwen- en wezen- pensioenen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen of uitkering oi grond van de Algemene Weduwen- en Wezenverzekering. j. Een voorstel tot herziening van hei hele systeem van aanpassing van de overheidspensioenen aan de Algemene Ouderdomsverzekerini en de Algemene Weduwen- en Wezenverzekering. lot tien satellieten op een hoogte von 500 tot 700 kilometer, waarbij ech ter bepaalde, begrensde gebieden tot 2000 kilometer boven de aarde aar toezicht ontsnappen; 2. twee tot vier satellieten, waarbij echter bepaalde gebieden tot een hoogte van 10.000 kilometer niet kunnen worden gecontroleerd. Men moet er natuurlijk rekening houden, dat de aanbevelingen van de ge leerden wetenschappelijk en niet politiek zijn. Deze aanbevelingen kunnen door de politieke commissie worden overgenomen Gebeurt dit. dan zou men wellicht een ge meenschappelijk satellietenprogram moe ten uitvoeren, waarmee een belangrijke Stap voorwaarts op het gebied van inter nationale samenwerking zou worden ge daan. Dag Hammarskjöld, de secretaris-gene raai van de Verenigde Naties, die gisteren een vergadering van de driemogendheden- conferentie te Genève bijwoonde, felici teerde de vertegenwoordigers der Grote Drie met het feit dat hun deskundigen erin zijn geslaagd een technisch uitvoer baar stelsel voor het ontdekken van kern proeven op grote hoogte samen te stellen. Hammarskjöld verklaarde dat de vor deringen die de afgevaardigden met het opstellen van een verdrag voor het ver bod op kernproeven hebben gemaakt, hem een gevoel van grote bevrediging ge ven. Het welslagen van deze conferentie zou een doorbraak op het gebied van ge controleerde ontwapening betekenen, al dus de secretaris-generaal der V.N. Pensioenen op dezelfde overwegingen be lust als bij de totstandkoming van de k-O-W. Daar de overheidspensioenen bij volledige diensttijd van de overleden Imbtenaar het karakter van een volle- lige voorziening dragen, moet ook de bvoering van de A.W.W. gepaard gaan net een aanpassing van de overheids pensioenen in de gevallen, waarin gelijk tijdig een aanspraak bestaat op pensioen Pf A.W.W.-geld. Thans lopen de overheidspensioen voor- lieningen en de bodemvoorzieningen ge heel los van elkaar. Pas wanneer het tot fcitbetaling van de overheidspensioenen komt, wordt, indien tevens aanspraak Pp bodempensioen bestaat, een korting pegepast op het overheidspensioen. In Sit systeem wordt voor beide pensioenen Soor het overheidsorgaan en de ambte- Pracht dan noodzakelijk is. Dit komt loordat de bodemfunctie van het bo- lempensioen niet tot haar recht kan tomen. Thans echter stelt de minister poor het bodempensioen in het over- Peidspensioen onder te brengen. In deze Jorm wordt de pensioenaanspraak van Ie ambtenaren opgebouwd uit de aan- ipraak op bodempensioen en uit een ver hinderde ambtelijke pensioenaanspraak. Daar het overheidspensioen naar maxi- haal 40 dienstjaren wordt berekend en Pet Algemeen Ouderdomspensioen naar 10 premiejaren, kan een vijfde deel van let bodempensioen niet beschouwd wor- len als in het overheidspensioen te zijn indergebracht en blijft dat deel onaf hankelijk van het overheidspensioen aan Ie belanghebbende toekomen. In dit op- pcht is het effect voor de gepensioneer- je hetzelfde als bij het thans geldende Wat de premiebetaling betreft, brengt let wetsontwerp in de eerste plaats mee, lat de premie voor het bodemprnsioen, lerekend over het ambtelijk inkomen, !en laste van het ambtelijk pensioen- irgaan zal worden voldaan. Omdat de tmbtenaren thans een gedeelte van die premie nl. 1,15 pet. over hun premie- jichtig salaris of ten hoogste 83,32 per jaar zelf moeten betalen, betekent leze regeling voor hen een reële inkom stenstijging. Salarisverhoging Voorts wordt in het wetsontwerp voor- Jesteld voor het door de ambtenaren Verschuldigde pensioenVÈ-;haal een zeker Verband te leggen met de pensioenbij- irage, die nodig is voor de opbouw van Je normale overheidspensioenaanspraak. In verband met het reeds ingediende Wetsontwerp inzake de sanering van de pensioenfondsen is voorlopig gedacht kan een verhaal van de pensioenbijdrage »P de ambtenaren van 7 pet. Daar dit voor het merendeel van de ambtenaren een verhoging van het pen sioenverhaal betekent, is de regering van plan een salarisverhoging aan de amb tenaren toe te kennen, die gelijk is aan het bedrag waarmee het pensioenverhaal zal toenemen. Voor een ambtenaar met een pensioengrondslag van b.v. J 7000 be tekent dit een bruto-salarisverhoging vani/185 per jaar. Deze verhoging zal ui de pensioengrondslag worden opgeno men en dus ook doorwerken in het t.z.t. te verlenen overheidspensioen. De looncompensatie ad 5,6 pet. voor de betaling van de A.O.W.