Als de elementen razen. Zomerperikelen voor dieren Meer zwervende dichters dan zwervende schrijvers m w ZONDAGSBLAD ZATERDAG 11 JUU 1959 werking, lazen we deze week in het jongste boek van Frank W. Lane, en na alles wat hij er ons van heeft verteld, zijn we geneigd hem grif te geloven. De hevigheid zo zegt hij waarmee vloeibaar gesteente en ontwijkende gassen uit de diepste diepten der aarde hoog de lucht in worden geslingerd, het schudden en beven van de grond, het flitsen van de bliksem en het rollen van de donder, het schitterende vuurwerk van de gloeiende en exploderende lava, de veelsoortige geluiden voort gebracht door de krater die zijn inhoud uitspuwt dit tentoonsprei den van krachten waarvoor de mens geen maat heeft, maken een onuit wisbare indruk op hem, die het aanschouwt. Dit zegt dus Frank W. Lane, en zo ge mocht denken, dat hij in zijn beschrijving overdrijft, is er nog altijd de uitspraak van dr. Frank A. Perret, de beroemde vul- kanoloog, die een van de heftigste uitbarstingen zag van de beroemdste vuurspuwende berg ter wereld, de Vesuvius, en daarover later totaal overstuur zei: Woorden schieten tekort bij het beschrijven van de majes teit van deze gebeurtenis, het volstrekte gemak en de grootse macht, waarmee ze zich voltrok. IB" bondig We ontvingen het boek van de heer Ad. M. C. Stok, de Haagse uitgever, in wiens Forum Boekerij het is ver schenen. We kennen Frank W. Lane al jaren. Hij is ook de auteur van „Dieren in duizend gedaanten", een boek, dat de mens, die dag in dag uit zijn leven slijt in de grote stad en slechts een paar maal per jaar in de gelegenheid is de steenmassa te ontvluchten, alles vertelt van het leven in de natuur. En hem confronteert met feiten, die hem onbekend zijn, en die toch zijn belangstelling dienen te hebben. Zo is het ook met zijn jongste boek, dat het mysterieuze spel der natuurkrachten tot onderwerp heeft en dat heet: „Als de elementen razen" Gewelddadig Frank Lane zegt in zijn voor woord: dit boek houdt zich bezig met de gewelddadige manier, waarop de natuur zich soms uit, en waarover, voegen we hieraan toe, wij Nederlanders niets weten, omdat ons land gelukkig voor de ze gewelddadige uitingen over het algemeen gespaard blijft. Want wat weten wij uit eigen waarne ming af van wervelstormen, tor nado's, waterhozen, lawines, vul kaanuitbarstingen en aardbevin gen? En het zijn allemaal natuur verschijnselen. die al jaar in jaar uit tal van landen en volken teis teren. en waarover geregeld in de kranten valt te lezen. Frank Lane heeft de aard van deze verschijnselen en hun gevol gen beschreven aan de hand van officiële rapporten en verklarin gen, en heeft daarmee bereikt, dat ..Als de elementen razen" een boeiend boek is geworden, dat vlot leest en waarvan de tekst verduidelijkt wordt door soms zeldzame foto's. Hurricane De heer Stok moet het ons maar niet kwalijk nemen, dat we een klein gedeelte uit het boek. dat ons van d_e eerste tot de laatste bladzijde heeft gepakt, citeren. We vonden dat gedeelte zeer in drukwekkend. Het beschrijft de gevolgen voor het stoomschip Co- amo van de hurricane, die in sep tember 1930 San Domingo ver woestte. Dit moderne schip raak te zeven mijl voor de haven van de stad in de orkaan en nadat de ze een kracht van 200 km u had bereikt, werd het onbestuurbaar, hoewel alle machines op volle kracht werkten. Toen het vaar tuig het ..oog" van de hurricane naderde, steeg de windkracht tot het jent Het kwik begon heftig op te dansen. De luchtdruk van bin nen uit op het trommelvlies van het oor werd zo groot, dat een van de passagiers zei: „Ik was bang, dat mijn trommelvliezen zouden barsten. In mijn mond proefde ik duidelijk smaak" bloed- Logboek Van het centrum uit raakte het