-premie zal ver- Premiebetaling De toelichting van mr. Toxopeüs geeft verder een overzicht van de wijziging, die het wetsontwerp in de premie-beta ling voor de bodempensioenen en in de betaling van de bijdrage voor het over heidspensioen zal meebrengen. Enerzijds zullen de overheidspensioenfondsen de bodempensioenpremie, die over de lelijke inkomsten aan het bodempen sioenfonds moet worden afgedragen voor hun rekening moeten nemen, derzijds brengt het feit, dat de heidspensioenaanspraken zelf zullen den beperkt mee, dat in de overheids- (Zie vervolg pagina 6) Het verhaal wordt eentonig, maar weer tonden gisteravond om kwart voor acht duizenden in dichte hagen langs de weg, toen koning Boudewjjn arriveerde bjj de Belgische ambassade in Den Haag. aar htf de gastheer was aan het diner >or koningin Juliana en prins Bernhard de beide prinsessen Beatrix en Irene. Weer ook was er een jubel toen de auto an de vorst voorgleed, dde nog naklonk toen hij reeds in het statige gebouw ver dwenen was. De 'koning, gekleed in gene- .Ifluniilform werd verwelkomd door ■on Van der Straten-WadUet de ambas sadeur in galakled ij en baronesse Van der Straten-Waillet in 'n mauve toilet van satan duchesse met brede stola. Vijf min. iater zwol het gejuich weer aan ten teken dat de Koninklijke familie in aantocht was. Koningin Juldana droeg een bijzonder fraai toilet van goudkleurige zijde, ver- :d met draperieën van een met goud- ad doorweven tere 6tot Diadeem, col- en armband waren bezet met smarag den. Prinses Beatrix droeg een zacht- blauwe robe met veermotieven door- n en een diadeem van parel6. Prinses een japon van witte zijde met fijn- gekleurde bloemenranken. Zij had twee diamanten clips in het haar. Prins Bern- ird was in generaalsuniform. Alle leden in het Koninklijk Huis droegen de orde- kenen van de hoge Belgische onder scheidingen, die koning Boudewijn ver leend heeft. Koning Boudewijn weer naar België (Van een onzer redacteuren.) MAASTRICHT, zaterdagmiddag. DE KONING DER BELGEN heeft zijn vierdaags bezoek aan Nederland beëindigd en is naar zijn land teruggekeerd vol van herinneringen aan de enthousiaste ontvangst, die hem overal in den lande ten deel is gevallen. Het was niet alleen Amsterdam, dat uitbundig was in zijn begroe ting, en niet alleen Rotterdam en Den Haag, tot op de laatste dag van zijn verblijf heeft de Belgische vorst kunnen ervaren, dat Nederland een war me sympathie heeft voor zijn nabuurland en zijn koning. Het was zoals de Koningin in haar toespraak tijdens het gala-diner in het paleis op de Dam in Amsterdam voorspélde: „België is altijd welkom in Nederland. Het wel kom is u vanmorgen van de daken toegeroepen en het zal zo blijven alle dagen''. Want de Maaslanden (Belgisch Limburg, provincie Luik en Neder lands Limburg) zijn op het Maastrichtse Vrijthof in hun betuigingen van vreugde niet achtergebleven bij welke stad ook. Koning Boudewijn en zijn koninklijke gastvrouwe en gastheer maakten de reis naar Limburg per regeringsdakota, nadat koning Boudewijn in het Huis ten Bosch en op de vliegbasis Ypenburg afscheid had genomen van burgerlijke en militaire autoriteiten, die in de afgelopen dagen aan hem waren voorgesteld. Tot hen be hoorden de voorzitters van de beide Ka der Staten-Generaal, enkele minis ters. burgemeesters, de chef van de lucht machtstaf en de voorzitter van de ver enigde chefs van staven. Monument Gisteren is de wegverbinding Markenvaste wal opengesteld en was Marken, eiland-af. Toen het hoofd van de dienst der Zuiderzeewerken, ir. F. J. B. G. Geers, de netten had door geknipt, die als lint fungeerden, ging de Marker jeugd er van door. per auto naar Maastricht werd gereden. De reis werd een ogenblik in Heer onder broken om de vorsten gelegenheid ven een krans te leggen bij het Belgisch Monument. Bij dit monument, opgericht ter nagedachtenis aan de verzetsstrijders, die de dag voor de bevrijding ter plaatse werden gefusilleerd, stonden nabestaan den en oud-verzetstrijders uit de groep, waartoe de gefusilleerden behoorden, op gesteld. Twintig minuten vertoefden de orsten in Heer, toen vervolgden zij hun eg naar de hoofdstad van Limburg. Ook daar werd het gezelschap