schip weer in de verschrikkelijke randwinden. In zijn logboek teken de kapitein Ëvans het volgende daarover aan. ,,De verschrikkelij ke storm, de slagregen en het rondvliegende schuim maakten het mij onmogelijk de fokkemast van de stuurhut uit te zien. Het was mij ook niet mogelijk de snelheid van de wind te schatten. Harder kon hij beslist niet waai en. De ruiten van de stuurhut werden ingedrukt of ze van pa pier waren en het viel niet mee je vast te klampen en tegelijker tijd de rondvliegende glassplin ters te ontwijken. De bovenlich ten op het sloependek, de venti lators, de waterdichte dekkleden der reddingboten en de antenne werden weggevaagd- Het schip werd onbestuurbaar en hield de koers Zuidoost tot Oost. De ma chines werkten op volle kracht. Het schip werkte en stampte zwaar, had een slagzij van 15 tot 20 graden naar bakboord en hel de dikwijls over onder een hoek van 40 tot 45 graden. De wind blies zo verschrikkelijk, dat het schip geen gelegenheid vond zich weer op te richten". Onweer We zouden graag meer citaten aanhalen, maar we missen daar voor de ruimte. Eén verhaal moe ten we u echter nog vertellen. Het is afkomstig van de Franse astronoom Camille Flammarion en Frank Lane schrijft er over in zijn boek. Het gaat over de onberekenbaarheid van de blik sem- ,,Een bliksemstraal stak een gebouw in brand, zette daarbij het alarmapparaat, dat in de na bijheid stond, in werking en riep op die manier zelf de brandweer te hulp. Een. andere keer zat een man juist uit een kroes te drin ken, toen de bliksem hem deze uit de hand sloeg. De kroes vloog onbeschadigd een dichtbijzijnde binnenplaats op en de man man keerde niets. Twee dames, die in alle rust zaten te breien werden de breinaalden uit de hand ge rukt. Een dagloner droeg een mestvork over de schouder. De bliksem slingerde deze 50 meter weg en veranderde de tanden in kurketrekkers. Op zekere dag sloeg de bliksem in een kamer, waar een jong meisje achter een naaimachine zat. Ze had een schaar in de hand en plotse ling was deze na een lichtflits verdwenen, en zat ze niet langer achter, doch op de naaimachine. Een kleine jongen zat in een wa gen onder een boom. De boom werd door de bliksem gespleten en de stukken hout vlogen 65 me ter in het rond. Ook de wagen werd getroffen en drie kanten er van werden weggeblazen. Maar de knaap bleef ongedeerd". Bruidegom de gevangenis in De 28-jarige Burton Gladstone uit Jacksonville, Florida, is een dag na zyn huwelijk veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf wegens het ple gen van 38 inbraken. Hij legde een volledige bekentenis af. Voor die 38 inbraken had hij in totaal 305 jaar kunnen krijgen, maar de rechter vond het met 20 jaar wel welletjes. De bruid van Burton. Ethel Lee als u haar naam wilt' weten heeft gezegd, dat ze op haar man zal wach ten. Toen Burton de rechtszaal verliet nadat het vonnis was gewezen zal er lipstick op zyn gezicht. Commentaar van Burton: Met die zoen moet ik i Zy, die met een bril op door de regen moeten lopen of fietsen en doordat de bril beslaat te lijden hebben van slecht zicht, kunnen een beetje paraffine aan de bin nen- en buitenkant van de glazen doen. Niet te dik natuurlijk, 't Voorkomt menigmaal veel na- derlandsche vereeniging tot be scherming van dieren, heeft ons attent gemaakt op een artikel ui het juli augu6tus-nummer van de vereniging en gevraagd daaruit enkele gedeelten te citeren. Het artikel heet: Zomerperikelen voor de dieren, en het is bedoeld als leidraad voor hen, die het dier- in-moeilijkheden willen helpen. Dc heer Nieuwenhuijsen somt enkele ergerlijke gevallen van mis handeling op, die voorkomen had den kunnen worden als direct wordt ingegrepen. 1 Men late zijn hond niet uren lang achter fiets of bromfiets aandraven. Niet lang geleden werd door Dierenbescherming proces verbaal opgemaakt tegen een echt- Zomerperikelen voor de mens paar, dat zich met grote snelheid verplaatste, terwijl het de hond aan de lijn hield. Het dier raakte daardoor uitgeput en werd nog over een afstand van circa 25 me ter over de grond meegesleurd. De zooikussens van zijn poten wa ren doorgeschuurd en bloedden hevig. 2 Op het strand worden dikwijls in groten getale olievogels aangetroffen, slachtoffers van de teer en de olie, die schepen bui ten boord werpen. Dierenbescher ming ontving onlangs de ontstel lende klacht, dat strandbezoekers met deze uitgeputte dieren voet balden. Laat men, wanneer er geen an dere hulp kan worden geboden, de dieren op een plekje brengen, waar ze rustig kunnen sterven. Is er gelegenheid voor, wrijf ze dan met poetskatoen flink af en ontdoe daarna met de botte kant van een mes de vleugels zoveel mogelijk van de olie. Of waarschuw de secretaris van de plaatselijke af deling van dieren bescherming of de eigenaar van een dierenasyl. 3 Mocht ge op het station een hond aantreffen, die zijn baas of bazin zoekt, waarschuw dan de stationchef. 4 Zorg er voor, dat dieren er gens beschutting kunnen vin- deh tegen de brandende zon. Zorg voor voldoende vers drinkwater. 5 Het komt voor, dat honden in een geheel gesloten auto wor den achter gelaten. De dieren over leven dit meestal niet, vooral niet als de wagen in de zon staat ge parkeerd. Probeer daarom de ei genaar op te sporen. Dit zijn zo maar enkele wenken, die de heer Nieuwenhuysen heeft gegeven en we geven ze u gaarne ,Ja Jan, ik ben hetZeg, zet even de worteltjes op met e half uurtje ben ik thuis KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. samenstelling van machines; 7. loterijspel; 13. ri vier in Duitsland; 14. oorzaak; 16. zijtak Elbe; 17. ontken ning (Eng.); 18. geluid van een ezel; 20. zuster; 21. deel van het jaar (afk.), 22. emeritus (afk.); 23. hoogste top van het Zevenge bergte; 26, feestelijke wapenschouw; 28. bloem; 30. langzaam; 31. soort onderwijs (afk. 33 klanknabootsing van het bellen; 35. mu zieknoot; 36. morsdoekje; 38. scheikundig element (afk.); 39. met Gods wil (afk. Lat.); 40. buitenhaven; 41. bloeiwijze; 42. Joodse fodsdienstleraar; 43. uitwateringssluis; 44. familienaam; 45, familie- id; 46. lidwoord (Fr.); 48. holte in een muur; 59. aardrijkskundi ge aanduiding (afk.); 51. vindt men in papierengeld; 55. welaan; 56. bekend Nederlands schilder; 57. gelijk; 59. zoutachtig veen; 62. tijdsruimte van 24 uren; 64. meisjesnaam; 65. v.h. leken af te her halen (afk. in de muziek); 66. mak; 68. oriënt expresse (afk.); 69. deel van de mast; 70. hoekpijler; 72. verhindering; 74. door twee deelbaar; 76. gem. in N.H.; 77. land in Europa. Verticaal: 1. glas voor één oog; 2. mondwater; 3. scheikundig ele ment (afk.i; 4. stad in Italië in 't N. der Adriatische zee; 5, ge wicht (afk.), 6. telwoord; 7. voorzetsel; 8. voorvoegsel; 9. geldsom; kundig element (afk.); 29. rijksgrens (afk.); 30. scheikundig ele ment (afk.); 32. langwerpig rond; 34. ooievaar; 35. witte suiker; 37. voorzetsel; 40. rivier in Nederland; 44. tevreden; 45. schaker van Helena; 47. muze van het minnedicht; 49. deel van Over; 51. gem. in N.H.; 52. boom; 53. voornaamw.; 54, oosters lastdier; 56. academische titel (afk.) 53. muzieknoot; 60. stad op Sicilië; 61. over dekte marktplaats; 63. palmboom; 66. voorzetsel; 67. maand van het jaar; 71, scheikundig element (afk.); 72. scheikundig element (afk.); 73. voorzetsel; 75. volgens andere (afk.). en 9. paal; 10. aal; 11. R.M 12. snaar; 14. sela; 16. raak; 18 snor; 20. palm; 21. taël; 22. tres; 24. tras; 26. Aken; 27 wees: 28. teer; 30. Ammerstol; 33. Goudriaan; 