door de autoriteiten opgewacht. De commissaris de Koningin was er en de burge ter, die beiden verder deelnamen de korte rit door de stad. Maastricht in feesttooi. Het uur van de rit maakte het mogelijk, dat zoveel mogelijk Maa» trichtenaars zich langs de weg konden scharen om de koninklijke stoet te zien passeren. En als in alle andere steden werd het een donderend gejuich, een dui zendvoudig geroep „Leve de Koning", maar meer nog „Vive le Roi". De Belgen waren in groten getale naar de Limburg se hoofdstad gekomen en zij voerden de vreugde hoog op, laaiend enthousiast al; zij waren hun Koning te kunnen begroe ten. Bij het Maastrichtse stadhuis hadder de leden van het gemeentebestuur plaat: genomen. Het was onmogelijk gebleken Goevernementshuis Het loopt op het ogenblik naar 1 middaguur. Straks zullen de Koning, Koningin en de Prins bij 't Gouverne mentshuis arriveren. De ere-wacht, ge vormd door een compagnie van het' regi ment Limburgse Jagers met het vaandel en het fanfare-korps van dit regiment, zijn reeds ter plaatse aanwezig. Mevrouw Houben, de echtgenote van de commis saris van de Koningin der provincie Lim- BRITSE STAKING Werkg evens en vakverenigingen hebben gisteravond besloten, een neutrale super- arbiter te aanvaarden om te helpen de Engelse drukkensstaking. dde reeds drie weken duurt, tot een oplossing te bren gen. De arbiter zal worden aangewezen door de minister van arbeid. Zijn uit spraak zal ndet bindend zijn, maar onge twijfeld groot gewicht in de schaal leg gen. burg zal de Hoge Gasten Ontvangen, waarna de Maastreechter Staar hen zal toezingen. Om twee uur, aldus het programma, wordt in het Gouvernementshuis het noenmaal gebruikt. Dan zullen de Koningin en de Prins hun gastt naar het vliegveld Beek begeleiden. Want daar zal het afscheid zijn. Vanmorgen vroeg reeds is het vliegtuig van de Koning aangekomen. Om half vier zal dit vliegtuig koers zetten naar Meis broek bij Brussel. Tien minuten later vertrekken de Koningin en de Prins per regeringsdakota naar Soester- berg. En dan zullen vier onvergete lijke dagen tot het verleden beihoren, horen. „Zit er een film, in?" vroeg koning Boudewijn toen hij gis teren op kasteel Oud-Wasse naar vande Nederlandse foto journalisten als dank voor de bereidwilligheid waarmee hij voortdurend hun achtervolging verdragen had, de nieuwste ca mera ontving. De film zat er niet in, maar de voorzitter der fotojournalisten, de heer P. van Breukelen, zorgde er direct voor dat dit euvel verholpen werd. N.V. Levensverzekering Mij. UBO Levens- Studie- en Uitzet-, Lijfrente Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verrekering Mij. U60 i.-verzekeri sekeringen. Kromme Nieuwe Grachi 8—10 Utrecht Aan het eind van een dag hebben koning Boudewijn, koningin Juliana, prins Bern hard, de oudste prinsessen en hun gevolg gisteren het beoiende klank- en lichtspel „Glorie van het Binnenhof" bijgewoond. Het slot van het bezoek aan Den Haag vindt u voorts op pagina 5 in woord beeld beschreven. Zeewind maakt het koeler (Van ome weerkundige medewerker) Vrijdagmorgen trokken er over Zuid- Holland nog enkele onweersbuien, waar bij in Leiden 10 millimeter regen viel. Na deze buien brak de zon door en steeg de temperatuur in Rotterdam nog weer tot 27 graden celsius. In Zuid-Limburg was het met 31 graden nog weer een tropische dag. Het koelst bleef het in Den Helder, waar het kwik 11 graden lager bleef dan donderdag. De warme lucht is dit keer strijdlustig en laat zich niet zo maar naar Duitsland verdrijven. Een nieuwe onweersstoring lag nmorgen ten zuidoosten wan Londen trekt naar het noordoosten. Mogelijk dat ook ome omgeving hiervan enkele buien krijgt, waarna de wind naar weste lijke richting ruimt, zodat wij zondag weer iets koelere lucht van de Noordzee verwachten. Al blijft de lucht nog wat onstabiel, toch mogen w\j ook morgen weer opklaringen verwachten en de mid- dagtemperatuur komt boven 20 graden. De hogedrukgebieden hebben ons enigs zins in de steek gelaten, zodat het weer in de komende dagen een wat minder stabiel karakter houdt. Minder warm De Bilt verwacht tot zon dagavond Overwegend zonnig weer, behoudens kans op onweer. Matige wind tussen west en zuid. Over het algemeen minder warm dan vandaag. Zondag 12 juli: Zon op 4.33, zon onder 20.57Maan op 11.58, onder 23.43 uur. Maandag 13 juli: Zon op 4.34, onder 20.56; Maan op 13.13, onder 0.01 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1