35. pen; 37. re- gelet; 38. dun; 39. lover; 41, Ti ger; 43. genet; 44. deken; 46 pel; 48. gek; 49. eed; 50. den 56. ten; 58. las; 60. span; 61 rode; 62, Lena; 64 naar; 65, stol: 66. made; 67, tets; 69. ruit; 70 Sedan; 71. ruim; 73. geit; 75 water; 77. Oran; 78. we6p; 79 reep; 82, die; 84. ree; 86. sr; 87. o.e.; 88. Se; 90. N.T. 17. geep; 21. taal; '32. Ta; 23. ent; 25. waal; 28. tra; 29. Nora; 31. alk; 32. eek; 33 geer; 34. ramp; 36. merel: 38. does; 40. smet; 42. nes; 43. guur; 45. op; 47. enig; 49 eend; 50. de; 51. veer; 52. genegen; 53. roek; 54. el; 55. stek; 57. Deli; 59. Ne; 60 ster; 61. rel; 63. taan; 65. spon; 66. motet; 68. Saar; 70. stal; 71. rad; 72. neg; 74, nauw; 76. een; 77. Oudewater; 80. Ria; 81. dl; 82. drie; 83. sier: 85. t.t.; 36. Siam: 87. Oss; 89 teen; 91. No- -- pej.Gr e.k.; 3. Zwerven: 't schijnt jullie meer geïnspireerd te hebben tot het maken van gedichten, dan tot het schrijven van verhalen. Dus daarom deze weck op een enkel stuk na een weer eens wat dichterlijke hoek, voor en gevuld door jullie. Overigens hoop ik niet, dat zon-warmte-loomzijn-niksdoen van al te grote invloed zal zijn op ons volgend onderwerp: „Het jaar 2000". Nu ik dit, nog vroeg in de week, zit te schrijven, is het bijna allemaal nog X959, of met andere woorden, ik heb me nog niet al te zeer kunnen verheugen in wat jullie van 2000 denken. Tot maandag kan het nog dus En nu laat ik gauw (en graag) jullie aan het woord. Eerst een verhaal van Annie van der Wijngaard (20, bibliotheek assistente en uit Den Haag) die ook nog een gedicht stuurde. Als kop koos ik de eerste regel van het stuk, dat begint: Hij had'n hoed op met'n tafelrand Hij had een hoed op met een En direkt dan maar ook haar rafelrand. In zijn hand rustte gedicht: de knoestige stok. Soms speelde Drie maal Ad van den Berg Waar het hem in zit: ik weet het niet, maar hier alweer een leerling van een kweekschoolzij hel dan in Gorkum. Werk van Ad van den Berg zijn jullie eveneens al eens in onze ruim te'' tegen gekomen. Dit keer drie gedichten, zo maar, zonder een door mij opgegeven uitgangspunt. draaiend heen Plotseling pakte hij zijn har- monika en speelde, schor en vrolijk. Wij stonden op en dans ten. Alleen ik niet! Op de tonen van de muziek zweefde ik weg, Wanneer was hij ook weer ver trokken? Lang geleden alMijn moeder vertelde het mij. De meester hield hem ons ten voor beeld, van het kwade dan! Hij was de verpersoonlijking van een slecht mens. ,Wij dorsten nooit over hem praten, wel den ken... Nu was hij terug. Ik was groot geworden en kon ,,goed" van „kwaad" onderschei den, tenminste, dat dacht ik. Hem rangschikte ik onder „goed". Waarom? Aantrekkings kracht? Heimwee? Verlangen naar de verten, roepend? Wilde ik dat? Ik schrok van mijn ge dachten en voor mijn ogen doem de het gezicht van de meester op als een schip aan de horizon. Hij schudde zijn hoofd, afkeu rend.... Geërgerd liet ik deze gedachte los en ineens kwam me een an der beeld voor ogen. Het was een laan. spelend met licht en schaduw door de hoge bomen. Door de bladeren viel gezeefd zonlicht. Er liepen twee gestal ten, Twee mannen, Hij en ik! Weer schrok ik en toen zag ik de werkelijkheid: dansende, lachende paren, de meisjes met hun gekleurde rokken draaiend als pirouettes. Vrolijk lachende mensen.,, en toen zweefde ik weer weg. Ik was in mijn kamer... boe ken... papier.., pen... inkt. Het was als trokkken duizenden on zichtbare handen me naar dit vertrek. En ik wilde het vast houden, rekken, maar ook dit verdween... Glijdend vervaagde - het in grijze vergetelheid. Voor mij verrees weer een weg met twee mensen. Een man met een gerafelde hoed en een harmoni- ka, de ander: ik. Ik kon niet anders, ik werd gedreven. Als in een droom stond ik op en sneed me van een struik een stok, knoestig en krom. Tussen mijn vingers draaide ik hem. Toen zette ik me weer in de kring, hij zocht mij met zijn blik, er straalde warmte uit zijn ogen, zó koeste rend, dat ik de mijne wenend -sloot... ANNIE VAN DER WIJNGAARD. komen Ik, zwerver Ik leunde tegen de horizon en dacht aan morger gisteren maar vandaag bleef onaangeroerd gisteren morgen vandaag kwam het omdat omdat ik een vreemdeling ben een blaadje aan een scheurkalender vandaag gezien vanavond gescheurd morgen verbrand straks vergeten.... op de morgenwind kwam ik met de avondwind Voor allen, die tekenen Generatie Het is een avond om eeuwig te leven om altijd te zijn een avond om langzaamaan hoger te weven en nooit meer een mens behoeven te zijn. Een eeuwigheid te laat Het is een eeuwigheid te laat hier op de aarde en op straat klinkt een atoomgeluid. Het is al veel te laat om nu nog te werken aan een eeuwigheidsstraat Wij zijn een eindeloze eeuw te laat. Waarom drink ik geen alcohol uit tulpenkelken; het is jouw schuld, gilt een septembernacht jij bent een eindeloze eeuw te laat. ik, zwerver van mezelf. ANNIE VAN DER WIJNGAARD indlsche inkt opgezet, niet Baby-lift 'k Heb het al gezegd: alle maal oude bekenden deze week. Han6 Bink (uit Leiden) Is ook "TwGCSprOtlQ weer van dc partij en wel met deze tekening. Hans vroeg me wat voor soort platen ik het best voor dc rubriek kan gebrui ken. Graag tekeningen in oost- n beetje „fors" priegelig dus, omdat een tekening door het cli cheren zo sterk verkleind wordt. Pan blijft er van die kleine lijn tjes praktisch niets over en op krantenpapier konit er dan ook weinig van terecht. Vond het niet gek, dat je dit eens vroeg, omdat ik in de loop van de tijd al heel wat teken'ngen heb moe ten terugsturen, waar, zuiver technisch gezien dus, weinig of niets mee te beginnen was. Lang lagen er burchten lang liepen er lui met een kruis Evenzo lang ging het goed. Nu liggen er banen van beton en razen motoren en klinkt er jazz en glijdt' de tijd naar de eeuwigheid. Dan is de tijd vergleden in het zondertijd Dan regent het goud dat gesplitst wordt AD VAN DEN BERG ER UIT GELICHT De naam van Theo van Roon (Rotterdam en Kweekschool) zijn Jullie ook al m tegengekomen. Hier gedicht; Dat is Zwerven dat is alleen maar onderweg zijn en met lange handen zoeken naar een vonk, in een riool een donderslag op de bodem van het kratermeer. Zwerven dat is vuurvliegen vangen onnozele vuurvliegen achterna zitten. Zwerven dat is alleen maar onderweg zijn naar hier. THEO VAN ROON 't Had er eigenlijk vorige week in moeten staan: dit lift- plaatje. Maar toen zat ik al ge- vol Dus daarom nu maar. De tekening is van „Aljanka", zoals deze Alphgn-aan-de- Rijnenaar zich noemt en hij laat een baby op deze manier liften. Bijna allemaal bekenden van daag. Zoals Plet Koster (21, me terijker en uit Middelharnis, zo als je je wellicht nog zulk her inneren). Dit keer schreef hij: Ik ben een zwerver.... Ikben want weet niet waar ik zoeken moet; mijn dolend hoofd draait als een radarscherm, horizontaal als een klein vingermens,.. Onduidelijk beeld van witte zwarte stippen vraagt om projektie, maar verre sterren vallen zweven rimpelloze golven doelloos in 't rond zonder kadans PERSOONLIJK Ik vo beetje blad, die een damesweek- ar uitvoerig allerlei ■oordt. Want tegen iemand, die niy een verzoek stuur de, zou ik willen zeggen: J. van der B. als ik tenminste de handteke ning goed ontcijfer uit Den Haag: ik zal je persoonlyk wel een antwoord geven, als ik je adres Want voor ize bock lijkt me zo geschikt. (En maar raden wat J. van gevraagd VEEL WERK i disc Over 14 dagen: Songs! Er zijn hele goeie, maar ook hele nare; er zijn. er die je niet kwijt kunt raken en er zijn er, waarbij je de rillingen over je rug lopen. Songs! En dat is dan het onderwerp voor over veertien dagen. Ondertverp is in dit verband een misschien niet zo geschikt woord. Suggestie is wellicht beter. Doe iets met songs, met een liedje. Heel fraai lijkt hei me zelf eens zo'n onding over roze-kersen-lippcn en de trouw-blauwe-ogcn te schrijven. Je kunt ook een mening geven over een naar jouw gevoel goeie song, je kunt er zelfs een verhaaltje aan vastknopen en wat je al te kenend kunt fantaseren laat ik dan maar aan' de mensen met papier en zwarte inkt over. 'k Ben, als ik het toe mag geven, dit keer wel erg benieuwd naar jullie brieven. Een herinnering aan het jaar 2000 heb ik in de aanhef van de rubriek ai gegeven, dus daar kont Ik dan maar niet op te rug. Wat „SONGS" aangaat: binnen vóór de 20ste juli graag, met op de enveloppe: „Ruimte voor jullie". PIET KOSTER Je had er vee! werk van gemaakt, Jannie de L. (Dordt), maar of schoon ik lang naar jouw tekenin gen heb zitten kyken, moest ik toch tot de conclusie komen, dat ze voor onze rubriek niet helemaal goed waren. Een oud verzoek: probeer eens wat in Oostindische inkt! AL EERDER Al eerder heb ik er in „Er uit gelicht" iels over gezegd: voor iedere bydrage wordt nog steeds een postwissel(tje) verzonden,, Ria de G. (Leiden) en.... zó materia listisch is deze vraag in de vakantie- tijd nou ook weer niet, als ik je tenminsle daarmee gerust kan stellen. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uitsluitenc- or- een briefkaart worden geschre ven. In de linkei bovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing" Er zijn drie Drljzen: een van J 5,— en hves van J 2,50. Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Ziehier de oplossing der opgaven, geplaatst in onze rubriek van 27 juni j.l. 1. Probleem van R. Jambresic. 1. Kc2 Kxal 2 Pel a2 3. Pb3 mat. 2. MendesFischer. 1a4t 2. Kxa4 b3! 3. axb3 (Indien 3. a3 dan Le3 4. Tg2 Lb5t 5. Ka5 Lfl 6. Tg3 Lc5 7. Ka4 Lc4 enz.) 3 Le3 4. Tf3 <Tg2, Lc5) 4Ta8ï en mat op de volgende zet. Een leerzame omsingeling! 3. Bfalas—Wolk. 1Da6!? 2. Txc5?? DfltÜ 3. Txfl Pe2 mat. Dat dreigde. Wit trapte er echter niet in en speelde terecht: 2. Lxd4 cxd4? 3. Pg5! met gemakkelijke winst 4. AuerPauly. Wit ging niet op de to- renruil in: hij ruilde liever met stuk winst de dames! Aldus: 1. Tbl 2 Dh8tü Kxh8 3. Pxg6t benevens 4. Pxe7. Een oeroud motief, dat echter altijd weer op duikt. In onze vorige rubrRk brachten wij enkele voorbeelden van „recente" toernooipraktijk. Ditmaal richten wij ons tot de „vergane" toernooipraktijk, en wel naar aanleiding van het feit, dat 25 jaar geleden de grote Dr Siegbert Tarrasch, de „praeceptor Germa- niae", zoals hij wel genoemd werd, over leed. Tarrasch is in zijn tijd een groot man ge weest, een groot docent, verknocht aan he opstellen van regels, volgens welke hei schaakspel moest worden gespeeld. Hij be haalde in de praktijk ook grote successen al heeft hij in zijn pogen om de wereld titel te behalen nooit een schijn Kusnetzov en Sacharov, 1958. A pagandist. wiens invloed op de beoefenin: van het schaken van grote betekenis is ge weest, ook al kleefden aan sommige vai zijn theorieën grote fouten. Om de herinnering deze begaafd: twee voorbeelden uit zijn toernooipraktijk Wij xoegen hieraan een eindspelstudie ui Russische Bron toe, welke het merendeel on zer lezers misschien wel te machtig zal zijn Daarom geven wij, als ongewoon hulpmid del, niet slechts de stand bij het begin, maai ook de eindstand o' diagram, in de hoop, dat men met behulp van de eindstand de oplossing zal kunnen vinden. A PA mmm A e ■i i A '«'"S s if!®F i zet won. Hoe? vermelding FIDE-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 16